Kako ste pronasli posao??????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: Kako ste pronasli posao??????

PostPostao/la hare_shegrt dana 31/08/2010 12:29

vox-populi je napisao/la:
hare_shegrt je napisao/la:Dvije godine hodao po raznoraznim konkursima i nista. Onda me tata zaposlio u jednom od ministarstava.
Stela caruje :bih:

Nek si se ti registrovao da nam to kazes. :roll:

Pa kad svi bacaju bombe kako su nasli posao bez stele, da vam malo docaram realnost, da ne pomislite da je to stvarno tako da se posao dobija na osnovu licnih sposobnosti.
hare_shegrt

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 14:13

ovo je forum i neobracam paznju kako pisem a i zasto bi?to je samo forum, opustite se. a samo se vi zajebavate i smatrate to glupim i sjedite kuci i zalite se kako nema posla. a to sad napisat kao sam ja nepisemena je tako glup argumenat. OVO JE FORUM i niko ni negleda kako ko pise
mamani

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 14:16

Post ti je prepun pravopisnih gresaka,a nama pricas o tome kako vecina nezna napisati poslovni mail .Zaista,edituj post,brukas se.

jel ti znash sta znaci generalno ?! jesam li se ja tebi obratila.sta se glupiras. pitala sam opcenito, ne tebe licno. samo trazis bezveze neki razlog za prepiranje, kao ko sam to ja da tako nesta kazem a sama nepisemena.....
mamani

PostPostao/la tvile dana 31/08/2010 14:27

@ mamani

Svaka čast toj tvojoj profesorici! Samo nam reci na kojem fakultetu dotična radi da bi ga budući studenti mogli zaobići u širokom luku?! :?
Nekad je bolje šutiti nego se blamirati! :shock:
tvile

PostPostao/la enco12 dana 31/08/2010 14:27

Ma kakav posao ljudi moji jeste gledali juce reportazu na federalnoj o unistenoj privredi.Stvarno je za plakati bilo ,taki giganti totalno unisteni i opustoseni!Kad covjek razmisli ,mi smo prije rata proizvodili od aviona do kamiona, municije nauruzanja ,tekstila ,konfekcije,hranu, sve nevjerovatno!Sad nema nista jer su piljari ,kokosari unistili sve!I ove sto rade u drzavnim institucijam treba otpustiti sve jer nema svrhe da njih placamo kreditima koje uzimamo od MMF-a!
enco12

PostPostao/la Michun dana 31/08/2010 14:28

Vjestice...nije ti dobar argumenAt.
Niko ne gleda kako se pise tj. da li ima ispusteno slovo ili ne. Vecina primjecuje nestA sto bode oci i sto se ponavlja u pismenom izlaganju doticnih.
Michun

PostPostao/la swirl dana 31/08/2010 14:33

Blago onom ko ima tatu da ga zaposli.
swirl

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 14:51

@tvile a tvoj problem je konkretno sta? i cime sam se ja to molim te obrukala?
mamani

PostPostao/la vjesticanametli dana 31/08/2010 14:54

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: QQ uzmi nestA pa se rokni i ucini nam svima uslugu :lol: :lol: :lol: :lol: autfit sekretenica :lol:
vjesticanametli

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 14:56

jes glup majko draga:S niko nije rekao da sekretarica treba da se oblaci kurvanski sa minicem i dekolteom. ali ona je sekretarica i to je u jednu ruku ogledalo firme.treba da bude pristojno obucena dakle neki fin sako, ili kompletic sta vec da izgelda kao gospodja a ne kao djevojka koja ide na party.
mamani

PostPostao/la vjesticanametli dana 31/08/2010 14:58

:lol:
vjesticanametli

PostPostao/la tvile dana 31/08/2010 15:00

Pričaš o pravopisu i poslovnom izražavanju a tvoj bi se post mogao isrpavljati po tom pitanju u nedogled :run:
tvile

PostPostao/la Pikaboo dana 31/08/2010 15:01

Hajde ba sta se odmah nerviras,malo smo te korigovali I ukazali na neke greske u tvom postu i sta sad.Samo opushteno :)
Pikaboo

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 15:05

ne nerviram se, samo mi je smijesno sta neko navodi kao argumenat kao moja nepisment... il ovo za mail., odma se neko nadje uvrijedjen i ako nikog nisam spomenula licno, i ovo za sekretaricu, wau izvini al ovo je istina. kad dodjes na razgovor imas samo jednu sansu za prvu utisak
mamani

