Istina o invalidima

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Istina o invalidima

PostPostao/la crni12 dana 23/01/2010 15:11

u srednjobosanskom kantonu jos nije bila uplata za neratne invalide :x :x
crni12

PostPostao/la suljke dana 24/01/2010 16:28

Pozdravljam ucesnike foruma, koji pratim vec neko vrijeme.
Moja majka13.08.2008. god. riješenjem proglašena je "licem sa invaliditetom" I grupe, 100% ostecenja i kao takvoj se priznalo pravo na:
-licnu invalidninu I grupe u iznosu od 149 KM
-dodatak na tudju njegu i pomoc od 106 KM ( u julu mjesecu 2009. god. dobila rijesenje da joj se to pravo ukida )

Na reviziji bila u septembru mjesecu 2009. god. prije dva dana dobila rijesenje "licem sa invaliditetom" I grupe, 100% ostecenja i kao takvoj se priznalo pravo na:
-licnu invalidninu I grupe u iznosu od 109 KM
-ortopedski dodatak I grupe u mjesecnom iznosu od 19 KM

O zaostatcim necu ni da pitam jer je veliko pitanje kad ce biti isplaceni, nego me interesuje jeli smanjen iznos za isplati invalidnina jer je prije bilo 149 KM a sad je po rijesenju 109 KM

Kakvo je vase misljenje kad bi mogla poceti isplata po Novom rijesenju.
suljke

PostPostao/la samo malo dana 24/01/2010 19:11

Ako je invalidnina smanjena, kako onda ljudi koji dobijaju invalidnidnu + ortopedski + pomoc treceg lica, dobiju rjesenje na cirka 400 km?

Jel pomoc treceg lica onda povecana, ili sta je u pitanju?
samo malo

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 24/01/2010 19:35

Dodatak za njegu i pomoć od drugog lica određuje se u mjesečnom iznosu u procentu od osnovice iz člana 18.f ovog Zakona i to:
1) za I. grupu 100% od osnovice,
2) za II. grupu 50% od osnovice.

Pa, jeste povećan dodatak za t.nj., ortopedski dodatak je 7% od osnovice i na kraju, tako i treba, skoro 400KM za one najteže osobe sa onesposobljenjem. Da nije ovog zakona što ga spomenu @kakavdanakneiskustvu, pa se po njemu sve umanjuje za 10%, bilo bi oko 430KM za najteže slučajeve.
BajrinNajmladji

PostPostao/la samo malo dana 24/01/2010 20:03

Da, ali neki dan moj komsija izracunao, kako mu je kanton ukinuo onih 60 km ili koliko vec sto je dobijao, ranije je imao znaci oko 330 km + tih 60 od kantona... sada ima oko 430 km, minus deset posto... dobije jednako kao i prije, nikakvo povecanje u principu nema.

On dobija na dijete, mali je invalid, prva grupa (najgora, na zalost)
samo malo

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 24/01/2010 20:34

U pravu si, praktično, samo je na gubitku onih 140KM/93KM koje će dobiti kada se usvoji ovaj zakon koji je još uvijek samo ''nacrtan'':
http://mrsri.ks.gov.ba/aktuelno/javne_rasprave

Prema ovom Nacrtu, UKIDA SE NA DODATNO PRAVO (Neće ga biti nikome) na pomenutih 60KM.
Ovo dodatno pravo je ''šljakalo'' i isplaćivalo se samo u SA Kantonu.
BajrinNajmladji

