Kako pronaci posao u inozemstvu...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Kako pronaci posao u inozemstvu...

PostPostao/la menso90 dana 08/12/2010 19:11

Pozz...Zanima me kako pronaci posao u inozemstvu(Njemackoj), znaci prvenstveno se misli na privatluk i ove poslove tipa ciscenje i sve sve sto svabe ne zele da rade...Imam osiguran smjestaj besplatan tamo i zelim da pokusam pronaci posao znaci da radim nesto kao sezonski bez radne dozvole, da li postoje neki oglasi za takve poslove....Zna li neko takodje ima li neki jednomjesecni kurs da se moze naucit nesto i jezika za lakse snalazenje...i jos samo da li se moze ako nista od posla nikakvog ne uspije kao BH drzavljanin upisati neki fakultet u Njemackoj i koji su sve uslovi za upis...hvala unaprijed...
menso90

Re: Kako pronaci posao u inozemstvu...

PostPostao/la Gray dana 08/12/2010 19:19

Zar nije bilo prošli put da već imaš posao garantovan? Svaki posao bez radne dozvole je posao na crno i ilegalan, ako te uhvate da bespravno radiš i posebno da si ostao duže od dozvoljenog u državi slijeduje ti deportacija i mjera zabrane ulaska u zemlje Šengena par godina.
Gray

PostPostao/la menso90 dana 08/12/2010 20:58

Gray je napisao/la:Zar nije bilo prošli put da već imaš posao garantovan? Svaki posao bez radne dozvole je posao na crno i ilegalan, ako te uhvate da bespravno radiš i posebno da si ostao duže od dozvoljenog u državi slijeduje ti deportacija i mjera zabrane ulaska u zemlje Šengena par godina.

pokusat cu sa radnom dozvolom, poslat ce mi papire rodbina ali valja cekati 3 mjeseca na nju a dok to prodje moze se poludjeti ovako, tako da se ne moze vise cekati i mora se nesto preduzeti, a u ambasadi kazu da je tesko dobit radnu dozvolu...zato moram da vidim sve zive mogucnosti i fax. da pokrenem ako nista...
menso90

PostPostao/la Gray dana 08/12/2010 21:51

menso90 je napisao/la:
Gray je napisao/la:Zar nije bilo prošli put da već imaš posao garantovan? Svaki posao bez radne dozvole je posao na crno i ilegalan, ako te uhvate da bespravno radiš i posebno da si ostao duže od dozvoljenog u državi slijeduje ti deportacija i mjera zabrane ulaska u zemlje Šengena par godina.

pokusat cu sa radnom dozvolom, poslat ce mi papire rodbina ali valja cekati 3 mjeseca na nju a dok to prodje moze se poludjeti ovako, tako da se ne moze vise cekati i mora se nesto preduzeti, a u ambasadi kazu da je tesko dobit radnu dozvolu...zato moram da vidim sve zive mogucnosti i fax. da pokrenem ako nista...

Da bi bo primljen na faks moraš aplicirati na fakultete u Njemačkoj, pa tek ako te oni prime možeš dobiti boravišnu dozvolu radi studija, ali i to je proces, sa aplikacijama, prevodom ocjena, diploma, dokazom poznavanja Njemačkog jezika, itd, treba par mjeseci da se prijavi i pripremi dokumentacija, pa par mjeseci čekati rezultate pa aplicirat za boravišnu dozvolu, pa čekati početak akademske godine itd... Tako da za sve to treba i para a i vremena više od 3 mjeseca...

Tako ako želiš hitno otići u Njemačku (a ne samo turistički) teško da ćeš to moći legalno, jer za sve to treba vremena.
Gray

PostPostao/la menso90 dana 08/12/2010 21:58

ako ne nadjem nista da radim preko ruke :D onda idem za pocetak da ucim jezik pa sta bog dadne...
menso90

PostPostao/la Chicks dana 09/12/2010 01:09

Na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu imas, koliko sam informisan, svake srijede izlaganje neke od ambasada u nasoj drzavi, te oni rade prezentaciju o mogucnostima studiranja, rada, turistickih posjeta tim zemljama. Dakle svaki vid posjete i boravka u zemlji ti predstave.
Nedavno je bila Amerika, Grcka, danas Ceska, imao sam priliku prisustvovati prezentaciji Americke ambasade - mnogo informacija ti daju ljudi o svemu, te ih jos naknadno mozes pitati sta te interesuje, bilo putem maila ili uzivo.
Za Njemacku ambasadu ne znam da li je vec bilo te da li ce biti, a evo jedan koristan link: http://www.efsa.unsa.ba/career/ - Centar za razvoj karijere, oni i dovode te ambasade da prezentiraju.
Chicks

