Ideje za posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Ideje za posao

PostPostao/la R2 D2 dana 26/01/2014 16:38

Znam da je ova tema pokrenuta milion puta ali ajde još jednom. Zavšio sam fax pre više od godinu ali nema posla tako da sam se bacio u razmišljanje da nešto otvorim. Preslistao sam nekoliko foruma i nisam našao ništa ozbiljno. Ima tu par zanimljivih ideja, ali ništa što meni odgovara, uglavnom ljudi spamuju i zezaju se.
Največi problem je što si ograničen, kako sa parama tako i sa mjestom u kome živiš jer je malo tako da nemaš puno mogućnosti. Imam lokal u centru površine 50 kvadrata i na raspolaganju oko 15 hiljada maraka, možda i 20.

Po meni dobro bi se isplatilo otvoriti ribnjak. Prvo početi sa nekim manjim pa kasnije proširiti, pa restoran i tako dalje. Ali to je zahtjevan posao, mnogo više para je potrebno i treba bar 2 godine da narastu ribe pogodne za pecanje, jer niko neće doći i platiti dozvolu zbog malih primeraka.

Druga ideja je paintball klub. Treba ti jedna livada, ogradiš je, nabacaš nekih guma, drva i tako tih gluposti, kupiš opremu i to je to. Nema velikih troškova prilikom otvaranja, jedini problem je što je moje mjesto malo za ovo, 10 hiljada je stanovnika je nedovoljno, minimum je bar 2-3 puta više.

Treća ideja je da uzmem franšizu od MiniPani. To su forneti, ali u ponudi imaju burek i picu, ali dozvoljavaju da ubaciš i još neto. Za ovaj moj lokal od 50 kvadrata to bi bilo idealno, još da ubacim za palačinke, neke sokiće, kafa, limunada i tako to.

Četvrta ideja je da izdam svoj lokal i da uzmem veći i otvorim kafić :mrgreen: kad dođu izbori osnujem stranku kupim 100 glasova i postanem odbornik, odem uz većinu i zaposle me.

Ajde da čujem vaše ideje, šta je neko u vašem mjestu u proteklih 5 godina otvorio i pokrenuo i dobro mu ide
R2 D2

Re: Ideje za posao

PostPostao/la Kalajdzija dana 26/01/2014 16:53

Dobra tema, mislim da mnogima trebaju ideje i da je svaka korisna ideja dobro dosla...
Kalajdzija

PostPostao/la FemaleMe dana 26/01/2014 17:07

I ja danas u ovoj dosadnoj, ali bar neradnoj nedjelji, razmisljam, koji biznis pokrenuti, u ovom vremenu nasem danas, ne vrijede fakulteti niti ikakvo obrazovanje, mislim lijepo je sto to imamo, ali to nas ne vodi dalje. Fax sam zavrsila prije 3 godine, posao u struci jos nemam. Mislim da je najbolje danas biti privatnik, otvoriti nesto, ma bilo sta, jedan obicni fast food, mislim da ces bolje zivjeti nego ovako s nekim poslovima... Imam ambicije i zelje, najveca zelja mi je da budem dizajner, a to nikad nisam ni pokrenula znajuci da u ovoj drzavi ne mozes s tim nigdje stici. Hajde neki prijedlozi, kako sta pokrenuti?

Tvoje ideje su dobre, a svakako ti je i dobro da izdas lokal, primas dobru kiriju, tebi dobro ;-)
FemaleMe

PostPostao/la FemaleMe dana 26/01/2014 17:09

.
FemaleMe

PostPostao/la saiks dana 27/01/2014 01:22

Sta mislite o pekari??
Ja sam razmisljao o tome,imam svoj prostor ,koliko kosta da se kupe masine i to?? Koliko kosta dobar pekar? Mislim na platu? u mom gradu imaju 3-4 pekare,ali nije to to,nema kvalitete,los izbor.

