Ko je započeo rat u SFRJ ?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

PostPostao/la ljevoruki dana 08/08/2012 20:03

Catala Cule je napisao/la:Al' u svemu tome niko nikada ne spominje Makedoniju. U svim filmovima i knjigama priča počinje otcjepljenjem Slovenije, desetodnevni rat, ovo ono, pa onda agresija na Dubrovnik, pa potom i na nas. Kako je Makedonija istupila iz SFRJ?

I kako to da njih Srbi nisu dirali?

Tema je :-) , nakon svih ovih godina i relativiziranja i izjednacavanja krivice pitati ko je zapoceo rat u SFRJ je, u najmanju ruku, bezobrazno, da ne kazem zlonamjerno.
Onaj ko je imao oruzje je i poceo rat. Misleci da je to garant za ratnu pobjedu i prisvajanje teritorije. Djelomicno uspjelo, nazalost u BiH.
Makedonija.
Ovo je vec pitanje koje bi se moralo malo dublje izanalizirati jer je vrlo interesantno.
Prva americka (citaj NATO) baza u bivsoj YU je postavljena u Makedoniji, prije pocetka krvavog pohoda slobe za "odbranu" Jugoslavije.
Zasto tamo, pitanje za milion maraka.
Zbog Grcke - mozda, Turske i Albanije- ne vjerujem, Rusije - hm moguce.
U jednom razgovoru, negdje 93-94. slobo kaze premijeru Grcke da moraju nastaviti dobre odnose jer su oni susjedi :-) , a ne nemaju zajednicke granice.
Da li je prisustvo NATO odvratilo slobu od pripojenja Makedonije ili barem napada na nju tesko cemo saznati.
Ili je rat u BiH bio kocnica jer smo se odbranili, mimo svih rezona i prognoza, pa na Makedoniju nikad nije dosao red. Ili je to bio sljedeci korak nakon Kosova samo brzi oni NATO avioni a jos i bombe bacaju i ubijaju nejac. :evil:
Po svim dosasnjim bjelosvjetskim mudroserima i pametnicama mi smo trebali prnut' u sisu jos u maju 92. i onda bi slobo mogao raditi sta hoce sa ostatkom tog cudovista.
ljevoruki

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 20:07

nosara je napisao/la:
To su dva oka u glavi... Ne znam kako ih neko uopste moze razlikovat...? :-)

može, naravno. tudjman nije, prvo naložio a zatim i naoružao, hrvate u srbiji da joj otkinu deo teritorije.
In love with Bosnia

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 20:16

ljevoruki je napisao/la:Makedonija.
Ovo je vec pitanje koje bi se moralo malo dublje izanalizirati jer je vrlo interesantno.
Prva americka (citaj NATO) baza u bivsoj YU je postavljena u Makedoniji, prije pocetka krvavog pohoda slobe za "odbranu" Jugoslavije.

ne mogu da pronadjem podatak kada je postavljena prva NATO baza u makedoniji (pretpostavljam da je to bilo posle 1992.) ali je odluka o povlačenju JNA iz nje doneta je 14.02.1992. a samo povlačenje završeno marta iste godine. kako je već uveliko trajao rat u hrvatskoj a vojno angažovanje JNA u bosni bilo više nego izvesno logično je pretpostaviti da milošević nije hteo da otvara još jedan front koji bi pre svega vezao za sebe (ne)izvestan broj jedinica JNA a sa druge strane nedvosmisleno pokazao nameru srbije da otcepi delove drugih država i pripoji ih srbiji.
In love with Bosnia

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 22:57

markos je napisao/la:Govor na Gazimestanu nema nikakve veze sa SAO Krajinama, Hrvatskom i ratovima ni jednom recju pomenuti.Govor je bio miks hvalospeva o kosovskom boju i ekonomskom prosperitetu i buducnosti naroda i narodnosti Jugoslavije.

izvini, bez namere da uvredim, ako zaista veruješ u ovo što pišeš ili si naivan ili si previše mlad. trećeg nema.