PostPostao/la menso90 dana 09/12/2010 10:45

Chicks je napisao/la:Na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu imas, koliko sam informisan, svake srijede izlaganje neke od ambasada u nasoj drzavi, te oni rade prezentaciju o mogucnostima studiranja, rada, turistickih posjeta tim zemljama. Dakle svaki vid posjete i boravka u zemlji ti predstave.
Nedavno je bila Amerika, Grcka, danas Ceska, imao sam priliku prisustvovati prezentaciji Americke ambasade - mnogo informacija ti daju ljudi o svemu, te ih jos naknadno mozes pitati sta te interesuje, bilo putem maila ili uzivo.
Za Njemacku ambasadu ne znam da li je vec bilo te da li ce biti, a evo jedan koristan link: http://www.efsa.unsa.ba/career/ - Centar za razvoj karijere, oni i dovode te ambasade da prezentiraju.

hvala na pomoci... :thumbup:
menso90

PostPostao/la Suzie Q dana 09/12/2010 11:48

ima neka gospodarska komora Njemačke ili tako nešto u BiH i svake godine nude poslove nižih kategorija za mlade ljude iz BiH. mislim da su poslovi sezonski ali dovoljno da vidiš je li to za tebe i upoznaš situaciju odnosno pranađeš drugi posao.
vjerujem da će u ambasadi znati reći o kome se radi.
Suzie Q

PostPostao/la menso90 dana 09/12/2010 12:28

Suzie Q je napisao/la:ima neka gospodarska komora Njemačke ili tako nešto u BiH i svake godine nude poslove nižih kategorija za mlade ljude iz BiH. mislim da su poslovi sezonski ali dovoljno da vidiš je li to za tebe i upoznaš situaciju odnosno pranađeš drugi posao.
vjerujem da će u ambasadi znati reći o kome se radi.

oki hvala, danas cemo kontaktirati ambasadu da vidimo sta znaju o tome i jel potrebno dobro poznavanje jezika za takvo nesto...
menso90

PostPostao/la Suzie Q dana 10/12/2010 13:16

nemam pojma
Suzie Q

PostPostao/la AdNaN88 dana 10/12/2010 18:00

Da ne otvaram novu temu, imam jedno pitanje (valjda se autor nece ljutiti sto je off topic :D ) naime, zanima me slijedece.

Rodak otvori/pokrene novu firmu sa sjedistem u Svicarskoj i zanima me da li mi moze poslati papire da mu iskljucivo trebam ja i da dodem tamo da ne radim na crno, ili se mora dokazati da mi ne moze naci zamjenu u njihovoj drzavi pa tek onda mogu raditi kod njega? Volio bih ukoliko je neko vise upucen u ovo da objasni malo, tj. kako se zaposljavaju radnici iz BIH vani.
AdNaN88

PostPostao/la Gray dana 10/12/2010 21:22

AdNaN88 je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, imam jedno pitanje (valjda se autor nece ljutiti sto je off topic :D ) naime, zanima me slijedece.

Rodak otvori/pokrene novu firmu sa sjedistem u Svicarskoj i zanima me da li mi moze poslati papire da mu iskljucivo trebam ja i da dodem tamo da ne radim na crno, ili se mora dokazati da mi ne moze naci zamjenu u njihovoj drzavi pa tek onda mogu raditi kod njega? Volio bih ukoliko je neko vise upucen u ovo da objasni malo, tj. kako se zaposljavaju radnici iz BIH vani.

Teško da ti neko može objasniti kada je to regulisano švicarskimm zakonom, znači to se mora u Švicarskoj provjeriti (ne znam ima li na forumu neko iz Švicarske), ali po pravilu se mora prvo ponuditi posao nekome u državi.
Gray

PostPostao/la illuminated dana 10/12/2010 21:39

AdNaN88 je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, imam jedno pitanje (valjda se autor nece ljutiti sto je off topic :D ) naime, zanima me slijedece.

probacu odgovoriti, ali iz Njemacke perspektive.

