KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

PostPostao/la Ira_ dana 08/08/2011 11:24

Ako nekome treba albumin,imam jednu bocicu,tati smo kupili jer nije bilo u bolnici a najbolje djeluje na proteine kad padnu nakon kemoterapije i sveopceg stanja pacijenta u toj teskoj bolesti,oni daju obicno plazmu ali nije toliko efikasna a albumini su skupi a cesto ih nemaju u klinickom centru.Tata je izgubio bitku na zalost pa ako nekome mogu pomoci nek mi se slobodno javi
Ira_

PostPostao/la clansman dana 08/08/2011 11:40

mozda meni zatreba, al nisam siguran, trebao bih uskoro ponovo poceti primati kemoterapije... buduci da mi je ovo drugi put, kad bolje razmislim, bolje je da nadjes nekoga kome ce vise trebati, ja sam vec veteran. zao mi je zbog tvog oca, stvarno. nadam se... aa jebote sta rec???
clansman

PostPostao/la Ira_ dana 08/08/2011 12:17

clansman je napisao/la:mozda meni zatreba, al nisam siguran, trebao bih uskoro ponovo poceti primati kemoterapije... buduci da mi je ovo drugi put, kad bolje razmislim, bolje je da nadjes nekoga kome ce vise trebati, ja sam vec veteran. zao mi je zbog tvog oca, stvarno. nadam se... aa jebote sta rec???

jednostavno tako je moralo biti...moram se pomiriti sa tim...a ako ti zatreba javi se,ako do tad nekome vec ne predam.a ti pripremi imunitet na kemoterpiju,tati smo davali sve moguce tako da je imao bolji imunitet id mene i mame,zeljezo mu je bilo uvijek skoro na granici max.Sreto i bice to ako Bog da sve dobro
Ira_

PostPostao/la clansman dana 08/08/2011 16:52

hvala lijepa, ne sikiraj se za mene, ja sam veteran vec, trebalo bi da znam sta treba da radim, jedino hocu li moci izdrzati, hoce li biti dosadno previse???
clansman

PostPostao/la sophieEl dana 08/08/2011 22:49

clansman je napisao/la:hvala lijepa, ne sikiraj se za mene, ja sam veteran vec, trebalo bi da znam sta treba da radim, jedino hocu li moci izdrzati, hoce li biti dosadno previse???

Sretno ti, nemoj gubiti volju za životom!!!
Bit će dobro ako Bog da.
sophieEl

PostPostao/la loka.sa dana 10/08/2011 20:35

Nedavno sam istraživala nešto oko ove teme i nađem da su se pojedini ljudiizliječili sa C vitaminom koristeći udarne doze oko 25mg na dan sa promjenom ishrane u makrobiotiku. Vjerujem da C vit. u tim i većim dozama pomaže jer je dokazano da on ima najjače antioksidativno i antikancerogeno djelovanje. Svakako uz to i klasičnu medicinu netreba isključiti nikako a potrebno je raditi i na izgradnji jake volje-... nedajte se ljudi i svako dobro!
loka.sa

PostPostao/la clansman dana 11/08/2011 04:16

hvala lijepa. interesuje me loka, da li imas neku dijetu koje bi se trebala pridrzavati osoba koja ima karcinom i koja ide na kemoterapije. znaci slatko izbjegavaati, masno, przeno, crveno meso, jesti kokice i kikiriki to znam. ali sta jesti za dorucak, rucak veceru i uzine??? hvala lijepa ...
clansman

PostPostao/la Creasy dana 13/08/2011 12:41

REVOLUCIONARNO OTKRIĆE DIGLO AMERIKU NA NOGE
Nađen lek za rak

Proces - Naučnici iz Pensilvanije izdvojili ćelije iz tela pacijenata, veštački ih ojačali i vratili u organizam bolesnika, gde su nepogrešivo pronalazile i uništavale kancerogene ćelije

„Fantastično", „Uzbudljivo", „Veoma značajno"... Američka stručna javnost oduševljeno je dočekala otkriće naučnika sa Univerziteta u Pensilvaniji koristeći reči koje se retko mogu čuti u medicini. Ovo otkriće, kako navodi ugledni Glas Amerike, predstavlja revoluciju u borbi protiv raka i donosi nadu milionima obolelih širom planete.

