"Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

"Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

PostPostao/la dr.gog dana 26/06/2013 09:39

Molio bih sve one koji imaju iskustva u primanju tzv.intraartikularne terapije odn. koji su primali injekcije D.epo medrola (ili sličnih preparata) u koljeno---da ovdje napišu svoje utiske.

Da li vam je i nakon koliko vremena pomoglo primanje lijeka u koljeno?
Koliko puta je ponovljeno davanje?

Imate li iskustva sa terapijom preparatima hijaluronske kiseline i plazme?

Dobio sam dvije različite preporuke- jedna je klasični D*epo medrol (već primljen sa prilično slabim efektom), a druga je primanje injekcija hijaluronske kiseline koje koštaju 100-120 KM po ampuli ( u tri navrata).
Slijedeći struku, proučio sam stručnu literaturu i iznenađen sam koliko su izvještaji kontradiktorni i nepouzdani...

Injekcije su namjenjene mojoj majci kojoj je ortoped ustanovio dijagnozu Gonarthrosis..

Pošto zaista nisam imao priliku sresti pacijente koji su primali tu terapiju, neophodna su mi iskustva iz prve ruke..

Hvala.
dr.gog

Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

PostPostao/la graue_maus dana 26/06/2013 09:43

.
graue_maus

PostPostao/la staradis dana 26/06/2013 09:47

Je li to isto sto daju za teniski lakat povredu

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
staradis

PostPostao/la CherryLips dana 27/06/2013 01:03

Mama je prije nekoliko godina primala hijal.kiselinu u koljeno i pravo joj je pomoglo,prije toga je svasta probavala,pila i deverala..
CherryLips

PostPostao/la Lacrosse dana 27/06/2013 05:15

To se u Americi zove Synvisc.

Ako nije uspjeo kortizol, opcije su ti Synvisc vs. total knee replacement (potpuna zamjena koljena).

Problem sinvisca je sto imas seriju inekcija da bi omogucio maksimalni efekat i sto one kostaju.

Medjutim, ako steroidi nisu pomogli, ne vidim da imas drugu opciju osim operacije.

Takodje je bitno gdje je vecina artritisa, da li je medialno ili ne.
Ako je artritis medialno a inekcija steroida lateralna, cesto se desi da ne ublazi bol, tako da mozes pokusati s steroidom ubrizganim medialno, tacno u kompartment u kojem je bol. Takodje je bitno da li su poslali sinovijalni fluid na analizu tokom prve inekcije steroida, da vide da se ne radi o gihtu, pseudogitu, i slicno, iako je to poprilicno rijetko.

Najbolje ti je da se konsultiras s nekim reumatologom, oni vide dovoljan broj slucajeva, mada je moja impresija da je Synvisc artificijala solucija koja je vrlo sigurna, dakle, inertna, i rijetko uzrokuje nus-efekte, jako je mnogo koriste kod veterana u Americi jer recimo osoba je stara i tesko bi se mogla operisati s potpunom zamjenom koljena ali joj je mobilnost nuzna, takve osobe cesto dobijaju ovu terapiju, problem je sto sporije djeluje od steroida, ali moguce je cak (ako ortopeda ili reumatologa nije strah) da kombiniras steroid i Synvisc, tako da steroid ublazi bol odmah, a Synvics ce poceti djelovati nakon nekoliko sedmica.

Takodje nebi bilo lose pokusati s Celebrexom ili Mobic-om tj. COX-2 inihibtorima (iako je vecina istrazivanja na Celebrexu fabrikovana, zajedno s Vioxxom koji je povucen u Americi s trzista). Ako to ne ide, onda operacija ali koljeno zamjeniti je notorno bolno, notorno tesko za rehabilitirati i notorno zajebano, ali ako imas povjerenje u hirurga i majku koja je manje vise zdrava, i vrlo hendikepirana s koljenom, onda treba razmotriti i tu opciju, naravno tek kad ove druge stvari ne uspiju.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15000336
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12851342
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14760806

