Kako do azila ili radne/boravišne vize u zemljama EU?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Kako do azila ili radne/boravišne vize u zemljama EU?

PostPostao/la Nikki27 dana 10/02/2012 01:37

Nije bas tako, ali ako si bio samo tri mjeseca, ne cudi me da si dobio takav utisak. Ja nakon 19 godina imam neko drugo iskustvo.
Nikki27

PostPostao/la Hemel dana 10/02/2012 01:38

oridjidji je napisao/la:
Nikki27 je napisao/la:U Norveskoj i Svedskoj ni domaci nemaju posla, tako da ti je bolje da sjedis tu gdje jesi. A ako budes ikad dolazio, prvo nadji posao pa kupi onda avionsku kartu.

Bio sam već u Švedskoj, u Jončepingu, gore se može naći posao, problem je što je raja itekako izbirljiva i naviknuta je na dobro sa malo rada, s toga se mnogi domaći libe da rade mnoge poslove koje za njih rade stranci...

ovakvi poslovi se isplate za ''sezonce''. dodju, rade, spavaju kod nekoga, nemaju velikih troskova...i sve sto zarade ostaje njima.
domacem stanovnistvu se to ne isplati jer kada sve poplaca (a i to vrlo tesko), ne ostaje mu nista. zato ima tih poslova koje ''domaci'' izbjegavaju.
Hemel

PostPostao/la zambaklija dana 10/02/2012 01:41

oridjidji je napisao/la:
Nikki27 je napisao/la:U Norveskoj i Svedskoj ni domaci nemaju posla, tako da ti je bolje da sjedis tu gdje jesi. A ako budes ikad dolazio, prvo nadji posao pa kupi onda avionsku kartu.

Bio sam već u Švedskoj, u Jončepingu, gore se može naći posao, problem je što je raja itekako izbirljiva i naviknuta je na dobro sa malo rada, s toga se mnogi domaći libe da rade mnoge poslove koje za njih rade stranci...

evo ovako,danas čuo na radiju....ovdje u švabiji je ogroman manjak kvalifikovane radne snage,pogotovu u industriji ali i u zanatskom sektoru.Švabe još uvijek nepriznaju "tuđe" diplome ili jako teško i njihove zanatske komore su pokrenuli diskusiju čak i zahtjevaju da se to izmjeni,znači da bi uskoro mogla biti opet potražnja za radnom snagom kao 60tih???Posla ima ali se nesmije biti izbirljiv....
zambaklija

PostPostao/la atko dana 10/02/2012 01:50

Pustite se sad supljiranja zapad vs istok ... generalno svijet jest jedan globalna selendra i nako malo u kincu ... ali covjek je postavio konkretno pitanje ...

Za EU ... trazi angazman u nekoj firmi ... sa ugovorm dobijas sve ostalo
za USA ... green card
Ima tu i kanada i australija ... informisi se vise o tome ako dolaze u obzir i te opcije

kako god ... trebas imat nesto ustedjevine i svaki pocetak nije nimalo lagan ... treba biti spreman da radis sta bilo ako zagusti ... i trebas dobro proanalizirati u koje trziste odlazis glede tvog skolovnja, znanja i sposbnosti ... a opet glede tvojih zelja i planova ;)

svuda u svijetu ekonomije su turbulentne ... ali ko je spreman da se switcha i da ulaze u znanje dobro ce proci ;)
atko

PostPostao/la amrica dana 10/02/2012 01:53

azil i bosanci (bivsi jugovici) - 0 bodova :zzzz:
amrica

PostPostao/la vox-populi dana 10/02/2012 02:11

Azil zaboravi odmah, inace ces dzaba trositi vrijeme i eventualno novac.

Sto se posla tice, jako su male sanse bez VSS-a, i to ne bilo kojeg. Firmi je gotovo pa nemoguce opravdati radnu dozvolu nekome ko nije zavrsio fakultet. To bi mozda i upalilo u slucaju nekog programiranja ili nekog slicnog IT posla, mada i je to tesko.

