KOJA SE AUTA KRADU A KOJA NE...

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

KOJA SE AUTA KRADU A KOJA NE...

PostPostao/la saniisani dana 11/07/2010 08:03

Vozdra raja...

pokusavam da steknem osjecaj o tome koja su to auta (godina, model itd) koja se "kradu" ili ne kradu po Bosni (Sarajevu)

Zasto se odredjena auta kradu (vrijednost, dijelovi, itd) - koji su najbolji nacini da se auto zastiti.

I MOLIO BIH vas da se ne rasplinjujete od zadate teme. HVALA raja.
saniisani

Re: KOJA SE AUTA KRADU A KOJA NE...

PostPostao/la shlauf dana 11/07/2010 08:27

Ja neznam da ima marka auta koja se ne krade. Pa kad kradu kapice sa ventila gdje nece auto a svako auto u dijelovima je punoooo skuplje nego onako u cjelosti bez obzira na godine starosti.

Aleeee aleeeeeeeeee :dance:
shlauf

PostPostao/la saniisani dana 11/07/2010 08:57

ma znam ja to nego postoji stereotip u bosni da se vecinom kredu njemacka auta... ZASTO?

da li se za razliku od njemaca ne kradu japanci ili koreanci???

recimo u zapadnoj evropi je opste poznato da je jako tesko ukrasti PAssat B6 zbog specificnog kljuca/cipa...???

da li je to tako u Bosni???
saniisani

PostPostao/la edoze dana 11/07/2010 09:14

u Bosni se krade ono cega ima najvise i sta se najvise prodaje...jesi ikad cuo da je neko ukrao ssangyonga, chryslera, dodgea i slicno? ni japanskih auta nema puno, i ne isplati se to jer nema sta s njim...rastavi fau-vea, i za 5 dana ces pola prodat, zato sto ih ima puno i kvare se :D
trenutno su na meti renoi, otkako je kod bunje, mislim, "nestao" onaj aparat za one kartice, sta li, sve iz vw grupacije, pomalo pezoi...za citroene nisam cuo, al s obzirom da je to isto kao i pug ili reno, moguce...takodjer, kazes da se najvise kradu njemacka auta? jel time mislis samo na vw? jer,koliko ja znam,opeli se bas i ne kradu,kao ni bmw ni mercedes...ova 2 zadnja se kradu samo u slucaju obracuna izmedju nekih "gazdi" :D
sto se tice zastite, mehanika+elektronika, i nemas brige...recimo, zeder,+ neki prekidac...ovo drugo svako moze sebi napravit, ako imas prazan prekidac, odvedes zicu od paljenja prema njemu i tu ga klikas kad hoces upalit :dance:
edoze

PostPostao/la saniisani dana 11/07/2010 09:43

Hvala na detaljnom i izdasnom postu.

Znaci njemacke (luksuznije) marke i nisu bas na meti. Ali me buni Passat B6 (2006 - 2010)... Jaran mi kaze da je kasko polisa na B6 veoma niska jer reflektuje ultra nisku stopu kradje..

Je li istina?
saniisani

PostPostao/la drastic dana 11/07/2010 10:10

moguce je , do 2006 godine je vw davao access codes od immobilizers dilerima a samim tim su bili dostupni mehanicarima. Nove modele ne mozes upaliti ako nemas originalnog kljuca, samo ti diler moze napraviti novi kljuc i kada ga reprogramira kompjuter komunicira direktno sa vw u njemackoj.
ali opet lopovi su uvijek ispred sa svojim tehnologijama
drastic

PostPostao/la saniisani dana 11/07/2010 10:22

drastic je napisao/la:moguce je , do 2006 godine je vw davao access codes od immobilizers dilerima a samim tim su bili dostupni mehanicarima. Nove modele ne mozes upaliti ako nemas originalnog kljuca, samo ti diler moze napraviti novi kljuc i kada ga reprogramira kompjuter komunicira direktno sa vw u njemackoj.
ali opet lopovi su uvijek ispred sa svojim tehnologijama

Hvala na komentaru....

neko je gore spomenuo Opel... Opel je 95% americka marka. Dijeli dizajn sa Americkim Pontiac-om. To sto se sastavlja u Njemackog ne znaci da je auto njemacki. Moj otac je imao do nedavo opela i unutra su 99% dijelova markirani sa GM (general motors - pod cijim je krilom pontiac, cadillac, chevrolet, saturn, itd itd)

Meni se strasno dopada Toyota RAV 4 (benzinac) kao i Toyota Matrix ( u EU Verso), s tim da MAtrix ima 1000% bolju liniju i performanse.