PostPostao/la Anti-Depresiv dana 25/01/2010 12:03

Od koga dobijemo i dobro je ha.ha.Ma moramo paziti da nam gospoda imaju jer ako se njima nešto uskrati opet mi ispaštamo.Invalid je socijalni slučaj svugdje u svijeti i tražit svoja prava to je normalno a ne kao kod nas,ma daj meni šta će njemu ima rodbinu vani.Pogani ljudi,pokvareni i sebićni.Zavist je sada IN,ma šta me briga ja imam štelu,a on djete invalida ja dobio 300km pomoći a on 70km pa šta se žali bolje išta nego ništa.Tako je to kod nas,njemu treba pomoć da kupi ljek pa nema sredstava.Pojedincima treba auto i putovanje (privatno i sredstva se nađu za 24.sata.Šuti trpi pa dokle.Pomozimo POMOZIMO MUSTAFI MUJEZINOVIĆU ,I njegovim lopovima a broj žiro računa ću naknadno objaviti.Odazovite se akciji i budimo humani da čoviek uspije bolje od svog predhodnika Brankovića.
Anti-Depresiv

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 25/01/2010 12:39

Anti-Depresiv je napisao/la:Invalid je socijalni slučaj svugdje u svijetU i tražit svoja prava to je normalno a ne kao kod nas,ma daj meni šta će njemu ima rodbinu vani.

Nije mi jasna ova rečenica. Na početku pišeš da je ''invalid socijalni slučaj'', pa u nastavku govoriš o pravima tih ''socijalnih slučajeva''.

Solidarnosti u društvu mora biti prema starim i onesposobljenim tokom rada (Obavezno penziono-invalidsko osiguranje) i onesposobljenim na druge načine.

Naknada koju ja primam zbog onesposobljenja (Lična invalidnina) nije nikakva socijalna pomoć. To je moje pravo na socijalnu zaštitu. Nisam ja kriv što sam obolio od bolesti za koju medicina ne zna ni etiologiju (Porijeklo), a kamoli šta drugo. Zaliječiti znaju, ali izliječiti...YOK. Ima nade ''sklopljen'' je DNK atlas ljudskog organizma.

Nisam čitao Ustav, ali čim postoji Ministarstvo za socijalna pitanja, država/entitet/kanton su se opredijelili da naša država bude socijalno društvo, tj., da pomažu i vode brigu na razne načine o starim, nemoćnim, bolesnim, onesposobljenim,... Prema zakonima te države sve sam papire/uslove stekao i primam naknade.

Čim uvedu prihodovni cenzus po glavi korisnikove porodice, time će država donijeti zakon i imaćemo napismeno da NISMO SOCIJALNO DRUŠTVO, pa prema tome, ne treba nam ni Ministarstvo za socijalnu politiku.

Zdravi i pametni neka se naoružaju, otimaju, pljačkaju, da bi sebe i svoju porodicu obezbjedili za starost kada će biti nemoćni.

Ministar Bevanda je nedavno govorio o ''socijalnoj pomoći''.
NAKNADA ZA ONESPOSOBLJENOST JE MOJE PRAVO, A NE SOCIJALNA POMOĆ!
INVALID=lat. BEZVRIJEDAN = POGRDAN NAZIV KOJI TREBA IZBACITI IZ ZAKONAA!

Živ mi ti @Anti-depresive, anti-tersni!
BajrinNajmladji

PostPostao/la sarajlijat dana 25/01/2010 20:30

meni je prije 3 godine ukinuto rjesenje o RVI,kao treban na reviziju..pa tamo pa vamo,milion kekih komisija i obustava,i na kraju su formirali taj institut,ali nisam dobio poziv jos,Kako oni mogu ukinuti tako RVI a da me nisu odmah poslali na reviziju,i dal se mogu zaliti nekome.3 godine nemam nista,i cekam ko budala da me pozovu?
sarajlijat

PostPostao/la crni12 dana 25/01/2010 21:40

kakavdanakneiskustvu je napisao/la:
crni12 je napisao/la:u srednjobosanskom kantonu jos nije bila uplata za neratne invalide :x :x

niđe veze,kad otprilike u mjesecu vi dobijete invalidnine?

u decembru kada je bila uplata sredstava,mi smo je dobili 4 janura.sad kad je ova bila nekima u drugim kantonima ,ko zna kad ce je nama kanton uplatit :x
crni12

