grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Re: grijanje na struju , da ili ne....?

PostPostao/la tvoja JA dana 01/06/2011 16:51

valter.ba je napisao/la:Da li se neko bavio ozbiljno matematikom kao egzatnom naukom po ovom pitanju :-) Bilo bi super preci sa plinskog grijanja na ove atlantik konvektore ili klimu sa inverterom ali definitivno mi je kao laiku tesko doci do egzaktne racunice sta se vise isplati. Volio bih da se neki strucnjak ukljuci u diskusiju i da zanemarujuci pocetna ulaganja i komparacije sa plinskim ili etaznim grijanjem, obracuna samo vrijednost isporucenih kalorija navedenih nacina grijanja.

Slažem se atlantik konvektori su odlični i ne troše puno struje, a idealni su za situacije kad nisi po vazdan u kuci i dodješ pred vece. TOPLO IH PREPORUCUJEM JER JA IH IMAM !!!!!!! :) :) :)
tvoja JA

PostPostao/la tvoja JA dana 01/06/2011 16:57

Relmir je napisao/la:Wind, prvo pogledaj sta sam napisao. Ja nisam dosao da se raspravljam ovdje, niti imam u planu da bilo kome sta da pametujem.
Termoizlacije se stavljaju i na unutrasnju stranu vanjskog zida, svaka zgrada u Svicarskoj koja stoji pod spomenickom zastitom se izolira iznutra jer ne smije izgled vanjski promjeniti.

Ako ti u Bosni i Hercegovini kupis stan starije gradje, a svako je gazda svoga stana, kako ces onda uraditi vanjsku izolaciju? Onda je bar ovdje u CH logicno da izoliras sam sebi stan iznutra. Smanjujes malo kvadraturu stana ali je i manji racun zimi.

Tkv. "durchlauferhitzer" nisam napisao da se koristi za grijanje. :-) procitaj jbg. Ti elektricni erhiceri se stavljaju danas masovno umjesto bojlera u kupatilu. Iz jednostavnog razloga, bojler mora odredjenu kolicinu vode ugrijati. Dok erhicer grije odmah i u datom momentu do 60 stepeni. i u onoj kolicini, koliko ti treba dok se recimo okupas. :-)
I ne zauzimaju mnogo prostora u kupatilu, "slank su".

http://www.auvito.ch/siemens-durchlaufe ... tails.html

A oko bakterija cemo drugi put. Salu nastranu ja Boga mi nisam ovdje dosao nikome pametovati. Nego ako je neko u necemu nesiguran da pokusam pomoci, jer ja smatram sta oni ovdje mogu imati i ustediti mogu i moji zemljaci Bosanci.
Ako nekome treba proracun dimenzija cijevi za vodu, kuca/stan, ili koji material uzeti GEBERIT, VIEGA, Georg FIscher itd. Rado cu pomoci.

eVO DA JA ISKORISTIM TVOJE ZNANJE PA DA TE PRIUPITAM, MOZDA ZNAS!!!???
STA SE DESAVA KAD SE NAPRAVI UNUTRAŠNJA IZOLACIJA NA ZIDOVIMA STO PROUZROKUJE HERMETIČKO ZATVARANJE ZIDOVA (ZIDOVI NE MOGU DA DISU STO BI SE REKLO U NAS). POJAVI SE OGOROMNA KOLICINA VLAGE, KAKO TO ELIMINISATI????
tvoja JA

PostPostao/la A_I_ dana 01/06/2011 23:02

chupo2802 je napisao/la:Trenutno sam u fazi kupovine inventer klime,pa bih volio znati o kojoj je rijec.Ja sam dobio informaciju da je lg cs12af odlicana pa me zanima da li grije prostor od 45m2 i hladi jer u svakoj od prodavnica kazu drugacije.naravno usteda energije mi je bitna :-D

Ta klima ima lose EER i COP vrijednosti efikasnosti (3.3 i 3.7) tako da definitivno nije odlicna kako te ubjeduju. Koja je cijena?
A_I_

