Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

PostPostao/la Sarajmen dana 04/12/2011 22:25

domaci.ba je napisao/la:cuo sam da ce logoras svjedociti u korist optuzenog. :run:

Moguće je, sve je to mogući put do istine. Na ovom linku su navedena imena žrtava :
http://siloslogor.blogspot.com/2011/11/ ... arcin.html
Sarajmen

PostPostao/la domaci.ba dana 04/12/2011 22:32

Sarajmen je napisao/la:
domaci.ba je napisao/la:cuo sam da ce logoras svjedociti u korist optuzenog. :run:

Moguće je, sve je to mogući put do istine. Na ovom linku su navedena imena žrtava :
http://siloslogor.blogspot.com/2011/11/ ... arcin.html

OVaj pod brojem 20 je umro prirodnom smrcu. Cak ga njegova porodica ostavila jer nije bio u stanju da ide sa njima u Hadzice. Smjestili su ga u Silos jer se nije imao ko brinuti o njemu.
domaci.ba

PostPostao/la Sarajmen dana 04/12/2011 22:43

Ja samo postavljam tu i tamo neki link ili materijal koji se odnosi na ovaj slučaj. Po meni je ovaj link koristan jer su navedena imena lica koja su bila pritvorena-zatvorena u tzv Silosu. Većina ih je preživjela , a nažalost, za jedan broj njih se to ne može reći .
Sarajmen

PostPostao/la domaci.ba dana 04/12/2011 22:52

samo ti, sve ce se utvrditi ko je i za sta "odgovoran".
domaci.ba

PostPostao/la provincijalac dana 04/12/2011 23:11

Kao prvo, neka je sramota forumaše koji su nasjeli velikosrpskoj propagandi i Silos dovode u kontekst Manjače, Omarske i sl.

Da bi se shvatio Silos, mora se znati istorija Hadzića u vremenu 92-95.
Hadzićka opština podjeljena je geografski na tri područija.Hadziće, Pazarić i Tarčin.
Po popisu iz 92
Muslimana(Bošnjaka) 15 389
Srba 6362
Hrvata 746

Stanovništvo je znači bilo većinski Bošnjačko.Cijela opština je bila etnički izmješana,s tim da je Pazarić bio najhomogeniji Bošnjački.Vjerovatno bi cijela opština 92 bila odbranjena da nije bilo faktora JNA.Naime u Hadzičima se nalazio najveći tehnički remontni zavod JNA, najveće skladište JNA Žunovnica, Kasarna Ušivak,Kasarna Krupa i Kasarna u Pazaraću.Sila JNA.
Počinje otvoreno u maju 92.Četnici zauzimaju Hadziće i počinje krvavi pir.Pojedine porodice (Kovačević, Musić..)potpuno su desetkovane.Više stotina Bošnjaka je ubijeno i zatvoreno.Zbjegovi prema Tarčinu, Pazariću preko Igmana.
U Pazariću TO i patriote reaguju.Osvajaju kasarnu Krupa.Desetak JNA četnika je ubijeno, zarobljeni pušteni u Hadziće,ogroman ratni plijen.Osvaja se i Kasarna u Pazariću.
Srbi Tarčina i Pazarića su bili spremni i u iščekivanju napada iz Hadzića, naoružani do zuba.Imali su vezu i koordinaciju sa velikim srpskim selom Bradina kod Konjica(na granici ka Tarčinu).Međutim, malo su se preračunali.
Odlično organizovane policijske i patriotske snage bez i jedne žrtve u periodu nekoliko sedmica, selo po selo,zarobljavaju više od 500 četnika.Tom prilikom zarobljeno je više od 600 cijevi,velika količina MTS, lake artiljerije i municije.
Gorštaci Pazarića i Tarčina nisu imali kompromise i pregovore, bagru su razoružali i zatvorili u Silos u Tarčinu, skladište žita.