Paintball zaboravi,bacanje para,a skup sport skroz,100 metaka i oprema preko 20km kod mene bilo,nije zazivilo.
Ima i to minipani,nevidim neku navalu
saiks

PostPostao/la ExNihilo dana 27/01/2014 01:57

timPra
ExNihilo

PostPostao/la Memory dana 27/01/2014 03:11

Pekara na prvu zvuči kao odlična ideja ali teško kraj Albanaca i Kosovara u BiH.

Ja sam uvijek želio otvoriti neki kafić bez alkoholnih pića ali teško da bi to donijelo neki profit, tako da od rizika nema ništa.

Preprodaja je veoma teško, posebno jer te ljudi spamaju sa "može li zamjena". Jedna od mogućnosti je rodbina u inostranstvu kojoj neće biti mrsko učestvovati u nekom biznisu tipa kontenjer odjeće u Roterdamu za 1 euro. Problem je oko carine kod nas, ne znam kako to ide. Već postoji Haris, second hand shop's, American clothes itd. Oni rade po sličnom principu.

Najbolja dvije opcije su teretana ili mobitel šop ako imaš znanja. Za teretanu ti treba početni kapital od 20.000KM da bi ličila na nešto, a znanje ti treba za mobitel šopa. Na znanje mislim na popravak tih istih.

Odlična tema, svaka čast :thumbup:
Memory

PostPostao/la devito dana 27/01/2014 04:56

Od svega ovoga pekara najbolji izbor.
Pekara nikad nece propast!

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2
devito

PostPostao/la radio_sa dana 27/01/2014 05:10

Ideja koja s epocinej realizovati,
slika
radio_sa

PostPostao/la OldMayor dana 27/01/2014 11:30

Pekare, kafici... :roll:

Ne znam, ja i ako bi pokretao neki posao, pokrenuo bi nesto sto nema u gradu, pa ni u drzavi.
A mnogo toga nema.

Jer ako si neiskusan, bolje da si neiskusan u necemu cega jos nema na trzistu kod nas. I kad se uhodas, odmah si stvorio i teze barijere za ostale da udju u tu bransu.

Kao sto je to sada slucaj sa pekarama. Tesko je upasti u sve to iz vedra neba. Otkud ti znas da ce bas tvoja peciva bit kvalitetnija od ostalih u gradu? Mora se onda zaposlit i dobar pekar, pa i kvalitetnije sirovine koristiti - a to sve kosta. Znaci bit ces skuplji onda od ostalih.

Po mom misljenju pekaru ili kafic moze sa dosta uspjesnosti otvoriti neko ko je radio dugi niz godina u tim bransama i zna kako sve funkcionise, zna sve cake. Znam dosta konobara koji su otvorili svoje kafice i rade veoma dobro. Opet znam dosta likova koji su se eto zaletili tako, kontaju ma ne zna niko drugi, mi znamo i mjesec-dva katanac.
OldMayor

PostPostao/la mefistofilis dana 27/01/2014 11:57

ma samo zastupnistva i fransize necega cega nema ovdje. jeste da treba podobar pocetni kapital jer uspjesnei poznate fransize nece da se zezaju sa sicom. ali pored ovako "strucnih, postenih i odgovornih" polupismenih ljudi koji uglavnom drze zastupnistva ovdje, lako se progurati
mefistofilis

PostPostao/la saiks dana 27/01/2014 13:23

Što se tice pekare,ja imam svoj prostor,svoja dostana vozila,ne placam kiriju kao ostale pekare,plus imam dobavljace svoje za namirnice. I dobijem jeftinije jer od mene pekare uzimaju robu(brasno,so,secer itd)
saiks

PostPostao/la R2 D2 dana 27/01/2014 14:06

Kao što sam naglasio moje mjesto ima oko 10 hiljada stanovnika tako da je tržiše malo i tu sam ograničen u izboru djelatnosti. Jedino da nešto proizvodiš pa da prodaješ okolnim mjestima ili da zbog tebe ljudi dolaze, ali kad ne znaš šta.Čitao sam jedan članak gdje je lik otišao na carinu i gledao šta se uvozi i onda počeo to da proizvodi i odlično mu ide, čak sada on izvozi.