PostPostao/la kemo269 dana 05/06/2011 01:24

Postovanje,
prijavio sam se nedavno nisam mogao naci odgovarajucu temu pa mislim da je ova prikladna ,
moze li mi reci neko ako zna i razumije se , u kuci imam postavljene radijatore koji su koristeni jednu godinu pred rat i nikad poslije toga ,kako mogu provjeriti ispravnost radijatora i cijevi? Naravno sad bih uzeo plinski bojler i tako grijao radijatore...
Unaprijed hvala
kemo269

PostPostao/la Relmir dana 08/06/2011 20:41

Kemo, otvori sve ventile na radijatorima napuni sistem vodom (1.6 do 2 bara) onda ispusti zrak na svakom radijatoru pojedinacno, krenuvsi od najnizeg do najvisocijeg radijatora tako da citav zrak izadje iz kruznog sistema. Ako na svakom radijatoru na onoj maloj cesmici sa strane izlazi zrak pod pritisikom sa vodom zajedno, onda ti kruzni sistem funkcionise. Tj. cijevi i radijatori onda ti ostaje samo pumpa da provijeris da nije slucajno zacepljena.
Relmir

PostPostao/la enx dana 09/06/2011 09:32

Ima li neko ovdje da je imao iskustvo sa grijačima sa ruskih podmornica. Dvoje ljudi koji su uveli takav sistem grijanja se hvale da super prolaze s cijenom. Interesuje me da li još neko ima takva iskustva. I koliko često treba ubacivati sodu u sistem.
Inače kod mene grijanje razvedeno na plin, dvije etaže, 170 kvadrata jednocjevni i dvocjevni sistem, Wajlant bojler 24 s toplom vodom u dva kupatila, oko 1900,00KM godišnje. Preskupo
enx

PostPostao/la Filter dana 09/06/2011 09:44

enx je napisao/la:Ima li neko ovdje da je imao iskustvo sa grijačima sa ruskih podmornica. Dvoje ljudi koji su uveli takav sistem grijanja se hvale da super prolaze s cijenom. Interesuje me da li još neko ima takva iskustva. I koliko često treba ubacivati sodu u sistem.
Inače kod mene grijanje razvedeno na plin, dvije etaže, 170 kvadrata jednocjevni i dvocjevni sistem, Wajlant bojler 24 s toplom vodom u dva kupatila, oko 1900,00KM godišnje. Preskupo

puno kvadrata, puno i para.
koliko trose ovi oko mene koji se griju na plin ti si super prosao.(griju, ali se ne ugriju)
Filter

PostPostao/la bubica123 dana 15/06/2011 13:34

Ja u stanu imam razveden sistem grijanja na struju sa Vaillant sistemom (mislim da se tako zove) i prezadovoljna sam. Račun za struju nije previsok, brzo se zagrijava prostor..doduše, ja stan ne grijem prije 5 popodne tako da ne mogu da tvrdim da je 100% isplatna varijanta za one koji griju tokom cijelog dana.
bubica123

PostPostao/la drndalo dana 15/06/2011 15:30

enx je napisao/la:Ima li neko ovdje da je imao iskustvo sa grijačima sa ruskih podmornica. Dvoje ljudi koji su uveli takav sistem grijanja se hvale da super prolaze s cijenom. Interesuje me da li još neko ima takva iskustva. I koliko često treba ubacivati sodu u sistem.

Nemam iskustvo s tim grijacima, a i ne zelim ga... Dovoljno mi je sto im je krajnji domet marketinga mali oglas, gdje plate reklamu 10x5 cm i najave "svemirske" karakteristike... Da je to neko ozbiljan, sa imenom, mrezom, prodajom, onda bi se za njih znalo i ovako... Posto su to "tajne" karakteristike, ja necu te tajne razbijati...

Nema na svijetu nista dzaba, pa onda ni to ne moze biti odlicno, a jeftino... Ili je odlicno, ili je jeftino, zajedno ne postoji...

