Kako popraviti držanje tijela?

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Kako popraviti držanje tijela?

PostPostao/la nightmare dana 10/11/2009 10:01

Svaki savjet je dobrodosao:-).

Ukratko, po cijeli dan sjedim za računarom, savijene kičme i povijenih leđa.... Kada ne sjedim za računarom, onda hodam pogrbljeno :-D (osim u slučajevima kada se sjetim da se trebam ispraviti , ali i to je kratkog vijeka :( )

Vježbe sam pokušavala raditi nekoliko puta (samostalno), ali napretka nema, pa bih voljela čuti vaša iskustva (naravno ona uspješna :D :D :D )

Hvala!
nightmare

Re: Kako popraviti držanje tijela?

PostPostao/la easy way dana 10/11/2009 10:08

Moje iskustvo je neuspješno ali ipak da se javim :D . I ja sjedim za računarom cijeli dan i pogrbljenog sam držanja još iz pubertetskog vakta...Znam da imaju neki pojasevi ili slično koji podupiru leđnu muskulaturu ali ne znam koliko je to učinkovito.
easy way

PostPostao/la tahoma dana 10/11/2009 10:22

Radi vjezbe za jacanje ledjnih i trbusnih misica i kad god imas priliku, a duze sjedis za racunarom ili nesto pises, ucis, sjedi na pilates lopti...
Kad god se sjetis - bez obzira da li hodas, stojis ili sjedis, ispravi se, spusti ramena i stegni trbusne misice :)
tahoma

PostPostao/la ryan dana 10/11/2009 10:33

tahoma je napisao/la:Radi vjezbe za jacanje ledjnih i trbusnih misica i kad god imas priliku, a duze sjedis za racunarom ili nesto pises, ucis, sjedi na pilates lopti...
Kad god se sjetis - bez obzira da li hodas, stojis ili sjedis, ispravi se, spusti ramena i stegni trbusne misice :)

zalijepi post it na ekran da te podsjeti ili tako nesto..i strpljenja, ne moze preko noci :arrow:
ryan

PostPostao/la ichliebedichtung dana 10/11/2009 10:43

Mozes krenuti na fizikalnu terapiju, oni ce ti pokazati najefikasnije vježbe.
ichliebedichtung

PostPostao/la dr.Gonzo dana 10/11/2009 11:00

Meni u teretani rece trener da nije dobro koristiti loptu za vjezbanje umjesto stolice. Nije joj to namjena. Za popravljanje drzanja tijela taj covjek prvo preporucuje balansiranje na BOSU polulopti (noge na ravnoj povrsini), i izvodjenje jednostavnih vjerzbi na istoj. Ja mislim da vjezba ima efekta. Ako mozes to negdje naci u teretani dobro i jest, u suprotnom postoje i alternative.
U sustini, prije svega trebas jacati stomak. Recimo probaj sto cesce kada stojis uspravno da uvuces stomak kolko mozes. U tome polozaju se spontano popravlja polozaj tjela...
dr.Gonzo

PostPostao/la shljashtecha dana 10/11/2009 11:01

pilates!!!
shljashtecha

PostPostao/la laguna84 dana 10/11/2009 11:03

pa u dosta slucajeva nisu krivi misici kao sto mnogi misle vec Fascija u tijelu, tako da moras sam/a sebe tjerati dok sjedis za kompom ili vec negdje drugo da sjedis pravilno i raditi na rastezanju misica jer ako ti neki misic skupljen onda ti dodje i do zatezanja fascije koja moze biti uzrok mnogih bolova koje pogresno diagnosticiramo pa napravimo jos veci problem, ako je vec problem u misicima onda su ti to misici trbusni i ledjni. pored drzanja iz tih misica tj. trbusnih ti dolazi i snaga i explozivnost prilikom bilo koje vjezbe pogotovo trcanja ili aktivnosti koje podrazumjevaju tu kretnju. trbusni misici su najaktivniji na tijelu, stalno rade al najmanje trose snagu tako da svaki dan ako ih radis moze biti samo kontraproduktivno jer misicima koliko treba vjezbe treba i odmora. i koliko radis trbusnih moras i ledjnih da ne bi balans se narusio :-) u novom mens health-u hr. izdanje imas o fasciji clanak koji se zove sve sto znamo o misicima je pogresno evo ti link za eng. http://www.menshealth.com/cda/article.d ... ___&page=1
laguna84

