Kasalj koji traje mjesecima

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la ja_cura_ dana 23/10/2007 10:47

imala sam istu stvar prije nekoliko godina, suhi kasalj, nikako da prestane... isla na kliniku, slikala pluca - cista kao suza! profesorica na med.fakultetu, strucnjak za plucne bolesti (tad je bila sef odjela za plucne bolesti na klinici) mi je rekla da uzmem dr. theiss sirup protiv kaslja od trpca (biljka) pazi, ima isti sirup i za iskasljavanje, samo ti taj ne treba, ako nemas slajma u sebi. meni lakse bilo odmah nakon dva dana, kasnije se skroz smirilo... na godinu kasnije sam imala opet isti slucaj, kupila odmah sirup i od tada, hvala bogu, da kucnem od drvo, nemam problema s kasljem. :D

dr. theiss - sirup protiv kaslja od trpca (kostao je oko 8 km tada, ima ga u svim apotekama)
ja_cura_

PostPostao/la Citizen-X dana 04/12/2007 09:18

Ja sam nakon sto sam zivio u Sj. Africi neko vrijeme kao klinja imao suh kasalj isto tako mjesecima. Nisam se ni obazirao i nestao je sam od sebe.
Citizen-X

PostPostao/la ja_cura_ dana 04/12/2007 09:21

bas mi je zao sto tebi sirup nije pomogao kao i meni... inace, xiclav je jedan od jacih antibiotika. ja sam ga koristila istovremeno sa sirupom i super je funkcionisalo... rijesila sam se kaslja. a vjeruj mi, posto je moja mama doktorica, mislila je da imam tuberkulozu, eto koliko sam kasljala. slala me je da slikam pluca, te sam taj nalaz nosila profesorici na medicinskom fakultetu, da ona to pogleda, te su me i magistri plucnih bolesti slusali i slusali... na kraju pluca cista kao suza... jednostavno je nesto bilo u okolino sto me je drazilo na kasalj. idi zato provjeri da nisi slucajno alergican na nesto. to ti je haman jos jedino ostalo da probas. sretno!
ja_cura_

PostPostao/la artzy dana 04/12/2007 09:21

Citizen-X je napisao/la:Ja sam nakon sto sam zivio u Sj. Africi neko vrijeme kao klinja imao suh kasalj isto tako mjesecima. Nisam se ni obazirao i nestao je sam od sebe.

i meni je tako bilo samo sa druge strane...
artzy

PostPostao/la milicija dana 04/12/2007 09:26

Prestani duvat i proci che te .P hehhe
milicija

PostPostao/la Interceptor dana 04/12/2007 09:33

Mozda je i astma u pitanju... Ako ti se javlja kasalj tokom jeseni i zime traje citavu sezonu...
Interceptor

PostPostao/la Nosferatu dana 04/12/2007 09:44

Ma nije ti nista, natrag na arbeit....

Covjece jeli ti fakat mislis da ce ti neko preko interneta dijagnosticirati problem koji nije jednostavan ni sa svom tehonologijom da se tacno utvrdi sta je, a kamoli bez nje? Niti znam koliko ti je godina, ni gdje radis, sto je vrlo bitno za plucna bolesti.

Odkud znam. Da nisi tuberan? Viralna upala pluca. Bronhitis. Astma. Alergija. Ali ti bi se manifestirali nedostatkom zraka pri udisanju tj. gusio bi se i davio, dok nebi dosao do hitne pomoci. Ne znam da li si pusac ili ne. Ocigledno nesto pokusavas iskasljati tj nesto ti iritira disajni trakt. Sad da li je to autoimuna rekacija (tipa astma/bronhiit) ili je infekcija (upala pluca tkz. walking pneumonia, ili community acquired), tesko je ista reci bez rendgenskog nalaza, bez da ti se iskasljotina ne kultivira da se vidi da li imas neku infekciju, itd.

Da nisi rekao da ti se desava po 3 mjeseca zimi, pomislio bih da si mozda udahnu neki strani objekat, ali ocigledno nije to...

Ne znam o kakavom se kapitalizmu radi, i zbog cega ne mozes otici kod ljekara, ali prekontaj se jel ti se bolje patiti tako ili se rijesiti problema. Trebas otici kod interniste pulmonologa, a moze i ENT hirurga. To te moze kostati skuplje od odlaska porodicnom doktoru ali to su specijalisti koji ti mogu na osnovu price dati dijagnozu u velikom broju slucajeva, sve drugo je talasika.