U centru opštine,urbano i kulturno stanovništvo srpske nacionalnosti ubija preko 250 Bošnjaka(i 2 Hrvata).Skoro sve civile, bez oružija.
U SILOSU NE GINE NIKO.Dolaze sudije iz Sarajeva i Zenice.
Otprilike optužnica."Slavko Jovičić,zbog ugrožavanja pravnog poretka RBiH člana tog i tog, nelegalnog držanja oružija, udruživanja u zločinačku raju blablabla..."osuđuje se 5-10 godina.....

Nemojte misliti da su na područiju Tarčina i Pazarića vladali divljaci.Bio je to dobro organizovan kraj za odbranu.Mi nismo pravili skupove za mir, mi smo organizovali odbranu.Da nismo, bili bi poklani kao u Hadzićima.

Krajem 92 raspuštaju se logori po BiH.Nigdje 250 ljudi iz centra Hadzića i okolnih sela???Među porodicama(koje su izbjegle u Tarčin i Pazarić) tinja nada da su živi.Unproforu, vladi u Sarajevu otvoreno se kaže.Ne puštamo nikog iz Silosa dok se nekaže gdje su naši iz Hadzića.Tek u januaru 96 raspušta se Silos.Hadzićki Bošnjaci su nestali, godinama poslije nalaze se po kamenolomima, jamama, rupama...99 još nisu našli.
U zlom vremenu, sa ogromnim gubicima među Bošnjacima, rukovodstvo slobodne hadzićke teritorije sačuvalo je glave i živote četnicima.Samo 3 su umrla(2 u bolnici).Prije svega sačuvano je dostojanstvo, pokazano viteštvo kakvo nigdje nije pokazano.Bilo je naravno đilkana koji su prilikom kopanja rovova, hapšenja i sl tukli uglavnom ekstreme SDS-a,bradate vojvode i smradove.Međutim,i ta praksa je minimalna za te okolnosti i u POTPUNOSTI je ustrojena do augusta 92.

Ljudi koji su uhapšeni su ugledni i čestiti građani.Zahvaljujući njima, 500 četnika je sačuvalo živote.Juke,zuke,cace i karinaši, tu se nisu pitali.Da jesu, sad bi po Igmanu ekshumirali tarčinske Srbe.

1993 na Igmanu,lokalitet Golog brda grupa zarobljenika četnika iz Silosa kopala je rovove.Dolazi do napada diverzanata četnika i zarobljenici bježe.Mislim da ih je pobjeglo oko 20-30,prilikom bijega nekoliko ih je poginulo.Poginulo je i nekoliko pripadnika Armije BiH.

Hag je davno odbio ovu optužnicu.Ovom tužiocu nek je na sramotu, jer po ovim kriterijumima treba procesuirati 70% Srba.
Zločince, sve da su mi braća treba suditi.Ali ovo je najobičnija farsa i politikanstvo.

Za kraj, forumašima koji izjednačavaju žrtvu i agresora ide na dušu bezobrazluk i papanluk.
provincijalac

PostPostao/la balkanski_spijun dana 05/12/2011 00:14

@ Provincijalac :thumbup:
Stojim iza svega što si pisao, jer sam bio u Tarcinu citav rat i znam sta se desavalo. Jos cu dodati da je policija na pocetku dosla do nekog spiska zaduzenja oruzja kod Srba i tako unaprijed znala kod koga sta treba naci. Pored tog spiska pronasli su i plan napada (pokolja) na Tarcin i Pazaric. To je bilo presudno da se formira zatvor u silosu i spasi taj kraj.

Sto se tice civilnog srpskog stanovnistva, na pocetku rata bilo je maltretiranja od strane pripadnika HVO ili HOS (ne sjecam se), koji su autobusima dosli iz Rijeke i mi smo ih zvali Rijecka brigada. Zalazili su duboko u srpska sela i pljackali, ali to je bilo veoma kratko, jer kada su saznale lokalne vlasti, dali su im ultimatum da napuste nasu opstinu, jer u protivnom upotrijebit ce oruzanu silu.
To je meni jedino poznato sto se tice maltretiranja srba civila.
Znam da nije bilo protjerivanje Srba, vec je bila velika razmjena 93/94 godine, kada je veliki dio civila napustio i otišao u Hadzice uz posredstvo UN snaga. Tada su im dolazili kucama timovi koje su sacinjavali UN i neka zenska Iz srpskih Hadzica i razgovarala sa njima i tako njih dosta ubjedila da donesu odluku da udju u taj program. Neki nisu htjeli, pa su im dolazili u više navrata.

