Građevinski fakultet u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Građevinski fakultet u Sarajevu

PostPostao/la Bavarac94 dana 18/01/2013 02:35

Pozdrav svima!
Zanimaju me informacije vezane za građevinski fakultet. Znači, kad je upis, pripremna nastava, prijemni ispit, predmeti, težina fakulteta i školarina. Na njihovoj stranici i nema baš konkretnih informacija pa bih vas zamolio da mi date par informacija, uputa, kako šta... :)
Hvala unaprijed :)
Bavarac94

Re: Građevinski fakultet u Sarajevu

PostPostao/la nenadjebivi_2 dana 18/01/2013 04:03

Upis ti jr nekad na ljeto.Prati malo novine izaci ce konkurs.A nije tacno da nema nista na stranici fakulteta.Imas raspored predmeta imas odsjeke koji te zanimaju.Ta pripremna nastava bude nekad pred prijemni ispit.Koliko se sjecam za prijemni je samo matematika.Za tezinu ti necu govoriti jer ne bih bas da ti ubinem volju za tim.Samo cu ti reci ako imas slabu podlogu iz matematike.Sjedi ovog trena i uci sve zivo ih nje do ljeta.Isplatit ce ti se.

Sent from my GT-I9300
nenadjebivi_2

PostPostao/la Strasbourg22 dana 18/01/2013 12:02

Dajem instrukcije iz matematike i statistike. Mob:062-758-386. Sat i po od 25 do 50 KM zavisno od nivoa.
Strasbourg22

PostPostao/la melac dana 19/01/2013 11:23

Strasbourg22 je napisao/la:Dajem instrukcije iz matematike i statistike. Mob:062-758-386. Sat i po od 25 do 50 KM zavisno od nivoa.

Skup si prijatelju, cener ti je plafon da uzmeš i još da se nogom u guzicu opališ.
melac

PostPostao/la Bavarac94 dana 22/01/2013 01:43

Hvala na informacijama. Dvoumim se između ekonomije i građevine a čitao sam da je jedan od veoma perspektivnih fakulteta, dok od ekonomije treba bježati :D
Bavarac94

PostPostao/la 1korisnik dana 26/01/2013 13:51

Građevina - završiš - radiš za lovu i to je to.
Ekonomija - završiš - tražiš posao.

Težina, nemoj učit i studiraćeš 12 godina. Ne idi na predavanja 8.

Nosam.

Što se tiče upisa čini mi se da je samo matematika na prijemnom, školarina je u moje vrijeme bilo nešto sitno, tipa 160KM. Sad ne znam, bolonja i to.

Odluči se za smjer, tj. konstrukcije - najteže, hidrotehničar, saobraćaj, geodezija. Čini mi se da je S smjer najlakši.

Jedna dobra koka na čitavom odsjeku, par onako prosječnih ostalo gabori.
Kani se kafana ispred fakulteta.
1korisnik

PostPostao/la dee_dee_90 dana 28/01/2013 01:15

Prijemni bude nekad u prvoj polovini sedmog mjeseca,samo matematika.A prije toga bude i pripremna nastava,5 dana,mislim da kosta 160 KM.Prijemni ne bude tezak,ne bude gradivo recimo iz 4.razreda gimnazije da bi sve srednje skole bile hajmo reci ravnopravne.
Kao sto neko rece prije,prati dnevnu stampu kad bude vakat,a za sve ostalo mozes nazvati studentsku sluzbu i pitati sta te zanima.
Necu ti reci nista vezano za studij,je li tezak ili nije,to je poseban svijet,Patriotske lige 30,svacija su iskustva drugacija. :)
Ako imas zelju,probaj,sam ces najbolje vidjeti!
Sretno!
dee_dee_90

PostPostao/la Bavarac94 dana 02/02/2013 20:27

1korisnik je napisao/la:Građevina - završiš - radiš za lovu i to je to.
Ekonomija - završiš - tražiš posao.

Težina, nemoj učit i studiraćeš 12 godina. Ne idi na predavanja 8.

Nosam.

Što se tiče upisa čini mi se da je samo matematika na prijemnom, školarina je u moje vrijeme bilo nešto sitno, tipa 160KM. Sad ne znam, bolonja i to.

Odluči se za smjer, tj. konstrukcije - najteže, hidrotehničar, saobraćaj, geodezija. Čini mi se da je S smjer najlakši.

Jedna dobra koka na čitavom odsjeku, par onako prosječnih ostalo gabori.
Kani se kafana ispred fakulteta.

Razmišljam da i upišem konstrukcije. Hvala na informacijama :)
Bavarac94

PostPostao/la sophieEl dana 10/02/2013 23:31

Strasbourg22 je napisao/la:Dajem instrukcije iz matematike i statistike. Mob:062-758-386. Sat i po od 25 do 50 KM zavisno od nivoa.

Eki statistike :lol:
sophieEl

PostPostao/la jow dana 13/05/2013 17:35

Interesuju me neke stvari vezane za ovaj fakultet pa bih volio da mi neko odgovori.