Eh sad, sta ti ostaje?

1. brak - vec ljudi rekli vecinu toga. Ja bih dodao, imas varijantu da to bude pravi brak, dakle sa nekom koja se rado sjeca svoje mladosti. Ili druga varijanta je da tu uslugu platis. U tom slucaju brak ne bi bio onaj pravi, gospodja bi od tebe trazila cca. 15.000€, naravno ne sve odjednom.

2. studij - ako ti se ne zeni, onda ganjaj neku varijantu obrazovanja. Mada ni ova opcija uopste nije jeftina, a ni lagana.

3. volontiranje - ovo nije za EU, bar ne u pocetku. Volontiras za neku organizaciju iz EU, oni te bace u neka zivopisna mjesta tipa Sudan, Irak i sl. Upoznas ljude, steknes kontakte i ganjas kasnije neko mjesto u EU. Znam ih par koji su ovako dosli.
vox-populi

PostPostao/la Nebitan32 dana 10/02/2012 11:40

oridjidji je napisao/la:Jeste li vi bas tako sigurni u pogledu EU?
Europa pred slomom bolje izgleda nego Balkan zadnjih 20 godina... EU broji 27 zemalja, niko ovdje ne prica o Grckoj, Rumuniji, Bugarskoj, Portugalu, Spaniji, Italiji... Mada i one sa krizom su perspektivnije od nase zemlje... Spanija ima na 46 miliona stanovnika (ne znam koliko je od toga radno sposobnih), a 2 miliona nezaposlenih... u Italiji je 60 miliona stanovnika, procjenjuje se da je oko 9% nezaposlenih na broj radnosposobnih... Pogledaj Hrvatsku je oko 20% nezaposlenih, u BIH 27,6% (racuna se i rad na crno, inace se kada se obracuna bez onih koji rade na crno iznosi 43,5%), u Srbiji je 16,7, u Makedoniji 32% i td. Cak ni Spanija nema vecu nezaposlenost nego nase balkanske zemlje, kada pogledas broj radnosposobnih vidjeces da je kod nas stopa nezaposlenosti veca, sto opet dovodi do zakljucka da kod nas nije priblizno dobro kako bi trebalo biti... Da se u ovoj drzavi obnovila privreda na nivo 91, mi bismo u mnogome prepolovili nasu nezaposlenost, ovako da nam se vratiti i na 91 cupkali bi se nogama u guzicu...

Ali elem, opet EU bolje izgleda nego BIH...

Ne moras me persirati.
Siguran sam jer zivim dugi niz godina u EU i mogao sam gledati opadanje standarda. Ima vise razloga zasto je doslo do toga ali to i nije tema. Inace Spanija trenutno ima 5.2 miliona nezaposlenih ili stopu nezaposlenosti od +-23%. I u samom glavnom gradu EU, to jeste Briselu stopa nezaposlenosti varira od 20 do 25%. ( na kraju decembra 2011 bilo 20.4%)

No kao svugdje ima bijede i sjaja. U tom istom Briselu imas ulice, kvartove visokog standinga gdje je sve tip top dok imas kvartove gdje je sve zapusteno. I misljenja sam da se situacija nece popraviti. Ima bankarska kriza, nestajanje industrijskih pogona, veliki deficit s novim ekonomijama ( Kina, Brazil itd...) i pogotovo sve starije stanovnistvo u EU. U narednih 5-10 godina pocinju masovno odlaziti u penziju velike postratne generacije i to ce biti kao malj u glavu EU ekonomije. Socijalni fondovi su vec u crvenom u svim zemljama i mnogo drzave vec sada savjetuju ljude da uzmu komplementarno(privatnno) penzijsko osiguranje.

Sto se mene licno tice radim u drzavi koja ima najvisi standard u EU pa i nisam toliko zakacen ali vidim kako idu stvari naokolo.