PostPostao/la sarajlijat dana 25/01/2010 21:57

sta ti pricas,ja jedno a on drugo
sarajlijat

PostPostao/la crni12 dana 25/01/2010 22:02

sarajlijat je napisao/la:sta ti pricas,ja jedno a on drugo

imas u gornjem desnom uglu tipku citiraj,da se zna na koga se post odnosi
crni12

PostPostao/la sarajlijat dana 26/01/2010 15:16

pa pisi za mene
sarajlijat

PostPostao/la ekro dana 26/01/2010 15:50

pozdrav, znate li kad ce bit isplata neratnim invalidima sa tjelesnim ostecenjem 100% koji su dobili rjesenje prije mjesec za sbk
ekro

PostPostao/la crni12 dana 27/01/2010 10:40

ekro je napisao/la:pozdrav, znate li kad ce bit isplata neratnim invalidima sa tjelesnim ostecenjem 100% koji su dobili rjesenje prije mjesec za sbk

ako si dobio rjesenje prije mjesec dana bice uplaceno tek za dva mjeseca al ce uplatit i zaostatke,ne znam iz kojeg si grada u sbk,al tako su bar meni uplatili pon rjesenju
crni12

PostPostao/la Anestezija dana 29/01/2010 06:13

E pozdrav samo da pitam za komsiju nesto, dobio je rjesenje 1.10. da je 100% invalid a do sada mu nista ne isplacuju..kanton tuzlanski, jel zna ko kad bi mogli :)
Anestezija

Lokacija: Nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem.

PostPostao/la Mx dana 29/01/2010 13:51

@ Bajrin Najmladji, dobar post :)

Treba bolje strukturirati i kategorizirati ove raznorazne slucajeve osposobljenih i neosposobljenih osoba, bolesnih penzionera, djece i slicno.

Primjeri:

1. Kategorija Ratni vojni invalidi. Ovdje se strogo moraju razdvojiti Pravi i Lazni invalidi. Laznima ukinuti nadoknade a Pravim ratnim invalidima koji su branili drzavu i to vrijeme im se vodilo kao extra radni staz treba da im drzavna osiguranja placaju nadoknadu/iinvalidninu/penziju jer su oni sve do invaliditeta bili manje vise u nekom radnom stazu i placali kao i ostali gradjani solidarno svoje penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Znaci ni ova kategorija nebi trebala da se vodi pod Socijalna kategorija nego Kategorija Osigurani jer dok su radili i placali su svoja raznorazna osiguranja.

2. Kategorija uza Porodica poginulog u ratu i slicno (Zena i djeca dok ne dobiju neki posao, zavrse skolu i slicno) a koji nemaju nikakve ekonomske potpore trebaju da imaju pomoc iz nekog socijalnog fonda koji je formiran samo za te namjere i slucajeve.

3. Za sve neke poluinvalide fizicke i psihicke, znaci slucajevi sa ogranicenim sposobnostima za rad bi se trebali ostali poreski obveznici i drzava koja upravlja novcem poreskih obveznika pobrinuti da otvore radna mjesta za ovakve slucajeve pa da oni rade individualno onoliko koliko svaki od njih pojedinac moze (Ovim i oni postaju djelimicno poreski obveznici) a da im se drugi dio nadoknade kao egzistens minimum dadne iz nekih socijalnih fondova i slicno.

4. Kategorija Invalidi (Iz nekih saobracajnih nesreca, nesreca na radu i slicno) koji su svoju nadoknadu/invalidninu/penziju zaradili dok su radili i placali svoje licno obavezno penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Posto su dok su radili placali svoje osiguranje oni nemogu podpadati pod kategoriju Socijalni slucajevi nego pod Kategoriju Osigurani.