Upisuju li ljudi masovno ovaj fakultet?
Jel težak prijemni ?
Koji smjer je nekako najbolji(najprofitabilnij i najtraženiji) ?
Da li su građevinci traženi 'vani' ?

Hvala.
jow

PostPostao/la Josip_ dana 13/05/2013 18:50

Hajde da ti ja pokusam odgovoriti.
Sistem ti je 3+2. 3 godine Bachelor i 2 godine Master.
Kad upisujes , jedina 2 smjera koja imas su Gradjevinarstvo i Geodezija. Geodezija je sasvim nesto drugo, ni slicno ovom prvom. Imate zajedno 4 predmeta prve dvije godine, Matematika, Nacrtna, Informatika, Vjerovatnoca i Statistika. To znaci nemate skoro nista zajednicko.

Tebe vjerovatno zanima Gradjevinarstvo. E ti smjerovi sto spominju ovdje, Konstrukcije, Hidro i Saobracajnice, to se upisuje tek kad zavrsis 3 godine, tj. kad upisujes Master.

Mislim da primaju 120 redovnih studenata za Bachelor ( placas 160 KM godinu + neki dodatni troskovi i izadje sve skupa 195 KM, dok platis uplatnice i provizije bankama 200 KM).
Na prijemnom imas samo Matematiku. Ima pripremna nastava prije prijemnog, ne znam koliko je to para.

Prije 4 godine je bilo 6 zadataka na prijemnom ako se dobro sjecam i ako uradis 3 primljen si.
Kakve god da su ti ocjene ako polozis prijemni, primljen si, jer manje se osoba prijavi nego sto primaju. Mozda se sad nesto promijenilo ali cisto sumnjam. Cak za 2. prijemni rok ostane nekih 40 praznih mjesta. Prijemni je nekima bezveze a nekima horor, sto znaci da je do tebe sve.

Upisuju li ljudi masovno? Otprilike sad na 3. godini imas 90 studenata, na 2. nekih 100 a na prvoj ima brat bratu 150 studenata :D. Ali ovo na kraju krajeva nije ni bitno, jer npr. ove godine nece 30 ljudi preci iz 2. u 3. Mozda sam i pretjer´o, 20. Kazem da je nebitno jer postoji velika vjerovatnoca da pola ovih ljudi nikada nece zavrsiti. Ako imas volje, neka ti prepreku ne predstavlja brojnost studenata.

Sto se smjerova tice. Daleko si jos od toga. U toku ovog prvog ciklusa, Bachelor-a, ces skontati sam sta ti najvise odgovara. Na Bachelor su ti opci predmeti a sto se tice strucnih uglavnom su iz Konstrukcija, poneki iz ova druga 2 smjera ali sve je to potanko.

Da li su trazeni vani? Heh, sta ce biti za 3 godine, ne znam. Sad cisto sumnjam da ima neko ko je otis´o sa nasom diplomom tamo pa radio. Mislim, znam par ljudi za koje se prica da idu ali sve je to procentualno gledano vrlo malo.

Sto se tice toga da li je tesko ili ne, kao sto neko gore napisa, na to ti ne mogu ni ja dati odgovor. Hajmo reci ako ne budes ucio, prvu godinu mozes proci, ako imas bas finog znanja iz srednje skole i ako te pomazi sreca, ali ako poslije ne budes radio nema te nigdje. A ako radis, nema sanse da ne polozis.

I dobro se raspitaj, sta se tu uci. Pogledaj malo sveske ili knjige iz 2. i 3. godine. Da ne bude kasno kad dodjes u 2. godinu, mozda cak i 3. i skontas da te to uopste ne zanima. Lijep pozdrav.
Josip_

PostPostao/la jow dana 13/05/2013 19:22

Josip_ je napisao/la:Hajde da ti ja pokusam odgovoriti.
Kad upisujes , jedina 2 smjera koja imas su Gradjevinarstvo i Geodezija. Geodezija je sasvim nesto drugo, ni slicno ovom prvom. Imate zajedno 4 predmeta prve dvije godine, Matematika, Nacrtna, Informatika, Vjerovatnoca i Statistika. To znaci nemate skoro nista zajednicko.

Tebe vjerovatno zanima Gradjevinarstvo. E ti smjerovi sto spominju ovdje, Konstrukcije, Hidro i Saobracajnice, to se upisuje tek kad zavrsis 3 godine, tj. kad upisujes Master.

Mislim da primaju 120 redovnih studenata za Bachelor ( placas 160 KM godinu + neki dodatni troskovi i izadje sve skupa 195 KM, dok platis uplatnice i provizije bankama 200 KM).
Na prijemnom imas samo Matematiku. Ima pripremna nastava prije prijemnog, ne znam koliko je to para.

Prije 4 godine je bilo 6 zadataka na prijemnom ako se dobro sjecam i ako uradis 3 primljen si.
Kakve god da su ti ocjene ako polozis prijemni, primljen si, jer manje se osoba prijavi nego sto primaju. Mozda se sad nesto promijenilo ali cisto sumnjam. Cak za 2. prijemni rok ostane nekih 40 praznih mjesta. Prijemni je nekima bezveze a nekima horor, sto znaci da je do tebe sve.