Francuska je sljedeca na listi propalih. Pogotovo ako pobijedi socijalisticki predsjednik. U toj istoj Francuskoj ima +-300.000 osoba bez obezbjedenog doma. To su osobe koje spavaju pod mostovima, haustorima, ulici i prosle godine ih je umrlo 400. Onako kao psi skitnice.

Na stotine hiljada Francuza radi ali nema dovoljno novca ni da iznajmi stan vec spavaju u autima. Ima tu svacega. U EU postoji trend iseljavanja domorodaca. Njemacka zadnjih godina biljezi deficit, to jeste vise ljudi odlazi iz nje nego sto se useljava. Govorimo o zemlji koja je decenijama bila san svih emigranata. Visokoobrazovani najvise idu u SAD ili Kanadu.
a zadnji trend su zemlje u jakom usponu. Kina i Brazil. Sve vise ljudi odlazi tamo. Latinska Amerika je inace uvijek bila privlacna za europljane.

No svakako to ne znaci da je losije nego u Bosni. Ali samo zelim reci da ima i svacega i da bar trenutno EU i nema neke velike potrebe za radnom snagom. U prethodnoj poruci sam naveo zemlje koje manje vise dobro stoje. Ostalima se bas i ne pise dobro.
Nebitan32

PostPostao/la atko dana 10/02/2012 12:23

Da nije sjajno u EU ... op'o standard ... nemoze se vise imat tri nego dva auta ispred kuce ... pitajte Adisa iz Kaknja koji je stopom dosao da cisti snijeg u SA za 10 KM sta misli o tome ...

... zato nemojte zacatavati temu ... covjek pita kako doc do EU ... nije trazio elaborate o stanju ekonomije :roll:
atko

PostPostao/la oridjidji dana 10/02/2012 12:33

Nebitan32 je napisao/la:
oridjidji je napisao/la:Jeste li vi bas tako sigurni u pogledu EU?
Europa pred slomom bolje izgleda nego Balkan zadnjih 20 godina... EU broji 27 zemalja, niko ovdje ne prica o Grckoj, Rumuniji, Bugarskoj, Portugalu, Spaniji, Italiji... Mada i one sa krizom su perspektivnije od nase zemlje... Spanija ima na 46 miliona stanovnika (ne znam koliko je od toga radno sposobnih), a 2 miliona nezaposlenih... u Italiji je 60 miliona stanovnika, procjenjuje se da je oko 9% nezaposlenih na broj radnosposobnih... Pogledaj Hrvatsku je oko 20% nezaposlenih, u BIH 27,6% (racuna se i rad na crno, inace se kada se obracuna bez onih koji rade na crno iznosi 43,5%), u Srbiji je 16,7, u Makedoniji 32% i td. Cak ni Spanija nema vecu nezaposlenost nego nase balkanske zemlje, kada pogledas broj radnosposobnih vidjeces da je kod nas stopa nezaposlenosti veca, sto opet dovodi do zakljucka da kod nas nije priblizno dobro kako bi trebalo biti... Da se u ovoj drzavi obnovila privreda na nivo 91, mi bismo u mnogome prepolovili nasu nezaposlenost, ovako da nam se vratiti i na 91 cupkali bi se nogama u guzicu...

Ali elem, opet EU bolje izgleda nego BIH...

Ne moras me persirati.
Siguran sam jer zivim dugi niz godina u EU i mogao sam gledati opadanje standarda. Ima vise razloga zasto je doslo do toga ali to i nije tema. Inace Spanija trenutno ima 5.2 miliona nezaposlenih ili stopu nezaposlenosti od +-23%. I u samom glavnom gradu EU, to jeste Briselu stopa nezaposlenosti varira od 20 do 25%. ( na kraju decembra 2011 bilo 20.4%)

No kao svugdje ima bijede i sjaja. U tom istom Briselu imas ulice, kvartove visokog standinga gdje je sve tip top dok imas kvartove gdje je sve zapusteno. I misljenja sam da se situacija nece popraviti. Ima bankarska kriza, nestajanje industrijskih pogona, veliki deficit s novim ekonomijama ( Kina, Brazil itd...) i pogotovo sve starije stanovnistvo u EU. U narednih 5-10 godina pocinju masovno odlaziti u penziju velike postratne generacije i to ce biti kao malj u glavu EU ekonomije. Socijalni fondovi su vec u crvenom u svim zemljama i mnogo drzave vec sada savjetuju ljude da uzmu komplementarno(privatnno) penzijsko osiguranje.

