Kanadska ambasada u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Kanadska ambasada u Sarajevu

PostPostao/la doktor_medo dana 20/04/2010 03:14

Imali neko da zna gdje sada drzavljani B i H idu u Kanadsku ambasadu kada je ista u Sarajevu zatvorena? Da li je neko bio u skorije vrijeme i sta je prvi korak, rodbina mi je poslala garanciju imam biometrijski pasos BiH i gdje sada da se obratim . SVAKI SAVJET BI MI DOSAO DOBRO ALI MOLIM BEZ PAMETOVANJA I TIPA ''JA MISLIM'' NEGO SAMO KONKRETNI DOGADZAJI I ISKUSTVA UNAPRIJED HVALA!
doktor_medo

Re: Kanadska ambasada u Sarajevu

PostPostao/la drot dana 20/04/2010 03:18

drot

PostPostao/la doktor_medo dana 20/04/2010 03:32

Hvala ovo je u Austriji i to je jedno od rijesenja imali negdje blize cuo sam Beograd i ako nesto znas vise o tome ili neko ako ima vec neko iskustvo TEBI U SVAKOM SLUCAJU HVALA AUSTRIJA JE JEDNA OD OPCIJA :) :) :)
doktor_medo

PostPostao/la drot dana 20/04/2010 04:00

pa sumnjam da je jedna od opcija...

Important notice for Bosnia Herzegovina nationals

In July 2009 the Canadian Embassy in Sarajevo has ceased its operations. As of July 10, clients are required to deal directly with the Embassy of Canada in Vienna for all visa and immigration matters.

On this web site you can find forms, instructions, as well as the list of fees to apply. As indicated on the fee schedule, fees can be paid in BiH.

Clients from Bosnia and Herzegovina have the following possibilities for sending their application to the Embassy in Vienna:

you can apply in person at our office. Same day service is provided for in-person applicants. You can also ask a third party to drop-off your application in Vienna. Please note there can be a 10 day compulsory waiting period for the processing of an application;
you can drop off your completed application or other documents IN A SEALED ENVELOPE at the IOM office in Sarajevo at

International Organization for Migration (IOM)
Branilaca Sarajeva 5
71000 Sarajevo
Tel.: 033 567 200

which will forward it to Vienna for a small fee. IOM will contact you when your documents are ready to be picked up;
you can mail your application;
you can send your application by private courier. In this case, you must make arrangements for a pre-paid airway bill indicating your name and your customer number. Please note that the embassy does not cover courier services for clients. If you do not make such an arrangement, the Embassy will send your documents to IOM Sarajevo.
How will passports and other documents be returned to BiH?

To ensure the safe delivery of documents to our BiH clients, all sealed envelopes will be sent from Vienna to IOM Sarajevo who will contact clients to pick up envelopes (with the exception of those who have pre-paid a private courier). A third party can pick up the envelope at the IOM office as long as you advise IOM. The identity of this person will be verified and a signature required.

The Embassy in Vienna may contact clients by mail or e-mail when warranted. Otherwise, all envelopes will be safely forwarded to IOM Sarajevo for distribution.

vs.

Canadian visa office

Belgrade, Serbia

Office Type: Satellite
Service Lines: Immigrants: No
Visitors: Yes
Workers: Yes
Students: Yes
Immigrant Processing Mission: see Vienna
Responsible for visitor applications from: Montenegro, Serbia
drot

PostPostao/la trimi68 dana 20/04/2010 11:56

doktor_medo je napisao/la:

Hvala ovo je u Austriji i to je jedno od rijesenja imali negdje blize cuo sam Beograd i ako nesto znas vise o tome ili neko ako ima vec neko iskustvo TEBI U SVAKOM SLUCAJU HVALA AUSTRIJA JE JEDNA OD OPCIJA :) :) :)

Who may apply at this office?

The Visa Office of the Canadian Embassy in Vienna is responsible for the processing of temporary resident applications (visitor visas, study and work permits) as well as applications for permanent residence (immigration) submitted by persons residing in Austria, Bosnia-Herzegovina, Croatia, the Czech Republic, Hungary, Kosovo, Macedonia, the Slovak Republic and Slovenia. In addition it is responsible for applications for permanent residence of residents of Montenegro and Serbia.