Stručnjaci iz Pensilvanije otkrili su potpuno novu tehnologiju u borbi protiv raka, veštački ojačanje ćelije koje love kancerogene ćelije u telu i uništavaju ih, a na ovaj način, kako je saopšteno, već su izlečena dva pacijenta u poodmaklom stadijumu, dok se trećem kancer povlači.
Ogroman napredak

Ovo je već drugo epohalno medicinsko otkriće u samo dva dana, s obzirom na to da je prekjuče sa prestižnog Instituta za tehniku u Masačusetsu obelodanjeno da je otkriven lek koji uspešno ubija čak 15 sojeva virusa, među kojima su grip, herpes, HIV, boginje, besnilo... Najavljeno je da će se ovaj lek za nekoliko godina, posle serije testova, naći u opštoj upotrebi, a vest je opisana kao najvažnija u medicini u poslednjih 100 godina, otkako je otkriven penicilin.

„Glas Amerike" navodi da su lekari pre dve večeri širom zemlje u horu iskazivali neskriveno oduševljenje najavom da bi rak mogao da izgubi bitku.

- Šta to znači za sve koji se danas bore sa rakom? Ovo se već naziva najvažnijim napretkom u istraživanju raka u više decenija - navodi Glas Amerike.

Nova tehnologija je isprobana na tri pacijenta obolela od leukemije u poodmakloj fazi.

- Eksperimentima smo stvorili armiju serijskih ubica malignih ćelija. Evo kako je to postignuto: svakom pacijentu je uzeta krv i iz nje su uklonjene T ćelije koje organizam koristi za borbu protiv bolesti. Zatim su naučnici u te ćelije ubacili modifikovanu, bezopasnu verziju HIV virusa, a potom su milioni tih genetski izmenjenih ćelija vraćeni u telo pacijenta. Ideja je da se krvne ćelije samog pacijenta upotrebe za ubijanje kancerogenih. One su ih napale i ne samo da su uništile postojeći kancer, nego i novi čim se pojavio - objasnili su naučnici iz Pensilvanije.
Pobedićemo bolest!

Len Lihtenfeld iz Američkog udruženja za borbu protiv raka rekao je da se ova studija razrađuje decenijama.

- Ovo je studija koja izaziva oduševljenje. Primenjena je na pacijentima i proizvela je zaista važne rezultate. Tokom dve nedelje pacijenti nisu osetili nikakvu promenu, ali im se onda stanje veoma pogoršalo i imali su simptome ekstremno teškog gripa. To je bio znak da terapija deluje. Godinu dana posle tretmana dva pacijenta i dalje nemaju rak, a stanje trećeg se poboljšava - navodi Lihtenfeld, i dodaje da je sada cilj da se utvrdi koliko traje remisija.

- Znamo da ove prerađene ćelije mogu neko vreme da pomažu, ali mogu da budu i štetne, tako da stvarno moramo više da saznamo pre nego što budemo mogli da kažemo da ovo može generalno da se koristi kod pacijenata sa rakom, pre svega s leukemijom.
Creasy

PostPostao/la pupi_boa dana 21/08/2011 20:04

Pozdrav svima. Nažalost, sa karcinomom moja porodica ima veliko iskustvo. Otac je bolovao od dvije različite vrste, potpuno nepovezane jedna sa drugom: karcinom pluća, a poslije karcinom želuca.
Karcinom pluća je operisao u januaru 1999. godine. Simptomi su bili svakodnevno povraćanje krvi, i poslije toga sve bude uredu. Oporavak je bio dugotrajan, ali uspješan. Hemoterapije nisu bile potrebne, ishrana je bila ključna. Davali smo mu raznovrsnu i jaku hranu: pite, slanina, kunica i med pomiješano, kozije mlijeko... Poslije godinu dana počeo je da radi, i sa plućima nije više nikakvih problema bilo, s tim da se čuvao i najmanje prehlade.
Ove godine je operisao karcinom želuca, i odstranjen mu je kompletan želudac. Imao je čir, koji se zatim pretvorio u rak. Tri puta u jednom danu je izgubio svijest; navečer i ujutro su mu vadili nalaze, i pokazalo se da su se isti preko noći pogoršali. Najteži period je bio nakon operacije, i zbog ishrane. Poslije svakog obroka je povraćao, stomak ga je bolio i bilo mu je teško da se privikne na režim ishrane. On sada ima oko 10 malih obroka dnevno. Pije kompote, jogurt, mliječne proizvode... Oba puta je izbjegao hemoterapije, i nikakve lijekove nije koristio izuzev proizvoda firme "Forever Living Products", na preporuku jednog ljekara. Ono što je koristio je:

- Forever Lycium Plus
- Forever B12 Plus
- Aloe Berry Nectar

Poskupi jesu (oko 150 KM sva tri zajedno), ali su mu puno pomogli. Ono što bih preporučila i oboljelim i porodicama: stavite sebe na prvo mjesto, jer ako vi klonete, nikome nećete pomoći. Budite hrabri, strpljivi i istrajni. I još nešto: obavezno idite redovno na kontrole. Moj otac da je otišao kod doktora da riješi taj čir, ne bi obolio od drugog karcinoma. Puno sreće svima, nadam se da sam bila od makar male pomoći.
pupi_boa

PostPostao/la clansman dana 22/08/2011 17:04

jel ono ridjobrki jednom rekao da ne moze na rende kora? e ne mogu ni ja. sta sve ljudi ne rade za marketing. iskreno se nadam da nije, al... ne znam sta da kazem...
clansman

PostPostao/la pupi_boa dana 22/08/2011 17:41

Clansman, ipak ne bih bila toliko jadna da na ovome ganjam kojekakve reklame. Sve što sam napisala, bilo je u najboljoj namjeri, u nadi da će nekome također pomoći, ako moderatori procijene da je reklama, ili šuplja, neka slobodno obrišu post, meni je svejedno. Kad već ne znaš šta bi rekao, ni ovo ti nije trebalo.
pupi_boa

PostPostao/la r_faruk dana 29/08/2011 23:56

na zalost.................... tesko je izaci na kraj s tim. Moj otac je bolovao od raka pluca, borio se godinu i po i nije vise mogao izdrzati. Umro je 2005 godine. Probali smo razne lijekove. Isli smo i po neke sokove u Crnu Goru. U takvim situacijama zelis sve da probas. Sto bi moj otac govorio, i prije nego se razbolio, "zdrav covjek ima hiljadu zelja, bolestan samo jednu". Najgore u svemu tome sto ljekari daju malo informacija. Njegov doktor je bio na godisnjem kad mu se stanje pocelo pogorsavati. Bio je jedan lijek u testnoj fazi koji mu je produzio zivot za tri mjeseca, tako je pisalo na kutiji.

Jos uvijek kod sebe imam nekih njegovih terapija. Gumenih crijeva sa braunilama i toga. sve je hermeticki zapakovano. Rok trajanja zavisi od cuvanja, a cuvao sam ga na mracnom i zatvorenom mjestu. provjericu u apoteci kakvo je stanje i sta tacno imam pa cu javiti. ako nekome treba........................
r_faruk

PostPostao/la X66 dana 30/08/2011 00:05

Skini film "Run from the cure"..redatelj je Rick Simpson... i sve će ti biti jasno! Okani se doktora, lijekova, i hemoterapija...to je sve gubljenje vremena!Naime, riječ je takozvanom ulju napravljenom od cvijeta marihuane, u dokumentarcu je objasnjeno kako dobiti to ulje, a pomaže i sam čaj od listova marihuane, ili sirovo ulje ocjeđeno iz stabljike marihuane. Samo..pogledaj dokumentarac, i sve će ti biti jasno!
X66

PostPostao/la Baba_Droga dana 08/09/2011 15:07

modesti je napisao/la:Ima li iko iskustva sa Avastinom (Roche)? Mami je, pored primarnog karcinoma pluća, dijagnosticirana i metastaza na jetri pa doktorica preporučuje hemoterapiju Avastinom.

Hejjj nadam se da nije puno kasno, ali vidjela sam ovaj post, tj. tvoje pitanje. Moja mama je od pocetka svoje bolesti usla u program sa Avastinom. Bili smo jako zadovoljni i mogu ti reci da je jako DOBAR I UCINKOVIT. Sa druge strane jako je tezak i agresivan za organizam, tesko se podnosi...ali nista puno teze od obicne hemoterapije.

Nazalost , moja mama je izgubila bitku sa tom bolescu, ali ne bih rekla da tu Avastin nije pomogao. I te kako je bio od velike koristi. Samo naprijed...izvuci najbolje iz te situacije je ono sto mozete....
Za jetru je odlican caj od SILMARINA.....Ili sad na pocetku jeseni korijen od maslačka!
Ali vam toplo preporucijem sve sto budete naknadno uzmali od prirodnih preparata da se konsultujete sa dokotoricom.