Sto se tice grijanja na plin, tebi je < 1 KM/kvadrat/mjesecno, i to ti je puno ? Hajd' malo sjedi, oguli jabuku... 170m2 valja zagrijati, pa ne moze to biti jeftino... Nadam se doduse, da se za te pare bar ogrijes, bez veze bi bilo da placas, a da nisi ugrijan... A ima i takvih...

Kod mene imamo 2 slucaja, u mom stanu sa Toplanama ispadne godina = 1000 KM, za 60m2... Malo ili puno ? Meni OK, zimi hodam u gacama kako i volim... Jedina zamjerka je ukljucivanje/iskljucivanje kad se desi koji hladan dan npr. u sept., ili maju... Tu bih volio da imam svoju regulaciju po potrebi...

U kuci od staraca, etazno grijanje na struju, kotao, pumpa, grijaci, termostat... Racuni su poveliki, ali sam sebi ugrijes koliko hoces... 100m2... Problem ? Izracunati koliko je za grijanje, a koliko za ostale potrosace u kuci, bojleri, masine, sporeti, zabava... U svakom slucaju, zimi su racuni za struju 300-400 KM, ljeti oko 50 KM, mada nekad po prosjeku zimske potrosnje hoce poslati racun sa puno vecim stanjem nego jeste... Tu im malo onda :angry:
drndalo

PostPostao/la enx dana 15/06/2011 17:16

U pravu si potpuno, kad se uzme po kvadratu i kako je kod ostalih, nije puno, ali čovjek uvijek vrti i traži da prođe što jeftinije. Odoh tražiti jabuke ;) :-D
Generalno, za naše uslove je i 1KM po kvadratu previše. A kad nam rusi zavrnu onda nemaš ništa. Ganjam trenutno alternativu, zato me interesuju ti grijači!
enx

PostPostao/la Dr.Cuddy dana 20/06/2011 16:17

Kakva instalacija mora postojati da bi se ugradio električni protočni bojler u kupatilo (18/21/24kw)? Čitala sam da mora biti posebna instalacija, poseban priključak i osigurač i da ne smije biti neki limitator ili šta već. Kako to znati? Jel moguće to ugraditi u stambenoj zgradi?

Tx :)
Dr.Cuddy

PostPostao/la talić dana 20/06/2011 16:58

Dr.Cuddy je napisao/la:Kakva instalacija mora postojati da bi se ugradio električni protočni bojler u kupatilo (18/21/24kw)? Čitala sam da mora biti posebna instalacija, poseban priključak i osigurač i da ne smije biti neki limitator ili šta već. Kako to znati? Jel moguće to ugraditi u stambenoj zgradi?

za protočni bojler od 18 KW moraš imati trofaznu struju. Može se uvesti i u zgradi (osim ako je neka totalno loša instalacija) a cijena je zavisno od udaljenosti. Npr. ja imam trofaznu ispred vrata stana i koštalo bi mislim 1200 KM (toliko je bar nekad koštao priključak trofazne) a ako je treba dovesti sa veće udaljenosti onda bi cijena mogla ići do "Neisplative"
Mslim kako su ovi paraziti krenuli sa cijenama svi ćemo preći na neko vlastito grijanje. Ja sad u Zenici od prvog jula trebam plaćati 2,80 KM/m2 i to je za stan od 72 m2 oko 1200 KM godišnje a stan je dobro izolovan i imam samo 38 rebara radijatora u stanu. Mislim da mi klima i grijalica ne bi potrošili više od pola tog iznosa.
talić

PostPostao/la Wind dana 20/06/2011 18:44

Dr.Cuddy je napisao/la:Kakva instalacija mora postojati da bi se ugradio električni protočni bojler u kupatilo (18/21/24kw)? Čitala sam da mora biti posebna instalacija, poseban priključak i osigurač i da ne smije biti neki limitator ili šta već. Kako to znati? Jel moguće to ugraditi u stambenoj zgradi?