Pošto se do sada nisam ničim bavio i ja mislim da je najbolje da uzmem franšizu od MiniPani, to su forneti ali imaju i bureke i picu i dozvoljavaju da još ti nešto ubaciš svoje. Oni ti daju sve mašine, imaš stručnu podršku, običe ti zaposlene, dovlače ti proizvode, tvoje je samo da imaš lokal od min 20 kvadrata, da uzimaš njihove proizvode i da prodaješ po određenoj cjeni. Kod mene u gradu nema uopšte forneta, imaju 3 pekare koje prodaju burek, peciva i hljeb.
I sam znam da bi bilo najbolje kad bi sam pravio te fornete, bureke i pice i prodavao, jer bih više zaradio i mogao bih da stavljam cjenu koju hoću, ali za početak je najbolje možda da uzmem franšizu. Pa kada uđem u posao i ako me krene onda da kupim mašine i radim sam.

O teretani sam razmišljao i u sklopu nje još da prodajem te proteine, ali mi treba veliki prostor, preko 100 kvadrata. Prema tome za toliki prostor kirija plus troškovi za struju i vodu ima da te izađe 1000 km i ako uračunaš još svoju platu i nešto preko toga to je skoro 2000. Ako uzmeš da je mjesečna članarina 25km to ispada da moraš imati stalnih 80 članova, mnogo je to za moj grad.
R2 D2

PostPostao/la rekla-kazala dana 27/01/2014 15:05

Teška vremena za ideje i posao, posebno u manjim sredinama i to posebno u trgovačkoj i uslužnoj djelatnosti.
Ako u startu nisi planirao da varaš državu, da je zakidaš za PDV, imaš neprijavljenih i neosiguranih radnika sa plaćom koja je maksimalno 500 KM,... izgledi da ćeš opstati su ti mali, možda 1:10
U Zenici je neko otvorio mini pani prije par mjeseci i koliko vidim iako pored njega prođe dnevno bar 20.000 ljudi on prometa nema, zjapi prazan.
Deset metara dalje je urban gril, drži ga sin mesara i on dobro radi ali uglavnom idu topli sendviči od 1 KM.
Kad živiš u manjoj sredini moraš misliti globalno i zaboraviti na to malo tržište.
Koliko primjećujem trenutno nam najbolje ide sa izvozom namještaja.
Kažeš imaš poslovni prostor od 50 m2 i 15 do 20.000 KM.
To su dobri preduslovi za proizvodnju pločastog namještaja.
Kupi polovnu kombinovanu mašinu i polovnu kantaricu, za ostatak novca sitni alat i nešto repromaterijala. Nađi još jednog vrijednog čovjeka, vještih ruku i kreni sa proizvodnjom američkih plakara koji su najjednostavniji za napraviti. Na internetu imaš hiljade videozapisa, dalje gledaj i uči.
Radi kvalitetno, precizno, kvalitetnim materijalima i za dvije godine ćeš razmišljati o gradnji hale i izvozu na europsko tržište.
Naravno i drugi poslovi su dobri ukoliko se mogu započeti sa relativno malim kapitalom i ako postoji mogućnost širenja posla i tržišta.
Trgovinu robama široke potrošnje ili odjeće i obuće je bolje zaboraviti jer je tržište već prezasićeno a i teško je konkurisati velikim trgovačkim lancima.
rekla-kazala

PostPostao/la R2 D2 dana 27/01/2014 16:11

Uglavnom prodavnice i kafići varaju državu kako sa prikazivanjem manjeg pazara tako i sa neprijavljenim radnicima, to se kod nas podrazumjeva. Kod mene već ima jedna firma koja se bavi proizvodnjom namještaja i veoma je ozbiljna, ima možda 100 zaposlenih, kao i firma za brikete. Ljudi uz te firme imaju i brente tako da su lepo povezali od sirovina do gotovog proizvoda. Tu si u pravu da je najbolje to otvoriti kod nas, jer ako šta imamo to su drva, samo treba proizvoditi gotove proizvode.
R2 D2

