Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Re: Bášča

PostPostao/la CvjetnaOaza dana 25/12/2012 19:46

Mu'min je napisao/la:Kad idete u kupovinu sjemena?
Ja gledam šta imam i šta mogu koristiti još ove godine. Nešto puno i nema. :)

Ja ne sijem puno različitih vrsta i to što sijem uglavnom i imam. Jedino mi fali sjeme mrkve.
Uskoro će početi sjetva paprika, čilija i patlidžana. Patlidžan neću sijati ove godine, jer ne uspije ni procvjetati, a kamoli dati plod.
CvjetnaOaza

PostPostao/la Mu'min dana 25/12/2012 20:42

vrtlar je napisao/la:

Nije valjda Mumine da nemas svog sjemena.Rekoh ti ja ljetos ne moras sve pojesti ostavi nesto i za sjemena :mrgreen: :D

Eh ti našo mene kajlati. :D
Pravim ba plan. Ne ostavljam ja sjeme od svega i svačega (npr. sjeme salate uvijek kupujem).

ms
Mu'min
Mu'min

PostPostao/la safran dana 26/12/2012 00:13

vrtlar je napisao/la:

Nije valjda Mumine da nemas svog sjemena.Rekoh ti ja ljetos ne moras sve pojesti ostavi nesto i za sjemena :mrgreen: :D

Inbriding drug, inbriding. Treba osvježiti genetički fond. Za stare sorte bih preporučila razmjenu sjemena a za ove iz kesice kupovinu novih.
safran

PostPostao/la Macolaaa dana 26/12/2012 11:44

vrtlar je napisao/la:
Macolaaa je napisao/la:Vidim da ovdje ima znalaca pa me interesuje ako mi neko moze odgovoriti gdje u BiH mogu kupiti sadnice slatkog krompira batate i sadnice stevie?

Ne znam gdje imas u BiH kupiti ali sadnice od slatkog krompira mozes sam napraviti a steviju sam ja direkt sadio nekad davno.

Kako mislite da sam napravim, pocetnik sam sa bašcom pa ako moze malo objasnjenje :zoka:
A steviou sam i kontao na zatvorenom ostaklenjenom balkonu probati uzgajati u nekoliko saksija ali ne znam kako do sadnice, nasao sam na piku neko sjeme ali sam citao da je klijavost tako slaba da sam se odmah obeshrabrio tako da bih radje pokusao sa sadnicom.
Macolaaa

Zadnji poziv :)

PostPostao/la Mu'min dana 26/12/2012 12:11

Osim za flaga, Oticon, Armin_jockera i kerimu, da li sam još kome šta obećao od sjemena?
Ovo je zadnji poziv. :D
Mu'min

PostPostao/la vrtlar dana 26/12/2012 13:05

safran je napisao/la:

Znam ja to drugarice malo zezam naseg Mumina a za osvjezenje genetickog fonda ima i za to nacina.Jedan je razmjena kao sto si spomenula drugi je da posadis na primjer paradajz na nekolko mjesta i uzme sjeme ili das komsijama da posade i razmijenis.Znas i sama kako se sjeme uzima sa minimum tri stabljike.Nego dokle si ti stigla sa planovima i sa bastom.
vrtlar

PostPostao/la vrtlar dana 26/12/2012 13:15

Macolaaa je napisao/la:

[/quote]

Nekom sam vec odgovrio ali da dopunim ovo sto sam napisao.

Probao prije nekoliko godina i uspio odgojiti tri sadnice i u ne znanju ih iznesen u bastu i posadim i odose.Izuzetno teska biljka i za saditi i za presadjivati.Slaba klijavost a i vremenske prilike nisu u pola Europe pogodne za njen razvoj.Moraju se drzati u plastenicima i ako uspijes uzgojiti znaj da u njima nema ni 50% secera koj ima u onima koji su iz maticnih zemalja.Uzgojiti ih u saksijama i unositi u kucu na balkon gdje ce se preko zime zastiti od hladnoce.
I steviu ne smijes sijati tako da stavljas sjeme u zemlju onda ce istrunuti nego je pospes po zemlji ili je stavis u mokru krpu koji dan pa kad vidis da je pustila kao kandjice onda je sijes.Ali klijavost je po nekima a i sam sam se uvjerio oko 1%.Ne znam sad mozda su je uspjeli malo poboljsati ja sam probao prije nekoliko godina.Za slatki krompir
uzmes nekoliko komada i stavis ih u kuhinju da proklijaju i cekas da klice narastu negdje oko 10 cm i da imaju lisce i onda kidas klice i presadjujes u male saksije i negdje poslije 15 maja ih posadis u bastu
vrtlar

PostPostao/la Mu'min dana 26/12/2012 23:43

vrtlar je napisao/la:Znas i sama kako se sjeme uzima sa minimum tri stabljike.

