kako da osiguram auto od kradje...

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

kako da osiguram auto od kradje...

PostPostao/la reflexflex dana 10/06/2010 19:00

ovako nadam se da ovde ima neko ko mi moze pomoci...
za par dana cu da uvezem renault megane 2004g,kojeg bi htio da zastitim na neki nacin od kradje jer nemam garazu a zivim u novom gradu...nisam se prije raspitivao toliko,o tome dal se kradu al citajuci neke postove ovde neugodno sam se iznenadio..
malo mi je skupo da placam kasko pa mi je prva opcija zeder ili hudiny...cuo sam od raje da je to najbolje..na kandju ni ne pomisljam jer prije 3 god su mi skinuli kompletan volan sa vw bore al prazna bila baterija tako da ga nisu odvezli..
kontaktirao sam ove iz hudiny servisa i kazu da je ugradnja njihove zastite oko 800 KM a zeder bi me kostao oko 450 KM...nisam nikada imao ni jedno ni drugo u autu pa bi molio ako neko zna vise da mi da neki savjet...dal je hudiny toliko bolji od zedera ili,jer cijena nije bas jednaka...pozzz svima i hvala na bilo kakvoj pomoci
reflexflex

Re: kako da osiguram auto od kradje...

PostPostao/la maxell_sarajevo dana 10/06/2010 19:33

Uzmi kasko i mirno spavaj.
Svaki mjesec ostavi 50KM i bolit te uvo hoce li ti neko zagrebati auto ili ga ukrasti.
maxell_sarajevo

PostPostao/la OldSql dana 10/06/2010 19:44

da nebude reklamiram nekoga ili nesto slicno ukucaj na google satelitsko pracenje automobila ako neces kasko... Ili cobra alarm, ja imam sve troje, nije na odmet, a pogotovo za auta velike vrijednosti.
OldSql

PostPostao/la LeKo dana 10/06/2010 19:57

Što se tiče kaska mislim da se ne isplati za auta starija od 3g (što se tiče krađe) jer se auto osigurava na novonabavnu cijenu, a isplata u slučaju krađe je jednaka amortizacionom ostatku. Možeš se raspitati koliko bi to bilo za taj Megane.

Što se tiče zedera i hudynija, hudiny sam imao, zeder sada imam, isti princip funkcionisanja samo je kod hudinija "zajebaniji" ključ.

Ako ga hoće dignuti, dignuti će ga i sa jednim i sa drugim, zato uštedi 350 KM i stavi Zeder.

Sretno s kupovinom.
LeKo

PostPostao/la OldSql dana 10/06/2010 20:00

i jos jedna opcija... da odes kod nekog elektricara da ti nastima dodatno paljenje... na principu da stavish kljuc i okrenes, ali nece upaliti sve dok nepritisnes dugme koje si recimo zasteko ispod sjedista ili negdje kod mjenjaca da ti je na dohvat ruke, a da nije ofirno puno.
OldSql

PostPostao/la shlauf dana 10/06/2010 21:43

Prvo prekrij crnim papirom ili nečim sličnim broj šasije koji se nalazi u donjem dijelu šajbe. Gledam skoro na Tv-u kako kradu Megana, ukucao frajer broj šasije u laptop i pritisnuo svoju karticu, sjede za volan i po gasu. U mene sin kad je to vidio u gluho doba noći išao da stavi kartončić i time zaštitio broj šasije. Nije ni ovo na odmet.