svjezi_ustipak je napisao/la:po cijim podacima je ubijeno troje ljudi? kooliko je Srba iz sela iz okoline Pazarica i Tarcina nestalo kad su odvodjeni na Igman da kopaju rovove? Raspitaj se malo koliko Srba iz opcine Hadzici i danas trazi clanove svojih porodica koji su bili na teritoriji pod nasom kontrolom a koji su odvedeni iz svojih kuca da kopaju rovove po Igmanu. Kako to da se 1993 pokupe svi Hrvati iz Tarcina i upute u Kresevo? To se zove ratni zlocin i to je protjerivanje civila.

Pa hajde cetnici svasta pisu o Tarcinu, ali dusa me zaboli kada vidim da su i iz nasih redova poceli siriti svakakve lazi. E moje patriote jos malo pa cete tvrditi da su u Tarcinu izvrsili genocid.

Sada cu napisati i o Hrvatima jer me to najvise dirnulo kada sam procitao u ovom komentaru sto sam citirao, a ocito da si ti @svjez utisak to procitao u Slobodnoj Dalmaciji, pa nam sada siris te lazi.
Na pocetku rata jedan dio Hrvata se javio u redove HVO u Kresevu i Kiseljaku i tako stupili u odbranu nase zemlje od agresora, zamo sto su branili to podrucje, koje je daleko manje bilo ugrozeno od njihovog rodnog kraja (Tarcina).
Kako je postajala situacija sve vise i vise zategnuta izmedju hrvata i bosnjaka, tako su i oni postepeno svoje porodice prebacivali u kresevo i kiseljak, a neki u inostranstvo, ali ih je vecina ostavila starce da budu sami prepusteni sebi i "zlocinackim muslimanima".
S druge strane, jedan dobar dio Hrvata se zadrzao u redove MUP-a, Ar.BiH i ostale, pa tako ostali do kraja Agresije. Bilo je i onih koji su bili tu, ali nisu bili nigdje ukljuceni i imali su tu privilegiju za razliku od Bosnjaka, koji ako se ne odazovu mobilizaciji budu zatvoreni u silos.
Jedne noci u toku nastajanja hrvatsko-bosnjackog sukoba, tarcinska policija je pokupila sve vojno sposobne Hrvate koji nisu bili u redovima Ar.BiH i MUP-a i odvela na 24 satni pritvor radi saslusanja i ko nije duzio nista od HVO, pusten je na slobodu, a ostali su zadrzani i kasnije u toku rata razmjenjeni.
U periodu hrvatsko-bosn. rata, ovaj dio Hrvata sto je ostao u Tarcinu bio je podjednako tretiran kao i preostali stanovnici i nije ih niko dirao, cak je i zupni ured i katolicka crkva radila u periodu kada je bilo najgore. Jedino mogu napomenuti da je tom periodu jedan bracni par starije dobi nestao i kako se pricalo po mahali, oni su trazili kako da se prebace do Kreseva i nudili su novac. Tako su jedne noci nestali i izgubio im se svaki trag, tada se pricalo da su otisli tamo, ali nakon zavrsetka sukoba se saznalo da njihova rodbina traga za njima. Poslije toga tadasnje vlasti su istrazivale o tom dogadjaju, ali ni danas dan se nista nezna za njih, ali se zasigurno zna da iza toga stoje pojedinci ciji je motiv bio novac.
U Tarcinu imam dosta prijatelja hrvatske i srpske nacionalnosti, koji su mi i danas dan kucni prijatelji, pa tako da dobro znam kako su proveli rat.
balkanski_spijun

PostPostao/la Comrad dana 05/12/2011 11:35

Hadžići sa ž.

Ti 'cestiti' srbi civili koje pojedinci spominju, su imali, ponavljam, ARSENALE oruzja - i to ne lovackog.

