Izgradnja stanova za mlade u kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: Izgradnja stanova za mlade u kantonu Sarajevo

PostPostao/la Asana dana 11/04/2008 11:34

jucer objavljeno je napisao/la:„Ovo je jedan od strateških projekata Vlade Kantona Sarajevo, koja putem Ministarstva stambenih poslova pokreće i intenzivira novu stambenu izgradnju. Cilj nam je obezbijediti kvalitetnije i povoljnije uvjete rješavanja stambenih pitanja za mlade bračne parove i posebne kategorije stanovništva. Planirano je da cijene stanova na lokalitetu Dobrinje V, zavisno od položaja, budu od 1.500 do 2.000 KM“, rekao je ministar Lukić.

Na ovom prostoru od 30.000 kvadrata bit će izgrađeno oko 520 stanova. Objekt H će imati 168, a objekt E 350 stanova. Pomenute objekte gradi Kantonalni stambeni fond uz pomoć Ministarstva stambenih poslova Kantona Sarajevo, a najveći stan odgovara kvadraturi dvosobnog stana. U objektu H bit će 1.500 kvadrata poslovnog prostora, a u objektu E 4.000 kvadrata.

U okviru nacelne brojke od 30.000 m2 koji su kao za stambenu izgradnju, bit ce finansirana i izgradnja 5.500m2 POSLOVNIH PROSTORA. Za koga, po kojoj cijeni izgradnje ili najma?

Dragi moji mladi buduci vlasnici stanova, u cijeni iz ovog komentara ...
cijena stanova na dobrinji v je prizemlje 2600m2, I sp. 2700m2 a II sp. 2900m2...umalo me srce ne opali kad mi to ciko na telefon rece
... platit cete i poslovne prostore kantonalnim haverima!
Asana

PostPostao/la semmy dana 11/04/2008 11:46

van Basten je napisao/la:
semmy je napisao/la:cijena stanova na dobrinji v je prizemlje 2600m2, I sp. 2700m2 a II sp. 2900m2...umalo me srce ne opali kad mi to ciko na telefon rece

polovnih stanova ili ovih kantonalnih o kojima je tema?

ovih kantonalnih...ja mu samo rekla i to vam za mlade bracne parove :?: a on ne razumi sta ga pitah...uzas
semmy

PostPostao/la zgembo_sa dana 11/04/2008 11:48

Drzava itekako ima nacina da omoguci mladim ljudima da dodju do svog stana, a da pri tome ne moraju da zive ko najgora fukara slijedecih 30 godina jer nece imati ni posteno da jedu, a kamo li da kupe namjestaj, auto, skoluju djecu, odu na godisnji... Uzas.

Zasto ne osloboditi poreza, taksi, svih nameta firme koje grade stanove za mlade, a cija cijena nece preci neku utvrdjenu visinu po kvadratu?! Zasto za takve slucajeve ne bi vlada odvojila jos i dio novca iz budzeta. Pa gdje to ima da ljudi skoro do 40te godine zive sa svojim roditeljima u stanu?!

Moze se uraditi, ali zasto bi... lakse je sjedit i gladit muda, a ubirat pare od silnih poreza, taksi itd.
zgembo_sa

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 11:51

uvjek dobar gost je napisao/la:
Klodovik je napisao/la:Pa, zar moraju svi imati stan u svom vlasništvu 1/1? Otplaćen prije npr. tridesete godine? Ne znam baš da je to moguće u najvećem broju zemalja. Doduše, kod nas veliki broj ljudi već sada ima vlastite nekretnine 1/1 i po tome smo jako bogati.

Btw, ova cijena i nije toliko strašna.

... možda se krećemo u različitim krugovima ljudi, ali masa moje raje ima oko 30. godina i živi sa starcima....