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 15:07

tvile je napisao/la:Pričaš o pravopisu i poslovnom izražavanju a tvoj bi se post mogao isrpavljati po tom pitanju u nedogled :run:

jos jednom ponavljam, ovo je FORUM i uopste me nezanima kao pisem jer niko neobraca paznju na ispravnost
mamani

PostPostao/la Michun dana 31/08/2010 15:13

Sad ozbiljno - ono sto je zabrinjavajuce kod mladjih generacija jeste da misle da su 100% u pravu i jos bi se svadjali da ti dokazu da su u pravu. Osim toga, 99% je nepismeno jer ste sve lektire pronasli na internetu, niko nije procitao nista duze od mile, tene, lepote i zdravlja i sl. Takvi ocekuju da nadju posao bez stele. Onda nadju posao sa stelom ili plate i kaze da se ne moze naci posao bez stele. Ja sam se zaposlila prije 10 god., ni tad se nije moglo bez stele, posebno kod stranaca, samo ako imas nekog svog uletices. Cvrc, bez stele i tada bez fakulteta, dobila posao.
Evo primjera: jbga dijete koristis nestA milion puta. Ne moze to, ne valja, nepismena si. I ne kaze se ARGUMENAT nego argument. I da ne analiziramo dalje, trazi stelu.
Michun

PostPostao/la ima´l_zime_Marinko dana 31/08/2010 15:15

Al kako si se ti nalozila da se pravdas ne bih ja rekao da si na forumu :D ,jbt cijelo radno vrijeme ti se njima pravdas :D ! a i vi kad uFatite necete popustiti,vjestice bas si vjestica :D
ima´l_zime_Marinko

PostPostao/la mamani dana 31/08/2010 15:18

hvala na korekciji tu jesam pogrijesila. i samo da naglasim da bosanski jezik nije moj materni jeziki nego mađarski tako da nekad pogrijesim.
mamani

PostPostao/la kjafiraginica dana 31/08/2010 15:19

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Prvo me rastuzi ova tema, jer se prepoznajem, a onda me nasmija mamani... Sorry, ne mogu da odolim, ali pisati o pismenosti na ovakav nacin je stvarno da se nasmijes. Neznam? NestA? ArgumenAt? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Oplakah... Tugo moja...

Sto se mene tice, ja sam volontirala dosta i to mi je pomoglo i da steknem iskustva i poznanstva i preporuke, kao i da budem u toku, a najvise da steknem samopouzdanje u svojoj profesiji (tu je bas potrebna praksa). Ja sada radim potpuno desetu stvar, tu sam posao dobila preko oglasa na posao.ba, nekom ludom slucajnoscu, ali jos uvijek trazim normalan posao, a moja struka bas i nije medju top5.

Volontiraj, ukljuci se i pokusaj stvarno dotjerati CV prema standardima (ukoliko vec nisi). Ako hoces, posalji na pp koja si struka, mozda ja znam nesto, jer sam poprilicno na izvoru informacija. (mozda si vec i napisala, nisam citala cijelu temu)

Sretno! ;-) :thumbup:
kjafiraginica

PostPostao/la Michun dana 31/08/2010 15:21

mamani je napisao/la:hvala na korekciji tu jesam pogrijesila. i samo da naglasim da bosanski jezik nije moj materni jeziki nego mađarski tako da nekad pogrijesim.

Prijateljska preporuka - posebno ako si porijeklom madjarica. Citati, citati i sto vise citati. Koristiti svo slobodno vrijeme za citanje...vratice ti se. I citaj sve - od sportske prognoze do hegela i kanta.
Michun

PostPostao/la hare_shegrt dana 31/08/2010 15:21

Po ovome ispada da samo nepismeni moraju traziti posao preko stele. Ja pismeniji ne mogu biti, zavrsio fax u roku, diplomirao sa 10-om, sposoban, snalazljiv (i eto da se ne hvalim vise :D ) i opet nisam mogao naci posao na drugi nacin osim preko starog.
hare_shegrt

PostPostao/la Michun dana 31/08/2010 15:24

NIje hare, u pravu si. Jako je tesko naci posao jer ga nema, realnost je to.
Ali moras priznati da je vecina mladih nesposobna voditi razgovor bez ocam', jarane i sl. upadica, ne razlikuju slova, ne mogu ni da zamislim kako izgleda njihov razgovor za posao.
Michun

PostPostao/la Pikaboo dana 31/08/2010 15:27

hare_shegrt je napisao/la:Po ovome ispada da samo nepismeni moraju traziti posao preko stele. Ja pismeniji ne mogu biti, zavrsio fax u roku, diplomirao sa 10-om, sposoban, snalazljiv (i eto da se ne hvalim vise :D ) i opet nisam mogao naci posao na drugi nacin osim preko starog.