Ne on je samo nalozio i naoruzao Hrvate da istrebe Srbe iz Hrvatske,to mu je bila opsesija krivousti ratni zlocinac i fasista zapoceo rat u bivsoj Jugi.

hajmo polako: hronologija dogadjaja je bila... ne moraš da guglaš, može onako, po sećanju.
In love with Bosnia

PostPostao/la poznanik dana 08/08/2012 23:04

In love with Bosnia je napisao/la:hajmo polako: hronologija dogadjaja je bila...

ekspanzija "velikoalbanske ideje" kosovske iredente...
poznanik

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 23:07

poznanik je napisao/la:
In love with Bosnia je napisao/la:hajmo polako: hronologija dogadjaja je bila...

da sam duže na forumu znala bih da li se šališ ili ne. ako ne, ne teraj me da se selim dalje u prošlost, čini mi se da se srbi u tom slučaju neće preterano dobro provesti. :D
In love with Bosnia

PostPostao/la poznanik dana 08/08/2012 23:26

In love with Bosnia je napisao/la:
poznanik je napisao/la:

da sam duže na forumu znala bih da li se šališ ili ne. ako ne, ne teraj me da se selim dalje u prošlost, čini mi se da se srbi u tom slučaju neće preterano dobro provesti. :D

Ne šalim se, mislim na prve otvorene reakcije idejnih sljednika prekrajanja YU granice, svako dešavanje prije nije imalo takav cilj.

Albanska iredenta sa Kosova je začetnik razbijanja Jugoslavije.
poznanik

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 23:35

poznanik je napisao/la:Ne šalim se, mislim na prve otvorene reakcije idejnih sljednika prekrajanja YU granice, svako dešavanje prije nije imalo takav cilj.

koliko znam, albanski zahtev je bila republika a ne secesija. drugo je pitanje što je bila servirana priča da kosovski albanci žele republiku zbog otcepljenja i pripajanja albaniji.

demantuj me ako grešim, slobodno.
In love with Bosnia

PostPostao/la Đinajlu dana 08/08/2012 23:43

Pedesetogodišnje suzbijanje nacionalnih tendencija u komunizmu, lažno bratstvo i jedinstvo, odlazak diktatora kakav je bio Tito koji je sve to držao pod koncem gvozdenom palicom, propast ekonomije, Zapad i Amerika, naposlijetku i ljudska glupost. Razloga je baš mnogo.
Đinajlu

PostPostao/la tvsabina dana 08/08/2012 23:48

nosara je napisao/la:
To su dva oka u glavi... Ne znam kako ih neko uopste moze razlikovat...? :-)

može, naravno. tudjman nije, prvo naložio a zatim i naoružao, hrvate u srbiji da joj otkinu deo teritorije.

Ali jeste "prvo naložio a zatim i naoružao Hrvate u Bosni i Hercegovini da joj otkinu dio teritorije".
Da je imao dovoljan broj Hrvata u Srbiji , on bi bio pacifist kao i Milošević u Hrvatskoj i BiH.
Sve humanista do humaniste.
Cyprus je 100 % u pravu , za smrt Jugoslavije su krivi Jugosloveni/ke
Zadnja izmjena: tvsabina; 08/08/2012 23:50; ukupno mijenjano 1 put/a.
tvsabina

Lokacija: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena

PostPostao/la tvsabina dana 08/08/2012 23:49

Đinajlu je napisao/la:Pedesetogodišnje suzbijanje nacionalnih tendencija u komunizmu, lažno bratstvo i jedinstvo, odlazak diktatora kakav je bio Tito koji je sve to držao pod koncem gvozdenom palicom, propast ekonomije, Zapad i Amerika, naposlijetku i ljudska glupost. Razloga je baš mnogo.

Uživaj u nacionalnoj slobodi i demokratiji.
tvsabina

Lokacija: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 23:50

Đinajlu je napisao/la:Pedesetogodišnje suzbijanje nacionalnih tendencija u komunizmu, lažno bratstvo i jedinstvo, odlazak diktatora kakav je bio Tito koji je sve to držao pod koncem gvozdenom palicom, propast ekonomije, Zapad i Amerika, naposlijetku i ljudska glupost. Razloga je baš mnogo.

mislim da si na pravom tragu u boldu, blizu teme o kojoj bi mogla da se razvije fina diskusija. šta mislite, da li su baš sve nacionalne tendencije suzbijane ili su neki bili "jednakiji" od drugih?
Zadnja izmjena: In love with Bosnia; 08/08/2012 23:58; ukupno mijenjano 1 put/a.
In love with Bosnia

PostPostao/la poznanik dana 08/08/2012 23:50

poznanik je napisao/la:Ne šalim se, mislim na prve otvorene reakcije idejnih sljednika prekrajanja YU granice, svako dešavanje prije nije imalo takav cilj.

koliko znam, albanski zahtev je bila republika a ne secesija. drugo je pitanje što je bila servirana priča da kosovski albanci žele republiku zbog otcepljenja i pripajanja albaniji.

demantuj me ako grešim, slobodno.

