grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: grijanje na struju , da ili ne....?

PostPostao/la nedzadrk dana 14/02/2013 15:56

od 13-16 i od 22-07 ujutru jeftina struja, nedjeljom citav dan
ljeti je od 14-17 i 23-08
nedzadrk

PostPostao/la _Reds_ dana 14/02/2013 16:02

nedzadrk je napisao/la:od 13-16 i od 22-07 ujutru jeftina struja, nedjeljom citav dan

Znaci pola dana je jeftina struja.

Onda mene realno handri EP.

I kuci imam dva frizidera koji rade 24 sata, i bojler, koji se pali gasi. Trebali bi trositi podjednako visoke i niske tarife. I Sijalice tu negdje, malo vise trose skupe. TV isto tako pola/pola. Dva laptopa malo vise skupe. Masina za ves i posudje se vecinom ukljucuje upravo u 10 navece. I onda mi dodje duplo vise kilovata skupe, wtf :x :x :x
_Reds_

PostPostao/la nedzadrk dana 14/02/2013 16:05

_Reds_ je napisao/la:
nedzadrk je napisao/la:od 13-16 i od 22-07 ujutru jeftina struja, nedjeljom citav dan

Znaci pola dana je jeftina struja.

Onda mene realno handri EP.

I kuci imam dva frizidera koji rade 24 sata, i bojler, koji se pali gasi. Trebali bi trositi podjednako visoke i niske tarife. I Sijalice tu negdje, malo vise trose skupe. TV isto tako pola/pola. Dva laptopa malo vise skupe. Masina za ves i posudje se vecinom ukljucuje upravo u 10 navece. I onda mi dodje duplo vise kilovata skupe, wtf :x :x :x

Bojler malo pokusaj po jeftinoj vise paliti ako se moze
nedzadrk

PostPostao/la nerminz dana 16/02/2013 08:28

Planiram da kupim invertor pa sam plelistao skoro cijelu temu.
Nesto se pitam kako ce ovi ljudi ovdje shvatiti da je najjeftinije grijanje na LED.
Mislim na utrosak enegirije prvenstveno a samim tim se dugorocno isplati ma koliko da kosta u startu.
Nemogu da shvatim da neko moze da napise 100 postova a da ne gleda televiziju, ne cita nista na internetu.
Prosto je nevjerovatno da neko moze da napise 100 BZZE postova.
Dajte ljudi citajte malo vise a pisite manje. Mozda svi skupa nesto naucimo.
Ako neko radi invertore (okolina Tuzle) molim PM.
nerminz

PostPostao/la Hajlac dana 16/02/2013 12:53

nerminz je napisao/la:Planiram da kupim invertor pa sam plelistao skoro cijelu temu.
Nesto se pitam kako ce ovi ljudi ovdje shvatiti da je najjeftinije grijanje na LED.
Mislim na utrosak enegirije prvenstveno a samim tim se dugorocno isplati ma koliko da kosta u startu.
Nemogu da shvatim da neko moze da napise 100 postova a da ne gleda televiziju, ne cita nista na internetu.

Kakav crni LED :-)

I naucite vec jednom da nisu ni inventori ni invertori vec invertEri.
Hajlac

PostPostao/la nerminz dana 16/02/2013 17:16

Hajlac je napisao/la:Kakav crni LED :-)

Nije CRNI nego sasvim obican LED (smrznuta voda). Jos ako se iskombinuje sa solarnim celijama koje poklope posrosnju struje, cijena grijanja moze da bude skoro pa ravna "0".
Zanimljivo, kako to da tako veliki poznavalac sistema za zagrijavanje, tako malo poznaje nove tehnologije.
http://www.eisheizung.com/eisheizung/videobeitraege.html

Nema veze, vazno je da znas ispraviti jedno slovo...
Hvala na korekciji....
nerminz

PostPostao/la Hajlac dana 16/02/2013 18:27

nerminz je napisao/la:
Hajlac je napisao/la:Kakav crni LED :-)

Nije CRNI nego sasvim obican LED (smrznuta voda). Jos ako se iskombinuje sa solarnim celijama koje poklope posrosnju struje, cijena grijanja moze da bude skoro pa ravna "0".
Zanimljivo, kako to da tako veliki poznavalac sistema za zagrijavanje, tako malo poznaje nove tehnologije.
http://www.eisheizung.com/eisheizung/videobeitraege.html

Nema veze, vazno je da znas ispraviti jedno slovo...
Hvala na korekciji....

