Ko ima najjacu dijasporu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Ko ima najjacu dijasporu?

PostPostao/la LinoMedoLino dana 24/03/2013 00:26

Koji narod po vama u svijetu ima najjacu, najorganizovaniju i najuticajniju dijasporu i u kojim zemljama najvise djeluju? Bosanska dijaspora iz koje zemlje nam je do sada najvise doprinijela?

Pod ovim ima i nekih pravila:

- Govorimo o onima koji su emigrirali tamo poslije 1960tih pa sve naovamo, znaci ne govorimo o migracijama prije toga, dakle moderne migracije. Takodje mozete reci da li ste zadovoljni nasom dijasporom.

Moj odgovor je Turci iz Njemacke.
Zadnja izmjena: LinoMedoLino; 24/03/2013 00:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
LinoMedoLino

Re: Ko ima najjacu dijasporu?

PostPostao/la westt dana 24/03/2013 00:29

Turci, Hrvati, Srbi, Bošnjaci, Irci.
westt

PostPostao/la theTruePath dana 24/03/2013 00:30

Jevreji,Turci,Italijanci

Bosnjaci nemaju jaku dijasporu,ni lobije neke u drzavama u kojim borave
theTruePath

PostPostao/la FreakyStyley dana 24/03/2013 00:32

Jevreji, Albanci, Turci, Talijani, Irci.
FreakyStyley

PostPostao/la LinoMedoLino dana 24/03/2013 00:35

Dopunio sam prvi post.

Bilo bi lijepo kad bi rekli i u kojim zemljama ti narodi najvise djeluju, te zbog cega bas oni.

Jevreje sam namjerno izostavio jer su oni nesto ranije dosli u druge zemlje, a i opste poznato je da su oni vrlo organizovani.
LinoMedoLino

PostPostao/la swanfilter dana 24/03/2013 00:38

Jevreji su sigurno najjaci sto se tice samog funkcioniranja ali i utjecaja na globalne prilike. Iako su brojcano prilicno zanemarivi. Isto se moze reci i za Armence, malo ih je ali su poznati u svijetu na razlicite nacine. Brojcano su jaki Irci, Talijani, Poljaci, Rusi, Arapi, Iranci, Turci, Kinezi ..., ali cini mi se da obrazovanje kod tih grupacija nije na nekakvom zavidnom nivou i nemaju ne znam kakav politicko - ekonomski utjecaj u svijetu. Isto vazi za nas i nase komsije ...
swanfilter

PostPostao/la LinoMedoLino dana 24/03/2013 00:39

FreakyStyley je napisao/la:Jevreji, Albanci, Turci, Talijani, Irci.

Zasto Albanci?

Jasno mi je da su brojni, ali je pitanje na koji nacin djeluju.

Jer kad sam rekao "najjaca dijaspora", dijelom sam mislio i na dosta obrazovanog stanovnistva koje te nacije imaju u stranim zemljama, a sumnjam za Albance da ih ima takvih dosta, u zadnje vrijeme mozda vise, ali prije ih definitivno nije bilo puno. Govorim iz licnog iskustva.
LinoMedoLino

PostPostao/la theTruePath dana 24/03/2013 00:40

U USA jak uticaj ima dijaspora Armenije,Albanije,i naravno jevrejska

ja mislim da je i bosnjacka prilicno organizovana u SAD,rekao bih da su najjaci sto se tice toga.A sad ekonomski ko je najvise pomogao? pa vjerovatno Njemacka,Skandinavija,ima nas najvise tamo,ljudi su vezani za domovinu,svake godine dolaze itd itd

Imamo mi jaku dijasporu u Turskoj koja je itekako svjesna svojih korijena,neki su uspjesni ljudi,steta sto nasi ljudi se ne povezuju s njima
theTruePath

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 24/03/2013 00:44

Zidovi bez premca.

Poljaci u USA i Kanadi, Irci koji su imali i "svog" predsjednika u Americi, Talijani jaki u USA i Argentini, ima ih i u Kanadi bruka jedna ali oni opcenito imaju "problem" sto su jako zatvorena zajednica, tradicionalni su, pa im to mozda smeta da imaju veci uticaj. Po brojnosti, sila su i u Australiji.