Znači, ide se na italijanski stil života hehe Pošto se sada ne ide u vojsku faks se haman može završiti u 22 ili 23 godini. To je sedam godina do 30. Za sedam godina se može svašta nešto napraviti u finansijskom smislu (posebno ako živiš sa starcima) tako da oko tridesete možeš serbez ući u jedan ozbiljniji kreditni aranžman za kupovinu stana.
Klodovik

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 11:55

zgembo_sa je napisao/la:Drzava itekako ima nacina da omoguci mladim ljudima da dodju do svog stana, a da pri tome ne moraju da zive ko najgora fukara slijedecih 30 godina jer nece imati ni posteno da jedu, a kamo li da kupe namjestaj, auto, skoluju djecu, odu na godisnji... Uzas.

Zasto ne osloboditi poreza, taksi, svih nameta firme koje grade stanove za mlade, a cija cijena nece preci neku utvrdjenu visinu po kvadratu?! Zasto za takve slucajeve ne bi vlada odvojila jos i dio novca iz budzeta. Pa gdje to ima da ljudi skoro do 40te godine zive sa svojim roditeljima u stanu?!

Moze se uraditi, ali zasto bi... lakse je sjedit i gladit muda, a ubirat pare od silnih poreza, taksi itd.

Pa, iznajmi stan. Ne vidim u čemu je problem. Vozi polovan auto (ili uopće nemoj voziti auto), a na godišnji idi ponekad (autobusom, naravno). Ili budi jako dobar u onome što radiš, zaradi sebi puno para i putuj avionima na daleke destinacije. Školovanje je svakako besplatno. Raspitaj se malo do koje godine ljudi u Italiji žive sa roditeljima.
Klodovik

PostPostao/la Luke Perry dana 11/04/2008 11:59

Diskriminacija u startu. Zasto bi bracni parovi bili u nekoj prednosti nad samcima?
Luke Perry

PostPostao/la TheWatcher dana 11/04/2008 11:59

Dxo je napisao/la:Pozdrav forumaši,
Stalno se vrti priča u medijima da u KS mladi bračni parovi imaju povoljne uslove za kupovinu stanova. Ja nisam uspjeo ni na jednoj adresi dobiti konkretne informacije (Fond za izgradnju KS i sl.). Zanima me kako ide to sa stanovima, kome se treba obratiti i koja je procedura...

Inače sam VSS, zaposlen i oženjen bez rješenog stambenog pitanja.

polozen kamen temeljac na Dobrinji 5 ... kvadrat od 1.600 do 1.800 km ... za mlade bracne parove do 35 god :dance:
znaci ako imas 36 god nista od stana :lol: joj debilskih uslova majko mila :skoljka:
TheWatcher

PostPostao/la zgembo_sa dana 11/04/2008 12:02

Klodovik je napisao/la:
zgembo_sa je napisao/la:Drzava itekako ima nacina da omoguci mladim ljudima da dodju do svog stana, a da pri tome ne moraju da zive ko najgora fukara slijedecih 30 godina jer nece imati ni posteno da jedu, a kamo li da kupe namjestaj, auto, skoluju djecu, odu na godisnji... Uzas.

Pa, iznajmi stan. Ne vidim u čemu je problem. Vozi polovan auto (ili uopće nemoj voziti auto), a na godišnji idi ponekad (autobusom, naravno). Ili budi jako dobar u onome što radiš, zaradi sebi puno para i putuj avionima na daleke destinacije. Školovanje je svakako besplatno. Raspitaj se malo do koje godine ljudi u Italiji žive sa roditeljima.

Pa iznajmljivanje ti nije mnogo jeftinije od mjesecne rate za kredit, sve u 5 deka. A za ostalo, pa jel ti stvarno toliko nipodastavas mlade ljude u BiH pa hoces da kazes da ne zasluzujemo zivotni standard koji bi nam omogucio da jedna mlada porodica moze da si kupi auto, da ide na godisnji odmor, da plati skolovanje (nije bas besplatno, necemo se pravit ludi...)? Zar je to toliki luksuz?
zgembo_sa

PostPostao/la alphonse kauders dana 11/04/2008 12:06

semmy je napisao/la:
van Basten je napisao/la:
semmy je napisao/la:cijena stanova na dobrinji v je prizemlje 2600m2, I sp. 2700m2 a II sp. 2900m2...umalo me srce ne opali kad mi to ciko na telefon rece

polovnih stanova ili ovih kantonalnih o kojima je tema?

ovih kantonalnih...ja mu samo rekla i to vam za mlade bracne parove :?: a on ne razumi sta ga pitah...uzas

50 kvadrata * 2.600 KM = 130.000 KM, dodati kamate i izađe negdje na 200.000 KM ukupno otplaćenih za stan od 50 kvadrata i to možda kada čovjek napuni 50 i kusur godina.