Xiclav koji si uzimao je antibiotik, Augmentin sto znaci da vjerovatno nije bakterijalna upala pluca, mada nista nije 100%, jer ne znam koliko dugo si uzimao to, kako redovno, i koju dozu, a to su sve bitni faktori.

Druga stvar, da je viralna upala, do sad bi valjda prosla, obicno traje 2-3 sedmice, i prodje, tretman je obicno popratni, ako imas temperaturu, ako dehdriras i slicno. Moguce da poslje toga bude disajni trakt podlozan infekcijama koje se svako malo, iznova javljaju, poslje virusa bakterija, i tako u krug.

E sad zalazimo u realm kojekakvih bolesti od histoplasmose, tuberkuloze, intersticijalne plucne bolesti, pa preko bronhitisa, astme, COPD, zgaravice jer moze zelucana kiselina da ti iritira pluca, tkz. post nasal drip, tj. kad ti se sinusi sljevaju niz grlo i provociraju reflex kasljanja.

Ovako napamet da ti neko dijagnosticira, sam si nasao jednu listu od 54 dijagnoze moguce - a to je samo pocetak. I ne kontam uopste kako to da te je doktorica pregledala pluca i nije nista cula, a ti ocigledno cujes neki zvuk, pred kraj izdisaja. Bez rentgenskog nalaza o ovome se ne prica uopste. Moguce je daj te irtira i suh vazduh, koji grijanje isusi, pa ti treba masina koja povecava vlaznost vazduha, ako se ovo desava zimi i u zatvorenim prostorijama.
Zadnja izmjena: Nosferatu; 04/12/2007 09:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la luciferino dana 04/12/2007 09:45

digital je napisao/la:Opet ja..

Proslo je vec oko 3 mjeseca, kasalj je jos tu. Tablete koje je doktorica opste prakse preporucila (Xiclav) nisu imale nikakav efekat. Svojim slusalicama je ustvrdila da "nemam nista na plucima".

Da li joj vjerovati i otici na malo efektivnije skeniranje pluca od njenih usiju?

Suhi kasalj je jos tu, iritira me kad disem, nekada skroz prestane danima pa se vrati.

Kada naaaaaaglo ispustim zrak samo na usta (kao kada kasljem, velikom brzinom), cujem i osjetim neku promjenu zvuka duboko dole...

Koji mi je vrag? :(

Definitivno idi drugom ljekaru. Xiclav je antibiotik i vjerovatno si ga džabe pio.
luciferino

PostPostao/la terapija dana 04/12/2007 09:55

Gdje stanujes, kuda se kreces :) da zaobilazim u sto sirem luku :)

Probaj nesto na bazi norveskog lisaja. To bi trebalo da pomaze za takve vrste kaslja

P.S. nisam siguran je li norveski ili islandski :) proguglaj malo :)
terapija

PostPostao/la LED dana 04/12/2007 10:09

Kasalj je samo mehanizam odbrane koji oslobađa organe za disanje od svih nepoželjnih tvari, nije alergija i nije nista sa plucima...Pregledaj sinuse. Takva vrsta kaslja moze biti uzrokovana i sinusima...ukoliko imas upalu sinusa (otezano disanje na nos ili na samo jednu nosnicu), to je uzrok takvom kaslju
Curenje sinusa unutra (niz grlo) uzrokuje suh ili djelimicno vlazan kasalj, jer mehanizam (kasalj) djeluje na bilo koje strano tijelo prašinu, dim, virus itd. i brani disajne puteve i organe od istih

Ukoliko je slucaj, da ti je jedna nosnica nerijetko zacepljena pa makar i djelimicno, izlijeci to i taj kasalj ce otici sam od sebe

Zivio
LED

PostPostao/la boodala dana 04/12/2007 11:19

probaj gdje nac caj od smokvinog lisca.dobar je za kasalj
boodala

PostPostao/la terapija dana 04/12/2007 12:00

ti si hipohonder prijatelju :)
terapija

PostPostao/la simi5 dana 05/12/2007 13:08

Digital u tome što govoriš ima mnogo indicija na astmu. Posebno ako te budu noću otežano disanje i lupanje srca gotovo sigurno da si astmatičar. Neophodno je da ti se uradi spirometrija i spirografija da bi se to proverilo, a onda dobijaš pumpice.

Ako ti konstatuju astmu nipošto se ne odlučuj na terapiju sa stalnim uzimanjem kortikosteroida.