Da li se Toyote puno kradu???
saniisani

PostPostao/la shlauf dana 11/07/2010 10:27

Nisam čuo za Toyote a u avliji 3 komada, sestra AURIS benzinac, zet RAV4 D4D, sestrić COROLLA i niko od njih nema problema.

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:
shlauf

PostPostao/la frankwhite dana 11/07/2010 10:37

volvo, mercedes, kia, hyundai nikad nisam cuo da su ukrali, pogotovo novije modele
frankwhite

PostPostao/la zambaklija dana 11/07/2010 10:44

ti jarane bukvalno gledano navlačiš šugu na sebe,nema auta koje se nekrade,i ako se neko namerači na tebe ukrašće ti kotač :D a kamoli auto,ti lopovi sarađuju,auta se čak štaviše kradu i po narudžbi itd...neki samo nako od šege i dosade,evo ti jedan primjer:u mene komšija isto tako paničar,kupio nov novcat Q7,napuco ga sa svim mogućim zaštitama,sazidao garažu ,alarmi po i oko garaže i nbeki šegatori jedne noći uđu u taj fortknox i rastave cijelo auto,nisu ništa odnijeli samo su ga rastavili,belaj da nemože biti veći,tip sada živa paranoja...zato netalasaj i neuživljuj se previše i sve će biti dure a ti ćeš ostati normalam :D :D :bih: :sax:
zambaklija

PostPostao/la salter071 dana 11/07/2010 11:42

zambaklija je napisao/la:ti jarane bukvalno gledano navlačiš šugu na sebe,nema auta koje se nekrade,i ako se neko namerači na tebe ukrašće ti kotač :D a kamoli auto,ti lopovi sarađuju,auta se čak štaviše kradu i po narudžbi itd...neki samo nako od šege i dosade,evo ti jedan primjer:u mene komšija isto tako paničar,kupio nov novcat Q7,napuco ga sa svim mogućim zaštitama,sazidao garažu ,alarmi po i oko garaže i nbeki šegatori jedne noći uđu u taj fortknox i rastave cijelo auto,nisu ništa odnijeli samo su ga rastavili,belaj da nemože biti veći,tip sada živa paranoja...zato netalasaj i neuživljuj se previše i sve će biti dure a ti ćeš ostati normalam :D :D :bih: :sax:

AHHAHAAH koje legende!
Iskreno ti se zahvaljujem na ovom postu. :dance: Uljepsa mi dan ahahahahahhhhhaa :lol:
salter071

PostPostao/la atko dana 11/07/2010 11:59

Sjecam se da je kruzila neka prica prije izvjesnog vremen ... e sad koliko je istinita dalo bise provjeriti ... na sajmu automobila ... mercedes predstavio neku limuzinu, neprobojna, nemoguce je ukrasti sve mogucei nemoguce zastite ... ono diktiranje novih standarda bukvalno ... i ruska mafija je ukrade sa sajma zbog ugleda :D :wink:
atko

PostPostao/la edoze dana 11/07/2010 12:39

ja sam spomenuo opel...opel je NJEMACKA marka...to sto je u vlasnistvu GMa i dijeli podvozje i jos stosta s ostalim iz porodice (najkonkretnije vauxhall,koji pravi identicne aute,za V. Britaniju) nema nikave veze...seat i skoda imaju sve od vw-a,jer su unutar tog koncerna...jesu li seat i skoda njemacka auta?
takodjer,francuzi blisko suradjuju sa japancima,pa opet imas japanska i francuska auta odvojeno...jel dacia francuska,pod vlasnistvom je renaulta,i koristi njihove dijelove,motore,podvozja,dizajn?
ne kuzim logiku da je opel americki al nikako...ford je NJEMACKO auto(evropski),i sa originalnim fordom dijeli samo ime...potpuni razni pravci u proizvodnji su kod americkog i njemackog forda...
valjda sam ti razjasnio malo da je auto iz one drzave u kojoj je sjediste odredjenog proizvodjaca,a ne iz one u kojoj se nalazi vlasnik te fabrike
edoze