Koji boldirani dio ti nije jasan
trimi68

PostPostao/la Richard Sorge dana 20/04/2010 12:08

doktor_medo je napisao/la:

Ljudi su ti vech rekli .. ali evo da ti ja objasnim laickim jezikom ... odredjena ambasada pokriva odredjenu zemlju rezidentno ili ne rezidentno ... u konkretnom sluchaju Kanada pokriva BiH preko svoje ambasade u Austriji ( ne rezidentno ) i ti kao gradjanin BiH .. bilo koji svoj posao koji imash sa Kanadom .. mozesh zavrshiti ISKLJUCIVO u toj ambasadi .... nema veze ako ima neka druga koja je bilza .. pravila i procedure .. taman da je 500 metara od tebe .. znachi samo ta ambasada .. e sad posto su to kanadjani .. mozesh ti fino 95% posla zavrshiti mailovima i telefonom sa njima .. i to ti je moj najtopliji savjet .. prvo ih kontaktiraj .. vidi sta kako .. pa dalje opleti ...;)
Richard Sorge

PostPostao/la brina dana 20/04/2010 12:24

moja rodica je prije tri mjeseca dobila vizu u BG. ima na njihovom sajtu uputa sta sve trebas ponijeti, u koju banku uplatiti i ponijeti uplatnicu i tamo kad dodjes odmah sve zavrsis.
ima zena taksista koja jednom sedmicno ide iz SA ujutru rano za BG i uvece se vraca. tako je ova moja zavrsila sve u jednom danu.
moze se i u Zagrebu zavrsiti ali ne znam nijedan primjer tako da nem ogu niosta reci
brina

PostPostao/la doktor_medo dana 22/04/2010 02:21

Richard Sorge je napisao/la:

Ljudi su ti vech rekli .. ali evo da ti ja objasnim laickim jezikom ... odredjena ambasada pokriva odredjenu zemlju rezidentno ili ne rezidentno ... u konkretnom sluchaju Kanada pokriva BiH preko svoje ambasade u Austriji ( ne rezidentno ) i ti kao gradjanin BiH .. bilo koji svoj posao koji imash sa Kanadom .. mozesh zavrshiti ISKLJUCIVO u toj ambasadi .... nema veze ako ima neka druga koja je bilza .. pravila i procedure .. taman da je 500 metara od tebe .. znachi samo ta ambasada .. e sad posto su to kanadjani .. mozesh ti fino 95% posla zavrshiti mailovima i telefonom sa njima .. i to ti je moj najtopliji savjet .. prvo ih kontaktiraj .. vidi sta kako .. pa dalje opleti ...;)

Hvala i tebi u svakom slucaju ali sam na savjet drugih vec kontaktirao ambasadu u begradu i rekli su mi da svako iz bosne ko hoce neuseljenicku vizu moze doci tamo u bg. i zavrsiti za jedan dan ako mu dadnu vizu hvala ti punoo
doktor_medo

PostPostao/la doktor_medo dana 22/04/2010 02:23

brina je napisao/la:moja rodica je prije tri mjeseca dobila vizu u BG. ima na njihovom sajtu uputa sta sve trebas ponijeti, u koju banku uplatiti i ponijeti uplatnicu i tamo kad dodjes odmah sve zavrsis.
ima zena taksista koja jednom sedmicno ide iz SA ujutru rano za BG i uvece se vraca. tako je ova moja zavrsila sve u jednom danu.
moze se i u Zagrebu zavrsiti ali ne znam nijedan primjer tako da nem ogu niosta reci

Mozes li mi poslati link tog sajta ja imam neki ali ne znam je li to bas taj :D cuo sam za to i otici cu u Bg , ako Bog da da li imas neke savjete :?
doktor_medo

PostPostao/la Islamovic dana 22/04/2010 08:02

Kada dodjes u BG prvo odes u banku i uplatis 4300 dinara za jednokratni ulaz u Kanadu. Poslije toga odes u ambasadu, predas papire djevojci na saletru i cekas da te prozovu. I to je to. Za 2 sata mozes dobiti vizu. A ako hoces da saljes u Bec onda ides u IOM koji se nalazi kod restorana Amerikanac i oni ti posalju i vrate pasos sa ili bez vize.