Samo naprijed i drzim vam fige !!!

Pozdrav
Baba_Droga

PostPostao/la clansman dana 08/09/2011 20:56

i ja drzim fige stalno svima koji boluju. samo naprijed, ne dajte se, hrabro...
clansman

PostPostao/la sophieEl dana 09/09/2011 15:56

clansman je napisao/la:i ja drzim fige stalno svima koji boluju. samo naprijed, ne dajte se, hrabro...

+1

Držite se ljudi!
sophieEl

PostPostao/la Baba_Droga dana 25/10/2011 22:35

Baba_Droga

PostPostao/la slatkusina dana 26/10/2011 10:34

Moze li mi iko pomoci sa informacijom gdje bih mogla nabaviti Germanium i Megamin? Hitno mi je
slatkusina

PostPostao/la aurora_s dana 26/10/2011 20:54

Moj suprug(31 godina) i ja (30 god.) smo se prosle godine borili protiv njegovog raka lijevog testisa...nije bilo lako al smo izdrzali i izborili se....hvala dragom Bogu...a otkriven je sasvim slucajno, on dobio u dec.´09 upalu pluca i haj 3 sedmice antibiotici i sve uredu al u nalazu krvi jedan parametar (D-Dimer) bio i dalje povisen, i Dr. ga et onako posalje na CT i tu nadju tromb u desnom plucnom krilu...i proforme urade detaljni nalaz krvi ukljucujuci tumormarkere, nalaz tek poslije 2 sedmice pogledali (jbg. bili bozicno-novogodisnji praznici pa bili "zauzeti") i onda uspaniceno zvali....beta-hcg oko 10 000 puta visi nego sto bi trebao biti kod muskarca (da je tad uradio test za trudnocu bio bi mu pozitivan :roll: )
u svemu tome, kako prije (mi se 6mj. prije te dijagnose vjencali ) a i poslije nije nikad nista osjetio ni u testisu ni u preponama, nikakve bolove, oteknuce ili sta sl.....i sve funkcionisalo kako treba....
eh nakon poziva iz bolnice, kod urologa pregled..ni on palpacijom tj pipkanjem nije nista osjetio, ali je vidio na UZ kao jako mali "pol" ili tumor i nije mu bilo jasno sta proizvodi tako visoke markere koji su se iz dana u dan duplirali...naravno odma operacija, "semikastation" tj odstranjenje desnog testisa, marker tj. beta-hcg nije spadao nego i dalje divljao i duplao se...ocekivanje histoloskog nalaza trajalo je 3-4 dana al nama se ucinilo kao 3-4mjeseca...i onda konacno malo ohrabrujuca vijest da se radi o "seminom-u" (imaju 2 vrste pa ova je kao malo bolja od dva zla) al nikako im ne ide visok beta-hcg i seminom skupa...i zato sto prije poceti da hemo-terapijom... sjecam se u srijedu je bio otpusten sa urologije, u pet. mu ugradili port-a-cath (to bi svima preporucila) a u pon. pocela kemo-th., 3 ciklusa po PEB-shemi (cisplatin, etoposid,bleomycin).
Mi smo te prve sedmice bili zbunjeni, smuseni, izgubljeni....sad kad se sjetim divim se sebi kako sam izdrzala ostati pozitivna pred njim, na poslu...(oboje smo u inostranstvu a nase porodice u BiH, tj nas dvoje sami ovdje, sreca imali smo prijatelje, i tih mjeseci se pokazalo ko je prijatelj a ko ne)
ciklusi su trajali po 3 sedmice, prva svaki dan u bolnicu na 5-6h infuzije a 2.i 3. 1x po 2h infuzija. i prvi ciklus je dobro prosao, nije imao mucnina, odlicno podnosio kortizon (inekciju koju daju prije infuzije kao protiv mucnine-mnogi je ne podnose, oteknu od nje..), nakon tri sedmice prvog ciklusa je pocela kosa da opada, al ne kao sto sam ja ocekivala postepeno, nego ono trenutno u pramenovima, prodje rukom kroz kosu i ostane celavi trag ili samo povuce i ispada...tako da je u toku 2 dana sva opala, a ono sto nije sam mu ja izbrijala...(za mene je to bilooooo uzasno tesko, al sam stisnula zube...) sreca pa je musko i chele u modi ;)
e vec u toku 2. i 3.ciklusa je poslije duge sedmice svakodnevnih infuzija bilo mucnine (ali hvala Bogu bez povracanja) i tad je uzimao Zofran-Tbl. (one sto se otope u ustima) i pomagale su mu.Takodje tokom tih ciklusa su opale sve dlake po tijelu, al bas sve i jedna je opala...i obrve i trepavice i prsa i noge..ama bas sve...al nam je to bilo svejedno...on je gledao pozitivno, ne mora se ujutro brijati :) onda je imao izmedju 2. i 3. ciklusa upalu jednjaka (odrazavalo se sto nije mogao da udahne kako treba gusi ga na dnu vrata i bolila ga l.ruka, pa su odma gledali srce, al sve uredu pa je jedna stara profesorica rekla da je to projekcija bola od upale sluznice jednjaka od kemo-th. i dali mu novalgin(analgin)-kapi i sucralfat-gel da pije 5-6xdnevno i proslo je kroz 2-3 dana), takodje i analne fizure i upalu sluznice anusa...al to smo rijesili razlicitim mastima... sve u svemu dobro podnio terapiju, beta-hcg spao poslije 1.ciklusa sa 85000 na 256 i poslije 2. na 8 i poslije 3. na 0,2 i tu je i dan danas...nakon kemo-th. su mu bili preporucili da ipak urade jos jednu operaciju tzv. RLA tj odstranjivanje limfnig cvorova u trbusnoj duplji jer CT nakon terapije nije mogao sa sigurnoscu reci da li su bile kakve metastase tamo (inace taj tumor se tako siri) i mi smo i pristali kad se vec borimo da bude kako treba i da sve odjednom uradimo....srecom svi limfni cvorici su bili negativni tj samo jos tzv. nekroticno tkivo, u jednom bio ostatak teratoma bez kancerogenih osobina, elem poslije nije trebao primati jos koji ciklus terapije, nego je bio prvih 4 mjeseca na mjesecnoj kontroli a onda su prebacili na tromjesecnu kontrolu (krv+markeri+ct+onkolog+urolog+uz kod urologa) i do sada je hvala dragom Bogu sve uredu...

