HYPO BANKA BANKROTIRALA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Re: HYPO BANKA BANKROTIRALA

PostPostao/la Haris.ba dana 01/12/2009 15:34

evo prevod na engleski:

Hypo-bankruptcy could make the earth tremble to Serbia

The discussions about the mortgage continues. While Carinthia disclaims any responsibility on its own, presumed to support the FMA and the National reports show a state reception solution.

The poker to the necessary financial assistance to the ailing Carinthian Hypo Group Alpe Adria (HGAA) continues. While Finance Minister Josef Pröll money from the federal government continue to exclude, said chief bank chief Franz Gasselsberger, the Republic had to absorb the Hypo. The Financial Market Authority (FMA) is loud, "Handelsblatt" this opinion. Austria's Green again reject state aid to the hypo.

The Supervisory Board meets next week, for 11 December is the scheduled meeting. Until then, must be clarified who muster the necessary capital. According to the provincial government of Carinthia financial Harald Dobernig the HGAA need 1.4 billion euros. Speculation that up to two billion would be needed, pointing Dobernig back on Monday.

Is the continuation approach, which is a prerequisite for any commitments from the bank rescue package by the end of the week is available, then it is likely to be several rounds of talks. Bank Chief Executive Gasselsberger is certainly convinced that the state will remain nothing more than to help. In the Monday edition of the "Salzburger Nachrichten" says Gasselsberger to the question whether the mortgage should be necessarily saved: "Yes." This is a systemically important bank and it is vital for the reputation of the financial center of Austria, that a solution is found. "

Also the "Handelsblatt proposed in this notch and refers to the FMA:" Among the supervisors there was a tacit agreement "that the eight largest banks in Austria have systemic relevance '," said a spokesman for FMA on request. " The daily Handelsblatt quoted a spokesman of the Oesterreichische Nationalbank (OeNB), which says: "From the perspective of the Austrian insolvency would have a financial subsidiary of BayernLB, especially in the former Yugoslavia have a serious impact. Croatia, Bosnia and Serbia already struggling now with the impact of financial crisis. " Because of its strong market position in the Balkans for an end to HGAA could lead to unexpected consequences that goes even beyond Eastern Europe.

The financial spokesperson for the Greens, Werner Kogler, said in a press release the other hand, strongly opposed aid to the Carinthian bank. Already the first injection of capital - this amounted to 900 million euros was - "have been problematic," a second tranche would be "negligent". He sees the province of Carinthia at the duty that would "reveal everything", including the figures of the Hypo.
----

Meni ovo vise izgleda ko naruceni tekst da bi drzava odrijesila kesu i dala jos para banci. Jer niko nece da napise kako bi "austrijska nesolventnost" uticala na podruznice u istocnoj Evropi?
Haris.ba

PostPostao/la macy_A dana 01/12/2009 18:16

što se tiče bankarskog poslovanja, pravi sam laik, pa molim nekoga ko je stručan i upućen, da mi pobliže objasni, šta se može desiti sa deviznim računama, te sa oročenim novcem u ovoj banci???
moja mama je posljdnih 5-6 godina njihov komitent i uvijek joj izađu u suret, žena tamo čak drži svu ušteđevinu, čak je i oročila određenu sumu u eurima, koja btw, na današnjm vremenu i u BiH uopće nije mala...to oročenje joj istuče u februaru..
macy_A

PostPostao/la nonca dana 02/12/2009 00:53

evo ti 2 primjera bankrota banaka u 2008 godini (dakle jako bliska istorija):)

1. Lehman Brothers je dozivila kolaps, i sada pola Njemackih stedisa i ulagaca preko advokata tuzi banke koje su ulagale u proizvode Lehman Brothers, sa jedinim ciljem da vrate svoj novac, do sada ni jedna presuda nije donesena u korist stedise