5. Kategorija Osobe rodjene sa manjim ili vecim invaliditetom i nisu sposobne za rad bi trebale da podpadaju pod kategoriju Socijalni slucajevi jer nisu radili 1 dan u svom zivotu i nisu posto nisu radili placali svoje penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Drugi poreski obveznici koj rade ili su radili trebaju biti solidarni u ekonomskoj pomoci ovoj kategoriji.

6. Kategorija Bolesni koji su svoju penziju zaradili dok su radili i placali svoje licno obavezno penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Posto su dok su radili placali svoje osiguranje oni nemogu podpadati pod kategoriju Socijalni slucajevi nego Kategorija Osigurani.

7. Kategorija nezaposleni. Mogi bi dobijat manju naknadu iz socijalnog fonda poreskih obveznika dok ne dobiju posao i dok oni sami ne postanu novi poreski obveznici.

8. Kategorija Penzioneri koji su svoju penziju zaradili dok su radili i placali svoje licno obavezno penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Posto su dok su radili placali svoje osiguranje oni nemogu podpadati pod kategoriju Socijalni slucajevi nego Kategorija Osigurani.

9. Kategorija Djeca, maloljetnik/maloljetnica do napunjenih 18 godina. Treba da im drzava daje neku potporu/nadoknadu/stimulaciju do predskole a kasnije za skolovanje dok ne zavrse skolu od novca koji su njihovi roditelji i drugi gradjani kao poreski obveznici uplacivali i redovno uplacuju stalno od njihovih plata i raznoraznih osiguranja drzavi. Ovi fondovi za djecu od poreskog novca njihovih roditelja i ostalig gradjana bi se trebali voditi kao Socijalni fondovi i slucajevi.
Mx

PostPostao/la dems dana 29/01/2010 20:24

Mx je napisao/la:@ Bajrin Najmladji, dobar post :)

Treba bolje strukturirati i kategorizirati ove raznorazne slucajeve osposobljenih i neosposobljenih osoba, bolesnih penzionera, djece i slicno.

Primjeri:

1. Kategorija Ratni vojni invalidi. Ovdje se strogo moraju razdvojiti Pravi i Lazni invalidi. Laznima ukinuti nadoknade a Pravim ratnim invalidima koji su branili drzavu i to vrijeme im se vodilo kao extra radni staz treba da im drzavna osiguranja placaju nadoknadu/iinvalidninu/penziju jer su oni sve do invaliditeta bili manje vise u nekom radnom stazu i placali kao i ostali gradjani solidarno svoje penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Znaci ni ova kategorija nebi trebala da se vodi pod Socijalna kategorija nego Kategorija Osigurani jer dok su radili i placali su svoja raznorazna osiguranja.

2. Kategorija uza Porodica poginulog u ratu i slicno (Zena i djeca dok ne dobiju neki posao, zavrse skolu i slicno) a koji nemaju nikakve ekonomske potpore trebaju da imaju pomoc iz nekog socijalnog fonda koji je formiran samo za te namjere i slucajeve.

3. Za sve neke poluinvalide fizicke i psihicke, znaci slucajevi sa ogranicenim sposobnostima za rad bi se trebali ostali poreski obveznici i drzava koja upravlja novcem poreskih obveznika pobrinuti da otvore radna mjesta za ovakve slucajeve pa da oni rade individualno onoliko koliko svaki od njih pojedinac moze (Ovim i oni postaju djelimicno poreski obveznici) a da im se drugi dio nadoknade kao egzistens minimum dadne iz nekih socijalnih fondova i slicno.

4. Kategorija Invalidi (Iz nekih saobracajnih nesreca, nesreca na radu i slicno) koji su svoju nadoknadu/invalidninu/penziju zaradili dok su radili i placali svoje licno obavezno penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Posto su dok su radili placali svoje osiguranje oni nemogu podpadati pod kategoriju Socijalni slucajevi nego pod Kategoriju Osigurani.

