Hadisi Allahovog Poslanika s.a.w.s

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

PostPostao/la Sarafcina dana 29/11/2006 13:21

KOGOD KADGOD je napisao/la:Na temu HADISA.

Definicija je data u pocetnom tekstu teme.
........

Kaze se da u Qur'anu "ne pise" kako da se klanja, kada i koliko... PISE sve, a sto ne pise (jer je opcepoznato kako se klanjalo od doba Ibrahima i nije bilo potrebno ponavljati) a i PSIHICKO STANJE u molitvi ja veznije od toga gdje ce se staviti ruke ili koliko ce se rasiriti noge...

Toliko SAZETO o historiji i razvoju HADISA. Ne mora se niko sa mnom sloziti niti mi povjerovati - obratite se izvorima informacije i sami pronadjite sta je bolje - gloziti se oko hadisa (makar ih pola i bilo istinito odnose se na ono doba) ili se UJEDINITI u hladu Qur'ana, napredovati upuceni njime, izucavati nauke i sve vise spoznavati Njegovu Savrsenost i Moc dok u svakodnevnom zivotu se ne brinuti oko toga da li se "ispravno" leglo ili sjelo?

Mir svima.

ne znam sta konkretno kontas... ali bih volio da ovo boldirano potkrijepis dokazima.
a ako je nesto opcepoznato... odakle onda razlike? zbog hadisa?
kako nesto postaje opcepoznato? i kako dolazi do iskrivljavanja?
Sarafcina

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 29/11/2006 17:57

Sarafcina je napisao/la:

........

Kaze se da u Qur'anu "ne pise" kako da se klanja, kada i koliko... PISE sve, a sto ne pise (jer je opcepoznato kako se klanjalo od doba Ibrahima i nije bilo potrebno ponavljati) a i PSIHICKO STANJE u molitvi ja veznije od toga gdje ce se staviti ruke ili koliko ce se rasiriti noge...

Toliko SAZETO o historiji i razvoju HADISA. Ne mora se niko sa mnom sloziti niti mi povjerovati - obratite se izvorima informacije i sami pronadjite sta je bolje - gloziti se oko hadisa (makar ih pola i bilo istinito odnose se na ono doba) ili se UJEDINITI u hladu Qur'ana, napredovati upuceni njime, izucavati nauke i sve vise spoznavati Njegovu Savrsenost i Moc dok u svakodnevnom zivotu se ne brinuti oko toga da li se "ispravno" leglo ili sjelo?

Mir svima.

ne znam sta konkretno kontas... ali bih volio da ovo boldirano potkrijepis dokazima.

moja greska: "opcepoznato" onima koji izucavaju historiju danas kao i onima prije Muhammeda koji su se brinuli o Ka'bi i zem-zem vrelu

SIRAH tj historija Islama, pokriva predislamsko doba (od kada su Ibrahim i sin mu Isma'il sagradili KA'BU) i znalo se oduvjek kako suoni klanjali i kako klanjati

a i u Qur'anu pise, "za one sto stoje, sto se poklone i sedzdu cine"...
isto, u Qur'anu pise o namaskim vaktovima - sam to mozes procitati.

za PSIHICKO STANJE se misli na to, da je vaznije mentalno biti "prisutan" u namazu (skroman, skoncentrisan, kao i vanjski pravilno opusten) - nego sve vanjski "korektno" obavljati a misliti na to sta je neko rekao, sta ce kome da kaze, u koji granap treba da skrene, sta treba sve da kupi, kako onaj kraj njega ne klanja ispravno a onaj ispred njega sedzdu nije pravilno obavio i tako dalje i dalje dok od namaza ne ostane nista do mehanickog ponavljanja....
KOGOD KADGOD

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 29/11/2006 18:00

zena je napisao/la::-) jednom cu se vratiti na ovaj tvoj post :-) nemam kad... :oops: al si ga zamijeshala :D :D rijeka, s hiljadu i jedan rukavac :)

bujrum, u svaka doba...
:)
KOGOD KADGOD

PostPostao/la Kwaheri dana 29/11/2006 18:40

KOGOD KADGOD je napisao/la:
zena je napisao/la::-) jednom cu se vratiti na ovaj tvoj post :-) nemam kad... :oops: al si ga zamijeshala :D :D rijeka, s hiljadu i jedan rukavac :)

bujrum, u svaka doba...

Nemam vise sta reci. :D jer mi koje smo pokrivene nemamo bash taj kod zakljucivanje iz sopstevnog ucenja i trazenja... sve sto bi cula od mene, bilo bi bazirano na ubjedjivanjima sovinista, a ti si to jednostavno intelektualno prerasla.
Nikad nam ne rece, kao prođe istrazivanje broja 19.? Probaj manuelno, jer mi nesto suhveli da ti nije ko podvalio program... ali, ne, ipak, tebi se to ne bi moglo desiti...

Svako ti dobro. :)
Kwaheri

PostPostao/la Sarafcina dana 29/11/2006 18:43

Sarafcina je napisao/la:

........

Mir svima.

moja greska: "opcepoznato" onima koji izucavaju historiju danas kao i onima prije Muhammeda koji su se brinuli o Ka'bi i zem-zem vrelu

SIRAH tj historija Islama, pokriva predislamsko doba (od kada su Ibrahim i sin mu Isma'il sagradili KA'BU) i znalo se oduvjek kako suoni klanjali i kako klanjati

za PSIHICKO STANJE se misli na to, da je vaznije mentalno biti "prisutan" u namazu (skroman, skoncentrisan, kao i vanjski pravilno opusten) - nego sve vanjski "korektno" obavljati a misliti na to sta je neko rekao, sta ce kome da kaze, u koji granap treba da skrene, sta treba sve da kupi, kako onaj kraj njega ne klanja ispravno a onaj ispred njega sedzdu nije pravilno obavio i tako dalje i dalje dok od namaza ne ostane nista do mehanickog ponavljanja....

ja sam trazio dokaze ;)
logicko povezivanje je nesto sasvim drugo ;) npr. to za psihicko stanje...jel to tvoje shvatanje ili tako pise u Kur'anu?
to da stoji u Kur'anu bas tako za molitvu... recimo da citiram jednog mog uvazenog prof... koji kaze "kolega ja to vama nista ne vjerujem"... e tako ni ja tebi ne vjerujem da to tako stoji u Kur'anu :)... moze li citat?
za opcepoznato... historija :) i njen nacin rada... ali u svakom slucaju :) fale ti dokazi :) ... "opcepoznato" je samo etiketa.
Sarafcina

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 30/11/2006 11:57

zena je napisao/la:

bujrum, u svaka doba...

Nemam vise sta reci. :D jer mi koje smo pokrivene nemamo bash taj kod zakljucivanje iz sopstevnog ucenja i trazenja... sve sto bi cula od mene, bilo bi bazirano na ubjedjivanjima sovinista, a ti si to jednostavno intelektualno prerasla.
Nikad nam ne rece, kao prođe istrazivanje broja 19.? Probaj manuelno, jer mi nesto suhveli da ti nije ko podvalio program... ali, ne, ipak, tebi se to ne bi moglo desiti...

Svako ti dobro. :)

polahko sejo... pa i da sam "zalutala" s pravog puta, trebas me saburli i merhametli vratiti a ne otjerati... ako si na pravom putu duznost ti je da mi sto ljepse i iskrenije a ne ironicno ukazes na moje "skretanje"...

Muhabbet (ljubav) medju vjernicima se sve manje osjeti i zamijenilo ju je ogorcenje i zloba... (allahumme inni leke hubbek we hubbe mejjenf'ani hubbehu 'indak...) O moj Boze, daj mi Svoju ljubav i ljubav onih koji vole Tebe...

nema se vremena za sve, doci ce ako Bog da i 19 na red.