A, ko živ, ko mrtav do tada.

Ljudi, gradite kuće, za oko 100.000 KM se može napraviti odlična kuća, jedini problem je što je to povoljna opcija samo za one koji imaju vremena da to i učine.
alphonse kauders

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 11/04/2008 12:13

Klodovik je napisao/la:

..... Iznajmljeni stan... nemoj zezati... u pet deka je rata kredita i najamnina plus režije, auto ili ne auto... subjektivno... godišnji.. subjektivno znam more raje koja se nije makla iz sarajeva zadnjih barem pet godina, posao i biti dobar u njemu... ljudima treba prvo dati priliku da rade, a ne palamuditi o ciframa ... školovanje je sve samo nije besplatno.... nemoj molim te braniti sistem koji mladima ne pruža ni adekvatnu šansu..... nemoj tako...
uvjek dobar gost

PostPostao/la semmy dana 11/04/2008 12:24

TheWatcher je napisao/la:
Dxo je napisao/la:Pozdrav forumaši,
Stalno se vrti priča u medijima da u KS mladi bračni parovi imaju povoljne uslove za kupovinu stanova. Ja nisam uspjeo ni na jednoj adresi dobiti konkretne informacije (Fond za izgradnju KS i sl.). Zanima me kako ide to sa stanovima, kome se treba obratiti i koja je procedura...

Inače sam VSS, zaposlen i oženjen bez rješenog stambenog pitanja.

polozen kamen temeljac na Dobrinji 5 ... kvadrat od 1.600 do 1.800 km ... za mlade bracne parove do 35 god :dance:
znaci ako imas 36 god nista od stana :lol: joj debilskih uslova majko mila :skoljka:

a odakle tebi ova cijena...meni rekose od 2600m2- 2900m2
semmy

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 12:28

zgembo_sa je napisao/la:
Klodovik je napisao/la:

Pa iznajmljivanje ti nije mnogo jeftinije od mjesecne rate za kredit, sve u 5 deka. A za ostalo, pa jel ti stvarno toliko nipodastavas mlade ljude u BiH pa hoces da kazes da ne zasluzujemo zivotni standard koji bi nam omogucio da jedna mlada porodica moze da si kupi auto, da ide na godisnji odmor, da plati skolovanje (nije bas besplatno, necemo se pravit ludi...)? Zar je to toliki luksuz?

Nikoga ja ne nipodaštavam. Čime ja ili ti nešto zaslužujemo? Što mogu (i želim) platiti to i imam.
Klodovik

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 12:36

uvjek dobar gost je napisao/la:
Klodovik je napisao/la:

..... Iznajmljeni stan... nemoj zezati... u pet deka je rata kredita i najamnina plus režije, auto ili ne auto... subjektivno... godišnji.. subjektivno znam more raje koja se nije makla iz sarajeva zadnjih barem pet godina, posao i biti dobar u njemu... ljudima treba prvo dati priliku da rade, a ne palamuditi o ciframa ... školovanje je sve samo nije besplatno.... nemoj molim te braniti sistem koji mladima ne pruža ni adekvatnu šansu..... nemoj tako...