2. Banka u Skotskoj (jbg, ne znam joj ime), u 2008 je bankrotirala, na BBC su se mogli viditi redovi nesrtnih stedisa koji su dosli da podignu svoje ustedjevine, ali uzalud, kase su bile prazne, ni male sume se nisu mogle isplatiti stedisama, a kamoli velike!

dakle u oba slucaja su u 2008 i 2009 god stedise u oba primjera ostali u redovima da cekaju svoj novac, ni dan danas niko nista nije dobio.

da sam na tvom mjestu druze, DIZI TE PARE IZ BANKE dok se jos mogu dici, zajebi kamatu do februara, ako ce ti sudbina biti da kao stedisama u uredjenoj drzavi Skotskoj,,,ako su njihovi ulozi propali, sta mislis kako ce lihvari oderati dusu stedisama u NEuredjenoj BiH.

tvoj je problem sto se radi o vecoj sumi, kad bi im dosao na salter da ti vrate pare nazad, vjeruj mi oznojio bi se dok bi marku vidio....to je kao da im zub vadis.

najvise me nervira sto mediji o ovom sute ko zaliveni!
nonca

PostPostao/la EUROBIH dana 02/12/2009 09:47

pa ko još nije jebo ovu tkz.državu? :bih:
kome je suđeno ,njemu i gaće same spadaju :lol: :lol:
EUROBIH

PostPostao/la Chayna dana 02/12/2009 12:08

Ma daj, ista je priča bila i prošle godine, pa su svi poletili u banke da podignu pare, i podigli su ih, i šta se desilo nakon par mjeseci - isto tako su počeli vraćat pare u banke nazad. I šta je ta trka i panika donijela - ništa, ljudi se nasekirali, izgubili kamatu, naporavili sebi tonu posla i onda opet izvadili pare i vratili ih u bank kada su mediji sebi našli drugu zanimaciju (i interes) i prestali huškati na banke.

Ko ima imalo pojma o ekonomiji zna kako funkcioniše finansijski sistem i zna kakva je njegova uloga u državi i zna kakva je uloga banke. I sad se treba, jel, silno truditi da što više zakuhamo, pa kad nam već ništa ne funkcioniše daj da dokrajčimo i to - jel uopše znaš kakve to može imati posljedice?

Ali neee, hajmo mi svi sad podić sve pare, pa jendi drugima posuđivati po kamati od 4%, to je moguće, to će sve riješiti... (mada prije bi bilo uz 50% i uz puške i pištolje i slično:)

Naravno da treba paziti gdje ti je novac, al isto tako mislim da trebamo biti malo mudriji od pukog dizanja panike i vikanja "DIŽI PAREEE"...
Chayna

PostPostao/la nonca dana 02/12/2009 12:40

prve glave u hypo padaju:

generalni direktor hypo grupe, od 01.jan. 2010 prestaje obnasati duznost generalnog direktora zbog prevelikog broja "prevarantskih kredita",,,,fakat su potvrdjena mafijaska banka, samo kriminal finansiraju:

http://www.wirtschaftsblatt.at/home/oes ... l_pos=1.DT

Bavarska banka koja je kupila udio u hypo prije 2-3 godina citavu kupovinu salje na riviziju, izgleda da im je neko uvalio "napuhanu" fakturu uvecanu za 300 miliona Eura...znaci kriminala i pljacke ima u austriji ali i u njemackoj:

http://www.wirtschaftsblatt.at/home/int ... l_pos=1.DT

definitivno je ovo mafijaska skupina lihvara koje daje fiktivne kredite, zbog toga je i glavnom šefu u austiji skinuta glava.

