Kako otici na trudnicko bolovanje a da ti ne daju otkaz?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Kako otici na trudnicko bolovanje a da ti ne daju otkaz?

PostPostao/la BiH34 dana 26/12/2012 20:13

Ovako tema je vjerujem bila, ali nisam nista konkretno uspio procitati sto bi mi dalo konkretnu informaciju. Moja supruga je zaposlena u privatnoj firmi gdje ima ugovor na 6 mjeseci. Taj ugovor obnajvljaju kad im istekne tako da to gazda radi vejrovatno da bi sebe zastitio. Covjek hoce da je siguran da mu koja zena ne ostane trudna da je moze napenaliti iz firme u sto kracem roku. Moja supruga je hvala dragom Bogu treci mjesec trudnoce i jos nema hrabrosti da svom gazdi kaze da je trudna jer se boji odmazde i otkaza na kraju. Nismo bas u nekoj dobroj finansijskoj situaciji tako da nam je potreban svaki dinar. Hajde posao bi isao kako ide ali supruga trpi razne torture na poslu koje iskreno pocinju uticati na njenu trudnocu. Pocela se zaliti kako stres i svakodnevno ponizavanje pocinje uzimati danak na njeno zdravlje. Ja joj predlazem da otvori bolovanje ali ona kaze da je strah da ne dobije otkaz. Haj predpostavljam da joj ne bi smio dati otkaz ali kako zakonski stoji o isplati plate trudnicama koje su u radnom odnosu a trenutno su na bolovanju. Sta ako joj gazda ne da otkaz do isteka ugovora , ali npr samo njoj ne uplacuje platu a ostalim radnicima uplacuje redovna primanja???? Kakve su zakonske procedure u takvim situacijama?? Napominjem da ima jos 4-5 mjeseci do isteka ugovora.Ako moze mala pomoc i svima bih vam bio zahvalan na nekom iskrenom savjetu...
Zadnja izmjena: BiH34; 26/12/2012 21:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
BiH34

Re: Kako otici na trudnicko bolovanje a da ti ne daju otkaz?

PostPostao/la alchak.ba dana 26/12/2012 20:32

Ugovori na odredjeno vrijeme mogu biti potpisani samo 2 godine.
Dakle, ako se vec ti ugovori produzavaju duze od 2 godine po zakonu MORA dobiti ugovor na neodredjeno.

Medjutim, ako joj je tamo tortura bolje je da napusti posao.
alchak.ba

PostPostao/la mali_balon dana 26/12/2012 22:10

@alchak a sta ako se napravi pauza od nekoliko dana prije potpisivanja novog ugovora, mislim da se ti ugovori ne produzuju nego se na novo potpisuju.

@BIH
Hebi ga, na zalost zakoni stite poslodavce, tako da je do vas da skontate prioritete, na zalost
mali_balon

PostPostao/la SaMaster dana 26/12/2012 22:19

mali_balon je napisao/la:@alchak a sta ako se napravi pauza od nekoliko dana prije potpisivanja novog ugovora, mislim da se ti ugovori ne produzuju nego se na novo potpisuju.

Upravo je ovako! Ljudi svasta pricaju a ne znaju o cemu pricaju. Ni poslodavci nisu glupi. Svi danas imaju dobre i advokate i knjigovodje i sve ostalo...

Sto se konkretno pitanja tice, nazalost, ali mislim da je to to za posao tvoje zene. Osim naravno ako naleti na "covjeka", sve ostalo su snovi...
SaMaster

PostPostao/la kadinica dana 26/12/2012 22:23

Znači, kad joj istekne ovaj ugovor, ona će biti 7/8 mjesec trudnoće?

Nažalost, tada joj prestaje ugovor, to nije otkaz, nego istek ugovora i poslodavac na to ima pravo.

