Halifat/kalifat da ili ne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: Halifat/kalifat da ili ne?

PostPostao/la Smail Aga dana 01/07/2012 13:07

m_l je napisao/la:
silver testelone je napisao/la:a ako se može birat žensko za halifu, a vjerovatno može, svi imaju jednaka prava bolan, islam je to, nije to mala zajebancija :D... onda nek bude bilo koja, ionako za koga god da se glasa, neću znat ko je na vlasti, jer sve isto izgledaju, nindža ratnici, betmen itd... :D

Je l' ti srce brze kuca kad ovako ispljujes nekoliko ponizavanja i bjedastoca?

Sta je to : 'bjedastoca' . :? :? :shock: :?
Smail Aga

PostPostao/la miskin dana 01/07/2012 17:15

Kad je Papa plaćao džizju (porez) muslimanima

A nama muslimanima u ovim teškim vremenima ostaje da se prisjećamo tih ponosnih vremena i da uzimamo pouke za naše bolje sutra, za našu zdraviju i bolju budućnost sa kojom će naš Gospodar biti zadovoljan.

http://islamika.net/islamske-teme/teme/ ... uslimanima
miskin

PostPostao/la harač dana 01/07/2012 17:23

sjede dva muslimanska gastarbajtera, i jedan kaže drugom: ej, da znaš gdje smo mi bili prije 1000. godina :lol: :(

[također, sjede dva grka, i jedan kaže drugom: ej, da znaš gdje smo mi bili prije 2500. godina :lol: :( ]

[...]
harač

PostPostao/la miskin dana 01/07/2012 17:44

:thumbup:
harač je napisao/la:sjede dva muslimanska gastarbajtera, i jedan kaže drugom: ej, da znaš gdje smo mi bili prije 1000. godina :lol: :(

[također, sjede dva grka, i jedan kaže drugom: ej, da znaš gdje smo mi bili prije 2500. godina :lol: :( ]

[...]
miskin

PostPostao/la Black swan dana 16/12/2013 22:39

imam jedno pitanje koje me "muči" nekoliko dana :D ne znam đe ga postavit

je li se osmanski sultan mogao zvati kalifom... i po kom osnovu ako jeste

i zapravo je li osmansko carstvo "vuklo" na kalifat
Black swan

PostPostao/la underwater dana 16/12/2013 23:11

Black swan je napisao/la:je li se osmanski sultan mogao zvati kalifom... i po kom osnovu ako jeste

Pa nije se on imo sta zvati halifom ... on je tu funkciju obnasao.
I za glavu je skratio svakog ko (dovoljno brzo) ne kaze da jeste.
Pravilo je bilo (jos od Pravovjernih halifa): ko se proglasi halifom (pored) zivog halife, objesite ga.
Kad je halifat presao kod otomana oni su to jos unaprijedili u smislu iste kazne i za intenciju.
underwater

PostPostao/la harač dana 16/12/2013 23:21

znači osnov je samoproglašavanje i dovoljna količina sile?
harač

PostPostao/la Black swan dana 16/12/2013 23:35

kako je mogao prijeći u osmanske ruke

dakle ima veze s veličinom teritorije?

i to je sve zatro ataturk?

da li sada neko u maroku "drži" tu titulu negdje sam pročitao
tojest pravo :?
Black swan

PostPostao/la nasa dana 16/12/2013 23:44

Black swan je napisao/la:imam jedno pitanje koje me "muči" nekoliko dana :D ne znam đe ga postavit

je li se osmanski sultan mogao zvati kalifom... i po kom osnovu ako jeste

i zapravo je li osmansko carstvo "vuklo" na kalifat

Od Selima I nose tu titulu, jednostavno nakon niza osvajanja i sirenja vlasti na Meku i Medinu i Egipat Selim I je prisilio posljednjeg vladara Abasaidske dinastije da preda titulu halife....tako nekako bi isla prica mada ne bas potpuno utvrdjena glede tacnih okolnosti preuzimanja...medjutim nisu se nesto koristili titilom halife do 18 st.
nasa
Globalni moderator

PostPostao/la NeenaSa dana 17/12/2013 00:20

Ubiste nagadjanjima, potvrde nema.
NeenaSa

PostPostao/la underwater dana 17/12/2013 08:46

Black swan je napisao/la:kako je mogao prijeći u osmanske ruke

dakle ima veze s veličinom teritorije?

i to je sve zatro ataturk?

da li sada neko u maroku "drži" tu titulu negdje sam pročitao
tojest pravo :?

