kako se skoncentrisati na učenje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

kako se skoncentrisati na učenje

PostPostao/la Umjetnik a dana 09/12/2007 17:00

je li imate neke svoje metode, neke svoje tajne i tako to
kako se skoncentrisati na učenje, kako više zapamtiti

kako vi djelujete kad vidite debele knjige, koje morate većinom znati

je li može iko pomoći
Umjetnik a

Re: kako se skoncentrisati na učenje

PostPostao/la Wednesday dana 09/12/2007 17:16

Umjetnik a je napisao/la:je li imate neke svoje metode, neke svoje tajne i tako to
kako se skoncentrisati na učenje, kako više zapamtiti

kako vi djelujete kad vidite debele knjige, koje morate većinom znati

je li može iko pomoći

i meni bi pomogao kakav koristan savijet na ovu temu. :-D

prijatelji mi se hvale da tabletice za koncentraciju stvarno pomazu, ali ja se ne bih nizbogceg trovala hemijom :roll:

a od sistema- glavno je podvlacenje bitnog, moze i u raznim bojama, i poslije iscitavanje i iscitavanje makiranog. :sad:
najteze dijelove zapisati u svesku u tezama (s asocijacijama ili kratkim objasnjenjima pored), pa iscitavanje samo toga.

to je moj sistem, da ga jos cesce primjenjujem.. :P
Wednesday

PostPostao/la idia dana 09/12/2007 17:52

.
Zadnja izmjena: idia; 08/03/2011 21:59; ukupno mijenjano 1 put/a.
idia

PostPostao/la van Basten dana 09/12/2007 18:30

nemojte štrebati gradivo kao da je pjesmica, pokušajte učiti sa razumijevanjem, logičkim povezivanjem činjenica :D
van Basten

PostPostao/la Wednesday dana 09/12/2007 18:57

Ćelava cura je napisao/la:Uzmi listic papira i cvrljaj po njemu dok ucis...jos ako ima nesto sto moras zapamtiti kao neke formule -nacrtaj, ispisi ih..pomaze..
Misli na to sto ucis.
i Nemoj se ni slucajno prejesti...i drzi flasu vode pored sebe...i svako malo "pihni". :D

upravo! pogotovo ovo za prejedanje :-)

van Basten je napisao/la:nemojte štrebati gradivo kao da je pjesmica, pokušajte učiti sa razumijevanjem, logičkim povezivanjem činjenica :D

ufffff :x :x :x ako ovo jos jednom cujem u zivotu :D
Wednesday

PostPostao/la nausnica dana 09/12/2007 19:04

Ginseng.
nausnica

PostPostao/la nausnica dana 09/12/2007 19:09

slika
nausnica

PostPostao/la zemo_online dana 09/12/2007 19:15

-Kad ucis,onda nastoj da ne ponavljas ono sto vec znas vec idi dalje i uci ono sto ti je nepoznato,tako ne gubis vrijeme.
Nastoj da definises nepoznate pojmove koji se odnose na odredjene predmete(matematika,informatika,fizika itd.),pa ce ti biti sve jasnije i brze ces da ucis.
-Vecini je bolje jutro za uciti od noci jer se bolje pamti.Medjutim postoji i nocni tip za ucenje.
-Postoje i kursevi za bolje i brze ucenje,kao i za brzo citanje.
-Uci uvijek punog stomaka,a ne gladan jer se bolje pamti.Ne pij kolu prija ucenja jer razdrazuje.
zemo_online

PostPostao/la GandalfSivi dana 09/12/2007 19:39

Ne ucis kuci gdje te mnogo stvari moze omesti. Odes negdje u bibljoteku, gdje ima i drugih ljudi koji uce, ugasis mobitel, i uraaaaaa...
GandalfSivi

PostPostao/la Shoshana dana 09/12/2007 19:43

Najbolji metod je - biti zainteresovan za ono sto ucis :P

Najcesci uzrok nevolja pri ucenju je razlicit pristup citanju 'pod stresom' i citanjem za zabavu. Ja sam se cesto pitala zasto se i dan danas odlicno sjecam nekog Ludlumovog romana koji sam procitala prije 20 godina, a ne sjecam se (osim naslova) analize "horror vacui" :roll:

Najbolje je citati u etapama, zastati nakon poglavlja ili dva i razmisliti o onome sto je procitano. Analizirati i shvatiti sustinu. Zapisati najbitnije u neku teku iz koje kasnije ponoviti pred ispit. Odlican nacin za utvrdjivanje gradiva je: naci zrtvu koja ima slobodnog vremena, a po mogucnosti ne zna ama bas nista o premetu tvoga ucenja. Onda sjesti i objasniti zrtvi sve sto si naucio o datom premetu. Ako uspijes svoju nauku laicki objasniti ignorantnom slusaocu - naucio si :D
Shoshana

PostPostao/la bibliotekar dana 09/12/2007 19:58

najbolje je vako:

nikad nemoj ucit sa necega sto je rukom pisano, narocito ako je tudji rukopis..
vode, soka, caja, kafe pripremi sebi, da ne ustajes svakih pet minuta...
uzmes fine one markere... fluorescentne... zuti je prva liga... podvlacis ono sto mislis da je najbolje.. tako predjes citav materijal.. onda uzmes fino olovku i praznih papira (oni bijeli A4 -prva liga) i napises ono naaajbitnije (formule, definicije).. procitas to sto si napiao\la.. i dosta...
najgora moguca kombinacija :
ucenje poslije rucka, ucenje poslije kupanja, ucenje u vrucoj sobi, ucenje uz upaljen tv, radio, kompjuter - osim ako je bas potreban...
i najbitnije, nemoj se drzat toga da moooooras preci dvjesta strana.. predjes kolko mozes, al ne da kazes e vala nemerem vise nakon pola sata.. uvijek ima neko kome je teze... i sjeti se ponekad lopate, krampe, metle...
bibliotekar

PostPostao/la patrius dana 09/12/2007 19:59

bibliotekar je napisao/la:najbolje je vako:

nikad nemoj ucit sa necega sto je rukom pisano, narocito ako je tudji rukopis..
vode, soka, caja, kafe pripremi sebi, da ne ustajes svakih pet minuta...
uzmes fine one markere... fluorescentne... zuti je prva liga... podvlacis ono sto mislis da je najbolje.. tako predjes citav materijal.. onda uzmes fino olovku i praznih papira (oni bijeli A4 -prva liga) i napises ono naaajbitnije (formule, definicije).. procitas to sto si napiao\la.. i dosta...
najgora moguca kombinacija :
ucenje poslije rucka, ucenje poslije kupanja, ucenje u vrucoj sobi, ucenje uz upaljen tv, radio, kompjuter - osim ako je bas potreban...
i najbitnije, nemoj se drzat toga da moooooras preci dvjesta strana.. predjes kolko mozes, al ne da kazes e vala nemerem vise nakon pola sata.. uvijek ima neko kome je teze... i sjeti se ponekad lopate, krampe, metle...
I nikad ne smetni s uma da zene vole novac :oops: :D
patrius

PostPostao/la saga dana 09/12/2007 20:09

imam i ja problema sa koncentracijom... svakih 15 minuta popusta
tako da u 8 sati uklopim 2 sata aktivnog ucenja... uzas
ali zato sada skontah... ako sjednem i okruzim se grickalicama, sokovima, kafama ha hu... nigdje ucenja... samo cu prionut da pozderem sve

ako mi krene dobro... i ucim ucim, i bar tako sat vremena... i onda nee mogu vise... odem i prosetam 15-ak minuta, nadisem se fino svjezeg zraka, i haj ponovo

jos ja k'o ja kampanjac, ne olaksavam si nimalo sto sve ostavim za 7 dana pred ipit... lafo cu ja stici sve za vikend... djaavla
saga

PostPostao/la gaius dana 09/12/2007 20:43

ja čitam knjigu ko roman.. pročitam 5-6 puta.. i dovoljno..
gaius

PostPostao/la iceman ze dana 09/12/2007 20:47

ja imam malo drugaciji pristup, barem kod mene pali, a to je da sve definicije, crteze, kratke teze i sl, pisem na papir A 4 sa nekim crvenim ili zelenim flomasterom, cisto da istaknem najbitnije, pa te papire zalijepim na zid preko puta mene, citavo vrijeme su mi pred nosom.

Tako sam polozio dosta ispita (rimsko,sociolologiju.....itd.), ima dosta fraza i rijeci za koje mi je bio potreban rijecnik stranih rijeci, tako da sam na ovaj nacin uspio popamtiti sta je koji mislilac, teoreticar, filozof rekao, koja su mu najvaznija djela i sl.