Pa ako ti je zgrada iole "normalna" valjda imas trofaznu struju dovedenu u stan!? Moze biti da nemas trofaznu u kupatilu a treba ti zbog snage bojlera. E onda trebas od table sa osiguracima u stanu dovesti trofaznu do kupatila, tj do mjesta gdje ce ti biti bojler. A posto su ti bojleri mali ne mora ni biti u kupatilu. Mozes ga staviti u susjednu prostoriju (wc, ostava) ako se ta prostorija naslanja na kupatilo, tj. ako se moze jednostavno pristupiti vodovodnim cijevima odatle. (Ovo u slucaju da ti je zao stemati plocice zbog trofaznog kabla i slicno).
Wind

PostPostao/la Dr.Cuddy dana 20/06/2011 22:50

Wind je napisao/la:

Pa ako ti je zgrada iole "normalna" valjda imas trofaznu struju dovedenu u stan!? Moze biti da nemas trofaznu u kupatilu a treba ti zbog snage bojlera. E onda trebas od table sa osiguracima u stanu dovesti trofaznu do kupatila, tj do mjesta gdje ce ti biti bojler. A posto su ti bojleri mali ne mora ni biti u kupatilu. Mozes ga staviti u susjednu prostoriju (wc, ostava) ako se ta prostorija naslanja na kupatilo, tj. ako se moze jednostavno pristupiti vodovodnim cijevima odatle. (Ovo u slucaju da ti je zao stemati plocice zbog trofaznog kabla i slicno).

Kupatilo bi se radilo svakako tako da stemanje plocica nije problem, jedino su me zanimale ove pojedinosti oko instalacija. Koja se kw preporucuje i koji 'brand' bojlera?
Dr.Cuddy

PostPostao/la Dr.Cuddy dana 21/06/2011 09:37

talić je napisao/la:

za protočni bojler od 18 KW moraš imati trofaznu struju. Može se uvesti i u zgradi (osim ako je neka totalno loša instalacija) a cijena je zavisno od udaljenosti. Npr. ja imam trofaznu ispred vrata stana i koštalo bi mislim 1200 KM (toliko je bar nekad koštao priključak trofazne) a ako je treba dovesti sa veće udaljenosti onda bi cijena mogla ići do "Neisplative"
Mslim kako su ovi paraziti krenuli sa cijenama svi ćemo preći na neko vlastito grijanje. Ja sad u Zenici od prvog jula trebam plaćati 2,80 KM/m2 i to je za stan od 72 m2 oko 1200 KM godišnje a stan je dobro izolovan i imam samo 38 rebara radijatora u stanu. Mislim da mi klima i grijalica ne bi potrošili više od pola tog iznosa.

Hvala na info :thumbup:
Dr.Cuddy

PostPostao/la Wind dana 21/06/2011 19:02

imam Vaillant i Junkers, oba po 18 kW, sluze samo za kupatila... nemeres sa kupat samo sa toplom vodom, prevruce..... :) hocu reci vise nego dovoljno....ali mala ti je razlika u cijeni

jedan 3 a drugi 4 god. stari, nikad nikakvih problema...vidi koji je jeftiniji ili koji ti garantuje bolju garanciju ili servis....
Wind

PostPostao/la Dr.Cuddy dana 22/06/2011 10:19

Wind je napisao/la:imam Vaillant i Junkers, oba po 18 kW, sluze samo za kupatila... nemeres sa kupat samo sa toplom vodom, prevruce..... :) hocu reci vise nego dovoljno....ali mala ti je razlika u cijeni

jedan 3 a drugi 4 god. stari, nikad nikakvih problema...vidi koji je jeftiniji ili koji ti garantuje bolju garanciju ili servis....

Kolika ti je potrošnja struje u odnosu na 'obični' bojler? Jel vuče više/manje? Ima li ušteda jer se pali po potrebi? Kod postavljanja nove instalacije u stanu koliki je obim radova i 'kopanja', kako se provlači kabl, kuda, itd. Svaki savjet je više nego dobrodošao. :)
Dr.Cuddy

PostPostao/la Wind dana 23/06/2011 15:14

Potrosnja struje je priblizno ista, mada imaju i mogucnost rada sa pola snage, kad ne treba biti puno vruce. Kad radi vuce 18kW sto je puno, ali trosi struju samo kad je pustena topla voda. Otprilike 10-15 min. dok obicni bojler treba da radi 2-3 sata da bi pripremio vodu za koristenje a i onda se brzo potrosi.