PostPostao/la almir90 dana 27/01/2014 16:18

Da bi radio izvoz moraš unaprijed imati kupca robe, jer nema smisla uložiti pare u opremu i prostor, početi proizvodnju, a nemaš kupca robe. Mene interesuje kako doći do stranih kupaca, proizvoditi i izvoziti robu? Ima li neko sa foruma koji može lična iskustva prenijeti po pitanju ovoga?
almir90

PostPostao/la rekla-kazala dana 27/01/2014 18:17

almir90 je napisao/la:Da bi radio izvoz moraš unaprijed imati kupca robe, jer nema smisla uložiti pare u opremu i prostor, početi proizvodnju, a nemaš kupca robe. Mene interesuje kako doći do stranih kupaca, proizvoditi i izvoziti robu? Ima li neko sa foruma koji može lična iskustva prenijeti po pitanju ovoga?

Neće odmah ići u izvoz. Neće prvih mjeseci imati ni dovoljno posla da radi svaki dan i po cijeli dan ali mu je ta faza svakako potrebna za učenje i za osposobljavanje.
Vlasnik tvornice namještaja Fantasy Zenica je (koliko sam čuo) ostao bez posla i u svojoj muci je presvukao neki komad namještaja za sebe i odatle je krenuo sa stvaranjem firme. Iako mislim da je kvalitet i dizajn njegovog namještaja katastrofalan on se širi i ima svoje kupce.
Kreneš samo sa jednim segmentom određene proizvodnje a onda širiš program.
Napravit će dva plakara i prodati ih i ukoliko bude kvalitet dobar njegovi proizvodi će mu biti marketing.
Mnogi ljudi koji uđu u posao ( proizvodnju ) odu mnogo dalje nego što su ikad vjerovali i postignu ono što nisu ni sanjali. Naravno ukoliko se pridržavaju pravila da su odnos cijene i kvaliteta dobri za kupca. Ako se kupci osjećaju prevarenim onda ima umjesto besplatne reklame gadnu antireklamu.
rekla-kazala

PostPostao/la almir90 dana 27/01/2014 19:58

To je ono da kod kuće u svojoj radinosti probaš nešto napraviti, bez puno ulaganja i predstaviti određenim ljudima, ako prođe kod njih, tek onda se isplati ulagati u kojekave mašine, alate, prostore itd. Nema smisla pokupovati sve, pa se učiti raditi, i tražiti kasnije mušteriju za robu. Jedino ako ima koji milion viška, pa da ubije dosadu.

Šteta je što na forumu nema više onih koji imaju svoje firme pa mogu prenijeti neka svoja iskustva.

Što se uslužne djelatnosti tiče, kafići, fast food, ćevabdžince, puno je toga, teško sa konkurencijom, i zato što ih ima puno, i nemaju više neke jake promete, jer dijele mušterije, to za male gradove.

Sad opet zavisi kako se čovjek zadovolji, nekome daje milione, neko bi sa čistih par milja mjesečno bio zadovoljan.

Trebaš se preispitati šta bi volio da radis, jer je ipak to najvažnije, ako voliš taj posao, trudit ćeš se da uspiješ, ako radis nazor nema tu fajde.

I ja bih isto volio nekakvu svoju proizvodnju pokrenuti, al' ne zna čovjek ni sam šta.
almir90