tokom terapije nije uzimao nista drugo, nikakve dodatke ishrani, to nam ni onkolog nije savjetovao, rekao je da kemo treba da unisti celije tumora koje su jako aktivne i da ne preporuciuje da ista uzimamo jer 1. nikad nije ispitano da li ima kakvo djelovanje u kombinaciji sa citostaticima i 2. ne potpomazemo rast celija...elem on nam tako objasnio i mi ok, ja sam gledala da svaki dan kad dodje poslije terapije jede svjez obrok po mogucnosti sa vise proteina ( pileci file,riba i sl. ), tokom infuzija je pokusavao da popije 1,5l vode (ne gazirane) jer sa tim ne dolazi do koncentracije citostatika...pio i jako punooo vocne sokove (sve osim narandze-to radi kiselosti nije dobro tokom terapije radi sluznice usta, jednjaka....) sok od cvekle nije htio ni primirisati al zato salatu jeo... po savjetu jedne prijateljice koja je i sama Dr. , rekla mi je pusti ga nek jede sta hoce ako hoce fast-food nek jede samo da ne smrsa...i tako je i bilo... nekad u 2.-3. ciklusu je malo oslabilo culo ukusa- pa je cesto cuclao mentol bombone i sta sl. da ono ima neki ukus u ustima, i da imao je tokom 3.ciklusa bolove na tabanima i dlanovima-vrhovima prstiju- al to je poznato nus-djelovanje od cisplatina...i nakon kemo-th se kroz par mjeseci povuklo (poslije 2.operacije sam mu ukljucila vit.b kompl. b1,b6 i b12 visu dozu radi nerava...)
takodje tokom terapije je poslije svkog obroka ispirao usta vodom za usta bez alkohola (alkohol isusuje sluznicu, a ispiranjem se sprecava upala sluznice i zubnog mesa, uzimali ono DM-ovu marku vode za ispiranje usta)

ovo u kratkim crtama nase iskustvo, svim koji boluju uvijek kazem nikad ne odustajte i borite se, ne zatvrajte se sami u sebe...a svima koji imaju nekog najblizeg u ovoj borbi, punooo strpljena i snage da izdrze, ali kad vam se place placite isplacite se...poslije je odmah bolje..ali i pokusajte da u svemu ne izgubite i humor i osmjeh... ;) ako ko ima kakvih pitanja stojim na raspolaganju....