U Australiji su jaki Grci, uticajni.

Ukrajinci u Kanadi, mozda vise brojni nego uticajni. Za Ruse ne znam sta bi rekao, imaju jaku mafiju :D

Armeni u Americi, Libanonci takodje. Sposobni ljudi, trgovci, diplomate, glumci, politicari, nema gdje ih nema
dječak sa šibicama

PostPostao/la Not My Idea dana 24/03/2013 00:55

Sandzaklije. :mrgreen:
Not My Idea

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 24/03/2013 01:01

Armenski nacionali heroj, Monte Melkonian, vojskovodja koji je poveo Armene u pobjedu u ratu za Nagorno Karabakh, pokrajinu u Azerbejdzanu naseljenu vecinom Armenima (danas prakticno druga armenska drzava) ratovao po Bejrutu protiv Izraela u sastavu armenskih krscanskih milicija, rusio shaha u Iranu pomazuci revoluciju, rodjen je u USA.

Inace ih je puno tamo zavrsilo nakon turskog genocida nad Armenima. Kardashiani recimo, njih svi znaju. Cherilyn Sarkisian a.k.a. Cher, Ditta Von Teese, armenke, pa cuvena marka cimbala Zildjian je porodicna firma armenske porodice Zildjian, poznata grupa System of a down svi clanovi su americki armeni, Andre Aggasi, David Nalbandian, itd itd

"Zahvaljujuci" Turcima, od 11 miliona Armena, samo trecina ih zivi u Armeniji, ostali su po svijetu rasuti.

Imali su i imaju bruku kongresmena i senatora u USA, par svojih imaju i Srbi i Hrvati.
dječak sa šibicama

PostPostao/la Zviz dana 24/03/2013 01:05

Kakvi turci i albanci :lol:

Irci, italijani i izraelci (zidovi). tri puta slovo I - jedni, drugo i treci mogu Europu kupiti dok reknes keks ;-)
Zviz

Lokacija: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

PostPostao/la sheilak dana 24/03/2013 01:06

Amerika-zemlja dijasporaca. :D
sheilak

PostPostao/la lajkujMe dana 24/03/2013 01:13

Ovo sve zavisi od zemlje do zemlje npr

u Americi ubjedljivo Jevreji (ako ih uopste mozemo nazvati dijasporom) ali strasno lobiraju u korist Izraela i SAD dopusta sve Izraelu da zadovolji Jevreje u SAD.

U Njemackoj imas Njemce ali veliku moc odmah pored njih drze Turci oni tu imaju strasnu dijasporu.

Albanci imaju strasnu "kriminalnu" dijasporu u europi napravili malo carstvo gore :-)
lajkujMe

PostPostao/la Edin H. dana 24/03/2013 01:14

Zna se HDZ :dance: :mrgreen:
Edin H.

PostPostao/la Zviz dana 24/03/2013 01:21

lajkujMe je napisao/la:Ovo sve zavisi od zemlje do zemlje npr

u Americi ubjedljivo Jevreji (ako ih uopste mozemo nazvati dijasporom) ali strasno lobiraju u korist Izraela i SAD dopusta sve Izraelu da zadovolji Jevreje u SAD.

U Njemackoj imas Njemce ali veliku moc odmah pored njih drze Turci oni tu imaju strasnu dijasporu.

Albanci imaju strasnu "kriminalnu" dijasporu u europi napravili malo carstvo gore :-)

:lol: :lol: pa kad su turci toliko sposobni sto brate neizlobirase vec jednom da budu clanica EU, kad je Njemacka toliko dominantna unutar te unije? Turci po njemackoj smotani ko i Bosanci - nema nimalo koliktiva u drustvima gdje se svak izmedju sebe takmici ko ce imati bolji dorucak i veci auto.