Sto se mene licno tice radim u drzavi koja ima najvisi standard u EU pa i nisam toliko zakacen ali vidim kako idu stvari naokolo.

Francuska je sljedeca na listi propalih. Pogotovo ako pobijedi socijalisticki predsjednik. U toj istoj Francuskoj ima +-300.000 osoba bez obezbjedenog doma. To su osobe koje spavaju pod mostovima, haustorima, ulici i prosle godine ih je umrlo 400. Onako kao psi skitnice.

Na stotine hiljada Francuza radi ali nema dovoljno novca ni da iznajmi stan vec spavaju u autima. Ima tu svacega. U EU postoji trend iseljavanja domorodaca. Njemacka zadnjih godina biljezi deficit, to jeste vise ljudi odlazi iz nje nego sto se useljava. Govorimo o zemlji koja je decenijama bila san svih emigranata. Visokoobrazovani najvise idu u SAD ili Kanadu.
a zadnji trend su zemlje u jakom usponu. Kina i Brazil. Sve vise ljudi odlazi tamo. Latinska Amerika je inace uvijek bila privlacna za europljane.

No svakako to ne znaci da je losije nego u Bosni. Ali samo zelim reci da ima i svacega i da bar trenutno EU i nema neke velike potrebe za radnom snagom. U prethodnoj poruci sam naveo zemlje koje manje vise dobro stoje. Ostalima se bas i ne pise dobro.

Pogledaj standard u USA i Kanadi i primanja godisnja visokoobrazovanog kadra i vidjeces zasto oni sele iz EU. U USA i Kanadi su visokoobrazovani ljudi dosta placeniji u odnosu na Europu. Mnoge europske korporacije svoju proizvodnju sele iz maticnih zemalja tamo gdje je jeftinija radna snaga jer Evropljani su postali zahtijevni radnici, zele malo rada a veća primanja.

U Švicarskoj je prosječna plata programerima bila do 50 000 eura, kada su shvatili da isti posao negdje drugo mogu obavljali za 70 000 eura, pokušali su podići zahtijeve. Međutim, poslodavci nisu takvo što mogli da prate i mnogi radnici su upravo svoj hljeb potražili preko okeana. Tako da su mahom morali da zaposle 5000 novih programera iz azijskih zemalja, ponudivsi im priblizne uslove kao svojim starim programerima, nekima i gore, time mjenjajuci bolje strucnjake gorim...
oridjidji

Lokacija: Zbog Tebe je moj život poseban. [size=150]Ko ima razuma shvatiče, ko nema neće.[/size]

PostPostao/la iPod dana 10/02/2012 12:40

zambaklija je napisao/la:u EU nema šanse ni nakoji od navedenih načina....jedino da se oženiš normalno ili za pare,ako se neoženiš za držvljanku te zemlje 3 godine čekanja na radnu dozvolu :-)

p.s. na legalan način da dobiju papire su dokturi :D opšte prakse i oni šo rade kućnu njegu ali se moraju obavezati na najmanje mislim 5 god. da će to praktikovati u ruralnim tj.slabo naseljenim područjima :shock:

Već tri godine kako radim u EU, bez ikakvih problema sam predao aplikaciju za posao iz IT oblasti, primljen, dobio boravišnu dozvolu (Temporary card) i Radnu dozvolu. Obaveza je da svake godine produžavam boravišnu dozvolu, čije izdavanje me košta 250 EUR. Nakon još dvije godine izdat ce mi stalnu boravišnu dozvolu, te nakon toga imam pravo čekati još dvije godine da bih nakon toga bio u mogućnosti da zatražim i pasoš. To je znači ukupno 7 godine, od prve godine nakon dobijanja posla :)