Postoje tri moguća sreedstva koja se kombinuju u terapiji blaže astme:

1. Brzi agonist-pumpica koja deluje brzo na opuštanje disajnih puteva. Koristi se prema potrebi i uvek se nosi sa sobom. Predlažem Berodual N firme Boehringer Ingelheim.
2. Spori agonist-pumpica sa dugotrajnim delovanjem potrebna onima koji imaju stalni otok emfizem. Koristi se terapijski redovno prema proceni lekara jedna ili više inhalacija dnevno. Ne nosi se sa sobom. Predlažem Serevent proizvođača Glaxo Smith Kline, ali nikako ne predlažem Seretide koji sadrži kortikosteroid.
3. Kortizon kod posledica akutne prehlade, gripa ili nekog drugog oboljenja koristi se privremeno prema potrebi i što kraće. Usled duže upotrebe kortizon nanosi izbiljne štete kostima, nadbubrežnim žlezdama i stvara osećaj malaksalosti. Jedan od mogućih je preparat Becloforte proizvođača Glaxo Smith Kline.
simi5

PostPostao/la Lace dana 05/12/2007 13:30

digital je napisao/la:Hvala svima na savjetima, trudu i vremenu koje ste ulozili za pisanje posta :)

Evo jos par korisnih informacija:

1. SRCE

- imam 25 godina, ne pusim
- prilikom testova za vojsku, "sestrice" su rekle da imam nenormalno
brze otkucaje srca i ciljale na to da sam pod stresom tokom testa
- cinjenica je da imam ubrzan ritam srca koji nikad zvanicno nije dijagnosticiran,
nekada cujem otkucaje svog srca i osjetim da prebrzo radi
- trenutno osjecam blagi, tupi bol u lijevom ramenu, oko pazuha koji je povezan sa disanjem, vjerujem i sa kasljanjem
- sada vise ne osjetim sum na kraju izdisaja (interesantno)
- radim kao inzinjer i prolazim kroz dosta napetih situacija na poslu
- ne boravim u suhim prostorijama
- mislim da nisam alergican

2. SINUSI?
- kasalj koji trenutno imam asocira me bas da nesto kaplje u moja pluca,
standardni kasalj obicno ima nekoliko uzdisaja i naglih izdisaja,
kod mene je to ponekad samo JEDAN nagli izdisaj,
- ponekad se nesto iskaslje, zelatinasto, skoro providno, blago zuto

I jos nesto:

Nekad osjecam kao da me "svrbi" nesto u plucima i iritira prilikom izdisaja uglavnom...

ps. sum na kraju izdisaja nekada postoji a nekada ne, uglavnom moram jaaaako brzo izdahnuti da bih cuo sum na kraju izdisaja.

heh...i mene tako vec dva mjeseca...imala sam gusenja s pravim napadima panike...i tako svako treci dan...ja se budim s gusenjem koje do polovine dana prestane...ko nesto iskasljem ali je to nesto uvijek prozirno a kasalj me asocira na pravi bronhitis

da sumiram

2 puta snimila pluca...nalaz uredan
popila antibiotike i razne preparate za kasalj,,,ne pomaze

otezavajuca okolnost je da sam pusac

meni se uz to prosli mjesec iznanda javio bol u predjelu rebara s desne strane...sto je bolilo i na pokret i na duboki udisaj i na kasalj i na kihanje i najobicnije okretanje u krevetu...kako doslo tako proslo

zvanicno se ne zna staje mada imam haber da je najvjerovatnije istegnuce medjurebarnog misica

i da...jos kasljem...mislim da mi ima veze s hladnom prostorijom u kojoj spavam
Lace

PostPostao/la fixer dana 05/12/2007 13:32

upucuje sve na astmu... otidji doktoru i odradi metaholinski test...
ako on potvrdi wellcome to club :D
ipak se nadam da nece
fixer

PostPostao/la fixer dana 05/12/2007 13:35

Lace je napisao/la:
digital je napisao/la:Hvala svima na savjetima, trudu i vremenu koje ste ulozili za pisanje posta :)

Evo jos par korisnih informacija:

1. SRCE

- imam 25 godina, ne pusim
- prilikom testova za vojsku, "sestrice" su rekle da imam nenormalno
brze otkucaje srca i ciljale na to da sam pod stresom tokom testa
- cinjenica je da imam ubrzan ritam srca koji nikad zvanicno nije dijagnosticiran,
nekada cujem otkucaje svog srca i osjetim da prebrzo radi
- trenutno osjecam blagi, tupi bol u lijevom ramenu, oko pazuha koji je povezan sa disanjem, vjerujem i sa kasljanjem
- sada vise ne osjetim sum na kraju izdisaja (interesantno)
- radim kao inzinjer i prolazim kroz dosta napetih situacija na poslu
- ne boravim u suhim prostorijama
- mislim da nisam alergican

