GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

PostPostao/la district-beg dana 20/10/2007 12:38

E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
Dzenabet je stanje kada je covjek necist! osoba koja je u tom stanju zove se DZUNUB. Takva osoba ne smije: klanjati,postiti,obilaziti oko Kabe,uzimati i uciti Kur'an,ulaziti u dzamiju dok se ne okupa! i treba se okupati neposredno nakon sto se odzunupi,jer je to stanje kada mozes i naograjisat i svasta nesto,ma pravo ba baksuzluk he... dzunup postaje u sledecim slucajevima:
- nakon spolnog odnosa
- nakon izlijevanja sjemena na bilo koji nacin(u snu,onanisanjem ili na neki drugi nacin)
- zena nakon hajza i nifasa(nakon mjesecnice i postporodjajnog ciklusa)
...lijepo je uzeti gusul barem jednom sedmicno i van ovih situacija, npr. petkom pred dzumu!
Gusul se uzima na sledeci nacin:
- operemo tri puta usta i grlo
- tri puta nos(i to dobro,uvuci vodu u nos pa da voda izadje na usta)
- dobro oprati cijelo tijelo tako da nigdje suho ne ostane,ali nigdje!
district-beg

PostPostao/la seln dana 20/10/2007 14:54

Guslaj, guslaj...pa i za bensilah zadjeni.
seln

PostPostao/la pinkzelena dana 20/10/2007 15:02

Jel gusul=abdest :?
pinkzelena

PostPostao/la district-beg dana 20/10/2007 15:11

pinkzelena je napisao/la:Jel gusul=abdest :?

ma ne...abdest je radnja koju obavljamo prije namaza,ucenja Kur'ana,oblacenja ihrama he itd...
ali,da bismo uzeli abdest i pristupili rcm namazu,prethodno moramo biti cisti- okupani i to na onaj nacin kako sam gore objasnio,ne moze abdest zamijeniti gusul..moze ga zamijeniti samo tejemmum u odredjenim situacijama, npr. kad nema vode.
district-beg

PostPostao/la pinkzelena dana 20/10/2007 16:03

moje_brcko je napisao/la:

ma ne...abdest je radnja koju obavljamo prije namaza,ucenja Kur'ana,oblacenja ihrama he itd...
ali,da bismo uzeli abdest i pristupili rcm namazu,prethodno moramo biti cisti- okupani i to na onaj nacin kako sam gore objasnio,ne moze abdest zamijeniti gusul..moze ga zamijeniti samo tejemmum u odredjenim situacijama, npr. kad nema vode.

Sad mi se sve pomiješalo.. gusul,abdest.tejemmum :D
pinkzelena

PostPostao/la ragib dana 20/10/2007 20:45

pinkzelena je napisao/la:
moje_brcko je napisao/la:

Sad mi se sve pomiješalo.. gusul,abdest.tejemmum :D

gusul moras uzimati nakon ovih radnji sto je gore nabrojao ovaj iz distrikta ;)
------------------------------------------------------------------------------------
-nakon spolnog odnosa
- nakon izlijevanja sjemena na bilo koji nacin(u snu,onanisanjem ili na neki drugi nacin)
---------------------------------------------------------------------------------
okupas se i isperes usta, grlo i nos.

Abdest se uzima kad zelis da klanjas ili ucis Kur'an a ako nema vode onda uzimas tejemun jer za tejemun nije potrebna voda
ragib

Re: GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

PostPostao/la Kaiser dana 21/10/2007 12:42

moje_brcko je napisao/la:...obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis....

Ovo si upravu... priča meni haver neki dan kako je noć prije išao zitigu, a onda kaže hoće na džumu.. reko okupal' se ti od sinoć, kaže on tuširao sam se, što??? .. ma nako reko, uredu je :D
Kaiser

PostPostao/la district-beg dana 21/10/2007 19:00

Kaiser je napisao/la:
moje_brcko je napisao/la:...obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis....