PostPostao/la damskot dana 27/01/2014 20:08

rekla-kazala je napisao/la:Teška vremena za ideje i posao, posebno u manjim sredinama i to posebno u trgovačkoj i uslužnoj djelatnosti.
Ako u startu nisi planirao da varaš državu, da je zakidaš za PDV, imaš neprijavljenih i neosiguranih radnika sa plaćom koja je maksimalno 500 KM,... izgledi da ćeš opstati su ti mali, možda 1:10
U Zenici je neko otvorio mini pani prije par mjeseci i koliko vidim iako pored njega prođe dnevno bar 20.000 ljudi on prometa nema, zjapi prazan.
Deset metara dalje je urban gril, drži ga sin mesara i on dobro radi ali uglavnom idu topli sendviči od 1 KM.
Kad živiš u manjoj sredini moraš misliti globalno i zaboraviti na to malo tržište.
Koliko primjećujem trenutno nam najbolje ide sa izvozom namještaja.
Kažeš imaš poslovni prostor od 50 m2 i 15 do 20.000 KM.
To su dobri preduslovi za proizvodnju pločastog namještaja.
Kupi polovnu kombinovanu mašinu i polovnu kantaricu, za ostatak novca sitni alat i nešto repromaterijala. Nađi još jednog vrijednog čovjeka, vještih ruku i kreni sa proizvodnjom američkih plakara koji su najjednostavniji za napraviti. Na internetu imaš hiljade videozapisa, dalje gledaj i uči.
Radi kvalitetno, precizno, kvalitetnim materijalima i za dvije godine ćeš razmišljati o gradnji hale i izvozu na europsko tržište.
Naravno i drugi poslovi su dobri ukoliko se mogu započeti sa relativno malim kapitalom i ako postoji mogućnost širenja posla i tržišta.
Trgovinu robama široke potrošnje ili odjeće i obuće je bolje zaboraviti jer je tržište već prezasićeno a i teško je konkurisati velikim trgovačkim lancima.

Ako ovo odradite javite mi se , probacu plasirati na holandsko trziste . Besplatno dok nenadjem kupce . Imam jaku mrezu . Vas nista nekosta ako prodje dobro nam svima . Jako vazno certifikati drvo kozu sta vec ...
damskot

PostPostao/la R2 D2 dana 29/01/2014 13:28

Ajde ljudi ako nemate neku ideju bar napišite šta je skoro otvoreno u vašem gradu ili šta radi dobro. Možda će to nekome pomoći ili dati neku novu ideju.
R2 D2

PostPostao/la korisnik.1 dana 29/01/2014 13:45

Ljudino trebao si nam napisati odakle si, odnosno koje je to mjesto sa 10 000 stanovnika. Tako bi i mi znali šta ima u tom gradu/naselju, i šta bi moglo proći. Nadam se da shvataš šta želim da kažem.
Ja bi vidio da se s nekim udružim pa otvorim mesaru ili kao što si sam naveo kafić, nešto iz ugostiteljstva. Sa nekim ko je u tome i ko zna posao, tvoj početni kapital i prostor a njegovo znanje, kod mene ima takvih ljudi samo što nemaju kapitala da se pokrenu.
korisnik.1

PostPostao/la R2 D2 dana 29/01/2014 14:14

Pa ko će prihvatiti taj vid saradnje, ja bar ne bih, jer ti ulažeš novac i ako posao krene loše samo si ti u gubitku dok ovaj drugi nema šta da izgubi. Mesara nije loša, ali ja bih u sklopu mesare imao i roštilj i neka pića, lepo objediniš sve i više možeš zaraditi.
R2 D2

PostPostao/la jusuffff dana 08/03/2014 11:42

Gdje su nestale ideje?
Da sad imate 30 000 eura,gdje bi ulozili? Samo ne spominjite kupi stan i tako to. Neka proizvodnja ili?

Valjda ce me potrafiti bingo
jusuffff

PostPostao/la Entropio dana 08/03/2014 13:01

.
Entropio

PostPostao/la Kalajdzija dana 08/03/2014 15:19

R2 D2 je napisao/la:Pa ko će prihvatiti taj vid saradnje, ja bar ne bih, jer ti ulažeš novac i ako posao krene loše samo si ti u gubitku dok ovaj drugi nema šta da izgubi. Mesara nije loša, ali ja bih u sklopu mesare imao i roštilj i neka pića, lepo objediniš sve i više možeš zaraditi.

Tesko da ces uspijeti u bilo cemu ako ispocetka razmisljas da sav prihod od biznisa pripada samo tebi. Pametni i uspjesni poduzetnici privuku kvalitetne radnike tako sto ih 'utale' u profit. Bez kvalitetnih kadrova ne mozes uspjeti nigdje...
Kalajdzija

Sljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.