Konačan zahtjev albanske iredente je bila republika. A svima je jasno određenje i prava republika iz sastava jugoslavenske Federacije.

Enverhodžin projekat "Velike Albanije" uključivao je i dio teritorija SFRJ - Kosovo, i albanska iredenta je upravo radila na ostvarenju tog projekta, najžešće nakon Titove smrti. Doduše, potajno i prije, ali su priliku, ekonomske i političke krize u Jugoslaviji 80-tih, iskoristili upravo u tom cilju.
Spriječila ih je gotovo cijela država, sjeti se silne policije iz svih republika, koja je max. opremljena uređivala i vraćala "poredak".

Sačekaj još 10-15 godina, nakon što cijeli svijet prizna nezavisnost Kosova, možemo se tada ponovo sresti na forumu i komentirati državotvornost Velike Albanije :oops:
poznanik

PostPostao/la In love with Bosnia dana 08/08/2012 23:53

tvsabina je napisao/la:
Ali jeste "prvo naložio a zatim i naoružao Hrvate u Bosni i Hercegovini da joj otkinu dio teritorije".
Da je imao dovoljan broj Hrvata u Srbiji , on bi bio pacifist kao i Milošević u Hrvatskoj i BiH.

slažem se, medjutim post na koji sam odgovarala odnosio se samo na odnos srbije i hrvatske tako da nisam htela da širim priču na bosnu, na njihov dogovor o podeli BiH.
In love with Bosnia

PostPostao/la Hajlac dana 09/08/2012 00:01

eLephaNt_1 je napisao/la:
Infidel666 je napisao/la:Meni ova ucestala registracija previse umno potentnih karaktera sa nabrijanim pricama i pitanjima jako smrdi.
Tek se registruje i odma izvlaci pitanja iz rukava o izborima , ratu, religiji, politici :S
Ovdje neko prima novac za nekakvu propagandu , samo da mi je jos prokuzit o cemu se tu konkretno radi...

a zašto ne bi bilo moguće da nekoga iskreno zanima ko je kriv za rat? Jer meni stvarno nije jasno. Svaka država krivi onu drugu stranu tako da je nemoguće iz medija saznati istinu. Moraš kopati dublje...

Ako nisi huskas predizborne torovske kampanje, onda opet bih ti predlozio zakljucak do kojeg bi svakako dosao ako sve sagledas - Kriva je ljudska glupost kao i za sve ratove u proslosti jada i cemera zvanog ljudska rasa.
Hajlac

PostPostao/la In love with Bosnia dana 09/08/2012 00:08

poznanik je napisao/la:
Konačan zahtjev albanske iredente je bila republika. A svima je jasno određenje i prava republika iz sastava jugoslavenske Federacije.

pa sad, neće biti da je baš svima bilo jasno jer čak i arhiv SFRJ ustav komentariše na sledeći način:

Uveden je konsenzus republika i pokrajina prilikom odlučivanja, uključujući i promenu ustava. Legalizovano je pravo na samoopredeljenje i otcepljenje, ali je ostalo nejasno da li su nosioci toga prava narodi ili republike.

izvod iz usrava sfrj iz 1974.
osnovna načela:

I

Народи Југославије, полазећи од права сваког народа на самоопредељење, укључујући и право на отцепљење, на основу своје слободно изражене воље у заједничкој борби свих народа и народности у народноослободилачком рату и социјалистичкој револуцији, а у складу са својим историјским тежњама, свесни да је даље учвршћивање њиховог братства и јединства у заједничком интересу, заједно са народностима са којима живе, ујединили су се у савезну републику слободних и равноправних народа и народности и створили социјалистичку федеративну заједницу радних људи — Социјалистичку Федеративну Републику Југославију, у којој, у интересу сваког народа и народности посебно и свих њих заједно, остварују и обезбеђују...

deo prvi, član 3.
Социјалистичка република је држава заснована на суверености народа и на власти и самоуправљању радничке класе и свих радних људи, и социјалистичка самоуправна демократска заједница радних људи и грађана и равноправних народа и народности.

deo prvi, član 5. stav 2.

Територија републике не може се мењати без пристанка републике, а територија аутономне покрајине — ни без пристанка аутономне покрајине.

u osnovni načelima pravo na otcepljenje daje se narodima a u prvom delu, članom 3 i 5 republika je nosilac suvereniteta i teritorijalnog integriteta i isključivo njen pristanak daje mogućnost za promenu granica.

