grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: grijanje na struju , da ili ne....?

PostPostao/la piplica dana 11/12/2013 14:39

Nije plinsko centralno grijanje uvođeno 1970ih godina radi sve većeg broja auta, već zbog prevelikog broja onih koji su do tad koristili ugalj za grijanje zimi.
Nije samo zimi u Sarajevu ustajao zrak pa da se eto samo tad pojavljuje ovoliki smog!
Nije u zadnje dvije godine navala većeg broja auta(čak suprotno - upravo se sve veći broj novijih auta) već upravo navala sve češćeg prelaska s plina na ugalj zimi tj. otkad je plin što poskupio što postao manje kaloričan.

Slažem se, šta bi bilo sa Berlinom, Parizom...tamo je auta 2x više nego stanovnika.
Nije problem ni toliko vezan za energent koji se koristi, već za kvalitet istog.
Bio sam kod prijatelja prije 2 god. u Austriji, kompleks zgrada u kojima stanuju nema centralno-daljinsko grijanje.
Uglavnom imaju veće kamine sa kojima zagrijavaju stanove, lože briketirani ugalj i drvo, nema dima, smrada i sl. nus pojava.
Svaki dimnjak ima specijalne filtere, te su energenti očišćeni od sumpora i sl. otrovnih stvari.

A mi samo možemo pričati o svim tim stvarima i palamuditi kao treba i ne treba.
piplica

PostPostao/la suncokret10 dana 11/12/2013 14:42

piplica je napisao/la:
Slažem se, šta bi bilo sa Berlinom, Parizom...tamo je auta 2x više nego stanovnika.
Nije problem ni toliko vezan za energent koji se koristi, već za kvalitet istog.
Bio sam kod prijatelja prije 2 god. u Austriji, kompleks zgrada u kojima stanuju nema centralno-daljinsko grijanje.
Uglavnom imaju veće kamine sa kojima zagrijavaju stanove, lože briketirani ugalj i drvo, nema dima, smrada i sl. nus pojava.
Svaki dimnjak ima specijalne filtere, te su energenti očišćeni od sumpora i sl. otrovnih stvari.

jeste, ali tamo ne može svako ući u centar grada. imaju oznake za auta, i zna se ko može dokle ići, tj do koje zone.

hajlac

nisu auta novija, nego smo mi izgubili kompas. auta su stara u prosjeku preko 10 godina, a možda i više. i ova što su mlađa prešla su kao i ova stara, samo im vraćeni satovi, a motori propuhali.
suncokret10

PostPostao/la Hajlac dana 11/12/2013 15:03

suncokret10 je napisao/la:
piplica je napisao/la:

jeste, ali tamo ne može svako ući u centar grada. imaju oznake za auta, i zna se ko može dokle ići, tj do koje zone.

hajlac

nisu auta novija, nego smo mi izgubili kompas. auta su stara u prosjeku preko 10 godina, a možda i više. i ova što su mlađa prešla su kao i ova stara, samo im vraćeni satovi, a motori propuhali.

Izvini ali šuplja ti je priča - odlično znam o čemu pričam! Probaj malo bez auta proći gradom predveče kad je smog.
Najveća koncentracija uz najveći smrad(upravo na garež) je oko Neđarića - od Stupske petlje pa preko Vojničkog i Interexa pa sve do početka Dobrinje ;-)

Nije to smrad izduvnih gasova; dovoljno godina udišem raznorazne smradove vozeći bicikl da znam razaznati izduvne gasove od auta, pa gasove od sagorijevanja čvrstog goriva i na kraju dim od paljenja svega i svačega(recimo, ovih godina znalo je smrditi oko Dalasa na Otoci/Kvadrantu na paljevinu plastike/medicinskog otpada - slično kao kad kontejner/smeće gori).