A da? :)
Mu'min

PostPostao/la vrtlar dana 28/12/2012 12:53

Evo za flaga da ne kaze da ja nemam cvijeca ja samo volim kuranfile. :mrgreen: ;-) :razz: :D Ovo je slika od ove godine prije komsinicinog ups da ne kazem

slika

Evo jos jedna ovo je sve prije nego mi komsinica nered uradila.

slika
Zadnja izmjena: vrtlar; 28/12/2012 16:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
vrtlar

PostPostao/la Mu'min dana 28/12/2012 12:58

Kuranfili su lijepi al jagode i salata drže tempo. :D

De mi reci kako ti sadiš i presađuješ salatu da je vako ko sa kataloga? :)
Zadnja izmjena: Mu'min; 28/12/2012 14:03; ukupno mijenjano 1 put/a.
Mu'min

PostPostao/la flag dana 28/12/2012 13:20

Ooooo prijatelju, tu si :D
Ma kako ću reći da nemaš cvijeća... pa evo ja cijelu godinu ponavljam da si über alles master. Imam i ja turskih karanfila, moja žena je dosta karanfila i na balkonu sadila. Meni prelijepo mirišu. Inače (ne zezam se) moja žena je luda za cvijećem, stan nam je skoro ko botanička bašta. Na zemlji su većinom ruže. Jedva čekam da nam đulbe šećerke porastu. Jesi li ti ono tražio đulbe šećerki?

Mu'min je napisao/la:De mi reci kako ti sadiš i preađuješ salatu da je vako ko sa kataloga? :)

Odlično pitanje Mu`mine, vala baš mu je k'o sa kataloga, i mene interesuje?
flag

PostPostao/la safran dana 28/12/2012 14:28

vrtlar je napisao/la:
safran je napisao/la:

Znam ja to drugarice malo zezam naseg Mumina a za osvjezenje genetickog fonda ima i za to nacina.Jedan je razmjena kao sto si spomenula drugi je da posadis na primjer paradajz na nekolko mjesta i uzme sjeme ili das komsijama da posade i razmijenis.Znas i sama kako se sjeme uzima sa minimum tri stabljike.Nego dokle si ti stigla sa planovima i sa bastom.

Joooj, ma mi riješili problem đubriva pa nam se apetiti shodno povećavaju. Nikako da mi stignu sjemena iz Ameriku već sam počela da gubim nadu. A naručila sam mješavinu zvonastih i baš bih ih voljela. Znam gdje ću nabaviti rasad Amande - ostalo ću sama proizvesti. A ovo sam vam ostalo davno napisala
safran je napisao/la:
Mi (tj. muž) počistili, poorali, pofrezali dio i zasadili 5 kg luka. Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
- paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
- buranija - putericu na pritku i šarenu čuču,
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- tikve - Butternut, sremenduša i još ću se nečim iznenaditi sa http://www.sampleseeds.com
- patlidžan - neću praviti svoj rasad za plavi, bijeli sam kupila u Sjemenarni u Mostaru,
- kupušnjače - brokula i prokule i naravno, jer bez toga bašta nije bašta, raštiku,
.
.
.
.
Biće još ponešto eksperimentalno .......
safran

PostPostao/la vrtlar dana 28/12/2012 15:41

Mu'min je napisao/la:Kuranfili su lijepi al jagode i salata drže tempo. :D

De mi reci kako ti sadiš i presađuješ salatu da je vako ko sa kataloga? :)

Puno djubriva i vode i kad je rasadim u lijehe pokrijem je sa duplim kako kaze flag da se zove lutrasil i to je to
nista specijalno
vrtlar

PostPostao/la vrtlar dana 28/12/2012 15:43

flag je napisao/la:Ooooo prijatelju, tu si :D
Ma kako ću reći da nemaš cvijeća... pa evo ja cijelu godinu ponavljam da si über alles master. Imam i ja turskih karanfila, moja žena je dosta karanfila i na balkonu sadila. Meni prelijepo mirišu. Inače (ne zezam se) moja žena je luda za cvijećem, stan nam je skoro ko botanička bašta. Na zemlji su većinom ruže. Jedva čekam da nam đulbe šećerke porastu. Jesi li ti ono tražio đulbe šećerki?

