Isplata penzije preko pošte ili preko banke ?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Isplata penzije preko pošte ili preko banke ?

PostPostao/la Edmond dana 12/11/2012 12:57

Pozz. Imam dilemu, da li da starom predložim da prima penziju preko pošte ili ipak preko banke ? Hvala za savjet.
Edmond

Re: Isplata penzije preko pošte ili preko banke ?

PostPostao/la blesava dana 12/11/2012 13:02

je li tvoj "stari" vec u penziji ili tek treba da ide?

Ako tek treba da ode u penziju, primat ce preko banke, jer je takav novi propis. Uz zahtjev za penziju, sluzbenik u PIO ce mu traziti da prilozi i broj bankovnog racuna. Za nove penzinere opcija postar ne postoji, jedino ako bas posoji neki opravdan razlog (a to se utvrdjuje preko komisije, i procedura je toliko dugotrajna i komplikovana )

Ako vec prima penziju, i ako mu je mahalski postar azuran, mislim da mu je ipak bolje da prima postom, nego da se muci cekajuci redove u banci ili zezajuci se sa bankomatom, a uz to banka ce mu svaki mjesec odbiti i proviziju za "odrzavanje" racuna.
blesava

PostPostao/la bude dana 12/11/2012 13:05

blesava je napisao/la:je li tvoj "stari" vec u penziji ili tek treba da ide?

Ako tek treba da ode u penziju, primat ce preko banke, jer je takav novi propis. Uz zahtjev za penziju, sluzbenik u PIO ce mu traziti da prilozi i broj bankovnog racuna. Za nove penzinere opcija postar ne postoji, jedino ako bas posoji neki opravdan razlog (a to se utvrdjuje preko komisije, i procedura je toliko dugotrajna i komplikovana )

Ako vec prima penziju, i ako mu je mahalski postar azuran, mislim da mu je ipak bolje da prima postom, nego da se muci cekajuci redove u banci ili zezajuci se sa bankomatom, a uz to banka ce mu svaki mjesec odbiti i proviziju za "odrzavanje" racuna.

k'o da se postar ne "ugradi", skuplji je od banke :D
bude

PostPostao/la Edmond dana 12/11/2012 13:07

blesava je napisao/la:je li tvoj "stari" vec u penziji ili tek treba da ide?

Ma da, i nekako mi je ovo preko poštara nostalgično :-D Treba da ide u penziju, pa me interesuju vaša iskustva. Znači ako je novi penzioner onda mora ići preko banke ? Kako onda može prećći na poštara i da li uopšte može ? Hvala za info
Edmond

PostPostao/la Wind dana 12/11/2012 13:07

Ako prima preko poste, postar je donese na vrata i miran si.
Ali moras cekati kad ce postar doci, hoces li biti u kuci ili ne i uvijek kao nemaju sitno pa zaokruzuju iznos penzije ili traze po par markica sto su donijeli. :-)

Ako prima preko banke, dobijes karticu ili tamo podizes cek.
U slucaju kartice, lova je uvijek na sigurnom i odmah je na racunu, prije nego je donese postar, ali ima vjerovatno neka provizija, zavisi od banke do banke, i da, treba zapamtiti onaj prokleti PIN...kako ono bi.. :?

A ako ce ici u banku po cek...dobro je kondiciju. :)
Wind

PostPostao/la Edmond dana 12/11/2012 13:12

Wind je napisao/la:Ako prima preko poste, postar je donese na vrata i miran si.
Ali moras cekati kad ce postar doci, hoces li biti u kuci ili ne i uvijek kao nemaju sitno pa zaokruzuju iznos penzije ili traze po par markica sto su donijeli. :-)

Ako prima preko banke, dobijes karticu ili tamo podizes cek.
U slucaju kartice, lova je uvijek na sigurnom i odmah je na racunu, prije nego je donese postar, ali ima vjerovatno neka provizija, zavisi od banke do banke, i da, treba zapamtiti onaj prokleti PIN...kako ono bi.. :?

A ako ce ici u banku po cek...dobro je kondiciju. :)

Neko mi reče da neke banke daju i određeni limit na toj kartici ?

Wind je napisao/la:uvijek kao nemaju sitno pa zaokruzuju iznos penzije

:-D naša posla. Ako nije agresivno i "pod moranje" onda čovjek zažmiri na jedno oko :-D
Edmond

PostPostao/la Wind dana 12/11/2012 13:16

Vjeruj mi, ladno je znao i po 5 KM da uzme a da i ne pita. A obzirom kakve su penzije...

Ma nema nikakav limit, to su obicne kartice, debitne, trosis koliko imas...
Wind

PostPostao/la Edmond dana 12/11/2012 13:27

Wind je napisao/la:Vjeruj mi, ladno je znao i po 5 KM da uzme a da i ne pita. A obzirom kakve su penzije...

Ma nema nikakav limit, to su obicne kartice, debitne, trosis koliko imas...

Ma znam, budu poštari pravo dobri kad' budu penzije.

Znači ništa limit, samo onoliko koliko imaš ...

A znaš li da li kasne poštari ili je ono relativno sigurno da znaš kada će doći ?
Edmond

PostPostao/la Edmond dana 12/11/2012 13:32

Upravo sam provjerio na drugom mjestu i na ovim karticama postoji limit do nekih 1000 KM i ide kamata na prekoračeni iznos kao na svim ostalim debitnim karticama i da novim penzionerima ne daju izbor dostave penzije putem poštara, na osnovi internih akata, a ne na osnovu nekog zakona. Navodno, u izuzetnim situacijama kada ti je daleko banka i sl. onda možeš putem poštara ?!
Edmond

PostPostao/la Wind dana 12/11/2012 22:13

Znaci, suzen je izbor....sad je pitanje samo kartica ili cek u banci....
Wind

PostPostao/la baja dana 13/11/2012 09:23

Banka, i to ne RF ili unicredit radi ogromnih guzvi...odaberi neku manju tipa Procredit, intesa, vakufska,BBI itd....i to ne kartica, vec obicni racun, plastificirana...ne znam da'l se placa odrzavanje tog racuna

tu ti je i chek i peMzija na istom mjestu. najbezbolnija varijanta vjeruj. Sretno!
baja

PostPostao/la Black swan dana 13/11/2012 09:39

jel to pio počeo štediti na poštarima...

pametno... u hrvatskoj su izračunali da ih nekoliko stotina milijuna kuna dođe godišnje ugovor s poštama i troškovi
Black swan

PostPostao/la Edmond dana 13/11/2012 11:18

Pa uredu je ta logika, ali šta ako u blizini ne postoji banka ili postoji banka na koju ne primaš penziju tj. moraš se maksuz spremiti da odeš na bankomat ili slična situacija ? I jedna i druga varijanta imaju i prednosti i mane.
Edmond

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: Kosato, paladinka i 3 gostiju.