Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

PostPostao/la bogumil-8 dana 01/07/2009 11:31

Diwan. prethodni post ti nije u duhu Kur'ana (način tvog kazivanja nije za pohvalu, već za pokudu). Hadise malo više od drugih forsiraju sljedbenici Abdul Wehaba, a znamo da su ti sljedbenici u svijetu islama prilično "mimosvijet" (naopaki tumači Kur'ana). Taj pravac u islamu mnogo se forsira u BiH uz pomoć finansija iz Saudijske Arabije, a trajno će nam u BiH načiniti štetu i otežati život.
bogumil-8

PostPostao/la Wenger dana 01/07/2009 14:12

bogumil-8 je napisao/la:Diwan. prethodni post ti nije u duhu Kur'ana (način tvog kazivanja nije za pohvalu, već za pokudu). Hadise malo više od drugih forsiraju sljedbenici Abdul Wehaba, a znamo da su ti sljedbenici u svijetu islama prilično "mimosvijet" (naopaki tumači Kur'ana). Taj pravac u islamu mnogo se forsira u BiH uz pomoć finansija iz Saudijske Arabije, a trajno će nam u BiH načiniti štetu i otežati život.

A kako to znamo? Ko je to tebi rekao? Gdje si procitao? Koliko znas o zivotu i djelu Abdul Wehaba? Otezat ce ti zivot kazes...? Ja bih se u tvom slucaju vise brinuo o sebi i svojim djelima i izjavama...a Allah zna najbolje!
Wenger

PostPostao/la Diwan dana 01/07/2009 17:10

bogumil-8 je napisao/la:Diwan. prethodni post ti nije u duhu Kur'ana (način tvog kazivanja nije za pohvalu, već za pokudu). Hadise malo više od drugih forsiraju sljedbenici Abdul Wehaba, a znamo da su ti sljedbenici u svijetu islama prilično "mimosvijet" (naopaki tumači Kur'ana). Taj pravac u islamu mnogo se forsira u BiH uz pomoć finansija iz Saudijske Arabije, a trajno će nam u BiH načiniti štetu i otežati život.

za neke ne pomaze lijepa rijec nego parmak - i to je lijek za takve ljude tj nacin da ozdrave, jer su neki drugi, ako nisam licno, pokusavali na takav nacin da razgovaraju sa ovim tipovima, ali ne pije vode, vec se prave blesavi kad im se nesto na lijep i kuturan nacin predoci kao kontrastav ili dokaz protiv njihovog vlastitog uvjerenja. Jednostavno ignorisu takve stvari i furaju svoju pricu. Takvi ne zasluzuju drugaciji govor osim parmaka, jer su jako bezobrazni i arogantni koja ne zeli da cuje drugacije rijeci osim onih koje oni promovisu, a koje su cista zabluda i imaju svjesnu namjeru. Ako je cilj ozdravljenje, ni operacija ili neki drugi vid neprijatnosti koje trpe ljudi poradi zdravlja nije za osudu. Bolje je tableta u svakom slucaju ali ona nije za sve i ne pomaze svima, jer je i batina takode Allahovo sredstvo za one za koje drugo sredstvo ne pomaze, i ona je stvorena radi toga,kao sto je i dzehenem, mjesto za nevjernike, jer njima uputa, kazivanje i poziv Odabranika nije dovoljan.

Uostalom i sejtan slavi i priznaje Allaha dz.š, ali se nije pokorio i sedzdu ucinio Ademu a.s.

Zar to nije i ovdje slucaj, kad se kobajagi brine o Islamu i Kur'anu na vrlo perfidan i lukav nacin, a istovremeno negira nas poslanik a.s., nek je vjecni Allahov rahmet i selam na Njega, na to najodabranije bice.

Sto se tice ovih stvari koje si naveo u vezi saudijaca - poslao si postu na pogresnu adresu.
Diwan

PostPostao/la Mutazilah dana 01/07/2009 20:59

Ne mislim da sam ista ovdje napisano sto ukazuje na to da ja imam nekakav perfidan cilj. Na kraju krajeva sve sam dokaze iznio u pismenoj formi i bez velike retorike tako da svako sam moze pogledati zbog cega ja vjerujem u neke stvari. Ljudi poput tebe Diwan su ti koji vode ovdje Polemiku, jer im nedostaje dokaza. Ja stoga ubuduce necu obracati paznju na takvu vrstu postova.

Nadalje je bitno istaci: Muhammed je posljednji Boziji Poslanik. To niko ovdje ne osporava. Ono sto se osporava jesu medutim price koje mu se pripisuju i koje su nastale u trecem stoljecu poslije Hidzre. Primjer Poslanika se nalazi u Kuranu, kao primjer svakog Poslanika, i dokaze za to sam ovdje iznio.

Posto se diskusija pocela odvijati u neproduktivnom smjeru, smatram da je potrebno ponovno iznijeti dokaze o tome da nesto sa teorijom hadisa nije uredu. Ovaj put to nece biti Kuran. Pokazat cemo da su zbirke hadisa same po sebi kontradiktorne jer sadrze veliki broj hadisa koji zabranjuju zapisivanje hadisa.

Hadisi koji zabranjuju hadise? Kontradikcije jedne teologije utemeljene na havi.

Sljedeci hadisi su kako iz sunitskih tako i shijskih zbirki hadisa.

'O Ljudi, vatra se rasplamsala i približile su se smutnje poput nereda mračne noći. Zaklinjem se Allahom da nemate ništa što biste mogli upotrijebiti protiv mene; nisam dozvolio ništa mimo onoga što Kur'an dozvoljava. Nisam zabranio ništa mimo onoga što Kur'an zabranjuje.'' (Ibni Hišam Siret 4 str. 332)

'Dozvoljeno je ono što je Allah dozvolio u Svojoj Knjizi, zabranjeno je ono što je zabranio. Slobodno je ono o čemu je šutio. Prihvatite ono što je Allah ostavio slobodnim i znajete da Allah ništa ne zaboravlja.'' (Ebu Davud, K. Etime 39; Tirmizi K. Libas 6; Ibni Madže K. Etime 60; El-Muradžaat str. 20)

''Znajte da će upasti u nevolje kada bude žeo ono što je posijao onaj koji bude sijao nešto mimo Kur'ana. Od sada i vi sijte i slijedite Kur'an. Načinite ga dokazom vašeg Gospodara i savjetnikom svojih duša. Ako se vaša mišljenja ne podudaraju sa njim, onda okrivljujte svoje mišljenje (komentar, izbor); ako su vaše želje protivne njemu, onda okrenite leđa svojim željama.'' (Nehdž-ul-Belaga, str. 55)