Da sam na njenom mjestu, otvorila bi bolovanje, ginekolog će joj otvoriti, ako kaže da joj je posao naporan i stresan i da ne može fizički i psihički podnijeti da radi. Za ovo vrijeme poslodavac joj ne smije otkazati ugovor o radu. Bila bi na bolovanju čitavu trudnoću, a onda otvorila porodiljsko 28 dana prije zakazanog termina. To znači da bi iz radnog odnosa otišla na porodiljsko i imala naknadu od Kantona kao zaposlena porodilja (mislim da je sada oko 450 KM).

Međutim, treba provjeriti očekivani termin poroda i istek ugovora, da bi imala pravo na ovu veću nakndau, u suprotnom bi se vodila kao nezaposlena majka i primanja bi joj bila duplo manja.

Znači, za vrijeme trudnoće ne može dobiti otkaz, ali trudnoća ne utiče na istek ugovora.
kadinica

PostPostao/la P308 dana 26/12/2012 22:25

kadinica je napisao/la:Znači, kad joj istekne ovaj ugovor, ona će biti 7/8 mjesec trudnoće?

Nažalost, tada joj prestaje ugovor, to nije otkaz, nego istek ugovora i poslodavac na to ima pravo.

Da sam na njenom mjestu, otvorila bi bolovanje, ginekolog će joj otvoriti, ako kaže da joj je posao naporan i stresan i da ne može fizički i psihički podnijeti da radi. Za ovo vrijeme poslodavac joj ne smije otkazati ugovor o radu. Bila bi na bolovanju čitavu trudnoću, a onda otvorila porodiljsko 28 dana prije zakazanog termina. To znači da bi iz radnog odnosa otišla na porodiljsko i imala naknadu od Kantona kao zaposlena porodilja (mislim da je sada oko 450 KM).

Međutim, treba provjeriti očekivani termin poroda i istek ugovora, da bi imala pravo na ovu veću nakndau, u suprotnom bi se vodila kao nezaposlena majka i primanja bi joj bila duplo manja.

Znači, za vrijeme trudnoće ne može dobiti otkaz, ali trudnoća ne utiče na istek ugovora.

Slazem se :(
P308

PostPostao/la Layne dana 26/12/2012 22:28

Ma ne možeš ništa.
Ako je tek potpisala novi ugovor nek ide na bolovanje, a nakon isteka ugovora ti fino nađeš nekoga da je prijavi kao radnicu, daj čovjeku pare da uplati doprinose. Nakon poroda svo plaćanje na sebe preuzima zdravstveno osiguranje, s tim da je ona još uvjek prijavljena kao zaposlena. Počasti čiku malo i to ti je to.
Layne

PostPostao/la four dana 26/12/2012 22:30

Prekidom ugovora o radu iz clanka 19. stavak 4. ovoga zakona ne smatraju se prekidi nastali zbog: 1. godisnjeg odmora; 2. bolovanja; 3. porodiljskog dopusta; 4. dopusta s rada sukladno zakonu, kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu ili ugovoru o radu; 5. razdoblja izmedju otkaza ugovora o radu i dana povratka na radno mjesto na temelju odluke suda ili drugog tijela, sukladno zakonu, kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu ili ugovoru o radu; 6. dopust s posla uz suglasnost poslodavatelja; 7. vremenskog razdoblja od 15 dana izmedju ugovora o radu sa istim poslodavateljem, osim ako kolektivnim ugovorom nije drukcije utvrdjeno."

Bolovanje ne utice na prestanak radnog odnosa sklopljenog na odredjeno vrijeme.
four

