KJPK ''RAD'' i placanje racuna za usluge koje se ne koriste.

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

PostPostao/la suncokret13 dana 15/05/2009 20:16

KJKP ''RADA'' mi ispostavlja racune s zateznim kamatama za odvoz kucnog otpada, za 2006 godinu.

U 2006 i 2007 godini, pismeno su obavjesteni da korisnim njihove usluga mozda najvise do mjesec dana u godini. I smjesno mi je da placam njihove usluge koje ne koristim ostalih 11 mjeseci u godini, jer sam izvan Bosne i Hercegovine i u tom periodu stan je prazan.

Njihovo racunovodstvo na osnovu svojih knjiga-potrazivanja su donjeli prijedlog za izvrsenje naplate duga u iznosu od nekih 100 KM za njihove usluge iz 2006 godine - plijenidbom stvari domacinstva. I to je doslo do Opcinskog suda u Sarajevu - izvrsnog odjenjena po vjerodostojnoj ispravi Novi Grad.

Njihovo potrazivanje za 2006 godinu sam platio, ali je ostao i nepostojeci dug za 2007 god. i 2008 god. i dio 2009 godine, koji je u ukupnom iznosu od blizu 900 KM (njihovo potrazivanje uvecano za kamate). - do tog iznosa su dosli obracunavajuci svakog mjeseca svoje usluge.

Na koji nacin i koga da obavjestim u gradu Sarajevu da sam korisnik usluga KJKP ''RADA'', samo 1 mjesec u godini dana i ne bjezim da platim usluge koje mi oni pruzaju za 1 mjesec, ali ne zelim ni da placam za ostalih 11 mjeseci usluge koje ne koristim.

Da li ko ima kakav prijedlog ?

Hvala.
suncokret13

Re: KJPK ''RAD'' i placanje racuna za usluge koje se ne koriste.

PostPostao/la karanana dana 15/05/2009 20:52

mislim da nemas opciju. ako si vlasnik stana, moras placati bio ti u njemu ne bio.
karanana

PostPostao/la StupskaBitanga dana 15/05/2009 20:56

Ček
Moj dajdža živi na Floridi i ima stan na Ali-pašiom polju kod RTV-a
i išao je u RAD i oni rekli doći će pitati stanare i kućipaziteljicu i tako i bi. Došli raspitali se i skinuli ga s evidenncije. TAKO I vik
StupskaBitanga

PostPostao/la starii dana 15/05/2009 20:59

StupskaBitanga je napisao/la:Ček
Moj dajdža živi na Floridi i ima stan na Ali-pašiom polju kod RTV-a
i išao je u RAD i oni rekli doći će pitati stanare i kućipaziteljicu i tako i bi. Došli raspitali se i skinuli ga s evidenncije. TAKO I vik

i ja mislim da se moze odjaviti podneses pismenu izjavu (ovjerenu u opstini da ne zivis tu ) i neces placati ako te uhvate najeb*** si :D
starii

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 15/05/2009 21:02

Kako su na drugim temama rekli iskusniji forumaši, dovoljno je bilo da se pozoveš na Zakon o zaštiti potrošača kojima su ništavni računi za komunalne usluge stariji od godinu dana.

Ovo što hoćeš da plaćaš samo kada si tu, to ne može. Zakon o komunalnoj djelatnosti Kantona Sarajevo, čini mi se, ne dozvoljava tako nešto za odvoz smeća i kabastog otpada.
Takav zakon i gotovo. Sigurno ti traže da platiš i upraviteljninu za čitavu godinu ako si u zgradi kolektivnog stanovanja. Vodu za 1 osobu tokom čitave godine, a ako si u zasebnoj kući, onda plaćaš struju ili plin, pa moraš platiti za plin, recimo, 2 KM za održavanje MRU svaki mjesec, bez obzira što nisi tu. Uskoro bi se mogao početi naplaćivati i porez na nekretnine, stanove privatne. U stvari, ako ga izdaješ, već se i plaća taj porez.

Nego treba mi ''gajba'' za neke radnje kao na podforumu lj&s. Sve ću ti račune plaćati redovno, nekažnjavan, član MENSE, vlasnik olimpijskog golfa2.
BajrinNajmladji

PostPostao/la illuminated dana 15/05/2009 21:15

suncokret13 je napisao/la:KJPK ''RAD'' i placanje racuna za usluge koje se ne koriste.

KJKP ''RADA'' mi ispostavlja racune s zateznim kamatama za odvoz kucnog otpada, za 2006 godinu.

U 2006 i 2007 godini, pismeno su obavjesteni da korisnim njihove usluga mozda najvise do mjesec dana u godini. I smjesno mi je da placam njihove usluge koje ne koristim ostalih 11 mjeseci u godini, jer sam izvan Bosne i Hercegovine i u tom periodu stan je prazan.