''Kada je Vjerovjesnik došao u Medinu, Medinelije su kalemili hurme. 'Šta radite?', upitao ih je Vjerovjesnik. 'Mi smo tako radili', odgovoriše. 'Možda je bolje da to ne radite', uzvratio je Vjerovjesnik. Medinelije su poslušali preporuku Vjerovjesnika, prekinuli su sa ovom praksom i hurme su prestale rađati. Kada su ga podsjetili na to, Vjerovjesnik im je rekao sljedeće: 'Ja sam samo čovjek. Prihvatite ono što vam naredim u vezi vjere. A kada vam preporučim nešto što je moj stav, onda sam ja samo čovjek.''' (Muslim, K. Fazail 140; Ibni Hanbel 3/152)

''Tražili smo od Božijeg Poslanika dozvolu da pišemo njegove riječi, nije nam dozvolio.'' (Tirmizi, es-Sunen, K. Ilm, str. 11)

''Dok smo pisali hadis, dođe Vjerovjesnik i upita šta je to što pišemo. 'Riječi (hadise) koje smo čuli od tebe', odgovorismo. 'Zar pored Allahove Knjige želite druge knjige? Narodi prije vas su skrenuli sa Pravog puta zato što su, pored Allahove, pisali druge knjige', reče Pejgamber.'' (El-Hatib, Takyid, str. 33)

Ovo su samo neki od tih hadisa. Sljedeci put aBd vise. One koji budu odgovarali posebno na predzadnji hadis u smislu "da je to Poslanik naredio da ne bi doslo do mijesanja Kurana sa hadisima" bi zamolio da mi isto dokazu, sa obzirom da nije doslo ni do mijesanja kuranskih sura pri zapisivanju Kurana.

Neka je Mir sa vama!
Mutazilah

PostPostao/la Mutazilah dana 01/07/2009 21:21

U kazivanju o njima je pouka za one koji su razumom obdareni. Kur’an nije izmišljeni Hadis, on priznaje da su istinite knjige prije njega objavljene, i objašnjava sve, i putokaz je i milost narodu koji vjeruje. (12:110-111)

Tako smo svakom vjerovjesniku neprijatelje određivali, šejtane u vidu ljudi i džina koji su jedni drugima kićene besjede govorili da bi ih obmanuli - a da je Gospodar tvoj htio, oni to ne bi učinili; zato ti ostavi njih, i ono što izmišljaju - i da bi srca onih koji u onaj svijet ne vjeruju bila sklona tome i zadovoljna time, i da bi počinili grijehe koje su počinili. (6:112-113)

Poslanik je rekao: "Gospodaru moj, narod moj ovaj Kur’an izbjegava!" (25:30)
Mutazilah

PostPostao/la Compact dana 01/07/2009 21:30

Dobri Bosnjak je napisao/la:
Mutazilah je napisao/la:Hvala, na zadnjem postu :)

Kao sto vidimo (a bilo je samo pitanje vremena da to neko ovdje postuje) vjerovanje u hadise i opovrgavanje jasnih kuranskih ajeta se vrsi samim hadisima. Prakticno zar ne?

Evo da se i ja ukljucim u ovu raspravu. Rasprava nosi naslov Hadisi najveca novotarija u islamu. Moze li nam ovaj vrli strucnjak kazati, odakle mu pojam novotarija. Ako kaze da je u Kur'anu nasao ovaj termin, govori neistinu, a ako kaze da je za ovaj termin cuo iz hadisa, pada u vodu sve ono sto cijelo vrijeme tvrdi! Da budem precizniji: iz naslova teme da se zakljuciti da je hadis nesto negativno jer spada u najvece novotarije, a to je tako zato sto je novotarija zabranjena u islamu. E, dolazimo do pitanja, odakle nam argument da su novotarije zabranjene i da su negativna pojava? Iz Kur'ana ili hadisa? Svako ko iole poznaje ovu tematiku, jasno mu je da se zabrana novotarije navodi u hadisu a ne u Kur'anu. Takodjer nam biva jasno da je nas strucnjak za islam kategoriju ''novotarija'' upravo uzeo iz hadisa, kojeg onog zdusno negira. :shock:

Drugo, neka nam pokaze prakticno, kako se obavlja namaz, hadz, i kako se dijeli zekat. Ako kaze da Kur'an doudetalje spominje ove propise, govori neistinu, a ako kaze da je Poslanik, svojom praksom, pojasnio kako se izvrsava namaz i daje zekat, pada u vodu njegova tvrdnja!

Hajmo muatezila jarane odgovoriderahanam! :D
Compact

PostPostao/la HomeArt dana 01/07/2009 22:18

Compact je napisao/la:

Pa odgovorio je milion puta klanjas kako hoces, u cemu je problem :D
HomeArt

PostPostao/la BHF_Manijak dana 01/07/2009 23:20

Guess who`s back.... :D
ali mi jedna stvar STRAAAASNO ide na zivac kod njega,zato sto frajer uzima ajete iz Kur`ana koji se na NEVJERIKE odnose i nama VJERNICIMA ih upucuje!!a znas i sam Mutazileh haveru,da rijeci kufra se vracaju na onog ko ih je uputio drugom bez osnove!!!prvo vidis na koga i na sta se ajeti odnose pa ih onda citiraj :wink:
BHF_Manijak

PostPostao/la zvornicanin dana 02/07/2009 06:39

BHF_Manijak je napisao/la:Guess who`s back.... :D
ali mi jedna stvar STRAAAASNO ide na zivac kod njega,zato sto frajer uzima ajete iz Kur`ana koji se na NEVJERIKE odnose i nama VJERNICIMA ih upucuje!!a znas i sam Mutazileh haveru,da rijeci kufra se vracaju na onog ko ih je uputio drugom bez osnove!!!prvo vidis na koga i na sta se ajeti odnose pa ih onda citiraj :wink:

BH manijak i ostali...A sta da se malo spusti lopta i razmisli prije nego sto se pocne sa svadom???Onako za pocetak bi bilo dobro da halalite jedno drugom...ti njemu jer ti je rekao nesto dvosmisleno od cega si ti haman uzeo goru verziju a on TEBI zato sto ti je rekao dvosmisleno bez da ti pojasni o cemu je rijec.Mislim ipak kad bi ti recimo pravoslavac ili rimokatolik rekao da si nevjernik nebi se ljutio jer za njega si to posto nisi ni jedno niti drugo vec musliman.Nije moje da sudim ali istina je tu negdje...Dakle ti ja i on i svi ostali koji se osjecaju muslimani i vjeuruju u Allaha DZ.S moramo i trebamo se oslanjati prvenstveno na nas lijepi Kuran.To mislim da smo istjerali na cistac.Dakle oni koji ne postuju Kuran i ne slijede njegove upute znamo otprilike gdje ce zavrsiti iako Allah DzS zna najbolje.
Dakle ti kao ucesnik branis tezu od mutezila koji kaze da su hadisi bid'ah (novotarija).E sad on je djelom u pravu postujuci i drzeci se Kurana koji je najbolji vodic ka pravom putu,dok kroz vijekove skupljaci izjava ponasanja i nacina zivota Muhammeda A.S daju tebi pravo da je to vrsta korisne i dobre stvari koja pomaze nama muslimanima da pokusamo se pribliziti pravom putu pokusavajuci imitirati Naseg Poslanika i kao takvi izbjeci greske koje bi sami napravili u Islamu.Jer hadisi su u stvari price ili prepricavanja koja su sakupljana o tome sta kako i kada je Muhammed A.S radio i govorio.Postoje hadisi koji cak na neki nacin se i protivrjece i izlaze iz normi a doveli su do tog da je to postalo ukorjenjeno u Islamu u toj mjeri da bez proucavanja i poredenja covjek bi rekao da su dio Islama pa cak i farza.
Medutim u pitanju su samo tradicije i kulturne norme.Da sad ne navodim sve ali Evo recimo par :
Mnogi u dzamijama posle namaza se rukuju pogotovu u zemljama bliskog istoka...a ako uzmes knjigu fikha to nije niti obaveza niti sunnet niti potpada pod navodnicima pod pokudu.Zasto se onda rukuju?? tradicija!!aki duboko ukorjenjena!Nesto radikalniji bi rekli novotarija."Pazite se novotarija jer one vode pogresnim putem a pogresan put vodi u dzehenem".
Tespih-novotarija (a pune dzamije tespiha),djeljenje hrane na dzenazi (da pojasnim davanje hrane je preporuceno samo ozaloscenim clanovima porodice a ne i posjetiocima dzenaze)Teravija i djelom nafile inovacija koja je prisivena Ummar ibn khattabu(kod Siita)....
Dakle tvoj i mutezilin problem je definicija Bida'h-a koji se djeli na dobri i los.On ne prihvata hadise jer ne vjeruje u autenticnost istih(rekla-kazala po njemu zapisana i u uvedena u Islam) znaci po njemu novotarija.Ti koji koristis recimo hadise koji su po tebi visetruku provjereni i autenticni opovrgavas njegovu tezu iiiiiii pocinje vrijedanje i nadjacavanje ko je u pravu...Dakle ja bih vas jos jednom molio ..prestanite sa svadom i davanjem laznih nada da se svadate pojedicima jer to ne vodi nicemu.Vec Mutezilla ako vec nisi posle 25 stranica postova dobio odgovore na tvoja pitanja to znaci ili da ih nema ili ih nisi postavio kako treba.A kad je vec tako onda bi bilo dobro i pohvalno da nam das ti svoje videnje i to je to.
Sellam
zvornicanin

PostPostao/la Mutazilah dana 02/07/2009 09:20

Vec Mutezilla ako vec nisi posle 25 stranica postova dobio odgovore na tvoja pitanja to znaci ili da ih nema ili ih nisi postavio kako treba.A kad je vec tako onda bi bilo dobro i pohvalno da nam das ti svoje videnje i to je to.

Da budem iskren, nisam ni ocekivao odgovor.
Naime ova pitanja sam postavljao mnogima, istaknutima koje svi ovdje znate (ne zelim navoditi imena), pa odgovora nije bilo.

Moj cilj je bio da iznesem te dokaze ovdje a to sam i uradio. Naveo sam takoder nekoliko ajeta (kojih ima ukupno 68) koji se odnose na namaz. Tako da ovi koji me ponovo to pitaju mogu isto procitati negdje u ovoj temi.

Nadalje nisam nikoga htio na nesto prevesti u sto on ne vjeruje, jer svaki musliman vjeruje u Kuran. Ne postoji dakle ni sekta ni grupacija ni dzamija ni alim kojima biste mogli pristupiti kada prihvatite Kuran i samo Kuran. Ono sto mi je bila namjera jeste razviti kritican pristup prema hadisima, te dokazati, da Kuran iste zabranjuje, da sami hadisi hadise zabranjuju, te da su hadisi kontradiktorni.

Onaj ko se bavi islamom ili jos bolje studira isti, znat ce da je Kuran u prvim stoljecima bio jedini izvor vjere. Da su prema samim hadiskim zbirkama zapisivanje hadisa zabranjivali i Poslanik i prve halife, te da nam o svemu tome svjedoce same sunitske knjige poput shafijine Risale idr. Ovo dakle nije nista spektakularno novo.

Ajeti koje sam citirao odnose se na ljude koji su skrenuli sa pravog puta. U njima Bog upozorava nedvosmisleno da ne smiju prihvatati druge Hadise (kazivanja) osim same Bozije objave. Interesantno je da danasnji muslimani optuzuju krscane i jevreje za takvo nesto, ali ne vide kada sami isto cine. Ja vas pitam, da li poruka tih ajeta ne vrijedi za vas samo zato sto niste imenom i adresom spomenuti u njima?

Zato se ti okani onoga koji Kur'an izbjegava
i koji samo život na ovom svijetu želi,
- to je vrhunac njihova znanja -,
Gospodar tvoj dobro zna one koji su skrenuli s Njegova puta
i On dobro zna one koji su na pravom putu.
(53:29-30)

A otkud da oni traže od tebe da im sudiš kad imaju Tevrat, u kome su Allahovi propisi?
Oni ni poslije presude tvoje ne bi bili zadovoljni jer nisu nikakvi vjernici.
(5:43)

A zar im nije dosta to što Mi tebi objavljujemo Knjigu koja im se kazuje;
u njoj je, doista, blagodat i pouka narodu koji vjeruje.
(29:51)

Neka je Mir sa vama!
Mutazilah

PostPostao/la Compact dana 02/07/2009 11:17

Compact je napisao/la:
Dobri Bosnjak je napisao/la:
Mutazilah je napisao/la:Hvala, na zadnjem postu :)

Kao sto vidimo (a bilo je samo pitanje vremena da to neko ovdje postuje) vjerovanje u hadise i opovrgavanje jasnih kuranskih ajeta se vrsi samim hadisima. Prakticno zar ne?