PostPostao/la Melami dana 26/12/2012 23:08

BiH34 je napisao/la:Ovako tema je vjerujem bila, ali nisam nista konkretno uspio procitati sto bi mi dalo konkretnu informaciju. Moja supruga je zaposlena u privatnoj firmi gdje ima ugovor na 6 mjeseci. Taj ugovor obnajvljaju kad im istekne tako da to gazda radi vejrovatno da bi sebe zastitio. Covjek hoce da je siguran da mu koja zena ne ostane trudna da je moze napenaliti iz firme u sto kracem roku. Moja supruga je hvala dragom Bogu treci mjesec trudnoce i jos nema hrabrosti da svom gazdi kaze da je trudna jer se boji odmazde i otkaza na kraju. Nismo bas u nekoj dobroj finansijskoj situaciji tako da nam je potreban svaki dinar. Hajde posao bi isao kako ide ali supruga trpi razne torture na poslu koje iskreno pocinju uticati na njenu trudnocu. Pocela se zaliti kako stres i svakodnevno ponizavanje pocinje uzimati danak na njeno zdravlje. Ja joj predlazem da otvori bolovanje ali ona kaze da je strah da ne dobije otkaz. Haj predpostavljam da joj ne bi smio dati otkaz ali kako zakonski stoji o isplati plate trudnicama koje su u radnom odnosu a trenutno su na bolovanju. Sta ako joj gazda ne da otkaz do isteka ugovora , ali npr samo njoj ne uplacuje platu a ostalim radnicima uplacuje redovna primanja???? Kakve su zakonske procedure u takvim situacijama?? Napominjem da ima jos 4-5 mjeseci do isteka ugovora.Ako moze mala pomoc i svima bih vam bio zahvalan na nekom iskrenom savjetu...

Neka ona uzme bolovanje i neka ti ne bude zao ako je otpusti, ako ima stres i ako ima torture.
Ne smije je otpustiti do isteka ugovora, a i nakon toga ako je otpusti mozes se konsultovati sa nekim advokatom. ( Bez obzira sto je izmedju ugovora bio razmak nekoliko sedmica, mozda bi ipak mogao nesto izganjati)
Bilo bi lijepo kad bi imala neke dokaze o tim torturama na poslu i tako.

Nadam se da ce se stati u kraj tim poslodavcima. I mora ti isplatiti platu, bila na bolovanju ili ne, platio on drugim radnicima ili ne. Naravno, mora i njima platiti.
Melami

PostPostao/la kadinica dana 26/12/2012 23:11

Da, ovo sam zaboravila napisati: Trudnica ima pravo na punu plaću za vrijeme bolovanja, osim toplog obroka i prevoza. Znači, da je čitavih 9 mjeseci na bolovanju, pripada joj puna plaća.
kadinica

PostPostao/la Korisničkoime dana 26/12/2012 23:54

BiH34 je napisao/la:Ovako tema je vjerujem bila, ali nisam nista konkretno uspio procitati sto bi mi dalo konkretnu informaciju. Moja supruga je zaposlena u privatnoj firmi gdje ima ugovor na 6 mjeseci. Taj ugovor obnajvljaju kad im istekne tako da to gazda radi vejrovatno da bi sebe zastitio. Covjek hoce da je siguran da mu koja zena ne ostane trudna da je moze napenaliti iz firme u sto kracem roku. Moja supruga je hvala dragom Bogu treci mjesec trudnoce i jos nema hrabrosti da svom gazdi kaze da je trudna jer se boji odmazde i otkaza na kraju. Nismo bas u nekoj dobroj finansijskoj situaciji tako da nam je potreban svaki dinar. Hajde posao bi isao kako ide ali supruga trpi razne torture na poslu koje iskreno pocinju uticati na njenu trudnocu. Pocela se zaliti kako stres i svakodnevno ponizavanje pocinje uzimati danak na njeno zdravlje. Ja joj predlazem da otvori bolovanje ali ona kaze da je strah da ne dobije otkaz. Haj predpostavljam da joj ne bi smio dati otkaz ali kako zakonski stoji o isplati plate trudnicama koje su u radnom odnosu a trenutno su na bolovanju. Sta ako joj gazda ne da otkaz do isteka ugovora , ali npr samo njoj ne uplacuje platu a ostalim radnicima uplacuje redovna primanja???? Kakve su zakonske procedure u takvim situacijama?? Napominjem da ima jos 4-5 mjeseci do isteka ugovora.Ako moze mala pomoc i svima bih vam bio zahvalan na nekom iskrenom savjetu...