Ne znam da li je u pitanju puko neznanje ili pak pristrasnost(možda i ti ili tebi bliski ložite ugalj) ali 100% nisi u pravu!
Zadnja izmjena: Hajlac; 11/12/2013 15:08; ukupno mijenjano 1 put/a.
Hajlac

PostPostao/la Hajlac dana 11/12/2013 15:05

piplica je napisao/la:
Nije plinsko centralno grijanje uvođeno 1970ih godina radi sve većeg broja auta, već zbog prevelikog broja onih koji su do tad koristili ugalj za grijanje zimi.
Nije samo zimi u Sarajevu ustajao zrak pa da se eto samo tad pojavljuje ovoliki smog!
Nije u zadnje dvije godine navala većeg broja auta(čak suprotno - upravo se sve veći broj novijih auta) već upravo navala sve češćeg prelaska s plina na ugalj zimi tj. otkad je plin što poskupio što postao manje kaloričan.

Naravno - za izvoz i TE(u oba slučaja koriste se napredni/elektrostatički filteri pri sagorijevanju) ide kvalitetniji ugalj a za domaću individualnu potrošnju ostavlja se škart - ugalj s najvećim koncentracijama sumpora i ostalih toksičnih primjesa(živa itd.)...
Hajlac

PostPostao/la ketronsd1 dana 11/12/2013 15:44

A sto vas pali cojik.
Otvori ti sebi temu grijanje na ugalj pa trolaj tamo.
ketronsd1

PostPostao/la piplica dana 11/12/2013 15:50

ketronsd1 je napisao/la:A sto vas pali cojik.
Otvori ti sebi temu grijanje na ugalj pa trolaj tamo.

Neko PALI ugalj, kako mi se čini :)
piplica

PostPostao/la lovacs dana 11/12/2013 17:40

Ma ljudi moji nemojte se brinuti jer ovaj zrak koji udisemo udisu i politicari pa ce se vrlo brzo nesto rijesiti. Kad smo vec kod zagadjenja zraka jel mislite da klima uredjaj prociscava zrak u stanu ili je to suplja? kontam ona sva prljavstina na filterima sto se nakupi covjek bi udahnuo a ovako opet manje se udise prljavstine.
lovacs

PostPostao/la Hajlac dana 11/12/2013 18:04

lovacs je napisao/la:Ma ljudi moji nemojte se brinuti jer ovaj zrak koji udisemo udisu i politicari pa ce se vrlo brzo nesto rijesiti. Kad smo vec kod zagadjenja zraka jel mislite da klima uredjaj prociscava zrak u stanu ili je to suplja? kontam ona sva prljavstina na filterima sto se nakupi covjek bi udahnuo a ovako opet manje se udise prljavstine.

Na jeftinijim klimama samo se prašina filtrira tj. uklanja iz zraka/prostorije a na skupljim postoji trajni elektrostatički filter koji filtrira dim/smog, polen i ostale alergene, navodno i bakterije i viruse(ali to je manje bitno).

slika

grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s2450.html#p9441029

Stvarno ću morati snimiti naredni put čišćenje ovog filtera pa postaviti snimak - jedino tako vizuelno ljudi mogu shvatiti šta udišemo svakodnevno! Slično kao što se plasiraju snimci pušačkih pluća jer inače ljudi ne shvataju šta je katran...

Ovoliki smog neće na dobro izaći po nas - mnogobrojne stanovnike ove kotline.
Zadnja izmjena: Hajlac; 11/12/2013 18:29; ukupno mijenjano 1 put/a.
Hajlac

PostPostao/la lovacs dana 11/12/2013 18:29

Hajlac je napisao/la:
lovacs je napisao/la:Ma ljudi moji nemojte se brinuti jer ovaj zrak koji udisemo udisu i politicari pa ce se vrlo brzo nesto rijesiti. Kad smo vec kod zagadjenja zraka jel mislite da klima uredjaj prociscava zrak u stanu ili je to suplja? kontam ona sva prljavstina na filterima sto se nakupi covjek bi udahnuo a ovako opet manje se udise prljavstine.