Evo da se i ja ukljucim u ovu raspravu. Rasprava nosi naslov Hadisi najveca novotarija u islamu. Moze li nam ovaj vrli strucnjak kazati, odakle mu pojam novotarija. Ako kaze da je u Kur'anu nasao ovaj termin, govori neistinu, a ako kaze da je za ovaj termin cuo iz hadisa, pada u vodu sve ono sto cijelo vrijeme tvrdi! Da budem precizniji: iz naslova teme da se zakljuciti da je hadis nesto negativno jer spada u najvece novotarije, a to je tako zato sto je novotarija zabranjena u islamu. E, dolazimo do pitanja, odakle nam argument da su novotarije zabranjene i da su negativna pojava? Iz Kur'ana ili hadisa? Svako ko iole poznaje ovu tematiku, jasno mu je da se zabrana novotarije navodi u hadisu a ne u Kur'anu. Takodjer nam biva jasno da je nas strucnjak za islam kategoriju ''novotarija'' upravo uzeo iz hadisa, kojeg onog zdusno negira. :shock:

Drugo, neka nam pokaze prakticno, kako se obavlja namaz, hadz, i kako se dijeli zekat. Ako kaze da Kur'an doudetalje spominje ove propise, govori neistinu, a ako kaze da je Poslanik, svojom praksom, pojasnio kako se izvrsava namaz i daje zekat, pada u vodu njegova tvrdnja!

Compact

PostPostao/la istocnjak dana 02/07/2009 11:25

Pojedini vjernici nemogu da shvate da ovdje dolaze ljudi koji nisu uopšte nacisto sa postojanjem Boga a kamoli da shvate neki ajet iz Kur'an-a ili hadis.

Drugo, misljenja sam da treba izbjegavati postiranje ajeta na ovom forumu, jer da bi se citao Kur'an covjek treba prije svega biti cist, to jeste da mu je tijelo, odjeca i mjesto gdje cita cisto kao i u trijeznom stanju.
istocnjak

PostPostao/la Aras dana 02/07/2009 12:09

SURA 112
EL-IHLAS * ISKRENOST
(Mekka, 4 ajeta)
U ime Allaha, Milostivog, Milosrdnog!

1. Reci: “On, Allah, je Jedan!
2. Allah je Apsolutni!112:2
3. Ne rađa i nije rođen!,
4. I ravan Mu nije niko!”
Aras

PostPostao/la zenicaone dana 02/07/2009 12:20

Mutazilah je napisao/la:
Vec Mutezilla ako vec nisi posle 25 stranica postova dobio odgovore na tvoja pitanja to znaci ili da ih nema ili ih nisi postavio kako treba.A kad je vec tako onda bi bilo dobro i pohvalno da nam das ti svoje videnje i to je to.

Da budem iskren, nisam ni ocekivao odgovor.
Naime ova pitanja sam postavljao mnogima, istaknutima koje svi ovdje znate (ne zelim navoditi imena), pa odgovora nije bilo.

Moj cilj je bio da iznesem te dokaze ovdje a to sam i uradio. Naveo sam takoder nekoliko ajeta (kojih ima ukupno 68) koji se odnose na namaz. Tako da ovi koji me ponovo to pitaju mogu isto procitati negdje u ovoj temi.

Nadalje nisam nikoga htio na nesto prevesti u sto on ne vjeruje, jer svaki musliman vjeruje u Kuran. Ne postoji dakle ni sekta ni grupacija ni dzamija ni alim kojima biste mogli pristupiti kada prihvatite Kuran i samo Kuran. Ono sto mi je bila namjera jeste razviti kritican pristup prema hadisima, te dokazati, da Kuran iste zabranjuje, da sami hadisi hadise zabranjuju, te da su hadisi kontradiktorni.

Onaj ko se bavi islamom ili jos bolje studira isti, znat ce da je Kuran u prvim stoljecima bio jedini izvor vjere. Da su prema samim hadiskim zbirkama zapisivanje hadisa zabranjivali i Poslanik i prve halife, te da nam o svemu tome svjedoce same sunitske knjige poput shafijine Risale idr. Ovo dakle nije nista spektakularno novo.

Ajeti koje sam citirao odnose se na ljude koji su skrenuli sa pravog puta. U njima Bog upozorava nedvosmisleno da ne smiju prihvatati druge Hadise (kazivanja) osim same Bozije objave. Interesantno je da danasnji muslimani optuzuju krscane i jevreje za takvo nesto, ali ne vide kada sami isto cine. Ja vas pitam, da li poruka tih ajeta ne vrijedi za vas samo zato sto niste imenom i adresom spomenuti u njima?

[b]Zato se ti okani onoga koji Kur'an izbjegava
i koji samo život na ovom svijetu želi,
- to je vrhunac njihova znanja -,
Gospodar tvoj dobro zna one koji su skrenuli s Njegova puta
i On dobro zna one koji su na pravom putu.
(53:29-30)

