HITNO - Dijabetes tip 2

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

HITNO - Dijabetes tip 2

PostPostao/la Anastazya dana 08/10/2007 00:12

Pitanje za (buduce) ljekare i sve one koji su upoznati sa ovom bolesti...
Tata mi ima dijabetes desetak godina, i za par dana pocinje koristiti inzulin.
Prije je koristio tablete (siofor).
Zanima me: kolika je prednost (ako je ima) inzulina u odnosu na tablete, da li uzimanje inzulina ima posljedice; da li se nakon odredjenog vremena inzulin moze prestati uzimati, odnosno zamijeniti tabletama, te opcenito informacije o inzulinu?
Unaprijed hvala
Anastazya

PostPostao/la Op3r4t0r dana 08/10/2007 00:41

Evo pokusacu ti objasniti jezikom naroda, inzulin je hormon koji proizvodi organ gusteraca, taj hormon (inzulin) pomaze stanicama da uzimaju hranu (glukozu) iz krvi koja sluzi kao izvor energije za nase tijelo, kod oboljelih gusteraca ne proizvodi dovoljnu kolicinu ovog hormona pa se on unosi dodatno, kod mnogih bolesnika se ovo moze regulisati hranom ili tabletama, kod drugih ne moze kao sto je slucaj kod tvog oca, nazalost kada se jednom pocne sa unosom inzulina to najcesce traje do kraja zivota. Uzimanje inzulina ne stvara posljedice jer mi taj hormon svi imamo i moramo imati, ljudi s dijabetesom ga proizvode u manjim kolicinama i oni nadopunu izvrse unosom istog, uglavnom to nije nista strasno, svima nama nesto fali i nedostaje.

Ako jos sta treba slobodno pitaj
Op3r4t0r

PostPostao/la van Basten dana 08/10/2007 02:49

treba se čuvati hipoglikemijskih kriza i dobro paziti na vremenski razmak uzimanja inzulin - obrok. Uvijek imati pri ruci nešto slatko, ako ipak omane ponekad da si može odmah pomoći na prve znake hipoglikemije.
Inače prednost inzulina u odnosu na tablete u tom slučaju je očita... da se moglo regulisati tabletama ne bi ga prebacivali na inzulin.
operater je već fino izložio jedan dio, da ne ponavljam.
Ništa strašno, malo više discipline u životu i terapiji i biće sve ok.
van Basten

PostPostao/la Nosferatu dana 08/10/2007 04:36

Tablete rade dvojako.

Jedne senzitiraju organizam naspram insulina, druge povecavaju eksretovanje insulina u krvi, trece preventiraju konvertiranje drugih nutrijenata, u secer, proces koji se odvija u jetri inace, dok se ne dodje do potpunog iscrpljenja kapaciteta gusteraca, sto znaci da se mora preci na sitenticki insulin jer tkz. beta celije, u pankreasu, ili su izumrle/iscrpile svoje kapacitete ili im je kapacitet proizvodnje insulina jako mali u poredenju s potrebama organizma, da bi funkcionisalo.

Insulina koji se ubrizgava ima vise vrsta, koje su u principu iste osim po - duzini trajanja u krvi tj. half life. Npr. insulin sa kratkim half-life uzimas poslje sva tri obroka, a dugi half life uzimas navece, i taj bi trebao da je prisutan barem 12 sati.

Sto se tice insulina - ono sto je bitno razluciti je koliko je organizam sam, osjetljiv na insulin. To ce u prvi mah biti - trial and error, dakle - glukometar u ruke, i provjeravaj cesce, adaptiraj doze koliko sebi dajes tj. pocni od onoga sto se smatra prosjekom, i sto mu doktor preporuci poslje svakog obroka. Neki ljudi imaju - insulin resistant dijabetis mellitus tj. na samom pocetku su im potrebne relativno velike doze koje se samo s vremenom povecavaju. U pocetku je potrebno jako mnogo energije da se pridrzava dijabetskoj ishrani i da se broje kalorije tako da znas koliko ti insulina treba da bi imao secer na odredjenom nivou koji je prihvatljiv.