Zakljucak jasan: narode vadi pare dok jos nije posve kasno.

kada su 2008 godine gradjani iz straha podizali novce, u medijima su govorili da je podignuto 70 mil KM....LAZ...par sedmica nakon te sutnje je bankarski lobi u BiH izlobirao promjenu zakona u parlamentu kojom je osnovna zakonska rezerva kod Centralne Banke BiH smanjena sa 18% na 14%, i na taj nacin je svim bankama u BiH oslobodjeno 700 mil. KM....2 sedmice nakon ovoga preko medija je procurila prava cifra koliko su gradjani digli novca: 700 mil KM.
Dakle bankari su itekako bili u problemima, ali nisu dali da se u javnosti to siri, nego su izlobirali zakon kojim ce se od nase drzave osloboditi 700 mil KM koje su gradjani digli...narod je opravdano dizao novce, tim lihvarima u BiH se ne smije vjerovati, ogulili su nas do gole kosti,

DIZI PARE IZ HYPO BANKE, dok i ovi direktori u BiH ne odu na odmor na HAvaje sa opljackanim parama!
nonca

PostPostao/la musac dana 02/12/2009 12:48

I... Imam neku lovu u Hypo banci. Da li da je dizem i prebacim na Unicredit ili ostavim u Hypo? Inače, Hypo mi je draga banka.
musac

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 02/12/2009 12:49

Joooj jesi naporan frajer :roll:
slavkoimamodilera

PostPostao/la Observerka dana 02/12/2009 16:46

Zna li iko sta se desava sa kreditom ako bankrotiraju? Oproste ti? :wink:
Observerka

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 02/12/2009 21:17

Observerka je napisao/la:Zna li iko sta se desava sa kreditom ako bankrotiraju? Oproste ti? :wink:

Oproste ti i jos ti vrate na racun sve sto si do tada platio.
slavkoimamodilera

PostPostao/la Black swan dana 02/12/2009 21:24

kad se sjetim likovanja kad su sjebali hercgeovačku banku... u kojoj su pošteni ljudi imali para crkavice nešto :mrgreen:
Black swan

PostPostao/la Gospoda Ministarka dana 02/12/2009 21:40

.
Zadnja izmjena: Gospoda Ministarka; 17/01/2012 16:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
Gospoda Ministarka

PostPostao/la starii dana 02/12/2009 22:05

da je biti pametan..prosle godine se isto ovako pricalo banke propadaju, dodem u banku ne mozes ni eura kupiti, helem evo godina prođe pa nista..banke rade kao i prije..prije je bila HVB-Central Banka, jel bankrotirala il nije ne znam, al kupila ju je UnicreditBanka i eto sve isto kao i prije...mislim da je sve ovo marketing od drugih banaka da zadobiju nove klijente...
starii

PostPostao/la Black swan dana 02/12/2009 22:42

ne bi me čudilo da veći dioničari ove banke žele da uplaše ostale manje pa šire paniku kako bi kupili dionice jeftinije... ili iz ostalih banaka žele da potope banku podizanjem depozita kao u filmu Wonderful life...
Black swan

PostPostao/la dinaraaa dana 04/12/2009 23:19

[Problemi austrijske banke
Hypo banka: Posljedice krize i za bh. klijente?
Prema informacijama objavljenim na web stranici austrijske nacionalne televizije, budućnost bankarske grupe Carinthian Hypo Group Alpe Adria još uvijek upitna. Vlasnici grupacije i predstavnici vlade još uvijek se raspravljaju o tome ko treba povećati kapital banke. Nakon dvije finansijske intervencije zbog gubitka svježeg kapitala, velikoj bankarskoj grupaciji potrebno je još 1,5 milijardi eura.
Piše: A. Karadža
Prema riječima Wilhelma Miklasa, direktora kompanije, štedni depoziti u Austriji su sigurni. Na pitanje da li je slična situacija i u BiH i kako bi se kriza mogla odraziti na stanje u našoj zemlji odgovor smo potražili u direkciji Hypo Alpe Adria banke u Mostaru.

"Nije nikakva novost da je i Hypo Grupa kao i sve vodeće financijske institucije na prostoru jugoistoka Europe tokom ove godine suočena sa dodatnim rezerviranjima po pitanju kredita usljed posljedica globalne financijske i ekonomske krize po regionalne privrede, a u kojima smo prisutni i mi kao najveći kreditori i investitori", rekla je za naš portal Julijana Mikulić Jurković, voditelj marketinga Hypo Alpe Adria banke u BiH.

