Istina o invalidima

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Istina o invalidima

PostPostao/la Kraljica_Suza dana 09/06/2009 20:38

danak, jesi to opet iskopao negdje :) hvala na obavijesti, nego me zacudilo pravo, preranoooo je!
(mislim ok je, ali s obzirom da uvijek kasne po 10tak dana pa se nacuditi ne mogu da je isplata, a 9. je tek :shock:

EDIT: evo procitala sam i ja na internetu da je bila isplata, al se jos cudu nacuditi ne mogu :mrgreen:
Kraljica_Suza

PostPostao/la holowey dana 13/06/2009 10:54

kakavdanakneiskustvu je napisao/la:meni i dalje nije jasno zašto se invalidnine ne isplaćuju istovremeno i za ratne i za neratne invalide,a takođe i zašto se u medijima obajvljuje samo datum isplate s ratnih invalidnina,ili boračkih,kako god,a ne i datum isplate civilnih ili neratnih invalidnina

odgovor na prvo pitanje je sto su isplate sa racuna dva razlicita ministarstva, a odgovor na drugo pitanje je sto vise para ide na ratne invalidnine tako da medijska promocija takve "brige" nosi vise poena...
holowey

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 13/06/2009 12:27

holowey je napisao/la:
kakavdanakneiskustvu je napisao/la:meni i dalje nije jasno zašto se invalidnine ne isplaćuju istovremeno i za ratne i za neratne invalide,a takođe i zašto se u medijima obajvljuje samo datum isplate s ratnih invalidnina,ili boračkih,kako god,a ne i datum isplate civilnih ili neratnih invalidnina

odgovor na prvo pitanje je sto su isplate sa racuna dva razlicita ministarstva, a odgovor na drugo pitanje je sto vise para ide na ratne invalidnine tako da medijska promocija takve "brige" nosi vise poena...

Mudro zboriš @holoway, a ja bih dodao da se vlast više boji ''boračke populacije i primalaca boračkih naknada/invalidnina'', nego neratnih civilnih sto posto onesposobljenih,...Sa izuzetkom ovih iz Saveza gluhih i nagluhih, avangarda našeg društva,...Fala im što učiniše za nas!
BajrinNajmladji

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 16/06/2009 22:30

kakavdanakneiskustvu je napisao/la:danas počela isplata tzv. civilnih invalidnina

jeste i ja podigoh svoju gidu, ali uskoro , INTERVENTNI ZAKON FBIH (Vidi na drugoj temi na politici):
Član 4.

Visina tekućih grantova pojedincima koji se isplaćuju iz budžeta Federacije i kantona , a koji se odnose na ratne vojne invalide, dobitnike ratnih priznanja, mogu iznositi maksimalno mjesečno u visini isplaćenih za decembar 2008. godine , umanjene za 10%.

Član 5.

Visina tekućih grantova za lica sa invaliditetom- neratni invalidi koji se isplaćuju iz budžeta Federacije mogu iznositi mjesečno maksimalno u visini isplaćenih za decembar 2008. godine , umanjene za 10%.

Član 6.

Visina tekućeg granta za vojne penzije ostvarene pod povoljnijim uvjetima koji se isplaćuje iz

iz budžeta Federacije mogu iznositi maksimalno mjesečno u visini isplaćenih za decembar 2008. godine , umanjene za 10%.

Član 7.

Visina tekućeg granta za civilne žrtve rata koji se isplaćuje iz budžeta Federacije može iznositi maksimalno mjesečno u visini isplaćenih za decembar 2008. godine , umanjene za 10%.

Član 8.

Visina tekućih grantova utvrdjena kantonalnim zakonima i drugim propisima, te propisima koje donose kantonalne vlade i ministarstva , koji se isplaćuju iz kantonalnih budžeta mogu iznositi maksimalno mjesečno u visini isplaćenih za decembar 2008. godini , umanjeni za 10%.