Dijabetis je bolest discipline koja ako se postigne, moguce je imati ga pod relativno dobrom kontrolom do kraja zivota. Ukoliko osoba nije disciplinovana ili ima dijabetis za koji su potrebne ogromne kolicine insulina - onda je i sam ishod bolesti drasticniji.

Starom reci da sa sobom uvijek ima malu teku i neka zapisuje secer, svaki put kad ga uzme. To je jako bitno. Postoji i hemoglobin A1c, koji inace sluzio kao mjerilo kontrole nad dijabetisom, u proteklih 2-3 mjeseca. Dakle imas - kratkorocni, tj. svakodnevni - glukometar, i dugorocnu,Hb1Ac nacin pracenja kontrole nad secerom.

Dijabetis stvara sam po sebi predispozicije za srcane udare, mozdane udare, probleme s bubrezima, i bilo koje probleme - vaskularnog oblika. A sama po sebi je bolest metabolizma, zbog toga - je mnogo bitnije razviti dobre navike i razviti ih sad. 1 godisnje barem, ici ocnom doktoru, i internisit, koji po mogucnosti ce provjeriti sistematski bubrege. Isto tako - ukoliko se ne kontrolise - dovodi do neuropatije tj. odumiranje senzoritivnih neurona, a moguce je i autonomnih, sto dovodi do deficita tipicno u nogama, npr. koje predispozira stvaranje rana - rane kod dijabeticara obicno ne zamladuju jednako ni brzo ni kvalitetno, a u krajnje problematicnim slucajevima - nikako. Ukoliko se rana prosiri i inficira kost - aputacija je zagarantirana. Ovo su tipicni problemi ljudi koji kronicno ne kontrolisu dijabetis, dakle - prozivod dugo-godisnji i o tome ne trebas - sad brinuti ni voditi racuna, ali treba da znas i ti i tvoj stari - posljedice dugorocne koje secer ima na covjeka, zbog toga je - lose sto si presao na insulin, jer je to - oznaka da organizam sam ne moze vise, kontrolisati secer, na drugu ruku je dobro, jer ne koristiti insulin a ne prozivoditi ga dovoljno dovodi do diabetske keto-acidoze, koja je tipicna kod tip 1 ali moze nastupiti i kod tip 2 dijabeticara - sto znaci insulina nema, secer u krvi visok, i ne moze dospijeti u celije, stalni osjecaj gladi, frekventno uriniranje, neutaziva zedj, problemnisa vidom jer secer moze percipirati u lecu ocnu.

Inace mozak sam po sebi koristi samo secer, kao pogonsko gorivo i to najcesce gluokozu, tj. jednostavne secere. Ukoliko nema secera - sve drugo ce poceti da razgraduje u pokusaju jetre da proizvede prijeko poretbni karbohidrate. To moze dovesti do kome, dvojako, prvo sto mozak nema nacina da se hrani, drugo sto konverzacija npr. masnoca u secer, povlaci za sobom proizvodnju ketona, koji su nus produkti ali za sobom povlace povecanje kiseline u krvi, ako pH u krvotoku nije - neutralan - svi metabioloski procesi se ili smanjuju ili prestaju jer ne mogu funkcionirati u sub-optimalnim uslovima.

Uglavnom - dijabetis je jako komplikovana bolest, koja sama po sebi, najcesce nije ubica, ali svi risk faktori - se sa njom povecavaju, uduplavaju i utrostrucavaju za kao sto vec rekoh - probleme s krvotokom, probleme s nervima, i probleme osim sistematskih s izolovanim - ocima, bubrezima itd.