Problem je što su ljudi letargični, neko se boji, neko je nostalgičan, ali ko što neko reče nigdje nije gore nego ovdje, stoga nostalgija je mila majka šta je ovdje.
iPod

PostPostao/la sarayewo dana 10/02/2012 13:09

Kriza ili ne, ja znam da sam u tri i po godine kako sam u Belgiji materijalno stekao vise nego sto bih u Sarajevu za 10. Jeste zivot znatno skuplji, standard je visi, al se fino zaradjuje pa se to toliko i ne osjeti.

To da li ima ili nema posla u mnogome zavisi od struke - za mene nema zime, bez i da trazim novi posao svaki mjesec imam po nekoliko telefonskih poziva od headhuntera koji nude poslove sto ovdje sto u drugim zemljama, ali to je zato sto imam trazenu struku i iskustvo... Mislim da je ista situacija za manje-vise bilo koga ko ima VSS i iskustvo u nekoj od "konkretnijih" struka, dakle ne primjenjene umjetnosti, jezici ili istorija (bez ikakve namjere da bilo koga uvrijedim).

Ono sto je po meni daleko najveca prednost je sto te cijene kao osobu i kao uposlenika, sto postoji zakon koji stiti radnike i sto si sa poslodavcem na jednakom nivou, ako nisi cak i povlasteniji. Dokle god radis i vrijedis, poslodavac ce te i cijeniti i platiti i unaprijediti, jer ona nasa floskula "budi sretan da imas posao" ovdje (bar jos uvijek) nema mjesta.
sarayewo

PostPostao/la zambaklija dana 10/02/2012 13:11

iPod je napisao/la:
zambaklija je napisao/la:u EU nema šanse ni nakoji od navedenih načina....jedino da se oženiš normalno ili za pare,ako se neoženiš za držvljanku te zemlje 3 godine čekanja na radnu dozvolu :-)

p.s. na legalan način da dobiju papire su dokturi :D opšte prakse i oni šo rade kućnu njegu ali se moraju obavezati na najmanje mislim 5 god. da će to praktikovati u ruralnim tj.slabo naseljenim područjima :shock:

Već tri godine kako radim u EU, bez ikakvih problema sam predao aplikaciju za posao iz IT oblasti, primljen, dobio boravišnu dozvolu (Temporary card) i Radnu dozvolu. Obaveza je da svake godine produžavam boravišnu dozvolu, čije izdavanje me košta 250 EUR. Nakon još dvije godine izdat ce mi stalnu boravišnu dozvolu, te nakon toga imam pravo čekati još dvije godine da bih nakon toga bio u mogućnosti da zatražim i pasoš. To je znači ukupno 7 godine, od prve godine nakon dobijanja posla :)

Problem je što su ljudi letargični, neko se boji, neko je nostalgičan, ali ko što neko reče nigdje nije gore nego ovdje, stoga nostalgija je mila majka šta je ovdje.

Care,neznam šo baš mene citiraš,rečeno je da IT inžinjeri i slično,doktori,osoblje za kućnu njegu imaju pristup ali ostali kao pokretač teme npr.elektrotehničar nemogu tek tako :roll:
zambaklija

PostPostao/la amrica dana 10/02/2012 13:16

inzinjeri mogu proci sa znanjem engleskog, medicinski radnici moraju znati "domicilni" perfektno :-) a sad to je i do osobe i do jezika.
nije u svim zemljama isto, bar sto se tice medicinskog osoblja, negdje osim znanja jezika moraju proci jos neke kurseve, testove... napr. specijalni kurs za medicinsku terminologiju na tom nekom jeziku. itd...
a sve to skupa traje................. :roll:
amrica