Na jeftinijim klimama samo se prašina filtrira tj. uklanja iz zraka/prostorije a na skupljim postoji trajni elektrostatički filter koji filtrira dim/smog, polen i ostale alergene, navodno i bakterije i viruse(ali to je manje bitno).

Stvarno ću morati snimiti naredni put čišćenje ovog filtera pa postaviti snimak - jedino tako vizuelno ljudi mogu shvatiti šta udišemo svakodnevno! Slično kao što se plasiraju snimci pušačkih pluća jer inače ljudi ne shvataju šta je katran...

jesu to vecinom ove 2k+ japanke?
lovacs

PostPostao/la Hajlac dana 11/12/2013 18:53

lovacs je napisao/la:
Hajlac je napisao/la:

jesu to vecinom ove 2k+ japanke?

Pa reklo bi se da ove ispod 2000KM nemaju elektrosatičeke(Ionizer purifier). Jedino valjda FH25VE bi trebala biti jeftinija.
Mitsubishi sve FH imaju, Toshiba sve Super Daiseikai (SKVP, PKVP, SKVP2, N3KVP) itd. Fujitsu Nocria ima fotokatalitički filter(Photocatalytic Oxidation (PCO)) koji uz pomoć UV svjetlosti aktivira katalist (vjerovatno s titanijum-dioksidnom površinom) čime ubija bakterije i viruse kako zrak prolazi kroz klimu. Takođe, taj UV filter je odličan(teoretski) protiv stvaranja plijesni/buđi ljeti kad klima radi u režimu hlađenja, dok ove druge klime s elektrostatičkim rješenjem sprječavaju pojavu plijesni/buđi stvaranjem vrlo male količine Ozona (ispod dozvoljenih količina).

Sigurno je tako i sa Daikinom, Panasonicom, LG-em itd u smislu da samo najskuplji modeli imaju elektrostatičke filtere.

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_purifi ... techniques

Kod modela srednje klase često stavljanju deoksidirajuće filtere (katehin bla bla) za uklanjanje dima, neugodnih mirisa, polena itd. ali njihov životni vijek je ograničen na nekoliko godina, dok su elektrostatički trajni.
Ja sam ovaj svoj bruku puta do sad prao ali još ne vidim da slabije radi tj. da se rjeđe prlja u ovakvim smogovitim mjesecima jer je to vrlo jednostavan/robustan dizajn: vrlo tanke žice negativno naelektrisane + puno pregrada/rebara pozitivno naelektrisanog materijala s kojeg se lako opere smog i ostala sićušna prljavština.
Da dodam da recimo kroz te el. filtere prolazi struja vrlo visokog napona - na mojoj oko 4,5kV - zato da bi uspješno naelektrisala čestice dima, prašine itd. a onda pri drugom-trećem prolazu kroz klimu "hvata" te čestice za ona silna rebra/pregrade. Kad se filter uprlja i prstom pređem preko tih rebara, vrh prsta mi ostane bukvalno garav-crn!

Da nam je kakav džinovski filter na ovom principu, recimo visine nebodera :D , zimi postavljen usred ove sarajevske kotline :)
slika
Hajlac

PostPostao/la lovacs dana 12/12/2013 12:29

Evo napravio sam jednu temu da svako sebi moze da izracuna toplotne gubitke pa na osnovu togo pita za savijet koju TP da uzme racunanje-toplotnih-gubitaka-i-potrebnu-snagu-peci-t118930.html
al sta god da izracuna nek uzme nocriu i neka ne brine :wink: jel tako Hajlac heheh
lovacs

PostPostao/la Hajlac dana 12/12/2013 16:16

lovacs je napisao/la:Evo napravio sam jednu temu da svako sebi moze da izracuna toplotne gubitke pa na osnovu togo pita za savijet koju TP da uzme racunanje-toplotnih-gubitaka-i-potrebnu-snagu-peci-t118930.html
al sta god da izracuna nek uzme nocriu i neka ne brine :wink: jel tako Hajlac heheh