Ona je rekla da je Hypo Grupa već značajno ojačala svoju kapitalnu osnovu u iznosu od 1,6 milijardi eura, kako od strane svojih vlasnika (700 miliona eura) tako i od strane države povlačenjem iz bankarskog paketa koji nudi Republika Austrija iznos od 900 miliona EUR i da će spomenuta rezerviranja biti pokrivena u 4. kvartalu ove godine svježim kapitalom iz sredstava naših dioničara.

"Banka će tako nepromijenjeno biti i dalje financirana u skladu sa zahtjevima tržišta, te će moći sistematski nastaviti sa već započetim projektom restrukturiranja. Kapitalne mjere naših dioničara naglašavaju snažnu obavezu za sigurnu budućnost Hypo Group Alpe Adria i naših klijenata", rekla je Mikulić - Jurković.

Prema njenim riječima strateška prednost Hypo Grupe u odnosu na druge velike komercijalne finansijske institucije je u činjenici da je austrijsko Federalno ministarstvo finansija klasificiralo Hypo Group Alpe Adria kao sistemski važnu banku zbog bitnosti za cjelokupnu ekonomiju. To znači da Hypo Group Alpe Adria prema sporazumu ministara financija EU spada u grupu banaka u Austriji koje su zaštićene od bilo kakvih turbulentnih događaja. Shodno navedenom, klijenti banke u ovom trenutku, a i u budućnosti uživaju najveći mogući nivo financijske sigurnosti.

"Adekvatnost kapitala, kao najsigurnijeg parametra financijske snage i stabilnosti banke, za obje banke je značajno iznad zakonom propisanih vrijednosti što je i najvažniji faktor za sigurnu budućnost. Obje Hypo Banke u BiH su samostalni financijski subjekti koji posluju po domaćim zakonskim regulativama i zadovoljavaju sve propisane financijske standarde i uspješno odolijevaju krizi. Eventualni problemi holdinga se mogu reflektirati kroz promjene u vlasničkoj strukturi koje same po sebi ne nose negativan predznak te ni u kom slučaju ne znače i promjene u svakodnevnom poslovanju banke odnosno banaka kćerki (konkretno naše Hypo banke u Bosni i Hercegovini i u tom slučaju nastavljaju normalno i likvidno poslovati)", rekla je Mikulić - Jurković.

Ona je istakla da se ono što je rečeno za klijente cijele Grupe posebno odnosi na klijente ovih banaka u BiH, a to jeste da oni u ovom trenutku uživaju najveći mogući nivo sigurnosti. ]

:run:
dinaraaa

PostPostao/la bach dana 05/12/2009 00:27

Evo jedan slican text ovome sa sax-a

Prema pisanju austrijskih medija
Hypo Group Alpe Adria pred bankrotom?
Austrijski mediji u posljednjih nekoliko sedmica intenzivno pišu o svojevrsnoj bankarskoj krizi u ovoj zemlji.
Hypo Group Alpe Adria pred bankrotom?

Prema navodima tamošnjih listova, Hypo Bank se u vrtlogu finansijske krize našla u velikm finansijskim dubiozama, ponajviše zbog loših kredita u istočnoj i jugoistočnoj Evropi. Tako bečki DiePresse tvrdi da je Hypo imala velike investicione promašaje i u Hrvatskoj, gdje si im partneri bili osuđeni generali Vladimir Zagorec i Branimir Glavaš.

Mutna prodaja

Njega je svojevremeno, navodi list, lično u Klagenfurtu ugostio ekscentrični desničarski guverner Koruške Jorg Haider. Koruška je do 2007. bila većinski vlasnik Hypo Alpe Adria banke, kad je 67 posto dionica prodato minhenskoj banci BayernLB, a austrijski listovi tu prodaju smatraju više nego mutnom.