Vec prepucavanje :-)

Kad napises LED (dakle velikim slovima), to predstavlja Light Emitting Diode. Zbunjujes ljude.
Napisao si LED bez ikakvog pojasnjenja o cemu se zapravo radi.

Ja se ne smatram nikakvim "velikim poznavaocem sistema za zagrijavanje" vec samo malo informisanijim korisnikom tehnologije Toplotnih pumpi ;-) tako da te opaske bolje uputi "majstorima" i "strucnjacima" - padobrancima na ovoj temi koji su, odvracajuci ljude od same ideje o grijanju na sistem Toplotne pumpe, svakakve gluposti valjali od prve stranice.

Koliko vidim 'na prvu', taj sistem je jos komplikovaniji (skuplji) od obicnog voda-zrak.
Korisnije bi bilo, kad vec znas nesto o tome, da lijepo objasnis princip rada, performanse i cijenu investicije.
Hajlac

PostPostao/la nerminz dana 16/02/2013 23:09

Hajlac je napisao/la:Kad napises LED (dakle velikim slovima), to predstavlja Light Emitting Diode. Zbunjujes ljude

Za mene kao laika LED je led (smrznuta voda).
Za "Light Emitting Diode" nikad nisam cuo i pojma nemam sta je to, ali sam cuo za grijanje na led iliti (smrznutu vodu).
Niti ovaj forum niti ova tema nije vezana za strucnu tematiku, pa tako nevidim ni potrebu da se lupamo strucnim izrazima. Vecina ljudi koji ovo citaju su laici i bas njih briga za srucnim izrazima.
I mene, a vjerujem i vecunu ljudi ovdje zanima kako da povoljno rijese problem grijanja a strucne izraze, sto se mene tice ja prepustam strucnjacima.
inverto ili inverter, meni je sasvim svejedno (nisam strucnjak) bitno je da se zna na sta se misli.

Hajlac je napisao/la:Koliko vidim 'na prvu', taj sistem je jos komplikovaniji (skuplji) od obicnog voda-zrak.
Korisnije bi bilo, kad vec znas nesto o tome, da lijepo objasnis princip rada, performanse i cijenu investicije.

Nemam pojma o ovoj vrsti grijanja, ali, vec je bilo price na temu kako je nesto skupo ali se dugorocno isplati jer znacajno obara cijenu energije.
Istom logikom i ova vrsta klimatizacije (ne radi sa samo o grijanju) je na duze staze sigurno jako isplativa. Naravno onome ko ima pare da plati investiciju.
Koliko sam ja kao laik shvatio, u ovom slucaju solarne celije treba da rade sa jako malim kapcitetom tako da mogu da pokriju zahtjeve i kad ima jako malo sunca. Sto je po meni opet veliki plus.A sama klimatizacija trosi vodu i nesto malo struje koju proizvode solarne celije.

Dali je skuplji ili ne je jako diskutabilno. Ako uzmemo da je pocetna investicija 30 000EUR onda naravno da je skupo.
Ali istom logikom je onda skupo i grijanje inverterima u odnosu na grijalice od 40KM po komadu.
Mislim da se pojam isplativosti ovdje cesto poistovjecuje sa mogucnostima a to je po meni jako pogresno.
To sto mi nemamo pare za skupa rjesenja, ne znaci da su ta skupa rjesenja neisplativa. Naprotiv.
Skuplja rjesenja su najcesce i najbolja i najisplativija samo je pitanje ko moze to sebi da priusti.