Enverhodžin projekat "Velike Albanije" uključivao je i dio teritorija SFRJ - Kosovo, i albanska iredenta je upravo radila na ostvarenju tog projekta, najžešće nakon Titove smrti. Doduše, potajno i prije, ali su priliku, ekonomske i političke krize u Jugoslaviji 80-tih, iskoristili upravo u tom cilju.
Spriječila ih je gotovo cijela država, sjeti se silne policije iz svih republika, koja je max. opremljena uređivala i vraćala "poredak".

albansko pitanje u srbiji kao jednoj od republika tadašnje SFRJ rešavano je golom silom, manje vidljivom nego u vreme miloševića ali ipak silom o čemu svedoči i tvoje podsećanje na "silnu policiju iz svih republika koja je maksimalno opremljena uredjivala i vraćala poredak".

Sačekaj još 10-15 godina, nakon što cijeli svijet prizna nezavisnost Kosova, možemo se tada ponovo sresti na forumu i komentirati državotvornost Velike Albanije :oops:

ne bih da raspravljamo o tome šta bi bilo kad bi bilo niti da nagadjamo šta će se dogoditi za deceniju ili dve. radije bih da se zadržimo na istorijskim činjenicama.
Zadnja izmjena: In love with Bosnia; 09/08/2012 00:28; ukupno mijenjano 2 put/a.
In love with Bosnia

PostPostao/la HM 2011 dana 09/08/2012 00:23

Hajlac je napisao/la:
eLephaNt_1 je napisao/la:
Infidel666 je napisao/la:Meni ova ucestala registracija previse umno potentnih karaktera sa nabrijanim pricama i pitanjima jako smrdi.
Tek se registruje i odma izvlaci pitanja iz rukava o izborima , ratu, religiji, politici :S
Ovdje neko prima novac za nekakvu propagandu , samo da mi je jos prokuzit o cemu se tu konkretno radi...

a zašto ne bi bilo moguće da nekoga iskreno zanima ko je kriv za rat? Jer meni stvarno nije jasno. Svaka država krivi onu drugu stranu tako da je nemoguće iz medija saznati istinu. Moraš kopati dublje...

Ako nisi huskas predizborne torovske kampanje, onda opet bih ti predlozio zakljucak do kojeg bi svakako dosao ako sve sagledas - Kriva je ljudska glupost kao i za sve ratove u proslosti jada i cemera zvanog ljudska rasa.

Kao prvo BiH je referendumom građana u skladu sa međunarodnim pravom proglasila nezavisnost..... nakon Slovenije i Hrvatske....

Slobo je aktivirao svu silu Srbije i sve srbe svugdje i pokrenuo odcjepljenja unutar odcjepljenja...... Ljudi nisu bili svjesni da pokreću rat, nisu bili svjesni posljedica, nadali su se da će to proći brzo bez krvoprolića, kao vojni udar....

međutim - imamo rezultate sada pred nama.........

ljudska glupost nije kriva nego lakomost, polakomili se Srbi da će sve brzo proći.... Gorak okus tih poteza danas se po mislima čitavog jednog naroda povlači, riječi poput genocida teško padaju bilo kojem pripadniku naroda, nekako ih stigmatizira u današnjem svijetu, a javno se ispredaju priče ne više o tadašnjoj ugroženosti, nego o borbi za slobodu...... I to samo na teritoriji Bosne i Hercegovine između ostalog i njihove domovine......

Kada će iskreno nastupiti, kada će okrenuti ploču - pitanje je ? Kada će BiH Srbi početi graditi BiH kao svoju domovinu (Iako u zdanje vrijeme u njihovim redovima vidim pozitivne znake profesionalizacije u obnašanju državnih funkcija) ? Zar im je matica toliko blizu da ne vide razliku između te dvije države ?

Sve u svemu Srbija kao matica je i dalje ista, malo umanjena za Kosovo, međutim eto - to je ono što jeste, niko nije vršio invaziju na istu od samog početka (nešto malo NATO.....).....

lakomost je kriva i BiH Srbi su zagrizli dio ratnog izmeta kao i svi ostali narodi u BiH, ne toliko kroz krvoproliće izvršeno nad pripadnicima njihovog naroda u poređenju sa drugim narodima, ali ekonomski, društveno, moralno, na bezbroj drugih načina totalno su ugroženi...

BiH bi mogla omogućiti rehabilitaciju njenih naroda - ali definitivno je potrebna GANZ NOVA PLOČA....