Nacelno moze, ali uz par zackoljica.
Prvo, kad tvoj rodjak da oglas (konkurs) javis se naravno ti na taj konkurs. Radno mjesto mora biti tako definisano da ne moze niko od domacih ili iz EU da se prijavi na taj oglas. Npr. obavezno neka stavi da ta osoba mora da zna Bos/HR/SR jezik, itd..uglavnom samo da ti ispunjavas uslove, a da ga zaobidje svaki normalan Svicarac....

Neka tvoj rodjak sacini ugovor sa tobom (kao da si dobio posao) i s tim ugovorom ides u ambasadu, da predas papire...

Taj oglas za posao, ce vjerovatno biti objavljen u njihovoj agenciji za rad, i cekace se mjesec ili tako da se neko od domacih javi, i posto se vjerovatno nece javiti jer niko ne govori njemacki, ruski i kineski istovremeno :))), onda dolazi red na tebe.

Ono sta je jos vazno, u ambasadi trebaju i clan zakona o strancima, da se zakace kad te puste unutra. Ima par clanova koji dopustaju uvoz visokokvalificiranih stranaca. Nadam se da imas zavrsen neki fakultet. Ako ne, nazalost male su ti sanse, jer tesko da ce povjerovati da nema niko da moze tamo obavljati taj posao.

Sretno.
illuminated

PostPostao/la menso90 dana 10/12/2010 23:23

necu se ljutiti na off topicu :D naprotiv sam dobio korisnu informaciju i kod mene stric ima u njemackoj firmu pa mi isto treba poslati te papire a nezz kako da smislimo da dobijem radnu dozvolu u svakom slucaju ovo vrijedi pokusati...hvala...
menso90

PostPostao/la zambaklija dana 10/12/2010 23:38

hmm,meni ovdje nešto nije jasno..npr.eto odoše vize i ljudi mogu da putuju i neka ,treba, ali neki gledaju da se odmah hvataju crnjaka,pa pobugu kad te ščepa eto ti najmanje 5togodišnje zabrane ulazka ne samo u švabiju već uopšte u šengenski prostor,a ta šuplja da će ti neko poslati papire i ko fol radnu dozvolu od tog nema ništa.Jedini koji mogu naći posao i to zvanično su zdravstveni radnici ono sestrice i slično po gotovu u njezi a treba i doktora,evo baš danas slušo da se pojavljuje potreba za električarima raznih smjerova itd....

a za ove što bi grbačili na crnjaka jedan info:bugari i rumuni rade za 5€ sat na račun a za 2-3€ nacrno pa bujrum
zambaklija

PostPostao/la menso90 dana 10/12/2010 23:49

zambaklija je napisao/la:hmm,meni ovdje nešto nije jasno..npr.eto odoše vize i ljudi mogu da putuju i neka ,treba, ali neki gledaju da se odmah hvataju crnjaka,pa pobugu kad te ščepa eto ti najmanje 5togodišnje zabrane ulazka ne samo u švabiju već uopšte u šengenski prostor,a ta šuplja da će ti neko poslati papire i ko fol radnu dozvolu od tog nema ništa.Jedini koji mogu naći posao i to zvanično su zdravstveni radnici ono sestrice i slično po gotovu u njezi a treba i doktora,evo baš danas slušo da se pojavljuje potreba za električarima raznih smjerova itd....

a za ove što bi grbačili na crnjaka jedan info:bugari i rumuni rade za 5€ sat na račun a za 2-3€ nacrno pa bujrum

brate nama bosnjama nije bitno hocel on mene ufatit da radim na crno. uhvati pa sta idemo doma ne moze nigdje biti gore nego ovdje pa koliko toliko radis isplati se ovdje nema nafake sto bi se reklo ama bas nikakve...a evo ja sam zdravstveni radnik (farmaceutski tehnicar) dal se moze naci posao u njemackoj s tim ili i od toga tesko da ce biti nesto :D
menso90

