JAVNI-DRŽAVNI ISPIT

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

JAVNI-DRŽAVNI ISPIT

PostPostao/la vedadk dana 05/03/2010 13:47

Dal ima neko iz ekonomske struke da je položio javni ispit?
Zanima me da li kod ekonomista na ispitu budu obuhvaćeni svi predmeti po malo za javni ispit il samo oblasti koje su vezane za ekonomski dio?
Kada se prijaviš na neki konkurs pitanja su uglavnom iz oblasti koja se odnose direktno da to radno mjesto, ali kada bi se ja npr. bez konkursa, prijavio da polažem javni ispit dal bi mi bili zastupljeni svi predmeti javnog ispita?

Unaprijed hvala!
vedadk

Re: JAVNI-DRŽAVNI ISPIT

PostPostao/la Clint_Eastwood dana 08/03/2010 01:13

Javni ispit koji polažeš preko ADS-a je isti za sve neovisno koji si faks završio, znači obuhvata onih 7 oblasti, detaljnije pogledaj na websiteu ADS-a. Kad položiš javni ispit, tek onda polažeš stručni ispit koji se odnosi na radno mjesto za koje konkurišeš. Ako položiš pismeni dio stručnog ispita onda još ide intervju.
Clint_Eastwood

PostPostao/la akcija007 dana 13/03/2010 12:57

Ajd mi ovo objasnite. Nemam stele da se zaposlim ko pripravnik s faxom u institucije BiH. Kad se zaposlim u privatni sektor, mogu li nakon godine staza o svom trosku platiti da polazem taj strucni ispit i kad ga polozim da se javljam za radna mjesta drzavnih sluzbenika ?
akcija007

PostPostao/la nedim81 dana 14/03/2010 19:14

Ako nemas stele necu ti onda nista ni objasnjavati :) Dzaba da ti govorim. Ovako, ne mozes polagati javni upravni ispit bez godine dana iskustva u drzavnim institucijama.Znaci ne mozes pristupiti polaganju tog ispita ako si odradio npr. godinu dana u privatnom sektoru.Tek kada odradis godinu dana u drzavnom-javnom sektoru imas pravo pristupanja tom ispitu i moras ga poloziti ako ces ostati u toj instituciji poslije godine i pol ili ispadas sa posla. A ako nemas taj ispit ti se mozes prijaviti na svaki konkurs te ti to nece biti smetnja pri radu u institucijama.Ako ides preko ADS polagat ces ga odmah a ako ides u neke druge javne ustanove polagat ces ga poslije godinu dana da bi mogao ostati tu da radis!!!! :-)
nedim81

PostPostao/la djecak_76 dana 14/03/2010 22:25

Mozes se preko ADS prijaviti za bilo koji konkurs za koji ispunjavas uslove, oni te automatski salju da poazes javni ispit ukoliko ga nemas polozen... A mislim da se nista ne placa...
djecak_76

PostPostao/la vedadk dana 17/03/2010 13:34

Djecak_76 je u pravu. Prijaviš se na bilo koji konkurs vezan za javni sektor i oni te samo pozovu na polaganje javnog ispita. Besplatno je a mislim da se možeš i sam prijavit da polažeš uz naknadu od 200 KM.
vedadk

PostPostao/la sportsman dana 22/12/2010 04:04

za @nedim81,

Zmaju, ti siris dezinformacije! :x
Totalno je pogresno da neko, ko je odradio pripravnicki ili volonterski staz u privatnom sektoru a nije taj staz odradio u drzavnim institucijama, ne moze polagati javni ispit/strucni upravni ispit (na drzavnom nivou) ili ispit općeg znanja (na federalnom nivou). Da to razjasnimo, neko ko je bio pripravnik i odradio taj pripravnicki ili volonterski u nekom privatnom sektoru (poduzecu/preduzecu, firmi/kompaniji) MOZE pristupiti polaganju gore navedenih ispita bez obzira da li ce biti primljen u drzavnu sluzbu. :bih:

@vedadk i @djecak_76, slazem se s vasim komentarima. :thumbup:
sportsman

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: Orbitar i 4 gostiju.