Al' stvarno jesi ti pozdravio tatu? :D
Pikaboo

PostPostao/la enco12 dana 31/08/2010 15:28

hare_shegrt je napisao/la:Po ovome ispada da samo nepismeni moraju traziti posao preko stele. Ja pismeniji ne mogu biti, zavrsio fax u roku, diplomirao sa 10-om, sposoban, snalazljiv (i eto da se ne hvalim vise :D ) i opet nisam mogao naci posao na drugi nacin osim preko starog.

Ocjena nije odraz znanja :D .Iskreno upoznao sam mnogo strebera i uvjek su u praksi bili ispod ocekivanja!A ja da sam poslodavac nebi zaposlio strebara da mi pametuje :wink:
enco12

PostPostao/la tvile dana 31/08/2010 15:33

vjesticanametli je napisao/la:
mamani je napisao/la:pozdrav
ne zelim nikoga da vrijedjam svojim komentarom al prosto moram dodati nekoliko stvari. neko je spomenuo nepismenost U CV-u i općenito nepismenost. ovo je nesto sto me stavrno fascinira. neshvatam kako ljudi ne mogu da razlikuju č. ć.đ,dž... jedna od najcescih problema nezaposlenost (govorim fakultetski obrazovanim osobama) jeste prezasicenost struke. ima toliko pravnika, ekonomista, socijalnih radnika....pa naravno da nema posla. samo je tu stavrno zalosno sto ima ljudi koji su upisali to nesta jer su to volili, i sada nemaju nista od toga. ja licno sam se uvjerila da isto tako ljudi neznaju da pricaju kao treba. postoji nesta sto se zove poslovni nacin komuniciranja. ne mozes ti otici na razgovor i govorit ba, ej, jarane... isto tako raja ima strah od ljudi koji se nalaze na "visocijoj" funkciji, ili cesto neznaju uopste kako da se obrate nekom. ja sam imala veliki problem sa ovim, prosto me bilo strah tih ljudi. mislim glup primjer al znalo se desit da nisam ovjerila semestar jer je covjek koji je radio za salterom bio tako drzak i bilo me strah..dok nisam shvatila da se mora nac nacin kako komunicirat sa takvim osobama. i treba znat postvaiti pitanje kako treba, i dati dobar odgovor. jos jedna primjer : moja drugarica je trebala da ode na poslovni razgovor za sekretaricu. i dok smo pricali dan prije ja sam je pitala sta je mislila obuc. mozda smatrate da ovako nesta nije bitno, al jeste bitno. ona je namjervala da obuce nesta sto inace nosi po danu ono ko bas lezerno nesta plus heklana kapa na glavi. super je taj outfit al nije za sekretarice. u tom outfitu igleda kao da ima 18 g a ne 25. i da joj nesta... koliko vas zapravo zna da napise sluzbene mail?! opcenito pitanje. to je nesta najbolje sto sam naucila na faxu. imali smo takvu profesoricu koja nije zelila da primi mail ako joj se neobratimo kao treba, al zato smo svi to naucili ili obnovili:D. IDEA je dala jako dobre suggestije, i glupo mi je bilo sto je neko nasao da je napadne, kao pa nije fer..to je tvoje subjektivno misljenje... pa naravno da je subjetivno misljenje. sta sada poslodavac treba da se prilagodi tvojim zeljama i potrebama. on trazi to i to, ako se uklapas super, ako ne cao. on nudi posao, njegova pravila.

i jedna situacija koja mi je bas bezve i zalosno:S djevojka u roku zavrsila veterinu i bila bas dobar stuedent, neije mogla nac posao u njenoj sturci. par puta su joj rekli "pa ti si zensko", kao steta da si muski primili bi te al kako ces ti..ono ko ubice je krava:S ona sitna njezna. e to je vec fkt glup razlog

EVO ukazah ti na neke greškice :D pošto ti kritikuješ ljude koji se ne znaju izražavati i pisati :!:
Donekle mogu shvatiti ovakvo nešto ako živiš negdje u inostranstvu pa se nikad nisi školovala u BiH! Inače koji posao se može obavljati ako ovako pišeš?
tvile

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.