Sto se tice danasnjeg insulina - proizvode ga bakterije koje imaju ljudske gene za proizvodnju insulina, tako da je insulin - sam po sebi, "cist" tj ne prepoznaje ga imuni sistem kao nesto strano. Svi hormoni su - kratki amino-acid, tj. blokovi za izgradnju proteina. Insulin ima dva lanca, od kojih jedan dijeli, s drugim jednim hormonom, glukagonom - koji regulira metabolizam u stanju posta, npr a proizvodi ga takodje pankreas. S te strane - u poredenju s prijasnjim varijantama insulina gdje su ljudi ubrizgavali sebi insulin od svinja ili krava (prije 30 godina) mozes barem da se zahvalis sto zivis u present tensu.

Sve u svemu - svako dobro, i pripazi starog, ali isto tako shvati, da ukoliko on sam sebe, ne bude pazio, tvoje su moci limitirane. Isto tako - tesko je zivjeti s dijabeticarem, narucito nekim ko nije dijabeticar tip 1, dakle neko ko je u tnejdzerskim godinama naucio - da se pridzrava dijete. Tako npr. kad ti izvadis kolac ili sladoled ili namazes snitu kruha sa djemom, vrlo cesto i oni imaju zelju, neutazivu, za slatkim ili za hranom, generalno. Ali - mora se filozofija promjeniti iz korijena - ne zivi se da se jede, i deblja, vec se jede da se zivi.

Isto tako nebi bilo lose da ti stari nadje nekog ko je na insulinu vec duze vremena i ko ima neko iskustvo i licno i ko moze preporuciti stogod od literature, da procitate i ti i on. Inace - dijabetis je jako, jako cest, i udruzenja dijabeticara su vrlo jaka, barem u drugim zemljama, postoje razne vrste literature od toga - kako pripremiti dobre obroke, a da se prilagodjavas dijabetskoj dijeti, do pomoci ukoliko nisi u finanskoj situaciji da dugorocno, finansirate skrb, ne znam kako stvari stoje o tome - u BiH. Takodje - ljudi koji predju s oralne terapije na insulin obicno imaju par sastanaka - npr. sa dijeteticarima, koji moraju obaviti edukaciju pacijenta, po pitanju npr. sta smije a sta ne - npr. cuga - njet, piva - njet. Kao sto i moraju nauciti da koriste glukometar (strpis za glukometar, su poprilicno skupe), i kako da ubrizgaju insulin (nije ni tesko, ni bolno, ali treba prevazici taj prvenstveni "sok" u kojem je svaka inekcija - kao zla kob, koja se nadvija nad glavom.

Eto nadam se da sam ti sta valjao - ali u danasnje doba, kad imas internet i opcije potrazenja informacije - toliko toga postoji napisano o dijabetisu da bi mogla komotno do kraja zivota - samo to da citas, stoga, pomozi sama sebi prvo, nadji par stranica, koje te interesuju, pa preko njih dodji do drugih, pa do besplatnih downloade knjiga, preko informacija i druzenja dijabeticara, ukoliko vas to interesuje barem na pocetku.
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la Anastazya dana 08/10/2007 19:53

Prije svega da Vam se zahvalim na brzim i konkretnim odgovorima, ucinili ste mi veliku uslugu, jer, bez obzira sto se ja mogu edukovati putem interneta o doticnoj bolesti, odnosno uzimanju inzulina, drugacije je kada ti neko pojasni "tvojim" jezikom.

Velika hvala Op3r4t0r, van Basten i Nosferatu(hvala na zaista detaljnom obrazlozenju).

Ako moze samo jos par pitanja...?
Da li na pocetku uzimanja inzulina ima nekih simptoma koji kasnije nestanu?
Je li glukometar ona spravica za mjerenje SUKa (to imamo)? A moze li se kod nas kupiti taj hb1Ac?
Tata je dobio da uzima Humulin M3 28i.j.s.c. ujutro (tako pise) i
Humulin M3 12 i.j.s.c. navece.
Inace on je imao mozdani udar prije godinu i pol, i tada mu se secer dosta pogorsao, ima problema sa nogama, nema izdrzljivosti u njima.
Koliki treba biti raspon izmedju uzimanja obroka i inzulina?
Te da li uzimanje inzulina znaci da on vise ne smije NISTA slatko unositi u organizam? Btw, imao je relativno cesto hypoglikemiju, dok je koristio proizvode za dijabeticare (secer, cokolade, djemove itd.) cak cesce nego kada je koristio proizvode od obicnog secera.