Fino su oni poljoprivrednici/umirovljenici rekli dajte neku selekciju jer smo mi penzioneri vež bili zakinuti. Što taj Interventni zakon ne napravite tako pa do 1000KM primanja, manje postotaka ''kresanja'', pa dalje do 2000, do 3000, do 4000KM, do 5000 i više da budu različiti procenti.
NE MOŽE ŠTEDNJA I GLAVNI NJEN UDAR DA BUDE NA NAJNEMOĆNIJE! NIJE TO FINO! A NI DEMONSTRACIJE/PROTESTI NEĆE BITI FINE, JA IM KAŽEM I OBEĆAVAM!
BajrinNajmladji

PostPostao/la hamza_sa dana 17/06/2009 15:40

Za sutra su najavljene masovne demonstracije invalide pred zgradom Vlade FBiH. Zna li iko u koliko su sati???
hamza_sa

PostPostao/la Lesli Eldridž dana 17/06/2009 19:34

U 10. :D
Lesli Eldridž

PostPostao/la avdo dana 19/06/2009 16:14

Nije mi jesno da našim građanima na jedno uho uđe ne drugo izađe,pa ljudi moji poslane su jasne poruke davno da postojeći političari 15.godina pljačkaju kradu,kupuju jahte,vile i ko zna šta još i dođu izbori oni isto.Šta treba da se desi da bi se postijeća vlast skinula šta? Lično znam, da je BPS upozoravao da će i dalje prodavati i uništavati sve što mogu,ali niko to nije htio da čuje i opet vlast onima koji su prodali sve i prevarili građane.
avdo

PostPostao/la avdo dana 20/06/2009 10:14

nije rješenje da se borcima isplaćuje 150,00 KM od tih sredstava dosada se moglo napraviti na hiljade rednih mjesta,svaka opština je mogla od tih sredstava masu tih ljudi zaposliti otvoriti pogone da ljudi svako jutro idu na posao a ne čekati milostinju.Šta je Čehoslovačka bila za nas,a danas Češka zemlja sa najvećim ivnesticijama.Političke partije imaju krug ljudi koji pojma nemaju o ekonomiji i eto šta su napravili.DAJMO IM OPET PRAVO DA NAS DOKRAJČE.Pustimo stare fraze o ugroženosti naroda u BiH nama treba samo posao da se radi.
avdo

Broj RVI je manji od stvarnog

PostPostao/la Vertigo dana 29/06/2009 21:11

Hajmo malo pogledati sa druge strane. :)

Trenutno u FBiH ima 54.000 korisnika tog prava, a to je zbirno za ARBiH i HVO. Vjeruje se da je odnos 3 : 1.
Ocito je da broj pripadnika ARBiH koji su RVI, ne prelazi broj od max. 40.000, od kojih je najvise onih sa min. invalidnoscu od 20%.
Ako se ima u vidu sljedece "U četiri ratne godine ubijena su ili nestala 30.633 pripadnika Armije BiH..' dobiva se odnos od 1.3 / 1 :!:

A pogledajmo kako to izgleda u saobracajnim nesrecama :
"U 2007. godini....od cega je registrirano 210 saobracajnih nezgoda sa poginulim ,5.419 s povrijedenim licima"
koliko je, od ovih povrijedenih ostalo laksih ili tezih invalida ?

ili da pogledamo malo susjede koji odvajaju daleko znacajnije sume novca za tu populaciju,
"U protekle tri godine broj ratnih vojnih invalida Domovinskog rata povećan je za oko osam tisuća i, prema podacima Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, do svibnja 2009. godine bilo ih je 49.950."
da sada i ne poredimo zestinu rata u BiH i Hrvatskoj.

Dakle, sta vi mislite ?
Da li je odnos rvi i poginulih pripadnika ARBiH, koji iznosi 1,3/1, realan, uvecan ili, kako se meni cini, manji od stvarnog?
Vertigo

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 01/07/2009 00:38

Hajmo, sapatnici dragi, spremite po stotinjak maraka i prijaviti se lešinarima:
http://www.kcsr.ba/Obavjestenje_licna_invalidnina.pdf je napisao/la:JU“Kantonalni centar za socijalni rad“, Službe socijalne zaštite općina u Kantonu
Sarajevo, u skladu sa odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama
socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom, („Službene novine
Federacije BiH“ broj 14/09, u daljem tekstu Zakon)

O B A V J E Š T A V A

1. Sve korisnike koji su ostvarili pravo na ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć od
strane drugog lica i ortopedski dodatak u visini od 90 i 100% oštećenja organizma, da
podliježu ponovnoj ocjeni Instituta za vještačenje zdravstvenog stanja u skladu sa odredbama Zakona.

2. Sve podnosioce zahtjeva, koji su podnijeli zahtjev za ostvarivanje navedenih prava
prije stupanja na snagu Zakona, kod kojih je izvršen pregled od strane Instituta za medicinsko
vještačenje zdravstvenog stana, a kad nije donešeno rješenje, podliježu ponovnom pregledu
Instituta.