p.s. imamo jos jednu kutiju Zofran 8mg (ondansetron)protiv mucnine i inekcija protiv tromboze (za njih znam da ih u bih prodaju po 15km /kom! uzas!!!) pa ako kome treba nek se javi...
aurora_s

PostPostao/la eltroxin dana 26/10/2011 21:41

aurora_s je napisao/la:Moj suprug(31 godina) i ja (30 god.) smo se prosle godine borili protiv njegovog raka lijevog testisa...nije bilo lako al smo izdrzali i izborili se....hvala dragom Bogu...a otkriven je sasvim slucajno, on dobio u dec.´09 upalu pluca i haj 3 sedmice antibiotici i sve uredu al u nalazu krvi jedan parametar (D-Dimer) bio i dalje povisen, i Dr. ga et onako posalje na CT i tu nadju tromb u desnom plucnom krilu...i proforme urade detaljni nalaz krvi ukljucujuci tumormarkere, nalaz tek poslije 2 sedmice pogledali (jbg. bili bozicno-novogodisnji praznici pa bili "zauzeti") i onda uspaniceno zvali....beta-hcg oko 10 000 puta visi nego sto bi trebao biti kod muskarca (da je tad uradio test za trudnocu bio bi mu pozitivan :roll: )
u svemu tome, kako prije (mi se 6mj. prije te dijagnose vjencali ) a i poslije nije nikad nista osjetio ni u testisu ni u preponama, nikakve bolove, oteknuce ili sta sl.....i sve funkcionisalo kako treba....
eh nakon poziva iz bolnice, kod urologa pregled..ni on palpacijom tj pipkanjem nije nista osjetio, ali je vidio na UZ kao jako mali "pol" ili tumor i nije mu bilo jasno sta proizvodi tako visoke markere koji su se iz dana u dan duplirali...naravno odma operacija, "semikastation" tj odstranjenje desnog testisa, marker tj. beta-hcg nije spadao nego i dalje divljao i duplao se...ocekivanje histoloskog nalaza trajalo je 3-4 dana al nama se ucinilo kao 3-4mjeseca...i onda konacno malo ohrabrujuca vijest da se radi o "seminom-u" (imaju 2 vrste pa ova je kao malo bolja od dva zla) al nikako im ne ide visok beta-hcg i seminom skupa...i zato sto prije poceti da hemo-terapijom... sjecam se u srijedu je bio otpusten sa urologije, u pet. mu ugradili port-a-cath (to bi svima preporucila) a u pon. pocela kemo-th., 3 ciklusa po PEB-shemi (cisplatin, etoposid,bleomycin).
Mi smo te prve sedmice bili zbunjeni, smuseni, izgubljeni....sad kad se sjetim divim se sebi kako sam izdrzala ostati pozitivna pred njim, na poslu...(oboje smo u inostranstvu a nase porodice u BiH, tj nas dvoje sami ovdje, sreca imali smo prijatelje, i tih mjeseci se pokazalo ko je prijatelj a ko ne)
ciklusi su trajali po 3 sedmice, prva svaki dan u bolnicu na 5-6h infuzije a 2.i 3. 1x po 2h infuzija. i prvi ciklus je dobro prosao, nije imao mucnina, odlicno podnosio kortizon (inekciju koju daju prije infuzije kao protiv mucnine-mnogi je ne podnose, oteknu od nje..), nakon tri sedmice prvog ciklusa je pocela kosa da opada, al ne kao sto sam ja ocekivala postepeno, nego ono trenutno u pramenovima, prodje rukom kroz kosu i ostane celavi trag ili samo povuce i ispada...tako da je u toku 2 dana sva opala, a ono sto nije sam mu ja izbrijala...(za mene je to bilooooo uzasno tesko, al sam stisnula zube...) sreca pa je musko i chele u modi ;)
e vec u toku 2. i 3.ciklusa je poslije duge sedmice svakodnevnih infuzija bilo mucnine (ali hvala Bogu bez povracanja) i tad je uzimao Zofran-Tbl. (one sto se otope u ustima) i pomagale su mu.Takodje tokom tih ciklusa su opale sve dlake po tijelu, al bas sve i jedna je opala...i obrve i trepavice i prsa i noge..ama bas sve...al nam je to bilo svejedno...on je gledao pozitivno, ne mora se ujutro brijati :) onda je imao izmedju 2. i 3. ciklusa upalu jednjaka (odrazavalo se sto nije mogao da udahne kako treba gusi ga na dnu vrata i bolila ga l.ruka, pa su odma gledali srce, al sve uredu pa je jedna stara profesorica rekla da je to projekcija bola od upale sluznice jednjaka od kemo-th. i dali mu novalgin(analgin)-kapi i sucralfat-gel da pije 5-6xdnevno i proslo je kroz 2-3 dana), takodje i analne fizure i upalu sluznice anusa...al to smo rijesili razlicitim mastima... sve u svemu dobro podnio terapiju, beta-hcg spao poslije 1.ciklusa sa 85000 na 256 i poslije 2. na 8 i poslije 3. na 0,2 i tu je i dan danas...nakon kemo-th. su mu bili preporucili da ipak urade jos jednu operaciju tzv. RLA tj odstranjivanje limfnig cvorova u trbusnoj duplji jer CT nakon terapije nije mogao sa sigurnoscu reci da li su bile kakve metastase tamo (inace taj tumor se tako siri) i mi smo i pristali kad se vec borimo da bude kako treba i da sve odjednom uradimo....srecom svi limfni cvorici su bili negativni tj samo jos tzv. nekroticno tkivo, u jednom bio ostatak teratoma bez kancerogenih osobina, elem poslije nije trebao primati jos koji ciklus terapije, nego je bio prvih 4 mjeseca na mjesecnoj kontroli a onda su prebacili na tromjesecnu kontrolu (krv+markeri+ct+onkolog+urolog+uz kod urologa) i do sada je hvala dragom Bogu sve uredu...