Zbog svega, tamošnji mediji predviđaju turbulentna vremena za ovu bankarsku instituciju, jer je za spas Hypo Group Alpe Adria hitno potrebno 1,8 milijardi eura. U protivnom banka bi mogla biti prisilno podržavljena ili čak otići u stečaj.

Ova banka u našoj zemlji djeluje putem dvije domaće banke, Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar i Hypo Alpe-Adria-Bank a.d. Banjaluka, sa širokom mrežom poslovnica i brojnom klijentelom. S obzirom da nijedno rješenje za krizu u klagenfurtskoj banci nije isključeno, pa ni stečaj, postavlja se pitanje šta bi se u tom slučaju desilo sa njenim klijentima u BiH.

Iz ove bankarske grupacije poručuju da se osjećaju posljedice krize, ali da nema razloga za zabrinutost, i tvrde da banka ima podršku svojih dioničara kao i države Austrije, te EU.

Finansijska sigurnost

- Hypo Group Alpe Adria spada u grupu banaka u Austriji koje su zaštićene od bilo kakvih turbulentnih događaja. Prema tome, naši klijenti uživaju najveći mogući nivo finansijske sigurnosti, tvrdi Martina Uster, glasnogovornica grupacije.

S obzirom da ugledni bečki listova tvrde jedno, a predstavnici banke drugo, krajnji korisnik mora dobro odvagati da li će novac povjeriti banci ili će poučen iskustvima starih deviznih štediša svoj novac ostaviti u čarapi.

Hypo: Normalno poslujemo

- Eventualni problemi holdinga se mogu reflektirati kroz promjene u vlasničkoj strukturi ne znače i promjene u svakodnevnom poslovanju banaka – kćerki. Mi, svakako, nastavljamo normalno i likvidno poslovati – izjavila je za weekend.ba Julijana Mikulic Jurković, glasnogovornica Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar.
bach

PostPostao/la nonca dana 05/12/2009 10:00

za pametne ovo je posljednji signal da povlace pare iz te banke:

Hypo je juce dobila najnizi rating koji jedna banka moze dobiti, ocijenjena je kao visoko rizicna, i ne preporucuje se poslovanje preko nje:

od danas, mislim da je svako sam sebi kriv ko ne podigne pare iz ove banke :thumbup: :thumbup: :run:
nonca

PostPostao/la zgubidan2009 dana 05/12/2009 11:29

Ak probadne jedna propasce sve jer su sve plasirale pare u iste stvari a to uglavnom ide opadnu cijene polovnih prostora np 50% i banka izgubi pola love il onaj ko je uzeo lovu izgubi pola i nemoze da vraca kredit .A sad banke nemogu da posudzuju kolko hoce pare neg samo one pare sto su dugorocno orocene i to kad ih osiguraju kod agencije za depozite sa 0,3% sad ako gazda u njemackoj propadne, to i nema neke velike uloge ovdje, jer oni nebi mogli da prebace nikakve pare iz banke u njemacku,jer je njihov samo osnivacki ulog a on je nekad bio oko 2,5 miliona eura a te pare mogu uzet kad ispalte sva potrazivanja a depozite ili stednju plati ova agenicija ili ti drzava, ak propadnu ,a valjda im je lakse prodat banku ak im trebadne para a mislim na te iz njemacke..
zgubidan2009

PostPostao/la Toto dana 05/12/2009 11:38

Gospoda Ministarka je napisao/la:
EUROBIH je napisao/la:pa ko još nije jebo ovu tkz.državu? :bih:
kome je suđeno ,njemu i gaće same spadaju :lol: :lol:

Ljubutelj sam poslovica ovo mi je sad no.1 :lol: :lol: :lol:

Nego da nebude offtopic,
Imam informacije da je dir. Hypo bake sa sjedistem u Mostaru odobrio kredit vise milionski Lijanovicima i ako zna da Lijanovici nisu kreditno sposobni, tako da je i dir. (neznam mu ime) dobio na kafu.
Sto veli, da on ocekuje da uskoro bankrotira banka i u BIH.