P.S Ako ko gleda seriju "Prison Break", na isti nacin uci glavni lik Wentworth Miller..... :D
iceman ze

PostPostao/la lolita_xx dana 09/12/2007 23:52

iceman ze je napisao/la:ja imam malo drugaciji pristup, barem kod mene pali, a to je da sve definicije, crteze, kratke teze i sl, pisem na papir A 4 sa nekim crvenim ili zelenim flomasterom, cisto da istaknem najbitnije, pa te papire zalijepim na zid preko puta mene, citavo vrijeme su mi pred nosom.

Tako sam polozio dosta ispita (rimsko,sociolologiju.....itd.), ima dosta fraza i rijeci za koje mi je bio potreban rijecnik stranih rijeci, tako da sam na ovaj nacin uspio popamtiti sta je koji mislilac, teoreticar, filozof rekao, koja su mu najvaznija djela i sl.

P.S Ako ko gleda seriju "Prison Break", na isti nacin uci glavni lik Wentworth Miller..... :D

evo ovo je dobar nacin :)
i ja radim slicno, samo kad pokusam 'obojiti' najvaznije to na kraju bude skoro svaka rijec :)
ali svejedno ja volim podvlaciti i bojiti..
dobro je imati papir i zapisivati dok ucis, brze se pamti..
takodjer i crtanje pomaze, ako imas sta crtati :)
ima trenutaka kad nista ne pomaze, a to je vrlo cesto :) i zavisi na kojem mjestu ucis. dobre su biblioteke i citaone, ali to nije za mene...
lolita_xx

PostPostao/la No_oNe__ dana 10/12/2007 00:12

Naslov teme je "kako se skoncentrisati" a slabo ko je do sada rekao kako uspije da se skoncentrise. Sto je skoro i nemoguce.
Po meni je bolje uciti tako da se nauci, a koncentraciju ponekad treba i zanemariti tj prekidati ucenje.
Ja recimo moram pored sebe imati arsenal labella i lakova, i pocesto stavljam labello a ponekad i lakiram nokte. Jednostavno tako razbijem monotoniju ucenja a da pri tome ne idem dalje od mjesta na kojem ucim.
Trudim se da ne ucim poslije jela ili ako osjetim da sam imalo pospana!

Meni omiljena metoda ustvari najefikasnija, iako oduzima poprilicno puno vremena, je da sve sto zelim nauciti prepisem tj napisem.
Npr uzmem skriptu prepisem je, procitam jos jednom et voila!

Takodjer kao i Lolita i Iceman (s tim da se ja odavno kanim) pisanje na papire posebno sve (neke podjele i sl) smatram SUUUPER DOBROM IDEJOM!

I naravno :( najcesce ucim 5 do 12. :(
No_oNe__

PostPostao/la ladyblue18 dana 10/12/2007 00:28

Hmmm ja se iskljucim potpuno iz svega, skripte, knjige ispred sebe biljeske sve zivo i opletem :D
Inace dok sam bila u srednjoj uvijek sam prepisivala na papire npr sociologiju posto nisam nikad mogla ucit iz takvih knjiga previse su natrpane pa najvaznije vadi sebi na papir i uci.
Bogami na faxu se nema vremena za tog al nekako sam se ufurala u sistem ucenja iz knjige od 300 stranica gdje ne znas ko je koga...sve se moze kad se hoce :-D
I ja najkasnije do 10 ucim ne mogu dalje nema sile, dok npr neki ljudi znaju spavati preko noci pa ustanu oko 12 navecer i uce :roll:
I obavezno treba ucit naglas jer ce se prije zapamtit gradivo nego citajuci bar je tako kod mene.
Al smijesno mi je kad student uzme da uci 10 dana prije ispita tipa Rim... :shock: Naravno da nece nista naucit...zato treba uciti konstantno,staro ponavljat da se ne zaboravi i dalje picit sa novim.
Nema tv-a,radija i kompjutera a ucit...nikad se nista nece naucit.Potpuno se iskljucit iz svega i doce koncentracija.