Za pocetak, pogledaj sura 74 ajet 30: "nad njim je devetnaest"...,

pa mozda, ako stignes prebroj slova "basmale" ukljucujuci shedda (dupla) "laam" i "laam"na koje se nadovezuje "ra" shedda (ne ubrajaju se suglasnici fetha, damma, kesra, jer se oni ne koriste u pismu vec se dodaju radi jasnijeg citanja za one koji ne znaju arapski, samo se ubrajaju elif i hamza jer su oni samoglasnici bez hereketa) :
be sin mim elif lam lam he elif lam ra ha mim nun elif lam ra ha ja mim - 19

ili npr. broj sura u Qur'anu je 114:19=6 (ako dublje proucis bilo koji tekst ili izaberi "ofrlje" bilo koji broj naci ces da je fakticki NEMOGUCE dobiti CIJELI broj kada se neki broj podijeli sa 19)

ili npr prvi DIO prve objavljene sure (IQRE) ima tacno 19 rijeci

i zbir svih slova u tom prvo-objavljenom dijelu sure je 76x4=19;

ili KOMPLETNA sura IQRE (s. 96) se sastoji od 19 ajeta itd...

ovo je trebalo biti pocetak na tu temu ali eto kad vec pitas... sve zajedno ima oko 50 primjera u vezi sa brojem 19, tako da je zaista potrebno odvojiti temu.

i nije potreban "shuhveli program" nego je dovljan obican digitron za vecinu matematickih cinjenica u vezi br.19, koje prozimaju cijeli Qur'an i kojima Allah daje FIZICKI dokaz da Qur'an nije bilo moguce sastaviti od strane insana tj. da ima toliko kalkulacija baziranih na broju 19 a da TEKST IMA SMISLA. Probaj "kodirati" (kao sto se kodiraju kompjuter programi za poruke, pa se "desifruju" od primaoca, ali takve kodirane poruke mogu samo izaci kao skup razbacanih slova). Moze se poneki kod napisati tako da ima neki smisao kao recenica (mada netacna ili bez svrhe) dok u sebi nosi "kljucnu" rijec - ali se ne moze sastaviti KITAB (knjiga) CJELOVITO ISTINITA i OSMISLENA a da je prozeta "sifrom" zasnovanom na JEDNOM broju.

i nema potrebe za ironiju, nemoj grijesit' dusu, znas sta je Allah u Qur'anu rekao za one koji gibete "kao da jedu meso mrtvog brata svojega"... ne prosudjujem ni ja tebe ni u cemu sto radis ili kazes, i halalim sve sto ti se omakne, neka je tvoj nijjet hajirli a ako je iskren - nema sumnje da ce ti Allah ukabuliti sto uz Njegovo Ime cinis...
niti ja sumnjam u iskrenost tvog nijjeta - to samo Bog zna

mir s tobom
KOGOD KADGOD

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 30/11/2006 12:07

Sarafcina je napisao/la:
Sarafcina je napisao/la:

........

Mir svima.

ja sam trazio dokaze ;)
logicko povezivanje je nesto sasvim drugo ;) npr. to za psihicko stanje...jel to tvoje shvatanje ili tako pise u Kur'anu?
to da stoji u Kur'anu bas tako za molitvu... recimo da citiram jednog mog uvazenog prof... koji kaze "kolega ja to vama nista ne vjerujem"... e tako ni ja tebi ne vjerujem da to tako stoji u Kur'anu :)... moze li citat?
za opcepoznato... historija :) i njen nacin rada... ali u svakom slucaju :) fale ti dokazi :) ... "opcepoznato" je samo etiketa.

a ja maksus izbjegavam citate jer su se neki zalili na one koji ne iznose svoja misljenja i stavove vec samo citatima drugi "vode raspravu".

kad pomenem Qur'an, nekako mi je draze da nekog navedem da sam potrazi po Qur'anu i time se hajirli djelom zanima... jer kontam hvala Bogu danas svaka muslimanska kuca ima kopiju prevoda Qur'ana, pa nije potrebno razjasnjavati na koju se knjigu pozivam, kojeg pisca, koju stranu - jer ako se na neciju rijec pozovem to je Bozija...

ako ti je mrsko traziti, navescu ti ja broj sure i ajeta, samo ce me jos duze uzeti, svakako "gubim" na vremenu s druge strane ali zato se PRIORITERISE jer neke stvari su prece od drugih...
necu ti vise navoditi "etikete" inshallah

mir svima
KOGOD KADGOD

PostPostao/la Kwaheri dana 30/11/2006 13:00

@KK, nek si ti nama ziva i zdrava :) Dug si put preshla, dace Allah da nadjes svoj mir. :)

Samo ti pishi ;) i istrazuj, kako ti rece, dace Bog da iz dobrog nijjeta izađe neki hajirli rezultat. Mozda i neku knjigu :) da bude korist ummetu, ne samo nama na forumu...

Na moje alergije o "ravnopravnosti" i zenama kao inferiornoj, te objektu... ne obracaj paznju... Ova zena je imala srecu ili nesrecu, vishe ne znam, da nikada ne bude tretirana na nacin koji je tebe zadesio.
No, ne mogu reci ni da imam sazeljenja prema onima koji sebi to dozvole, moje sazaljenje se potrosilo na one koji su prisiljeni na nesto, djecu i one koji nisu u mogucnosti da sami razmisle... Mozda je okrutno, ali...tako je.
Manipulirati je lahko bilo kime, muskarcem ili zenom, ukoliko im neko to dozvoli...

O ljubavi... si potpuno u pravu. Samo sto kad ja diskutiram s nekim koga smatram odraslom osobom i ravnopravnim sugovornikom, ne racunam da s druge strane imam nekoga kome treba tepati. A mozda bih trebala... tu si potpuno u pravu... Lijepa rijec i gvozdena vrata otvara... imat cu to na umu...

Mozda je sujeta, mozda je sejtan, mozda oboje, al' svi mi filmovi puknu, onog momenta kada zagovarajuci ravnopravnost, cijeli jedan korpus muslimanki koje nosi maramu oznacis kao objekat, kojemu eto zivot protece sa muskim sovinistima, jadnicama, hudim itd..
Ne kazem da ih nema...ali to su zene, koje bi se tako ponasale i u drugacijim okolnostima, i sa drugim likovima u njihovim zivotima... jer sebi dozvoljavaju da ih se tretira tako...
Rekoh ti, nije meni problem, takvo poimanje pokrivanja...imas na to pravo... jer ja niciji iman ne mjerim, nemam na to pravo, a posebno me ne zanima momenat necijeg pokrivanja ili nepokrivanja u zivotu... problem je sto me "prosvjecujesh" na nacin koji nikome ne dozvoljavam... neravnopravno..

... lagano i sredinom. ;)

Selam i svako dobro. :)
Kwaheri

PostPostao/la Gost123 dana 30/11/2006 13:54

KOGOD KADGOD je napisao/la:Za pocetak, pogledaj sura 74 ajet 30: "nad njim je devetnaest"...,

ili npr. broj sura u Qur'anu je 114:19=6 (ako dublje proucis bilo koji tekst ili izaberi "ofrlje" bilo koji broj naci ces da je fakticki NEMOGUCE dobiti CIJELI broj kada se neki broj podijeli sa 19)
ili npr prvi DIO prve objavljene sure (IQRE) ima tacno 19 rijeci
i zbir svih slova u tom prvo-objavljenom dijelu sure je 76x4=19;
ili KOMPLETNA sura IQRE (s. 96) se sastoji od 19 ajeta itd...
ovo je trebalo biti pocetak na tu temu ali eto kad vec pitas... sve zajedno ima oko 50 primjera u vezi sa brojem 19, tako da je zaista potrebno odvojiti temu.

moze nekoliko pitanja: postoje li izdanja kurana koja se razlikuju u broju sura i stihova, tj. da ih malo drugacije grupiraju, rasporede? jesu li ikada postojala ako danas ne postoje? postoji li razlika u broju rijeci i broju slova? ili ama bas svako izdanje kurana oduvijek ima tocno isti raspored sura, poglavlja, pojedinih stihova, broj slova i broj rijeci?
Gost123

PostPostao/la Sarafcina dana 30/11/2006 13:58

Sarafcina je napisao/la:
Sarafcina je napisao/la:

........