Samo se cekao povoljan trenutak. I umjesto da sad slavimo ove ljude koji su sprijecili da se pokolju bosnjaci i muslimani, pojedinci pricaju o tome da treba ganjati pravdu. Za sta?

Treba ganjati pravdu, ali kako objasniti tolika ubistva nesrpskog stanovnistva za koja je dobijeno ukupno jadnih 18,5 godina. A ubijeni su civili, uhvaceni naivni, nespremni i neorganizovani. Ovi sa maljutkama u sijenu su i itekako bili spremni!

I eto proslo je samo 15 godina od rata i mi smo vec dosta stvari zaboravili. I to je nas problem sto brzo zaboravljamo i sto smo naivni. Treba krenuti dalje, ali ne treba dozvoliti da te neko pravi budalom cijeli zivot.

p.s. I nasi su pokazali opet koliko su bolji od cetnicina. Jer su njihovi saveznici u to isto vrijeme klali i ubijali po hadzicima. I ovi bi to uradili, da ih nasi ne sprijecise. I eto sad zbog toga se moraju braniti.
Comrad

PostPostao/la JoseMujica dana 05/12/2011 11:52

ako je neko do sada tvrdio da nismo isti e sad jesmo...barem po reakcijama na hapšenja osumljičenih za ratne zločine. "Mi" žrtve i "naši" heroji. "Naši" heroji su za anamone zločinci. Ko god spomene zločin je svrstan među neprijatelje.

Sad koliko u svemu ima politike i političkih pritisaka ne bih ulazio u to jer je to područje špekulacije. Samo bih podsjetio da istu priču trube četnici od hapšenja svojih heroja. I od ove priče o Hadžićima sad smo konačno svi isti jer sustavno plaćamo osumljičenicima odbranu i izdržavanje.

Lijepo je biti deklerativno principijelan za rasvjetljavanje priča o zločinima, ali izgleda samo po principu: ne hapsite "naše"! Ljudi jel se iko zapita jel ovo licemjerje?!
JoseMujica

Lokacija: https://www.facebook.com/narodnasocijaldemokratija?ref=br_rs

PostPostao/la madner dana 05/12/2011 12:43

Nije problem u procesiranju zlocina, problem je u tezi da je silos kao ideja bio neopravdan.
madner

PostPostao/la poznanik dana 05/12/2011 13:03

balkanski_spijun je napisao/la:@ Provincijalac :thumbup:
Stojim iza svega što si pisao, jer sam bio u Tarcinu citav rat i znam sta se desavalo. Jos cu dodati da je policija na pocetku dosla do nekog spiska zaduzenja oruzja kod Srba i tako unaprijed znala kod koga sta treba naci. Pored tog spiska pronasli su i plan napada (pokolja) na Tarcin i Pazaric. To je bilo presudno da se formira zatvor u silosu i spasi taj kraj...

- Ko je formirao taj zatvor i po čijem nalogu?
- Koji kriteriji i propisi su primjenjivani kod određivanja i hapšenja, odnosno zatvaranja stanovnika s tog područja?
poznanik

PostPostao/la koel dana 05/12/2011 13:33

Ociti da niko odvas koji rasprevljete i pisete nebuloze nije bio u ratu ili je bio mali ili ste razgurili preko grane ili u cetnicku vojku zato ne lupetajre gluposti svega vam pozdrav od gardiste ARBiH
koel

PostPostao/la Comrad dana 05/12/2011 13:35

JoseMujica je napisao/la:ako je neko do sada tvrdio da nismo isti e sad jesmo...barem po reakcijama na hapšenja osumljičenih za ratne zločine. "Mi" žrtve i "naši" heroji. "Naši" heroji su za anamone zločinci. Ko god spomene zločin je svrstan među neprijatelje.

Sad koliko u svemu ima politike i političkih pritisaka ne bih ulazio u to jer je to područje špekulacije. Samo bih podsjetio da istu priču trube četnici od hapšenja svojih heroja. I od ove priče o Hadžićima sad smo konačno svi isti jer sustavno plaćamo osumljičenicima odbranu i izdržavanje.