Ploče se peru najlakše krvlju u cjelini pa budu kao nove, tu i tamo iskoči koja kost iz zemlje i ukaže na masovnu grobnicu kažnjenika, nakon 50-100 godina, međutim to nije jedino rješenje....

Postoji još jedan pristup pranju ploča, sve dok ne dođemo do GANZ NOVE PLOČE....
To je dramski pristup sa elementima romanse i mini isječcima špijunskog trilera, traži više sloge, omogućava veću koheziju, i nakon njega nema povratka nazad.... Sve što treba je postaviti ispravno temelje i pitati prave ljude (pitajte i mene ponekad)....
HM 2011

PostPostao/la Hajlac dana 09/08/2012 00:39

mislim da si na pravom tragu u boldu, blizu teme o kojoj bi mogla da se razvije fina diskusija. šta mislite, da li su baš sve nacionalne tendencije suzbijane ili su neki bili "jednakiji" od drugih?

Narvno da jesu bili jednakiji od drugih - kroz srbijanske serije iz 80ih i vec kraja 70ih lijepo se vidi(ko cita izmedju redova) kako su puni usta o Srbima i bogu/vjeri. Da ne pricam o uvodjenju kapitalizma 80ih u Srbiji na mala vrata uz sve vece (opet indirektno) blacenje socijalizma.
Hajlac

PostPostao/la poznanik dana 09/08/2012 01:04

poznanik je napisao/la:Konačan zahtjev albanske iredente je bila republika. A svima je jasno određenje i prava republika iz sastava jugoslavenske Federacije.

pa sad, neće biti da je baš svima bilo jasno jer čak i arhiv SFRJ ustav komentariše na sledeći način:
Uveden je konsenzus republika i pokrajina prilikom odlučivanja, uključujući i promenu ustava. Legalizovano je pravo na samoopredeljenje i otcepljenje, ali je ostalo nejasno da li su nosioci toga prava narodi ili republike.

izvod iz usrava sfrj iz 1974.

deo prvi, član 5. stav 2.

Територија републике не може се мењати без пристанка републике, а територија аутономне покрајине — ни без пристанка аутономне покрајине.

u osnovni načelima pravo na otcepljenje daje se narodima a u prvom delu, članom 3 i 5 republika je nosilac suvereniteta i teritorijalnog integriteta i isključivo njen pristanak daje mogućnost za promenu granica.

Nije mi jasno šta si htjela dokazati prikazanim članovima Ustava SFRJ, postavila si pitanja, i na njih i odgovorila.

Kad se radi o st. 2. člana 5. koji si citirala, trebaš uzeti u obzir i st. 1. istog člana:

"Teritorija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije je jedinstvena i sačinjavaju je teritorije socijalističkih republika."

"Tvoj" st. 2. odnosi se na republike iz sastava SFRJ, ne na Republiku Jugoslaviju, i to su na umu imali i kosovski velikoalbanski ideolozi i iredenta, i stoga je njihov prethodni zahtjev bilo postizanje Kosova jednom od republika Jugoslavije, jer je poslije put ka otcjepljenju samoopredjeljenjem Albanaca jednostavan.

Doduše, zapreka je bila i u odredbama 3. stava istog ovog "našeg" člana 5. Ustava SFRJ:

"Granica Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije ne može se menjati bez saglasnosti svih republika i autonomnih pokrajina."

Što se tiče represija i djelovanja službi bezbjednosti i organa održavanja ustavno-pravnog poretka SFRJ na Kosovu, pretpostavi danas reakciju kosovske policije da se stanovništvo Preševske doline odluči na samostalnost, na nezavisnost od Republike Kosovo...
poznanik

PostPostao/la In love with Bosnia dana 09/08/2012 01:11

poznanik je napisao/la:
Nije mi jasno šta si htjela dokazati prikazanim članovima Ustava SFRJ, postavila si pitanja, i na njih i odgovorila.

htela sam da pokažem baš ono što tvrdi i arhiv SFRJ: da pravo na otcepljenje u ustavu iz 1974. nije jasno definisano, te da je besmisleno tvrditi da su albanci zbog otcepljenja tražili republiku.

Što se tiče represija i djelovanja službi bezbjednosti i organa održavanja ustavno-pravnog poretka SFRJ na Kosovu, pretpostavi danas reakciju kosovske policije da se stanovništvo Preševske doline odluči na samostalnost, na nezavisnost od Republike Kosovo...

mislim da si nešto pobrkao. preševska dolina (preševo, bujanovac, medvedja) je u sastavu srbije a ne kosovske države. pretpostavljam da si mislio na severni deo kosova.
In love with Bosnia

PostPostao/la poznanik dana 09/08/2012 02:04

poznanik je napisao/la:

htela sam da pokažem baš ono što tvrdi i arhiv SFRJ: da pravo na otcepljenje u ustavu iz 1974. nije jasno definisano, te da je besmisleno tvrditi da su albanci zbog otcepljenja tražili republiku.