Kao prvo pazi se malo savjeta, ja ću ti odmah reći da se sa radnim pravom ne susrećem često.
Međutim znam ponešto, jeste tačno je da poslodavac nema pravo da da otkaz tvojoj supruzi dok je na bolovanju što pak ne znači da NE MOŽE. POSLODAVAC MOŽE DATI OTKAZ dok je radnik na bolovanju, na to nema pravo ali može i to se dešava relativno često. Zašto, kao prvo poslodavac misli da se ovaj i ovako neće buniti, primit će otkaz šuteći i to je to, neće tužiti. Čak i ako tuži većina naših novopečenih direktora misli da će na sudu dobiti spor a i ako ga izgubi misli da neće nikad ništa morati platiti.
Tu se varaju ako u toku bolovanja radnik dobije otkaz i onda tuži dobit će spor sa bivšim poslodavcom pod uslovom da je otvorio bolovanje kako treba. Ako bivši poslodavac ima iole stabilnu firmu kojoj računi nisu blokirani i naplatit će sva svoja potraživanja. Međutim to može potrajati i do godinu dana a i duže ako se poslodavac bude žalio na odluku prvostepenog suda.
Moj savjet je da ne otvara bolovanje nego da se pokušate dogovoriti. Reci te mu da je trudna i da sa njom zaključi ugovor na određeno vrijeme u trajanju od 20 mjeseci i TO DOK JE JOŠ U TREĆEM MJESECU TRUDNOĆE. Reci te mu da će raditi do mjesec dana prije termina za porod tada će otvoriti porodiljsko. Reci te direktoru da porodiljsko njega neće ništa koštati sve što u tom vremenu uplati biće mu refundirano od strane Zavoda.
Tako će svi biti namireni, supruga će zadržati posao i otići na porodiljsko sa naknadom, direktora to neće ništa koštati jer će mu sve biti nadoknađeno, u međuvremenu dok je na porodiljskom može nekoga drugog zaposliti i to bez dodatnih troškova jer će ono što je plaćao supruzi plaćati novom radniku a što plaća za suprugu biće mu nadoknađeno tako da nije u minusu.
Ako to odbije tek onda neka supruga otvori bolovanje - međutim imaj na umu da se prvo dogovoriš sa ginekologom da će joj zaista i otvoriti bolovanje na tako dug period je nećeš vjerovati u nas ima i svakakvih doktora. Ako dobije otkaz onda obavezno tuži i dobit ćeš.
Ako ovako bez dogovora pohrliš i otvoriš bolovanje direktor bi joj mogao dati otkaz (iako nema pravo na to) tada neće moći ići iz radnog odnosa na porodiljsko i neće imati punu nadoknadu (iz kojeg si Kantona).
Još nešto da se slučajno ne radi o ugovoru o djelu, jer ako je zaposlena po osnovu ugovora o djelu to je dodatna komplikacija koja otežava stvar.
Ako sam nešto propustio ili pogriješio neka me neko dopuni/ispravi.
Korisničkoime

PostPostao/la alchak.ba dana 27/12/2012 09:48

kadinica je napisao/la:Znači, kad joj istekne ovaj ugovor, ona će biti 7/8 mjesec trudnoće?

Najbolje ti je da uradis ovako kako ti je kadinica rekla
alchak.ba

PostPostao/la sumirprimus dana 27/12/2012 09:50

fino ovako uradte,nek otvori bolovanje i iskoristi maksimalno trudnicko,jerbo po povratku otkaz joj je svakako....
sumirprimus

PostPostao/la alchak.ba dana 27/12/2012 09:55

Prvu platu kad joj ne isplati odmah neka ga tuzi.
alchak.ba

PostPostao/la sumirprimus dana 27/12/2012 09:56

alchak.ba je napisao/la:Prvu platu kad joj ne isplati odmah neka ga tuzi.

neće to,pametni su sad oni...platiće on njoj sve,dok je na trudničkom,prvi,mooožda drugi mjesec kad se vrati,laganica,šut karta...
sumirprimus