Lijepo je biti deklerativno principijelan za rasvjetljavanje priča o zločinima, ali izgleda samo po principu: ne hapsite "naše"! Ljudi jel se iko zapita jel ovo licemjerje?!

E pa nismo isti. Kako te samo nije stid to da napises? Da je u tom silosu ubijeno 100 ljudi, da su silovane zene, ubijana djeca, poklana novorodjencad...e onda bi bili isti.

Nije isto kad stanes na stranu ljudi koji su uhapsili osobe sa oruzjem, osobe spremne da krenu u napad...i kad branis zlocince tipa Seselja, karadzica, snajperista oko sarajeva, ubica iz srebrenice.

Ali eto...vi to izjednacite. Ja necu. I jos jednom MI smo bili napadnuti, ne oni nego MI. Mi smo se branili jebemu. Zato sutra nemoj se cuditi kad te dijete pita "a tata sto smo mi napali srbe 92'?" I naivni bosnjo ce svakome povjerovati, svakome. Zato nas i svako handri svakih 50-ak godina.

Za zlocine sa nase strane treba da odgovaraju ljudi. Ali zar nije glupo da za smrt 350 ljudi odgovaraju DVA samo dva covjeka? I to ljudi koji su krivi samo sto su se krivo zvali i sto nisu uspjeli pobjeci na vrijeme. A da za silos u kojem nije NIKO ubijen uhapse 8 ljudi? I to nisu ubijeni srbadija i četnici koji su bili spremni da nastave ubijanja i klanja svojih na svojoj teritoriji. Ovo stoti put pitam i niko da odgovori?

Ali neka...sud ce jos jednom dokazati kako smo odrzali dostojanstvo i u tako teskim situacijama. Ajd sto to moramo dokazati cetnicima, nego sto sopstvenom narodu to moras dokazivati...to je zalosno.
Comrad

PostPostao/la Comrad dana 05/12/2011 13:37

koel je napisao/la:Ociti da niko odvas koji rasprevljete i pisete nebuloze nije bio u ratu ili je bio mali ili ste razgurili preko grane ili u cetnicku vojku zato ne lupetajre gluposti svega vam pozdrav od gardiste ARBiH

Drug, ja sam bio mali u ratu, 5-6 godina. Ali znam sta se desavalo oko mene.

Ako sam znao rastavit, ocistit i sastavit kalasnjikov od starog, jer druge igracke nisam imao, znao sam kolko-tolko sta se desava oko mene. I kasnije kad sam odrastao, zadao sam se da malo istrazim i detaljnije neke stvari koje tada nisam mogao shvatiti.
Comrad

PostPostao/la JoseMujica dana 05/12/2011 13:41

Comrad prvi korak u relativiziranju zločina jeste da porediš mjesta na kojima se zločin desio, nebitno dal kvantitativno jal kvalitativno.

Zločin je zločin sam po sebi i kao takvog ga treba istražiti i ako postoji validna osnova procesuirati.
JoseMujica

PostPostao/la Comrad dana 05/12/2011 13:48

JoseMujica je napisao/la:Comrad prvi korak u relativiziranju zločina jeste da porediš mjesta na kojima se zločin desio, nebitno dal kvantitativno jal kvalitativno.

Zločin je zločin sam po sebi i kao takvog ga treba istražiti i ako postoji validna osnova procesuirati.

Ma ok, razumijem ja to. Neka istraze i to mi je drago, jer ce se opet izofirat, sto su vec jednom i uradili. ;-)

Ali to me nervira kod nas. Sto tim cetnicinama nije ofirno tuziti i tamo gdje nemaju uporista, ali oni ce to bez obzira uraditi. Zaboli ih briga, njima je bitno da na vijestima pise "Uhapseno 8 odgovornih za Silos...". To je najbitnije. Mislis da ce objaviti vijest kad kasnije bude izofirani. Pa naravno da nece.

