Help! hipofiza, mikroadenom, menstruacija i... endokrinolog

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Help! hipofiza, mikroadenom, menstruacija i... endokrinolog

PostPostao/la magnolijaa dana 07/04/2009 15:34

Svima veliki pozdrav, morala sam se registrirati jer vidim da ima ljudi koji znaju i imaju dobru volju :)

Evo molila bih lijepo pomoc . Potreban mi je NAJBOLJI endokrinolog u Sarajevu, ne bitno je li privatni ili je u bolnici... Trebam za sestru ... Odmah evo zasto i jedna duza malo prica koja svakome moze biti od koristi sa simptomima koje sam napisala a narocito zenama koje imaju problema sa trudnocom, menstruacijom i sl. Zato sam i naslov tome prilagodila :)

Naime , moja sestra ima 27 godina i od svoje 19 te godine poceli su joj problemi sa zdravljem.
Znala je tada plakati satima iz cista mira i bez razloga, depresija, nesanica, cesto mokrenje, zedna stalno, a onda su ustanovili da je dobila "pubertetski secer" i to tip1 ( na inzulinu je), onda secer sve ove godine nije bio normalan, izostajale joj menstruacije po 2-3 mj. cak i 4mjeseca, debljanje i to 20 kg, rast dlaka po bradi i ledjima, lice joj se zaokruzilo i nekako nateklo, nalazi jako neuredni, masnoce velike, bol u kostima, umor... Sve smo to (skupa sa doktorima na zalost) pripisivali dijabetesu. Radila je magnetnu rezonancu hipofize cesto i svaki put je na snimkama bila vidljiva samo sjena, mikroadenom nije imao nikakvu velicinu da sad pise 1 mm ili 2 mm ili nesto. Dakle, samo sjena. Nakon kojekakvih ljekara u Sarajevu i kad su doktori valjda vidjeli da sestri nije nista bolje uz nikakve lijekove, odlucili smo je dovesti u Zagreb kod jednog izvrsnog doktora, maheras samo za hipofize i sa tim radi valjda 30 god. , radi u bolnici Sestara milosrdnica. Napominjem da ugodan razgovor i konzultacije od sat ipo vremena doktor i bolnica stranim drzavljanima nista ne naplacuju, samo se telefonski narucis :) Doktor je sat ipo vremena strpljivo objasnjavao , crtao, pricao o pojedinim slucajevima kako bi smo shvatili sve to. Do tada nam nikad nitko nista nije objasnio tako na dugo i na siroko.... Inace njemu dolaze iz cijele bivse juge... Odmah je rekao kako je sestra za operaciju jer ocito da nesto nije u redu sa hipofizom, stvara veeeeelike probleme i da ce se truditi svim silama spasiti hipofizu i operaciju napraviti kako treba.... Mislio je da ima mikroadenom na jednom ili dva mjesta pa ce ga maknuti ali dok je operirao ustanovio je da je hipofiza cijela u tumoru i cijelu ju morao izvaditi van. Kaze gdje god je zarezao hipofizu svugdje tumor. Na zalost. To smo mu u ostalom i rekli prije operacije (da hipofizu cijelu makne ak nije u redu) jer najprece je vlastito zdravlje a dijete i ostalo ako bog da doci ce.... Naravno, nismo se radi toga obeshrabrile jer doktor veli da je i njegova rodica nakon vadjenja cijele hipofize ostala trudna u ekspresnom roku od 6 mj. Cudim se i sama jer nekako mi to sve neshvatljivo ali ocito je i izvedivo uz pravilnu terapiju.
Sestra je odusevljena bila doktorima i svim sto prati lezanje i oporavak u bolnici jer su joj se doktori posvetili, mjerenja i ostalo svako malo, pazili su je kao kap vode na dlanu , kaze sestra da je puuuno drugacije ( i bolje) lijecenje od onog sto je dozivjela i vidjela do dolaska u Zagreb . Operacija je isla kroz nos i nista je nije bolilo, jedino nakon operacije boli glava ali to traje cca 3 dana + daju ti sredstva protiv glavobolje. Uglavnom sad je odlicno, kucam u drvo da ne ureknemo, ali eto trebamo izvrsnog endokrinologa koji ce joj sve te hormone sa voljom pratiti i koji ce joj se u punom smislu posvetiti. To sam malo naglasila jer doktor u Zagrebu je rekao da konacno nadje endokrinologa u Sarajevu koji ce joj pratiti kako treba sve te hormone i secer, kao sto su oni, jer sve do odlaska u Zagreb sestra i po tom pitanju nije bila dobro lijecena... Cudi me samo kako doktorima ranije nije palo na pamet da ju zadrze u bolnici ako treba i mjesec dana na ispitivanju dok joj secer ne stave u normalu ( do dolaska u Zagreb secer joj bio uvijek od 13 do 17 a normalan je koliko se ja razumijem oko 6 do 8, u Zagrebu su ga stavili cak i na normalu :)).