Pa, može li iko sebi stvoriti priliku ili se cijeli život sastoji u čekanju nečega. Ili baš nema apsolutno nikakve prilike? Ništa ja ne zezam. Cijene su takve kakve jesu i u dogledno vrijeme će, po svemu sudeći, rasti još više. Ako možeš, plati. Ako ne možeš, tough luck. Školovanje jeste besplatno. Oko osnovne i srednje se valjda ne moramo raspravljati. A ako si redovan student, troškove školovanja možeš otplatiti za nekoliko plata kad nađeš posao.
Klodovik

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 11/04/2008 12:45

Realno ti zboriš, no moja poenta je da ovaj truli sistem skoro pa ničim ne stimuliše čovjeka mldaog.. ne pruža mu adekvatnu priliku mimo štela i štelica... u principu...slažemo se ali nijanse nas razdvajaju... ja mislim da se za mlade mora uraditi mnogo više.. pomoći im u zapošljavnanju, olakšati im stambeno pitanje da riješe.. ne govorim o sadaki nego o adekvatnom poslu ... i uslovim života...
uvjek dobar gost

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 13:05

uvjek dobar gost je napisao/la:Realno ti zboriš, no moja poenta je da ovaj truli sistem skoro pa ničim ne stimuliše čovjeka mldaog.. ne pruža mu adekvatnu priliku mimo štela i štelica... u principu...slažemo se ali nijanse nas razdvajaju... ja mislim da se za mlade mora uraditi mnogo više.. pomoći im u zapošljavnanju, olakšati im stambeno pitanje da riješe.. ne govorim o sadaki nego o adekvatnom poslu ... i uslovim života...

Znam, ali od same priče nema ništa. Pusti sistem, ne možeš ga ti sam promijeniti. Niti mi je dobar, niti mi je loš. Moraš samog sebe dovesti u stanje znanja i sposobnosti da možeš odgovoriti na zahtjeve posla, odgovornost i sve ono što dobra zarada obično nosi sa sobom. Pomoć je naravno potrebna, ali za posao ti (ipak) treba kvalifikacija i znanje. Za olakšavanje stambenog pitanja ti opet treba podosta novca. Pomoć vrijedi za one koji se i sami potrude.
Klodovik

PostPostao/la nebojeplavo dana 11/04/2008 13:13

Ja sam cula da na cijenu od 1500-2000 KM za kvadrata ide PDV, tako da cijene ipak nisu izmedju 2600-2900...naravno, cijena zavisi od spratnosti.
Ja sam izracunala da bi me stan od 43 kvadrata (koji je tu najmanji), na 4. spratu dosao nekih 86000 KM :roll: za to bih morala dici kredit i placati ratu oko 500 KM narednih 25 godina :roll: elem, na kraju sam odustala, jer mi je fakat prestrasno da otplacujem stan do penzije, i to uz ne malu ratu kredita :roll:
ps. stanovi nisu samo za mlade bracne parove, vec za mlade ljude, dakle i za one koji sami kupuju.
pss. jos sam cula da ce se u skorije vrijeme podizati stope kamata :-?
nebojeplavo

PostPostao/la nebojeplavo dana 11/04/2008 13:14

Ah da, zaboravih, ove cijene su ako odmah placas citav iznos, al kao ima opcija da platis prvo 30% cijene, pa naknadno u ratama isplacujes ostalo....medjutim tad ti nije fiksna cijena stana, vec moze rasti :roll:
nebojeplavo

PostPostao/la zgembo_sa dana 11/04/2008 13:15

Klodovik je napisao/la:Nikoga ja ne nipodaštavam. Čime ja ili ti nešto zaslužujemo? Što mogu (i želim) platiti to i imam.

Pa onda nemas pojma kakva je situacija u drzavi. Uporedi prosjecnu platu sa ratom kredita za omanji stan. Pa onda jos dodaj rezije pa ces vidjet da si u startu vec koju stotinu KM u minusu i to na 30tak godina. Nije to vise do mladih u smislu oni kao nece da rade pa zato nemaju para. Prosjecna plata ti sve govori. Kad budes sa prosjecnom platom mogao da vodis zivot dostojan covjeka onda mozda tvoj stav nece biti nipodastavanje. Mi svojim zivotom u ovoj drzavi, placanjem poreza, obavezom da je branimo u slucaju agresije itd. zasluzujemo dostojanstvo, a mjesto za zivot je minimum tog dostojanstva za koji bi drzava mogla da se mnogo vise angazuje da mladima pomogne da dodju do njega.