Njihovo racunovodstvo na osnovu svojih knjiga-potrazivanja su donjeli prijedlog za izvrsenje naplate duga u iznosu od nekih 100 KM za njihove usluge iz 2006 godine - plijenidbom stvari domacinstva. I to je doslo do Opcinskog suda u Sarajevu - izvrsnog odjenjena po vjerodostojnoj ispravi Novi Grad.

Njihovo potrazivanje za 2006 godinu sam platio, ali je ostao i nepostojeci dug za 2007 god. i 2008 god. i dio 2009 godine, koji je u ukupnom iznosu od blizu 900 KM (njihovo potrazivanje uvecano za kamate). - do tog iznosa su dosli obracunavajuci svakog mjeseca svoje usluge.

Na koji nacin i koga da obavjestim u gradu Sarajevu da sam korisnik usluga KJKP ''RADA'', samo 1 mjesec u godini dana i ne bjezim da platim usluge koje mi oni pruzaju za 1 mjesec, ali ne zelim ni da placam za ostalih 11 mjeseci usluge koje ne koristim.

Da li ko ima kakav prijedlog ?

Hvala.

ovdje nesto ne stima. prvo njihova sluzba ne moze donijeti nikakvo rjesenje, jer nije sud, posebno ne rjesenje o plijenidbi stvari,
i ako je doslo do suda, ja bih bio sretan.
Odi na to sudjenje i objasni situaciju. Povedi svjedoke, trazi od stanara (ili kucnog savjeta) na pismeno da vecinu vremena ne zivis tu itd..
Ako treba podigni kontra-tuzbu..
i zdravo..
pozovi se na zastaru (zakon o obligacionim odnosima , ..pitaj pravnika)..sve sto je starije od godine zastarijeva u tom slucaju!
to svakako ne moras platiti i da si bio u stanu i koristio usluge. na to se moras pozvati na sudu inace ces platiti sve ako ne odes na sud.

na primjer:
Član 449 Opšte pravilo (ZOO 360)
(1) Zastarjelošću prestaje pravo da se zahtijeva ispunjenje obaveze.
(2) Zastarjelost nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je povjerilac mogao
zahtijevati ispunjenje obaveze.
(3) Sud se ne može obazirati na zastarjelost ako se dužnik nije na nju pozvao.

Član 467 Jednogodišnji rok zastare (ZOO 378 izmijenjen)
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1. potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za
dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za
potrebe domaćinstva;
2. potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i
televizijskog prijemnika;
3. potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pretinaca te druga
njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;
4. potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je
publikacija naručena.
illuminated

PostPostao/la suncokret13 dana 16/05/2009 04:08

Hvala na odgovorima.

Inace placeni su svi racuni do 31.12.2008. ( stuja - pausal ; H20 - za jednog clana i kirija ) - kada preko ljeta dodjem u Sarajevo platim sve zaostatke i unaprijed do kraja tekuce godine.

Znaci preostaje mi da se opet pismeno obratim KJPK ''RAD'' s obavjescu da se koristim njihovim uslugama samo 1 mjesec u godini dana., a ujedno pokusati od povjerenika zgrade dobiti potvrdu da je ta moja izjava vjerodostojna - tj. da provodim nepun mjesec dana u Sarajevu u stanu.
suncokret13

PostPostao/la malizeleni dana 16/05/2009 08:03

Nema veze zivis li u stanu ili ne, to je tvoja imovina i spada pod usluge rada. Jbg, hoces da imas stan, moras platiti rezije. Struja i voda su ok, kolko potrosis toliko platis. Ove ostale stvari na zalost nisu.

U istoj bi situaciji bio bilo gdje u svijetu, sto bi Bosna bila drugacija.

I na kraju fakat ne kontam sto je problem dati 150-200km godisnje za rezije za koje znas da su tu, bile su tu prije rata, i biche dok Bosne bude.
malizeleni

PostPostao/la Edin H. dana 17/05/2009 12:50

malizeleni je napisao/la:Nema veze zivis li u stanu ili ne, to je tvoja imovina i spada pod usluge rada. Jbg, hoces da imas stan, moras platiti rezije. Struja i voda su ok, kolko potrosis toliko platis. Ove ostale stvari na zalost nisu.

U istoj bi situaciji bio bilo gdje u svijetu, sto bi Bosna bila drugacija.

I na kraju fakat ne kontam sto je problem dati 150-200km godisnje za rezije za koje znas da su tu, bile su tu prije rata, i biche dok Bosne bude.

Ma samo je u redu struja i investiciono odrzavanje (jer je po meni logicno da se to plati bio tu ili ne).

Voda nije, jer uglavnom nema metra za vodu, a kosta bogatstvo da se ugradi.

Ne shvatam tvoju logiku, zasto placati za uslugu koju ne koristis :shock:

Najveci problem je centralno grijanje koje moras placati bio tu ili ne.

I ne bi bio u istoj situaciji bilo gdje na svijetu, jer za sve imas privatne mjerace.
Edin H.