brate mutazilah - mozda svesno a mozda nesvjesno ovde brkas kruske i jabuke - svima nama je Kur"an neprikosnoveni izvor vjere i nesto o cemu nema rasprave vec se uzima bez pogovora. nisam neki expert po pitanju vjere pa necu ulazit u dubinu al koliko ja znam (a nek mi Allah oprosti ako grijesim) hadise niko ne uzima kao farz i nesto sto je pod moranje . takodje da znamo da postoje jaki , slabi i upitni(nepotvrdjeni) hadisi i sve to moze bit pod pitanjem rasprave i promisljanja na sta nas Bog u svojoj prvoj objavi i upucuje. hocu reci da u su u Kur"anu zastupljena sva pitanja koja je Bog odredio da su jako bitna za zivot jednog covjeka a sve ostalo nam je ostavio na promisljanje pa ako i pogresimo nije grijeh koji izvodi iz dina i vodi na krivi put dok god se to sto radimo ne kosi sa principima Kur"ana. klanjanje kao cin takodje nije isto u svim mezhebima (neko rasiri noge do drugog klanjaca neko ne , neko prekrizi ruke u stajanju neko ne , neko cini tekbir na svim prelazima iz jednog u drugi stav neko ne) i posto to nije striktno odredjeno u Kur"anu kako treba sta radit ja mislim da to u sustini nije ni bitno dok god klanjas onako kako su Poslanika ljudi zaticali da klanja a on je koliko je meni poznato upraznjavao nekad na jedan nacin klanjati a nekad na drugi pa kako ga kad ko zatekne tako i zapamti i ponese to u svoju zemlju i odatle i razliciti mezhebi , tako ja znam da je a Allah zna najbolje.
poenta svega je da hadisi nemoraju uopste biti losi kako ih ti nekad opisujes( halali ako sam te pogresno shvatio) dok god se ne kose sa Kur"anom .
plus jedna zamjerka , znamo , a ti mozda i bolje od mene da jePoslanik savs bio blag i strpljiv sa ljudima u objasnjavanju i razgovoru i nikad ohol i ostar pa su mu ljudi i prilazili i prihvatali ga kao osobu . kod tebe nekad primjtim neke osobine koje nisu takve a opet halali ako grijesim.
pa ako mislis da si ti u pravu u ovome o cemu govoris budi blag i strpljiv pa cete i ljudi bolje shvatiti a nemoj im nabijati na nos neke Kur"anske ajete i citate koji kao takvi obicno trebaju detaljniju analizu zasto je nekad tako receno u i kom kontextu se treba to primjeniti a u kojem ne - jer nekad a citao sam nekad i rasprave na tu temu - pojedini ajeti izgledaju naizgled kontradiktorno a ustvari nisu.
jedan od poznatijih primjera toga je poznati ajet da ne citiram sad (vjerovatno ti je i poznat) koji zapadnjaci koriste kad nasu vjeru opisuju kao ratobornu i nemiroljubivu pa ga izvade iz kontexta jeonaj gdje Bog naredjuje Djihad i da se ubijaju nevjernici i iz i iz zasjeda i u otvorenoj borbi i da im se ne oprasta a kontext tog ajeta je zapravo da se to cini kad se iscrpe sve mogucnosti dijaloga i mirnog rjesenja i kad je protivnik toliko ohol da sa njim nema price pa prvi povede rat protiv muslimana - pa posto kod nas ne vredi ono okreni drugi obraz kad te neko samara - naredjuje se djihad al u tom slucaju . na mnogim drugim mjestima ipak Islam preporucuje miroljubivost , halal , suzivot u miru sa pripadnicima drugih vjera i kao takav je vrlo miroljubiva vjera.
mislim (a Allah najbolje zna) da ti nekad tako koristis ajete tj. izvan kontexta
halali ako sam te uvredio - al nazivat nekog ko izgovara shehadet nevjernikom je velika stvar - ma koliko se vi ne slagali u nekim stvarima - to je ipak na Bogu da odluci a tvoje je da izneses svoje misljenje na najljepsi moguci nacin i jako pazljivo pogotovo kad citiras ajete
eselamu alejkum
zenicaone

PostPostao/la Aras dana 02/07/2009 12:21

Komarac - specijalno stvorenje. Allah navodi prost primjer stvaranja komarca kao nedostižno za čovječanstvo, a da se i ne govori o organizmima koji su kompleksniji po složenosti stvaranja.

Kur’an često poziva ljude da istražuju prirodu i u njoj otkriju “znake Allahove”. Sva živa i neživa bića u univerzumu puna su znakova koji otkrivaju da su ona “stvorena”, i da su ona tamo da demonstriraju moć, znanje i vještinu svog “Tvorca”. Čovjek je odgovoran za identificiranje tih znakova koristeći svoju mudrost i obožavajući Allaha.
Iako sva živa bića nose te znakove, postoje neke životinje na koje se Kur’an posebno osvrće.
Iako smatran kao jedno obično i beznačajno stvorenje, komarca vrijedi ispitati i o njemu razmišljati obzirom da on nosi znake Allahove.
Zbog toga se u ajetu kaže: “Allah se ne stidi da za primjer navede komarca, te ono što je iznad njega.”

Izvanredne osobine komarca.

Ono što je općenito poznato o komarcima je da su oni krvopije i da se hrane krvlju. Ipak ovo nije baš posve tačna informacija, jer krv ne sisaju svi komarci, nego isključivo ženke. Sem toga ženke ne sisaju krv zbog njihove potrebe za hranom. I mužjaci i ženke se hrane cvjetnim nektarom. Jedini razlog zašto ženke, za razliku od mužjaka, sišu krv, je njihova potreba za proteinima iz krvi koji pomažu razvoju njihovih jajašca.
Jaja komarca koja su se razvila nahranjena krvlju na vlažno lišće polaže ženka komarca za vrijeme ljeta ili jeseni. Prije toga majka prethodno temeljito ispita tlo , koristeći delikatne receptore ispod svog stomaka. Pošto nađe pogodno mjesto, ona počinje polagati jaja. Jajašca, koja su kraća od jednog milimetra bivaju poredana u red ili u grupe jedno po jedno. Neke vrste komaraca polažu jaja spojena jedno za drugo tako da ona čine jednu paletu koja može sadržavati oko 300 jajašca.
Respiratorni sistem larve baziran je na udisanju zraka pomoću cjevčice, koju istakne iznad vodene površine. U međuvremenu larva visi obješena naopako pod vodom. Naročit sekret sprječava vodu da procuri u otvore kroz koje larva diše.
Brižljivo položena bijela jaja uskoro počinju da tamne i potpuno pocrne u roku od dva sahata. Ova tamna boja daje zaštitu larvi sprečavajući da bude primjećena od ptica i insekata. Potrebna je čitava zima da bi se završio period inkubacije. Obzirom da su jaja stvorena sa strukturom koja im omogućava da prežive dugu i hladnu zimu, ona ostaju živa do proljeća kada se period inkubacije završava.

Izlazak iz jajeta. Kada se završi inkubacioni period, larve počinju da izlaze iz svojih jaja skoro uzastopno. Prvo jaje odmah slijede druga. Nakon toga sve larve počinju da plutaju na vodi. Larve, koje se neprestano hrane, ubrzano rastu. Uskoro njihova koža postane pretijesna, što im onemogućava dalji rast. Ovo pokazuje da je vrijeme za prvu promjenu kože. Tvrda i krhka koža počinje da puca. Do završetka razvoja larva komarca mora promijeniti kožu još dva puta. Metoda koju koristi larva za uzimanje hrane je, zaista, impresivna. Larve prave male vrtloge u vodi sa svoja dva ekstremiteta u vidu lopatica i tako usmjeravaju bakterije i druge mikroorganizme da plove prema njihovim ustima.