P.S. BG - iz iskustva - odbijen. Bec - iz iskustva (slao brzom postom TNT) - odbijen :(
Islamovic

PostPostao/la doktor_medo dana 24/04/2010 03:26

P.S. BG - iz iskustva - odbijen. Bec - iz iskustva (slao brzom postom TNT) - odbijen :([/quote]

Imali neki razlog zasto si odbijen da li su ti rekli ili da li sumljas ti zbog cega su te odbili mislim imam dvoje maloljetne djece i zenu koju ostavljam u BiH imam posao rodzak mi salje garanciju koji ima dosta love na racuni i sve garantuje za mene valjda ce mi dati vizu neznam ni sam valjda kako ima se cefne :skoljka: :x haj javit cu vam svoje iskustvo ako Bog da :mrgreen:
doktor_medo

PostPostao/la Islamovic dana 27/04/2010 11:58

doktor_medo je napisao/la:P.S. BG - iz iskustva - odbijen. Bec - iz iskustva (slao brzom postom TNT) - odbijen :(

Imali neki razlog zasto si odbijen da li su ti rekli ili da li sumljas ti zbog cega su te odbili mislim imam dvoje maloljetne djece i zenu koju ostavljam u BiH imam posao rodzak mi salje garanciju koji ima dosta love na racuni i sve garantuje za mene valjda ce mi dati vizu neznam ni sam valjda kako ima se cefne :skoljka: :x haj javit cu vam svoje iskustvo ako Bog da :mrgreen:[/quote]

Ako si stalno zaposlen i ako imas garantno (bankovni izvodi rodzaka, planovi puta, predracun avionske karte ili sama karta (lufthansa vraca pare ako si odbijen) i ostali dokumenti), potvrdu da si vjencan itd, itd onda su ti sanse 99,9 % da dobije vizu.

Mene su odbili jer nemam stalni posao (volonter), ne studiram (papiri na faxu, index kod mene :D ). Imao sam oko 800 grama popratnog papira koji kod njih ne pije vode (sta imam od imovine na svoje ime) al' jbg. odbise me :sad:
Islamovic

PostPostao/la amra2010 dana 28/04/2010 13:20

Ljudi moji molim Vas za pomoć!!!
Naime, prikupila sam sva dokumenta za vizu za Kanadu ali mi još fali uplata taxe od 75 dolara koje ne mogu uplatiti niti u jednoj banci u BiH, kako mi rekoše jer sam zvala sve moguće banke.
Zadnja Banka koju sam zvala je Privredna Banka Sarajevo i tamo mi rekoše da ne mogu to uplatiti jer oni više nemaju otvoren žiro račun, te da pitam ljude iz IOM- a gdje uplati a ovi su me već ranije uputili u tu Banku.
Inače sve papire ću slati preko IOM-a a ovi valjda za Beč.
Molim sve koji šta znaju da mi pomognu, gdje ste vi uplačivali, koliko vam je uzimalo za taksu i koja provizija??
Hvala Vam unaprijed
Srdačan pozdrav!!
amra2010

PostPostao/la Islamovic dana 28/04/2010 15:20

amra2010 je napisao/la:Ljudi moji molim Vas za pomoć!!!
Naime, prikupila sam sva dokumenta za vizu za Kanadu ali mi još fali uplata taxe od 75 dolara koje ne mogu uplatiti niti u jednoj banci u BiH, kako mi rekoše jer sam zvala sve moguće banke.
Zadnja Banka koju sam zvala je Privredna Banka Sarajevo i tamo mi rekoše da ne mogu to uplatiti jer oni više nemaju otvoren žiro račun, te da pitam ljude iz IOM- a gdje uplati a ovi su me već ranije uputili u tu Banku.
Inače sve papire ću slati preko IOM-a a ovi valjda za Beč.
Molim sve koji šta znaju da mi pomognu, gdje ste vi uplačivali, koliko vam je uzimalo za taksu i koja provizija??
Hvala Vam unaprijed
Srdačan pozdrav!!

Idi u Raiffaisen i reci im da trebas pare poslati za kanadsku vizu. Procedura je otvaranja racuna kojim dobijes SWIFT cod ili nesto tako. Oni znaju o cemu se radi, samo im reci da ti pomognu i to je to.