PostPostao/la alchak.ba dana 27/12/2012 09:58

sumirprimus je napisao/la:
alchak.ba je napisao/la:Prvu platu kad joj ne isplati odmah neka ga tuzi.

neće to,pametni su sad oni...platiće on njoj sve,dok je na trudničkom,prvi,mooožda drugi mjesec kad se vrati,laganica,šut karta...

ona ima ugovor na određeno vrijeme.

svejedno je nece vratiti.
alchak.ba

PostPostao/la sumirprimus dana 27/12/2012 09:58

eh da,zajeb je ako poslodavac otkrije da je ona trudna,a ona nije uzela bolovanje :D
tad po automatizmu može očekivat... :D
ha jebte države kakve karafeke moraš znat,da ne potoneš...
i hoćemo državu,a da žene kriju da su trudne,pa kome država,od kog ćete poreze naplaćivat mamlazi???? :x
sumirprimus

PostPostao/la Melami dana 27/12/2012 09:59

Korisničkoime je napisao/la:

Kao prvo pazi se malo savjeta, ja ću ti odmah reći da se sa radnim pravom ne susrećem često.
Međutim znam ponešto, jeste tačno je da poslodavac nema pravo da da otkaz tvojoj supruzi dok je na bolovanju što pak ne znači da NE MOŽE. POSLODAVAC MOŽE DATI OTKAZ dok je radnik na bolovanju, na to nema pravo ali može i to se dešava relativno često. Zašto, kao prvo poslodavac misli da se ovaj i ovako neće buniti, primit će otkaz šuteći i to je to, neće tužiti. Čak i ako tuži većina naših novopečenih direktora misli da će na sudu dobiti spor a i ako ga izgubi misli da neće nikad ništa morati platiti.
Tu se varaju ako u toku bolovanja radnik dobije otkaz i onda tuži dobit će spor sa bivšim poslodavcom pod uslovom da je otvorio bolovanje kako treba. Ako bivši poslodavac ima iole stabilnu firmu kojoj računi nisu blokirani i naplatit će sva svoja potraživanja. Međutim to može potrajati i do godinu dana a i duže ako se poslodavac bude žalio na odluku prvostepenog suda.
Moj savjet je da ne otvara bolovanje nego da se pokušate dogovoriti. Reci te mu da je trudna i da sa njom zaključi ugovor na određeno vrijeme u trajanju od 20 mjeseci i TO DOK JE JOŠ U TREĆEM MJESECU TRUDNOĆE. Reci te mu da će raditi do mjesec dana prije termina za porod tada će otvoriti porodiljsko. Reci te direktoru da porodiljsko njega neće ništa koštati sve što u tom vremenu uplati biće mu refundirano od strane Zavoda.
Tako će svi biti namireni, supruga će zadržati posao i otići na porodiljsko sa naknadom, direktora to neće ništa koštati jer će mu sve biti nadoknađeno, u međuvremenu dok je na porodiljskom može nekoga drugog zaposliti i to bez dodatnih troškova jer će ono što je plaćao supruzi plaćati novom radniku a što plaća za suprugu biće mu nadoknađeno tako da nije u minusu.
Ako to odbije tek onda neka supruga otvori bolovanje - međutim imaj na umu da se prvo dogovoriš sa ginekologom da će joj zaista i otvoriti bolovanje na tako dug period je nećeš vjerovati u nas ima i svakakvih doktora. Ako dobije otkaz onda obavezno tuži i dobit ćeš.
Ako ovako bez dogovora pohrliš i otvoriš bolovanje direktor bi joj mogao dati otkaz (iako nema pravo na to) tada neće moći ići iz radnog odnosa na porodiljsko i neće imati punu nadoknadu (iz kojeg si Kantona).
Još nešto da se slučajno ne radi o ugovoru o djelu, jer ako je zaposlena po osnovu ugovora o djelu to je dodatna komplikacija koja otežava stvar.
Ako sam nešto propustio ili pogriješio neka me neko dopuni/ispravi.