3. Sve podnosioce zahtjeva koji su podnijeli zahtjev za ostvarivanje navedenih prava prije
stupanja na snagu ovog Zakona, kod kojih nije izvršen pregled od strane Instituta za
medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja za iste će se pregled izvršiti po odredbama ovog
Zakona.

4. Svi podnosioci zahtjeva, koji su podnijeli zahtjev za ostvarivanje navedenih prava
poslije stupanja na snagu Zakona, postupak se provodi u skladu sa odredbama istog,
odnosno pregledi će se izvršiti po odredbama Zakona.

Također, sve kategorije gore navedenih korisnika i podnosioca zahtjeva, obavezne su, u
skladu sa odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti
civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom, („Službene novine F BiH“ broj 14/09), koji je stupio na snagu 12.03.2009. godine, a koji predviđa postupak za ostvarivanje prava koji se razlikuje od dosadašnjeg, te da je članom 11. stav 1. istog Zakona određeno da troškovi
postupka za ostvarivanje prava u prvom stepenu padaju na teret podnosioca zahtjeva, da se
jave u mjesno nadležnu Službu socijalne zaštite radi detaljnijih informacija u daljem postupku ostvarivanja i priznavanja prava.

NAPOMENA:

Navedene kategorije, obavezne su, u roku od 6 (šest) mjeseci od dana stupanja na snagu
navedenog Zakona, tj. do 12.09.2009. godine, da se jave u mjesno nadležne Službe socijalne
zaštite, u suprotnom smatrat će se da su odustali od ostvarenih prava i podnešenih zahtjeva

te će se u njihovim predmetima postupiti u skladu sa Zakonom o upravnom postupku.
BajrinNajmladji

PostPostao/la Vertigo dana 01/07/2009 02:05

Ovi vladajuci nisu dobro nikako :roll:
BajrinNajmladji je napisao/la:1. Sve korisnike koji su ostvarili pravo na ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć od
strane drugog lica i ortopedski dodatak u visini od 90 i 100% oštećenja organizma, da
podliježu ponovnoj ocjeni Instituta za vještačenje zdravstvenog stanja u skladu sa odredbama Zakona.
....

Zakona određeno da troškovi postupka za ostvarivanje prava u prvom stepenu padaju na teret podnosioca zahtjeva
Vertigo

PostPostao/la holowey dana 01/07/2009 02:22

Vertigo je napisao/la:Ovi vladajuci nisu dobro nikako :roll:
BajrinNajmladji je napisao/la:1. Sve korisnike koji su ostvarili pravo na ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć od
....

Zakona određeno da troškovi postupka za ostvarivanje prava u prvom stepenu padaju na teret podnosioca zahtjeva

mene je ovo sokiralo... u prvi mah sam mislio da je u pitanju neka prevara i navlakusa, pa kad sam dobio potvrdu iz sluzbenog izvora, postao sam bijesan... smirilo me je to sto tvrde da ce oni kojima se tokom revizije potvrdi stepen invaliditeta dobiti refundaciju troskova...

medjutim, i dalje me nervira sto cak i na ovaj nacin zele da dodju do kratkoracnog beskamatnog kredita :x
holowey

PostPostao/la selko dana 01/07/2009 22:30

e sad mi nista nije jasno,mislim,rijesenje o stepenu invalidnosti smo dobili prije stupanja zakona na snagu,tj.u novembru 2008.g.a na komisiji smo bili u septembru iste godine,nije uplacena niti jedna naknada kao ni zaostatak pa me sad interesuje da li ta osoba podljeze ponovnoj komisiji ili sta vec,nikakvu obavijest vise nismo dobili..ps. radi se o 100% invalidu....
selko

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 01/07/2009 22:51

selko je napisao/la:e sad mi nista nije jasno,mislim,rijesenje o stepenu invalidnosti smo dobili prije stupanja zakona na snagu,tj.u novembru 2008.g.a na komisiji smo bili u septembru iste godine,nije uplacena niti jedna naknada kao ni zaostatak pa me sad interesuje da li ta osoba podljeze ponovnoj komisiji ili sta vec,nikakvu obavijest vise nismo dobili..ps. radi se o 100% invalidu....

Da, ponovo na komisiju.

Stav 1. Obavještenja.