Jos jednom velika hvala i zaista sam pozitivno iznenadjena da sam ovako brzo dobila odgovore.
Anastazya

PostPostao/la cHupjahalic@ dana 08/10/2007 20:44

@ Anastazya

Poslala sam ti na PP odgovor u vezi pitanja sto si napisala u svom zadnjem postu.
cHupjahalic@

PostPostao/la Nosferatu dana 09/10/2007 00:02

Insulin nema simptoma, osim - sto regulira secer u krvi. Ako to ne radis kako treba - imas ili visoke nivoe secera jer nemas dovoljno insulina ili si ubrizgao previse insulina - sto znaci da ces imati nizak nivo secera, i to takodje - moze dovesti do komplikacija. Zbog toga - nikada ne ubrigavaj insulin "po rasporedu" ako nisi jeo - po rasporedu. Ovo je za - insulin koji ima kratak half-life tj. koji se ubrizgava poslje obroka. Neki ljudi - misle da mogu preskociti obrok npr. ili ne stignu nesto pojesti ali stignu si dati insulin - takvo nesto takodje te moze kostati - gubitka svijesti jer za rad mozga su potrebne dvije stvari. 1 - kiseonik. 2. secer. i to je to. Insulin se inace - daje poslje jela prvih 30-tak minuta, a taj navece sto ubrizgavas je - s duzim half-life tako da regulise secer tokom noci - gdje jako mnogo ljudi ima probleme sa secerom ujutro, dakle cim se probude - ili im je visok secer (jetra razgraduje glukagon - tj. oblik karbohidrata koji se depozitira u jetri, i koji se prvi i trosi - ukoliko ti opadne secer u krvi) ili doza insulina nije dovoljna tako da vecina secera nije ni iskoristeno i ostaje u krvotoku.

Glukometar je sprava koja mjeri visinu secera, s kapiljcom krvi.

HgA1c - je test za koji se vadi krv, i to mozes samo u bolnici da uradis, ukoliko se zeli vidjeti kakva je kontrola secera dugorocno. Ovo inace doktori koriste s pacijentima kojima ne vjeruju tj, koji govore da im je secer u redu a postaju sve vise hendikepirani upravo zbog dijabetisa, onda se lako moze vidjeti da li se mozes pouzdati u nekog ili ne - ovo ti pisem jer ukoliko neko ne naruci taj test, ne znaci da ne radi svoj posao, a i ako ga naruci - ne znaci da ti ne vjeruje vec jednostavno je - dobar test mada ne znam koliko kosta u BiH, tako da ne znam ni da li se narucuje za svakog ili ne.

Otac ti smije jesti slatko - ali mora biti normalno - sa sahrinom ili bilo kojim drugim dijabetski secerom kojih danas ima raznih vrsta. Takodje mora gledati unos - karbohidrata - hljeb, tjestenine, krompir, i slicno. Najbolje mu je od slatka da pojede sta od voca, jer voce u sebi sadrzi komplekse secere, koji ne dizu nivo secera u krvi, onoliko koliko to cine kolaci, pite, i slicno.

Medjutim - ne moze ti niko zamjeniti ljekara. niti bi trebao. Zbog toga - ovo sve je generalno govoreci savjet, tvoj otac je ipak tvoj otac, ima i drugih problema - kao sto vidim imao je udar, vjerovatno ne moze da se krece ili ima mozdane deficite, sto znaci da je odmah - tesko mu i da normaln jede i potrosi energiju koju unese, sto vodi daljem debljanju, debljanje vodi povecanju potrazenja insulina - i to je poprilicno tezak kruzni tok.

