Hrvatska zastava?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Sahovnicu cu smatrati:

Hrvatskim simbolom
15
83%
Vjerskim simbolom ktaolika sirom svijeta
1
6%
Simbolom Bosnjaka katolicke vjere ukoliko nije integrisana u Hrvatsku zastavu
2
11%

Ukupno glasova : 18

Hrvatska zastava?

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:00

Interesantno je malo detaljnije pogledati sahovnicu. Kada Bosanski nacionalisti kazu da sahovnica treba biti zastava Bosnjaka katolika cesto nisu dobro shvaceni. Jer vecina ljudi uopste ne zna sta predstavlja sahovnica. Prvo bih zelio da prikazem par primjera sahovnica u drugim katolickim zemljama cisto da pokazem da to nije nikakav Hrvatski simbol vec katolicki simbol i da ga kao takvog moramo poceti primjenjivati na one komponente Bosnjastva koji zive u katolicantvu.

Jedina katolicka aprovincija Nizozemke ima sahovnicu kao svoj simbol.

slika

To je dakle provincija Brabant. Pored toga i njihov najveci klub; PSV eindhoven ima sahovnicu na dresu:

slika

slika

Isti je slucaj i sa Slovackom i mnogo drugim katolickim provincijama sirom evrope. Sa druge strane Bosnjacki simbol nije vjerski. To je znak kraljevine Bosne i taj simbol je narodni. Pod tim simbolom su bosanski kraljevi isli u rat davno prije nego sto su katolici ovih krajeva poceli da koriste sahovnicu (kao svi drugi katolici).

Postavlja se pitanje. Zasto nemaju Hrvati svoj narodni simbol? Odgovor je jednostavan. Tek u kasnom srednjem vijeku se javljaju viteski ideal i vitestvo. Tejk tada nastaju i prve kasno feudalne drzave i nastaje ideal:"Za kralja vjeru i drzavu." Tek tada se znaci javljaju prve "nacionalne" zastave/ A taj period Hrvatska nikad anije docekala jer je pala pod Madjare!

Bosanski kralj Ostoja na drzavnom pecatu u rukama drzi nacionalni simbol bosanskog kraljevstva:

slika
joijo

Re: Hrvatska zastava?

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:06

Mislim da je krajnje vrijeme da se pocne i preko televizije i u skolstvu uciti djecu da se sahovnica netreba gledati krivim okom. Sahovnica je jedan vjerski simbol isto kao mjesec i zvijzda i oznacava katolicanstvo. Najbolje bi bilo da kada se osnuje nekada Bosnjacka katolicka crkva da se tada sahovnica postavi na istoj jer je to Bosnjacki simbol isto koliko i Hrvatski.
joijo

PostPostao/la bordo_boy dana 05/10/2012 16:08

Nas su klali i ubijali pod tom zastavom i iz tog razloga ću je u BIH, smatrati uvredom, jer se diže pored Bosanske zastave sa ljiljanima. Bošnjak sam, ali ne volim ni mjesec ni zvijezdu, ni podizanje Turske, Saudijske ni bilo koje druge zastave osim zastave BIH. I to one sa ljiljanima, jer je ova trokutasta nametnuta...

Kako ti sad svima nama ukazuješ na to da šahovnica nema ništa uvredljivo, ja ću tebi reći da ljiljani imaju još manje toga uvredljivog, jer su simbol i francuskih kraljeva, i grada Firenze, i predstavljaju na neki način krst. Nosio ih je Tvrtko I Kotromanić, koji opet nije bio Bošnjak, ali vam smeta ta zastava. Dakle, imate dvostruka mjerila. Mi bismo trebali poštovati šahovnicu, a vi, hrvati u BIH, ne poštujete svoju zastavu koja je tu stoljećima. Eh to je razlog što mi ne volimo šahovnicu, a inače volimo šah, kao sport...
bordo_boy

PostPostao/la cyprus dana 05/10/2012 16:11

A da pogledamo ljiljane 'u drugim katoličkim zemljama'? :mrgreen: :oops: Čemu vodi tema?

PS Bošnjačka katolička crkva? :lol: :lol:
cyprus

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:13

bordo_boy je napisao/la:Nas su klali i ubijali pod tom zastavom i iz tog razloga ću je u BIH, smatrati uvredom, jer se diže pored Bosanske zastave sa ljiljanima. Bošnjak sam, ali ne volim ni mjesec ni zvijezdu, ni podizanje Turske, Saudijske ni bilo koje druge zastave osim zastave BIH. I to one sa ljiljanima, jer je ova trokutasta namentuta...