5. Kategorija Osobe rodjene sa manjim ili vecim invaliditetom i nisu sposobne za rad bi trebale da podpadaju pod kategoriju Socijalni slucajevi jer nisu radili 1 dan u svom zivotu i nisu posto nisu radili placali svoje penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Drugi poreski obveznici koj rade ili su radili trebaju biti solidarni u ekonomskoj pomoci ovoj kategoriji.

6. Kategorija Bolesni koji su svoju penziju zaradili dok su radili i placali svoje licno obavezno penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Posto su dok su radili placali svoje osiguranje oni nemogu podpadati pod kategoriju Socijalni slucajevi nego Kategorija Osigurani.

7. Kategorija nezaposleni. Mogi bi dobijat manju naknadu iz socijalnog fonda poreskih obveznika dok ne dobiju posao i dok oni sami ne postanu novi poreski obveznici.

8. Kategorija Penzioneri koji su svoju penziju zaradili dok su radili i placali svoje licno obavezno penzisko-zdravstveno-invalidsko osiguranje. Posto su dok su radili placali svoje osiguranje oni nemogu podpadati pod kategoriju Socijalni slucajevi nego Kategorija Osigurani.

9. Kategorija Djeca, maloljetnik/maloljetnica do napunjenih 18 godina. Treba da im drzava daje neku potporu/nadoknadu/stimulaciju do predskole a kasnije za skolovanje dok ne zavrse skolu od novca koji su njihovi roditelji i drugi gradjani kao poreski obveznici uplacivali i redovno uplacuju stalno od njihovih plata i raznoraznih osiguranja drzavi. Ovi fondovi za djecu od poreskog novca njihovih roditelja i ostalig gradjana bi se trebali voditi kao Socijalni fondovi i slucajevi.

Mx kad si tako dobar strucnjak odgovori mi: kako bi ti svrstao nekoga ko ima urodjenu bolest i bio je u radnom odnosu tj. stekao licnu penziju? Da li je to polu-socijalni slucaj?
dems

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 29/01/2010 22:52

Sve onesposobljene osobe moraju imati iste naknade i iste ostale beneficije, samo RVI, pošto su dali dijelove tijela, doživjeli psihičke traume, pa oboljeli od PTSD-a, dali živote za domovinu,....Njihove dodatne naknade, kao priznanje društva treba da obezbjedi Ministarstvo za boračka pitanja. Ovo ministarstvo treba da se pobrine i za ostale boračke beneficije, stambena problematika, školovanje djece, supruge poginulih, roditelji poginulih,...etc.

Kroz 80 godina, recimo, ovo Ministarstvo za boračka pitanja će biti suvišno, ako ne bude novog rata ili ako bh. vojnici ne postanu topovsko meso i marionete NATO komande.
BajrinNajmladji

PostPostao/la Mx dana 30/01/2010 01:57

dems je napisao/la:Mx kad si tako dobar strucnjak odgovori mi: kako bi ti svrstao nekoga ko ima urodjenu bolest i bio je u radnom odnosu tj. stekao licnu penziju? Da li je to polu-socijalni slucaj?

@ dems, ja nisam nikakav strucnjak, medjutim pokusavam da koristim mozak s razmisljanjem sta bi mozda bilo najbolje i za pojedince kao i drzavu u cjelini kada su u pitanju ove raznorazne nadoknade raznih kategorija pojedinaca itd.

Ovaj tvoj slucaj koji si naveo bih ja licno stavio pod neku kategoriju kao sto si i sam napisao polu-socijalni slucaj. Znaci posto je imao i ima neku urodjenu bolest treba da dobije jedan dio nadoknade iz nekog socijalnog drzavnog fonda a posto je radio (stalno ili djelimicno) drugi dio nadoknade bi trebao da dobije iz nekog osiguravajuceg drzavnog fonda. Te dvije nadoknade bi trebale da obezbjedjuju tom pojedincu osnovni egzistencijalni ekonomski minimum za zivot kao i u mnogim drugim naprednim drzavama Evrope.
Mx