Nocria je bog i batina za klime :D

Eee koliko sam je samo puta preporučivao, naravno uz ostale, a stalno kojekakve insinuacije o nekakvoj mržnji prema tom proizvođaču i toj klimi :-) od strane posesivnih vlasnika iste - evo samo u zadnjih 10 mjeseci(a obaška ranije, dok je bio manji izbor), da ne tražim dalje:

grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1175.html#p8336696
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1175.html#p8338653
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1300.html#p9159820
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1350.html#p9173709
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1450.html#p9198042
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1450.html#p9198716
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1550.html#p9282653
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1675.html#p9354802
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1900.html#p9371879
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1900.html#p9373768
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1950.html#p9374225
grijanje-na-struju-da-ili-ne--t79741s1975.html#p9375487
...
Hajlac

PostPostao/la ami8 dana 13/12/2013 09:27

Da i ja iznesem neke prve utiske za ovog mog kineza(Haier sa unutrašnjom podnom jedinicom). Stan je oko 40 m2, novogradnja sa relativno dobrom izolacijom. Raspored je takav a i unutrašnja jedinica je postavljena tako da se prvenstveno grije dnevni boravak i kuhinja gdje je unutrašnja jedinica a kroz vrata dogrijava spavaća soba, hodnik i kupatilo. Na ovaj način postižem temperaturu od 22-23 u dnevnom boravku a u sobi je 20 stepeni što je po meni sasvim dovoljno.
Klima u oktobru skoro da i nije korištena a u novembru je korištena povremeno, u drugom dijelu mjeseca je zazimilo pa je više i korištena. Računi za struju u zimskom periodu bez klime(do sad smo se grijali na plin) su dolazili od 35 do 38 KM(pretvoreno u kilovate potrošnja je bila 170-180 kilovata mjesečno). Račun za novembar je 51 KM(potrošeno okruglo 300 kilovata).
Decembar je prvi mjesec u kojem se klima koristi intenzivno za grijanje(uglavnom od 7 ujutro pa do 23 naveče) pa će se u decembru i pokazati stvarna potrošnja. Evo sad sam pogledao na satu, do 13.12.ujutro potrošeno od očitanja ukupno 167 kilovata struje u decembru, ako odbijem onih 60-70 standardnih kilovata za taj period znači ostaje da bi na ovim temperaturama od -6 do +2 otprilike mjesečna potrošnja za grijanje trebala biti nekih 300-350 kilovata ili otprilike 35-40 KM, uostalom vidjećemo, ja mislim da to nije puno s obzirom da je za plin dolazilo 100-150 KM u režimu održavanja čak nešto niže temperature(20-21).
Korištenje je prilično komforno uz stalno uključeno dugme Health(jonizator, šta li je?), jedino sam primjetio da na ovim minusima od -4 i više ide često u defrost u slučajevima kada je veća vlažnost vazduha(na svakih sat,sat i po). Što je manje vlage u vanjskom vazduhu to je i defrost rijeđi što je valjda i logično. Ako nekoga bude zanimalo dalje utiske javljam ... :run:
ami8

PostPostao/la coaveliki dana 13/12/2013 10:16

Stigao račun za struju za novembar 87 KM, obično je zimski račun oko 72, 73 KM. Dve Gree change klime. Zadovoljavajuće, s tim da klime nisu korištene intezivno, ponekad i centralno grijanje. Vidjećemo decembar, koriste se intenzivnije.
Što se tiče grijanja na struju, mislim da je ljudima potrebno prvenstveno objasniti prednost invertera. Može se primjetiti da je dosta klima tipa on/off. Znači ljudi masovno uzimaju jeftinije klime, tako da im je vjerovatno teže da se odluče za napucane klime preko 2000 KM. Evo ove moje izgleda da rade posao. Kolega koji mi je ugrađivao klime spomenuo je za Beko da od jeftinijih klima nije imao reklamacije. Mislim da za ovo naše tržište treba malo više priče o cjenovno povoljnijim klimama. Japanski radnik je dosta skuplji od kineskog, a i kinezi su postali tehnološka sila.
Pozdrav!
coaveliki