PostPostao/la oridjidji dana 10/02/2012 13:58

amrica je napisao/la:inzinjeri mogu proci sa znanjem engleskog, medicinski radnici moraju znati "domicilni" perfektno :-) a sad to je i do osobe i do jezika.
nije u svim zemljama isto, bar sto se tice medicinskog osoblja, negdje osim znanja jezika moraju proci jos neke kurseve, testove... napr. specijalni kurs za medicinsku terminologiju na tom nekom jeziku. itd...
a sve to skupa traje................. :roll:

ali kad pogledas nekome medicinskom radniku bez posla u BIH je bolje pokusati aplicirati za posao vani, nego cekati da mu se neko smiluje da bi ga zaposlio ovdje sa stelom ili bez nje... čak i kao sezonac moze da zaradi mnogo vise novca nego ovdje :)

ako je uvijet znanje nekog jezika da bi se ostalo i radilo u nekoj zemlji, to je svakako ono sto ce mu koristiti i sto mu nece skoditi...
oridjidji

Lokacija: Zbog Tebe je moj život poseban. [size=150]Ko ima razuma shvatiče, ko nema neće.[/size]

PostPostao/la amrica dana 10/02/2012 14:09

proces ucenja potpuno nepoznatog jezika traje nekoliko godina, uz uslov da se zivi tamo. Ako se napr. uci finski na kursu u Albaniji.... moze nauciti pisati, citati, nesto gramatike, ali pricati :-) i tek razumijevati :-)
amrica

PostPostao/la Nebitan32 dana 10/02/2012 14:16

atko je napisao/la:Da nije sjajno u EU ... op'o standard ... nemoze se vise imat tri nego dva auta ispred kuce ... pitajte Adisa iz Kaknja koji je stopom dosao da cisti snijeg u SA za 10 KM sta misli o tome ...
... zato nemojte zacatavati temu ... covjek pita kako doc do EU ... nije trazio elaborate o stanju ekonomije :roll:

Pitao me je li bas istina opadanje standarda u EU. Odgovorio sam malo opsirnije. Dakle nije zacatavanje vec direktan odgovor. To da se imaju dva auta ispred kuce i da se zivi obilato su predrasude. Vecina osoba u EU zivi izuzetno skromno. I opadanje standarda je vise nego ocito. Kao sto sam i napisao. Svugdje ima i sjaja i bijede a u zadnje vrijeme je sve vise ovih drugih. Ima naroda koji zivi ispod svakog minimuma. Svaki dan ljudi umiru pod mostovima.

Zadnji trend u Francuskoj je kopanje u kantama za smece od supermaketa. Cim se zatvore supermaketi vidis copore ljudi koji navale roviti po kantama za smece od supermarketa. Kupe pokvarene ili polupokvarene proizvode. Ispod imas jedan clanak koji govori o tome. I to nisu samo beskucnici vec ljudi koji rade, imaju dijecu, penzioneri.

http://www.ouest-france.fr/actu/actuDet ... 5_actu.Htm

Ali u prvoj poruci sam rekao zasto sam to spomenuo a to je da trenutno EU nema veliku potrebu za radnom snagom. Sto naravno ne znaci da je zatvoreno za svakoga i da ne postoje sanse naci posao. Ali davno su bili vremena kad su Njemci uvozili na stotine hiljada Turaka ili Francuzi na stotine hiljada afrikanaca.
Nebitan32

PostPostao/la Mr.Penguin dana 10/02/2012 14:25

.
Mr.Penguin

PostPostao/la Nebitan32 dana 10/02/2012 14:29

[quote="oridjidji]
Pogledaj standard u USA i Kanadi i primanja godisnja visokoobrazovanog kadra i vidjeces zasto oni sele iz EU. U USA i Kanadi su visokoobrazovani ljudi dosta placeniji u odnosu na Europu. Mnoge europske korporacije svoju proizvodnju sele iz maticnih zemalja tamo gdje je jeftinija radna snaga jer Evropljani su postali zahtijevni radnici, zele malo rada a veća primanja.
U Švicarskoj je prosječna plata programerima bila do 50 000 eura, kada su shvatili da isti posao negdje drugo mogu obavljali za 70 000 eura, pokušali su podići zahtijeve. Međutim, poslodavci nisu takvo što mogli da prate i mnogi radnici su upravo svoj hljeb potražili preko okeana. Tako da su mahom morali da zaposle 5000 novih programera iz azijskih zemalja, ponudivsi im priblizne uslove kao svojim starim programerima, nekima i gore, time mjenjajuci bolje strucnjake gorim...[/quote]