Moram jos reci da sam se od doticnog doktora naslusala svakakvih prica al najcesce onu da zene zatrudne kad rijese hipofizu i mikroadenom, da mnoge nisu mogle zatrudniti ali nakon operacije jesu, da neki imaju mikroadenom na dijelu hipofize a na mjestima tu i tamo pa kad makne mikroadenom ,ovaj koji je bio na mjestima razbijaju beta gama zrakama, onda kao neko vrijeme sve bude dobro , mozes i zatrudniti , roditi a mikroadenom se nekad vrati i opet na operaciju... Uglavnom, htjedoh reci sa hipofizom se nije za saliti... Moja prijateljica je recimo dobila u trudnoci mikroadenom, druga prije trudnoce i uspjele su ga eliminirati terapijom i tabletama u kratkom vremenskom periodu. Po mom misljenju ako se mikroadenom ne moze rijesiti u nekih godinu dana do godinu ipol tabletama - onda je problem malo ozbiljniji. Nemojte dopustiti da potrosite brdo novaca, zivaca i vremena na bezuspjesne oplodnje, doktore i sl. a problem je samo i jedino u hipofizi. Nisam doktor ali zbog sestre sve sam doktorirala sto po internetu sto slusajuci druge :D Ne treba dopustiti slusajuci "bit ce bolje" i jednog doktora da se covjek dovede u lose stanje i u zadnji tren rjesava neke stvari, kad moze biti cak i kasno. Dakle volje treba imati pa ako treba otici i kod 5 doktora i cuti 5 misljenja. Ako imate kakvih pitanja, slobodno, tu sam na raspolaganju. Isto tako ako ima itko da nema hipofizu neka se javi, cisto da vidim kako ide dalje zivot bez tako malog a bitnog organa.

Eto nadam se da nisam nikog obeshrabrila, jednostavno sam se tu registrirala da podjelim sa vama jedno iskustvo i da mozda nekome pomognem svojom pricom a i da se nama pomogne sa odlicnim endokrinologom u Sarajevu. Citala sam na ovom forumu za dr. Velija Zelija , nadam se da je odlicna kao sto su je nek od vas rekli?
Unaprijed hvala i svako dobro :)
magnolijaa

Re: Help! hipofiza, mikroadenom, menstruacija i... endokrinolog

PostPostao/la nova_korisnica dana 07/04/2009 16:02

nisam citala cijeli tvoj post (sorry trenutno nemam vremena) ali vidim da trazis endokrinologa...

dr Kucukalic moju mamu prati godinama...kazu da je naj-endokrinolog u Sa...
radi na klinici gore na Kosevu, i naravno ima i svoju privatnu ordinaciju i to tamo preko puta Bate ima ulaz u zgradu i nekoliko ljekara..ako nije kod nje jos isla neka ode...
od nekoliko ljudi sam cula da si ljekari u Tuzli takodjer jako dobri...ne znam nicije ime konkretno..
ali eto ako nista neka je pregleda ova Kucukalicka...
pozz i sve NAJ!!!
:)
nova_korisnica

PostPostao/la sheilak dana 07/04/2009 17:33

@magnolijaa

Procitala sam tvoj post. Stanje tvoje sestre se zakompliciralo, a zaista nije bilo potrebno da djevojka prolazi kroz sve to, samo da je naisla na strucnjake ovdje. To je , medjutim tesko, iz prostog razloga jer ih nema ili su pravi endemi. Sto se tice dr Kucukalic, ona je u redu, ali pri osjetljivim slucajevima ne snalazi se bas najbolje . Stoga bih ti preporucila doktoricu Veliju Zeliju. Ona je, doduse dijabetolog, ali je izvrstan dijagnosticar, zna povezati i kombinirati stvari. Mislim da bi ona bila kompetentnija u ovom slucaju. Radi na endokrinoloskoj klinici na Kosevu. Naravno, trebate misljenja i drugih koji su imali iskustva sa endokrinolozima, pa dobro razmislite koga cete ovlastiti da provjerava stanje tvoje sestre. I, jedan savjet : Uvijek zazirite od razvikanih doktora, nacelnika klinika, istaknutih, zasluznih, " podrumskih " privatnika, etc. Oni najcesce ne posjeduju znanje ili iskustvo, mozda i zbog preopterecenosti pozamasnim funkcijama. Nekad se bolje osloniti na vlastiti unutarnji glas. Nije rijec svakog doktora Bozije slovo, neki od njih zaista znaju zakomplicirati sve, ali rijec pravog strucnjaka moze ti spasiti zivot. Ovo ti govorim iz iskustva.