I da zadnji savjet.
Koliko god kg imas x 3 = koliko kilograma nose koljena.
Dakle ako osoba ima 80kg x 3 = 240kg.
Ako izgubi 10kg = 70x3 = 210kg.
Razlika u nosenju 30kg na koljenima moze biti ogromna, ali kako izgubiti 10 kg kad ne mozes koristiti koljena?
Mozes samo da ne jedes, i eventualno bazen i neka aktivnost gornjih ekstremiteta, mozda stacionirani biciklo i slicno.

http://ccjm.org/content/73/10/897.full.pdf
Lacrosse

PostPostao/la dr.gog dana 27/06/2013 11:08

Lacrosse je napisao/la:
I da zadnji savjet.
Koliko god kg imas x 3 = koliko kilograma nose koljena.
Dakle ako osoba ima 80kg x 3 = 240kg.
Ako izgubi 10kg = 70x3 = 210kg.
Razlika u nosenju 30kg na koljenima moze biti ogromna, ali kako izgubiti 10 kg kad ne mozes koristiti koljena?
Mozes samo da ne jedes, i eventualno bazen i neka aktivnost gornjih ekstremiteta, mozda stacionirani biciklo i slicno.

http://ccjm.org/content/73/10/897.full.pdf

Hvala, na ovo sam potpuno zaboravio!!....

Čujem da je praksa (ovdje u Sarajevu) dati tri injekcije hijaluronske k. u toku 3 sedmice,dok je operacija ne baš omiljena metoda.. za tri injekcije je potrebno, recimo kod prof.Gavrankapetanovića , 450 KM (davanje je 50 KM, osim djeci).

U vezi lokacije apliciranja, mislim da je ortoped tačno odredio jer sam vidio da palpira i prati bolnost lateralno, plus što je rtg snimak ukazao da NEMA slobodne tečnosti uz konstataciju "nema prekida kontinuiteta" i "lakše osteopenične izmjene".

Aspiracijom tokom injiciranja nije izvučena ni kap tečnosti, što je po meni dobar znak :roll: .

Nakon 7 dana od injekcije , pojavio se i umjeren bol u križima, pa je određen Ambene(phenylbutazon), injekcija, 3 komada na svaki drugi dan po jedna. Nisam se osjećao ugodno dajući ga jer ne volim fenilbutazon...Zvuči mi previše 3 komada unutar sedmice..

Glavni ortoped odjela je pomenuo MRI koljena i odmah je pitao da li je De.po m. dat sa Lidocainom.Pretpostavljam da su očekivali da bol nestane..

Možda da se ponovi sa ** No links ** m.? Ili odmah ići sa drugim preparatom?

Operacija- nisam siguran da ovdje postoji dovoljno visok nivo opreme i znanja, posebno rehabilitacije..
dr.gog

PostPostao/la Lacrosse dana 27/06/2013 17:52

Cudno mi to zvuci dr.gog.

Prvo, ako je osteoartritis odmaklog stadija, tj. kost na kost, taj proces stvara efuziju i mora postojati nesto tecnosti na koljenu. Dakle, ako je odmaklog stadija. Ako nije odmaklog stadije vec tipicni osteoartritis starije osobe, to moze da ima svoje epizode pojacanog bola ako se pretjera sa aktivnoscu ali ta bol oscilira i trebalo bi da se s vremenom smanji bez da ista ucinis. Zbog toga prvo je pitanje da li je uopste inekcija dosla do sinovijuma ili ne. Ako je ubrizgao steroid mimo sinovijuma jasno da nece moci doci do zeljene akcije. Lidocaine i steroid se uvijek mjesaju jer lidocaine umanjuje bol odmah do sljedeceg dana, a steroidima treba oko 24 sata. Takodje aspirat koji bi uzeli trebao bi da ima jako mnogo leukocita, da bi bio konsistentant s inflamatornom reakcijom.

Drugo pitanje medjutim, je da li bol u koljenu uopste ima ista s koljenom ili dolazi iz ledja. MRI je jako dobar test da se vidi da li su ligamenti prezervirani, da li su meniskusi cijeli ili su poderani, ukoliko bol dolazi iz koljena, nema efuzije, i tu je tek nesto osteopenije, to nije osteoartirtis posljednjeg stadija, i moguce je da se radi o problemima sa ledjima vs. problem ligamenata i meniskusa iz koljena.