Sto se tice hipoglikemija - nema sta, sad na insulinu - pojedes obrok, provjeris secer, otvoris citab ili cedulju na kojoj pise - ako je secer od ovoliko do ovoliko - ubrizgaj ovoliko insulina. Kraj price. Nije komplikovano. A inace - dijabetska hrana je upravo tu - da ne dize secer u krvi. Sad - ne znam kako se to manifestiralo kod njega, da ima nizak secer u krvi, ali - kazem ti, u pocetku je to - trial and error. Dok ne nadje tacno dozu - koliko Units Insulina - smanji secer sa 200 na 100 npr. U pocetku ce to biti - male doze. Dakle treba krenuti s manjim dozama, pa cak i ako mu je secer malo visi - jer kao sto i sama rece - ukoliko mu dadnes vise insulina - imace nizak secer u krvi i onda mu moras dati npr. nesto slatko ili ce izgledati kao maratonac nakon sto je tracao 42 km. Ne znam da li je udar koji je on imao - komplicirajuci jer ako ima neke neuroloske deficite, i kad mu je secer u krvi na normalnom nivou - tesko je onda tacno znati sta uzrokuje sta, i tacno kada. Zbog toga ti govorim - da ove stvari nisu za internet savjetovanja vec za face to face s doktorm.

Sto se tice tog insulina, posto postoje razlike, humolog je brand name, broj koji stoji npr. 28 - oznacava a.a. koji je modificiran. amino-kiseline se modificiraju jer se tako produzava - half life. u zavisnosti - s cim, i na kojoj poziciji - imas kratkorocne, umjerene i dugim half life insulin. i.j.s.c. - inject subcutanously tj. ubrizgati pod kozu. Inace doze se mjeri u IU, ili international unit, i to je najbitnija komponenta - tj. koliko se daje i kad, da li je isto iza rucka i vecere ili ne, i slicno, ovo se kasnije - modificira, zavisno od osobe kojoj se daje, navikama koje imaju, obrocima koje uzimaju neko npr jede mnogo ujutro, pa mu je doza veca ujutro, neko navece, doza veca navece, neko jednako za svaki obrok - pa uzima istu dozu...

edit: bez licnih prozivki. Hvala. mIRCi
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la _Jenny_ dana 10/10/2007 16:52

Svaka cast Nos....Ali je Hb1AC...i kod nas u Hrvatskoj ga svakome narucuju prilikom kontrolnog pregleda kod endokrinologa...A i terapija inzulinom je cisto individualna...Kod prelaska na inzulin sa tableta potrebno je provesti neko vrijeme u bolnici pod nadzorom lijecnika specijalista (da ne bi doslo do pojave eventualnih nuspojava).Takodjer,odabir vrste inzulina i njegova kombinacija (brzodjelujuci+dugodjelujuci ili neka dr kombinacija) je isto individualna i doktori to nastoje uskladiti sa "stanjem" pacijenta i njegovim Dijabetesom.
Vrlo vazan utjecaj na GUK bilo pod terapijom inzulina ili tableta ima stres, tako da bi u svakom slucaju trebali imati sto manje stresnih situacija.
Inzulin je u svakom slucaju (po meni) prednost i ne trebate imati nikakav strah od njega.Samo se treba pridrzavati regulirane dijabeticke dijete i sve ce biti ok.
Sretno!
_Jenny_

Re: HITNO - Dijabetes tip 2

PostPostao/la Maybach dana 01/08/2008 13:55

Molim sve koji su vec upuceni u ovu temu,da ne otvaram novu,naime zanima me da li postoji neki nutricionista privatnik ili neko kod koga se moze lako zakazati termin bez knjizice i tih formalnosti,naime mama mi je potencijalni dijabeticar,ima povisen secer,ali i neko ko boluje od raznih drugi bolesti,izmedju ostalog hiperkalcemije,i zbog svega toga,trebao bi joj neki ko bi mogao da joj sastavi neku tabelu ili nesto kao primjer dnevng ili sedmicnog jelovnika,na osnovu toga koliko dnevno mora da unese proteina,vlakna i tako dalje.Da li to neko uopste radi kod nas?Hvala unaprijed,na informacijama ako ih bude. :thumbup:
Maybach

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.