Nadam se od srca da ce tvoja sestra potpuno ozdraviti i zapoceti jedan prelijep zivot., daleko od svih uzasa koje je prosla. :)
sheilak

PostPostao/la magnolijaa dana 07/04/2009 22:16

hvala Nova korisnice i Sheilak...
Negdje sam procitala da je dr. Kucukalic isto dobra (i da je na jacoj il visljoj poziciji od dr. Velije Zelije) no isto tako sam na par mjesta procitala najvise odlicnih komentara vezanih za dr. Zeliju.Sukladno tome, od danas postavljanja ovog posta do sad sam vec reagirala u ostvarenju cilja i kontakta sa njom.

Sheilak u pravu si sa svim sto si rekla, stanje se zakompliciralo bez potrebno vjerujuci jednom kako ti kazes istaknutom doktoru... Doktora za operaciju u Zagrebu smo odabrali putem interneta , smijesno ali istinito i ucinkovito :) Zato sam i ovaj put odlucila citati i cuti misljenja forumasa u BiH jer ja sam u Zagrebu a ona u Sarajevu :wink: Mislim lako bi joj bilo naci vrhunskog endokrinologa tu kod mene ali za sve nas kao i za nju najlakse je da to bude gdje i zivi. Glede sisterice ne moze biti gore nego sto je bilo, mislim da smo to sve sredili u zadnji tren, grozno razdoblje je iza nje, i sama kaze da se drugacije i ljepse osjeca a to se vidi i po njenom zadovoljnom licu i veselim okicama- KUCAM U DRVO DA NE UREKNEM ;) Ovo sad sa endokrinologom je laksi dio u cijeloj prici ali eto ne zelimo vise nista prepustiti "kako Bog da- bit ce". I tak ima kontrolu u Zagrebu za koji mjesec pa ako joj ne ustimaju hormonsku terapiju opet cu je u Zagreb na ustimavanje (sto je dodatno i skuplja varijanta)... I kao sto velis, bez dobrog iskustva, kombiniranja, paznje, ni nema dobrih t.j. zdravih rezultata. Eh da sam prije znala sve sto sad znam, ne bi do ovoga ni doslo. Vidjeh da ljudi nisu upuceni, ne znaju kome, kuda, kako kao sto ni mi nismo znali pa sam zato odlucila o tome i pisati :)
magnolijaa

PostPostao/la hadzinicasa dana 07/04/2009 22:31

ja imam mikroadenom hipofize godinama (povuce se pa se vrati) uocava se samo na MRI i to MRI koji se radi S KONTRASTOM. (jedino tako je moguce sa sigurnoscu utrditi mikroadenom - jer je mali a i stoga sto MRI "reze" na 2 mm, pa je moguce da mu promakne.

Moj je laicki recemo - otraga pa se ne moze operirati, jedino se moze drzati pod kontrolom - svakih 6 mjeseci MRI uz odgovarajucu terapiju koja se nakon povlacenja prekida. To je problem sa mikroadenomom sto niko ne zna da kako nastaje sta e u stvari triger. Mene vodi dr. Kucukalic godinama i ona mi je skroz OK uradi mi svake godine kompletan hormonalni profil - to uzme oko 7 dana svakodnevnog odlaska u bolnicu i vadjenje krvi po 3-4 puta dnevno.

Dr. Kucukalic je dobra jer prati trendove u medicini. Terapija koju sam ja primala je ukljucivala tablete Bromergon, ali ih ja NIKAKO nisam podnosila, pa mi je ona predlozila jedne americke tablete sinteticke, sa manje nus pojava Dostinex, koje sam pila. Vrlo je vazno odrediti dozu (ja sam uzimala cetvrtinu tbl na 7 dana, pa onda pola, pa 3/4) jer su jake - nesto poput citostatika. Tih tbl nije tada bilo kod nas i ja sam ih nabavljala izvana, ali da ona nije znala za njih ko zna sta bi bilo.

Nakon prvobitne dijagnoze i tretmana Dostinexom, ostala sam trudna :) (prije gotovo 6 godina). Na zadnjem MRI se mikroadenom opet pojavio, pa sam uradila ponovo hormonalni profil, te trebam poceti s terapijom