Ukratko, životinja zaživi u kooperaciji sa jednom delikatnom ravnotežom. Da ona nema cjevčicu za zrak, ne bi preživjela, i da nema naročiti sekret, njena respiratorna cjevčica bila bi blokirana.
U međuvremenu većina larvi još jednom mijenja kožu. Posljednja promjena kože je različita od drugih promjena. Sa ovom zadnjom promjenom larva prelazi u završnu fazu svog zrenja. Sada je vrijeme za larvu, koja je dovoljno odrasla u ovoj fazi da se oslobodi svoje školjke. Iz školjke izlazi tako različito stvorenje, da je doista teško vjerovati da se radi o dvije razvojne faze istog bića. A ove metamorfoze su previše komplikovane i delikatne da bi ih programirala sama larva, ili njena majka, ili bilo koja živa stvar.
Za vrijeme ove posljednje faze metamorfoze, životinjica se susreće sa opasnošću da se uguši ,jer joj se mogu zatvoriti respiratorni otvori koji vire iznad vode.
Ipak, počevši od ove faze disanje se ne obavlja kroz ove rupice, nego kroz dvije cjevčice koje se pojave na tijelu životinjice. Ovo je razlog što se ove dvije cjevčice izdignu iznad vode prije promjene kože. Za vrijeme od tri do četiri dana u ovoj razvojnoj fazi nema uzimanja hrane.
Sada je komarac dovoljno zreo i dobio je konačan oblik. Komarac je sada spreman da leti sa svim svojim organima , kao što su antene, trup, noge, prsa, krila, trbuh i velike oči.
Kako komarci opažaju vanjski svijet? Komarci su opremljeni sa krajnje osjetljivim toplotnim receptorima. Oni zapažaju stvari okolo sebe u različitim bojama, zavisno od njihove temperature. Pošto ova percepcija ne zavisi od svjetlosti, za komarca je sasvim lahko da zapazi krvni sud u mračnoj sobi. Toplotni receptori komarca su tako osjetljivi da osjete temperaturnu razliku od jednog hiljaditog dijela stepena Celzijusa.

Komarac ima skoro stotinu očiju.
Ove oči su kao složene oči smještene na vrh njegove glave.

Zadivljujuća tehnika sisanja krvi.

Pošto komarac sleti na svoj cilj, on prvo detektira mjesto, koristeći dvije naprave oko svojih usta. Žaoka nalik na špric zaštićena je specijalnom navlakom koja se svlači za vrijeme sisanja krvi. Komarac ne ubada kožu na način da pritiskom utisne žaoku. Ovdje taj posao obavlja gornja čeljust, oštra kao nož sa zubima koji su povijeni unazad. Čeljust se kreće naprijed-nazad, kao testera, dok ne rasiječe kožu. Kada žaoka, umetnuta kroz ovaj razrez na koži, dosegne krvni sud, bušenje prestaje. Sada je vrijeme da životinjica sisa krv. Ipak, kao što je poznato, na najmanji udar na krvni sud ljudsko tijelo reaguje lučenjem enzima, koji zgrušava krv i sprečava njeno oticanje. Ovo bi trebao biti veliki problem za komarca jer tijelo, takođe reaguje na sićušnu rupicu, koju je napravio komarac, pa bi se krv zgrušala i počeo popravak krvnog suda. Ovo znači da životinjica ne bi bila u stanju da posisa krv.
Ali, komarac ovaj problem eliminiše na specijalan način. Prije nego što komarac počne sisati krv, on u otvor, koji je načinio na tijelu čovjeka, izlučuje sekret kojeg postavlja na otvoru krvnog suda.

Ova tečnost neutrališe enzim, koji bi trebao zgrušati krv. Svrab i nateknutost mjesta koje je ujeo komarac uzrokovan je baš ovom tečnošću koja sprečava zgrušavanje.

Ovo je jedan izvanredan proces koji nam nameće slijedeća pitanja:

1. Kako komarac zna da u ljudskom tijelu ima enzim za zgrušavanje krvi?

2. Da bi proizveo sekret za neutralizaciju u svom tijelu protiv tog enzima, on treba da zna hemiju enzima. Kako je to moguće?

3. Čak i kada bi nekako došao do tog saznanja, kako bi proizveo taj sekret u svom tijelu i svu tehniku, koja je potrebna za njegov transfer do žaoke.

Odgovor je jasan:
Nije moguće da komarac izvede bilo šta od ovoga. On nema ni potrebnu mudrost, niti znanje hemije, niti laboratorijsku opremu da proizvede taj sekret. Ono o čemu mi ovdje govorimo jeste komarac od nekoliko milimetara bez ikakve svijesti i mudrosti, i to je sve…

Sasvim je jasno da je Allah taj “Gospodar nebesa i Zemlje i onog između njih” koji je stvorio oboje, i čovjeka i komarca i komarca obdario zadivljujućim osobinama.
Komarac počinje svoj let sa specijalnim senzorskim sistemom na raspolaganju da bi otkrio mjesto žrtve. Sa ovim sistemima on nalikuje na borbeni avion, opremljen sa detektorima toplote, gasa i vlage.
Aras

PostPostao/la Mutazilah dana 07/07/2009 11:10

Kao sto sam i rekao, slijedi jos nekoliko hadisa.

Poslanik Muhamed kao tiranin

''Grupa ljudi iz plemena Urejne i Ukejle su došli u Medinu i primili islam. Kada im je naškodio medinski zrak, Vjerovjesnik im je preporučio da se napiju devine mokraće. Ljudi su rastjerali deve, a čobanina su ubili. Vjerovjesnik je naložio da se uhite; odsjekao im je ruke i noge, izvadio oči i ostavio ih je da umru u pustinji bez vode. Kada smo im htjeli dati vode, Vjerovjesnik nas je spriječio.'' (Buharija, Medicina 5/1; Hanbel 3/107, 163)

Musa kao nasilnik

''Melek smrti je došao Musa, a. s., i rekao: 'Prihvati poziv svoga Gospodara'. Na to je Musa, a. s., udario meleka po oku i izvadio ga. Melek se odmah vratio Allahu i rekao: 'Poslao si me Svome robu koji ne želi umrijeti. On mi je izvadio oko.''' (Sahihi Muslim, 10/176)

Shirk

Vjerovjesnik je upitan gdje je Allah bio prije stvaranja Zemlje i nebesa, a on je odgovorio: ''Bio je u jednom oblaku; iznad njega i ispod njega bio je zrak.'' (Hanbel, 4/11)

Allah je vrijeme. (Muvatta, 56/3)

Leda ribe

''Zemlja je na leđima ribe. Oni koji uđu u Džennet će prvo biti počašćeni jetrom ove ribe.'' (Buharija, 3/51)

Kako ugasiti vatru

''Kada vidite požar, donesite tekbir, jer izgovaranje tekbira (Allahu ekber) gasi požar.'' (Ramuz-el-Hadis)

Kako covjek moze osljepiti

''Kada neko od vas stupi u spolni odnos, neka ne gleda u spolni ogran svoga supružnika, pošto gledanje u spolni organ prouzrokuje sljepilo.'' (Fejz-ul-Kadir, 1326)