Aleee aleeeeeeee :dance:
shlauf

PostPostao/la Blobi dana 10/06/2010 21:46

Zeder ni u kojem slucaju na automobil sa karticom. Dakle, u cemu je finta... Tvoj Megane se pali na karticu. Kada ugasis auto i izvuces karticu, zakljuca se volan, i obratno. Fol je u tome da ugradnja Zedera podrazumijeva busenje letve volana, sto ti automatski znaci presjecanje ili ostecenje sonde koja nadgleda zakljucavanje letve volana, sto ce ti rezultirati time da se volan prilikom paljenja nece otkljucati (sonda ne funkcionise), ti das kontakt, zaverglas i "sastavi", ali se auto odmah gasi jer racunar misli da je volan zaklljucan, pa zarad tvoje sigurnosti ti ne da da vozis. To se mozda nece desiti odmah, ali par mjeseci i ende. Iz iskustva ti kazem sve ovo. Ugradili smo Zeder i Cobra alarm na sluzbenoj Laguni iz 2006. u firmi (pored kasko osiguranja). Momak koji je odradio Zeder nije skrenuo paznju na to, i naravno trazili smo povrat novca i placanje nove letve volana sa senzorom za zakljucavanje. Dakle, moj savjet je bjezi od Zedera ako se radi o kartici. Preporuka je u svakom slucaju kasko + Cobra Alarm sa SMS modulom. Neko pipne bravu, tebi poruka na mobitel. To ja imam na svom Passatu i miran sam, spavam k'o beba. Cobra sa tim modulom me kostala oko 600-700 KM. Pozdrav i sretno sa automobilom.
Blobi

PostPostao/la reflexflex dana 11/06/2010 00:08

blobi..
na to sa zakljucavanjem volana nisam ni mislio :? mislim da si upravu,al ja nekako mislim da je pored kaska potrebna i neka mehanicka zastita,pa je bilo il zeder il onaj hudiny...
onako kad kontam kasko se stvarno ne isplati jer je preskup(znam mnogi ce reci nije skup kad ti klepe auto)
ja sam poslednjih par god zivio vani tako da mi je svako auto kasko osigurano..recimo za passata 2004 god ja placam nekih 700 KM i u to mi ulazi SVE znaci od slepanja,hotela ak ostanem negdje i rent a car...vjeruj mi da svake god vratim te pare ulozene na kasko...i zato mi nije zao..
dok u sarajevu nema kaska ispod milje...a dok uzmes pare osijedis :cry:
sada stvarno neznam sta da radim :-) ti me :dance: sa letvom...
reflexflex

PostPostao/la Qler dana 11/06/2010 08:17

Ma cobra je bezveze, kradu sa njom auta kako hoce. Neki dan su covjeku na dobrinji ukrali najnoviju octaviu sa cobrom, Ovu sad zadnju. Toliko o cobri i sigurnosti.
Qler

PostPostao/la EUROBIH dana 11/06/2010 08:21

reflexflex je napisao/la:ovako nadam se da ovde ima neko ko mi moze pomoci...
za par dana cu da uvezem renault megane 2004g,kojeg bi htio da zastitim na neki nacin od kradje jer nemam garazu a zivim u novom gradu...nisam se prije raspitivao toliko,o tome dal se kradu al citajuci neke postove ovde neugodno sam se iznenadio..
malo mi je skupo da placam kasko pa mi je prva opcija zeder ili hudiny...cuo sam od raje da je to najbolje..na kandju ni ne pomisljam jer prije 3 god su mi skinuli kompletan volan sa vw bore al prazna bila baterija tako da ga nisu odvezli..
kontaktirao sam ove iz hudiny servisa i kazu da je ugradnja njihove zastite oko 800 KM a zeder bi me kostao oko 450 KM...nisam nikada imao ni jedno ni drugo u autu pa bi molio ako neko zna vise da mi da neki savjet...dal je hudiny toliko bolji od zedera ili,jer cijena nije bas jednaka...pozzz svima i hvala na bilo kakvoj pomoci

imao sam megana 2 :thumbup: i sa kaskom osiguranjem dobio GRATIS multilock......danas dolazi megan3 coupe pa ću ti se raspitati u renou za najbolje opcije najboljeg auta :thumbup: :thumbup:
EUROBIH

PostPostao/la Blobi dana 11/06/2010 08:44

Ma nemoj nista misliti slobodno, ovo ti iz iskustva kazem. A nakon sto se to desilo na sluzbenoj Laguni, ispitao sam uzrok problema. Znaci, da bi na karticu zakljucao postoji elektronika koja to sve nadgleda, dok je okretaj kljuca cista mehanika i nema tih peripetija.
Blobi