Kolektiv imaju samo irci, italijani (plus pomoc vatikana) i izraelci
Zviz

Lokacija: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

PostPostao/la lajkujMe dana 24/03/2013 01:35

Pa nisam sad rekao da su Turci u Njemackoj "jos" toliko politicki dominanti, ali oni su medju glavnim izvorima novca u Turskom Ekonomskom procvatu.

Njemci nevole turke zato sto misle da im malo pomalo zauzimaju zemlju
lajkujMe

PostPostao/la sinuhe dana 24/03/2013 10:27

Jedino Jevreji imaju uticajnu dijasporu. Ostali navodi su smijesni.
sinuhe

PostPostao/la respo dana 24/03/2013 10:36

ma kinezi su najjaci
ko to ima dijasporu u bih i srbiji jedino kineza imamo ko mrava onih crnaca sto na prste nabrojimo su toliko uticajni jedino da uticu na prosjek boje koze u gradu u kojem zive
svako selo u svijetu cini mi se ima kinesku prodavnicu
pola ove kineske robe sto je preplavilo svijet prodaju kinezi u svojim prodavnicama i famoznim jedna malka "standovima"
uz to tu je kineska mafija razgranata po citavom svijetu a onda ima tu i profesora politicara i svega
imam osjecaj da ce na svijetu prezivjeti samo kinezi :D
respo

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 24/03/2013 10:56

Kineza ima svukuda po ovim kanadama i amerikama, pola Vankuvera su kinezi, ali sta im to vrijedi kad su egzotika. Isto ko latinosi, naseljavaju pola Njujorka, Floride, Kalifornije, a rinaka, nizi slojevi gradjanstva.

Zidovi su baje, nauka, muzika, Holywood, vojska, skolstvo, privreda, korporacije, banke, advokatura, politika, svugdje ih ima i vecinu toga drze u svojim rukama prakticno.

Jedino, oni nisu dijaspora, vec amerikanci. Posto su vecinom iz istocne Evrope porijeklom, mogu biti jedino poljska ili ruska dijaspora. Cak ih Poljaci i smatraju svojima, ali oni medjusobno znaju sta ih odredjuje.
dječak sa šibicama

PostPostao/la sinuhe dana 24/03/2013 10:58

Rijec dijaspora izvorni je naziv upravo za Jevreje van domovine, ili pradomovine.
sinuhe

PostPostao/la respo dana 24/03/2013 10:58

zajebi iza kineza stoji najjaca drzava iza zidova nije bas da stoji izrael
govorimo ko ima najjacu dijasporu a ne koja vjerska zajednica je najjaca
respo

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 24/03/2013 11:06

Ovi americki Kinezi su pobjegli od Kine, odnosno od siromastva, politickog ugnjetavanja itd. ne stoji ona iza njih :D

S obzirom da Zidove veze religija, i svi se oni smatraju dijelom Izraela, i pomazu Izraelu, definitivno je da su najjaca dijaspora. Ja bar mislim tako, svaki Zidov iako je rodjen u Americi, baba i djed iz Bjelorusije recimo, on sebe smatra izraelcem.

Kod njih je to... tako.

Cak, koliko znam, jedino Zidovi u americi imaju povezanost sa "maticnom drzavom" na taj nacin, lobiraju za Izrael i slicno. Ostali se emancipiraju, u Americi je naglaseno to zajednistvo, kao amerikanac si, americki patriot ovo ono. Rijetki ostanu vezani za svoju maticu.
Pitali Belichicka odakle je porijeklom, on samo cuo za nekakvu Hrvatsku, nekakav Karlovac... pojma nema covjek.

Dobro je nmi, Sandzaklije su najjace ipak, imaju ljudi svoje politicare u vrhu drzave :D
dječak sa šibicama

PostPostao/la respo dana 24/03/2013 11:17

neki kinezi jesu pobjegli al vjeruj mi da oni itekako rade za kinu jer su "getoizirani"
respo

PostPostao/la Stojadin dana 24/03/2013 11:20

dječak sa šibicama je napisao/la:Zidovi bez premca.

Irci koji su imali i "svog" predsjednika u Americi,

nisu jednog nego 1001 :D Citam sad i Obama je cetvrtinu irac
Stojadin

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.