Kako ti sad svima nama ukazuješ na to da šahovnica nema ništa uvredljivo, ja ću tebi reći da ljiljani imaju još manje toga uvredljivog, jer su simbol i francuskih kraljeva, i grada Firenze, i predstavljaju na neki način krst. Nosio ih je Tvrtko I Kotromanić, koji opet nije bio Bošnjak, ali vam smeta ta zastava. Dakle, imate dvostruka mjerila. Mi bismo trebali poštovati šahovnicu, a vi, hrvati u BIH, ne poštujete svoju zastavu koja je tu stoljećima. Eh to je razlog što mi ne volim šahovnicu, a inače volimo šah, kao sport...

Brate nisi me shvatio. Ljiljani to je zastava koju su Bosnjacki franjevci poceli propagirati u 19. vijeku kao Bosnjackim nacionalnim simbolom. To je prvo radio Fra Ivan Frano Jukic kada je stavio ljiljane na knjigu "etnografski radovi Bosnjackog naroda" a posle je Fra Antun Knezevic propagirao ljiljane (na plavoj boji) kao zastavu svih Bosnjaka.

To je dakle narodna zastava. Ali sahovnica je vjerska zastava. Moramo shvatiti da katolici Sarajeva, Tuzle, Zenice itd. da oni pored svog Bosnjackog narodnog obiljezija moraju biti u stanju da slave i svoju katolicku zastavu. A to je upravo sahovnica. Isto kao sto neki musliman moze uz ljiljane da stavi mjesec i zvijezdu.
joijo

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:13

Fra. Antun Knezevic (1834.- 1889.)

slika

Clanak u listu Bosanski prijatelj iz 1870. godine

"Neke nase komsije vrlo se ljute, sto se dicimo i ponosimo nasim starim imenom, jezikom i obicajima i sto pod zivu glavu necemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas slozne su nase komsije, koje cemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi trazi od nas nesto drugo, jer izmedju sebe ne mogu – o zivu glavu – da se sloze. Prijatelj Jovo p...orucuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, jok Bosnjace, ti si moj i moras prigrliti moje ime“. Potegni tamo, potegni amo, a sve bez nasega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svadje, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo vec odavna tome priucili, mi bi se morali od cuda kameniti kao kulasinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitacemo nase prijatelje, koji se bave perom i stampom: za sto se tako svadjate za nas, kad dobro znadete, da je Bosnjak od starine privikao diciti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drzi tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) nase mile domovine sjeca nas onih vremena, kada se je nasa domaca vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajuci se ponosnim i junackim imenom Bosnjak. Gledamo na mnoge dokumente domacih spisatelja iz proslih vjekova, u kojima se uvijek spominje nase pravo narodno ime Bosnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bosnjak. Od toga necemo niti smijemo otstupiti, toga cemo se imena drzati vijerno i stalno.“ Mi se ponosimo time, da je upravo nas jezik, a iz nase otadzbine uzet za osnovu knjizevnog jezika nasih komsija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadzic, Dancic, pa Ljudevit Gaj prenijeli su nas lijepi jezik u knjizevnost obaju recenih naroda, te ga prozvase kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava diciti se, sto se nasim jezikom sluze danas u knjizevnosti nasi prijatelji Jovo i Ivo, a to ce nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zasto naziv, sto su ga oni nasem jeziku po svojoj volji, a bez naseg pitanja dali, sada nama po sto po to hoce da nametnu, pa nam cak brane, da mi u nasoj vlastitoj kuci svoj jezik oznacujemo imenom naseg naroda. To je slicno, kad bi nasem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio. Tako postupanje i taj zahtjev mi ne odobravamo i nijesmo nikako kail. Ali cast i postenje obodvojici nasih prijatelja, Srbu i Hrvatu. Mi njihovu narodnost ne preziremo, mi na njiha krivim okom ne gledamo, mi nikad necemo zanijekati, da nijesmo od jugoslovenskog plemena, vec bas hocemo, da svakome jasno dokazemo, da smo mi Bosnjaci
Zadnja izmjena: joijo; 05/10/2012 16:16; ukupno mijenjano 2 put/a.
joijo

PostPostao/la bordo_boy dana 05/10/2012 16:14

joijo je napisao/la:
bordo_boy je napisao/la:Nas su klali i ubijali pod tom zastavom i iz tog razloga ću je u BIH, smatrati uvredom, jer se diže pored Bosanske zastave sa ljiljanima. Bošnjak sam, ali ne volim ni mjesec ni zvijezdu, ni podizanje Turske, Saudijske ni bilo koje druge zastave osim zastave BIH. I to one sa ljiljanima, jer je ova trokutasta namentuta...

