Hadz 2008

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: Hadz 2008

PostPostao/la Utokkha dana 18/11/2008 19:05

nikada se nije praktikovalo da se hadžije prate ko svatovi.
naravno da trebamo svi biti radosni zbog njihovog odlaska, proučiti dove u džamijama i lijepo, i DOSTOJANSTVENO ih ispratiti.
možda je još falilo par jagnjaca nabijenih na kolce, pa da dojam bude kompletan?

diskusija između tebe, pure_love i mene, nije u skladu sa propisima islama, ali moram odmah intervenisati na tuđe odobravanje. svemu i svačemu je dato zeleno svjetlo u islamu.

ti nastavljaš po svome:

"tolerancija je tolerancija kada je praktikuju obje strane a ne samo jedna ;)"

nije, niti će ikada biti.

istinski prigrliti islam nije teško, jer je islam put umjerenosti i praštanja.

a Allah dž.š. najbolje zna.

selam!
Utokkha

PostPostao/la pure_love dana 18/11/2008 19:15

ok,rekao si svoje,a i ja
pure_love

PostPostao/la Ahmmed dana 18/11/2008 23:35

Eh......Kako srce obuzme radost, kako te lagana jeza poduzima, kako se oči rose, skoro bez prestanka.....

Na Arefatu......Bjelina oko tebe, ihrami, šapat dove na usnama, mjesto gdje se sastaju prošlost, sadašnjost, budućnost.....Mjesto gdje nam se sretoše praotac i pramajka.....mjesto s kojeg potekoše oprosne riječi Miljenika, mjesto gdje nam je Tvorac Vjeru upotpunio....Mjesto gdje se shvata da , zapravo bogatih i siromašnih nema....I gdje se shvata da će sjaj i raskoš s jedne, a patnja i bijeda s druge strane, nestati i proći.....Znam da je teško trpjeti dunjalučku nepravdu, ali na Arefatu, čovjek na poseban način shvata i počinje da prihvata da na kraju ostaje komad bijelog platna.....i naša djela, po kojima ćemo se razlikovati kad stanemo pred Uzvišenog......

A Kaba......Koncentrični krugovi, krugovi,krugovi,krugovi, krugovi,krugovi, krugovi. I opet bjelina. I rame uz rame. I žene i muškarci, mladi i stari.....I odnekud,dok gledaš lica različitih boja,kao da dašak vjetra donese stihove bosanskoga mevluda...."bio crni, ili bijeli, il crveni, ili žuti....." I šapat: " Odazivam ti se, Gospodaru, odazivam....."

A Medina.....eh...Medina Munewera.....I dok Kabu gledaju, oči se rose suzama bez prestanka.....a Medinu kad ugledaju,potoci krenu......I pred očima pradavna slika, Ensarije dok dočekuju Muhadžire...." Puni mjesec nas obasja, od senijetul-wedda, kewserom pojimo duše, dok čekamo Ahmmeda...."
A u Poslanikovoj džamiji, ako te Tvorac počasti prilikom, da staneš pred mezar Njegova Miljenika.....Selam alejk, Ja Resulallah....Klecaju koljena,srce hoće da iskoči, a o suzama, eh o suzama ne treba ni pričati....Cijeli tvoj život, proleti kroz glavu, svi grijesi, svi hatori zbog kojih su drugi zaplakali, svaka ružna misao, riječ i djelo, bodu poput najveće oštrice.....I ne , nije te strah.....Stid te obuzme, jer stojiš pred mezarom onoga kojim nas je počastio Voljeni, pred mezarom onoga koji nam je prenio Uputu, čistu i jasnu, Uputu, u koju sumnje nema, Uputu koja je po mjeri.....I nema straha.....Bude te stid od Gospodara, kao što dijete obuzme stid od svoga roditelja, bude te stid od Onoga koji te najviše voli.........

Eh, Medina.....i taj divni ensarijski gen, uklesan u srca svih generacija, prošlih, sadašnjih i onih koje će doći.....

Neka svim hadžijama ovoga svijeta, Allah dž.š. ukabuli njihov hadž i podari im snage da ustraju na Njegovom putu.....
Ahmmed

PostPostao/la istocnjak dana 18/11/2008 23:55

Piši brate što više možeš nije obaveza ali ne mogu ti opisati želju koju imam da stanem pored mezara našeg poslanika Muhammeda s.a.v.s. i da od srca kažem "Esselamu alejkum" ako budeš opet stajao učini jedan selam za mene i zamoli brate Allaha dž.š. za nas koji još uvijek nismo bili na hadžu da doživimo i proživimo te trenutke. Brate kada pišeš osječam kao da sam sa tobom, samo piši o svemu slobodno o svakom osječaju koji je prošao kroz tebe ali nemoj da ti je to neka obaveza obavi ti hadž kako treba a ovo onako usput bez obaveze i postiraj nam koju sliku.
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
istocnjak

PostPostao/la is1ti1na1 dana 19/11/2008 14:47

Esselamu alejkum,

Postoji li neki način da saznam da li idem na Hadž, na spisku sam "valjda", tako su mi rekli preko Ambasade S.A. Još nemam nikakvih vijesti.