Ti odluci sta je bitnije. Da li je bitnije prava dijagnoza a mati ti moze da zivi s tim mjesec dana dok vrsi pretrage ili ti je bitnije da se ublazi bol pa da onda polako vrsite pretrage. Ako ne moze da zivi, probaj opet lidocaine + dexamethasone inekcija, s pokusajem aspiracije sinovijuma. Ako ti je bitnija dijagnoza, idi na MRI koljena pa ako taj nalaz kaze da nema totalno ostecenih ligamenata, da nema poderanih meniskusa da nema velike efuzije na koljenu, onda znas da bol dolazi iz ledja, i maskira se kao da je problem u koljenu.
Lacrosse

PostPostao/la dr.gog dana 28/06/2013 01:51

Lacrosse je napisao/la:Cudno mi to zvuci dr.gog.

Prvo, ako je osteoartritis odmaklog stadija, tj. kost na kost, taj proces stvara efuziju i mora postojati nesto tecnosti na koljenu. Dakle, ako je odmaklog stadija. Ako nije odmaklog stadije vec tipicni osteoartritis starije osobe, to moze da ima svoje epizode pojacanog bola ako se pretjera sa aktivnoscu ali ta bol oscilira i trebalo bi da se s vremenom smanji bez da ista ucinis. Zbog toga prvo je pitanje da li je uopste inekcija dosla do sinovijuma ili ne. Ako je ubrizgao steroid mimo sinovijuma jasno da nece moci doci do zeljene akcije. Lidocaine i steroid se uvijek mjesaju jer lidocaine umanjuje bol odmah do sljedeceg dana, a steroidima treba oko 24 sata. Takodje aspirat koji bi uzeli trebao bi da ima jako mnogo leukocita, da bi bio konsistentant s inflamatornom reakcijom.

Drugo pitanje medjutim, je da li bol u koljenu uopste ima ista s koljenom ili dolazi iz ledja. MRI je jako dobar test da se vidi da li su ligamenti prezervirani, da li su meniskusi cijeli ili su poderani, ukoliko bol dolazi iz koljena, nema efuzije, i tu je tek nesto osteopenije, to nije osteoartirtis posljednjeg stadija, i moguce je da se radi o problemima sa ledjima vs. problem ligamenata i meniskusa iz koljena.

Ti odluci sta je bitnije. Da li je bitnije prava dijagnoza a mati ti moze da zivi s tim mjesec dana dok vrsi pretrage ili ti je bitnije da se ublazi bol pa da onda polako vrsite pretrage. Ako ne moze da zivi, probaj opet lidocaine + dexamethasone inekcija, s pokusajem aspiracije sinovijuma. Ako ti je bitnija dijagnoza, idi na MRI koljena pa ako taj nalaz kaze da nema totalno ostecenih ligamenata, da nema poderanih meniskusa da nema velike efuzije na koljenu, onda znas da bol dolazi iz ledja, i maskira se kao da je problem u koljenu.

U vražju mater, znao sam da bi trebali obratiti pažnju na leđa..nema logike da nema tečnosti, a bol je tako jaka. Drugo, ovaj stari ortoped je bio JAKo iznenađen jer je bol "još uvijek tu".

Danas sam odustao od fenilbutazona i dao stari dobri Analgin(metamizol-sodium) muskularno, otprilike 1300 miligrama.
Prvi je to analgetik na koji je reagovala kako treba - prvo je bio Voltaren, pa Dexomen (dexketoprofen), zatim D.Epo m.
i.a...

Dakle, vidim da bi MRI dao pravu sliku...magnet donjeg dijela leđa. Najlakše im je izgleda bilo uz gonarthrosis dodati i syndroma lumbale, pa zveknuti odmah je**i fenilbutazon..Ko mi je kriv što odmah nisam konzultirao šefa, već peglanje sa kabinetskim pregledom uz obični rtg koljena...Da je barem žuč ili kila u pitanju, znao bih odmah šta ću i kako ću...

Sad moram naći način da MRI obavim što prije. Hvala na savjetima, dužnik sam ti :) :wink:
dr.gog

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: petunija i 6 gostiju.