Nisu tu gradjani radi drzave, nego drzava radi nas. Zato ako njeni gradjani imaju problem drzava treba da ga ili rijesi ili u najmanju ruku pomogne gradjanima da ga sami rijese.

A to sto ti imas ne govori nista, to je samo kurcenje, da izvinu ostali ucesnici diskusije. Ako prosjecan covjek ne moze da dostojanstveno zivi onda o kakvom "imam sta platim" principu ti govoris? Drzava je tu da brine za sve njene gradjane, a ne samo za one koji imaju da plate...
zgembo_sa

PostPostao/la homo_sapiens dana 11/04/2008 13:25

Nek' nas neko podsjeti:

Sjecam se da je bilo nekih pravila oko minimalne kvadrature stambenog prostora po pojedincu, u kojem je dozvoljeno stanovanje.
Da li takav zakon uopce na snazi u BiH?

Da li je stan od 43 m2 dovoljan za egzistenciju bracnog para ? Sta je s djecom ? Ili znaci da za djecu nema prostora ?
homo_sapiens

PostPostao/la atko dana 11/04/2008 13:33

Vlast nas je pravo dobro dresirala da se radujemo najobicnijim mogucim stvarima :x

Da krenem redom, ja sam mlad, zivim sa djevojkom, dakle mladi smo par, ako treba za 24h mozemo biti i bracni (vjencanje i cuvamo za posebne prilike kao sto je apliciranje za stan :lol: ) radimo, inzenjeri, znaci ispunjavamo sve uslove (stari mi je i RVI 80%) ... i mogu vam reci da me jako nervira to uslovljavanje :x
Sta koga briga, i zasto nekoga uslovljavati jel samo jel 'vako, jel 'nako ...

Dalje,

Placamo doprinose da bi vlast primala plate i radila u nasu korist, ta ista vlast nam bombasticno nudi "fantasticnu" priliku za rejsavanje korva nad glavom u nekoj masovnoj spavaoni, jednu jebenu betonsku kocku od 45 kvadrata, koju nam krvavo naplacuje + PDV, i na sve to placamo abnormalnu kamatu od 8.99% i uz sve to moramo da ispunimo 157 raznih uslova i na kraju kako to i ide moras da nadjes i stelu da te ubace na listu i dodjes do svog krova nad glavom (al bukvalno) jer iznad tebe jos ima samo krov, i ja sad treba jel da vristi od srece sto sam dobio satn na osmom spratu od 43 kvadrata po nevjerovatnoj cujeni od 95 000 KM plus sto cu i banci vratiti jedno 40-50 hiljada na sve to i sto cu cijeli zivot raditi za taj kredit i zivotariti u jednom sobicku ... i neka tu prozivim narednih 40 godina to je 14 600 dana, znaci da trebam toliko puta razvuci i ponovo sklopiti jebeni lezaj na kojem cu prespavati ... o ostalom da ne pricam :x

Ako kvadrat gradjevinare kosta u prosjeku 900 KM onda kanton treba i mora bar radi simbolike obezbjediti cjenu od 899KM, dodjeliti zemljiste i zavrsiti svu papirologiju i naci banku preko koje ce obezbjediti kredite sa kamatom od 4% za sve one koji su spremni svojim radom da dodju do svoje imovine :x
atko

PostPostao/la semmy dana 11/04/2008 13:34

alphonse kauders je napisao/la:
Ljudi, gradite kuće, za oko 100.000 KM se može napraviti odlična kuća, jedini problem je što je to povoljna opcija samo za one koji imaju vremena da to i učine.

to smo i mi skontali prije par mjeseci i poceli graditi...trebali bi zavrsiti ubrzo...pa et javnem vam koliko nas je izaslo 105m2 + predivna basta
semmy

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 13:38

zgembo_sa je napisao/la:
Klodovik je napisao/la:Nikoga ja ne nipodaštavam. Čime ja ili ti nešto zaslužujemo? Što mogu (i želim) platiti to i imam.