Lijepo se provedi :) A u koji grad ides?
Islamovic

PostPostao/la johnnykola dana 28/04/2010 16:01

nemoj fuliti pogedati gdje kanadjane arcade fire ako ti budu svirali ublizu.
evo ih u kvebeku:
http://www.arcadefire.net/tour-dates/qu ... -confirmed
:-D
johnnykola

PostPostao/la Mahnitura prava dana 28/04/2010 16:07

Pouzdano znam da je najpovoljnije uplatu izvrisiti u Volksbank jer ne traze da otvaras devizni racun nego ti samo naplate uslugu. Veoma je vazno da naglasis da TI snosis sve troskove transfera jer na racun kanadske ambasade mora leci tacan iznos (EUR 55.00 od 8. aprila ove godine) - vidi link!
http://www.canadainternational.gc.ca/au ... able-E.pdf
Sa srecom.....
Mahnitura prava

PostPostao/la amra2010 dana 29/04/2010 12:31

Hvala Vam puno!!!
Uplatila sam jutros u UNicredit banci, otišla sa papirom sa onim cjenama i nekakvim codovima koji sam "skinula " sa interneta i oni su mi izvršili uplatu, prebacivanjem sa računa na račun , dali su mi ne uplatnice, nego nalog za prebacivanje sa računa na njihov račun.
Ide se u grad Vankuver. :bih:
Još samo ostaje da ovi u Beču odobre vizu. :-D :-D
Lijep pozdrav!
amra2010

PostPostao/la inka dana 14/08/2010 01:00

Može li se dobiti kako broj te žene koja vozi za Beograd? Ja bih trebala u srijedu do ambasade u Bg....

Pozzzz....
inka

PostPostao/la meha_ dana 09/10/2010 09:13

pozz ZANIMA ME da li je ambasada kanade u sarajevu zatvorena...probao sam jednom već u sarajevu tako da sam poslao papire u beč ali sam dobio odbijenicu, razlog je kao nisam ih uvjerio da ću se vratiti...!

ali iz pouzdani izvora imam informaciju da je Beograd sigurniji za dan sve središ i DOBIJEŠ VIZU! pa ako može neko da mi objasni da li treba šta obaviti u sarajavu u ambasadi (ako radi uopšte) prije nego što bi išao u Beograd, jer od Beča definitivno odustajem!

hvala puno
meha_

PostPostao/la sanjapop dana 31/05/2012 18:51

Zanima me da li neko zna, sada kada je zatvorena ambasada u Beogradu, moramo li mi drzavljani BIH podnositi molbe u Becu ili to mozemo nekako preko Sarajeva?
sanjapop

PostPostao/la sanjapop dana 31/05/2012 19:15

meha_ je napisao/la:pozz ZANIMA ME da li je ambasada kanade u sarajevu zatvorena...probao sam jednom već u sarajevu tako da sam poslao papire u beč ali sam dobio odbijenicu, razlog je kao nisam ih uvjerio da ću se vratiti...!

ali iz pouzdani izvora imam informaciju da je Beograd sigurniji za dan sve središ i DOBIJEŠ VIZU! pa ako može neko da mi objasni da li treba šta obaviti u sarajavu u ambasadi (ako radi uopšte) prije nego što bi išao u Beograd, jer od Beča definitivno odustajem!

hvala puno

jesi postom slala dokumente u bec?
sanjapop

PostPostao/la sanjapop dana 31/05/2012 19:16

amra2010 je napisao/la:Hvala Vam puno!!!
Uplatila sam jutros u UNicredit banci, otišla sa papirom sa onim cjenama i nekakvim codovima koji sam "skinula " sa interneta i oni su mi izvršili uplatu, prebacivanjem sa računa na račun , dali su mi ne uplatnice, nego nalog za prebacivanje sa računa na njihov račun.
Ide se u grad Vankuver. :bih:
Još samo ostaje da ovi u Beču odobre vizu. :-D :-D
Lijep pozdrav!

Jesi postom slala dokumente u bec?
sanjapop

PostPostao/la debeljko20 dana 01/06/2012 09:42

kakve molbe podnosiš?
debeljko20

PostPostao/la sanjapop dana 03/06/2012 22:02

debeljko20 je napisao/la:kakve molbe podnosiš?

Posjetilacku vizu
sanjapop

PostPostao/la debeljko20 dana 04/06/2012 21:23

sanjapop je napisao/la:
debeljko20 je napisao/la:kakve molbe podnosiš?

Posjetilacku vizu

Beč.
debeljko20

Sljedeća

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.