PostPostao/la drndalo dana 11/06/2010 12:45

I za kasko mozes pregovarati... Kasko ti je u naravi osiguranje para ulozenih u auto, i neces traziti osiguranje vrijednosti novog auta, vec samo onog dijela koji je autu jos ostao... "Problem" je naci osiguranje koje hoce da prica o tome... Ako je nov Megane 25.000 KM, a ti prvi put osiguravas 2004-god. koja npr. vrijedi 12.000, mozes traziti od osiguranja da ti osigura takav auto, naravno za prigodno umanjenu sumu... Mozda ce ti 8/10 reci da nece i ne moze tako, ali mislim da ce 2/10 htjeti...

Ako ne pitas, neces ni dobiti...
drndalo

PostPostao/la atko dana 11/06/2010 13:04

Hudiny definitivno nije duplo bolji pa da je duplo skuplji ... to je marketinski trik ... da ti mislis sto vise para to vise sigurnosti ... ma hajd ko ga hebe jednom se ugradjuje, nemoj da zbog +400 KM kasnije zalim itd itd ... cak sta vise kljuc za zeder je teze kopirati ;)

Za tog megana zeder je sasvim dobra i povoljna opcija ... i nema busenja nikakvih letvi volana ... nego se na krst volana navuce jedan cilindar i zavari i on ima veliki zlijeb u koji poslije ulazi jedan veliki zub iz zedera koji tako zakljucava auto ... i preko zeder brave se ujedno prekine i kontakt i to je to ... to je jedna robusna skalamerija i da bi je lopov razvalio moro bi napraviti dosta stete na autu i trebalo bi mu jedno 2-3 sata pa mu se ne isplati i to je sva filozofija zedera ;) ... a ako imas audija 8 podici ce ga paukom ili ce ga kalasnikovom preuzeti jer im se isplati ;) :D

... u ostalom imas na dobrinji Zoku koji to ugradjuje nazovi i covjek ce ti reci sve detalje ;)
atko

PostPostao/la *mima* dana 11/06/2010 13:09

OldSql je napisao/la:da nebude reklamiram nekoga ili nesto slicno ukucaj na google satelitsko pracenje automobila ako neces kasko... Ili cobra alarm, ja imam sve troje, nije na odmet, a pogotovo za auta velike vrijednosti.

Satelitsko pracenje je za firme koje imaju veci vozni park.
*mima*

PostPostao/la reflexflex dana 11/06/2010 13:33

pa sta mislis o multilocku mislim jel to ok...???
mislim da on zakljucava mjenjac,jel to onda bolja opcija od zedera s obzirom da se ne busi letva :|
reflexflex

PostPostao/la blue033 dana 11/06/2010 13:36

Nedavno sam i ja imao istu dilemu i mislim da je najbolja kombinacija dobar alarm i fizička zaštita.
Kasko osiguranje djeluje ok. ali za stariji auto je diskutabilno. Drug mi se našao u sljedećoj situaciji, kupio auto na lizing, auto ukraden nakon oko 3 godine. Kad je kasko isplatio lizing kući, ispalo je da on treba još da doplati novca, znači ni novca ni auta. Kasko se isplati ako ti odmah ukradu auto:(

Na kraju sam ugradio bolji alarm ( ali ne u Sarajevu vec u drugom gradu jer je bilo jeftinije skoro 200KM ( čak su ljudi ovlašteni distriburteri), a i sigurnije je ako nije ovdje urađeno).
Mehaničku blokadu nisam još uvijek ugradio jer sam čuo da je zeder kao najbolji, ali ima problema sa ugradnjom u moj automobil.
Kupio sam na netu GPS/SMS/GPRS lokator, najmanju verziju koja se ne ugrađuje već samo postavi gdje bilo, ali dovoljno za lociranje vozila i alarmiranje u slučaju pokreta ( naprednija verzija služi i kao alarm, ima sirenu, salje sms u slučaju aktiviranja itd.)
Daljinski prekidač za 12 volti koji ima ulogu blokade motora ( iako i ugradjeni alarm ima), a takođe može služiti i protiv otmice vozila jer mu je domet oko 100 m, u slučaju otmice pritisneš off i motor se ugasi.
Mislim da ću još staviti električni ventil za gorivo i još par sitnica.