Kako ti sad svima nama ukazuješ na to da šahovnica nema ništa uvredljivo, ja ću tebi reći da ljiljani imaju još manje toga uvredljivog, jer su simbol i francuskih kraljeva, i grada Firenze, i predstavljaju na neki način krst. Nosio ih je Tvrtko I Kotromanić, koji opet nije bio Bošnjak, ali vam smeta ta zastava. Dakle, imate dvostruka mjerila. Mi bismo trebali poštovati šahovnicu, a vi, hrvati u BIH, ne poštujete svoju zastavu koja je tu stoljećima. Eh to je razlog što mi ne volim šahovnicu, a inače volimo šah, kao sport...

Brate nisi me shvatio. Ljiljani to je zastava koju su Bosnjacki franjevci poceli propagirati u 19. vijeku kao Bosnjackim nacionalnim simbolom. To je prvo radio Fra Ivan Frano Jukic kada je stavio ljiljane na knjigu "etnografski radovi Bosnjackog naroda" a posle je Fra Antun Knezevic propagirao ljiljane (na plavoj boji) kao zastavu svih Bosnjaka.

To je dakle narodna zastava. Ali sahovnica je vjerska zastava. Moramo shvatiti da katolici Sarajeva, Tuzle, Zenice itd. da oni pored svog Bosnjackog narodnog obiljezija moraju biti u stanju da slave i svoju katolicku zastavu. A to je upravo sahovnica. Isto kao sto neki musliman moze uz ljiljane da stavi mjesec i zvijezdu.

Konstantno miješaš Bošnjake i Bosance. I to nije zastava od 19. stoljeća kako je ti predstavljaš, nego od 15. stoljeća, odnosno od okupacije turaka, a datira iz 14. stoljeća, od vladavine Kotromanića...

http://en.wikipedia.org/wiki/Tvrtko_I_of_Bosnia

http://bs.wikipedia.org/wiki/Grbovi_i_zastave_Bosne_i_Hercegovine_kroz_historiju
Zadnja izmjena: bordo_boy; 05/10/2012 16:15; ukupno mijenjano 1 put/a.
bordo_boy

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:15

bordo_boy je napisao/la:
joijo je napisao/la:

Konstantno miješaš Bošnjake i Bosance.

Ne mjesam eto vidi post iznad kako su se oni nazivali; njihova intelektualna elita kada su ih poceli poHrvacivati.
joijo

PostPostao/la bordo_boy dana 05/10/2012 16:18

Kao što vidiš. Zastava sa šahovnicom nikad nije bila ničija oficijelna zastava ni grb. To su bili ljiljani, pa mjesec i zvijezda u doba Turaka, zatim Jugoslovenska zastava, pa opet ljiljani, i danas trokutići sa zvjezdicama...
bordo_boy

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:20

cyprus je napisao/la:A da pogledamo ljiljane 'u drugim katoličkim zemljama'? :mrgreen: :oops: Čemu vodi tema?

Da Bosnjacka katolicka Crkva. U kojoj Crkvi ce se moliti Stijepan Siber (katolik i clan Bosnjacke Patriotske Stranke) ili Dragan Vikic clan SBB-a? Ili Mladen Vojicic Tifa? Jovan Divjak? Oni su Bosnjaci ne muslimanske vjere i treba u buducnosti u Sarajevu i u Tuzli da imamo katolicku i pravoslavnu crkvu Bosnjacku.
joijo

PostPostao/la cyprus dana 05/10/2012 16:22

joijo je napisao/la:
cyprus je napisao/la:A da pogledamo ljiljane 'u drugim katoličkim zemljama'? :mrgreen: :oops: Čemu vodi tema?

Da Bosnjacka katolicka Crkva. U kojoj Crkvi ce se moliti Stijepan Siber (katolik i clan Bosnjacke Patriotske Stranke) ili Dragan Vikic clan SBB-a? Ili Mladen Vojicic Tifa? Jovan Divjak? Oni su Bosnjaci ne muslimanske vjere i treba u buducnosti u Sarajevu i u Tuzli da imamo katolicku i pravoslavnu crkvu Bosnjacku.