Ne gubite nadu. Uostalom uvijek mozes otici po drugo misljenje ti ili sestra ti (bez navodjenja prvog, zbog sujete - ipak je ovo Sarajevo a ne Zagreb)

sretno
hadzinicasa

PostPostao/la magnolijaa dana 08/04/2009 20:26

Hadzinice cini se da se ti odlicno nosis sa svojom bolescu, kucam u drvo, masala i jos rodila ;-) stvarno si sretnica :)
Desila se jos jedna jako dobra promjena, od sinoc do maloprije nisu joj dali niti jednu dozu inzulina jer joj secer bio normalan apred jutro joj je pao cak na 3 :) to je malo previse al sredilu su sa kockom secera :D pak sad joj malo pred vecer skocio na 11 pa joj dali inzulin. Napredak je postignut jer si prije morala dati 4 x dnevno inzulin a danas je skoro izdrzala 24 sata bez njega aj aj jesam happy :)
magnolijaa

PostPostao/la Robijasica dana 13/04/2009 09:49

magnolijaa,

ja bih preporucila dr. Veliju Zeliju, a ima i dr. Čičkušić u Tuzli za koju kažu da No. 1 u BiH. Na žalost, nemam njen broj telefona.
Bila sam neko vrijeme kod dr. Kučukalić i bez obzira na pogoršanje u vezi moje štitne žlijezde i hormona, dotična dr. mi ništa drugo osim uobičajenih hormonalnih pretraga nije ni radila. Ja imam hipertireozu sa simptomima hipotireoze. Kad bih se žalila da se nenormalno debljam, ima lupanje srca i tremore, ona bi mi samo rekla da smanjim unos hrane i da se ne nerviram previše. A ja gladna non stop, tresem se i srce hoće da iskoči. Jela sam jedanput dnevno, a opet sam se debljala. Bila fizički aktivna, ali opet ništa. Rekord debljanja je bio 7 kg za jedan mjesec. Također, žalila sam se na propisanu terapiju Favistan koja mi očigledno nije odgovarala. I opet ništa. Žao mi je što moram reći, ali prilikom pregleda koji bi trajao 10-tak minuta, nije mi uopće bila posvećena, sve je bilo u nekoj žurbi, jer je ispred vrata privatne ordinacije stajalo još puno žena koje je trebala primiti. Dolazila sam iz Zenice kod nje radi 10 minuta pregleda koji i nije bio pregled. Bila je ljubazna, ali svaki put kao da bi jedva čekala da izađem iz ordinacije.
A, onda sam dobila preporuku za dr.Veliju Zeliju koja me je prvo poslala da uradim hrpu nalaza za koje nisam ni znala da postoje. Njen sam pacijent već godinu dana, stanje je pod kontrolom, hormoni su se ustabili, uspjela sam smršati i što je najbitnije, ja se osjećam super. Kod nje ostanem skoro sat vremena, pričamo o svemu, žena je puna strpljenja i objasni ti sve što je pitaš. Znam da dr. Velija Zelija ima iskustva na klinici i sa dijabetesom i bolesti metabolizma. Moja preporuka za tvoju sestru je dr. Velija Zelija. Imam njen broj, pa ako hoćeš, javi se na pp.
Sestri ti želim svako dobro!
Robijasica

PostPostao/la magnolijaa dana 13/04/2009 12:50

Robijasice, drago mi za svakoga kad uspije naci doktora koji zna i koji ce mu se posvetiti i lijeciti sto se kaze kako bog zapovjeda.. Drago mi je sto si uspjela stitnjacu dovesti u red. Od doticne doktorice sam dobila, na drugom jednom forumu od forumasice, njen telefon, kontaktirah ju pa cemo sad vidjeti za dalje. Uglavnom javim rezultate ;-) Hvala ti u svakom slucaju... pusa :)
magnolijaa

PostPostao/la doblo dana 13/04/2009 15:44

vec sam se javljao povodom dr Zelije,samo cu jos jedanput reci da je to jedini doktor koji se bavi endokrinologijom,vjerujte nema dalje,govorim iz iskustva sa doticnom dr.Ona popravlja greske inih doktora.Sretno
doblo

PostPostao/la Robijasica dana 14/04/2009 11:16

doblo je napisao/la:vec sam se javljao povodom dr Zelije,samo cu jos jedanput reci da je to jedini doktor koji se bavi endokrinologijom,vjerujte nema dalje,govorim iz iskustva sa doticnom dr.Ona popravlja greske inih doktora.Sretno

Slazem se! :thumbup:
Robijasica

PostPostao/la nova_korisnica dana 27/04/2009 00:31

dajte onda neki kontakt od te teta Zelije :))
nova_korisnica

PostPostao/la _mallena_ dana 28/04/2009 15:24

Dr. Azra Burekovic prije svega jako dobar covjek i doktor, nakon doktora i doktora konacno jedan doktor gdje kada trebate na kontrolu s osmijehom na licu idete, Endokrinoloska klinika UKC Sarajevo. Broj Endokrine je 297 137.
_mallena_

PostPostao/la Robijasica dana 28/04/2009 15:50

nova_korisnica je napisao/la:dajte onda neki kontakt od te teta Zelije :))