2. SINUSI?
- kasalj koji trenutno imam asocira me bas da nesto kaplje u moja pluca,
standardni kasalj obicno ima nekoliko uzdisaja i naglih izdisaja,
kod mene je to ponekad samo JEDAN nagli izdisaj,
- ponekad se nesto iskaslje, zelatinasto, skoro providno, blago zuto

I jos nesto:

Nekad osjecam kao da me "svrbi" nesto u plucima i iritira prilikom izdisaja uglavnom...

ps. sum na kraju izdisaja nekada postoji a nekada ne, uglavnom moram jaaaako brzo izdahnuti da bih cuo sum na kraju izdisaja.

heh...i mene tako vec dva mjeseca...imala sam gusenja s pravim napadima panike...i tako svako treci dan...ja se budim s gusenjem koje do polovine dana prestane...ko nesto iskasljem ali je to nesto uvijek prozirno a kasalj me asocira na pravi bronhitis

da sumiram

2 puta snimila pluca...nalaz uredan
popila antibiotike i razne preparate za kasalj,,,ne pomaze

otezavajuca okolnost je da sam pusac

meni se uz to prosli mjesec iznanda javio bol u predjelu rebara s desne strane...sto je bolilo i na pokret i na duboki udisaj i na kasalj i na kihanje i najobicnije okretanje u krevetu...kako doslo tako proslo

zvanicno se ne zna staje mada imam haber da je najvjerovatnije istegnuce medjurebarnog misica

i da...jos kasljem...mislim da mi ima veze s hladnom prostorijom u kojoj spavam

ovo je jedna od mogucnosti koja moze da dovede do napada astme, hladan zrak. druge su alergije (pljesan, prasina,orasi,trave,drva,macke,psi)
treca opcija je neka fizicka aktivnost
fixer

PostPostao/la fixer dana 05/12/2007 13:45

simi5 je napisao/la:Digital u tome što govoriš ima mnogo indicija na astmu. Posebno ako te budu noću otežano disanje i lupanje srca gotovo sigurno da si astmatičar. Neophodno je da ti se uradi spirometrija i spirografija da bi se to proverilo, a onda dobijaš pumpice.

Ako ti konstatuju astmu nipošto se ne odlučuj na terapiju sa stalnim uzimanjem kortikosteroida.

1. Brzi agonist-pumpica koja deluje brzo na opuštanje disajnih puteva. Koristi se prema potrebi i uvek se nosi sa sobom. Predlažem Berodual N firme Boehringer Ingelheim.
2. Spori agonist-pumpica sa dugotrajnim delovanjem potrebna onima koji imaju stalni otok emfizem. Koristi se terapijski redovno prema proceni lekara jedna ili više inhalacija dnevno. Ne nosi se sa sobom. Predlažem Serevent proizvođača Glaxo Smith Kline, ali nikako ne predlažem Seretide koji sadrži kortikosteroid.
3. Kortizon kod posledica akutne prehlade, gripa ili nekog drugog oboljenja koristi se privremeno prema potrebi i što kraće. Usled duže upotrebe kortizon nanosi izbiljne štete kostima, nadbubrežnim žlezdama i stvara osećaj malaksalosti. Jedan od mogućih je preparat Becloforte proizvođača Glaxo Smith Kline.

a zasto si protiv ovog?? meni je terapija flexotide diskus 100 mikrograma i poslje toga kad uzmem ne moram nista drugo da koristim... jednostavno vishe nemam napada..
fixer

PostPostao/la No_oNe__ dana 05/12/2007 13:47

6 mjeseci kasljanja, 6 tura raznoraznih antibiotika, sirupa i ko zna cega vec.
Iritiralo me sve! Magla, suhi zrak na faxu, cim legnem dobijem neke napade kaslja koji me na kraju pocnu gusiti.