tokom terapije nije uzimao nista drugo, nikakve dodatke ishrani, to nam ni onkolog nije savjetovao, rekao je da kemo treba da unisti celije tumora koje su jako aktivne i da ne preporuciuje da ista uzimamo jer 1. nikad nije ispitano da li ima kakvo djelovanje u kombinaciji sa citostaticima i 2. ne potpomazemo rast celija...elem on nam tako objasnio i mi ok, ja sam gledala da svaki dan kad dodje poslije terapije jede svjez obrok po mogucnosti sa vise proteina ( pileci file,riba i sl. ), tokom infuzija je pokusavao da popije 1,5l vode (ne gazirane) jer sa tim ne dolazi do koncentracije citostatika...pio i jako punooo vocne sokove (sve osim narandze-to radi kiselosti nije dobro tokom terapije radi sluznice usta, jednjaka....) sok od cvekle nije htio ni primirisati al zato salatu jeo... po savjetu jedne prijateljice koja je i sama Dr. , rekla mi je pusti ga nek jede sta hoce ako hoce fast-food nek jede samo da ne smrsa...i tako je i bilo... nekad u 2.-3. ciklusu je malo oslabilo culo ukusa- pa je cesto cuclao mentol bombone i sta sl. da ono ima neki ukus u ustima, i da imao je tokom 3.ciklusa bolove na tabanima i dlanovima-vrhovima prstiju- al to je poznato nus-djelovanje od cisplatina...i nakon kemo-th se kroz par mjeseci povuklo (poslije 2.operacije sam mu ukljucila vit.b kompl. b1,b6 i b12 visu dozu radi nerava...)
takodje tokom terapije je poslije svkog obroka ispirao usta vodom za usta bez alkohola (alkohol isusuje sluznicu, a ispiranjem se sprecava upala sluznice i zubnog mesa, uzimali ono DM-ovu marku vode za ispiranje usta)

ovo u kratkim crtama nase iskustvo, svim koji boluju uvijek kazem nikad ne odustajte i borite se, ne zatvrajte se sami u sebe...a svima koji imaju nekog najblizeg u ovoj borbi, punooo strpljena i snage da izdrze, ali kad vam se place placite isplacite se...poslije je odmah bolje..ali i pokusajte da u svemu ne izgubite i humor i osmjeh... ;) ako ko ima kakvih pitanja stojim na raspolaganju....

p.s. imamo jos jednu kutiju Zofran 8mg (ondansetron)protiv mucnine i inekcija protiv tromboze (za njih znam da ih u bih prodaju po 15km /kom! uzas!!!) pa ako kome treba nek se javi...