Upisuju li ljudi masovno? Otprilike sad na 3. godini imas 90 studenata, na 2. nekih 100 a na prvoj ima brat bratu 150 studenata :D. Ali ovo na kraju krajeva nije ni bitno, jer npr. ove godine nece 30 ljudi preci iz 2. u 3. Mozda sam i pretjer´o, 20. Kazem da je nebitno jer postoji velika vjerovatnoca da pola ovih ljudi nikada nece zavrsiti. Ako imas volje, neka ti prepreku ne predstavlja brojnost studenata.

Sto se smjerova tice. Daleko si jos od toga. U toku ovog prvog ciklusa, Bachelor-a, ces skontati sam sta ti najvise odgovara. Na Bachelor su ti opci predmeti a sto se tice strucnih uglavnom su iz Konstrukcija, poneki iz ova druga 2 smjera ali sve je to potanko.

Da li su trazeni vani? Heh, sta ce biti za 3 godine, ne znam. Sad cisto sumnjam da ima neko ko je otis´o sa nasom diplomom tamo pa radio. Mislim, znam par ljudi za koje se prica da idu ali sve je to procentualno gledano vrlo malo.

Sto se tice toga da li je tesko ili ne, kao sto neko gore napisa, na to ti ne mogu ni ja dati odgovor. Hajmo reci ako ne budes ucio, prvu godinu mozes proci, ako imas bas finog znanja iz srednje skole i ako te pomazi sreca, ali ako poslije ne budes radio nema te nigdje. A ako radis, nema sanse da ne polozis.

I dobro se raspitaj, sta se tu uci. Pogledaj malo sveske ili knjige iz 2. i 3. godine. Da ne bude kasno kad dodjes u 2. godinu, mozda cak i 3. i skontas da te to uopste ne zanima. Lijep pozdrav.

Hvala drug na iscrponom odgovoru.Pošto vidim da studiraš Građevinu (ili si studirao)

Da li ima puno crtanja ? Na čemu ima više ? Građevinarstvu ili Geodeziji ?

Iskreno, 2. razred sam Gimnazije tako da već polako planiram šta i kako dalje.A što se tiče crtanja, tu sam stvarno loš.

Još jednom hvala.
jow

PostPostao/la sophieEl dana 14/05/2013 15:51

Sve ti je tehničko crtanje, uglavnom se sve može savladati. :)

Na prvoj imaš nacrtnu geometriju i elemente visokogradnje, ovaj drugi je na fazon dobiješ skicu kuće ili stana i nacrtaš projekat.
Na drugoj drvene konstrukcije, zidane konstrukcije (računaš i projektuješ na osnovu programa iz e. visokogradnje) i ceste, gdje projektuješ trasu puta.
Na trećoj ima dosta crtanja al se uglavnom koristi autocad.

ovo ti je za građevinarstvo.
sophieEl

PostPostao/la andyy dana 14/07/2013 23:56

Pozdrav svima!
Da li mi neko moze reci nesto o Master studiju na gradjevinskom fakultetu u Sa, konstruktivni smjer.Koliko se placa semestar, i opcenito o tezini studija. Zavrsio sam I ciklus u Bihacu, i planiram upisati master u Sa. Unaprijed hvala.
andyy

PostPostao/la Bosnian_vines dana 20/07/2013 16:52

Lijep pozdrav svima :)

Da li mi neko može pomoći, da li zna gdje mogu download knjigu NACRTNA GEOMETRIJA "Idriz Mujkanovic" :)

Ako uopšte ima, da li mi neko moze upload ili tako nesh :)

Hvala unaprijed :)
Bosnian_vines

PostPostao/la Arrow dana 10/10/2013 20:14

Josip_ je napisao/la:Hajde da ti ja pokusam odgovoriti.

Pozz :)

Zanima me,koliko je ovo tacno?
Arrow

PostPostao/la sophieEl dana 10/10/2013 23:36

Ne znam za količinu zadataka, al je sad broj primljenih u redovne smanjen na 75 (bilo oko 120), ostalo su samofinansirajući, 1800 KM godina.
sophieEl

PostPostao/la dfg dana 30/10/2013 09:41

moze li mi neko reci kakav je prijemni bio prosle godine koj ucenici ga upisuje i koliko se prima redovnh i koliko se prijavi unaprijed hvala
dfg

PostPostao/la lemniskata dana 02/11/2013 18:36

dfg je napisao/la:moze li mi neko reci kakav je prijemni bio prosle godine koj ucenici ga upisuje i koliko se prima redovnh i koliko se prijavi unaprijed hvala

Koliko kojih se upisuje bude precizno definisano tek kada konkurs izađe u junu. Do tada neka ti kao smjernica bude prošlogodišnji konkurs. Prijemni ispit se do sada sastojao od 5 (više-manje) zadataka koji gradivom obuhvataju matematiku iz prava dva razreda opće gimnazije sa naglaskom na trigonometriju.
lemniskata

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.