Mene trenutno zanima inverter.
Omanji stan cirka 60kvm.
Niski plafoni nesto kao polu potkrovlje. Slaba izolacija ali je u planu da se to sredi.
Ja sam se skoro odlucio na split sistem sa jednom vanjskom i 3 unutarnje jednice. snage 6KW.
Siemens ili tako nesto.
Ako sam dobro shvatio a mislim da jesam taj uredjaj be trebalo da mi je vise nego dovaljan.
Na 3 unutarnje jedinice idem radi rasporeda prostorija. Cisto da obezbijedim sto ravnomjernije grijanje i hladjenje.
Trenutno u stanu imam neku BEKO klimu koja osim kad je preniska temperatura moze da umlaci sve osim dnevne.
Tu je sad u pitanju raspored prostorija.
Ali idem ovom logikom.
Ova klima koju sad imam kad bi bila duplo jaca mogla bi solidno da ugrije citav stan (kad je u pitanju kapacitet)
Znaci kad uzmem 3 puta jacu i stavim 3 unutarnje jedinice mora dobro da grije.
E sad s obzirom na to da temperatore kod nas nisu jako niske, nadam se da cu 3 puta jacim invertorom ostati na istoj potrosnji stroje.
Znaci, ja se nadam da cu na ovaj nacin dobiti za iste pare solidno grijem cijeli stan, a investivija je investicija.
Sad me zanima misljenje ako sam bio dovoljno jasan.
Dali je ovo dobra ideja i koliko sam realno u pravu.
Dali bi bolje rjesenje bilo sa dvije zasebne pumpe ili 1 vanjska i 3 unutarnje jedinice.
Kolika je relna razlika izmedju ove dvije varijante.
Mnogo vise mi odgovara 1 vanjska iz mnogo razloga. Ali bih bio spreman i da predjem na dvije manje ako je to toliko bolje.
nerminz

PostPostao/la ketronsd1 dana 17/02/2013 23:35

nerminz je napisao/la:Planiram da kupim invertor pa sam plelistao skoro cijelu temu.

Kako ce shvatiti vjeruj da neznam.A da se moze grijati na led nije nikakva novina.Jedan klikogram leda daje 0,8W energije.Za jednu dobro izolovanu kucu treba ti oko 5000-6000 kW pa sad ti skontaj koliko ti leda treba.I nemoj se zavaravati da kostanje grijanja ravno 0.U ovom slucaju led zamjenjuje izbusenu rupu za ZEMLJA-VODA ili zrak ako je u pitanju ZRAK-VODA ili jezero ako je u pitanju VODA-VODA pumpa.Dakle da bi ovo u navedenom video klipu funkcionisalo mora postojati toplotna pumpa koja ce tu energiju koju posjeduje led da pretvori u toplotu a u toj pumpi imaju najmanje dvije cirkulacione pumpe i kompresor i koji idu na sto? Na struju naravno.
Moja ti je preporuka na tvoje pitanje oko invertör pumpe sa 1-3 da ti je stepen iskoristavanja puno bolji sa 2-2
dakle dvije unutarnje i dvije vanjske.Ja bi ipak probao sa jednom(1-1) za pocetak ako plan kuce ili stana je dobar pa da je mozes postaviti na idealno mjesto.
Ziv bio.

PS;Onu nulu´komotno zaboravi :-D :-D
ketronsd1

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 18/02/2013 00:18

Uglavnom, vec mogu zakljuciti, ja sam ove zime placao duplo manje racune nego prosle, zahvaljujuci konvektorima.

Prosle zime na kvarcne grijalice i jednu mobilnu klimu, nije neka kvaliteta samo da naglasim.
dječak sa šibicama

PostPostao/la krater dana 18/02/2013 10:52

preko 200 KM :-)
krater

PostPostao/la ketronsd1 dana 18/02/2013 22:35

lamudan je napisao/la:kad sam trazio koju toplotnu pumpu da kupim bilo je raznih prijedloga,ali svi su se slozili u jednom,to je da ne uzimam jednu vanjsku sa vise unutrasnjih,vise kosta,npr fujitsu inverter 12 ima i od 1300km,3 takve kostaju 3900km,a dobijes 3 puta po 4 kw,znaci 12 kw,treba vidjet kolko kosta jedna multisplit od 12kw,a kad ode u defrost multisplit sve stanu odjednom,dok zasebne idu u defrost jedna po jedna,osim tog manje klime obicno imaju bolji cop,tako da ispada da manje trose tri klime po 4kw nego jedna od 12kw,itd

Od 20-40 % je bolji stepen iskoristenosti 2:2 u odnosu na 1:2 ili vise.Ja sam svoju postavio jednu iznad druge (vanjske) i mogao sam ici na 1:2 ali uppravo zbog ustede a i jeftinije me je doslo sa 2:2 sam se odlucio na ovakvo nesto.
ketronsd1

PostPostao/la mO k3 dana 19/02/2013 22:59

imali razlike u radijatorima ??
mO k3

PostPostao/la ketronsd1 dana 19/02/2013 23:37

Ženski Dr.Med je napisao/la:imali razlike u radijatorima ??