Ovo si upravu... priča meni haver neki dan kako je noć prije išao zitigu, a onda kaže hoće na džumu.. reko okupal' se ti od sinoć, kaže on tuširao sam se, što??? .. ma nako reko, uredu je :D

:D ...pa znam, zato i govorim...ustvari, ni ja nisam znao do mozda 15. godine, do tad se odzunupio kamaru put :oops: :D
district-beg

PostPostao/la infobrcko dana 22/10/2007 22:20

moje_brcko je napisao/la:E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
Dzenabet je stanje kada je covjek necist! osoba koja je u tom stanju zove se DZUNUB. Takva osoba ne smije: klanjati,postiti,obilaziti oko Kabe,uzimati i uciti Kur'an,ulaziti u dzamiju dok se ne okupa! i treba se okupati neposredno nakon sto se odzunupi,jer je to stanje kada mozes i naograjisat i svasta nesto,ma pravo ba baksuzluk he... dzunup postaje u sledecim slucajevima:
- nakon spolnog odnosa
...lijepo je uzeti gusul barem jednom sedmicno i van ovih situacija, npr. petkom pred dzumu!

jesil ti to neki profesionalac (tj .efendija?) ili si to odnekle prekucao :D
infobrcko

PostPostao/la district-beg dana 22/10/2007 23:49

infobrcko je napisao/la:
moje_brcko je napisao/la:E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
- nakon spolnog odnosa

jesil ti to neki profesionalac (tj .efendija?) ili si to odnekle prekucao :D

copy/paste :lol:
district-beg

PostPostao/la el flaco dana 23/10/2007 00:01

I mene je zacudilo koliko muslimana ne zna za gusul. Ja nisam neko ko redovno praktikuje vjeru u smislu da obavljam namaze ali ipak znam za ovo. To mi je prvo cega se sjecam iz mejtefa

Ovome treba dodati da zene nisu obavezne pokvasiti kompletnu kosu, ako imaju pletenicu ili vezu rep, dovoljno je da tjeme bude mokro. To se nekad davno odnosilo iskljucivo na zene, u novije vrijeme je vjerovatno primjenjivo i na muskarce :D
el flaco

PostPostao/la encian dana 23/10/2007 03:56

oni zdravog seksualnog zivota, npr. svaki dan, ili gluho bilo nekad i ujutro i navecer, definitivno imaju problema sa ovim.

provuci vodu kroz nos i pljunuti je na usta? pa stvarno to rijetki mogu podnijeti.

a jos samo mi objasnite kako zamisljate da se pokvasi tjeme a ne i duga kosa. koja je svrha kvasiti tjeme ako ne pokvasis kosu? i na kraju mi objasnite kako to uraditi, jer godinama se trudim a ne uspijeva. i btw, kad pokvasite prljavo tjeme a ne operete ga, bude jos gore.
encian

PostPostao/la Kwaheri dana 23/10/2007 09:38

encian je napisao/la:oni zdravog seksualnog zivota, npr. svaki dan, ili gluho bilo nekad i ujutro i navecer, definitivno imaju problema sa ovim.

provuci vodu kroz nos i pljunuti je na usta?
pa stvarno to rijetki mogu podnijeti.

a jos samo mi objasnite kako zamisljate da se pokvasi tjeme a ne i duga kosa. koja je svrha kvasiti tjeme ako ne pokvasis kosu? i na kraju mi objasnite kako to uraditi, jer godinama se trudim a ne uspijeva. i btw, kad pokvasite prljavo tjeme a ne operete ga, bude jos gore.

ne znam sta znaci ovo ... i kako je to izvedivo..al nejse, kod gusula treba samo lijepo, kao da abdest uzimas, isprati usta i nos...
Kwaheri

PostPostao/la break dana 23/10/2007 10:22

ma samo isprati nos toliko da voda udje malo i unutra. nikakvo izbacivanje na usta. svasta. podavice se svijet. i zaboravili ste nesto najvaznije, a to je nijet. mora se poceti bismillom i zanijetiti (na nasem jeziku) da zelis ocistiti svoje tijelo od svih necistoca i uzeti gusul i abdest da budes cist na namazu. to ste zaboravili. bez nijeta si se samo okupao i nista vise.
jao, ljudi, koliko raje nema o ovome pojma a ide u dzamiju! kad samo pomislim kako raja necista ulazi.
break