NEUPOREDIVA komocija koristenja sa trenutnim bojlerima, plus tako su mali da ne smetaju ni u najmanjim kupatilima.
Kad god hoces imas spremnu toplu vodu.

Sam prikljucak je isti kao i kod klasicnog bojlera (struja i dvije cijevi za vodu) 30 min posla.

http://www.vaillant.rs/stepone2/data/do ... 00/VED.pdf

A sto se tice kabla, ide od razvodne kutije sa osiguracima pravac na mjesto gdje ce biti bojler. (Vjerovatno na isto mjesto gdje je i bio stari). Ne treba ti nikakav prekidac jer ce on zapravo biti stalno ugasen, samo kad pustis toplu vodu on se sam upali. Ako treba jos nesto, pitaj.
Wind

PostPostao/la doboj dana 24/06/2011 05:06

Zar na njima nema termostat koji regulise temperaturu vode?
doboj

PostPostao/la Wind dana 24/06/2011 07:03

Ima neki....zapravo imas 2 moda rada

I polozaj - temp. vode 30-40c
II polozaj - temp 40-50c

pogledaj PDF iznad......
Wind

PostPostao/la A_I_ dana 24/06/2011 13:33

doboj je napisao/la:Zar na njima nema termostat koji regulise temperaturu vode?

Kod VED bojlera moze se regulisati samo temperatura vode a kod VED /6 E i VED /7 E moguce je regulisati i protok i temperaturu izlazne vode.
http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnic ... lusiv.html

VED /7 E tek dolazi na trziste i kod njega ces sebi osim temperature moci podesiti i protok/kolicinu vode na cesmi.
Posto ce plin poskupljivati vise od struje a i pritisak vode ce biti sve promjenjiviji(vec sad nam nocu skoro ugase pipu u vodovodu pa plinski ne moze raditi), namjeravam preci s plinskog na taj strujni bojler.
A_I_

PostPostao/la malawi dana 24/06/2011 20:03

kemo269 je napisao/la:Postovanje,
prijavio sam se nedavno nisam mogao naci odgovarajucu temu pa mislim da je ova prikladna ,
moze li mi reci neko ako zna i razumije se , u kuci imam postavljene radijatore koji su koristeni jednu godinu pred rat i nikad poslije toga ,kako mogu provjeriti ispravnost radijatora i cijevi? Naravno sad bih uzeo plinski bojler i tako grijao radijatore...
Unaprijed hvala

Majstori namontiraju manometar negdje na sistemu i napune sa kompresorom pritisak u sistem. Nakon toga cekaju 24h da vide da li opada pritisak. Ovo je dobra varijanta ako imas neku pukotinu na radijatoru (nema poplave).

Pozz
malawi

PostPostao/la dona868 dana 26/06/2011 13:50

Pozdrav svima,
mene interesuje sljedece...ubrzo treba da u kuci razvedemo grijanje na plin. Cijevi ce ici ispod estriha....koje??? Bakarne ili culi smo sad i za aluplast :? Ni muz ni ja se bas nikako ne razumijemo oko grijanja a htjeli bi neke dodatne informacije prije nego majstor dodje. I ono sto nas najvise interesuje, obzirom da su u pitanju dva odvojena sprata, sta je bolje....uzeti jedan veci bojler pa sa njim grijati sve ili dva manja bojlera :? Prizemni sprat je manji oko 35-40 kvadrata a gornji je oko 55. sta je sad ovdje prakticnije i jeftinije :?
dona868

PostPostao/la radostan dan dana 10/10/2011 14:28

.
Zadnja izmjena: radostan dan; 23/10/2011 19:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
radostan dan

PostPostao/la Mr.Penguin dana 10/10/2011 14:38

UP :thumbup:
Mr.Penguin

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: neki i 5 gostiju.