Apsolutno!
ketronsd1

PostPostao/la aldera dana 20/02/2013 01:28

malo sam citao zadnjih paar stranica postova, interesantno, pokusat cu da odgovorim na malo drugaciji nacin:

za primjer njemacka:
zemni gas kWh cijena u prosjeku za 2012: 13,24 feninga
elektricna energija (domacinstva): 50,26 fening
elektricna energija (industrija): 26,56 feninga
peleti: 10,23 feninga

za primjer bosna:
zemni gas kWh: 11,5 feninga
elektricna energija (domacinstva): 14,06 feninga
elektricna energija (industrija): 21,49 feninga
peleti: 7,07 feninga

Za grijanje su potrebni kWh prije svega. Iz ove tabele se pouzdano moze vidjeti sta se isplati. Ova racunica je ispravna jedino ako se pojedini energent ispravno koristi. Centralno grijanje nije samo pec i radijatori. Ima tu mnogo proracuna, hidraulicki balans, podesenje uredjaja, odrzavanje, pravilno koristenje.

Blago nama u Bosni kada je nama primarna energija ovako niska. Gdje industrija placa socijalni mir. Ovakvim rasporedom nema buducnosti. Blago nama kada se mozemo na struju grijati. Koristite ljudi kada je u Bosni sve naopako, isplati se trenutnom politikom cijena, jos na dizalice topline, lud je ko to ne vidi.Blago nama u ovakvoj drzavi.

Pratim postove,

javim se opet 8-)
aldera

PostPostao/la mO k3 dana 20/02/2013 02:39

ketronsd1 je napisao/la:

Apsolutno!

drugar izgubiti ti arsenal veceras :) ....
haj da ti pokusam moj problem objasniti ,a ti posavjetuj
100 majstora ,100 razlicith misljenja .Naso sam jednog koji kako kazu to jest moja tetka kaze da zna da postavi centralno ,ali nisam siguran u to da li ce to znati malo sam skeptican .
Radi se centralno grijanje na struju kvadratura 240 kvadratnih metara , nasa prva zelja je bila vailant elektricni blok koji bi samo bio za centralno i ekstra protocni bojler preko kojeg bi onda snadbjevali se vrucom vodom . Onda smo dosli na ideju da uzmemo vailant elektro block sa mogucnosti da moze ujedno i vodu da grije kosta nekih 30 kw ako se ne varam 3700 KM + instalacija znaci nekih 9000 KM sa bakrenim cijevima ne oni u pvc ako se ne varam .
Citavo vrijeme razmisljam da uzmem firmu LUK koja ima takodje prodavnicu u bl i da mi dojdu oni i to odrade ,samo koji ce oni cijenu nabiti ?? ... koje radijatore jednu kazu uzmi ove drugi uzmi onu u luku sam bio oni kazu vailantove , druga prodavnica uzmi ove ... kontas me?
Najvise se bojim da ne fulnem nesto pa da moram duplo kupovati .... sta ti mislis? koje mi radijatore savjetujes i slicno sta bi ti uradio na mome mjestu
mO k3

Re: AW: grijanje na struju , da ili ne....?

PostPostao/la aldera dana 20/02/2013 10:13

Ženski Dr.Med je napisao/la:
ketronsd1 je napisao/la:

Apsolutno!

