HELP - Problem sa radijatorima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

HELP - Problem sa radijatorima

PostPostao/la Emx_77 dana 29/09/2008 21:52

Izgleda, da ove godine jednostavno nema srece sa grijanjem. Prvo ga zbog nekih tehnickih problema nije ni bilo, a od kad su rijesili kvar prilikom pustanja grijanja u radijatorima se cuje jako glasno pucketanje. Zvuk je jako iritantan, narocito u ranim jutarnjim casovima. Problem, je sto to traje gotovo sat vremena, nakon cega se intenzitet pucketanja smanjuje ali ne u cijelosti. Pokusao sam i da potpuno zavrnem ventil - radijator bude hladan ali se i dalje cuje pucketanje. Interesantno je da se kod komsija ovo ne javlja vec samo u mom stanu. Takodjer, u razlicitim sobama je intenzitet pucketanja razlicit. Prosle godine nije bilo ni traga pucketanju...

Da li je neko imao slicnih iskustava i kako bi se ovaj problem mogao rijesiti?
Emx_77

Re: HELP - Problem sa radijatorima

PostPostao/la Maraschino dana 30/09/2008 00:47

Emx_77 je napisao/la:Izgleda, da ove godine jednostavno nema srece sa grijanjem. Prvo ga zbog nekih tehnickih problema nije ni bilo, a od kad su rijesili kvar prilikom pustanja grijanja u radijatorima se cuje jako glasno pucketanje. Zvuk je jako iritantan, narocito u ranim jutarnjim casovima. Problem, je sto to traje gotovo sat vremena, nakon cega se intenzitet pucketanja smanjuje ali ne u cijelosti. Pokusao sam i da potpuno zavrnem ventil - radijator bude hladan ali se i dalje cuje pucketanje. Interesantno je da se kod komsija ovo ne javlja vec samo u mom stanu. Takodjer, u razlicitim sobama je intenzitet pucketanja razlicit. Prosle godine nije bilo ni traga pucketanju...

Da li je neko imao slicnih iskustava i kako bi se ovaj problem mogao rijesiti?

Zavisi kakvi su radijatori, kakvi su spojevi, koliko su stari, kada su zadnji put isprani...

To moze da dodje i kod prljavih radijatora. Recimo da se godinama skuplja kamenac i da prilikom promjene temperature i on radi a taj rad pusta neke zvukove.
Probaj isprati radijatore.
Maraschino

PostPostao/la milivoje dana 30/09/2008 00:49

Samo prozraciti.
Zovi one chike iz toplana (ako si redovan platisa)...ako nisi- operacija''snadji se sam'' :mrgreen:
milivoje

PostPostao/la d2 dana 30/09/2008 00:50

kod mene se to isto cuje uglavnom tokom cijele sezone s tim da je prosle godien na pocetku sezone pravo pucalo pa je poslije prestalo, vjerovatno ima veze sa vodom i vazduhom u radijatorima... mozda da probas odzraciti radijatore ili kako se vec zove pustanje zraka iz radijatora... ne vjerujem da je to bas razlog ali bolje ce grijati u svakom slucaju...
d2

PostPostao/la Emx_77 dana 30/09/2008 07:20

U vecini stana su aluminijski radijatori, osim u kupatilu gdje je ostao stari gusani radijator. To pucketanje se javlja isto i na tom gusanom radijatoru. Jedini radijator na kojem je pucketanje zanemarivo je najveci radijator u stanu koji se nalazi dnevnoj sobi. Radijatori su noviji i postavljeni su prije par godina. Izgledaju ovako:

slika

Svi radijatori su prozraceni i dobro griju tako da vjerovatno nije to u pitanju.

Sto se tice Toplana uredan sam platisa. Njih nisam zvao ali sam zvao ove iz OKI-ja jer su oni nesto ljetos radili buduci da je bio nekakav kvar u zgradi. Rekli su mi da je nasa zgrada spojena na novu kotlovnicu pa ce provjeriti. Medjutim, posto se nista nije promijenilo zvao sam ponovo i obecali su da ce nekog poslati iza praznika da vidi o cemu se radi.

Najveca dilema mi je sada da li je to do mojih radijatora (buduci da se kod komsije iznad ta buka ne javlja) ili je to do sistema (s obzirom da se buka javlja i na starom radijatoru, dok se na najvecem radijatoru ne javlja. A sve je i pocelo od ove godine nakon tih radova)? Volio bih da imam sto vise informacija prije nego dodju, tako da budem spreman kako me ne bi otkacili na pricu tipa: "To je normalno, mora tako" ili nesto slicno.
Emx_77

PostPostao/la Wind dana 06/11/2008 23:23

Pa sta bi na kraju....

Mislim da je to "normalna" pojava jer se i kod mene u stanu isto to desava.

Znaci isti su radijatori i kod mene, aluminijski Lipovica. Koliko sam ja skuzio, to pucketanje se cuje
samo rano ujutro (kad je najgore) a uzrokuje ga "naglo" zagrijavanje (sirenje) od tople vode kad se ujutro
upali kotlovnica.

Alu radijatori, dosta raznih spojeva i ventila od metala, razlika u sirenju materijala i to je to...nije strasno :-?
Wind

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.