PostPostao/la anon3017188 dana 13/12/2013 10:23

Ako nekog interesuje moze da pogleda tehnicke detalje za Mitsubishi heavy.Interesantno je to da se o ovom jako kvalitetnom proizvodjacu vrlo malo diskutuje i vrlo malo zna.Klima uredjaji su im jako kvalitetni ali je i cena malo veca.Na strani 61 imate poseban obrazac kako se racuna potrosnja struje a iza toga imate i tabele kapaciteta.

http://store3.data.bg/condexservice/SRK50ZJ-S.pdf

Evo ovde ima podataka o velicini i strukturi kompanije

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi ... Industries
http://mhiaa.com.au/
anon3017188

PostPostao/la piplica dana 13/12/2013 10:39

anon3017188 je napisao/la:Ako nekog interesuje moze da pogleda tehnicke detalje za Mitsubishi heavy.Interesantno je to da se o ovom jako kvalitetnom proizvodjacu vrlo malo diskutuje i vrlo malo zna.Klima uredjaji su im jako kvalitetni ali je i cena malo veca.Na strani 61 imate poseban obrazac kako se racuna potrosnja struje a iza toga imate i tabele kapaciteta.

http://store3.data.bg/condexservice/SRK50ZJ-S.pdf

Evo ovde ima podataka o velicini i strukturi kompanije

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi ... Industries
http://mhiaa.com.au/

Slažem se da su dobre, Electric i Heavy su dva zasebna odjela.
Ali gdje se mogu kupiti iste?
Ima li neka firma koja ih prodaje?
Zadnja izmjena: piplica; 13/12/2013 10:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
piplica

PostPostao/la lovacs dana 13/12/2013 10:40

ami8 je napisao/la:Da i ja iznesem neke prve utiske za ovog mog kineza(Haier sa unutrašnjom podnom jedinicom). Stan je oko 40 m2, novogradnja sa relativno dobrom izolacijom. Raspored je takav a i unutrašnja jedinica je postavljena tako da se prvenstveno grije dnevni boravak i kuhinja gdje je unutrašnja jedinica a kroz vrata dogrijava spavaća soba, hodnik i kupatilo. Na ovaj način postižem temperaturu od 22-23 u dnevnom boravku a u sobi je 20 stepeni što je po meni sasvim dovoljno.
Klima u oktobru skoro da i nije korištena a u novembru je korištena povremeno, u drugom dijelu mjeseca je zazimilo pa je više i korištena. Računi za struju u zimskom periodu bez klime(do sad smo se grijali na plin) su dolazili od 35 do 38 KM(pretvoreno u kilovate potrošnja je bila 170-180 kilovata mjesečno). Račun za novembar je 51 KM(potrošeno okruglo 300 kilovata).
Decembar je prvi mjesec u kojem se klima koristi intenzivno za grijanje(uglavnom od 7 ujutro pa do 23 naveče) pa će se u decembru i pokazati stvarna potrošnja. Evo sad sam pogledao na satu, do 13.12.ujutro potrošeno od očitanja ukupno 167 kilovata struje u decembru, ako odbijem onih 60-70 standardnih kilovata za taj period znači ostaje da bi na ovim temperaturama od -6 do +2 otprilike mjesečna potrošnja za grijanje trebala biti nekih 300-350 kilovata ili otprilike 35-40 KM, uostalom vidjećemo, ja mislim da to nije puno s obzirom da je za plin dolazilo 100-150 KM u režimu održavanja čak nešto niže temperature(20-21).
Korištenje je prilično komforno uz stalno uključeno dugme Health(jonizator, šta li je?), jedino sam primjetio da na ovim minusima od -4 i više ide često u defrost u slučajevima kada je veća vlažnost vazduha(na svakih sat,sat i po). Što je manje vlage u vanjskom vazduhu to je i defrost rijeđi što je valjda i logično. Ako nekoga bude zanimalo dalje utiske javljam ... :run:

jel se grije ispod i iznad tebe ili mozda i sa strana?
lovacs

PostPostao/la otorinolaringorolog dana 13/12/2013 12:48

Ako nekoga zanima potrosnja dvije fujitsu nocrie 14:
-vecinom se grijalo oko 100m2 preko dana a ponekad 80m2 jer onih 20 nisu toliko bitni,a preko noci nikad vise od 80m2
-preko dana se odrzava 25C a preko noci 20C
-potrosnja obje klime zajedno je oko 70KM sa pdv om (mjesec dana od 10.11. do 10.12.)
-pa nek svako sebi procijeni jel nocria veliki potrosac
-ja sam prezadovoljan naspram drugih nacina grijanja ovo mi je najisplativije,osim toga ne trujem ni ljude oko sebe,a bas nam je bilo toplo ,sretno svima :thumbup: :thumbup: :thumbup:
otorinolaringorolog

PostPostao/la Hajlac dana 13/12/2013 13:01

ami8 je napisao/la:Da i ja iznesem neke prve utiske za ovog mog kineza(Haier sa unutrašnjom podnom jedinicom). Stan je oko 40 m2, novogradnja sa relativno dobrom izolacijom. Raspored je takav a i unutrašnja jedinica je postavljena tako da se prvenstveno grije dnevni boravak i kuhinja gdje je unutrašnja jedinica a kroz vrata dogrijava spavaća soba, hodnik i kupatilo. Na ovaj način postižem temperaturu od 22-23 u dnevnom boravku a u sobi je 20 stepeni što je po meni sasvim dovoljno.

Podne jedinice su još bolje od zidnih za grijanje(jer direktno zagrijavaju hladni zrak), samo su od ovih najvećih japanaca stvarno preskupe.
Drago mi je da imamo nekoga ko će iz prve ruke prenijeti iskustva. Ta tvoja 12ka je koštala oko 1200KM, čini mi se?
1800KM košta dosta jača i reklo bi se efikasnija 18ka (vanjska jedinica je veća i teža). Nije to ni blizu efikasnosti ovih zidnih ali šta je tu je - makar je s podnim moguće pri manjoj buci(brzini ventilatora) zagrijati hladni zrak pri podu što je idealno za spavaće sobe.

Interesuje me kako se čuje zavisno od postavki - ventilator na 1(dvije ćize) i na 2(tri ćize) te zavisno od toga je li uključen samo gornji ili oba ventilatora.
Takođe, čuje li se vanjska jedinica, zatim koliko dugo joj traje odmrzavanje/defrost, ako su vam otvorene druge prostorije, da li tamo dalje od klime osjetite hladniji zrak pri podu(teoretski ona bi trebala dovlačiti taj hladni zrak prema sebi i zagrijavati ga, pogotovo kad je samo gornji ventilator uključen) i da li se čuju krilca kad je swing uključen?
I ovo je bitno što je @lovacs pitao u vezi okolnih stanova.
Pls uslikaj i vanjsku jedinicu a obaška filter na unutrašnjoj nekad kad budeš čistio, bitno je kako je riješen jer te podne više prašine filtriraju od zidnih. Ako ti je već radila ok mjesec dana, slobodno ti već provjeri ima li prašine po filteru, da se ne zaguši.
thnx

slika

Pri djelomičnom/nominalnom opterećenju od 1,1kW i vanjskoj temp. od -5C, 12ka daje 2,5kW što je relativno loša efikasnost od 2.3 COP ali šta je tu je - takve su podne. 18ka je malo efikasnija jer i pri većem opterećenju/ul. snazi ima isti COP tj. 2.3 (za 1,7kW potr. daje 4kW topl. isto pri -5C).