Mu'min je napisao/la:De mi reci kako ti sadiš i preađuješ salatu da je vako ko sa kataloga? :)

Odlično pitanje Mu`mine, vala baš mu je k'o sa kataloga, i mene interesuje?

Jesam trazio rekla mi dati oticon nego ovih dana cu ti poslati PP da mi das adresu da ti posaljem sjeme one tikve.Ima jedan ide stalno dole pa cu njemu dati ali dogovoricemo se poslije N.G.
vrtlar

PostPostao/la bizet dana 28/12/2012 15:43

e pa stvarno @vrtlaru ove slike su ti odlicne

inace basta uzasno nedostaje...ne toliko sta cu sijati, kako cu, hoce li uspjeti...nego jednostavno mi fali kontakt sa zemljom...pletenje ne moze odmoriti kao sto je to basta znala :(
bizet

PostPostao/la vrtlar dana 28/12/2012 15:45

safran je napisao/la:

[/quote]

Znam ja ovo dole napisano nego sam mislio ima li sta novo pratim ja sta ti i drugi pisete.
vrtlar

PostPostao/la flag dana 28/12/2012 17:06

vrtlar je napisao/la:ovih dana cu ti poslati PP da mi das adresu da ti posaljem sjeme one tikve.Ima jedan ide stalno dole pa cu njemu dati ali dogovoricemo se poslije N.G.

Dogovoreno druže.
flag

PostPostao/la kerima1 dana 28/12/2012 17:22

jest lijep raspored salate kod čika Vrtlara,al"sta fali pobacat sjeme i eto ga nikne sve "ka ludo :-)
[quote.pletenje ne moze odmoriti kao sto je to basta znala][/quote]
zar pletes ? pape ili sal,rukavice ?? :- D
kerima1

PostPostao/la Mu'min dana 28/12/2012 17:27

bizet je napisao/la:inace basta uzasno nedostaje...ne toliko sta cu sijati, kako cu, hoce li uspjeti...nego jednostavno mi fali kontakt sa zemljom...pletenje ne moze odmoriti kao sto je to basta znala :(

Nije valjda da nema nigdje parče vrta u tvojoj blizini?
Mu'min

PostPostao/la CvjetnaOaza dana 28/12/2012 21:45

Vrtlar salata je zbilja kao iz kataloga, sve pod konac.
Da je u mojoj bašti puževi bi ih preko noći sredili da im ni traga ne bi bilo :sad:
I ja ću dobiti jednu đulbe šećerku. Obećala mi jedna cvjetna prijateljica iz Sarajeva.
Još 10-tak dana i sjetva počinje :-D :-D
CvjetnaOaza

PostPostao/la bizet dana 28/12/2012 21:56

Mu'min je napisao/la:
bizet je napisao/la:inace basta uzasno nedostaje...ne toliko sta cu sijati, kako cu, hoce li uspjeti...nego jednostavno mi fali kontakt sa zemljom...pletenje ne moze odmoriti kao sto je to basta znala :(

Nije valjda da nema nigdje parče vrta u tvojoj blizini?

a gdje sam sijala ove godine?...mu'min, da tebe nije kakva amnezija spopala...hanuma stagod stavila u kafu mozda :razz: ...ide pjesma za mu'mina "sta je hanuma u kafu stavila" (ovo se meni slusa bolan muzika)

mu'min, imam basticu...ali zima je, nemam sta da radim sad u basti bolan..jedini kontakt sa zemljom mogu imati ako otresem, sto ne bi bilo dobro...ovo iz mene nostalgija za bastom govori...ha ja, a ti mislio ti jedini pjesnik....i to nisam prepisivala :D :lol: :lol: :lol:

@kerimice moja slatka, ja tek ucim plesti...dosla mi kona veceras i ja joj pokazem sta sam do sad uradila...veli mi mudro "izvjezbaj, pa ces onda kad ovladas sve ovo fino oparat" :oops: :)
bizet

PostPostao/la safran dana 28/12/2012 23:51

vrtlar je napisao/la:
safran je napisao/la:

Znam ja ovo dole napisano nego sam mislio ima li sta novo pratim ja sta ti i drugi pisete.[/quote]
Aha, OK onda. Nema brate kod nas ništa do maja. Ove godine sam odlučila još i sljedeće:
a) sjemenke u zemlju ne idu do početka marta - u februaru ne sijem ništa ma koliko me prsti svrbili,
b) ni jedna sadnica ne ide u zemlju do polovine maja iako sam do sada počinjala sa sadnjom iza prvog maja.