Pa zar nisi definirala ustavno pravo naroda SFRJ na otcjepljenje, uređeno je Osnovnim načelima Ustava.

Usput, podsjeti se demonstracija albanskih studenata s početka 80-tih, i njihovih zahtjeva mimo Kosovo-republike, zahtjeva za ujedinjenje svih Albanaca i povrat u granice Kosovskog vilajeta. Ništa drugo nego podudarnost sa idejama Velike Albanije.

Ne kažem da Albanci na Kosovu nisu bili diskriminirani, ali nisu bili ni cvijeće. Nikad nisu savladali poriv i želju za samostalnošću, za nezavisnošću. Eto, dočekali su i taj dan, "nezavisni" i "suvereni"
... :-)

mislim da si nešto pobrkao. preševska dolina (preševo, bujanovac, medvedja) je u sastavu srbije a ne kosovske države. pretpostavljam da si mislio na severni deo kosova.

Da, na sjeverni dio Kosova sam mislio, izvinjavam se...no, svejedno, bilo koji, htio sam samo ukazati na podudarnost u načinu zaštite cjelovitosti nove kosovske državne teritorije sa zaštitom ranije federativne jugoslavenske. Razlika bi bila samo u opremi... :oops:
poznanik

PostPostao/la Sezam dana 09/08/2012 05:55

Srbi.

Slovenci.

Hrvati.

Tim redom.
Sezam

PostPostao/la skeva85 dana 09/08/2012 06:32

Vidim ovdje je opsti dojam da su srbi poceli rat :lol: , suprotnim forumima oni drugi su krivi i tako u nedogled :-D
Jeste vi glupi ili sta vec? Koji je kurac ovim narodima u bivsoj jugi, jel ovo stvarno otislo sve u kurac ili se ljudi samo prave retardirani? :x
skeva85

PostPostao/la Seawolf dana 09/08/2012 08:23

Rat je počeo onaj ko je ispalio prvi metak (u stvari, radilo se o tromblonskoj mini) u prvoj oružanoj bici toga rata.

Prva bitka rata u SFRJ je bila bitka na Plitvicama, 31. marta 1991-e.

Neko može biti sitničav, pa reći da je prva bitka rata u SFRJ, bio sukob navijača na utakmici između Dinama i Crvene zvezde, 13. maja 1990-e.

U ovome sukobu, nije korišteno vatreno oružje, no, koju god od ove dvije bitke proglasili prvom u ratu u SFRJ, odgovor na postavljeno pitanje je isti.
Seawolf

PostPostao/la Comrad dana 09/08/2012 08:44

Ajd ko je poceo rat, oko toga se nikad necemo sloziti. Al bez obzira na to, ima sud, imaju fakti...od toga se ne moze pobjeci. Druga je stvar sto je kod srba urodjeno da lazu, prvo sami sebe, pa onda ostale.

Nego meni je krivo to sto nismo imali dovoljno inteligentne ljude da skontaju neki bolji plan, nego da posaljes goloruke momke da se bore protiv JNA, jedne od jacih vojnih sila u svijetu. I kasno je bilo 92' o tome razmisljati.

Mislim, zna se ko je prvi krenuo da puca. Ali nesto kontam, ako je Srbima povod za rat bio to sto Bosna hoce da se otcjepi i sto ne zelimo Jugu, pa koji smo djavo letili za tim referendumom. Je li se on morao odrzati 92' kad je bilo toliko usijanih glava na prostoru ex Yu. I budala je mogla znati da ce na ovom prostoru biti sranje, to je logicno. Ne kontam razmisljanja tadasnjih ljudi, pa vidis sranje u Sloveniji, u Hrvatskoj...jesmo li bili toliko naivni pa mislili da se nama nece desiti isto...

Jesmo li mogli biti malo pametniji pa sve to odloziti na koju godinu, barem dok se i mi ne naoruzamo i pripremimo. Nijedan kvadrat zemlje nije vrijedan onolikih zivota...ne znam, ne kazem da bi izbjegli sukob, ali sigurno ne bi bilo ovoliko zrtava da smo rat docekali sekundu spremniji.

Comrad

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.