Kako popraviti zeljezo u krvi???

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Kako popraviti zeljezo u krvi???

PostPostao/la Curiica dana 02/11/2011 09:17

cvjece13 je napisao/la:Ono što moraš znati je da je za resorpciju željeza iz crijeva u krv potreban vitamin C. Najbolje je jesti crveno meso i jesti voće i povće bogato vitaminom C. Što se tiče povrća za koje se priča da je bogato željezom (poput špinata), to je tačno, međutim vrlo malo željeza iz biljne hrane naš organizam može uzeti. To je iz razloga što u našem probavnom sistemu nemamo enzim koji razgrađuje celulozu, pa špinat prođe kroz nas i izbacimo ga u skoro nesvarenom obliku.
Ako voliš mandarine i suho meso, ovo je idealno doba godina za podizanje željeza u krvi. :-D
Curiica

PostPostao/la Partizzanka dana 02/11/2011 09:25

KUPINE
KUPINE
I samo KUPINE!

u bilo kojem obliku
najbolje svjeze po jedno 200gr dnevno
moze i sok od kupina (domaci, ne onaj zasecereni)
one imaju i vitamin c i zeljezo u sebi

moze se napraviti i vino od kupina
i to kada se prokuha vino sa ne znam kojim omjerom kupina (kg sigurno)
i da se to pije
Partizzanka

PostPostao/la minnie_mouse dana 02/11/2011 10:03

Prije sam imala problema sa zeljezom - ispod 3, sada je preko 17. Tako nisko zeljezo ne mozes popraviti samo hranom. Ako ces moj savjet, ovo mi je preporucila apotekarka, uradi sljedece:

Kupi 3 kutije Tothema ampula -

1 kutija - 3 puta na dan (dorucak, rucak, vecera) - ja sam je razblazivala u pola case soka (najbolje tj. najmanje se osjeci u Swity Multivitamin soku) i na slamcicu popijes da ne bi imala dodir sa zubima, da ne bi dobili tamnu boju.
2 kutija - 2 puta na dan (dorucak, vecera) - isto pijes razblazenu u soku
3 kutija - 1 na dan / ili posto ces svakako vise biti sita toga, mozes 1 u 2 dana tako sam ja na kraju pila.

Nadam se da ce pomoci :)

kinderlada je napisao/la:Od kad znam za sebe zeljezo mi je na minimumu, najveci broj je bio 6, a vrlo cesto sam na 3. Dakle totalno sam bez zeljeza :(

Ono sto mi doktori propisu su naravno kojekakve tablete zeljeza, te sirupi, te tabletice za capiti, te ovo te ono, medjutim to mi je tako problem da pijem jer ionako imam problema za opstpacijom (zatvor), a ove tablete samo povecavaju taj problem i tad nastaje horor prica. Ko ima to, zna o cemu pricam.

Eh sad postoji li neki nacin da unosom tih tableta za zeljezo ne dolazi do jos veceg problema sa zatvorom?
I postoje li neke alternative osim tableta?
Dakle ukratko kako popraviti zeljezo u krvi a da probava i ti problemi se dodatno ne pogorsaju??

Hvala za savjete kojih ce biti, nadam se :)
minnie_mouse

PostPostao/la nikimostar dana 02/11/2011 10:14

Meni iskreno nista nije pomoglo,samo inekcije,a i to samo trenutno,jer sam ih morala primiti prije carskog reza,ali mi je dr rekla da kod nekih ljudi jednostavno nista ne pomaze :-?
nikimostar

PostPostao/la cvjece13 dana 02/11/2011 18:52

Ta doktorica je baš neki stručnjak vidim. Nema tu "nekim ljudima jednostavno ništa ne pomaže", ako im ništa ne pomaže to ima svoj razlog i treba ga tražiti, a ne miriti se s tim.
cvjece13

PostPostao/la kemalba dana 03/11/2011 14:19

Toto je napisao/la:
madFlava je napisao/la:ko god ima problema sa zeljezom u krvi, preporuceno i pomaze moze se reci instantno u par dana, :) , a to je domaci sok od grozda ;)

crnog posebno

Upravo tako...
kemalba

PostPostao/la limunada25 dana 02/02/2012 19:38

Meni povecano zeljezo 32 nadam se da nije nista lose :roll:
limunada25

PostPostao/la CherryLips dana 02/02/2012 21:52

.
CherryLips

PostPostao/la Daduli99 dana 28/08/2012 22:18

Ummm, vocni koktel (pekmez, smokve, badem, kikiriki, med) em je fino em zdravo, jedna kasicica ujutro prije jela.
Sok od cvekle, mrkve i jabuke sa kasicicom meda.
Caj od koprive sa kasicicom pekmeza.
Grozdje, pileca djigerica, grah, mohune, grasak, spinat...
Daduli99