Da visokoobrazovane osobe su bolje placene u SAD i Kanada ali nije ni to jedini razlog. Daju im se veca sredstva i bolji uslovi za studije, analize istrazivanja itd. No dobro tako je to u svijetu. Luxemburg je prije 30 godina bio zemljoradnicka zemlja i ne tako bogata. Onda su napravili povoljan porezno fiskalni sistem i privukli banke i postali kopija Svicarske. Danas su jedna od najbogatijih drzava. Svi imaju padove i uspone. EU je trenutno u padu sto ne znaci da ce tako biti i za 20 godina. Sve u svemu treba "potrefiti" pravi momenat i pravu drzavu kad se selis. Npr imam rodbine u Njemackoj koji emigrirali tamo krajem 60-tih. Radio je kao radnik u tvornici Opel. S tadasnjim primanjima kupio je stan , pa kucu u Njemackoj i sagradio kucu u Bosni.

Danas njegov sin koji je roden, skolovao se i radi u Njemackoj ima poteskoce da digne kredit kako bi kupio stan. To ti govori da je bilo bolje raditi u Njemackoj prije 30 godina nego danas. Dok je obrnuto za Luxemburg.

Prije par sedmica sam isto gledao reportazu o Portugalu. Ljudi se iseljavaju u bivse kolonije a to su Brazil i Angolu. Nekadasnja kolonijalna sila i respektabilna drzava spala je na niske grane. Sad se ljudi sele u Afriku.
Nebitan32

PostPostao/la vox-populi dana 10/02/2012 14:40

Eto, ispade svi ce se iz EU seliti na Balkan, koliko je ovdje lose...

Cinjenica jeste da je standard opao, u poredjenju na recimo 2000.tu. Cinjenica jeste da ima puno vise nezaposlenosti nego prije 10 godina. Cinjenica jeste da mnoge ekonomije stagniraju te da samo neke ostvaruju rast. Cinjenica jeste da duznicka kriza jos nije prosla i da postoji opasnost da se jako negativno odrazi na mnoge zemlje, ukljucujuci i jednu od nekada jacih ekonomija, Italiju. Cinjenica jeste da ce jos sigurno par godina biti nezgodna situacija, sto sa eurom sto sa citavom ekonomijom.

Ali je takodjer cinjenica da uprkos svemu ovome, situacija je milion puta bolja nego ce to ikada biti u BiH, bar u mnogim zemljama Unije.

Sad, vjerovatno covjek nece traziti posao u Grckoj ili Spaniji. Ima zemalja gdje ekonomija biljezi rast, nezaposlenost je mala, potraznja za kadrovima razlicitih profila je velika, itd.

U gradu u kojem zivim nezaposlenost je ispod 2 %, u pokrajini ispod 4 % a na nivou drzave ispod 6 %. Statistika iz decembra 2011. Stopa od 6% nezaposlenih je najmanja od ujedinjenja Njemacke. Nezaposlenost mladih od 18 do 30 godina koji nisu u procesu skolovanja na drzavnom nivou je 8,6 %. Poredjenja radi, u Spaniji je 49 %, Grckoj 46 %, Italiji 41 % te Francuskoj 22 %. (gledao neku reportazu na CNN-u prije par dana). Pored IT i tehnickih kadrova, uveliko se otvara prica o potrebi i SSS i zanatskih kadrova.

Nije sve tako crno kako se zeli predstaviti.
vox-populi

PostPostao/la fidoremilienko dana 10/02/2012 14:57

Kriza u EU, a kod nas je super :-) Ako "propadne" EU (što se neće desiti), šta će biti sa BiH? :D

Eh sad, jeste tačno da je teško doći do radne/boravišne dozvole u EU, ali i to zavisi od zemlje do zemlje. Dalje, zavisi to i od Fakulteta koji ste završili.

