GRADIM KUCU, POMOC!!!!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: GRADIM KUCU, POMOC!!!!

PostPostao/la baustelac dana 17/11/2009 17:27

Sazidati i pokriti sa majstorskim rukama, treba ti izmedju 30k-40k KM, zavisno od toga koji materijal ugradjujes. I ovo je najjeftiniji dio posla u poredjenju sa onim sto se vidi nakon zavrsenog. Od ove cifre, samo majstori sa radnom snagom nebi trebalo da prelazi 10k KM, ali opet mislim da je to zavisno od regije do regije.

Svi dalji radovi manje vise zavise od materijala koji ugradjujes. Racunaj da ukoliko ne budete ugradjivali najjeftinije materijale, da ce na kraju izaci oko 1200-1300 KM po kvadratu. Kombinacija kvaliteta gdje je potrebno i jeftinih materijala gdje nije moze znacajno smanjiti cifru.
baustelac

PostPostao/la ernasa dana 17/11/2009 18:03

Prolaznik je napisao/la:Ipak početak svega je arhitekta. On mora pretočiti tvoju skicu u projekat. Projekat podrazumjeva da uradi:

Arhitektonski i funkcionalno skladan prostor (da ispravi tvoje greške)
Da uradi (putem kooperanata) statički proračun. Nipošto ne zidaj od-oka. Statika je ključna da ti se objekat ne sruši pri prvom zemljotresu.
Da izradi projekte mašinskih i elektro instalacija (grijanje, elektro, gromobrani, vodovod, odvodi, dimnjaci...)
Da uradi termičke izračune i odredi gdje i koliko termo izolacije mora biti.
Da sve to sastavi u Glavni projekat i nakon što se sve izgradi uradi Projekat izvedenog stanja jer će manjih promjena u toku same gradnje biti a što se mora evidentirati.

Nakon gradnje izvođač je obavezan da uradi sva testiranja, ispitivanja i preda ti ateste za svu ugrađenu opremu i materijale.

Ima dosta začkoljica gdje te mogu prevatiri i ukrasti. Kada se dogovaraš i kada odu plačući kako su potpisali loš ugovor ali eto zbog krize samo da se radi, znaj da imaju još 10%. Koliko god planirali budžeta pripremite bar još 10% na nepredviđene radove.

Prvi korak je vec uradjen, znaci arhitekta je vec pogledao nas idejni nacrt i zemlju na kojoj ce se graditi i zamisli, nista nije izmjenio :) , sada cekamo da uradi sto treba (arhitekta) i da nam da ponudu jer taj isti arhitekta radi za jednu od firmi koje su u opticaju za gradjenje. Ono sto mene ovdje interesuje jesu iskustva (dobra i losa) i neka okvirna cijena, da znam sta me ceka i ujedno da se mozemo orijentisati kada nam budu davali ponude, jer nismo se nikada do sada susretali sa bilo kakvim gradnjama tako da ne znam ni sta je skupo, sta jeftino a sta sredina. Planiramo si praviti neku SOLIDNU kuci, dakle nista previse "napucano" ali naravno ne zelim ni da se raspadne nakon 5 god. :) Dakle zlatna sredina...ponavljam SOLIDNA kuca....

pozz
ernasa

PostPostao/la ernasa dana 17/11/2009 18:10

I jos nesto... Prolaznik, ako se ne varam ti rece da si gradjevinski inzenjer?! Ukoliko je to istina, mozes li mi reci svoje misljenje o montaznim kucama?
Hvala
ernasa

PostPostao/la respo dana 17/11/2009 20:37

dusu ubilo za mog kolegu s posla koji zna sve o gradnji kuce
samo sta prica kako je izgradio neku vikendicu pored semizovca 3 sprata :-)

redovno je kasnio jer je kupovao eksere itd

al kad pocne nikad stati
dok prica da ima materijal tu izgradio bi ti u sat vremena bar temelje :D

stariji je pa tako da bi ti vjerovatno predlozio neki staromodniji izgled kuce (citaj kuce kao u buca potoku)

ako te budu kakve cijene zanimale i gdje da se nabavi pitaj on zna svako to mjesto :-)
respo

PostPostao/la semmy dana 18/11/2009 00:01

evo par tema koje su bile aktivne prosle godine...mi smo se odlucili za cvrstu gradnju jer su cijene u par deka od montazne kuce...
viewtopic.php?f=38&t=57053&p=2306970&hilit=montazne+kuce#p2306970

viewtopic.php?f=23&t=68024&p=3013294&hilit=montazne+kuce#p3013294

viewtopic.php?f=38&t=57053&start=125

nasa je 105m3, prizemlje ( dnevna soba, kuhinja sa trpezarijom,kupatilo sve otvoreno samo kupatilo ima vrata, u dnevnu se silazi niz 2-je stepenice, tako da su nas temelji na startu izasli malo skuplji :D ) sprat ( 3 spavace sobe kupatilo )...sve nas je izaslo sa namjestajem po zelji oko 100.000km...jedino sto nismo uradili je ograda na oba balkona ali mi to sad i nije bitno jer su nam cuke i njihova kucica bili bitniji...pa smo i njim anapravili kvalitetne boksove :D
uradili kamin povezan na centralno ali nismo bili zadovoljni, tako da su nam te ca.2000km bile bacene...ove godine iznajmili cisternu i grijemo se, kuhamo i topla voda nam je na propan butan...za sada smo s tim jako zadovoljni...ono sto najvise novca izvuce je fasada ( nasa je bila cca 9500km) i krov ( cca 10000km ) cijene ti sad ugrubo govorim jer sam dosta pozaboravljala ali nije problem i da pogledam u racune pa ti sve fino napisem....a i mi smo nasu zavrsili prosle godine u julu...
semmy