Znači kao konkurenciju rimokatoličkoj crkvi ti bi uveo bosnokatoličku? :lol: :lol:

Hoćemo i bosanskog papu :mrgreen: pardon bošnjačkog :mrgreen:
Zadnja izmjena: cyprus; 05/10/2012 16:26; ukupno mijenjano 3 put/a.
cyprus

PostPostao/la bordo_boy dana 05/10/2012 16:22

joijo je napisao/la:

Molim te, jednom kratkom rečenicom, reci, šta hoćeš ti sad? O čemu pričaš. Počinješ sa zastavama, onda prelaziš na nekakve nazive crkava, i Bošnjake i Bosance... Nikako da uhvatim u kojem smjeru ide ovo, i šta hoćeš da kažeš ili dokažeš? Dalje nabrajaš neke istaknute ličnosti koje imaju katolička imena. Da ne ulazimo u to da li praktikuju vjeru, ili su samo na papiru katolici, a žive život atestita ili agnostika.
bordo_boy

PostPostao/la karanana dana 05/10/2012 16:24

ideju ljiljana na zastavi BiH su unistili bosnjaci-muslimani i sda koji su ljiljane prisvojili kao neki bosnjacki-muslimanski simbol. dakle, prihvatili su ono sto su im servirali srpski i hrvatski secesionisti. ne samo to nego su mnogo sto sta prihvatili, kao sto ovih zadnjih par godina zlaja isto prihvata i unistava ideju gradjanske socijal demokratije.
karanana

PostPostao/la bordo_boy dana 05/10/2012 16:25

Pretpostavljam da je onda ovo za tebe jedina ispravna zastava. Kad već toliko voliš historiju, Franjevce, Bosansku crkvu, kralja Tvrtka, itd...

slika

Ili griješim?!
bordo_boy

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:26

bordo_boy je napisao/la:Pretpostavljam da je onda ovo za tebe jedina ispravna zastava. Kad već toliko voliš historiju, Franjevce, Bosansku crkvu, kralja Tvrtka, itd...

slika

Ili griješim?!

Naravno ali ne treba se ljutiti ukoliko neki Bosnjak katolik pored ove zastave voli i sahovnicu. Treba ih razumijeti. Sahovnica kao sahovnica je VJERSKI SIMBOL.
joijo

PostPostao/la penkalaa dana 05/10/2012 16:39

joijo je napisao/la:Naravno ali ne treba se ljutiti ukoliko neki Bosnjak katolik pored ove zastave voli i sahovnicu. Treba ih razumijeti. Sahovnica kao sahovnica je VJERSKI SIMBOL.

ajde ti mene kao Hrvata uvjeri šta to na šahovnici predstavlja vjerski simbol?
možda crvena i li bijela kocka?
kakav je to vjerski simbol?
svakakvih budalaština čuješ :D
penkalaa

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 16:43

penkalaa je napisao/la:
joijo je napisao/la:Naravno ali ne treba se ljutiti ukoliko neki Bosnjak katolik pored ove zastave voli i sahovnicu. Treba ih razumijeti. Sahovnica kao sahovnica je VJERSKI SIMBOL.

ajde ti mene kao Hrvata uvjeri šta to na šahovnici predstavlja vjerski simbol?
možda crvena i li bijela kocka?
kakav je to vjerski simbol?
svakakvih budalaština čuješ :D

Pa taj simbol koriste svi katolici sirom evrope. Nadji mi muslimana ili protestanta u svijetu da koristi sahovnicu nego bas katolici. Vasi kraljevi NISU nosili sahovnicu. Ona se javlja prilikom dolaska osmanlija na Kosovo kada Hrvatska postaje zajedno sa Madjarskom "branik katolicnatsva" to je dakle vjerski simbol i vi to vrlo dobro znate. Nacionalnog simbola nikada niste imali.

Isto ja tebi nemogu dokazati da je mjesec i zvijezda vjerski muslimanski simbol. Ali ako ti pokazem da samo muslimani stavljaju te simbole na dzamije i samo oni njima masu onda znas da je to muslimanske simnol. Sahovnica prvi put u Hrvatskoj se javlja na nekoj crkvi a ne u rukama vasih kraljeva:

slika
joijo

PostPostao/la penkalaa dana 05/10/2012 16:46

karanana je napisao/la:ideju ljiljana na zastavi BiH su unistili bosnjaci-muslimani i sda koji su ljiljane prisvojili kao neki bosnjacki-muslimanski simbol. dakle, prihvatili su ono sto su im servirali srpski i hrvatski secesionisti. ne samo to nego su mnogo sto sta prihvatili, kao sto ovih zadnjih par godina zlaja isto prihvata i unistava ideju gradjanske socijal demokratije.