PostPostao/la Female_Sa dana 29/08/2012 14:23

Ja sam zeljezo podigla uz pomoc Hipp-ovog sirupa za trudnice, mislim da dvije male bocice kostaju oko 10-ak KM, imas uDM-u kupiti. To i danas koristim i zeljezo mi je sad 15, naravno da u ishrani imam voce i povrce (narocito cveklu i spinat) koje kad jedem kombinujem sa vitaminom C (obicno napravim limunadu). Cula sam da je za malokrvnost posebno dobro suho meso (zarebnica). To jedem tokom zime.
Female_Sa

PostPostao/la Almica80 dana 30/08/2012 14:18

Ja već duže vrijeme tragam za načinom kako da popravim željezo, pa tako i dođoh do vas:-).U trudnoći sam baš nadeverala s tim.Inače, porodično imamo taj problem.Haman nasljedno:-(
Moja sestra je nakon poroda koji je protekao uredno i štaviše lahko, ostala još pet dana u bolnici kako bi nadoknadila izgubljenu krv i popravila krvnu sliku i to transfuzijom.Još uvijek je u jako lošem stanju bez obzira što koristi raznorazne preparate za poboljšanje krvne slike.Željezo je jako teško nadoknaditi i hrana obogaćena istim nije dovoljna.
Jedino što joj je pomoglo u zadnje vrijeme su nekakvi pripravci od meda koje je nabavila kod jednog pčelara iz SA.Kaže da se nakon konzumiranja tih preparata osjeća puno bolje.
Ne znam tačno nazive ali znam da su osnovni sastojci med, borova smola i polen.
Ako želiš mogu provjeriti, pa ti javiti na pp.

Nadam se da će biti bolje!
Pozdrav.
Almica80

PostPostao/la madFlava dana 31/08/2012 07:50

madFlava je napisao/la:
madFlava je napisao/la:ko god ima problema sa zeljezom u krvi, preporuceno i pomaze moze se reci instantno u par dana, :) , a to je domaci sok od crnog grozda ;)

:thumbup:
madFlava

PostPostao/la Safir dana 09/09/2012 21:22

Almica80 je napisao/la:Ja već duže vrijeme tragam za načinom kako da popravim željezo, pa tako i dođoh do vas:-).U trudnoći sam baš nadeverala s tim.Inače, porodično imamo taj problem.Haman nasljedno:-(
Moja sestra je nakon poroda koji je protekao uredno i štaviše lahko, ostala još pet dana u bolnici kako bi nadoknadila izgubljenu krv i popravila krvnu sliku i to transfuzijom.Još uvijek je u jako lošem stanju bez obzira što koristi raznorazne preparate za poboljšanje krvne slike.Željezo je jako teško nadoknaditi i hrana obogaćena istim nije dovoljna.
Jedino što joj je pomoglo u zadnje vrijeme su nekakvi pripravci od meda koje je nabavila kod jednog pčelara iz SA.Kaže da se nakon konzumiranja tih preparata osjeća puno bolje.

Pozdrav.

Probleme sa željezom je imala moja supruga. Prije dosta godina koristila je proizvod GNLD-a Formula IV i tako riješila u potpunosti taj problem.
http://www.gnld.com/store/Product.aspx?NAV_CATEGORY_ID=4158&CATEGORY_ID=4169&PRODUCT_ID=11724&ATTR=allInfo

Ovaj proizvod je u želatinastim kapsulama a ima idealan omjer svih vitamina i minerala. Koristi se samo jedna kapsula dnevno a preporučena je i u vrijeme trudnoče!!
Sve informacije na mail
[email protected]
Safir

PostPostao/la The Realist dana 14/09/2012 01:26

Almica80 je napisao/la:Ja već duže vrijeme tragam za načinom kako da popravim željezo, pa tako i dođoh do vas:-).U trudnoći sam baš nadeverala s tim.Inače, porodično imamo taj problem.Haman nasljedno:-(

Pozdrav.

Moja supruga je popravila željezo sa heferolom, koji je pila zajedno sa vitaminom C.

Inače, njoj skoro nijedan preparat nije sjeo, ali ovaj je bio podnošljiv.

Većina tih preparata će sama po sebi pomoći, ali mnogi ne podnose iste i onda nema efekta, jer uglavnom povrate, ili imaju mučninu, pa ubrzaju probavu.