Imam racun u Hypo banci i sutra idem sve da dignem sa rcuna.

U hercegovini kruzi prica:kad vidis skutora da skace sa mosta- skaci i ti
Toto

PostPostao/la ProbuseniDolar dana 05/12/2009 12:06

Sta ce biti sa Nurkom? :D
ProbuseniDolar

PostPostao/la Toto dana 05/12/2009 12:28

U cvarke
Toto

PostPostao/la bhxxl dana 05/12/2009 12:32

ProbuseniDolar je napisao/la:Sta ce biti sa Nurkom? :D

postace zrtva recesije hahaha ... to je hit godine sa Nurkom :D hahaha
bhxxl

PostPostao/la starii dana 06/12/2009 10:47

nonca je napisao/la:za pametne ovo je posljednji signal da povlace pare iz te banke:

Hypo je juce dobila najnizi rating koji jedna banka moze dobiti, ocijenjena je kao visoko rizicna, i ne preporucuje se poslovanje preko nje:

od danas, mislim da je svako sam sebi kriv ko ne podigne pare iz ove banke :thumbup: :thumbup: :run:

Als wahrscheinlichste Option für die Zukunft der Bank sieht Hahn eine weitgehende Verstaatlichung.

jedna od opcija je da ce ih drzava kupiti i rjesiti taj problem jer sam bankrot hypo banke dovece do velikih finansijskih problema u samoj austriji...--dio iz prevoda sa ove stranice...budi siguran da vlada austrije nece dozvoliti da se desi bankrot banke, znaju oni dobro da bi se to odrazilo na privredu same austrije...a drugo i u americi su banke bankrotirale pa ih je drzava kupila eno sad mozes citati da su izasle banke iz krize i da vracaju pare vladi...
starii

PostPostao/la nonca dana 06/12/2009 18:18

starii je napisao/la:
nonca je napisao/la:za pametne ovo je posljednji signal da povlace pare iz te banke:

Als wahrscheinlichste Option für die Zukunft der Bank sieht Hahn eine weitgehende Verstaatlichung.

jedna od opcija je da ce ih drzava kupiti i rjesiti taj problem jer sam bankrot hypo banke dovece do velikih finansijskih problema u samoj austriji...--dio iz prevoda sa ove stranice...budi siguran da vlada austrije nece dozvoliti da se desi bankrot banke, znaju oni dobro da bi se to odrazilo na privredu same austrije...a drugo i u americi su banke bankrotirale pa ih je drzava kupila eno sad mozes citati da su izasle banke iz krize i da vracaju pare vladi...

eh vidis kako nisi nikako u pravu:

http://www.wirtschaftsblatt.at/home/int ... 9/index.do

u ovom clanku ti je 5.12.2009 austrijski kacelar iskljucio mogucnost da drzava pomogne hypo banci, odnosno da je kupi.

prema toma, hypo banka je mrtav leš, kojem vise nema spasa, pa u citavoj austriji se digla prasina ko ce vratiti depozite, stednju gradjanima, samo u nasoj prokletoj drzavi svi sute o tome!
nonca

PostPostao/la studeni76 dana 07/12/2009 07:33

Imam pitanje za one koji rade u banci il vec znaju kako idu te stvari sa transakcijama!
Jel se moze jednostavno novac prebacit sa racuna iz Hypo banke na racun neke druge banke,bez da se te pare podizu?vec da ide jednostavno uplata na racun izvan banke!(govorim o vecim iznosima) Ima li tu neki period da se mora cekat?

I jos jedno pitanje. Jel se moze otvorit racun u ime druge osobe? (izvan drzave sam,jel moze neko sa mojom LK otvorit racuna na moje ime)

haj ko zna nek napise,ovdje il na PP

Hvala
studeni76

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.