Pa Ataturk je molio (svoje gospodare) da ostave (tog zadnjeg) sultana na zivotu.
Mislim da je rekao da je on (sultan) sada samo kao komad namjestaja i da je bespotrebno pridaviti ga.
No nije mu bilo dozvoljeno.
U maroku se moze pojavit samo Kralj francuskog podzemlja :D
Za sada niko se ne usudjuje proglasiti kalifom, doduse onaj tekfirdzija Mula Omer se u nekoj pecini afganistana proglasio kao Emir Al mu'minun ... no vidjecemo hoce li dobit vizu da ode na hadz :razz:
underwater

PostPostao/la underwater dana 17/12/2013 08:53

harač je napisao/la:znači osnov je samoproglašavanje i dovoljna količina sile?

Sta znaci samoproglasavanje ... ili ti ocekujes da mu kakav Melek hilafetnamu muhurleise :?
Proglase ga ... demokratski .... smulja on to preko elektorskih glasova :thumbup:
underwater

PostPostao/la underwater dana 17/12/2013 09:09

miskin je napisao/la:Kad je Papa plaćao džizju (porez) muslimanima

A nama muslimanima u ovim teškim vremenima ostaje da se prisjećamo tih ponosnih vremena i da uzimamo pouke za naše bolje sutra, za našu zdraviju i bolju budućnost sa kojom će naš Gospodar biti zadovoljan.

http://islamika.net/islamske-teme/teme/ ... uslimanima

Kad je Mohd ibn Abdulwahab reformirao islam tako sto su zabili noz u ledja (posljednjem) turskom sultanu i kad je instalirao Mohd Ibn Sauda kao kralja :? i Cuvara Svetih Mjesta, onda su dosli Britanci da isplate (obecanu) svotu.
Kad je neki od muftija upitao pa kako mozete uzet te pare od dushmana, Cuvar Dva Harema je odgovorio PA STO? LJUDI MI PLACAJU DZIZIJJU .... :D
Tako i dan danas, razni kraljvi, sultani, Bin Ladeni i ini, finasiranje od judeo-krscanskih jarana tretiraju ko - dziziju ...
Da nije susta istina, insan bi se mogo i nasmijat ....
underwater

PostPostao/la Black swan dana 17/12/2013 10:48

hm ovom logikom sudijcima fali egipat npr jordan i zapadna obala da svog kralja proglase kalifom?
Black swan

PostPostao/la asurbanipal dana 17/12/2013 11:29

nasa je napisao/la:Od Selima I nose tu titulu, jednostavno nakon niza osvajanja i sirenja vlasti na Meku i Medinu i Egipat Selim I je prisilio posljednjeg vladara Abasaidske dinastije da preda titulu halife....tako nekako bi isla prica mada ne bas potpuno utvrdjena glede tacnih okolnosti preuzimanja...medjutim nisu se nesto koristili titilom halife do 18 st.

Tačno, od Selima I. (1512.- 1520.) osmanski vladari (sultani) nose titulu halife. Ovo "halifa", kada se ozbiljno sagleda koje osobine trebaju krasiti onoga koji nosi ovu titulu može se samo smatrati uslovnim, budući da se mnogi vladari kako u Osmanskom carstvu, pa tako i prije njih nisu striktno držali pravila, pa ako ćemo ići malo oštrije iskakali su iz tog kolosijeka. Kod većine sunnita, glavno mjesto zauzimaju četvorica pravednih halifa - Hulefa-i rašidin, kod ši'ija umjesto halifa imamo Imame, koji više obnašaju i predstavljaju duhovnu vlast. Uglavnom, nakon četvorice pravednih halifa, nešto malo je kratko vladao unuk Poslanika s.a.w.s., Hasan r.a. (oko šest mjeseci), a zatim sa dolaskom Muavije I. titula "halife" postaje nasljedna, dinastička vlast vodi glavnu riječ, što je u koliziji sa islamskim učenjem. Dakle, halifat i sama titula "halife" se mogu samo shvatati uslovno rečeno...
asurbanipal