Selam,
is1ti1na1

PostPostao/la Esma_saida dana 20/11/2008 16:48

is1ti1na1 je napisao/la:Esselamu alejkum,

Postoji li neki način da saznam da li idem na Hadž, na spisku sam "valjda", tako su mi rekli preko Ambasade S.A. Još nemam nikakvih vijesti.

Selam,

we alejkumu selam

i,sta bi? rjesi li se to? :)
Esma_saida

PostPostao/la pure_love dana 21/11/2008 22:49

Saudijski kralj pozvao Fatmira Alispahica u Mekku

NA POZIV SAUIDIJSKOG KRALJA FATMIR ALISPAHIĆ IDE NA HADŽ

Alispahić: Ovu čast ja doživljavam kao Allahovu milost
Na poziv saudijskog Kralja, putem Ambasade u Sarajevu, poziv da obavi hadž dobio je i Fatmir Alispahić, koji već vrši ubrzane pripreme za odlazak u Mekku.

- Poziv na hadž je za mene jedan od najljepših događaja u životu. Mislio sam za jedno 20-tak godina otići, kad se posve primaknem Bogu. Još uvijek sam sebe smatrao nedovoljno dobrim vjernikom praktičarem, da bih se usudio misliti o petoj islamskoj dužnosti, ali, eto, samo po sebi je došlo da, srećom, idem ranije. Ovu čast ja doživljavam kao Allahovu milost, kazao nam je Fatmir Alispahić, dodajući da se njegovom odlasku posebno raduje njegova majka.

- Mome odlasku na hadž obradovala se kao rođenju unučadi. Sa posebnom pažnjom priprema sve detalje i sve ostalo što treba u tu čast prirediti. Golemo je kad roditelj dočeka da mu dijete ide na hadž, rekao je Alispahić, iskazujući zahvalnost i Kralju Saudijske Arabije koji i njega smatra bitnim za islam i muslimane, te ga nagrađuje odlaskom na hadž, kao što je nagrađivao i druge Bošnjake. (FS)
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 01/12/2008 20:24

Ovako ce nam Mekka mozda(inshaAllah ne :-? ) izgledati u buducnosti :

slika

slika

slika

slika
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 02/12/2008 18:59

Bosnjakinja preselila na ahiret u Medini :(,a ukopana u mezarju Bekije(na tom mezarju su ukopani izmedju ostalih i ashabi r.a),a u blizini poslanika a.s.MashaAllah,blago njoj.Da je Allah primi u dzennet i oprosti joj grijehe.amin

Bosanskohercegovačke hadžije koje putuju kopnom jutros, nakon sabah namaza, krenule su iz Medine za Meku.

Nezim ef. Halilović Muderris iz rukovodstva Komisije za hadž Rijaseta IZ-e, kazao je da će danas, nakon podne namaza, u 14 avio-buseva krenuti za Meku dio naših hadžija, dok će posljednja grupa hadžija u 10 avio-buseva sutra napustiti Medinu.

Prema riječima Nezima ef. Halilovića sinoć je od srčanog udara preselila Paltagić Tife, rodom iz mjesta Biljani kod Ključa, nastanjena u Prijedoru. Dženaza joj je klanjana jutros nakon sabah namaza u džamiji Božijeg poslanika Muhameda a.s. u Medini, a procjenjuje se da je dženazu klanjalo oko 300 000 klanjača. Ukopana je u mezaru Bekija u Medini.
Također, Nezim ef. Halilović je kazao da je Mulaibišević Junus, usljed zdravstvenih problema operiran u Medini, a očekuje se da će biti prebačen na Arefat.

Ostale naše hadžije su dobro i osim manjih prehlada nisu evidentirani veći zdravstveni problemi.

Rijaset.ba
pure_love

PostPostao/la beautyfool dana 02/12/2008 19:09

pure_love je napisao/la:Bosnjakinja preselila na ahiret u Medini :(,a ukopana u mezarju Bekije(na tom mezarju su ukopani izmedju ostalih i ashabi r.a),a u blizini poslanika a.s.MashaAllah,blago njoj.Da je Allah primi u dzennet i oprosti joj grijehe.amin

Bosanskohercegovačke hadžije koje putuju kopnom jutros, nakon sabah namaza, krenule su iz Medine za Meku.