složio bi se sa tobom
da je ostala muslimanska zastava kakva je bila, i poslije uvedena ova sa ljiljanima
siguran sam da bi se dosta i Srba i Hrvata sa njom identificiralo i prihvatilo kao zastavu svoje države Bosne
ovako u jeku rata muslimani/Bošnjaci tu zastavu proglase da ta zastava ne samo da predstavlja Bosnu kao državu nego i Bošnjake kao naciju
i sa tim potezom ujedino sebe stavljaju kao jedine legitimne i pravne nasljednike cijele BiH
penkalaa

PostPostao/la penkalaa dana 05/10/2012 16:55

joijo je napisao/la:
Pa taj simbol koriste svi katolici sirom evrope. Nadji mi muslimana ili protestanta u svijetu da koristi sahovnicu nego bas katolici. Vasi kraljevi NISU nosili sahovnicu. Ona se javlja prilikom dolaska osmanlija na Kosovo kada Hrvatska postaje zajedno sa Madjarskom "branik katolicnatsva" to je dakle vjerski simbol i vi to vrlo dobro znate. Nacionalnog simbola nikada niste imali.

Isto ja tebi nemogu dokazati da je mjesec i zvijezda vjerski muslimanski simbol. Ali ako ti pokazem da samo muslimani stavljaju te simbole na dzamije i samo oni njima masu onda znas da je to muslimanske simnol. Sahovnica prvi put u Hrvatskoj se javlja na nekoj crkvi a ne u rukama vasih kraljeva:

ne lupetaj gluposti, povjesničari neznaju odakle dolazi i kako se pojavila šahovnica a ti znaš?
i od svih tih teorija niti jedna nema vjerske poveznice
znači tu smo, želiš predstaviti šahovnicu kao neki vjerski simbol
da bi osporio da smo imali nacionalni simbol a sa time i naciju :D
a upravo su ljiljani stilizirani prikaz križa i vjerski katolički simbol
pa ti to valjda sada smeta
a ljiljani su bili u Bosni samo kratki period u 15 st. da bi nestao iz povjesti do 1993
tako da baš taj grb nemožemo smatrati nacionalnim simbolom
ja kako znam grb Bosne je zadnjih par stotina godina bio ruka sa mačem :mrgreen:
penkalaa

PostPostao/la fortaleza dana 05/10/2012 18:03

joijo je napisao/la:

Bošnjačka katolička crkva..slika

Mozgu, navedi mi jednu nacionalnu iliti državnu katoličku crkvu u svijetu?slika
fortaleza

PostPostao/la alibegoa dana 05/10/2012 20:18

Kad vec pricamo o simbolima, pa ljudi ono 4 C oko krsta, pa je li to simbol zadnje Bizantske dinastije?

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2
alibegoa

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 21:34

ktlzi je napisao/la:Navedi mi neke Bošnjake katolike. Nisam čuo nikoga da se tako izjašnjava a baš bih volio znati koji su to?

Pa evo npr:

Stijpan Siber general ARBIH i clan Bosnjacke Patriotske Stranke.

http://www.bosnjaci.net/foto/stjepan_siber.jpg
joijo

PostPostao/la emillio estevez dana 05/10/2012 21:36

fortaleza je napisao/la:
joijo je napisao/la:

Bošnjačka katolička crkva..slika

Mozgu, navedi mi jednu nacionalnu iliti državnu katoličku crkvu u svijetu?slika

Ima Kineska katolicka crkva ,, pod kontrolom Kineske drzave i biskupi se biraju pod nadzorom i sa odobrenjem
vladajuce partije u Narodnoj Republici Kini.

proglasavanje ,, sahovnice katolickim obiljezejem je na granici kret....ma
kroz povijest je plemstvo uvijek koristilo sahovnicu u nekom obliku ,, takodjer kao i ljiljane
kladio bih se da i u samome Istanbulu ima negdje sahovnica ( crveno bijela )

a i sahovnica nije zastava ,, nego je dio zastave ili bi trebalo napisati GRB
Zadnja izmjena: emillio estevez; 05/10/2012 21:40; ukupno mijenjano 1 put/a.
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la emillio estevez dana 05/10/2012 21:39

joijo je napisao/la:
ktlzi je napisao/la:Navedi mi neke Bošnjake katolike. Nisam čuo nikoga da se tako izjašnjava a baš bih volio znati koji su to?

Pa evo npr:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Stjepan_%C5%A0iber
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la joijo dana 05/10/2012 21:41

emillio estevez je napisao/la:
joijo je napisao/la:

Pa evo npr:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Stjepan_%C5%A0iber

Pa to i ja kazem Bosnjak.
joijo

Sljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.