PostPostao/la suncokret13 dana 18/05/2009 16:56

ja redovno placam jednom ili 2 X godisnje : kiriju, vodu za jednog clana i struju kao pausalni iznos. jer to i koristim kada sam u Sarajevu - 5 dana ili 20 dana.
ali racuni za odvoz otpada, mi nisu jasni.

u KRO KAD kazu (putem telfona) :

''kaze da ima neka odluka u kojoj pise da svako, pa iako ne zivi u stanu, je duzan da placa neki iznos za ciscenje grada''

ako je to i tako koji je to ''neki iznos'' - mjesecna uplata ? ( onda to nije ''neki'' vec to je definirana mjesecna uplata )

Da li stvarno postoji takva odluka ?

evo 2 slike :

slika

poziv od suda :

slika
suncokret13

PostPostao/la zgembo_sa dana 18/05/2009 21:52

Hajd ba plati i ne ciganisi :roll:

Ako hoces da imas stan u BiH onda placaj ono sto te kao vlasnika sljeduje da placas. Sve se bojim da na zapadu tako zanovijetate kad vam kazu sta sve morate platiti.

Ili prodaj stan pa od tih para plati hotel kad dodjes.
zgembo_sa

PostPostao/la Ibro_r dana 29/05/2009 02:39

Imam slican problem i google me "bacio" ovdje (najkvalitetnija informacija), a da ne otvaram novu temu, pa...

Moj problem se od iznesenog razlikuje u tome da postoji tuzba, podnesena u 11. mjesecu 2006. god. Obavijest sam primio tek pocetkom maja ove (2009.) god. Radi se o zaostala tri neplacena racuna za internet BH Telecomu (42.20 KM).
Razlog neplacanja, mada i nije toliko bitno, je sto sam te racune zagubio, a opomene mi nisu stigle (ili bar nisu urucene), a sve pada u period izgradnje kuce (stara je srusena i na njenom mjestu je izgradjena nova; stanovao sam na drugoj adresi, mada u komsiluku i postar je znao gdje sam).
Nisam izbjegavao obaveze i vec bi ih platio da sam bio svjestan dugovanja.
Dug sam izmirio 21., a ono sto me interesuje je:
1) kako je definirana zastara - po danu podnosenja tuzbe, po danu stavljanja predmeta u postupak, po danu prijema tuzbe, ili po danu nastanka dugovanja?
2) da li se na sudu mogu pozvati na zastaru (cilj je izbjeci sudske troskove i zakonske kamate
3) da li je sud ili tuzilac bio ikako obavezan da me obavijesti o tome da je protiv mene podnesena tuzba, te ako jeste, u kom roku?

Kao sto sam pomenuo, zelim izbjeci placanje zateznih kamata i sudskih troskova. Dug sam izmirio. Ako treba, mogu dokazati da mi nije bila namjera izbjegavanje placanja (kao sto i nije) jer sam za isti period platio tel racun u iznosu od nekih 2-3 stotine KM.

Pozdrav!

Ibro.
Ibro_r

PostPostao/la zlotscha dana 11/06/2009 15:15

BajrinNajmladji je napisao/la:Kako su na drugim temama rekli iskusniji forumaši, dovoljno je bilo da se pozoveš na Zakon o zaštiti potrošača kojima su ništavni računi za komunalne usluge stariji od godinu dana.

Ovo što hoćeš da plaćaš samo kada si tu, to ne može. Zakon o komunalnoj djelatnosti Kantona Sarajevo, čini mi se, ne dozvoljava tako nešto za odvoz smeća i kabastog otpada.
Takav zakon i gotovo. Sigurno ti traže da platiš i upraviteljninu za čitavu godinu ako si u zgradi kolektivnog stanovanja. Vodu za 1 osobu tokom čitave godine, a ako si u zasebnoj kući, onda plaćaš struju ili plin, pa moraš platiti za plin, recimo, 2 KM za održavanje MRU svaki mjesec, bez obzira što nisi tu. Uskoro bi se mogao početi naplaćivati i porez na nekretnine, stanove privatne. U stvari, ako ga izdaješ, već se i plaća taj porez.

Nego treba mi ''gajba'' za neke radnje kao na podforumu lj&s. Sve ću ti račune plaćati redovno, nekažnjavan, član MENSE, vlasnik olimpijskog golfa2.

hahahaaha neki dan su iskljucivali vodu u ime potrazivanja iz 1998. godine. ne mozes mulcima objasniti da to nemaju pravo uraditi. i uradili su! ne postoji za njih ni sud ni nista oni odlucuju :shock: sude :shock: izvrsavaju :shock: sta sad da se radi? da se bude bez vode i ceka na sudsku milost 3 godine ili duze? da ne spominjem ombdusmana za LJUDSKA PRAVA i slicne osobe koji su apsolutno obuzeti, bice, planovima za ljetovanje, a ja ne ljetujem vise ni u kadi ;-) :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
zlotscha

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.