Nezim ef. Halilović Muderris iz rukovodstva Komisije za hadž Rijaseta IZ-e, kazao je da će danas, nakon podne namaza, u 14 avio-buseva krenuti za Meku dio naših hadžija, dok će posljednja grupa hadžija u 10 avio-buseva sutra napustiti Medinu.

Prema riječima Nezima ef. Halilovića sinoć je od srčanog udara preselila Paltagić Tife, rodom iz mjesta Biljani kod Ključa, nastanjena u Prijedoru. Dženaza joj je klanjana jutros nakon sabah namaza u džamiji Božijeg poslanika Muhameda a.s. u Medini, a procjenjuje se da je dženazu klanjalo oko 300 000 klanjača. Ukopana je u mezaru Bekija u Medini.
Također, Nezim ef. Halilović je kazao da je Mulaibišević Junus, usljed zdravstvenih problema operiran u Medini, a očekuje se da će biti prebačen na Arefat.

Ostale naše hadžije su dobro i osim manjih prehlada nisu evidentirani veći zdravstveni problemi.

Rijaset.ba

Allahu ekber! Kako ju je Milostivi pripazio,kako divne komsije ima! Allah da joj da lijepi dzennet i sve nas da uputi na pravi put,amin !
beautyfool

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 03/12/2008 00:58

pure_love je napisao/la:Ovako ce nam Mekka mozda(inshaAllah ne :-? ) izgledati u buducnosti :

slika

slika

slika

slika

straaaaaaašššššnoooooooo :( :( :( :( :( :( :run: :run: :run:
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la pure_love dana 07/12/2008 15:56

Oko tri miliona vjernika u dolini Mina
Oko tri miliona muslimanskih vjernika okupilo se jutros u dolini Mina drugog dana godišnjeg hadžiluka u Saudijsku Arabiju. Odmah poslije svitanja vjernici su počeli da pristižu na brdo Arafat, poznato i kao planina milosrđa, gdje je pororok Muhamed izrekao svoju posljednju propovijed prije 14 vijekova.

Organizatori kažu da do sada nije bilo problema, iako je rekordno veliki broj stranaca stigao u zemlju zbog hodočašća, a mediji kažu da se broj učesnika popeo na skoro tri miliona.

Glavna kolektivna molitva uslijediće danas u džamiji Namera, koja je izgrađena na mjestu na kome se molio prorok Muhamed.

Ove godine nije zabilježen nijedan incident, rekao je princ Kaled al-Faizal bin Abdel Aziz, guverner Meke.

Vlasi su mobilisale oko 100 000 policajaca i snaga reda, a mjere bezbjednosti su znatno pooštrene kako bi se izbjegli eventualni teroristički napadi, ali i stvaranje velikih gužvi zbog čega je ranijih godina bilo žrtava.

Vjernicima su na raspolaganju 24 poljske bolnice sa ukupno 4 000 kreveta, 140 zdravstvenih centara, 150 ambulatnih vozila i 11 000 ljekara, medicinskih radnika i drugog osoblja.

Prvi put u istoriji održavanja hadžiluka područje nadlijeću američki helikopteri S-92 opremljeni najmodernijim tehničkim instrumentima za noćno gledanje.
(Srna)

slika

slika

slika
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 07/12/2008 16:18

nekoliko novih slika sa islambosne:

slika

slika

slika

slika

slika

slika
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 07/12/2008 16:30

digital je napisao/la:Ja bih da odem tamo do one crne kocke al' samostalno, ono kao turist. Van sezone. Kakva je mogucnost da se takvo sto uradi? Hvala.

nikada nije van sezone,,kada nije hadz onda ljudi obavljaju umru

u ostalom ako nisi muslimanka neces moci uci u dva sveta grada ,,jer ti gradovi nisu otvoreni za turizam vec su cisto vjerski,a ta crna kocka se zove Kaba ;)
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 07/12/2008 16:44

iskreno ne znam,na hadz se uglavnom ide kolektivno s ostalim hadzijama,,ali nije bilo tih problema ..nemuslimani nisu zainteresovani za "turizam" Mekke i Medine jer su gradovi uglavnom uvijek puni vjernika sirom svijeta

evo kako izgleda pred ulazak u Mekku:

slika
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 07/12/2008 16:57

slika

slika

slika

slika
pure_love

PostPostao/la pure_love dana 07/12/2008 17:30