Evo šta Haier kaže u vezi vakumiranja(na temi su bile oprečne preporuke):

"Vacuumize for over 15min. And check the level gauge
which should read -0.1 MPa (-76 cm Hg) at low
pressure side. After the completion of vacuumizing,
close the handle 'Lo' in gaugemanifold and stop the
operation of the vacuum pump.
Check the condition of the scale and hold it for 1-2min.
If the scale-moves back in spite of tightening, make
flaring work again,"
Hajlac

PostPostao/la ami8 dana 13/12/2013 16:43

Hajlac je napisao/la:

Podne jedinice su još bolje od zidnih za grijanje(jer direktno zagrijavaju hladni zrak), samo su od ovih najvećih japanaca stvarno preskupe.
Drago mi je da imamo nekoga ko će iz prve ruke prenijeti iskustva. Ta tvoja 12ka je koštala oko 1200KM, čini mi se?
1800KM košta dosta jača i reklo bi se efikasnija 18ka (vanjska jedinica je veća i teža). Nije to ni blizu efikasnosti ovih zidnih ali šta je tu je - makar je s podnim moguće pri manjoj buci(brzini ventilatora) zagrijati hladni zrak pri podu što je idealno za spavaće sobe.

Interesuje me kako se čuje zavisno od postavki - ventilator na 1(dvije ćize) i na 2(tri ćize) te zavisno od toga je li uključen samo gornji ili oba ventilatora.
Takođe, čuje li se vanjska jedinica, zatim koliko dugo joj traje odmrzavanje/defrost, ako su vam otvorene druge prostorije, da li tamo dalje od klime osjetite hladniji zrak pri podu(teoretski ona bi trebala dovlačiti taj hladni zrak prema sebi i zagrijavati ga, pogotovo kad je samo gornji ventilator uključen) i da li se čuju krilca kad je swing uključen?
I ovo je bitno što je @lovacs pitao u vezi okolnih stanova.
Pls uslikaj i vanjsku jedinicu a obaška filter na unutrašnjoj nekad kad budeš čistio, bitno je kako je riješen jer te podne više prašine filtriraju od zidnih. Ako ti je već radila ok mjesec dana, slobodno ti već provjeri ima li prašine po filteru, da se ne zaguši.
thnx

slika

Pri djelomičnom/nominalnom opterećenju od 1,1kW i vanjskoj temp. od -5C, 12ka daje 2,5kW što je relativno loša efikasnost od 2.3 COP ali šta je tu je - takve su podne. 18ka je malo efikasnija jer i pri većem opterećenju/ul. snazi ima isti COP tj. 2.3 (za 1,7kW potr. daje 4kW topl. isto pri -5C).

Evo šta Haier kaže u vezi vakumiranja(na temi su bile oprečne preporuke):

"Vacuumize for over 15min. And check the level gauge
which should read -0.1 MPa (-76 cm Hg) at low
pressure side. After the completion of vacuumizing,
close the handle 'Lo' in gaugemanifold and stop the
operation of the vacuum pump.
Check the condition of the scale and hold it for 1-2min.
If the scale-moves back in spite of tightening, make
flaring work again,"