PostPostao/la break dana 23/10/2007 10:24

i zaboravih napisati kako je super da je neko pokrenuo ovu temu.
brcko, svaka cast!
kad god udjem u dzamiju pomislim, Boze dragi, koliko li je ovdje ispravno uzetih abdesta i gusula!
:-?
break

PostPostao/la Kwaheri dana 23/10/2007 10:35

veca_sa je napisao/la:a jel istina da gusul moras uzeti i kad te ker lazne?

nije
Kwaheri

PostPostao/la break dana 23/10/2007 10:36

sve sto ker "lazne" moras oprati u 7 voda. njegova pljuvacka je toliko "pogana" i ima puno bakterija. zato je psa zabranjeno i drzati po islamu. macka je cista i ona je dozvoljena.
odgovor je: dobro oprati!
break

PostPostao/la Kwaheri dana 23/10/2007 10:41

break je napisao/la:

sve sto ker "lazne" moras oprati u 7 voda. njegova pljuvacka je toliko "pogana" i ima puno bakterija. zato je psa zabranjeno i drzati po islamu. macka je cista i ona je dozvoljena.

posteno je reci, po mezhebu nasem.. nije dozvoljeno cuku drzati u kuci, međutim jeste ga dozvoljeno imati kad mu mozes obezbijediti smjestaj van svog zivotnog prostora... i ovakav tretman "psa" nije isti u svim pravnim skolama islama ;)
Kwaheri

PostPostao/la break dana 23/10/2007 10:45

zena je napisao/la:
break je napisao/la:

posteno je reci, po mezhebu nasem.. nije dozvoljeno cuku drzati u kuci, međutim jeste ga dozvoljeno imati kad mu mozes obezbijediti smjestaj van svog zivotnog prostora... i ovakav tretman "psa" nije isti u svim pravnim skolama islama ;)

oko kuce, kao cuvar: da, u kucu: nikad i ne!
break

PostPostao/la parafin dana 23/10/2007 10:46

normalan covjek se valjda kupa (skoro) svaki dan :roll:
parafin

PostPostao/la break dana 23/10/2007 10:47

parafin je napisao/la:normalan covjek se valjda kupa (skoro) svaki dan :roll:

kupa, ali ne zanijeti i ne uradi to po pravilu. zato i jest ova tema. da ljudi to pocnu pravilno raditi. uci u kupatilo i okupati se bez bismilleta( svaki dobar posao pocinjemo bismilletom), kao da to nisi ni uradio.
break

PostPostao/la Kwaheri dana 23/10/2007 10:49

:) ...ali zbog onih koji to ne rade (a mnogo ih je), kupanje (kao i cistoca) u islamu vjerski je cin ;)

"...Bog voli one koji se puno čiste..." Kur'an

"cistoca je dio vjere" ili u nekim predajama "..cistoca je pola vjere..." - hadis
Kwaheri

PostPostao/la Kwaheri dana 23/10/2007 10:50

break je napisao/la:

kupa, ali ne zanijeti i ne uradi to po pravilu. zato i jest ova tema. da ljudi to pocnu pravilno raditi. uci u kupatilo i okupati se bez bismilleta( svaki dobar posao pocinjemo bismilletom), kao da to nisi ni uradio.

musliman valjda svaki posao pocinje s bismilom... :D
Kwaheri

PostPostao/la parafin dana 23/10/2007 11:11

zena je napisao/la:
break je napisao/la:

musliman valjda svaki posao pocinje s bismilom... :D

gdje nece s bismilom kada valja tri puta vodu kroz nos u usta provuci. to mi se desi dva puta godisnje na moru i nije mi nidocega :D
parafin

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 23/10/2007 11:13

zena je napisao/la:
break je napisao/la:

...takodje cuko mora tebi koristit a ne ti njemu
Bosanac sa dna kace

Sljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.