Zakonom o izmjenama Zakona o soc. zašttiti su tako uredili sve ove stvari da korisnici koji su oboljeli, postali osobe sa onesposobljenjem od 100% zbog starosti (Recimo, moždani udar) nemaju šanse da ''prodju'' nove kriterije...Trebali su ranije misliti šta će biti kada dodje starost, pa su se trebali obezbjediti za slučaj da postanu potpuno nemoćni (Nemoj misliti da ja ovako nešto mislim, samo prepričavam šta su ministar Perica i njegov pomoćnik Dobrica ''trunili'' u medijima prilikom najveće frke).
BajrinNajmladji

PostPostao/la selko dana 02/07/2009 16:27

znaci li to da u slucaju da ne prodje novu komisiju gubi pravo na zaostatke koji datiraju od 2006g jer zahtijev je podnesen tada, a rjesenje je doslo u novembru 2008?
selko

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 02/07/2009 20:19

selko je napisao/la:znaci li to da u slucaju da ne prodje novu komisiju gubi pravo na zaostatke koji datiraju od 2006g jer zahtijev je podnesen tada, a rjesenje je doslo u novembru 2008?

Ne znam. Logično bi bilo da isplate zaostatke do 12.03.2009.
Poznajem neke osobe koje su prošli mjesec primile isplatu zaostataka ( Sa 60% onesposobljenja). Prekontroliši račun, možda je isplaćeno.
BajrinNajmladji

PostPostao/la selko dana 02/07/2009 20:33

hajde, barem malo optimizma u cijeloj prici..mada na racunu nema nista..ali nada umire posljednja :sad:
selko

PostPostao/la Ibro_r dana 04/07/2009 10:58

zonbirile je napisao/la:
o čemu ti to ,za ratne su se pobrinuli,pa imaš civilne žrtve rata,ovo što je sada zajebano su obični invalidi.I ne znam šta je pojam logike kod tebe,ako Hrvatska ima duplo stanovništva nego federacija,a 3x manje invalida znači da je 6x više lažnih ovde,jer i kod njih se švera.Ima evropski prosjek,koji su i oni pregazili.I dajte više stalno sa ratom,usraste više na svakoj temi.

Ovo mi baš nije jasno.
Može li pojašnjenje, molim vas.
Ibro_r

PostPostao/la samo malo dana 04/07/2009 11:06

Dakle, sad svi 90% i 100% invalidi opet idu na komisiju?

Pretpostavljam da ce im se primanja dok traje proces ponovne ocjene invalidnosti, naravno, suspendovati.

Usput ce bar polovici njih stepen invalidnosti biti spusten ispod granice 90%.

Na kraju ce samo oni sa dobrim vezama (kao po obicaju) ostati na listi primatelja, a ostali pusite se.

:bih: :-)
samo malo

PostPostao/la Nekako s proljeća dana 04/07/2009 11:17

:)

E sve dok su jake te ''dobre veze'' i bit' će bez veze....

A one će se pokidati kada više ne bude genga, ili ti novaca da prostiš...
Nekako s proljeća

PostPostao/la zonbirile dana 04/07/2009 13:03

Ibro_r je napisao/la:
zonbirile je napisao/la:
o čemu ti to ,za ratne su se pobrinuli,pa imaš civilne žrtve rata,ovo što je sada zajebano su obični invalidi.I ne znam šta je pojam logike kod tebe,ako Hrvatska ima duplo stanovništva nego federacija,a 3x manje invalida znači da je 6x više lažnih ovde,jer i kod njih se švera.Ima evropski prosjek,koji su i oni pregazili.I dajte više stalno sa ratom,usraste više na svakoj temi.

Ovo mi baš nije jasno.
Može li pojašnjenje, molim vas.

-------------------------------------------------------------------------
pa cijeli kocept je pravljen na osnovu predviđanja.Ako RS ima 7-8000,Hrvatska 38000-40000,Bosna bi trebala imati cca do 30000.Sada staviš u proporciju i vidiš da je sve lopovluk,jer kod nas je "nađeno" 130000.Nastranu u želji za izbornom pobjedom što se obećavalo sve i svašta,ali imaš idiotluka za Ginisovu knjigu.Ne može biti invalid,bolestan čovjek,odnosno izjednačena je invalidnost sa bolešću.Pogotovu imaš 70-šnjaka sa bolesti srca,dijabetesom i sl.koji su oglašeni invalidima.Pa to je normala,to su normalni bolasni ljudi u poznim godinama.Drugi idiotluk za sve vrste invalida je imovinski prag.Mirsad Kebo prima invalidninu zbog oboljenja i platu od 8000KM.I more drugih idiotluka.Smiješan je i Mujezinović,kada poziva ratne invalide da ne dolaze ako znaju da nisu invalidi,jer će uvaliti doktore.Pa idiot jedan,baš ih treba privesti i istražiti.Evo ja sa dva volontera ću pregledati 2000 nalaza po teritorijalnom principu i tvrdim da se na tom uzorku može sa 100% sigurnošću kriminalistički obraditi znatan broj ljekara.
zonbirile

PostPostao/la Vertigo dana 05/07/2009 01:38

Ja sam u postu, koji je na vrhu ove strane, pokusao skrenuti paznju da je broj RVI iz ARBiH vjerovatno manji od stvarnog. :!:
Cak sam i otvorio posebnu temu, ali je svrstana pod ovu.
Volio bih da barem neko ude u tu raspravu, a sada nesto drugo.