Stan ispod je prazan i ne grije se, onaj iznad se grije kao i sa lijeve strane a dva zida su vanjska.
Koštala je nešto preko 1300 KM, vanjska jedinica nosi oznaku 1U12BS2ERA a unutrašnja AF12AS1ERA. Ventilator se čuje logično više ako je na većoj brzini, ima četiri brzine a ima i Quiet funkciju kada se skoro ne čuje, krilca se na swingu ne čuju tj.nema čudnih zvukova. Vanjska jedinica je jako tiha tako da se u stanu nikad ne čuje(ima gumene dampere) a i kad otvorim prozor nije nešto bučna, defrost traje 10-tak minuta kad je hladnije, odnosno kad je vlažniji zrak, sad kad je stabilno vrijeme i na -6 jako rijetko ide u defrost a čini mi se i da kraće traje.
Što se tiče tih ventilatora da budem iskren nisam ni primjetio da ima gornji i donji.
Filter na unutrašnjoj sam prije par dana usisao, skupilo se prašine na ovom dijelu koji usisava vazduh iz prostorije. Vanjska jedinica ima na sebi neku zelenu naljepnicu "Seasonal supermatch" i serviser koji je ugradio mi reče da su to novi modeli za 2013.godinu, te da oni sada moraju ako mu je vjerovati uvoziti isključivo modele A,A+ i naviše energetske efikasnosti jer je Hrvatska ušla u EU(u pitanju je MB Frigo ispostava u Sarajevu, a MB Frigo je hrvatska firma).
Nisam primjetio da u sobi ima dijelova sa hladnijim zrakom, nije soba ni velika(12 m2) a stalno su sva vrata otvorena tako da je slobodan protok zraka po čitavom stanu. Uslikaću koliko se može vidjeti vanjska pa postavim...
ami8

PostPostao/la Nexura dana 13/12/2013 16:52

piplica je napisao/la:BTW, riješio sam smrzavanje vode iz tacne vanjske jedinice, tačnije odvodnog crijeva.
Investicija od 40KM i nema više leda.
Treba za par dana da mi stigne i termostat koji će ovu napravicu učiniti još i zanimljivijom :)

Ja nikako ne razumijem zašto "rješavate" problem kojega nema.
Ispravan uređaj ne smije lediti do -15C (naravno ako je to operativni limit).
Pravilan algoritam defrosta mora ali dakle MORA držati vanjsku jedinicu bez leda.
Ako se ledene naslage stvaraju ili je jedinica neispravna, loše montirana ili je algoritam defrosta postavljen na velike intervale (o tom je neko već napisao par riječi) radi friziranja performansi uređaja.
Nexura

PostPostao/la anon3017188 dana 13/12/2013 17:07

Ja nisam siguran koja su pravila ovog foruma ali evo postavicu jedan link pa ako nije u skladu sa pravilima foruma neka moderator ovog foruma obrise..................

http://www.acs-klime.rs/

Evo ovako bi trebalo da izgleda jedno " pismeno " prikazivanje svojih proizvoda koji su u ponudi.Ima puno informacija.
anon3017188

PostPostao/la piplica dana 13/12/2013 19:58

Nexura je napisao/la:
piplica je napisao/la:BTW, riješio sam smrzavanje vode iz tacne vanjske jedinice, tačnije odvodnog crijeva.
Investicija od 40KM i nema više leda.
Treba za par dana da mi stigne i termostat koji će ovu napravicu učiniti još i zanimljivijom :)

Ja nikako ne razumijem zašto "rješavate" problem kojega nema.
Ispravan uređaj ne smije lediti do -15C (naravno ako je to operativni limit).
Pravilan algoritam defrosta mora ali dakle MORA držati vanjsku jedinicu bez leda.
Ako se ledene naslage stvaraju ili je jedinica neispravna, loše montirana ili je algoritam defrosta postavljen na velike intervale (o tom je neko već napisao par riječi) radi friziranja performansi uređaja.

Napisao sam ODVODNOG CRIJEVA, ne vanjske jedinice.
Ona je završeno bez leda i proces defrosta je drži suhom.
Voda se zamrzne na kraju crijeva, ja moram koristiti crijevo jer mi je vanjska jedinica na 4 spratu-balkon.
A i dobio sam dodatno grijanje tacne, što nikako nije loša stvar, ako se slažeš?
piplica

PostPostao/la starii dana 14/12/2013 08:12

komšija dao u novembru za grijanje na plin 250KM za stan a ja za grijanje na struju inverter i kovektor 35KM, jos kod njega manji a kod mene veci stan, a stanovi su isto okrenuti i u istom nivou...ubjedio sam ga pređe na inverter :)
ovo je samo primjer neefikasnosti plina, prodaju nam muda za bubrege :!:
starii

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: malimrav1978 i 8 gostiju.