Mir svima.

ja sam trazio dokaze ;)

a ja maksus izbjegavam citate jer su se neki zalili na one koji ne iznose svoja misljenja i stavove vec samo citatima drugi "vode raspravu".

kad pomenem Qur'an, nekako mi je draze da nekog navedem da sam potrazi po Qur'anu i time se hajirli djelom zanima... jer kontam hvala Bogu danas svaka muslimanska kuca ima kopiju prevoda Qur'ana, pa nije potrebno razjasnjavati na koju se knjigu pozivam, kojeg pisca, koju stranu - jer ako se na neciju rijec pozovem to je Bozija...

ako ti je mrsko traziti, navescu ti ja broj sure i ajeta, samo ce me jos duze uzeti, svakako "gubim" na vremenu s druge strane ali zato se PRIORITERISE jer neke stvari su prece od drugih...

mir svima

fino je kad ti imas dobre namjere, ali recimo da sam se zanimao i nisam nasao to sto ti pricas.

nadalje.... pricas mi o opstepoznatom i istoriji.... i fakticki mi kazes da je istorija validnija od hadisa. to bi mozda moglo proci nekome ko ne konta metodolosku stranu istorije...medjutim... koliko se ja kontam u tu istoriju, jos nisam vidio da neko argumentovano tvrdi da je Ibrahim (Abraham) postojao...a kamoli kako se molio Bogu.
A oni koji su prije nekad brinuli o Kabi i Zemzem vrelu ...su odavno napustili ovaj svijet... pa bi me zanimalo odakle ti informacije o tome sta su oni znali, a sta nisu.

dakle za sada dugujes dokaz za "psihicko stanje i ispravno obavljen namaz"...
nadalje... istorija islama... cini mi se da je nerazdvojna od hadisa...ili mozda mislis da nije. Ako mislis, mozes li to dokazati?

takodjer volio bih da mi objasnis kako dolazi do iskrivljavanja (recimo objave ili istorije). i postoji li nacin da se to detektuje?
Sarafcina

PostPostao/la Gost123 dana 30/11/2006 14:13

Sarafcina je napisao/la:nadalje.... pricas mi o opstepoznatom i istoriji.... i fakticki mi kazes da je istorija validnija od hadisa. to bi mozda moglo proci nekome ko ne konta metodolosku stranu istorije...medjutim... koliko se ja kontam u tu istoriju, jos nisam vidio da neko argumentovano tvrdi da je Ibrahim (Abraham) postojao...a kamoli kako se molio Bogu.
A oni koji su prije nekad brinuli o Kabi i Zemzem vrelu ...su odavno napustili ovaj svijet... pa bi me zanimalo odakle ti informacije o tome sta su oni znali, a sta nisu.

nadalje... istorija islama... cini mi se da je nerazdvojna od hadisa...ili mozda mislis da nije. Ako mislis, mozes li to dokazati?

takodjer volio bih da mi objasnis kako dolazi do iskrivljavanja (recimo objave ili istorije). i postoji li nacin da se to detektuje?

ako sam dobro shvatio KOGOD KADGOD, tj. njezino stajaliste, ovdje mozes detaljnije procitati:
http://www.submission.org/
Gost123

PostPostao/la Sarafcina dana 30/11/2006 14:20

Gost123 je napisao/la:
Sarafcina je napisao/la:nadalje.... pricas mi o opstepoznatom i istoriji.... i fakticki mi kazes da je istorija validnija od hadisa. to bi mozda moglo proci nekome ko ne konta metodolosku stranu istorije...medjutim... koliko se ja kontam u tu istoriju, jos nisam vidio da neko argumentovano tvrdi da je Ibrahim (Abraham) postojao...a kamoli kako se molio Bogu.

ako sam dobro shvatio KOGOD KADGOD, tj. njezino stajaliste, ovdje mozes detaljnije procitati:
http://www.submission.org/

;) ... znam ... i upravo postavljam pitanja jer znam koliko je to stajaliste.... manjkavo :)
a cini mi se da negdje u nekom cosku i sam Kur'an ide da se prilagodi broju 19, pa se neki ajet odbacuje... cini mi se da je tako neki fol... ali dosli bi mi i do toga.

hadis je jednostavno integralni dio objave, a klasifikacija je vec nesto o cemu se da pricati (iako je besmisleno jer je to sve vec receno)
Sarafcina

PostPostao/la Gost123 dana 30/11/2006 18:41

Sarafcina je napisao/la:hadis je jednostavno integralni dio objave, a klasifikacija je vec nesto o cemu se da pricati (iako je besmisleno jer je to sve vec receno)

meni prica o hadisima djeluje dosta uvjerljivo(ova sa submission.org): godinama nakon muhameda se usmeno prenosili, pa kolegica forumasica spomenu oko 200g nakon muhameda se pocelo zapisivati... puno prostora za manipulacije, izmisljanje radi trenutnih potreba vladajuce ekipe, ako su zeljeli nesto svoje prodati pod muhamedovu odredbu ili prikazati kao muhamedovo naslijedje... pa kad bi netko drugi dosao na vlast, mozda je htio opravdati nesto svoje pricom: pa tako je i muhamed cinio, evo ovaj hadis...

mnogo toga se moglo(a vjerojatno i jest) uvuci kao narodne izreke, pravila odredjenog podnevlja, kulture, drustva... a uzima se kao treba-mora postivati svaki musliman...
Gost123

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 01/12/2006 03:40

Gost123 je napisao/la:
Sarafcina je napisao/la:hadis je jednostavno integralni dio objave, a klasifikacija je vec nesto o cemu se da pricati (iako je besmisleno jer je to sve vec receno)

meni prica o hadisima djeluje dosta uvjerljivo(ova sa submission.org): godinama nakon muhameda se usmeno prenosili, pa kolegica forumasica spomenu oko 200g nakon muhameda se pocelo zapisivati... puno prostora za manipulacije, izmisljanje radi trenutnih potreba vladajuce ekipe, ako su zeljeli nesto svoje prodati pod muhamedovu odredbu ili prikazati kao muhamedovo naslijedje... pa kad bi netko drugi dosao na vlast, mozda je htio opravdati nesto svoje pricom: pa tako je i muhamed cinio, evo ovaj hadis...

mnogo toga se moglo(a vjerojatno i jest) uvuci kao narodne izreke, pravila odredjenog podnevlja, kulture, drustva... a uzima se kao treba-mora postivati svaki musliman...

hvala Bogu pa neko konta o cemu govorim...

onaj sto upita za "historiju" i "hadis" - pa HADIS (prepricavanja, price, predaje) I JESTE ISLAMSAKA HISTORIJA (na te predaje se oslanjaju historicari) zato i kazem da je sa historijske strane KORISTAN ali kao i svaku, HISTORIJU PISU POBJEDNICI, tj oni koji su na kraju najbolje prosli....huh... elhamdulillah

evo jedan mali primjer (Bog zna da ne mislim niti pripisujem Muhammedu nesto sto ne cuh od njega licno):

Hadis:
"Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s.: "Ko god pojede tri hurme svako jutro, nece ga dotaci nikakva stomacna bolest" "
Sahih Muslim

Zamislimo se DA LI BI, i ZASTO BI ovakvu besmislicu izrekao neko ko je poslan da ljudska SRCA lijeci a i u Qur'anu vec Bog pominje ljekovite stvari kao i CISTOCU. A od svake bolesti se pobjeci ne moze.

Zamislimo DRUGU situaciju...