Najvise se bojim da ne fulnem nesto pa da moram duplo kupovati .... sta ti mislis? koje mi radijatore savjetujes i slicno sta bi ti uradio na mome mjestu

Savjetujem prvo projekat i time proracun toplotnih gubitaka + hidraulicki proracun nakon sto se odlucis koji sistem zagrijavanja prostora izaberes. Koju opremu onda odabrati, to je manje bitno, jer ovdje postoje samo dvije opcije, 2-3 kvalitetne opcije, ostalo je sve isto, zavisi kojeg preprodavaca zakacis. To pod ostalo mislim isti najgori moguci kvalitet, koji se na evropskom trzistu ne moze prodavati.
aldera

PostPostao/la mO k3 dana 20/02/2013 10:30

Kontaktirao sam upravu firmu LUK poslo im listu sta treba vidjecemo sta ce doci :)
mO k3

PostPostao/la Filter dana 20/02/2013 10:52

@Zenski_dr.med... posmatraj malo cijene bakra, bakrenih cijevi. mozda ti ovako zvuci blesavo, ali sam ja zijanio skoro 1000KMova na iznosu od 5000 (20% :-) ) upravo zbog toga sto cijene variraju iz dana u dan.
Filter

PostPostao/la GaRGa dana 20/02/2013 11:10

Ženski Dr.Med je napisao/la:Kontaktirao sam upravu firmu LUK poslo im listu sta treba vidjecemo sta ce doci :)

treba ti prvo dobar projekat pa nek LUK izvodi po njemu radove, al nadji dobrog inzenjera da nebi bila skuplja pita neg tepsija
GaRGa

PostPostao/la mO k3 dana 20/02/2013 17:04

Dobio sam Odgovor i cijena na spram od prosle godine od drugih majstora jos jeftinija ,jos uz to dobijam sve od vaillanta ,sada moram jos ruke dogovoriti
mO k3

PostPostao/la ketronsd1 dana 20/02/2013 20:47

Ženski Dr.Med je napisao/la:
ketronsd1 je napisao/la:

Apsolutno!

drugar izgubiti ti arsenal veceras :) ....
haj da ti pokusam moj problem objasniti ,a ti posavjetuj
100 majstora ,100 razlicith misljenja .Naso sam jednog koji kako kazu to jest moja tetka kaze da zna da postavi centralno ,ali nisam siguran u to da li ce to znati malo sam skeptican .
Radi se centralno grijanje na struju kvadratura 240 kvadratnih metara , nasa prva zelja je bila vailant elektricni blok koji bi samo bio za centralno i ekstra protocni bojler preko kojeg bi onda snadbjevali se vrucom vodom . Onda smo dosli na ideju da uzmemo vailant elektro block sa mogucnosti da moze ujedno i vodu da grije kosta nekih 30 kw ako se ne varam 3700 KM + instalacija znaci nekih 9000 KM sa bakrenim cijevima ne oni u pvc ako se ne varam .
Citavo vrijeme razmisljam da uzmem firmu LUK koja ima takodje prodavnicu u bl i da mi dojdu oni i to odrade ,samo koji ce oni cijenu nabiti ?? ... koje radijatore jednu kazu uzmi ove drugi uzmi onu u luku sam bio oni kazu vailantove , druga prodavnica uzmi ove ... kontas me?

Stari nakon pola sata sam ugasio , vise nisam mogao gledati onu patnju
A sad o tvom problemu.
Sto se tiče našeg tržišta vjeruj mi da neznam puno o kvaliteti proizvoda.
Ja inače živim u Švedskoj tako da nisam bas u toku.
ketronsd1

Re: AW: grijanje na struju , da ili ne....?

PostPostao/la aldera dana 20/02/2013 23:17

Ženski Dr.Med je napisao/la:Dobio sam Odgovor i cijena na spram od prosle godine od drugih majstora jos jeftinija ,jos uz to dobijam sve od vaillanta ,sada moram jos ruke dogovoriti

Raspitaj se o povrsinskom grijanju, zidno ili podno, plasticne cijevi, kondenzacioni uredjaj, najbolje i najsigurnije ces proci, ima i boljih stvari od vaillanta, za cijevi ne bi nista ispod PEX-c plasticnih cijevi. PERT ni slucajno. Za to bi se ja opredjelio....
aldera

PostPostao/la pestalozzi dana 21/02/2013 15:02

.
pestalozzi

PostPostao/la valter.ba dana 24/02/2013 20:29

Moze li neko od ovih koji imaju centralno gradsko u SA napisati koliko placaju po m2? Da li je tacno da ukoliko zelite otkazati Toplane morate i dalje placati 40% od cijene za tzv. pasivno grijanje. Hvala :)
valter.ba

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.