PostPostao/la shljashtecha dana 10/11/2009 11:09

ichliebedichtung je napisao/la:Mozes krenuti na fizikalnu terapiju, oni ce ti pokazati najefikasnije vježbe.

samo kod provjerenog fizioterapeuta, iz iskustva znam da je jako puno "neznalica" koji ti mogu cak pogorsati trenutno stanje, uz komentare tipa "to tako treba" kad placemo od bolova na neke njihove nazovi vjezbe :x
shljashtecha

PostPostao/la shljashtecha dana 10/11/2009 11:14

btw za bolje drzanje moras jacati unutrasnje, duboke misica tijela, narocito torza, koji se ujedno smatra i centrom, tezistem tijela. nemas puno koristi od jacanja samo ovih povrsnih, rekla sam jednom i ponovo cu ti savjetovati pilates kao najefikasniju metodu :wink:
shljashtecha

PostPostao/la nightmare dana 10/11/2009 11:37

Hvala puno na savjetima :) :thumbup:
nightmare

PostPostao/la sombra dana 10/11/2009 13:12

Definitivno pilates!
Ove vjezbe jacaju unutrasnje misice torza, popravlja se drzanje, stomak je ravniji ;)
Samo jako je bitno da se vjezbe izvode ispravno, inace nema efekta...
sombra

PostPostao/la melb26sa dana 10/11/2009 22:37

Yoga.
melb26sa

PostPostao/la suncica24 dana 10/11/2009 22:45

Bilo bi korisno kada bi neko stavio link sa vjezbicama koje se mogu napraviti na poslu, u nekoj pauzici, a dobre su za ledja i kraljeznicu :)

Ja sam prije par godina od nepravilno g sjedenja i stalnog rada za racunarom,a ne vjezbanja, dovela se do ukocenosti lijeve strane ledja, plus ruka i vrat. Nakon fizikalne sam rekla da se to vise nece ponoviti, 2 godine redovno vjezbala, sad posstala i... opet mi izgleda slijedi fizikalna (bolovi u ledjima i grcenje ruke) :roll:
Zato bi bilo korisno upoznati neke vjezbe koje se mogu raditi cesce, na pauzi, a koje bi koristile za ispravljanje i jacanje.
suncica24

PostPostao/la melb26sa dana 11/11/2009 18:56

suncica24 je napisao/la:Bilo bi korisno kada bi neko stavio link sa vjezbicama koje se mogu napraviti na poslu, u nekoj pauzici, a dobre su za ledja i kraljeznicu :)

Ja sam prije par godina od nepravilno g sjedenja i stalnog rada za racunarom,a ne vjezbanja, dovela se do ukocenosti lijeve strane ledja, plus ruka i vrat. Nakon fizikalne sam rekla da se to vise nece ponoviti, 2 godine redovno vjezbala, sad posstala i... opet mi izgleda slijedi fizikalna (bolovi u ledjima i grcenje ruke) :roll:
Zato bi bilo korisno upoznati neke vjezbe koje se mogu raditi cesce, na pauzi, a koje bi koristile za ispravljanje i jacanje.

google je tvoj prijatelj: http://www.ehs.utoronto.ca/services/Erg ... ercise.htm
melb26sa

PostPostao/la clav dana 11/11/2009 22:46

imam i ja problema s ovim i skontao sam da je plivanje najbolje rjesenje.
clav

PostPostao/la Shoshana dana 14/11/2009 13:05

nightmare je napisao/la:Svaki savjet je dobrodosao:-).

Ukratko, po cijeli dan sjedim za računarom, savijene kičme i povijenih leđa.... Kada ne sjedim za računarom, onda hodam pogrbljeno :-D (osim u slučajevima kada se sjetim da se trebam ispraviti , ali i to je kratkog vijeka :( )

Vježbe sam pokušavala raditi nekoliko puta (samostalno), ali napretka nema, pa bih voljela čuti vaša iskustva (naravno ona uspješna :D :D :D )

Hvala!