Njen broj je 061 206 476
Robijasica

PostPostao/la nova_korisnica dana 28/04/2009 15:58

Robijasica je napisao/la:
nova_korisnica je napisao/la:dajte onda neki kontakt od te teta Zelije :))

Njen broj je 061 206 476

e hvala ti puno...da mami dam da etvl uzme drugo misljenje :)
nova_korisnica

PostPostao/la Maida87 dana 01/08/2011 22:33

Ja imam pb sa hormonima hipofize,nadbubrega itd...Za cetri mjeseca dioptrija mi je skocila sa - 2,00 na - 8,00 ,osjecam se stalno umorno,dobila sam secer,udebljala sam se za dva mjeseca 36 kg,imam strije po cjelom tijelu,menstruacija mi kasni po 18 dana,pa se onda bude redovna,radila sam MRI hipofize i glave na nalzu pise da je sve u granicama normale,imam jake glavobolje,visok pritisak,masnocu.Od Februara sam stalno po bolnicama.
Neki dan sam isla na kontrolu Endokrinologu i kaze mi da uradim kataholmine u urinu da iskljuce tumor na nadbubregu,a radila sam MRI Nadbubreze zljezde i taj je nalaz pod puno uredan....
Neznam sta vise da radim ni kome na da se obratim...
Maida87

PostPostao/la ini89 dana 28/08/2011 22:20

Zdravo svima,nova sam na forumu i hocu da sa vama podjelim svoju pricu...Od svoje 16 god se borim sa tumorom na hipofizi,dok me je jedan ginekolog zavlacio,drugi me je spasio i otkrio moju bolest,samo sto mi terapija sa bromergonom noje odgovarala pa sam nakon nekoliko mjeseci morala prekinuti terapiju i dvije godine nisam nista pila i onda sam promjenila doktore i sada pijem dostinex koji odlicno podnosim i koji mi smanjuje tumor,bio mi je velicine 13x12x10 mm,pa za 6 mj.mi se smanjio na 12x10x9 mm,pa opet za 6 mjeseci mi se smanjio na 9x7x7 mm...........tako da mi pomaze i jako sam zadovoljna...sada jos cekam termin kod endokrinologa u zenici 6.09. i termin kod neurohirurga u tuzli poslije 15.09. Ako nego nesto zanima a mogu pomoci neka me slobodno pita.... Moj vam je savjet samo se borite,znam vrlo dobro da nije lako pogotovo kad imas i drugih problema koji koce....sretno svima i da brzo ozdravite uz boziju pomoc....
ini89

PostPostao/la LaCici dana 28/08/2011 22:35

dr Zelija Velija definitivno :thumbup:
Jedina koja mi je uspjela stitnu staviti pod kontrolu.
LaCici

PostPostao/la saniiado dana 27/11/2011 03:50

magnolijaa je napisao/la:Svima veliki pozdrav, morala sam se registrirati jer vidim da ima ljudi koji znaju i imaju dobru volju :)

Evo molila bih lijepo pomoc . Potreban mi je NAJBOLJI endokrinolog u Sarajevu, ne bitno je li privatni ili je u bolnici... Trebam za sestru ... Odmah evo zasto i jedna duza malo prica koja svakome moze biti od koristi sa simptomima koje sam napisala a narocito zenama koje imaju problema sa trudnocom, menstruacijom i sl. Zato sam i naslov tome prilagodila :)