Premijer Mujzinovic je mozda dobronamjeran covjek, ali sa mjesta premijera ne moze izjaviti sljedece :

Zato pozivam sve one koji su sigurni u ispravnost svojih papira da dođu na reviziju, a mi ćemo im omogućiti kompletan pregled. Svi oni koji imalo sumnjaju u ispravnost dokumenata prema kojima primaju ova davanja neka ne dolaze. Tako će "uvaliti" i one koji su im izdali te papire jer će i protiv njih biti podnesene krivične prijave", kazao je Mujezinović.
On je obećao da će se svakome pojedinačno izviniti za koga se utvrdi da mu to pravo pripada.

Ovo je ocita kriminalizacija cije populacije RVI i prijetnja, stisni pa trazi svoja prava, ako smijes :!:
Vertigo

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 05/07/2009 07:37

Vertigo je napisao/la:Ja sam u postu, koji je na vrhu ove strane, pokusao skrenuti paznju da je broj RVI iz ARBiH vjerovatno manji od stvarnog. :!:
Cak sam i otvorio posebnu temu, ali je svrstana pod ovu.
Volio bih da barem neko ude u tu raspravu, a sada nesto drugo.

Premijer Mujzinovic je mozda dobronamjeran covjek, ali sa mjesta premijera ne moze izjaviti sljedece :

Zato pozivam sve one koji su sigurni u ispravnost svojih papira da dođu na reviziju, a mi ćemo im omogućiti kompletan pregled. Svi oni koji imalo sumnjaju u ispravnost dokumenata prema kojima primaju ova davanja neka ne dolaze. Tako će "uvaliti" i one koji su im izdali te papire jer će i protiv njih biti podnesene krivične prijave", kazao je Mujezinović.
On je obećao da će se svakome pojedinačno izviniti za koga se utvrdi da mu to pravo pripada.

Ovo je ocita kriminalizacija cije populacije RVI i prijetnja, stisni pa trazi svoja prava, ako smijes :!:

Revizioni pregledi se plaćaju i to 94KM i 120KM za dolazak u kućnu posjetu. Refundacija slijedi ukoliko osoba sa onesposobljenjem ''prodje'' reviziju.

Kome je on obezbjedio i šta je obezbjedio?

Naknada osobama sa onesposobljenjem, invalidnina, je moje pravo na zaštitu, a ne socijalna pomoć!
BajrinNajmladji

PostPostao/la Nekako s proljeća dana 05/07/2009 11:19

:)

Revizije se ne trebaju bojati one osobe koje istinski imaju pravo na status invalidne osobe.Revizije se trebaju bojati one osobe koje su kao zdravstveni radnici prekrsili etički kodeks struke i izdavali dokumentaciju na osnovu koje neko stiče pravo na status osobe sa odredenim procentom invaliditeta.Procenti odreduju visinu i obim materijalnih prava koja zakon garantuje takvim osobama.

Invalidne osobe bi trebale shvatiti da ne mogu ocekivati sigurnost uzivanja svog prava ako takvo pravo uzivaju osobe koje to ne zasluzuju.A sistem se uvezuje i dosadasnje manipulacije su i prolazile zbog njegovih manjkavosti.Vjerujem da ce se sistem odrzati i nastaviti sa nadogradnjom, na obostrano zadovoljstvo.

A lešinari, neka lete dalje....

P.S.
Nemali broj ljudi koji su rat proveli u Sarajevu, počinje ispoljavati psihičke poremećaje...a to su bolesti koje tiho ubijaju ...
Nekako s proljeća

PostPostao/la BajrinNajmladji dana 05/07/2009 12:18

Kao što osobe sa onesposobljenjem ne mogu očekivati sigurnost uživanja svog prava, tako isto osobe sa liječničkim titulama, ne bi trebale uživati pravo na svoj položaj, zaposlenje, ako su izdali lažne potvrde, nalaze...Medjutim, sistem se uspostavlja,...
BajrinNajmladji

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.