PostPostao/la atko dana 11/07/2010 12:46

edoze je napisao/la:ja sam spomenuo opel...opel je NJEMACKA marka...to sto je u vlasnistvu GMa i dijeli podvozje i jos stosta s ostalim iz porodice (najkonkretnije vauxhall,koji pravi identicne aute,za V. Britaniju) nema nikave veze...seat i skoda imaju sve od vw-a,jer su unutar tog koncerna...jesu li seat i skoda njemacka auta?
takodjer,francuzi blisko suradjuju sa japancima,pa opet imas japanska i francuska auta odvojeno...jel dacia francuska,pod vlasnistvom je renaulta,i koristi njihove dijelove,motore,podvozja,dizajn?
ne kuzim logiku da je opel americki al nikako...ford je NJEMACKO auto(evropski),i sa originalnim fordom dijeli samo ime...potpuni razni pravci u proizvodnji su kod americkog i njemackog forda...
valjda sam ti razjasnio malo da je auto iz one drzave u kojoj je sjediste odredjenog proizvodjaca,a ne iz one u kojoj se nalazi vlasnik te fabrike

Imo sam negdje dijagram vlasnicke strukture u auto industriji ... ma tu se vise ne zna ko je ciji majke mi :D

Za mene su npr svabska auta sva ona auto koja pravi svabskpa pamet i donosi sve bitne odluke ... dakle za mene je i skoda i opel svabsko auto ... djelovi se mogu praviti i sklapati gdje hoces ;)
atko

PostPostao/la edoze dana 11/07/2010 13:11

@atko: da ne citiram...
seat i skoda su,porijeklom,nenjemacka auta...znaci originalne firme su iz spanije,odnosno ceske...nema veze ko je kupio koga...isto tako je dacia rumunska...sad ces mi reci i da je lamborghini njemacki,jer je pod pokroviteljstvom audija?koji je u saradnji sa vw...pa sad ispade da je lambo ustvari vw-ov?
o tom ti ja pricam,zavisi kako gledas na stvari...
volvo nije kineski zar ne?il po toj logici jest,samo se sklapa u svedskoj? :roll:
edoze

PostPostao/la metar_drva dana 11/07/2010 13:14

edoze je napisao/la:ja sam spomenuo opel...opel je NJEMACKA marka...to sto je u vlasnistvu GMa i dijeli podvozje i jos stosta s ostalim iz porodice (najkonkretnije vauxhall,koji pravi identicne aute,za V. Britaniju) nema nikave veze...seat i skoda imaju sve od vw-a,jer su unutar tog koncerna...jesu li seat i skoda njemacka auta?

ništa ti nisi razjasnio, jer i sam nemaš pojma sa životom. samo primjera radi, ako ti kupiš stan od osobe A, jel taj stan i dalje od osobe A il tvoj? ako pravilno odgovorišš na to pitanje, doći ćeš do odgovora kako je škoda njemačka, i kako je opel američki...
metar_drva

PostPostao/la atko dana 11/07/2010 13:20

edoze je napisao/la:zavisi kako gledas na stvari...