PostPostao/la zambaklija dana 11/12/2010 00:01

menso90 je napisao/la:
zambaklija je napisao/la:hmm,meni ovdje nešto nije jasno..npr.eto odoše vize i ljudi mogu da putuju i neka ,treba, ali neki gledaju da se odmah hvataju crnjaka,pa pobugu kad te ščepa eto ti najmanje 5togodišnje zabrane ulazka ne samo u švabiju već uopšte u šengenski prostor,a ta šuplja da će ti neko poslati papire i ko fol radnu dozvolu od tog nema ništa.Jedini koji mogu naći posao i to zvanično su zdravstveni radnici ono sestrice i slično po gotovu u njezi a treba i doktora,evo baš danas slušo da se pojavljuje potreba za električarima raznih smjerova itd....

brate nama bosnjama nije bitno hocel on mene ufatit da radim na crno. uhvati pa sta idemo doma ne moze nigdje biti gore nego ovdje pa koliko toliko radis isplati se ovdje nema nafake sto bi se reklo ama bas nikakve...a evo ja sam zdravstveni radnik (farmaceutski tehnicar) dal se moze naci posao u njemackoj s tim ili i od toga tesko da ce biti nesto :D

prekvalifikuj se,to ti ođer proriču za najtraženiji poziv al bez švabskog neš nidokle pa ni krastavce brati za 2,20 po korpi od po 300kg
zambaklija

PostPostao/la menso90 dana 11/12/2010 00:08

kontao sam doci sad upisat neki kurs i naucit jezik jer bez njega fakat nema maknut nigdje a znaci imam sansi sa farmacijom...PS. znate li kako se krecu kursevi cijena i vremenski koliko se ide...hvala na odgovorima... :thumbup:
menso90

PostPostao/la zambaklija dana 11/12/2010 00:13

menso90 je napisao/la:kontao sam doci sad upisat neki kurs i naucit jezik jer bez njega fakat nema maknut nigdje a znaci imam sansi sa farmacijom...PS. znate li kako se krecu kursevi cijena i vremenski koliko se ide...hvala na odgovorima... :thumbup:

doći i tražiti posao nemožeš samoinicijativno već preko agencije a kurs imaš u Sarajvu u Gete Institutu koji se ovdje podobro pika,zafarmaceute neznam al su slabo plaćeni a ovi što vrše kućno njegu imaju od 15€ po satu + auto pa nagore ako ideš ,što za start moraš,preko agencije poslije kad se snađeš pičiš još i privatno ima tu para....
zambaklija

PostPostao/la menso90 dana 11/12/2010 00:30

zambaklija je napisao/la:
menso90 je napisao/la:kontao sam doci sad upisat neki kurs i naucit jezik jer bez njega fakat nema maknut nigdje a znaci imam sansi sa farmacijom...PS. znate li kako se krecu kursevi cijena i vremenski koliko se ide...hvala na odgovorima... :thumbup:

doći i tražiti posao nemožeš samoinicijativno već preko agencije a kurs imaš u Sarajvu u Gete Institutu koji se ovdje podobro pika,zafarmaceute neznam al su slabo plaćeni a ovi što vrše kućno njegu imaju od 15€ po satu + auto pa nagore ako ideš ,što za start moraš,preko agencije poslije kad se snađeš pičiš još i privatno ima tu para....

znaci dok platim kurs evo sad gledao 2500KM dok dodjem tamo i ne budem parazit ode 1000KM i dok se ovdje prekvalifikujem ode isto 1000KM znaci kad pogledas malo bolje valja dizat kredit da bi uspio sta...zalosno ali istinito :D
nego da mi BACK TO TOPIC i da vidimo sta se da s papirima odradit prvo pa onda dalje...
menso90

PostPostao/la zambaklija dana 11/12/2010 00:55

menso90 je napisao/la:
zambaklija je napisao/la:

znaci dok platim kurs evo sad gledao 2500KM dok dodjem tamo i ne budem parazit ode 1000KM i dok se ovdje prekvalifikujem ode isto 1000KM znaci kad pogledas malo bolje valja dizat kredit da bi uspio sta...zalosno ali istinito :D
nego da mi BACK TO TOPIC i da vidimo sta se da s papirima odradit prvo pa onda dalje...

e fino se obučeš nako konzervativno pa u kakvu kafanu i ufatiš kakvu Hajdi i dobro je izjašeš pa ako ostaneš živ udaćeš se i nakon godnu dana širok ti svjet :D :D :D :D
zambaklija

PostPostao/la menso90 dana 11/12/2010 10:52

hahahh izgleda da ce i biti tako ne preostaje mi nista drugo... :mrgreen: :mrgreen:
menso90

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: saiks i 5 gostiju.