Kocka kao porok, kocka je bolest

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Kocka kao porok, kocka je bolest

PostPostao/la cretino dana 05/09/2010 13:16

Čitam nedavno u ovdašnjim medijima da BiH je prva u jednoj važnoj stvari - po broju kladionica....

Hajde, neko bi rekao da smo bar u nećem PRVI, ali smo svjedoci da ako se išta otvara u BiH, onda su to KLADIONICE...

Ne biraju se mjesta gdje se otvaraju. Međutim, problem je po meni u drugoj stvari. Ako ima toliki broj KLADIONICA, onda sigurno ima i veliki broj PATOLOŠKIH ili potencijalno PATOLOŠKIH kockara...

Ova VLAST ne brine o mnogim stvarima, ali sigurno da najmanje brine o tim ljudima.
Patološki kockari mogu biti jedan veliki problem, a niko to ni ne spominje, a pogotovo da to shvati kao problem...

Sumnjam da ovdje ima neka ustanova ili neko ko se konkretno bavi tom problematikom.

Znam jednog lika koji je bio na putu da dotakne dno sa tim porokom. Medjutim, uspio se izliječiti, ali je morao potražiti pomoć od stručnog osoblja, koje nažalost nije našao u BiH....

Smatrate li vi ovo kao jedan veliki problem o kojem se malo ili nikako ne govori?

Treba li ovim ljudima pomoć ili ih bar usmjeriti? Znaju li roditelji da njihova djeca novce koriste za kladionicu i tako postaju "tihi" potencijalni kockari...... Mislim, taj problem postoji kod svih koji se klade ili kockaju.. Istina, možda se neko zna i kontrolisati, ali zeznut je taj porok... Znam to po ovom liku. Imao je sve i posao i djevojku, ali ga je kocka toliko obuzela da je sve izgubio... A tu su i krediti.....

Šta mislite o svemu ovome?
cretino

Re: Kocka kao porok, kocka je bolest

PostPostao/la cretino dana 05/09/2010 13:23

Medjutim, nikako da neko ukaze na to kao VELIKI PROBLEM. Razmijem na neki način da je to indivdualno i da tu nema kolektivnog izlječenja. To je nemoguće kada je ovisnost u pitanju, ali neko relevantan ne ukazuje na to kao na 1 veliki problem...

Mislim da bi 1 takvo savjetovalište, sa stručnim ljudima imalo posla, jer ima mnogo onih koji imaju problem sa KOCKOM..

Neki to ne žele sebi da priznaju, neki nisu svjesni te bolesti, ali sve u svemu bolest nije uopšte zanemariva i prijeti da postane još 1 problem ovog društva.....
cretino

PostPostao/la sofist dana 05/09/2010 13:29

Sta da mislim, sto je drustvo siromasnije to je sve veci broj kladionica i uopšte igara na sreću. Mada, čini mi se da taj trend polako opada. Sjecam se kada je tek pocelo koliki su redovi bili, sada vec toga nema. Kladjenja ce uvijek biti, kao sto ga ima i u Engleskoj, Italiji, Americi ali kad splasne euforija, i nadam se, kad se malo poveca standard, da ce to sve doci u granice normale.
sofist

PostPostao/la cretino dana 05/09/2010 20:51

Ma naravno da ima toga svugdje.
Iluzorno je očekivati da će neka država ukinuti kockarnice i kladionice...

Međutim, problem je u tome što apsolutno niko to ne spominje kao 1 VELIKI problem društva

Patološki kockari zaista mogu biti opasnost za sebe, užu porodicu, ali i za okolinu.

A sumnjam da imaju kome da se obrate u BiH za pomoć. Jer na to niko adekvatno ne gleda kao na bolest, već kao na prolaznu pojavu, koja se samo tiće KOCKARA, a ne njihovih pordica i društvene zajednice
cretino

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.