Naime , moja sestra ima 27 godina i od svoje 19 te godine poceli su joj problemi sa zdravljem.
Znala je tada plakati satima iz cista mira i bez razloga, depresija, nesanica, cesto mokrenje, zedna stalno, a onda su ustanovili da je dobila "pubertetski secer" i to tip1 ( na inzulinu je), onda secer sve ove godine nije bio normalan, izostajale joj menstruacije po 2-3 mj. cak i 4mjeseca, debljanje i to 20 kg, rast dlaka po bradi i ledjima, lice joj se zaokruzilo i nekako nateklo, nalazi jako neuredni, masnoce velike, bol u kostima, umor... Sve smo to (skupa sa doktorima na zalost) pripisivali dijabetesu. Radila je magnetnu rezonancu hipofize cesto i svaki put je na snimkama bila vidljiva samo sjena, mikroadenom nije imao nikakvu velicinu da sad pise 1 mm ili 2 mm ili nesto. Dakle, samo sjena. Nakon kojekakvih ljekara u Sarajevu i kad su doktori valjda vidjeli da sestri nije nista bolje uz nikakve lijekove, odlucili smo je dovesti u Zagreb kod jednog izvrsnog doktora, maheras samo za hipofize i sa tim radi valjda 30 god. , radi u bolnici Sestara milosrdnica. Napominjem da ugodan razgovor i konzultacije od sat ipo vremena doktor i bolnica stranim drzavljanima nista ne naplacuju, samo se telefonski narucis :) Doktor je sat ipo vremena strpljivo objasnjavao , crtao, pricao o pojedinim slucajevima kako bi smo shvatili sve to. Do tada nam nikad nitko nista nije objasnio tako na dugo i na siroko.... Inace njemu dolaze iz cijele bivse juge... Odmah je rekao kako je sestra za operaciju jer ocito da nesto nije u redu sa hipofizom, stvara veeeeelike probleme i da ce se truditi svim silama spasiti hipofizu i operaciju napraviti kako treba.... Mislio je da ima mikroadenom na jednom ili dva mjesta pa ce ga maknuti ali dok je operirao ustanovio je da je hipofiza cijela u tumoru i cijelu ju morao izvaditi van. Kaze gdje god je zarezao hipofizu svugdje tumor. Na zalost. To smo mu u ostalom i rekli prije operacije (da hipofizu cijelu makne ak nije u redu) jer najprece je vlastito zdravlje a dijete i ostalo ako bog da doci ce.... Naravno, nismo se radi toga obeshrabrile jer doktor veli da je i njegova rodica nakon vadjenja cijele hipofize ostala trudna u ekspresnom roku od 6 mj. Cudim se i sama jer nekako mi to sve neshvatljivo ali ocito je i izvedivo uz pravilnu terapiju.
Sestra je odusevljena bila doktorima i svim sto prati lezanje i oporavak u bolnici jer su joj se doktori posvetili, mjerenja i ostalo svako malo, pazili su je kao kap vode na dlanu , kaze sestra da je puuuno drugacije ( i bolje) lijecenje od onog sto je dozivjela i vidjela do dolaska u Zagreb . Operacija je isla kroz nos i nista je nije bolilo, jedino nakon operacije boli glava ali to traje cca 3 dana + daju ti sredstva protiv glavobolje. Uglavnom sad je odlicno, kucam u drvo da ne ureknemo, ali eto trebamo izvrsnog endokrinologa koji ce joj sve te hormone sa voljom pratiti i koji ce joj se u punom smislu posvetiti. To sam malo naglasila jer doktor u Zagrebu je rekao da konacno nadje endokrinologa u Sarajevu koji ce joj pratiti kako treba sve te hormone i secer, kao sto su oni, jer sve do odlaska u Zagreb sestra i po tom pitanju nije bila dobro lijecena... Cudi me samo kako doktorima ranije nije palo na pamet da ju zadrze u bolnici ako treba i mjesec dana na ispitivanju dok joj secer ne stave u normalu ( do dolaska u Zagreb secer joj bio uvijek od 13 do 17 a normalan je koliko se ja razumijem oko 6 do 8, u Zagrebu su ga stavili cak i na normalu :)).

Moram jos reci da sam se od doticnog doktora naslusala svakakvih prica al najcesce onu da zene zatrudne kad rijese hipofizu i mikroadenom, da mnoge nisu mogle zatrudniti ali nakon operacije jesu, da neki imaju mikroadenom na dijelu hipofize a na mjestima tu i tamo pa kad makne mikroadenom ,ovaj koji je bio na mjestima razbijaju beta gama zrakama, onda kao neko vrijeme sve bude dobro , mozes i zatrudniti , roditi a mikroadenom se nekad vrati i opet na operaciju... Uglavnom, htjedoh reci sa hipofizom se nije za saliti... Moja prijateljica je recimo dobila u trudnoci mikroadenom, druga prije trudnoce i uspjele su ga eliminirati terapijom i tabletama u kratkom vremenskom periodu. Po mom misljenju ako se mikroadenom ne moze rijesiti u nekih godinu dana do godinu ipol tabletama - onda je problem malo ozbiljniji. Nemojte dopustiti da potrosite brdo novaca, zivaca i vremena na bezuspjesne oplodnje, doktore i sl. a problem je samo i jedino u hipofizi. Nisam doktor ali zbog sestre sve sam doktorirala sto po internetu sto slusajuci druge :D Ne treba dopustiti slusajuci "bit ce bolje" i jednog doktora da se covjek dovede u lose stanje i u zadnji tren rjesava neke stvari, kad moze biti cak i kasno. Dakle volje treba imati pa ako treba otici i kod 5 doktora i cuti 5 misljenja. Ako imate kakvih pitanja, slobodno, tu sam na raspolaganju. Isto tako ako ima itko da nema hipofizu neka se javi, cisto da vidim kako ide dalje zivot bez tako malog a bitnog organa.