PostPostao/la AleksoMKD dana 17/12/2013 11:53

harač je napisao/la:sjede dva muslimanska gastarbajtera, i jedan kaže drugom: ej, da znaš gdje smo mi bili prije 1000. godina :lol: :(

I pojavi se Hans i kaze "pauza za rucak je gotova, nazad na posao"
AleksoMKD

PostPostao/la nasa dana 17/12/2013 22:53

asurbanipal je napisao/la:
nasa je napisao/la:Od Selima I nose tu titulu, jednostavno nakon niza osvajanja i sirenja vlasti na Meku i Medinu i Egipat Selim I je prisilio posljednjeg vladara Abasaidske dinastije da preda titulu halife....tako nekako bi isla prica mada ne bas potpuno utvrdjena glede tacnih okolnosti preuzimanja...medjutim nisu se nesto koristili titilom halife do 18 st.

Tačno, od Selima I. (1512.- 1520.) osmanski vladari (sultani) nose titulu halife. Ovo "halifa", kada se ozbiljno sagleda koje osobine trebaju krasiti onoga koji nosi ovu titulu može se samo smatrati uslovnim, budući da se mnogi vladari kako u Osmanskom carstvu, pa tako i prije njih nisu striktno držali pravila, pa ako ćemo ići malo oštrije iskakali su iz tog kolosijeka. Kod većine sunnita, glavno mjesto zauzimaju četvorica pravednih halifa - Hulefa-i rašidin, kod ši'ija umjesto halifa imamo Imame, koji više obnašaju i predstavljaju duhovnu vlast. Uglavnom, nakon četvorice pravednih halifa, nešto malo je kratko vladao unuk Poslanika s.a.w.s., Hasan r.a. (oko šest mjeseci), a zatim sa dolaskom Muavije I. titula "halife" postaje nasljedna, dinastička vlast vodi glavnu riječ, što je u koliziji sa islamskim učenjem. Dakle, halifat i sama titula "halife" se mogu samo shvatati uslovno rečeno...

Uslovno naravno , slazem se...
nasa
Globalni moderator

PostPostao/la nasa dana 19/12/2013 08:08

Black swan je napisao/la:hm ovom logikom sudijcima fali egipat npr jordan i zapadna obala da svog kralja proglase kalifom?

Ma ne bas, nisu ni Osmanlijama bila presudna samo osvajanja vec oni se jesu nametnuli kao vodeca sila medju muslimanima te, su im se isti obracali titulom halife u cestitkama i sl. prije nego su oni sami uopce poceli da isticu takvu titulu....
S vjeske strane objasnio je @asurbanipal zasto nije dovoljno samo priskrbiti titulu halifa i zasto se titula halifa osmanskih vladara ipak uzima s velikom rezervom.
nasa
Globalni moderator

PostPostao/la Joe McCarthy dana 19/12/2013 08:54

nasa je napisao/la:
Black swan je napisao/la:hm ovom logikom sudijcima fali egipat npr jordan i zapadna obala da svog kralja proglase kalifom?

Ma ne bas, nisu ni Osmanlijama bila presudna samo osvajanja vec oni se jesu nametnuli kao vodeca sila medju muslimanima te, su im se isti obracali titulom halife u cestitkama i sl. prije nego su oni sami uopce poceli da isticu takvu titulu....
S vjeske strane objasnio je @asurbanipal zasto nije dovoljno samo priskrbiti titulu halifa i zasto se titula halifa osmanskih vladara ipak uzima s velikom rezervom.

¸
Osmanlije dođu kao nasljednici Abbasidskog halifata koliko se ja sjećam.