MOja komsinica je imala probleme sa desnim ramenom. Non-stop su joj misici bili zategnuti, kao kada drzi ruku u zraku (lakat desne ruke - kojom drzi misa - je non-stop bio u zraku) te je pocela hodati blago nakrivljeno - cak i kada ne sjedi za kompjuterom. Najveci problem je bio - sjetiti se da opusti misice i ispravi vrat. Lokalni fizioterapeut joj je (pored vjezbi) bukvalno izlijepio rame vrat i dio ledja trakama flastera (onaj u rolni). Vjerovali ili ne - njoj to pomaze. Onaj flaster se nabora/zategne svaki puta kada ona promijeni polozaj i to je tjera da na polozaj tijela aktivno misli. Svakih par dana joj je muz mijenjao polozaj traka (da se tijelo ne bi naviklo) i nakon svega par sedmica rezultati su bili ociti.

Naravno, dobar radni sto, dobra stolica i dobro osvjetljenje su preduslov ispravnog sjedenja za kompjuterom.
Shoshana

PostPostao/la moa dana 20/11/2009 12:12

Ako te bole ledja moj ti je savjet prvo setanje, a onda prvo lagano ojacaj trbusne misice pa onda ledjne..

Imam problema sa ledjima cak su mi se misici ukocili u donjem dijeli ledja da sam ih morao razbijati ali evo sad je svaki dan sve bolje i bolje :D
moa

PostPostao/la paprika dana 15/02/2010 18:06

Ja sam previse lijena da sama radim pilates. :-? Imate li preporuciti neki centar ili sl?
paprika

PostPostao/la Michun dana 16/02/2010 10:38

Razumijem da ti treba pomoc da krenes u akciju i to je OK. Ali, nemoj se ljutiti sto cu te pitati - sta mislis da ce ti u centru napraviti, magcinim stapicem mahnuti i ti se ispravis?
Gdje god da dodes vjezbati u koji god centar ili bilo gdje, trebace ti pola god da osjetis razliku...jer ces vjezbati 2 do 3 X sedmicno. Dok ne nadjes neki centar, kreni sa laganim vjezbama.
A sto se tice sjedenja, savjet: noge obje uvijek na podu pod 90 stepeni savijene. To ti pomaze da bar malo imas pravilno drzanje. CIm prebacis nogu preko noge i iskrivis se, a i nije dobro za kukove.
Michun

PostPostao/la neshto dana 16/02/2010 11:13

najosnovnije šta možeš raditi bez trenera ili neke pomoći je redovno plivati.
nema sportske aktivnosti koja je bolja za leđa jer i trčanje i teretana, pilates mogu napraviti suprotan efekat ukoliko ne budeš radila pravilno...
neshto

PostPostao/la shljashtecha dana 16/02/2010 22:08

http://www.metacafe.com/watch/1484329/p ... ise_video/
ovo je fina vjezbica za svaki dan, disanje: 5 puta udah zatim 5 puta izdah... preporucujem ;-)
shljashtecha

PostPostao/la softly dana 16/02/2010 22:26

meni je ova vjezba mnogo pomogla

slika

nakon nje mi je "doslo iz dupeta u glavu"
softly

PostPostao/la paprika dana 17/02/2010 15:23

@Michun: Ja bih najradije da neko izmisli taj magicni stapic! :) Svjesna sam ja svega ovoga i radim neke vjezbice svaki dan, ali je to stvarno malo... Pokusacu da se pokusam natjerati da malo pojacam. :-) Savjet za sjedenje - super, puno hvala, sjetim se bar par puta dnevno! :)

@softly: Ma probacu sa tvojim savjetom, "jedino" mi problem naci ovaj "rekvizit"! :D
paprika

PostPostao/la Loulou dana 17/02/2010 16:18

@paprika, možeš pokušati ovdje: http://www.gymstretch.co.ba/

I, ovo je jako, jako bitno:
neshto je napisao/la:...jer i trčanje i teretana, pilates mogu napraviti suprotan efekat ukoliko ne budeš radila pravilno...
Loulou

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.