PostPostao/la zaimi dana 02/02/2010 10:30

Ovaj forum redovno pratim a prvi put pišem jer sam i sam roditelj dvoje djece sa 100% urođene invalidnosti. Mislim da nam svima fali još više odlučnosti i podrške onima koji se zalažu za osnovna ljudska prava ove kategorije građana. Mene ličnofascinira borba i odlučnost najvećeg borca za ovu populaciju Zijada Arapčića i na ovaj način mu se pkušavam zahvalit mada bi naj radije da ga zagrlim i dam svesrdnu podršku. Hvala. A ostali invalidi mogu tražiti pisati ili oni ili njihovi bliži i ujediniti ovu kategoriju da budemo kompaktni kao jedno tijelo da zajedno djelujemo, tražimo i zahtjevamo. Nažalost naš glas se nečuje dovoljno jer je neko preokupiran svojom bolešću , neko njegom invalidnog lica od koga se nemože odmaknuti a političari to zloupotrebljavaju na najbrutalniji način. Ujedinimo se svi civilni invalidi i pripremimo da damo podršku na izborima Stranki invalida. Znam da je to relativno malo glasova ali može biti itekako presudno u pravljenju koalicija. Nedozvolimo da nas iko razdvja po imenima ili nacionalnoj pripadnosti svi mi imamo ista prava i samo ih svi zajedno možemo ostvariti ako smo ujedinjeni. Ovdje namjerno ne govorim o ratnim invalidima jer je to posebna problematika i jako kompleksna. Ali je jedno sigurno da moramo insistirati na primjeni Konvencije o pravima invalidnih lica. Zapamtite samo zajedno možemo mnogo. Pozdrav svim invalidnim licima i zapamtite vi niste nimalo manje vrijedni članovi ovog društva samo uzdignute glave naprijed bar ste se vi navikli boriti kao niko.
zaimi

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 02/02/2010 21:36

zaimi je napisao/la:Ovaj forum redovno pratim a prvi put pišem jer sam i sam roditelj dvoje djece sa 100% urođene invalidnosti. Mislim da nam svima fali još više odlučnosti i podrške onima koji se zalažu za osnovna ljudska prava ove kategorije građana. Mene ličnofascinira borba i odlučnost najvećeg borca za ovu populaciju Zijada Arapčića i na ovaj način mu se pkušavam zahvalit mada bi naj radije da ga zagrlim i dam svesrdnu podršku. Hvala. A ostali invalidi mogu tražiti pisati ili oni ili njihovi bliži i ujediniti ovu kategoriju da budemo kompaktni kao jedno tijelo da zajedno djelujemo, tražimo i zahtjevamo. Nažalost naš glas se nečuje dovoljno jer je neko preokupiran svojom bolešću , neko njegom invalidnog lica od koga se nemože odmaknuti a političari to zloupotrebljavaju na najbrutalniji način. Ujedinimo se svi civilni invalidi i pripremimo da damo podršku na izborima Stranki invalida. Znam da je to relativno malo glasova ali može biti itekako presudno u pravljenju koalicija. Nedozvolimo da nas iko razdvja po imenima ili nacionalnoj pripadnosti svi mi imamo ista prava i samo ih svi zajedno možemo ostvariti ako smo ujedinjeni. Ovdje namjerno ne govorim o ratnim invalidima jer je to posebna problematika i jako kompleksna. Ali je jedno sigurno da moramo insistirati na primjeni Konvencije o pravima invalidnih lica. Zapamtite samo zajedno možemo mnogo. Pozdrav svim invalidnim licima i zapamtite vi niste nimalo manje vrijedni članovi ovog društva samo uzdignute glave naprijed bar ste se vi navikli boriti kao niko.

Svakako da trebamo organizovano nastupati, boriti se za svoja prava. Kroz udruženja, putem političkih stranaka,...Na svaki mogući način uključujući već viđene ''upade'' na Skupštinska zasjedanja.