Eto nadam se da nisam nikog obeshrabrila, jednostavno sam se tu registrirala da podjelim sa vama jedno iskustvo i da mozda nekome pomognem svojom pricom a i da se nama pomogne sa odlicnim endokrinologom u Sarajevu. Citala sam na ovom forumu za dr. Velija Zelija , nadam se da je odlicna kao sto su je nek od vas rekli?
Unaprijed hvala i svako dobro :)

MOLIM VAS

da li iko zna ime tog vrsnog endikronologa (pogotovo za hipofizu) iz Zagreba?????????

MOLIM VAS javite mi

HVALA unaprijed
saniiado

PostPostao/la Beaddy dana 27/11/2011 15:05

Maida87 je napisao/la:Ja imam pb sa hormonima hipofize,nadbubrega itd...Za cetri mjeseca dioptrija mi je skocila sa - 2,00 na - 8,00 ,osjecam se stalno umorno,dobila sam secer,udebljala sam se za dva mjeseca 36 kg,imam strije po cjelom tijelu,menstruacija mi kasni po 18 dana,pa se onda bude redovna,radila sam MRI hipofize i glave na nalzu pise da je sve u granicama normale,imam jake glavobolje,visok pritisak,masnocu.Od Februara sam stalno po bolnicama.
Neki dan sam isla na kontrolu Endokrinologu i kaze mi da uradim kataholmine u urinu da iskljuce tumor na nadbubregu,a radila sam MRI Nadbubreze zljezde i taj je nalaz pod puno uredan....
Neznam sta vise da radim ni kome na da se obratim...

Jesi li radila hormone štitne žlijezde?

Ako i sa njom imaš problema, onda je definitivno u pitanju hipofiza. Naime, hipofiza kontroliše rad ostalih žlijezda sa unutrašnjim lučenjem i otud je moguća pojava raznih simptoma: povišen šećer (gušterača), visok pritisak, PCOS (sindrom policističnih jajnika) i tipične simptome problema sa štitnjačom.

Reci mi, jesi li radila neke od sljedećih nalaza: ACTH, kortizol u 08 i 16 sati, 17OH i 17KS u 24 h urinu, hormon rasta i prolaktin?

Ja sam ih radila u sklopu opšte endokrinološke provjere i vjerujem da mogu biti dobri pokazatelji nekih problema.

Neko je već spomenuo MRI hipofize sa kontrastom-da li si je uradila tako ili obični MRI?

magnolijaa

hvala ti na podijeljenom iskustvu...dobro je znati ove stvari. Još nam samo reci ime tog doktora u Sestrama milosrdnicama (ili Vinogradskoj, kako inače zovu tu bolnicu).
Beaddy

PostPostao/la ssanjicaa dana 05/12/2011 12:35

MOLIM VAS

da li iko zna ime tog vrsnog endikronologa (pogotovo za hipofizu) iz Zagreba?????????

MOLIM VAS javite mi

HVALA unaprijed

saniiado

prijavi se na hr.forum tamo ćeš sigurno nešto naći. ja znam za dr.gnjidića, dr.ćerinu, mislim da rade u bolnici "sestara milosrdnica", al oni su mislim obadvojica neurohirurzi. ja sam operaciju adenoma radila u sarajevu i sad trenutno idem kod dr.kučukalić, ona je endokrinolog, i sada mi prati hormone...
ssanjicaa

PostPostao/la ssanjicaa dana 05/12/2011 12:47

Ja sam s ginekolozima razočarana, dvije godine sam samo pila kontraceptivne pilule bez kontrole hormonalnog statusa, dok sam nisma došla pameti uz konsultacije s porodičnim ljekarom. Kad sam uradila nakon dvije godine prvi put hormonalni status, prolaktin je bio 7000, tog udesa, odjednom nakon dvogodišnjeg zavaravanja saznaš da ti je ipak nešto,a ne samo neregularan menstrulani ciklus. Onda operacija ( adenom 10x8 mm ), u Sarajevu, dr.Sefo je radio, na Koševu. Operacija je bila potpuno uspješna, da bi onda dvije godine ponovi išla kod loših endokrinologa...važno je naći dobrog endokrinologa poslije operacije. Sada idem kod dr.Kučukalić, radim pretrage, pijem bromergon. mislim da će sad biti dobro. Samo je važno držati prolaktin pod kontolom nakon uspješne operacije, a ja nisam do sa bila naišla na pravog endokrinologa. Uglavnom, sada izgleda da će sve biti ok... :)
ssanjicaa

PostPostao/la aly2 dana 09/12/2011 01:50

Neurohirurg Zagreb, Bolnica Sestre Milosrdnice, Vinogradksa ulica-Dr.Živko Gnjidić...specijaliziran za hipofizu a inače vrlo prijatan i informativan. Neko je napisao da se pregleda ne plaća, ali ja sam ga platila,,,tako da nemojte ići tamo bez novca. On inače ordinira četvtkom do 14h.