Prica: Dos'o jedan covjek u Medinu, iz, recimo, Jemena i donio hurmi na prodaju posto jemenske vrste ne uspjevaju u Medini i okolini, manje su, i naizgled "ruznije" od velikih medinskih i tajjifskih (mmm.. one kad su svjeze su velicine manje kruske, a kako su ukusne...! sta da vam pricam, zamislite razliku izmedju svjezeg grozdja i suhog, ama skroz drugacije, svjezije nisu preslatke... - zanesoh se ja s nase price...)

Nejse, ove jemenske su tamnije i ostrijeg ukusa, na koje medinelije nisu navikli (k'o i kad kod nas dodje neka nova vrsta grozdja, nije k'o "nase" ali kad se malo naviknes na ukus podje ti se i svidjati na svoj nacin).

Staj'o hudi jemenac, prolazio narod kraj njegovih hurmi (jes' se izzahmetio dok je karavanom dos'o, pa jos sto je mor'o platit' karavani da ga prime (tri-cetiri kamile natovarene s obje strane do maksimuma) ne bi ni kren'o - nap'o bi ga neki pljackas, (posto, k'o i danas, placa se prevoz, tada nije bilo bezbjedno sam se zaputiti, pa su bili profesionalni karavandzije (koji su imali placene ljude sa sabljama (ratnike) k'o obezbjedjenje).

Te karavandzije bi ti sakupi kol'ko ljudi s kamilama hoce ici u istom pravcu, pa njemu plate njegovo i oni bezbjedno stignu a i on zaradio (nesto k'o putnicka agencija ala prije hiljadu godina :-D ) .

Staj'o on tako i racun'o u svojoj glavi kol'ko mu je otislo na karavandzije, kol'ko na ono malo sto je pojeo i popio (nije to bas blizu, skoro tri hefte ako ne i vise), pa kamile, pa kolk'o ga je izaslo sto je uzgaj'o palme hurme - i bas nije htio na lokalnu pijacu jer je cuo da se u Medini sve moze prodat tri put skuplje neg' u Jemenu, kont'o on, onda kako, s vremenom ako ih ne proda brzo isusice mu se jos vise pa izgubit' i na tezini i na ukusu...

kont'o on, kon'to.. - kad cuje sa jedne strane pijace neki covjek nesta prica a narod se okupio i slusa... pridje on, kad ovaj stao na nekak'o drveno postolje, i zabavlja narod (profesionalni pripovjedac) pricama i pripovjetkama o davnim vremenima, o dalekim zemljama, o junastvima, ali, nekako najvise paznje i ovacija dobije kad podje pricati o bitkama na Bedru (kako su muslimani savladali deset na jednoga) pa o Khendequ (jarku) sto se oko Medine iskop'o na ideju Salmana Farsi-je sto je iz Perzije dos'o trazeci Bozijeg Poslanika), pa o tome kako je koji ashab primio Islam, i tako po cijeli dan... ljudi ostave nesto para poslije svake price da ga ponukaju na jos ljepsa kazivanja.

Ali, najljepse i najnjeznije, najukrasenije price bivase one o samom Muhammedu... Uzdah ljubavi bi se oteo iz grudi naroda koji zna da bez njega ne bi danas znali da je Bog Jedan vec bi jos bili ogrezli u natruhama i mnogobostvu... Kad podje ovaj o rodjenju Muhammedovom, pa jos to ukrasi po kojim melekom i Kjabom i svakim drvetom kako se poklonilo kad se on rodio, suze im krenu na oci od milja... ko narod... vazda trazi svoje "idole" (k'o danas narod medju pjevacima), nekog ko je visi, bolji, savrseniji od njih samih...

Slus'o to ovaj nas prodavac hurmi... i kont'o... pa se hrve sam sa sobom u glavi: "hocu" - "necu, haram je", "ma hocu sta fali zna Bog da mi je nuzda, a i kod nas stare zene kazuju da su hurme zdrave za stomak" - " ma,necu, dje cu kazat sto nije istina jos to pejgamberu pripisat' "... - " ma, hajd, zaboravice se to dok prodje hefta, a Bog zna da sam nuzan"...

I pred vece, ode on ovom profesionalnom pripovjedacu, kaze mu svoj problem, i ponudi mu dio zarade ako uspije plan...

Pripovjedac, pun maste k'o sto i jeste, prihvati (nije mu prvi ni zadnji put) i kad je osvanulo, podje pricati i pripovjedati... kad je zas'o pricati o zdravlju i bolestima, o sihirima i istjerivanjima dzinna, zastane pa se k'o nesta "sjeti"... pa nastavi dalje, i, k'o sto inace cini kad ce da navede nesto o Pejgamberu, napravi malu pauzu, narod se usuti, znaju sta dolazi, velike rijeci... Dubokim glasom krene: "qaale (rece) taj i taj, da je cuo od tog i tog, da je cuo od tog i tog, pa tako nabroji koliko generacija bi od njega do vremena Poslanika (jer moze mu neko kazat, "cekaj ti nabroja vise / manje, kako to?") pa do "Rekao je Allahov Poslanik "Ko god pojede tri jemenske hurme svako jutro, nece ga dotaci nikakva stomacna bolest"... pa dalje nastavi, na primjr, o medu: "kaze Uzviseni Allah s.w.t. u Svom Kitabu da je stvorio pcele iz cijih utroba izlazi ljekoviti med" da malo "utvrdi" o temi, i nastavi dalje ovu ili onu pripovjetku...

Nije proslo neko vrijeme, podjose ljudi dolaziti kod naseg jemenca (jer se po odjeci poznavalo ko je otkle) pa ga pitaju za hurme, pa kupe, i tako rasproda on sve i jos utvrdi "pos'o" sa lokalnim biznisima da inshallah, donese opet sto prije, jos koji tovar... Plati pripovjedacu njegovo, i zadovaljan (sa malo rize savjesti, koja ispari kad vidje zeninu srecu i djeciju kad dobise hedije)...

I dan-danas, u arabiji se svuda prodaju te hurme (troduplo skuplje nego lokalne)... a hudi prodavac hurmi mislio da ce se to "zaboraviti"... nista sto nekom moze donijeti neku korist (materijalnu ili egoisticku) se ne dozvoljava da padne u zaborav...

OVO JE GORE IZMISLJENA PRICA, PLOD MOJE MASTE, DA SU HURME JEMENSKE ILI NEKE DRUGE NIJE BIT PRIPOVJETKE, NE PRIPISUJEM NISTA OD OVOGA MUHAMMEDU BOZIJEM POSLANIKU, NITI BILO KOME DO SEBI I SVOJOJ MASTI, I SAMO KAO PRIMJER KAKO SU NASTALE NEKE "PRICE" (hadis) I "HISTORIJSKA" PREDAVANJA, KOJA SU VELIKIM DIJELOM PLOD MASTE ONIH NA CIJA SE PRIPOVJEDANJA HISTORICARI OSLANJAJU.

U vezi broja 19.
Nakon sto je otkriven "KOD" (SIFRA) koja prozima Qur'an, obracena je paznja na suru TEWBA na koju Allah preko Dzibrila nije dozvolio Muhammedu da na njen pocetak stavi BISMIL LAHIR RAHMANIR RAHIM. ZASTO?
Takodje, historicari literature i interpretacija Qur'ana su se stoljecima "GLOZILI" o zadnja dva ajeta te sure - da li su originalni ili ne?

Naime radi se o ajetima gdje (navodno) Bog kaze vjernicima da "donose salawat" na Muhammeda sto je direktno OPRECNO mnogim ajetima gdje Allah kazuje da MI NE PRAVIMO NIKAKVU RAZLIKU MEDJU BOZIJIM POSLANICIMA (la nufferiqu bejne ahadim mir rusulih).

Dakle, ova dva ajeta su bila "sumnjiva" odavno, jer je narod, k'o narod, poceo "izdizati" Muhammeda iznad ostalih Bozijih Poslanika (znamo mnoge hadise koji to isto cine, npr. kako ce se odlaziti i pitati pomoc od svih Poslanika a oni upucivati na Muhammeda i sl.)