Pa onda nemas pojma kakva je situacija u drzavi. Uporedi prosjecnu platu sa ratom kredita za omanji stan. Pa onda jos dodaj rezije pa ces vidjet da si u startu vec koju stotinu KM u minusu i to na 30tak godina. Nije to vise do mladih u smislu oni kao nece da rade pa zato nemaju para. Prosjecna plata ti sve govori. Kad budes sa prosjecnom platom mogao da vodis zivot dostojan covjeka onda mozda tvoj stav nece biti nipodastavanje. Mi svojim zivotom u ovoj drzavi, placanjem poreza, obavezom da je branimo u slucaju agresije itd. zasluzujemo dostojanstvo, a mjesto za zivot je minimum tog dostojanstva za koji bi drzava mogla da se mnogo vise angazuje da mladima pomogne da dodju do njega.

Nisu tu gradjani radi drzave, nego drzava radi nas. Zato ako njeni gradjani imaju problem drzava treba da ga ili rijesi ili u najmanju ruku pomogne gradjanima da ga sami rijese.

A to sto ti imas ne govori nista, to je samo kurcenje, da izvinu ostali ucesnici diskusije. Ako prosjecan covjek ne moze da dostojanstveno zivi onda o kakvom "imam sta platim" principu ti govoris? Drzava je tu da brine za sve njene gradjane, a ne samo za one koji imaju da plate...

Gdje piše da moraš imati svoj stan? Sve to o čemu ti govoriš sam prošao. I odrapio u tri vojske gadnih godina i godina života. Po tebi sam za to valjda nešto zaslužio, a dobio sam jednog velikog 'hašima' sa kojim sad, evo, radosno vitlam po gloginju. Istina, nisam ništa nikad ni očekivao. Jedno vrijeme sam tako upoređivao prosječne plate, naivno govorio da država treba ovo ili ono i na kraju (a ipak dovoljno brzo) shvatio da od toga nemam apsolutno ništa. Čak sam se raspitivao za svojedobni kredit za mlade, ali matematika je bila neumoljiva - ne može. Ne možeš kupiti stan, nisi finansijski sposoban. Dok nisam zapeo kao četveropreg promjene nije ni bilo. Hajde, eto zaslužuješ ti bolje, ali država ti ne pomaže. Neće ili ne može da ti pomogne. I šta ćeš poduzeti?
Klodovik

PostPostao/la Asana dana 11/04/2008 13:42

Ako kvadrat gradjevinare kosta u prosjeku 900 KM onda kanton treba i mora bar radi simbolike obezbjediti cjenu od 899KM, dodjeliti zemljiste i zavrsiti svu papirologiju i naci banku preko koje ce obezbjediti kredite sa kamatom od 4% za sve one koji su spremni svojim radom da dodju do svoje imovine

Upravo tako!
Ako se navodno prave stanovi u okviru projekta podrske nekom sloju stanovnistva, to mora biti po nekomercijalnim uslovima, inace je ovo samo jedan biznis kojim su se pozabavili, da se jos koji tal sprovede dok je vakat ...
Asana

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 11/04/2008 13:49

I šta ćeš poduzeti?

Jer država i njeni pipci neće da mi pomognu... a itekako pomažu sebi i svojima.....

Demonstriraću.... :x ako treba...
uvjek dobar gost

PostPostao/la Klodovik dana 11/04/2008 13:56

uvjek dobar gost je napisao/la:I šta ćeš poduzeti?

Demonstriraću.... :x ako treba...

Poštujem, cijenim i podržavam, ali poučen dosadašnjim iskustvima ovdašnjih demonstracija, ne vjerujem u to. U se i u svoj kljuse, a ako ti neko nekad i pomogne... pa, super.
Klodovik

PrethodnaSljedeća

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: al-em, zateznistub i 8 gostiju.