Enfokrinolog Sarajevo, Dr.Elma Kučukalić Selimović, preko puta Bate (kod kafića Vatra) ima svoju privatnu praksu u jednom od ulaza (Endomedik firma, ali treba se dugo čekati da se dođe na red). Smatram je vrsnom doktoricom i vjerujem joj jer je jako detaljna i inače perfekcionista, što je u ovoj struci bitno.

Endokrinolog Zagreb-Dr.Vizner (zovu je Viznerica) ali nemam više podataka

Ja idem kod Gnjidića na operaciju 5og januara, 2011
Operacija će me koštati oko 8000KM.
Ma samo da sve prođe kako treba, pare nisu bitne...
ufffffffff
aly2

PostPostao/la saniiado dana 09/12/2011 11:28

aly2 je napisao/la:Neurohirurg Zagreb, Bolnica Sestre Milosrdnice, Vinogradksa ulica-Dr.Živko Gnjidić...specijaliziran za hipofizu a inače vrlo prijatan i informativan. Neko je napisao da se pregleda ne plaća, ali ja sam ga platila,,,tako da nemojte ići tamo bez novca. On inače ordinira četvtkom do 14h.

Enfokrinolog Sarajevo, Dr.Elma Kučukalić Selimović, preko puta Bate (kod kafića Vatra) ima svoju privatnu praksu u jednom od ulaza (Endomedik firma, ali treba se dugo čekati da se dođe na red). Smatram je vrsnom doktoricom i vjerujem joj jer je jako detaljna i inače perfekcionista, što je u ovoj struci bitno.

Endokrinolog Zagreb-Dr.Vizner (zovu je Viznerica) ali nemam više podataka

Ja idem kod Gnjidića na operaciju 5og januara, 2011
Operacija će me koštati oko 8000KM.
Ma samo da sve prođe kako treba, pare nisu bitne...
ufffffffff

Ally... hvala ti na postu... Znaci dr. Gnjidic - definitivno cu ga potraziti.

Haj mi kazi koliko je kostao pregled... I malo mi objasni sta ti je problem sa hipofizom (makroadenoma, mikroadenoma itd...)

Hvala!!!
saniiado

Re: Help! hipofiza, mikroadenom, menstruacija i... endokrino

PostPostao/la jasana dana 26/07/2012 15:19

evo citam ove postove o adenomima hipofize,vazno je navesti da je ustvari endokrinolog prva i najvaznija osoba u svemu ovome,naravno uz dobro dijagnosticiran MRT.
vidim da se vecinom radi o makroadenomima,koji su operativno sanirani.znam da se za mikroadenome ,ako nisu endokrinoloski aktivni,znaci ne luce pretjerano neke hormone ni potrebne specijalne terapije,moze se s tim zivjeti.
upravo me to i zanima,da li ima neko iskustva sa takvom vrstom mikroadenoma(oni se ne preporucuju operisati,jer su manji i tesko je za operatera da iste odstrani).????
ako luce odredjene hormone poput prolaktina znam da vremenom postaju veci,pa samim tim i operacijski odstranjljivi.povuci se ne mogu, to je sigurno,u svakom slucaju su benigni.!
jasana

Re: Help! hipofiza, mikroadenom, menstruacija i... endokrino

PostPostao/la AlmaLibre dana 26/07/2012 21:10

Pozdrav svima,
registrovala sam se upravo samo kako bih rekla nesto na temu, moze nekome biti korisno.
Vidim evo polemise se oko dobrih endokrinologa u Sarajevu, neki se hvale , neki kude, na kraju mi se cini da najvise treba imati srece ili neku dobru preporuku. Govorim ovo upravo radi dr Kucukalic, ko moze naci bilo koga drugog neka ne ide kod doticne. Licno bih voljela upoznati nekoga sa kim je ona bila tako ljubazna, detaljna, predana i kome je posvetila paznju koju je svaki ljekar duzan posvetiti pacijentu. Mene je doticna doktorka pa mogu slobodno reci zavila u crno svojim kojekakvim dijagnozama i preporukama. Sve je pocelo sa neurednim vrijednostima hormona stitne zlijezde, dugo je trajalo, situacija se nije mijenjala na bolje, dok nisam potrazila drugo misljenje ( Dr Velija Zelija ). I sada se nalazim pod kontrolom doktorice Zelije, uzimam terapiju. Dijagnoza je adenom na paratirodinoj zlijezdi. Necu pisati na dugo i nasiroko, samo sam zeljela svakome ko na zalost ima potrebu toplo preporuciti dr Zeliju, s njom mozete biti sigurni da ste u pravim rukama. Svako dobro!!!!!!
AlmaLibre

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.