Sam Muhammed je konstantno insisitirao da nije ni po cemu drugaciji od ostalih Poslanika, ni visi ni nizi.

Kada se primjenila SIFRA na toj suri, nikako se nisu mogli dobiti rezultati slicni svim drugim surama - nesto se nije slagalo.
Znaci POSTOJAO JE RAZLOG ZASTO ALLAH NIJE DAO DA SE NA NJU STAVI BASMALAH.
On jeste kazao da ce Qur'an biti OCUVAN, zato i nije stavljena basmalah na tu suru jer je Allah znao da ce neko pokusati da izdigne Muhammeda (posto su to radili i hriscani sa Isusom i kao i sto je radjeno sa drugim poslanicima).

ZATO je ALLAH I SVOJOM SAVRSENOSCU "PROPLEO" TU SIFRU 19-ice KROZ CIJELI QUR'AN, ZNAJUCI DA CE DOCI VRIJEME KADA CE LJUDI NAPREDOVATI MATEMATICKI I TEHNOLOSKI I DA CE ON IZABRATI JEDNOG OD NJIH DA MU OTKRIJE TU SIFRU I TIME DA PRILIKU DA SE QUR'AN VRATI NA SVOJ PRVOBITNI OBLIK.

Tako je i bilo. Kada su se te dvije sure (koje su "izdizale" Muhammeda iznad drugih Poslanika) otklonile, i BASMALAH vratila gdje i pripada (jer je ta basmalah u TEKSTU sure a ne na njenom POCETKU kao sto je slucaj sa SVIM drugim surama) - SIFRA se "magicno" ukomponovala i "slozila" tako da su se dobili rezultati slicni ostatku Qur'ana!...

PRIJEDLOG: uzmite bilo koji tekst, "presaltajte" ga na bilo koji nacin (ali da ima SMISAO) i probajte ukomponovati matematicki broj 19 tako da, bilo koji broj, podijeljen sa 19 da rezultat koji ce biti CIJELI broj (tj. bez decimalnih mjesta)

Allah kaze"Pozovi sve njih i bozanstva kojima se klanjaju da satave JEDNU (KGKG:samo jednu!) suru kao sto je ovaj Qur'an - nece uspjeti"...

hvala na komentaru @Gost123, i na razumjevanju ove teme (sto ne znaci da ces se u svemu sa mnom sloziti, (da ne bude da nalazim podrsku pa se ja sad "kurazim") i to je u redu, da ne misli neko da smo se "dogovorili" :D )

mir svima
KOGOD KADGOD

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 01/12/2006 03:44

Sarafcina je napisao/la:
Sarafcina je napisao/la:
Sarafcina je napisao/la:

........

Mir svima.

ja sam trazio dokaze ;)

mir svima

fino je kad ti imas dobre namjere, ali recimo da sam se zanimao i nisam nasao to sto ti pricas.

nadalje.... pricas mi o opstepoznatom i istoriji.... i fakticki mi kazes da je istorija validnija od hadisa. to bi mozda moglo proci nekome ko ne konta metodolosku stranu istorije...medjutim... koliko se ja kontam u tu istoriju, jos nisam vidio da neko argumentovano tvrdi da je Ibrahim (Abraham) postojao...a kamoli kako se molio Bogu.

ma, ne "dugujem" ja nikom nista niti ko meni...

a vec je navedeno o psihickom stanju pogledaj prvi citat:

ili hoces ajet iz Qur'ana na tu temu? hajde ti malo potrazi sam, pa cu ti i ja pomoci, ha?... :)

p.s. bilo je "opstepoznato" u vrijeme Muhammeda kako se klanja ( a u Qur'anu se ponovo pominju namaski vakti, pozicije i sl) pa se to klanjanje samo nastavilo kada je Muhammed potrvdio prijasnje Objave...

I idolopoklonici su se KLANJALI u svom "namazu" samo kipovima a ne Jednom Bogu. Ako pogledas budizam, hinduizam, jevrejstvo, hriscanstvo (ne ovo novo) svi padaju na "sedzdu" samo je vazno KOME...

Pise u Novom Zavjetu (INDZIL), kada je Isus otisao na brdo (prije nego ga je Juda izdao) "pao je licem na tlo" i molio "o Gospodaru moj neka me ova casa (smrti) zaobidje... i tako tri puta dok su apostoli spavali kad im je on govorio da bdiju... pa u Starom Zavjetu (TEVRAT) Mojsije je otisao u planinu i postio 40 dana i klanjao se Bogu... itd.

"Najcjenjniji" dio ljudkog tijela je LICE a na njemu CELO... "osamariti" nekoga je vise ponizavajuce nego ga nogom sutnuti. Zato SAMO UVISENI BOG je vrijedan da se LICE i celo spusti pokorno na tlo i time iskaze Njegova Uzvisenoat a nasa bespomocnost...

Kako su se oduvjek ponizavali zatvorenici? Time sto im zulumcari narede da im se poklone, ili "ljube noge" to jest svoje LICE stave pred NOGE onog koji je u poziciji "moci"....
KOGOD KADGOD

PostPostao/la KOGOD KADGOD dana 01/12/2006 05:14

zena je napisao/la:@KK, nek si ti nama ziva i zdrava :) Dug si put preshla, dace Allah da nadjes svoj mir. :)

Samo ti pishi ;) i istrazuj, kako ti rece, dace Bog da iz dobrog nijjeta izađe neki hajirli rezultat. Mozda i neku knjigu :) da bude korist ummetu, ne samo nama na forumu...

Na moje alergije o "ravnopravnosti" i zenama kao inferiornoj, te objektu... ne obracaj paznju... Ova zena je imala srecu ili nesrecu, vishe ne znam, da nikada ne bude tretirana na nacin koji je tebe zadesio.
No, ne mogu reci ni da imam sazeljenja prema onima koji sebi to dozvole, moje sazaljenje se potrosilo na one koji su prisiljeni na nesto, djecu i one koji nisu u mogucnosti da sami razmisle... Mozda je okrutno, ali...tako je.
Manipulirati je lahko bilo kime, muskarcem ili zenom, ukoliko im neko to dozvoli...

O ljubavi... si potpuno u pravu. Samo sto kad ja diskutiram s nekim koga smatram odraslom osobom i ravnopravnim sugovornikom, ne racunam da s druge strane imam nekoga kome treba tepati. A mozda bih trebala... tu si potpuno u pravu... Lijepa rijec i gvozdena vrata otvara... imat cu to na umu...

Mozda je sujeta, mozda je sejtan, mozda oboje, al' svi mi filmovi puknu, onog momenta kada zagovarajuci ravnopravnost, cijeli jedan korpus muslimanki koje nosi maramu oznacis kao objekat, kojemu eto zivot protece sa muskim sovinistima, jadnicama, hudim itd..
Ne kazem da ih nema...ali to su zene, koje bi se tako ponasale i u drugacijim okolnostima, i sa drugim likovima u njihovim zivotima... jer sebi dozvoljavaju da ih se tretira tako...
Rekoh ti, nije meni problem, takvo poimanje pokrivanja...imas na to pravo... jer ja niciji iman ne mjerim, nemam na to pravo, a posebno me ne zanima momenat necijeg pokrivanja ili nepokrivanja u zivotu... problem je sto me "prosvjecujesh" na nacin koji nikome ne dozvoljavam... neravnopravno..

i tebi, sejo...

samo da razjasnim da nisam ja radi muza ili bilo kojeg covjeka nosila ni dzilbab ni niqaab - vec da bih bila sto "bolja" muslimanka ne shvatajuci da je vecina hadisa prenashana od strane MUSKARACA pa i oni koje su pripisivali ZENAMA POSLANIKA.

oslobodio je mene Dragi Bog cim mi je um osvijetlio da je Njegova Rijec PEKE a ne tamo kojechija...