Zena koja lize gnoj

''Kada bi tijelo muškarca bilo prekriveno gnojem i kada bi žena lizanjem očistila tijelo, ona se opet ne bi mogla odužiti muškarcu.'' (Ibni Hadžer el-Hejtemi, 2/121)

Koza koja je pojela dio Kurana

''Ajet koji naređuje ubistvo kamenovanjem oženjenih/udatih koji su počinili blud, bio je ispisan na listu koji se nalazio ispod kreveta hz. Aiše. Kada je Vjerovjesnik umro i dok je hz. Aiša bila zauzeta oko njegove dženaze, kroz otvorena vrata kuće ušla je koza i pojela tu stranicu. Tako se u Kur'anu nije našla smrtna kazna kamenovanjem, ali je nastavljeno sa tim sudom.'' (Ibni Madže 36/194; Hanbel 3/61, 5/131)

Crni kamen u Kabi ili moderni kumir

''Hadžer-ul-Esved je iz Dženneta. On je bio bjelji od snijega i grijeh nevjernika (mušrika) ga je učinio crnim.'' (Hanbel, 1/307)

''Hadžer-ul-Esved je Allahova desna ruka na Zemlji. Sa njom se rukuje sa ljudima sa kojima želi.'' (Džami-us-Sagir, 1/151)

Nelogicnost

''Onaj ko u svome srcu ima oholosti koliko i zrnce gorčice, neće ući u Džennet. Opet, onaj ko u svome srcu ima imana koliko zrnce gorčice, neće ući u Džehennem.'' (Buharija, 81/51)

Mislim da hadisi govore sami za sebe. Da nas Allah uputi na Pravi Put i sacuva ovog sujevjernja. Daleko su Allah i Njegov Poslanik od onoga sto im pripisuju.

Ima ljudi koji prihvataju hadise za razonodu, da bi, ne znajuci koliki je to grijeh, s Allahova puta odvodili i da bi ga predmetom za ismijavanje uzimali. Njih ceka sramna kazna.
Kad se nekom od njih ajeti Naši kazuju, on oholo glavu okrece, kao da ih nije ni cuo, kao da je gluh - zato mu navijesti patnju nesnosnu. (31:6-7)

31:6 Wamina alnnasi man yashtareelahwa alhadeethi liyudilla AAan sabeeli Allahibighayri AAilmin wayattakhithaha huzuwan ola-ikalahum AAathabun muheenun
31:7 Wa-itha tutla AAalayhi ayatunawalla mustakbiran kaan lam yasmaAAha kaanna fee othunayhiwaqran fabashshirhu biAAathabin aleemin

Neka je Mir sa vama!
Mutazilah

PostPostao/la Fordas dana 07/07/2009 15:00

Ovaj mutezilah uopste nije musliman, ne samo po tome sto lupetenjima cini djela koja izvode iz islama nego sto uopste NIJE musliman. 8-)
Ne bih sad da iznosim na osnovu cega sam to zakljucio, ali ako malo studioznije procitate neke njegove postove lako cete to zakljuciti i sami.

P.S. Mislim da moderatori ne bi trebali pustati covjeka da blati islam i unosi nemir medju muslimane iznoseci lazi i kriva tumacenja. Mislim, svako se moze predstaviti kako hoce i pisati sta hoce a pojedinci to obilato koriste
Fordas

PostPostao/la idealnaM dana 07/07/2009 16:54

:run: ..e svašta...
idealnaM

PostPostao/la Mutazilah dana 07/07/2009 17:25

Niko ovdje ne blati islam. Islamu i Kuranu nije potrebna nikakva reforma niti im nesto fali. Ono sto je neislamski su, nasuprot tome, razne sekte i mezhebi koje vi zelite predstaviti kao islam.

Najlakse je reci da ja nisam musliman te time ignorisati sve dokaze koje sam ovdje iznio. No to medutim nikako ne doprinosi istini. Sve i da ja nisam musliman, sta cemo sa navedenim hadisima?

Naveo sam vam izvor svakog hadisa, tako da ga svako moze provjeriti.

Neka je Mir sa vama!
Mutazilah

PostPostao/la ja.neron dana 07/07/2009 21:14

jesi li pročitao ono što sam ti savjetovao i postavio linkove
ja.neron

PostPostao/la shape of despair dana 07/07/2009 21:19

Mutazilah,pa kakvi su ti ovo hadisi.I magare zna da nisu vjerodostijni.Ove definitivno nigdje prije nisam vidio nego ovdje na ovoj temi.
shape of despair

PostPostao/la Mutazilah dana 08/07/2009 01:00

Idi u svoju obliznju dzamiju i upitaj tamo je li Buharija vjerodostojna sunitska zbirka hadisa?

Ukoliko dobijes negativan odgovor, zamolio bi te da mi doneses vasu vjerodostojnu zbirku hadisa.

A pametnom i isharet dosta.

Neka je Mir sa vama!
Mutazilah

PostPostao/la HomeArt dana 08/07/2009 01:18

Mutazilah je napisao/la:Niko ovdje ne blati islam. Islamu i Kuranu nije potrebna nikakva reforma niti im nesto fali. Ono sto je neislamski su, nasuprot tome, razne sekte i mezhebi koje vi zelite predstaviti kao islam.

Najlakse je reci da ja nisam musliman te time ignorisati sve dokaze koje sam ovdje iznio. No to medutim nikako ne doprinosi istini. Sve i da ja nisam musliman, sta cemo sa navedenim hadisima?

Naveo sam vam izvor svakog hadisa, tako da ga svako moze provjeriti.

Neka je Mir sa vama!

Hajd sto raju ovdje lozis i nekako al' kad ti nekoga prozivas za sektu ta mi je najjaca, kako ono ide sunni i shia sekta :D De ti njima ispricaj i onaj o tikvi kad jer bal nek je maskenbal :lol:
HomeArt

PostPostao/la ibn taymija dana 09/07/2009 10:47

Bismillah
wessalatu wesselamu alaa resulillah

Selam svima a posebno ovom mutezilu kojeg ovdje otvoreno pozivam na debatu.

Nisam stigao procitati sve postove oko ove teme pretpostavljajući da se, kao i obično po forumima, mnogo toga ponavlja pa sam se fokusirao samo na ove prve i zadnje stranice.
Kao prvo sto zelim naglasiti je to, da, nekaa braća ovdje ne posjeduju ni onaj minimalan osnov kulture i tolerancije neophodan za bilo koju vrstu dialoga, ne znam odakle vam pravo da tekfirite nekoga ko kaze da "samo" Kur an slijedi? To "samo" je tako relativna stvar da sa vasom izričitošću sami sebe u osnovi tekfirite. Suzdrzite se od tavih sudova, bojte se Allaha jer ovaj mutezila, pored svega, jeste musliman dokle god tvrdi da je Allah Bog i Muhammed Njegov poslanik i dokle god tvrdi da je on zadnji poslanik.