U toj igri mi gubimo, jer smo neiskusni, ne znamo. Trebas bit umjetnik pa izgubit onu parnicu u kojoj smo tuzili Srbiju, umjetnik. I od ovog haaga nista, Karadzicu ce suditi bog zna kolko, mladic ce ionako uskoro umrijeti...seselj ih ismijava itd.

Zato ce ova drzava i propasti. Ajd sto se ne mozemo organizovati sa drugim narodima, nego ne mozemo sami izmedju sebe nista uradit kako treba.
Comrad

PostPostao/la JoseMujica dana 05/12/2011 13:55

ma tužiće te za još milion mjesta ali najgluplja stvar je dizati dreku oko svega toga jer time ulaziš na njihov teren laži i špekulacija.

Evo već su se izofirali na Dobrovoljačkoj 2x u dvije pravno uređene države i sumljam da će stati. A za ovo smo podosta sami krivi jer su ove slučajeve davno trebala da riješe domaća tužilaštva i time stanu u kraj četničkom ubleharenju.

A glede tužbe protiv Srbije :lol: :lol: :lol: ne trebaju ti tu umjetnici već politički podobnici. A takav nam je sistem Alija napravio i sad je samo došo vakat da plaćamo penale njegova minderanja.
JoseMujica

PostPostao/la karanana dana 05/12/2011 13:57

JoseMujica je napisao/la:ma tužiće te za još milion mjesta ali najgluplja stvar je dizati dreku oko svega toga jer time ulaziš na njihov teren laži i špekulacija.

Evo već su se izofirali na Dobrovoljačkoj 2x u dvije pravno uređene države i sumljam da će stati. A za ovo smo podosta sami krivi jer su ove slučajeve davno trebala da riješe domaća tužilaštva i time stanu u kraj četničkom ubleharenju.

pa jeli to izofiravanje za dobrovoljacku ista promijenilo njihove stavove o tom dogadjaju?
karanana

PostPostao/la Comrad dana 05/12/2011 14:19

karanana je napisao/la:
JoseMujica je napisao/la:ma tužiće te za još milion mjesta ali najgluplja stvar je dizati dreku oko svega toga jer time ulaziš na njihov teren laži i špekulacija.

pa jeli to izofiravanje za dobrovoljacku ista promijenilo njihove stavove o tom dogadjaju?

Pa nece ih ni promjeniti, jer oni i idu na to. Oni nikad nece stati s tim tuzbama za dobrovoljacku. Kad zavrse sa ovim sad, trazit ce tamo nekog vojnika, bilo koga samo da nastave sa tim procesom i tuzbama.

To je njima bitno. Da se odrzava i da truju narod s tim vijestima. A to sto i malo upucenija djeca vise znaju da se tu nije desio nikakav zlocin, kakva korist kad je njima utuvljeno u glavu Dobrovoljacka - zlocin i tacka.

Za propagandu im skidam kapu. Mi smo u u toj oblasti, malo je rec smijesni.
Comrad

PostPostao/la HAVANA dana 05/12/2011 15:03

JoseMujica je napisao/la:Zločin je zločin sam po sebi i kao takvog ga treba istražiti i ako postoji validna osnova procesuirati.

:roll:
http://www.sarajevo-x.com/bih/samir-bej ... /111205084
HAVANA

PostPostao/la emillio estevez dana 05/12/2011 15:41

Pa ne mislite valjda,,,, da drzava ne smije istrazivati eventualne zlocine nad osobama .
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la balkanski_spijun dana 05/12/2011 16:05