sta mislis, kako bih ja mogla ovdje s tobom tabirit', da mi nije On dao muza koji me podrzava, koji (ne sto ja to od njega trazim vec sto zna da je ovo sto ja radim vaznije) opere ves, prostre, sav kucni posao obavi (jer moja profesija se placa za dan koliko bi on svojom mogao zaraditi za dvije hefte, pa smo se dogovorili da "obrnemo" uloge sto nije nista neobicno ovdje gdje zivimo), divan je otac, muz, covjek... , ja volim kuhati, pa se "prosvercujem" mada cesto dodjem na gotovo...

nema bradu do pojasa (nema je nikako) ali je BOLJI vjernik i musliman (to sto ja kazem, on za sebe kaze da nista ne valja) nego svi ovi bradati skracenih hlaca sto zene smatraju svojim "posjedom" - zajedno... ima izuzetaka, ali koliko ih je STVARNO hazur da zeni pomognu kad je hasta (bolesna) a kamoli kad nije?

ako zena radi, mora i posao i kucu - a sto se ne bi jednako podijelio kucni posao, kao i briga o djeci? Koliko pelena promjeni jedan muz u odnosu na zenu?
U mom slucaju, ja sam se morala "zavaditi" da me pusti da dijete presvlacim i cistim jer mi to pricinjava zadovoljstvo, a on bi da je ocisti, presvuce, i onako namirisanu i cistu meni donese da se s njom igram...
Ako sebi kahvu pristavim, on me pita 'jesi to kaharli (ljuta) na mene pa mi ne das da ti ja napravim?..." i to NAS covjek, Bosanac
(ono kad sam se udala a da covjeka sto ga samo jednom vidjeh je bilo kad su mi VEHHABIJE ispirale mozak i tako se udadoh za afganistanca, HVALA BOGU na svemu, imam sina iz tog braka (dobar je covjek, ne zalim se, ali nekompetentni bismo totalno, i malo teske ruke i srdzbe, - jeste da je kasnije post'o k'o janje - ali bilo je kasno, svako mu dobro zelim), sve je dio naseg putovanja i da nije bilo sto je bilo ne bih bili gdje smo sad...).

molim Uzvisenog Boga da mom postovanom muzu da Svoj Rizaluk i svako dobro i dunjaluka i ahireta... amin
moja sejo... samo trebamo Njemu da se prepustimo, kao mejjit, i kad se najmanje nadamo - On nam zivot uredi kako ga mi nikad ne bismo ni zamisliti mogli...

evo ti jedan primjer SOVINIZMA:

u Qur'anu Bog kaze "Muskarci su jedan stepen iznad zena ZATO STO ONI ZARADJUJU I IZDRZAVAJU IH"

Dakle, RAZLOG zasto su muskarci "stepen iznad" je ZATO sto IZDRZAVAJU zenu i familiju, da?
Znamo da je cinjenica da su sve do skora, uglavnom zene ostajale i brinule se o kucanstvu a muskarci radili, i da se "znalo" sta je "muski" a sta "zenski" pos'o...
Mada je primjer HATIDZE, zene Muhammeda jedan od ociglednih izuzetaka. A danas ih je sve vise.

Dakle, ako se, recimo, kupuje kuca ili auto, oni se DOGOVORE, ali je muskarceva "zadnja" jer on to treba zaraditi, logicno.

Dalje, LOGICNO GLEDANO (a Bog zna da smo dovoljno mentalno razvijeni da nam ne mora tabiriti):

AKO I ZENA I COVJEK JEDNAKO "IZDRZAVAJU" kucanstvo onda su NA ISTOJ RAZINI tj niko nije "stepen iznad".
Dakle, dogovore se na kuci ili autu koje im ZAJEDNICKI odgovara i svidja se, posto ce ZAJEDNICKI da zaradjuju za to.

AKO ZENA IZDRZAVA COVJEKA (iz bilo kakvih razloga) I FAMILIJU - ONDA JE ZENA "STEPEN IZNAD" tj, dogovore se koju ce kucu ili auto, ali je NJENA "zadnja" jer njoj valja raditi i platiti.

AKO NI JEDNO NE ZARADJUJU, tj zive o socijali ili bejtul-maal, iz bilo kakvih razloga, OPET SU JEDNAKI jer ni jedno nema PREDNOST nad drugim.

Znaci, Boziji KRITERIJ "stepena iznad" je to TO KO FINANSIRA VECINOM IZDRZAVANJE BRAKA / FAMILIJE.

A da li si ikad cula da neko TAKO tefsiri? NE. Zasto? Zato sto su uglavnom muskarci ti ciji se tefsir vise "cijeni".

I sta dobijemo?
To da nam se sa mimbera (a i po vjerskim skupovima) vazi da je Allah dz.s. rekao da "su muskarci jedan stepen iznad zena" [b]tu izostave ostatak ajeta [/b]- pa dalje "tabire i tefsire"
-da je to sto su zene "emocionalnije" (kao da muskarci nisu? planu k'o sibica, vecina ih),
-da su zene "falicnog intelekta" (uvreda na najvisem nivou),
-da su zene falicne i "neciste" jer imaju "hajz" (menzes) pa "ne mogu klanjati i postiti za to vrijeme" (bull....! Allah kaze da je hajz necistoca tj isciscavanje zene i da se pri tom periodu UDALJE OD INTIMNIH ODNOSA). Zasto bi prirodna pojava koja je neophodna za plodnost zene imala ista sa tim da se moze ili ne moze Bogu moliti?! (ovo nije moja ideja - nego onih koji poznaju tekst Qur'ana bolje nego cu ga ja ikad poznavati a koji su ISKRENI i nisu neprijateljski raspolozeni prema zenama vec im je cilj samo da uspostave Istinu...),
-navode "hadis" "tesko zemlji koju zena predvodi" A STA JE FALILO BELQISI?...

i tako dalje...

ZATO se ne moze vjerovati i oslanjati na HADISE (osim kao historijskih spisa a ne kao podloge za vjerski zakon i zivot vjernika) jer su neki autenticni dok mnogi NISU i bolje se ostaviti onog sto je nesigurno za ono sto je SIGURNO tj. Qur'an... sto se tice vjere i pristojnog zivota,

a kako ce neko spavati, nuzdu vrsiti, sjediti, jesti, kako ce muski stati na namaz a kako zene, gdje ce ko ruke staviti i koliko noge "rasiriti" na namazu, da li ce muski i zenski sjediti razdvojeno ili ne, kako ce se ko oblaciti itd. - to je sve licni izbor i ovisi vecinom o vremenu i pod uslovima zajednice drustva u kojoj zivimo...

Ja bih, najradije, o sebi pri sebi, Boga mi, sejo, ali kada Bog nekome da da sazna nesto sto je vazno, taj ima DUZNOST da to drugima prenese dalje, bez obzira da li ili ne oni to prihvatili? Meni je sasvim svejedno da li ce mi neko povjerovati ili ne (naravno da bi mi bilo drago da se ljudi oslobode besmislica i koncentrisu na ono sto je bitno) moje je da prenesem...

Koliko godina se ja "kolebam" da iznesem ovo i uzmem na se odgovornost i "bombardovanje" onih koji se ne slazu, ali mi je dato do znanja da je vrijeme (jer necu ni ja jos dugo) i da sam najduznija svom narodu...