Skontala sam da nemam ništa od rane sadnje - sadnice samo duže stagniraju a prispiju u isto vrijeme kad ione presađene 2-3 sedmice kasnije.
safran

PostPostao/la Mu'min dana 29/12/2012 11:13

bizet je napisao/la:a gdje sam sijala ove godine?...mu'min, da tebe nije kakva amnezija spopala...hanuma stagod stavila u kafu mozda :razz: ...ide pjesma za mu'mina "sta je hanuma u kafu stavila" (ovo se meni slusa bolan muzika)

mu'min, imam basticu...ali zima je, nemam sta da radim sad u basti bolan..jedini kontakt sa zemljom mogu imati ako otresem, sto ne bi bilo dobro...ovo iz mene nostalgija za bastom govori...ha ja, a ti mislio ti jedini pjesnik....i to nisam prepisivala :D :lol: :lol: :lol:

Fala za pjesmicu, zadnje vrijeme slušam Mishary al Afasy. :)
Nije me bona spopala amnezija već pričaš kao da si izgubila bašču. Pa u bašči se ima raditi ČITAVIH 365 dana ako želiš + tome ako dodamo saksija i overwintering uzgoj + sjemensko-planska administracija (kontanje šta koga koliko sijati) ma posla preko glave.
A da pitaš FLAG on bi ti spomenuo i zimsku brigu oko cvijeća. :D
Mu'min

PostPostao/la bizet dana 29/12/2012 12:49

Mu'min je napisao/la:Fala za pjesmicu, zadnje vrijeme slušam Mishary al Afasy. :)
Nije me bona spopala amnezija već pričaš kao da si izgubila bašču. Pa u bašči se ima raditi ČITAVIH 365 dana ako želiš + tome ako dodamo saksija i overwintering uzgoj + sjemensko-planska administracija (kontanje šta koga koliko sijati) ma posla preko glave.
A da pitaš FLAG on bi ti spomenuo i zimsku brigu oko cvijeća. :D

ja ne bih mogla slusati nista slicno, vjerovala ili ne...nit' razumijem jezik (dzaba sto razumijem "nema Boga osim Allha" ), nit' je meni blizak istocnjacki izraz...nije to moje nasljedstvo mu'min, pa mi ne moze biti srcu blisko....to ti je kao da mi pustis Afrikance, Indijance ili Indijce da mi sta zapjevaju na svom izvornom, pa ma kako vjersko i "čisto" bilo dzaba, i njima i tebi a i meni, ne dodiruju mi srce
pisem ja ovo dok slusam tvoj prijedlog, da ne bude da se nisam potrudila ni poslusati:

nisam mu'min izgubila bastu...to se zove sevdah...nije valjda da si se toliko otudjio da si zaboravio :razz: :) ...a da sam je izgubila ne bih kukala...sve je dobro dok insan ne izgubi sebe :)

planiram ja sta bi mogla i kako bi na proljece oko bastice...ali jedno je premetati oko sjemena, a drugo je upropastiti ruke radeci u basti i mirisati povrce dok raste, pratiti kako se smjenjuju travke sa vremenom, pa cak i insekti...e to je pravi merak...u zoru ljeti izaci zaliti bastu, a ono te od studene vode jos i zima prodje...jutro je naljepse ljeti u basti provesti...a kad sunce krene izlaziti vec kafica se pije i posmatra se ucinak, te analizira sta i kako si radio, sta si mogao bolje, sta treba popraviti, sta se treba sutra, prekosutra jos uraditi i biti zadovoljan kako si je odgojio, bas kao maksumce sto se odgaja :)

eh evo jedna pravo dobra...uci nas kako treba cijeniti svoje :)

bizet

PostPostao/la kerima1 dana 29/12/2012 13:23

[quote@kerimice moja slatka, ja tek ucim plesti...dosla mi kona veceras i ja joj pokazem sta sam do sad uradila...veli mi mudro "izvjezbaj, pa ces onda kad ovladas sve ovo fino oparat"][/quote]
kakvi slatka :lol: :lol: :lol:
kerima1

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.