Svaka čast Zijadu A., učinio je mnogo za nas onesposobljene, ali mu nikada neću zaboraviti da je na proteste poveo najteže onesposobljene u blokadu granice negdje kod Neuma gdje je ''glavni'' bio Lijanović.
Protesti propali, granica nije bila blokirana (Ne sjećam se više razloga),...Uglavnom ostao mi gorak okus da se naš ''Zijo prodao mesarima'' (Svaka čast i Lijanoviću za neke poteze, ali uvlačiti one najnemoćnije u neke sumnjive proteste, ne ide).

@zaimi,
Dobro si ovo primjetio da smo skoro svi preokupirani životnom situacijom, te ukidanja naknada, trči doktorima, njegovanjem onesposobljenih (Eto, ti dvoje njeguješ),...Nema se vremena za to da se posvetiš sebi, a kamoli da se angažuješ u nekom udruženju, stranci, da ideš na proteste,...Bilo šta.

Ja nekada ne znam gdje udaram, trči jednom promijeniti pelene, ima opstipaciju, pa rješavaj čepićima, drugo plače, fali joj para hoće da kupi nešto,...Da ne pričam, kada se pokvari, recimo, veš-mašina,...Haos.
Nije da ne volim ove svoje dvije ''ledenice'', sve bih učinio za njih, ali nisam ni ja od čelika, ponekada mi treba zamjena.
Odmor. Sestra iz CG je trenutno ovdje, pomaže.

P.S.
Ukoliko nekome fali pelena za odrasle, nedovoljna gida iz Zdravstvenog fonda, ima ih u oglasima za kupiti.
Cijena je 0,50KM/1pelena. Iste, kvalitetne, SANI.
BajrinNajmladji

PostPostao/la dems dana 03/02/2010 14:08

zaimi je napisao/la:Ovaj forum redovno pratim a prvi put pišem jer sam i sam roditelj dvoje djece sa 100% urođene invalidnosti. Mislim da nam svima fali još više odlučnosti i podrške onima koji se zalažu za osnovna ljudska prava ove kategorije građana. Mene ličnofascinira borba i odlučnost najvećeg borca za ovu populaciju Zijada Arapčića i na ovaj način mu se pkušavam zahvalit mada bi naj radije da ga zagrlim i dam svesrdnu podršku. Hvala. A ostali invalidi mogu tražiti pisati ili oni ili njihovi bliži i ujediniti ovu kategoriju da budemo kompaktni kao jedno tijelo da zajedno djelujemo, tražimo i zahtjevamo. Nažalost naš glas se nečuje dovoljno jer je neko preokupiran svojom bolešću , neko njegom invalidnog lica od koga se nemože odmaknuti a političari to zloupotrebljavaju na najbrutalniji način. Ujedinimo se svi civilni invalidi i pripremimo da damo podršku na izborima Stranki invalida. Znam da je to relativno malo glasova ali može biti itekako presudno u pravljenju koalicija. Nedozvolimo da nas iko razdvja po imenima ili nacionalnoj pripadnosti svi mi imamo ista prava i samo ih svi zajedno možemo ostvariti ako smo ujedinjeni. Ovdje namjerno ne govorim o ratnim invalidima jer je to posebna problematika i jako kompleksna. Ali je jedno sigurno da moramo insistirati na primjeni Konvencije o pravima invalidnih lica. Zapamtite samo zajedno možemo mnogo. Pozdrav svim invalidnim licima i zapamtite vi niste nimalo manje vrijedni članovi ovog društva samo uzdignute glave naprijed bar ste se vi navikli boriti kao niko.