Potreba postoji i za sve muslimane, mogla sam se prikljuciti forumu na engleskom(iskreno govoreci lakse se izrazavam na engleskom) ali hvala Bogu vec postoji ova informacija na engleskom, na arapskom, na perzijskom, na malajskom...

a meni je zapalo da eto, "svom" narodu, koliko moje malo znanja i izrazavanja dozvoljava, pretstavim ovu temu koja je predugo cekala da izadje na "svjetlost dana"... tj. da ukazem na izvor ovih informacija koji je sada pristupacan svima zahvaljujuci (Bozijem davanju) interneta (kao i svaki pronalazak, i internet se koristi u lose kao i dobre svrhe)

JEDINSTVO muslimana ovisi samo o ostavljanu rasprava i zavadjenja ovim ili onim hadisom, jer se po toma najvise i razlikuju, od velikih razlika (shi'a i sunni) do manjih (razliciti mezhebi medju obje sekte)
KOGOD KADGOD

PostPostao/la digger dana 01/12/2006 06:08

danas je napisao/la:
patrius je napisao/la:Dragi moj producentu,hajde da,evo,kako kazes,u duhu demokratije malo okrenemo "plocu" pa da dopustimo zenama to pravo izbora.Recimo,kako se serijat,a i ti sam postavljas prema mogucnosti da se malo zamijene uloge,pa da zene koje ispunjavaju uslove,imaju dva i vise muzeva?

e, *ebiga sad :-) :D

Sta se bunis? E sas' da vidis kako je nama muskima kada imamo njihA vise... :D :D
digger

PostPostao/la Kwaheri dana 01/12/2006 12:16

zena je napisao/la:@KK, nek si ti nama ziva i zdrava :) Dug si put preshla, dace Allah da nadjes svoj mir. :)

i tebi, sejo...

samo da razjasnim da nisam ja radi muza ili bilo kojeg covjeka nosila ni dzilbab ni niqaab - vec da bih bila sto "bolja" muslimanka ne shvatajuci da je vecina hadisa prenashana od strane MUSKARACA pa i oni koje su pripisivali ZENAMA POSLANIKA.

oslobodio je mene Dragi Bog cim mi je um osvijetlio da je Njegova Rijec PEKE a ne tamo kojechija...

sta mislis, kako bih ja mogla ovdje s tobom tabirit', da mi nije On dao muza koji me podrzava, koji (ne sto ja to od njega trazim vec sto zna da je ovo sto ja radim vaznije) opere ves, prostre, sav kucni posao obavi (jer moja profesija se placa za dan koliko bi on svojom mogao zaraditi za dvije hefte, pa smo se dogovorili da "obrnemo" uloge sto nije nista neobicno ovdje gdje zivimo), divan je otac, muz, covjek... , ja volim kuhati, pa se "prosvercujem" mada cesto dodjem na gotovo...

nema bradu do pojasa (nema je nikako) ali je BOLJI vjernik i musliman (to sto ja kazem, on za sebe kaze da nista ne valja) nego svi ovi bradati skracenih hlaca sto zene smatraju svojim "posjedom" - zajedno... ima izuzetaka, ali koliko ih je STVARNO hazur da zeni pomognu kad je hasta (bolesna) a kamoli kad nije?

ako zena radi, mora i posao i kucu - a sto se ne bi jednako podijelio kucni posao, kao i briga o djeci? Koliko pelena promjeni jedan muz u odnosu na zenu?
U mom slucaju, ja sam se morala "zavaditi" da me pusti da dijete presvlacim i cistim jer mi to pricinjava zadovoljstvo, a on bi da je ocisti, presvuce, i onako namirisanu i cistu meni donese da se s njom igram...
Ako sebi kahvu pristavim, on me pita 'jesi to kaharli (ljuta) na mene pa mi ne das da ti ja napravim?..." i to NAS covjek, Bosanac
(ono kad sam se udala a da covjeka sto ga samo jednom vidjeh je bilo kad su mi VEHHABIJE ispirale mozak i tako se udadoh za afganistanca, HVALA BOGU na svemu, imam sina iz tog braka (dobar je covjek, ne zalim se, ali nekompetentni bismo totalno, i malo teske ruke i srdzbe, - jeste da je kasnije post'o k'o janje - ali bilo je kasno, svako mu dobro zelim), sve je dio naseg putovanja i da nije bilo sto je bilo ne bih bili gdje smo sad...).

molim Uzvisenog Boga da mom postovanom muzu da Svoj Rizaluk i svako dobro i dunjaluka i ahireta... amin
moja sejo... samo trebamo Njemu da se prepustimo, kao mejjit, i kad se najmanje nadamo - On nam zivot uredi kako ga mi nikad ne bismo ni zamisliti mogli...

evo ti jedan primjer SOVINIZMA:

u Qur'anu Bog kaze "Muskarci su jedan stepen iznad zena ZATO STO ONI ZARADJUJU I IZDRZAVAJU IH"

Dakle, RAZLOG zasto su muskarci "stepen iznad" je ZATO sto IZDRZAVAJU zenu i familiju, da?
Znamo da je cinjenica da su sve do skora, uglavnom zene ostajale i brinule se o kucanstvu a muskarci radili, i da se "znalo" sta je "muski" a sta "zenski" pos'o...
Mada je primjer HATIDZE, zene Muhammeda jedan od ociglednih izuzetaka. A danas ih je sve vise.

Dakle, ako se, recimo, kupuje kuca ili auto, oni se DOGOVORE, ali je muskarceva "zadnja" jer on to treba zaraditi, logicno.

Dalje, LOGICNO GLEDANO (a Bog zna da smo dovoljno mentalno razvijeni da nam ne mora tabiriti):

AKO I ZENA I COVJEK JEDNAKO "IZDRZAVAJU" kucanstvo onda su NA ISTOJ RAZINI tj niko nije "stepen iznad".
Dakle, dogovore se na kuci ili autu koje im ZAJEDNICKI odgovara i svidja se, posto ce ZAJEDNICKI da zaradjuju za to.

AKO ZENA IZDRZAVA COVJEKA (iz bilo kakvih razloga) I FAMILIJU - ONDA JE ZENA "STEPEN IZNAD" tj, dogovore se koju ce kucu ili auto, ali je NJENA "zadnja" jer njoj valja raditi i platiti.

AKO NI JEDNO NE ZARADJUJU, tj zive o socijali ili bejtul-maal, iz bilo kakvih razloga, OPET SU JEDNAKI jer ni jedno nema PREDNOST nad drugim.

Znaci, Boziji KRITERIJ "stepena iznad" je to TO KO FINANSIRA VECINOM IZDRZAVANJE BRAKA / FAMILIJE.

A da li si ikad cula da neko TAKO tefsiri? NE. Zasto? Zato sto su uglavnom muskarci ti ciji se tefsir vise "cijeni".

I sta dobijemo?
To da nam se sa mimbera (a i po vjerskim skupovima) vazi da je Allah dz.s. rekao da "su muskarci jedan stepen iznad zena" [b]tu izostave ostatak ajeta [/b]- pa dalje "tabire i tefsire"
-da je to sto su zene "emocionalnije" (kao da muskarci nisu? planu k'o sibica, vecina ih),
-da su zene "falicnog intelekta" (uvreda na najvisem nivou),
-da su zene falicne i "neciste" jer imaju "hajz" (menzes) pa "ne mogu klanjati i postiti za to vrijeme" (bull....! Allah kaze da je hajz necistoca tj isciscavanje zene i da se pri tom periodu UDALJE OD INTIMNIH ODNOSA). Zasto bi prirodna pojava koja je neophodna za plodnost zene imala ista sa tim da se moze ili ne moze Bogu moliti?! (ovo nije moja ideja - nego onih koji poznaju tekst Qur'ana bolje nego cu ga ja ikad poznavati a koji su ISKRENI i nisu neprijateljski raspolozeni prema zenama vec im je cilj samo da uspostave Istinu...),
-navode "hadis" "tesko zemlji koju zena predvodi" A STA JE FALILO BELQISI?...

i tako dalje...

ZATO se ne moze vjerovati i oslanjati na HADISE (osim kao historijskih spisa a ne kao podloge za vjerski zakon i zivot vjernika) jer su neki autenticni dok mnogi NISU i bolje se ostaviti onog sto je nesigurno za ono sto je SIGURNO tj. Qur'an... sto se tice vjere i pristojnog zivota,

a kako ce neko spavati, nuzdu vrsiti, sjediti, jesti, kako ce muski stati na namaz a kako zene, gdje ce ko ruke staviti i koliko noge "rasiriti" na namazu, da li ce muski i zenski sjediti razdvojeno ili ne, kako ce se ko oblaciti itd. - to je sve licni izbor i ovisi vecinom o vremenu i pod uslovima zajednice drustva u kojoj zivimo...