Ovo je savjet sta ne treba ni pod kojim uslovima uraditi.
Poslodavac ce se samo nasmijati na ovo i dace i njemu i zeni njegovoj nogu.

Lijepo neka uzme bolovanje koje joj pripada po zakonu i iskoristi to maksimalno.
Poslodavac da valja ne bi je drzao dozivotno na ''neodredjeno vrijeme''.
Melami

PostPostao/la sumirprimus dana 27/12/2012 10:02

moj drug,nema to više veze određeno neodređeno...
kod nas je rađanje djece izuzetno nepoželjan sport... :x
sumirprimus

PostPostao/la hladan.preminger dana 27/12/2012 10:04

Trebali ste koristiti kondome dok ne dobije ugovor o radu na neodređeneo vrijeme.
hladan.preminger

PostPostao/la sumirprimus dana 27/12/2012 10:07

hladan.preminger je napisao/la:Trebali ste koristiti kondome dok ne dobije ugovor o radu na neodređeneo vrijeme.

ej bišćan ne kakenjiši :) ništa ti to danas ne znači...
danas je jebeno ako poslodavac sazna da imaš i jedno dijete,jerbo si potencijalna trudnica i drugi put :D :D :D
a poslije druge,dolazi treća,a poslje treće onda si već prestara,paaaa stoga bolje odmah zaposlit kakvo muško...
sumirprimus

PostPostao/la alchak.ba dana 27/12/2012 10:10

dobro, nije bas sve to tako crno i negativno.
alchak.ba

PostPostao/la hladan.preminger dana 27/12/2012 10:11

sumirprimus je napisao/la:
hladan.preminger je napisao/la:Trebali ste koristiti kondome dok ne dobije ugovor o radu na neodređeneo vrijeme.

ej bišćan ne kakenjiši :) ništa ti to danas ne znači...
danas je jebeno ako poslodavac sazna da imaš i jedno dijete,jerbo si potencijalna trudnica i drugi put :D :D :D
a poslije druge,dolazi treća,a poslje treće onda si već prestara,paaaa stoga bolje odmah zaposlit kakvo muško...

Nisam bišćanin.

Ne kazem da si u krivu, ali ako je situcija takva-kakva je onda se istoj moras prilagoditi. Poslodavci samo koriste zakonske mogućnosti. I ti bi na njihovom mjestu, i ja i svi mi.
Problem je država koja ne podstiče natalitet.
hladan.preminger

PostPostao/la sumirprimus dana 27/12/2012 10:17

vala i ti poslodavci su ljudi,koji isto tako žive u ovoj jebenoj državi i poslije posla odu svojim kućama ženama i djeci...
i ako oni ko takvi nemaju sluha,i čekaju da država postroži zakone,onda hebo ti nas...i nismo ni zašta...
zato i imamo armiju nezaposlenih,obespravljenih,prevarenih,ojađenih...zato nemamo državu.
e sad, dao bog pa svi čekali sigurne poslove, i imali po godinu trudničkog, a iskustvo življenja u ovjoj bogom zaboravljenoj vukojebini kaže,a je veeelika manjina onih koja uživaju takva prava...
većina nahebe ko žuti...
i tako, kako neću bit crn i negativan, jebu se na i o politici godinama,ratovali bi,a glavna stvar,demografija ko muda...
svi odreda... i šta rade da to poprave ništa...
to nije negativna spika,to je istinita spika,a istina najviše boli.
sumirprimus

PostPostao/la iamia dana 27/12/2012 10:21

a niko ne misli na poslodavca !?

vecina malih biznisa sastavlja kraj sa krajem.
kako je vlasniku ako mora placati osobi godinu dana bolovanja, a ta osoba ne radi ?
molim lijepo, naravno da joj nece placati. ne bih ni ja.
pa nek tuzi. vidio bih koliko ce dobiti :lol:
iamia

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: paladinka i 12 gostiju.