Čuo sam da ljudi još premještaju čitač kartice ( moze se kupiti drugi na netu), blokiraju konektor za dijagnostiku ( jer preko njega se najlakše krade).
blue033

PostPostao/la reflexflex dana 11/06/2010 13:43

pa jel ima neko ovdje ko je premjestao taj konektor za dijagnostiku da mi malo pojasni gdje bi mogao to da uradim i ako zna koja bi cijena bila i normalno kako da stupim u kontakt s :-) majstorima...
ja i dalje nekako kontam da je metalna skalamerija najbolje rjesenje (zeder,hudini,mul t lock)
kasko mi nije opcija radije bi lovu da ulozim na drugi vid zastite...
reflexflex

PostPostao/la atko dana 11/06/2010 13:51

Svakako da je bolje imati bilo kakvu zastitu nego nikakvu ... mul T lock je vjerovatno za nijansu manje siguran od zedera jer stisnu kvacilo i odslepase ga ... ma da je to teoretski lako reci a malo teze na taj nacin maznut auto.

... kao sto rekoh nema busenja letve volana kod zedera ;)

I taj val kradja megana je cini mi se uzrokovan tak osto je NEKO u JEDNOM servisu kopiro kartice megana i poslije ih fino tusno kradljivcima ;)
atko

PostPostao/la reflexflex dana 11/06/2010 13:56

jel se to ugradjuje kod dine na dobrinji??
tj jel taj zoka radi u tome servisu??
reflexflex

PostPostao/la atko dana 11/06/2010 14:00

reflexflex je napisao/la:jel se to ugradjuje kod dine na dobrinji??
tj jel taj zoka radi u tome servisu??

Zoka radi zasebno, a nalazi se odmah do servisa al ne sjecam se kako se zove (gdje trola skrece lijevo prema merkatoru ti desno skreni pa nakon 100-200 metara sa lijeve strane ... nemozes fuliti)
atko

PostPostao/la blue033 dana 11/06/2010 14:19

reflexflex je napisao/la:pa jel ima neko ovdje ko je premjestao taj konektor za dijagnostiku da mi malo pojasni gdje bi mogao to da uradim i ako zna koja bi cijena bila i normalno kako da stupim u kontakt s :-) majstorima...
ja i dalje nekako kontam da je metalna skalamerija najbolje rjesenje (zeder,hudini,mul t lock)
kasko mi nije opcija radije bi lovu da ulozim na drugi vid zastite...

Imas na forumu ljubitelja renault vozila, oni su se bavili tim problemom jer su megani počeli nestajati. Ne znam tacno da li se kradu samo megani koji su prodani u BiH (zbog ove priče o krađi kodova, koju sam i ja čuo davno), ali koliko čujem u BG je masovna krađa, a i lično sam vidio na internetu uređaj koji se može naručiti legalno i koji služi ta se pc konektuje na vozilo.
Kad sam ja zvao firmu koja sve to ugrađuje, oni su mi savjetovali svoj alarm umjesto mehaničke zaštite (Iako ugrađuju i sve mehaničke zaštite) jer sa samom mehaničkom zaštitom imaju čitavu noć da bezbrižno razvaljuju, zato sam se odlučio za alarm plus još neke te varijante zaštite. Sam alarm isto tako nije dovoljan, imaju slike na netu vozila koja su ukradena, na nekima su jednostavno napravili rupu na vratima i konektovali se na žice koje idu na bravu i tu ugasili alarm, ovo im pali kod nekih alarma.
blue033

PostPostao/la iceman ze dana 12/06/2010 12:58

Golf IV, vec 5 godina parkiram na Grbavici 1, od zastite Mul-t-lock+ alarm..... 8-)
iceman ze

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.