Mi znamo sta se je desavalo u silosu i oko silosa. Od kraja 92. ispred silosa su bila parkirana po par terenski vozila medjunarodnog crvenog kriza iz Zeneve i oni su sigurno vodili izvjestaje o tome, a i silos je bio stalno posjecivan od medjunarodnih predstavnika. Tretirani su kao ratni zarobljenici i postupalo se sa njima po zenvskoj konvenciji. Jedan dio njih nije mogao biti razmjenjen zbog toga sto se trazilo u zamjenu da nam isporuce nestale Hadzicane. Svaki pokusaj razmjene je podizao barikade, proteste i pobunu od lokalnih stanovnika i izbjeglica.
Sami su hadzicki srbi krivi zbog toga sto su ovi bili toliko u zatvoru, jer da nisu pobili nase, razmjena bi bila prvom prilikom.
Ovo zbog cega su podigli optuznice, mi smo svjesni da taj slucaj nece nikada dobiti, jer se to nije tako desavalo. Zivi bili pa vidjeli, samo dok dokazivali tu pravdu, odbrana ce nas puno kostati, jer su to milionski procesi u kojima ce stotine ljudi svjedociti jednu verziju, a stotine drugu. Sigurno da ce se prikupljati i dokazni materijal iz zeneve.
Mozda da jesu pojedinci ponesto cinili zatvorenicima. Ja sam za ako je neko nekome samar opalio da za to odgovara, a zna se kako se odgovara za samar. Ali sam siguran za ove sto su pohapseni da nisu krivi za ono zasto se terete.

poznanik je napisao/la:
- Ko je formirao taj zatvor i po čijem nalogu?
- Koji kriteriji i propisi su primjenjivani kod određivanja i hapšenja, odnosno zatvaranja stanovnika s tog područja?

Silos je formiran po ratnim kriterijima i primjenjivani su ratni zakoni propisi koji su drugaciji od mirnodobski.
Dakle policija je vrsila pretrese po selima koji su se odvijali nekoliko dana selo po selo. Tim ljudima je ponuđeno dobrovoljno da predaju oruzje, a onda su vrsili pretrese, a znalo se kod kojih ljudi je to trebalo pronaci. Nakon sto im pronadju oruzje ili sredstva veze, te su ljude hapsili. Hapsenje je bilo iz tog razloga sto su zaduzili oruzje od formacija koje su pripremale pokolj koji se trebao ubrzo izvrsiti. U nekoliko sela su nasli, klaonice i sredstva za mucenje. Znam za dom kulture u selu Sivice i objekat ispod kojeg tece potok U selu Mrkajin Potok.
Posljednja sela u kojem je izvršen pretres su bila Odžak i Češće i oni su jedini dali otpor. Borbe su trjale do kraja dana i okoncane su uspjesno. Ne sjecam se dali je bilo stradalih, ali znam da je izgorjelo nekoliko kuca.
balkanski_spijun

PostPostao/la motachjointa dana 05/12/2011 16:32

JoseMujica je napisao/la:ako je neko do sada tvrdio da nismo isti e sad jesmo...barem po reakcijama na hapšenja osumljičenih za ratne zločine. "Mi" žrtve i "naši" heroji. "Naši" heroji su za anamone zločinci. Ko god spomene zločin je svrstan među neprijatelje.

ti odlucio da mlatis ko maksim po diviziji i đaba ti je, ohani bolan ne provalj se i ne mjesaj se tamo gdje ti nije mjesto
motachjointa

PostPostao/la JoseMujica dana 05/12/2011 16:41

nek si mi vala reko...neću više Alaha mi :D
JoseMujica

PostPostao/la xDenisx dana 05/12/2011 17:30

JoseMujica je napisao/la:ako je neko do sada tvrdio da nismo isti e sad jesmo...

Izmedju tebe i cetnika razlike nema, tu se slazemo, ali nemoj govoriti u ime svih Bosnjaka :)
xDenisx

PostPostao/la xDenisx dana 05/12/2011 17:35

Comrad je napisao/la:Pa nece ih ni promjeniti, jer oni i idu na to. Oni nikad nece stati s tim tuzbama za dobrovoljacku. Kad zavrse sa ovim sad, trazit ce tamo nekog vojnika, bilo koga samo da nastave sa tim procesom i tuzbama.

To je njima bitno. Da se odrzava i da truju narod s tim vijestima. A to sto i malo upucenija djeca vise znaju da se tu nije desio nikakav zlocin, kakva korist kad je njima utuvljeno u glavu Dobrovoljacka - zlocin i tacka.

Za propagandu im skidam kapu. Mi smo u u toj oblasti, malo je rec smijesni.

Rekoh ja davno: kakvi smo odlicno nam je.
xDenisx

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: ILVIIR i 3 gostiju.