Mada u tom periodu i kraljevska kuća Maroka se je prozivala "vođom vjernika", ali nikad nisu imali neke globalne ambicije osim da bolje kontrolišu svoje krdo kod kuće.
Joe McCarthy

PostPostao/la nasa dana 19/12/2013 09:08

Jeste, ustvari posljednji abasidski halifa je Selimu I predao titulu halife ali Selim se u zvanicnim dokumentima nije koristio takvom titulom kao ni sultani nakon njega tek kasnije ce poceti da se predstavljaju kao nosioci hilafeta i to velikim dijelom zbog teznje da se sacuva autoritet nad muslimanima koji nisu zivjeli na teritoriji Osmanskog carstva.
nasa
Globalni moderator

PostPostao/la Joe McCarthy dana 19/12/2013 10:29

nasa je napisao/la:Jeste, ustvari posljednji abasidski halifa je Selimu I predao titulu halife ali Selim se u zvanicnim dokumentima nije koristio takvom titulom kao ni sultani nakon njega tek kasnije ce poceti da se predstavljaju kao nosioci hilafeta i to velikim dijelom zbog teznje da se sacuva autoritet nad muslimanima koji nisu zivjeli na teritoriji Osmanskog carstva.

Ako idemo "u bobu", nisu se ni zvali Sultanima u dokumentaciji koliko Padišahima :)
Joe McCarthy

PostPostao/la elmirčo dana 19/12/2013 11:53

]nisam pročitao od početka, pa se izvinjavam ako ponavljam.

sam po sebi halifat bi dobro došao muslimanima širom svijeta, da institucija halife bude paralela instituciji pape i sl.
s druge strane, to je praktično nemoguće, prije svega zbog razvrata na političkoj sceni u većini islamskih zemalja, vanjskog uticaja nemuslimana, kojima ovako neešto ni u kom slučaju ne bi odgovaralo, i na kraju krajeva...

halifat je postojao, da se mogao održati, ne bi došlo do njegovog ukidanja.

EDIT: pitanje na neki način podsjeća na pitanje o nekom ponovnom ekonomskom ujedinjenju bivših članica SFRJ, kao mi ćemo to nešto.

po mom mišljenju, nespojivo.
elmirčo

PostPostao/la AleksoMKD dana 19/12/2013 19:36

Koja bi bila teritorija tog Kalifata?

I zasto toliko mrznje prema Ataturku? Ne toliko na ovom forumu ali cak sam i Turke citao da o njemu lose govore, kao ukinuo kalifat i slicno.
AleksoMKD

PostPostao/la Chisum dana 19/12/2013 19:55

Opet ova tema na kojoj je svojevremeno briljirao onaj semir, po cijim se prorocanstvima kalifat vec trebao desiti, nekada prosle godine... :lol:

Koji crni kalifat?

Gomila politicki zakrzljalih, nezrelih i neupotrebljivih pudlica u vlasnistvu Zapada, na kojoj se generacije zapadnjackih meshetara i dzukaca uce dresuri i vladanju "na dugme".

Svako odstupanje od ove matrice bilo bi signal Zapadu da ubrizga jos jednu dozu "borbe za slobodu i demokratiju" u vidu raznih talibana, vehabija, sektaskih klanja, instaliranih marionetskih vladara, kuraca, palaca, koji za tili cas zemlju vrate nazad u kameno doba, tj. nazad "k nozi".
Chisum

PostPostao/la nemampojma0 dana 21/12/2013 23:10

Sultan Selim 1517.g u Kairu preuzima funkciju halife,Bozjeg zastupnika i upravitelja na Zemlji,zaduzenog za odrzavanje i pravilno sprovodjenje Bozjeg zakona,od posljednjeg abasidskog halife.
Hilafet podrazumjeva i duhovnu i svjetovnu vlast,dakle obje vlasti se moraju objediniti u liku halife,danas arapskim i islamskim politickim vodjama nedostaje,primarno,taj duhovni element odnosno legitimitet.Drugi razlog je uzurpacija prava svih muslimana na Sveta mjesta,od strane porodice Saud i njihovog samoproglasenog rezima olicenog u,po Islamu,nedozvoljenom kraljevstvu.Hilafet trazi jednu i jedinstvenu drzavu,koja garantira i postuje svacija prava u skladu s bozanskim zakonom.Dok postojanje nacionalnih drzava udara u same temelje hilafeta,a to su neprijatelji Islama znali,te su podijelili muslimane u takve drzave i instalirali poslusnike u sve sfere drustvenog zivota tih naroda.
Nazalost,mnogim muslimanima,bar u Bosni,nisu poznati kako historijski dogadjaji vezani za hilafet,tako ni oni koji su najavljeni i koji se trebaju odigrati u buducnosti,kao ni ko su nosioci i cuvari duhovnog elementa hilafeta.
nemampojma0

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.