Ja bih, najradije, o sebi pri sebi, Boga mi, sejo, ali kada Bog nekome da da sazna nesto sto je vazno, taj ima DUZNOST da to drugima prenese dalje, bez obzira da li ili ne oni to prihvatili? Meni je sasvim svejedno da li ce mi neko povjerovati ili ne (naravno da bi mi bilo drago da se ljudi oslobode besmislica i koncentrisu na ono sto je bitno) moje je da prenesem...

Koliko godina se ja "kolebam" da iznesem ovo i uzmem na se odgovornost i "bombardovanje" onih koji se ne slazu, ali mi je dato do znanja da je vrijeme (jer necu ni ja jos dugo) i da sam najduznija svom narodu...

Potreba postoji i za sve muslimane, mogla sam se prikljuciti forumu na engleskom(iskreno govoreci lakse se izrazavam na engleskom) ali hvala Bogu vec postoji ova informacija na engleskom, na arapskom, na perzijskom, na malajskom...

a meni je zapalo da eto, "svom" narodu, koliko moje malo znanja i izrazavanja dozvoljava, pretstavim ovu temu koja je predugo cekala da izadje na "svjetlost dana"... tj. da ukazem na izvor ovih informacija koji je sada pristupacan svima zahvaljujuci (Bozijem davanju) interneta (kao i svaki pronalazak, i internet se koristi u lose kao i dobre svrhe)

JEDINSTVO muslimana ovisi samo o ostavljanu rasprava i zavadjenja ovim ili onim hadisom, jer se po toma najvise i razlikuju, od velikih razlika (shi'a i sunni) do manjih (razliciti mezhebi medju obje sekte)

Na hajr, samo da ti velim... ne samo cula, citala, hodala sto no rec'

O tefsiru tih ajeta i mnogim drugim... od Balica divnog, preko Mernissi, Wadud, Barlas, Carwello, Gaspirali, Omaima, Gazali, Ahmed...i mnogih drugih...

Zato ti velim, opusti se i dopusti... da imamo izbor...bez omalovazavanja... Nekako, draga, uz sve postovanje onoga sto ti jesi, ne mogu dokuciti otkuda tolika doza nepovjerenja u nas muslimanke... :-) i u nase poznavanje islama... citamo, i mi, bona ne bila...

Ova rasprava mi lagano prelazi u pricu o tome ko je sta citao u zivotu... Opet ti velim, nek si ziva i zdrava. :)
Imas misiju? Ok. Postujem, ali ne potcjenjuj nas, eto to te jedino molim.
Ako te put nanese, rado cu popiti kahvu i upoznati te sa "istomisljenicama" po ovom pitanju kod nas u BiH... To sto ga ja ne dijelim s vama u potpunosti, nadam se tebi nece smetati...
Selam i svako dobro. ;)
Kwaheri

PostPostao/la amrino dana 01/12/2006 12:53

Selam drage sestre!
Sa velikim uzivanjem sam procitala vase postove.
Divno je to kada naidjes na ljude koji su stvari shvatili na isti nacin kao ti i za promjenu mozes samo da uzivas u prici i razmjenjivanju informacija a ne da sate provedes ubjedjivajuci nekoga kako je nebo plavo.

p.s. negdje sam procitala (tacan izvor trenutno ne mogu da navedem) da je Poslanik zapalio prvu zbirku hadisa kada je vidio da se vjernici svadjaju oko nekih stvari i da je zabranio zapisivanje njegovih rijeci i djela.

U Kur'anu pise da se trebamo ugledati na Poslanika ali mislim da to treba ciniti tek kada se Kur' an dovoljno"savlada" i prouci a ne obrnutim redom. Jer tacno se zna sta je Farz a sta Sunnet.

preporucujem "Mudammed a.s i Kur' an" - Osman Nuri Hadzic i "Biblija, Kur' an i nauka" Maurice Bucaile

Selam
amrino

PostPostao/la Kwaheri dana 01/12/2006 13:10

amrino je napisao/la:Selam drage sestre!
Sa velikim uzivanjem sam procitala vase postove.
Divno je to kada naidjes na ljude koji su stvari shvatili na isti nacin kao ti i za promjenu mozes samo da uzivas u prici i razmjenjivanju informacija a ne da sate provedes ubjedjivajuci nekoga kako je nebo plavo.

p.s. negdje sam procitala (tacan izvor trenutno ne mogu da navedem) da je Poslanik zapalio prvu zbirku hadisa kada je vidio da se vjernici svadjaju oko nekih stvari i da je zabranio zapisivanje njegovih rijeci i djela.

U Kur'anu pise da se trebamo ugledati na Poslanika ali mislim da to treba ciniti tek kada se Kur' an dovoljno"savlada" i prouci a ne obrnutim redom. Jer tacno se zna sta je Farz a sta Sunnet.

preporucujem "Mudammed a.s i Kur' an" - Osman Nuri Hadzic i "Biblija, Kur' an i nauka" Maurice Bucaile

Selam

Gdje me nađe?
Neku noc pricam s dragom prijateljicom... o ovoj kjizi...
"Zaljubila" sam se u Poslanika, nosioca Objave citajuci ovu knjigu i nashe mevlude...kao dijete... Dido, rahmet mu dusi lijepoj, imao je sluha... sta pokloniti svojim unukama... ;)
Vracala sam joj se i kasnije, nakon Hittija, Ibn Hishama, Ibn Kesira, Lingsa, Nasra, Margoliutha i mnogih knjiga koje su tretirale njegov zivot... i imala sam sta procitati ;)
Selam alejk Miljenice, merhaba...
Kwaheri

PostPostao/la ztluhcs dana 01/12/2006 13:23

Ja bih da pitam ne¹to... Gdje taèno prestaje selektivno/subjektivno/po potrebi/po logici/po vremenu/po reformi/po tipu diskusije tumaèenje svetih knjiga prije nego one zavr¹e ko:

slika

Kako se skonta kad koristi¹ (zrelu, doraslu i prodornu ljudsku) logiku i razum u tumaèenju a kad samo treba da slijepo vjeruje¹ jer se ne smije¹ osloniti na (ljudsku grije¹nu, nezrelu, ogranièenu i nesavr¹enu) logiku i razum? Je li u zavisnosti od sugovornika i pitanja? Teme? Po potrebi? Liènih iskustava?

Neko je malo bolji logièar, neko malo lo¹iji... Neko poène izvlaèiti karte na malo nezgodnijoj poziciji jer mu se èini da zna da neæe napraviti belaj svojim proraèunom... Neko malo rovari po æo¹kovima...
ztluhcs

Lokacija: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

PostPostao/la ztluhcs dana 01/12/2006 13:27

Samo dajte odgovore ispod 10 reèenica... :D
ztluhcs

PostPostao/la _BosanaC dana 01/12/2006 13:29

ztluhcs je napisao/la:Samo dajte odgovore ispod 10 rečenica... :D

A sta cete pit'? :D
_BosanaC

PostPostao/la ztluhcs dana 01/12/2006 13:30

_BosanaC je napisao/la:
ztluhcs je napisao/la:Samo dajte odgovore ispod 10 reèenica... :D

A sta cete pit'? :D

Ja æu kokice samo... I klupu kakvu pored puteljka gdje æe lavina da proleti :D
ztluhcs

PostPostao/la amrino dana 01/12/2006 13:32

U islamu je sve jasno. Kur' an je farz.
U Kur' anu je takodje sve jasno.
Kur' an sam po sebi ne moze postati ti o cemu ti pises- on je vjerodostojan i univerzalan, a to kako neko tumaci- pa zbog toga ce svaki covjek sam odgovarati za svoja djela zar ne?
amrino

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.