P.S.Markeri rulez :D S tim sto ja obicno ispodvlacim haman sve :roll: :D :D
ladyblue18
Globalni moderator

Lokacija: You don't have to like me, I'm not a facebook status

PostPostao/la Umjetnik a dana 10/12/2007 10:42

prvo hvala svima, što su napisali svoje metode učenja

a sada da malo postavimo drugačije pitanje
kako najbolje učiti teoriju, znači nema (matematike, fizike i takvih predmeta), neko je spominjao, čini mi se te predmete

kako bi vi naučili npr. stranicu A4, ispisanu čitavu, samo suhi tekst?

samo poslije bude A4 *300 str :?

ja sam prije uvijek volio učiti logički, ali sada na prawu to uzima vremena, a i nekad i ne pali

p.s.
također radim bilješke kad učim, bez njih i ne bi mogao, počeo sam podvalčiti markerom, ali od toga čini mi se ništa, uglavnom podvučem skoro sve, posklije mi sve izgleda zabrljano, sad sam prešao na olovku :-D :lol:
Umjetnik a

PostPostao/la ladyblue18 dana 10/12/2007 11:24

Pa napamet ziv i bio kako drugacije :D
Znam da govoris o rimu a ne mos ga drugacije naucit :D
Kad ufatis zalet sve ces logicki povezat kasnije :D
Recu ti ono sto meni govore svako malo-nisi prvi a bogami ni zadnji koji studira,jos hiljade ljudi muci iste muke zato ne moze ti bit nikako gore.Sjedi i zagrij stolicu gradivo nece samo od sebe uc u glavu :D
ladyblue18
Globalni moderator

Lokacija: You don't have to like me, I'm not a facebook status

PostPostao/la faye dana 10/12/2007 11:30

kao sto nausnica slikovito opisa, gingko pomaze boljem pamcenju :D

a inace jel pitanje samo treuntka ili je to malo veci problem. ja obicno ako ne mogu da ucim, ostavim sve za sutra (ili kad vec mognem :oops: ) osim ako test sutra :D (kao sto jeste :( odoh uciti :D )
faye

PostPostao/la Umjetnik a dana 10/12/2007 11:37

i još što mi je problem, a to je kad nešto naučim (ko fol) onda zatvorim knjigu i počnem ponavljati i onda mi nekave druge slike u glavi, to me pravo nervira i što je najgore, te slike su uglavnom one koje ne želim da vidim nikako

p.s.
kakva je ono biljka kod naušnice, jede li se ono :-D
Umjetnik a

PostPostao/la faye dana 10/12/2007 11:45

Umjetnik a je napisao/la:i još što mi je problem, a to je kad nešto naučim (ko fol) onda zatvorim knjigu i počnem ponavljati i onda mi nekave druge slike u glavi, to me pravo nervira i što je najgore, te slike su uglavnom one koje ne želim da vidim nikako

p.s.
kakva je ono biljka kod naušnice, jede li se ono :-D

to se pije :D i stvarno pomaze prokrvljenost mozga i koncentraciji i pamcenju :oops:

odes u apoteku i trazis gingko :D
faye

PostPostao/la idia dana 10/12/2007 12:06

.
Zadnja izmjena: idia; 08/03/2011 21:58; ukupno mijenjano 1 put/a.
idia

PostPostao/la Umjetnik a dana 10/12/2007 12:12

evy je napisao/la:Ne znam tacno kakav vam je rim ali cisto sumnjam da moze sve napamet. Ja nikada nisam imala problema sa pravom. Uvijek me zanimalo i uvijek sam si postavljala pitanje "a sta ako". Cini mi se da mi je to dosta pomoglo. Ne mislim da je uopste "suho" i da sa par primjera sebi mozes sve jednostavno objasniti i zapamtiti.

I kako mislis vidis slike? Razmisljas o necemu drugom ili stvarno "vidis" odredene situacije i slike? Ako je ovo drugo onda bi to trebao iskorititi. Ja sa svakom slikom povezem odredeni pasus iz knjige (kod mene ovo fercera i sa pjesmama :roll: :D ali gledaj da to budu pjesme koje ti se ne svidaju pravo jer ces inace citav dan samo pjevusiti pa nista od ucenja :D ) i kada ponavljam sjetim se slike pa mi se lako sjetiti i gdje je sta pisalo. Jesam previse komplikovano objasnila? :D

Ali i dalje ostaje problem sa koncentracijom :D Btw. ovdje ima taj ginseng kupiti kao neki caj ili tak nesto, gorkne malo i ukusan je ali ne pomaze :D

čuja sad ne pomaže

a slike su one što ne želim da vidim
pa ja kad ponavljam stalno mi te slike doalze u glavu
ubiću se :x
Umjetnik a

Sljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.