I onda sam nasla preparat domace radinosti na bazi meda i korijenja raznih biljaka - u roku od 7 dana smirilo se sve.
No_oNe__

PostPostao/la melb26sa dana 05/12/2007 14:07

besana je napisao/la:A da ispitaš štitnjaču? Kašlje se i od visokog pritiska (ovo znam sigurno, imam jedan slučaj u porodici) A alergija? Otiđi nekom drugom ljekaru.
Sretno

Ima li ko kakav lijek za ovu vrstu kaslja zbog visokog pritiska? Isto imam slucaj u porodici gdje je taj kasalj tako ruzan da ne znam kako da pomognem da se osoba osjeca bolje. Obicno je ujutro najgore. Ideje?
melb26sa

PostPostao/la Neelix dana 05/12/2007 17:07

ja sam do prije 20ak dana vukao kasalj koji je trajao nesto vise od 2 mjeseca. poceo je sa gripom, koja se nakon 2-3 dana povukla, ali je kasalj ostao. nema sta nisam probao, nekakve sirupe po 20-30 maraka placao, pio antibiotike, cajeve, biosolvon tablete protiv kaslja, isao slikati pluca - sve super, ali kasalj i dalje bio tu...

na kraju se pomirio sa kasljem i prestao uzimat lijekove, da bi za 10ak dana prosao sam od sebe :roll:
Neelix

PostPostao/la mamica papucarka dana 05/12/2007 17:19

Ljudi, kakvo vam je grijanje u stanu? Gledajte da nije prevruce.
Moj sin od 2,5 godine ima problema sa bronhitisom i kada dobije takve napada kaslja, ili iskljucim grijanje, ili smanjim pa na radijatore stavljam mokre carsave, peskire, krpe. Redovno prozore otvarajte i vjetrite prostoriju u kojoj boravite. Kod nas je po cijeli dan na pola otvoren prozor u spavacoj sobi :-)
A muz (valjda profesionalna deformacija :D ) svako jutro na pet minuta otvori sve prozore i napravi propuh. Dobro, mi se zguramo u neko chose da nam se usta ne okrenu... :oops: :D
mamica papucarka

PostPostao/la schevar dana 05/12/2007 17:21

melb26sa je napisao/la:
besana je napisao/la:A da ispitaš štitnjaču? Kašlje se i od visokog pritiska (ovo znam sigurno, imam jedan slučaj u porodici) A alergija? Otiđi nekom drugom ljekaru.
Sretno

Ima li ko kakav lijek za ovu vrstu kaslja zbog visokog pritiska? Isto imam slucaj u porodici gdje je taj kasalj tako ruzan da ne znam kako da pomognem da se osoba osjeca bolje. Obicno je ujutro najgore. Ideje?[/quote
moja mama je imala isto i kasalj je uzrokovao lijek koji je koristila protiv visokog pritiska i ljekar joj je dao drugi.sad je sve ok.
schevar

PostPostao/la simi5 dana 05/12/2007 23:06

fixer je napisao/la:
simi5 je napisao/la:Digital u tome što govoriš ima mnogo indicija na astmu. Posebno ako te budu noću otežano disanje i lupanje srca gotovo sigurno da si astmatičar. Neophodno je da ti se uradi spirometrija i spirografija da bi se to proverilo, a onda dobijaš pumpice.

a zasto si protiv ovog?? meni je terapija flexotide diskus 100 mikrograma i poslje toga kad uzmem ne moram nista drugo da koristim... jednostavno vishe nemam napada..

Ne znam koliko dugo koristiš kortikosteroid. On je vrlo delotvoran na pluća, ali ima nagomilane negativne efekte na ostatak organizma. Utiče na lučenje hormona nadbubrežne žlezde i otežava apsorpciju kalciuma u organizmu. Posle nekog vremena počinje rzamekšavanje kostiju-osteoporoza, kvarenje zuba, bolovi u zglobovima, osećaj malaksalosti i nedostatka energije, otežan rad srca i drugih mišića imaju veze sa otežanim metabolizmom kalciuma u organizmu takođe. Zato preporučijem kortizon samo u akutnim stanjima.
simi5

PostPostao/la nausnica dana 06/12/2007 20:58

To ti je ALERGIJA ne nesto!!!!!!!!!!!

100%.

Uzmi najobicniji FENADEX, 7-8KM je ako nemas zdravstveno.

Otklanja kasalj koji nastaje od alergije u sekundi. Najgore je sto uopce nisi svjestan da ti je od alergija na nesto, a vuces ga mjesecima. Poslusaj me, Fenadex.
nausnica

PostPostao/la River_isle dana 06/12/2007 21:03

ma kasljem i ja, ubi vise... sto je najgore radim na telefonima pa sef samo ceka kad cu izdahnut uslijed kaslja a valja osiguranje platit :D
probala sirupe, neki sa timjanom sam pila... kao nesto iskasljavala ali sada se ponovo vratio onaj suhi, zamorni piiiif :sad:
River_isle

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.