Također, kao što neko napisa, treba ga uzimati sa vitaminom C.

Isto, jako bitno, treba izbjegavati konzumiranje kalcija (mliječni proizvodi, kalcij kao preparat....) u periodu kada se uzima željezo (bilo preko tableta, ili preko nekih namirnica), jer isti se veže za željezo i onemogućava njegovu resorpciju. I naravno, ne mislim da nikako ne uzimati ove proizvode, nego treba sa tim sačekati nekoliko sati nakon uzimanja željeza.

Jako je bitno ovo sa pravilnim kombinacijama, jer u protivnom čovjek sam onemogući da se željezo resorbuje.
The Realist

PostPostao/la crni_86 dana 20/03/2013 11:12

Ako nekome treba cijedjeni prirodni sok od cvekle (bez secera, konzervansa i ostalih dodataka) neka se javi na PP
crni_86

PostPostao/la shmizlica dana 20/03/2013 12:48

probaj pored ovog povrća/voća (špinat, cvekla, borovnica isl.) grickati orašasto voće- lješnjake, bademe.....jedna doktorica predložila mojoj komšinici i pravo joj pomoglo
shmizlica

PostPostao/la pastei dana 20/03/2013 13:04

Da citiram jedan recept. Namjeravam ga probati, zato sad ne znam prenijeti svoje iskustvo.

ubere se nekih 80tak vrhova zare, treba da imaju neka 3-4 listica. to se izreze, stavi se u veliku teglu ili nesto slicno, iscijede se 2-3 limuna i uspe 2,5 litra vode. to treba da stoji 2-3 dana na hladnom mjestu. onda se procijedi i popije se za 7 dana. koliko se sjecam mi to drzimo u frizideru. pije se tri puta na dan malo vise od soljice. ujutru na taste, ostalo bolje pred obrok.
pastei

PostPostao/la Krizzia dana 20/03/2013 13:11

Ferro sanol duodental kapsule, provjereno.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2
Krizzia

PostPostao/la Lounge Act dana 20/03/2013 13:38

Svaki dan najutro-nataste sok od divlje kupine, ne znam da ima ista bolje od toga za zeljezo

gledaj i da pijes sto vise soka od cvekle, 100%
i domaci pekmez

meni je od ovog najpristupacniji domaci pekmez mada i ovih sokova od divlje kupine ima u apoteci, ali eto... i u periodima svako jutro svojoj kcerkici dajem kasiku pekmeza. bijela je ko sir i jos ima plavu kosu i plave oci, svekrva moje prijateljice me i napala da mi je dijete blijedo i da joj konktolisem krv :lol: , ali nalaze kad god izvadimo ekstra ;-)
Lounge Act

PostPostao/la Eluveitie dana 24/03/2013 22:07

Cvekla i špinat.
(ovo samo da se pritefterim ovdje :D)
Eluveitie

PostPostao/la sarajevo_84 dana 13/06/2013 08:17

IRANSKA HURMA (ima u Bademu). :thumbup:
sarajevo_84

PostPostao/la Libyano dana 13/06/2013 09:22

Recept za brzo podizanje količine željeza u krvi:
Ubrati 80 vrhova koprive, samljeti zajedno sa 7 kom limuna (oko 1kg), dosuti 2 litra vode i ostaviti da prenoci.
Rasporediti na 7 porcija i svaki dan po jednu porciju popiti (7 dana).
Libyano

PostPostao/la Amy82 dana 14/06/2013 13:06

Meni je pomogao heferol i toteme kad mi je baš bilo nisko (4), a poslije sam povremeno pila sirup Floradix (biljke i voće)

U Bademu kupi samljeveno sjeme žare i pomiješaj s medom, pojedeš kašiku kad god možeš :-)

Čaj od žare
Amy82

PostPostao/la 4zr4 dana 14/06/2013 13:14

Amy82 je napisao/la:Meni je pomogao heferol i toteme kad mi je baš bilo nisko (4), a poslije sam povremeno pila sirup Floradix (biljke i voće)

U Bademu kupi samljeveno sjeme žare i pomiješaj s medom, pojedeš kašiku kad god možeš :-)

Čaj od žare

Cesto na sajmovima ima da se kupi vec pomjesano (zara i med). Ja sam to koristila, ali nisam vidjela bas neki ucinak. To valjda treba stalno, a ja nisam istrajna u svojim naumima. :-)
4zr4

PostPostao/la poticaj dana 22/06/2013 14:12

Navalite na jagode, obiluju folnom kiselinom :wink: , i vitaminom C, a to sve doprinosi željezu (iako i one sadrže željezo).
poticaj

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.