Nemam nikakvih pitanja, samo da vam, ovako virtualno, pozelim sve najbolje. Cuvajte se i cuvajte jedno drugo, tek kasnije cete shvatiti koliko je ljubav i paznja bitna, bez toga nikakvi ljekovi, terapije i operacije ovog svijeta nemaju punog efekta. Znam o cemu pricam jer govorim iz licnog iskustva...
eltroxin

PostPostao/la modesti dana 26/10/2011 21:47

Baba_Droga je napisao/la:
modesti je napisao/la:Ima li iko iskustva sa Avastinom (Roche)? Mami je, pored primarnog karcinoma pluća, dijagnosticirana i metastaza na jetri pa doktorica preporučuje hemoterapiju Avastinom.

Hejjj nadam se da nije puno kasno, ali vidjela sam ovaj post, tj. tvoje pitanje. Moja mama je od pocetka svoje bolesti usla u program sa Avastinom. Bili smo jako zadovoljni i mogu ti reci da je jako DOBAR I UCINKOVIT. Sa druge strane jako je tezak i agresivan za organizam, tesko se podnosi...ali nista puno teze od obicne hemoterapije.

Nazalost , moja mama je izgubila bitku sa tom bolescu, ali ne bih rekla da tu Avastin nije pomogao. I te kako je bio od velike koristi. Samo naprijed...izvuci najbolje iz te situacije je ono sto mozete....
Za jetru je odlican caj od SILMARINA.....Ili sad na pocetku jeseni korijen od maslačka!
Ali vam toplo preporucijem sve sto budete naknadno uzmali od prirodnih preparata da se konsultujete sa dokotoricom.

Samo naprijed i drzim vam fige !!!

Pozdrav

Hvala na odgovoru. Mama mi je umrla prije skoro dva mjeseca. Svima koji se i dalje bore sa bilo kojim karcinomom želim puno sreće i snage.

P.S. Imam još nekoliko bočica enteralne hrane (rok je do januara) ako kome treba neka mi se javi što prije da mu/joj poklonim, planiram ih odnijeti na Onkologiju. Nisu baš jeftine a ne trebaju mi više.
modesti

PostPostao/la aurora_s dana 26/10/2011 23:25

eltroxin je napisao/la:Nemam nikakvih pitanja, samo da vam, ovako virtualno, pozelim sve najbolje. Cuvajte se i cuvajte jedno drugo, tek kasnije cete shvatiti koliko je ljubav i paznja bitna, bez toga nikakvi ljekovi, terapije i operacije ovog svijeta nemaju punog efekta. Znam o cemu pricam jer govorim iz licnog iskustva...

Punooo punooo hvala... dobrim dijelom smo i mi shvatili jer ovdje imamo samo jedno drugo...

i samo da se nadovezem na moj prosli post:
naravno da lijekove koji su nam ostali zelimo pokloniti ni u kom slucaju prodavati...
kada sam pitala u bolnici za ove inekcije protiv tromboze, ono da ih tamo donesem pa da ih daju kome treba al ne da prodaju, nisu htjeli da uzmu ono kao imaju oni svoje dobavljace.....
aurora_s

PostPostao/la kozolec dana 31/10/2011 12:52

da napomenem nisam čitao sve postove...ulje kanabisa je izgleda djelotvoran lijek protiv kanceraBekstvo Od Leka - Priča Ricka Simpsona
kozolec

PostPostao/la Baba_Droga dana 03/11/2011 14:47

[/quote]Hvala na odgovoru. Mama mi je umrla prije skoro dva mjeseca. Svima koji se i dalje bore sa bilo kojim karcinomom želim puno sreće i snage.

P.S. Imam još nekoliko bočica enteralne hrane (rok je do januara) ako kome treba neka mi se javi što prije da mu/joj poklonim, planiram ih odnijeti na Onkologiju. Nisu baš jeftine a ne trebaju mi više.[/quote]

Žao mi je....znam kako je boriti se i unatoc svemu opet ne uspjeti u tome.
Znam kako ti je...ali bukvalno :(
Baba_Droga

PostPostao/la PinnK dana 10/11/2011 21:02

http://www.alternativa-za-vas.com/index ... ida-i-rak/

Procitaj ovaj article, i ovu stranicu inace ima dosta o karcinomu.

-Pinnky.
PinnK

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: orange i 8 gostiju.