Upravo tako ... zavisi kako gledas na stvar ... negdje se mjenaj samo vlasnistvo, negdje se promjenii sve ostalo kod kupoprodaje ... nema smisla da se nesto ubjedjujemo kad je manje vise svaka prica razlicita i svako gleda na stvar i svog ugla :wink:
atko

PostPostao/la edoze dana 11/07/2010 13:23

metar_drva je napisao/la:ništa ti nisi razjasnio, jer i sam nemaš pojma sa životom. samo primjera radi, ako ti kupiš stan od osobe A, jel taj stan i dalje od osobe A il tvoj? ako pravilno odgovorišš na to pitanje, doći ćeš do odgovora kako je škoda njemačka, i kako je opel američki...

nema potrebe za uvredama...
stan i fabrika nemaju nikakve veze...ja sam govorio o porijeklu auta,a ne o vlasniku...ako ti kupis skodu,jel ona ceska il tvoja :roll:
odgovor je,i ceska i tvoja
sto sam rekao u narednom postu,koji nisi procitao

edoze je napisao/la:o tom ti ja pricam,zavisi kako gledas na stvari...

komplekse lijeci sjekirom,a ne na forumu :run:
edoze

PostPostao/la Neelix dana 11/07/2010 13:24

metar_drva je napisao/la:ništa ti nisi razjasnio, jer i sam nemaš pojma sa životom. samo primjera radi, ako ti kupiš stan od osobe A, jel taj stan i dalje od osobe A il tvoj? ako pravilno odgovorišš na to pitanje, doći ćeš do odgovora kako je škoda njemačka, i kako je opel američki...

stan je tvoj ali se i dalje nalazi u zemlji iz koje je osoba A, bez obzira sto si ti stranac. I dalje se racuni placaju firmama iz zemlje osobe A, i dalje su materijali od kojih je napravljen iz te iste zemlje, bez obzira sto si ti sada vlasnik stana.
Neelix

PostPostao/la atko dana 11/07/2010 13:35

"baj d vej" poredjenje sa stanom je al bas ono nidje veze .. a o offtopicu i miniranju i zachatavanju necu ni da pricam :D
atko

PostPostao/la mayab dana 11/07/2010 13:54

Odosmo od teme, ali Opel je ipak njemački, u Njemačkoj se radi kompletan razvoj i auta i motora, a neke preuzima GM i preimenuje u njihove američke brendove, sa minimalnim promjenama izgleda i , vjerovatno sa nesto drugačijom paletom motora
mayab

PostPostao/la corolla02 dana 11/07/2010 14:44

kratko i jasno: GLOBALIZACIJA ili svijet je postao jedno veliko selo :D

i na temu, lopovi ne poznaju granice niti marke automobila, modele jos manjee..
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la mišmaš dana 11/07/2010 15:17

Uglavnom se kradu neka od sljedecih vozila:

ACURA
ALFA ROMEO
ASTON MARTIN
AUDI
BENTLEY
BMW
BUICK
CADILLAC
CHEVROLET
CHRYSLER
CITROEN
DACIA
DAEWOO
DAIHATSU
DODGE
FERRARI
FIAT
FORD
GMC
HINDUSTAN
HOLDEN
HONDA
HUMMER
HYUNDAI
INFINITI
ISUZU
JAGUAR
JEEP
KIA
LADA
LAMBORGHINI
LANCIA
LAND ROVER
LEXUS
LINCOLN
MASERATI
MAYBACH
MAZDA
MCLAREN
MERCEDES BENZ
MERCURY
MG
MINI
MITSUBISHI
NISSAN
OPEL
PAGANI
PANOZ
PEUGEOT
PONTIAC
PORSCHE
RENAULT
ROLLS ROYCE
SAAB
SALEEN
SATURN
SEAT
SKODA
SMART
SSANGYONG
SUBARU
SUZUKI
TOYOTA
VOLKSWAGEN
VOLVO
mišmaš

PostPostao/la edoze dana 11/07/2010 15:20

@mismas: a Geely :roll: :lol:
edoze

PostPostao/la metar_drva dana 11/07/2010 15:36

Neelix je napisao/la:

stan je tvoj ali se i dalje nalazi u zemlji iz koje je osoba A, bez obzira sto si ti stranac. I dalje se racuni placaju firmama iz zemlje osobe A, i dalje su materijali od kojih je napravljen iz te iste zemlje, bez obzira sto si ti sada vlasnik stana.

ma da, coca-cola je bosanski brand :-)
metar_drva

Sljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.