Dalje, kako vi dolazite do informacija ja ne znam, ali i to zavisi u kakvom se društvu krećete. Ja imam dosta rodbine u Šve, koji nemaju završen faks, pa jedva dolaze do posla. Čak i oni idu u Nor i druge zemlje kako bi tražili posao. Dakle, ponavljam, nemaju završen faks. S druge strane, rodbina u Njem...raja fakultetski obrazovana, svi rade, imaju dobre poslove.

Pored navedenog, znam bar 10 ljudi koji su otišli iz Sarajeva za Njemačku (dobili radnu vizu na 1,2 godinu). Najsvježiji primjer, cura sa završenom srednjom medicinskom (poznaje njemački jezik odlično), dobila je posao u Njemačkoj. Dakle radnu vizu na godinu dana. Ona je otišla za DE prije 2 sedmice, najsvježiji primjer.

Ja ne znam odakle vadite te statistike, ali navedeni primjeri pokazuju drugačije :) Nije nemoguće, ali zavisi od gore navedenog. Moguće je. Ako ništa od navedenog ne upali, fatajte se kakve ženske sa papirima i objesite se za te iste papire. 3 godine i :dance: rahat si! 8-)
fidoremilienko

PostPostao/la atko dana 11/02/2012 00:15

@Nebitan32 sve ok nista licno :wink: neka si ti dao opsirniji odgovor ... dobro je biti informisni znati ... svi znamo da globalno u svijetu ne cvjetaju ruze ...
... ali se slazem sa @vox-populi 1000% ... nije sve tako crno ...treba naglasiti i pozitivne strane i mogucnosti kako doci do njih - to je tema emisije ...
... BiH je tamnica za svakog mladog covjeka koji zeli vise od 4 razreda srednje i stele da plaza guzicu u nekoj opstinskoj kancelariji ...
atko

PostPostao/la oridjidji dana 11/02/2012 01:47

Više bi volio da se ovdje priča o iskustvima onih koji su otišli odavdje na neki od pomenutih načina i koji su prosli formalnosti oko dobijanja azila, radne ili boravisne vize... nego o tome kakva je ekonomska klima u EU... EU broji 27 zemalja, pricajmo o onim zemljama koje imaju programe naseljavanja i mogucnostima koje one pruzaju novim doseljenicima, radnicima, a ne nekim crnjak temama ... toga imamo i suvise ovdje
oridjidji

PostPostao/la sinuhe dana 11/02/2012 08:28

Ne treba ti iskustvo drugih. Otidji upet u Svedsku i probaj naci posao. Nemoj ici od sijela do sijela.
sinuhe

PostPostao/la shuma.ispod.pazuha dana 11/02/2012 12:24

oridjidji je napisao/la:Potaknut razmišljanjima zadnjih par dana o izreci "pametan čovjek ne živi gdje je rođen, već gdje mu je bolje", odlučio sam otvoriti temu o tome kako mi Bosanci i Hercegovci možemo doći do azila, radne ili boravisne vize u zemljama EU ili bilo gdje drugo gdje imamo više blagostanja nego u našoj BIH-a?

Nemoj te sada misliti po defaultu da se meni negdje ide, ali sigurno su mnogi od nas bili na toj pomisli ili imaju namjeru nekuda poći ili su već otišli odavdje i vratili se ili su se tamo već snašli i vode dobar i ugodan život, pa nam mogu prenjeti načine na koji su do toga došli...

zbog ovakvih i slicnih ideja koje se kose sa pravilima o viznoj liberalizaciji, najvjerovatnije od 1.marta vise gradjani BiH nece moci bez vize u EU
shuma.ispod.pazuha

PostPostao/la gilbert dana 11/02/2012 12:25

Ma sta's ici igdje sjedi u Bosni :D :run:
gilbert

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.