Zaimi lijepo zboris o Zijadu Arapcicu i ja ga u mnogim njegovim akcijama podrzavam i drzim mu fige. Ali ne treba zaboraviti da on ima svoju stranku i da su njegovi interesi mnogo veci i drugaciji od nasih. Dok se on nije poceo baviti nasim pravima, naravno i svojim u Federaciji BiH, je bilo 19.800 korisnika ovih prava, a sada ih ima preko 100.000 koji su proceduri i bar jos toliko koji imaju namjeru da budu. Zijina politika je ta, sto vise korisnika prava socijalne zastite to vise zahvalnih glasaca. U stvari se Zijo da budem vulgaran zajebao, jer ja prvi ne bih glasao za sranku invalida, jer su to vecinom ljudi slabog karaktera. Zijo sve ovo sto radi sigurno ne radi zbog 403 KM, jer to njemu nista ne znaci. Njegov kapital za koji se zna premasuje milion maraka, a treba uzeti i cinjenicu da je jos prije rata posudjivao novac cementari Lukavac da isplati radnicima plate. Pa dragi moj Zaimi poslusaj i drugu stranu ploce. Ja nemam nikakvih pretenzija u odnosu na Ziju nego pisem ono kako jeste.
dems

PostPostao/la zaimi dana 03/02/2010 15:42

za Bajrin najmlađi (ime ti je interesantno jer sam ja stvarno Bajrin stariji) hvala na podršci a nisam znao za tu groznu manipulaciju invalidima u režiji Lijanovića što je naravno za svaku osudu u svakom pogledu. Ja pelene za odrasle kupujem Protekt (40-70 kg) i dođu po 1 KM/kom ito sve iz svog džepa pa mi na PP dodaj broj telefona za te pelene ako je kvalitet kao Protekt (pošto radim u Mostaru tu bi mi najviše odgovaralo).
za Demsa zahvaljujem na komentaru mada sam i sam znao da Zijo ima neki bisnis od koga živi što je opet dobro znači nije mu angažman isključivo radi para. Što se tiče Stranke invalida nisam imao uvid u Program i drugu regulativu pa neznam mnogo. A Zijo kakav god je ipak se eksponira pred onim " vukovima" i bar deklarativno zalaže za naša prava a volio bih kad bi bio neko još jači i konkretniji to bi nam više odgovaralo. Nemojmo ga osuđivati zato što ima biznis zna se ko to treba kontrolisati.Ja predlažem da budemo uz Ziju pa da ga i prevaziđemo kvalitetom ma ko to bio samo nek mu je jedini cilj bolji položaj invalida u društvu. Svima su nam vrata otvorena samo je pitanje koliko ko ima vremena, snage i života da nosi ovakvo breme. Podržavam isključivo iskrene borce za bolji položaj invalida a za svaku osudu je zloupotreba ove populaciju za druge ciljeve.
zaimi

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 03/02/2010 23:40

@zaimi,
Ako ti djeca imaju zdravstveno osiguranje možeš dobijati 90 pelena mjesečno po djetetu (Ako oba ne mogu kontrolisati pražnjenja) na teret Zdravstvenog fonda FBiH ili Kantonalnog.

Ako je malo 90 pelena mjesečno, onda ti ne preostaje ništa drugo, nego da kupiš putem oglasa. Takav je slučaj sa mojom materom.

Možeš ti kupovati i za svoju lovu ako si imućan, niko ti ne brani, ali svaki onesposobljeni čovjek ima pravo, ne samo onesposobljeni nego i oni koji imaju takvu bolest da trajno ili privremeno ne mogu kontrolisati pražnjenja imaju pravo na 90 pelena mjesečno.

Traži od nadležnog ljekara porodične medicine da ti propiše te pelene, naravno, moraš ponijeti nalaz specijaliste, otpusnicu iz bolnice ili bilo koji drugi papir iz kojeg se vidi da djeca ne mogu kontrolisati pražnjenja.

@zaimi,
Imaš PP=Privatnu poruku od mene.
BajrinNajmladji

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: AleksoMKD, Ali Kemal, djonko brajs, Google Adsense [Bot] i 13 gostiju.