Sada da se mutezilu posvetim, mutezilah, u čemu je problem ukoliko tvrdim da je i hadis božija objava? Zar u Kur anu ne piše " on ( Muhammed a s w s) ne govori po hiru svome, ovo j esamo objava koja mu se obznanjuje..."
Ne zelim kazati da j ehadis kur an ali mogu kazati da je i on Allahova objava, i molim te, sta je sada tvoj problem?
Nije fino sto ovako omalovazavas velikane muhadisse ovog ummeta i moras priznati da su oni n aneki način, ne shvataj me sada bukvalno, upotpunili kur an.
Zato se suzdrzi takvih osuda.

Sta cemo sa formalnim propisima namaza, da li da klanjamo 4 ili 7 rekata podne namaza ili ikindije, ili, kako cemo iz Kur ana znati d ali je zlato npr. zabranjeno a sto je Poslanik a s w s zabranio? Sta je sa hidzabom, kroz kur an se samo ne moze zakljuciti da zene i glavu moraju pokrivati, tamo samo pise da svoje grudi trebaju pokriti tj dekolte. Znači, pošto sve ovo u Kur anu n epiše ti bi ovo ohalalio? Sam češ uvidjeti da Kur an nije "potpun" ukoliko se hadis izbaci, zato, nemoj pretjerivati u tvojim tim osudama, stvari moras malo temeljnije razgledati.
Molim te odgovori mi na moja pitanja. Hvala!
ibn taymija

PostPostao/la Mutazilah dana 10/07/2009 01:03

Neka je Mir sa tobom "ibn tayimija"

Naravno da cu odgovoriti na tvoja pitanja.

Prvenstveno si spomenuo jednu cinjenicu koju do sada niko ovdje nije, koliko se sjecam, tvrdio a koja predstavlja bit Sunizma: Vjerovanje da su hadisi Bozija objava.

Ti dakle vjerujes ne samo u to da je Kuran Bozija objava nego da su hadisi, a samim tim i vase "vjerodostojne" zbirke hadisa Bozije objave. Konkretno bi to znacilo da je Buharijeva zbirka tj. njen sadrzaj, Bozija objava.

Ja to izricito odbacujem i to iz jednostavnog razloga sto je to jedna od tvrdnji u nizu, koja ne samo svakog iskrenog muslimana baca u nedoumicu i nesigurnost nego je potpuno neutemeljena. Ja te dakle pitam za dokaze da su hadisi Bozija objava:

Šta vam je, kako rasuđujete?!
Zašto ne razmislite?
Ili, gdje vam je dokaz očiti?
Donesite Knjigu svoju, ako istinu govorite! (37:154-157)

Šta vam je, kako rasuđujete?
Imate li vi Knjigu, pa u njoj čitate
da ćete imati ono što vi izaberete?

Ili, zar smo vam se zakleli zakletvama koje će do Sudnjeg dana vrijediti da ćete ono što vi odredite imati? (68:36-39)

To su Allahovi dokazi koje ti kao istinu navodimo pa u koje ce hadise - ako ne u Allahove rijeci i dokaze Njegove oni vjerovati? (54:6)

Pa u koji ce hadis, ako ne u Kur’an, vjerovati?! (77:50)

Ti dakle ignorises sve ove stavke i tvrdis da su hadise i hadise zbirke koje ste sami svojim rukama stotinama godina poslije smrti Poslanika napisali objava od Boga. Ukoliko nadalje tvrdis da Bog bdije i nad hadisima kao objavom, kako je onda bilo moguce da danas svaki mezheb ima svoju hadisku zbirku koje su cesto jedna drugoj oprecne? Kako je moguce da je jedan Kuran a bezbroj oprecnih hadiskih zbirki kada Bog stiti oboje? I na kraju koji ti je dokaz da je Hadis uopste objava od Boga?

Ti reci: "Dokaz svoj dajte ako je istina to što govorite!" (2:111)

Tvoje drugo pitanje se odnosilo na formalne pojedinosti koje slijede iz cinjenice da je Sunnet Poslanika istovjeran Kuranu a ne kojekakvim hadisima. Pitao si me o tome kako mogu znati da se zena mora pokrivati kada to ne pise u Kuranu.

Ja tebe pitam, odakle ti uopste znas da se zena mora pokrivati? Na osnovu cega to zakljucujes?

Ja mislim da sam bezbroj puta iznio cinjenicu na ovoj temi da je sve ono i samo to sto pise u Kuranu naredjeno. Sve ostalo nije vjerski zabranjeno:

O vjernici, ne uskracujte sebi lijepe stvari koje vam je Allah dozvolio, samo ne prelazite mjeru, jer Allah ne voli one koji pretjeruju (5:87)

Kako mahrama kao takvi nije Kuranski naredjena ona nije ni obaveza. Slicno je i sa svim ostalim pitanjima.

U kazivanju o njima je pouka za one koji su razumom obdareni. Kur’an nije izmišljeni hadis, on priznaje da su istinite knjige prije njega objavljene, i objašnjava sve, i putokaz je i milost narodu koji vjeruje. (12:111)

A šta ?e biti onog Dana kad protiv svakog naroda dovedemo po jednog svjedoka, od njega samog, i tebe dovedemo kao svjedoka protiv ovih! Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objašnjenje za sve i kao uputu i milost i radosnu vijest za one koji jedino u Njega vjeruju. (16:89)

Stvar je dakle logicke prirode. Tvoje tvrdnje nisu utemeljene iz vise razloga:

- Nisi dokazao da su hadisi na razini Bozija objave
- Nisi opovrgnuo ni jedan moj dokaz koji sam naveo pod ovom temom (a sam si rekao da su u najmanju ruku procitao prvu stranicu)

Ja te dakle molim da razmislis o tim stvarima i razlucis sta se od tvojih tvrdnji moze logicki nuzno dokazati a sta su samo pretpostavke neutemeljene na Kuranu:

Većina njih slijedi samo pretpostavke; ali pretpostavke nisu nimalo od koristi Istini; Allah uistinu dobro zna ono što oni rade. (Kuran 10:36)

Ako bi se ti pokoravao većini onih koji žive na Zemlji; oni bi te od Allahova puta odvratili; oni se samo za pretpostavkama povode i oni samo neistinu govore. (6:116)

Sve su svemu barem post koji nije sadrzavao uvrede i koji se bavio temom :thumbup:

Neka je Mir sa vama!
Mutazilah

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.