PostPostao/la semmy dana 18/11/2009 00:07

i da ne zaboravim treba vam jako jako jako puno zivaca, strpljenja sa majstrima...obavezno nekoga platiti ko ce ih 24h dnevno nadgledati...

sretno u svakom slucaju
semmy

PostPostao/la ernasa dana 18/11/2009 13:08

semmy je napisao/la:evo par tema koje su bile aktivne prosle godine...mi smo se odlucili za cvrstu gradnju jer su cijene u par deka od montazne kuce...
viewtopic.php?f=38&t=57053&p=2306970&hilit=montazne+kuce#p2306970

viewtopic.php?f=23&t=68024&p=3013294&hilit=montazne+kuce#p3013294

viewtopic.php?f=38&t=57053&start=125

nasa je 105m3, prizemlje ( dnevna soba, kuhinja sa trpezarijom,kupatilo sve otvoreno samo kupatilo ima vrata, u dnevnu se silazi niz 2-je stepenice, tako da su nas temelji na startu izasli malo skuplji :D ) sprat ( 3 spavace sobe kupatilo )...sve nas je izaslo sa namjestajem po zelji oko 100.000km...jedino sto nismo uradili je ograda na oba balkona ali mi to sad i nije bitno jer su nam cuke i njihova kucica bili bitniji...pa smo i njim anapravili kvalitetne boksove :D
uradili kamin povezan na centralno ali nismo bili zadovoljni, tako da su nam te ca.2000km bile bacene...ove godine iznajmili cisternu i grijemo se, kuhamo i topla voda nam je na propan butan...za sada smo s tim jako zadovoljni...ono sto najvise novca izvuce je fasada ( nasa je bila cca 9500km) i krov ( cca 10000km ) cijene ti sad ugrubo govorim jer sam dosta pozaboravljala ali nije problem i da pogledam u racune pa ti sve fino napisem....a i mi smo nasu zavrsili prosle godine u julu...

ovo je do sada najkonkretniji odgovor na moje pitanje :) bas ti hvala
ako ti ne bude mrsko pogledaj te racune pa prepisi :) ...i bas me interesuje koliko kvadrata krova imas, jer nasa je kuca skroz prizemna i izgleda da ce trebati bas puno krova (oko 140 kvadrata) jer je pod istim krovom i terasa i garaza..
eto cekam te racune da znas :)

Pozz
ernasa

PostPostao/la SA 071 dana 18/11/2009 13:08

ernasa je napisao/la:
Prolaznik je napisao/la:Ipak početak svega je arhitekta. On mora pretočiti tvoju skicu u projekat. Projekat podrazumjeva da uradi:

Arhitektonski i funkcionalno skladan prostor (da ispravi tvoje greške)
Da uradi (putem kooperanata) statički proračun. Nipošto ne zidaj od-oka. Statika je ključna da ti se objekat ne sruši pri prvom zemljotresu.
Da izradi projekte mašinskih i elektro instalacija (grijanje, elektro, gromobrani, vodovod, odvodi, dimnjaci...)
Da uradi termičke izračune i odredi gdje i koliko termo izolacije mora biti.
Da sve to sastavi u Glavni projekat i nakon što se sve izgradi uradi Projekat izvedenog stanja jer će manjih promjena u toku same gradnje biti a što se mora evidentirati.

Nakon gradnje izvođač je obavezan da uradi sva testiranja, ispitivanja i preda ti ateste za svu ugrađenu opremu i materijale.

Ima dosta začkoljica gdje te mogu prevatiri i ukrasti. Kada se dogovaraš i kada odu plačući kako su potpisali loš ugovor ali eto zbog krize samo da se radi, znaj da imaju još 10%. Koliko god planirali budžeta pripremite bar još 10% na nepredviđene radove.

Prvi korak je vec uradjen, znaci arhitekta je vec pogledao nas idejni nacrt i zemlju na kojoj ce se graditi i zamisli, nista nije izmjenio :) , sada cekamo da uradi sto treba (arhitekta) i da nam da ponudu jer taj isti arhitekta radi za jednu od firmi koje su u opticaju za gradjenje. Ono sto mene ovdje interesuje jesu iskustva (dobra i losa) i neka okvirna cijena, da znam sta me ceka i ujedno da se mozemo orijentisati kada nam budu davali ponude, jer nismo se nikada do sada susretali sa bilo kakvim gradnjama tako da ne znam ni sta je skupo, sta jeftino a sta sredina. Planiramo si praviti neku SOLIDNU kuci, dakle nista previse "napucano" ali naravno ne zelim ni da se raspadne nakon 5 god. :) Dakle zlatna sredina...ponavljam SOLIDNA kuca....

pozz

Cvrsta gradnja je cvrsta gradnja. A montazna je, jebi ga, montazna... :-)

Kao sto Semmy rece njih je 105 m2 izaslo oko 100 kila sa namjestajem. Pretpostavljam da je kuca solidno uradjena sa kvalitetnim materijalima dok je izasla preko 800 KM po m2 i to je otprilike cijena o kojoj sam ti ja govorio. Nas je izasla oko 600 KM po m2 (nije jos sve gotovo-fasada, ograde...), ali u ovu cijenu ulazi i 35 m2 terasa, a sama unutrasnja povrsina je oko 135 m2 (podrum, prizemlje i potkrovlje), sto ce reci da je prosjek unutrasnjosti veci od 600 KM po m2, a cijena terasa je zato niza od 600 KM po m2. Napucati nesto ne znaci ugraditi kvalitetne materijale (to je solidno) vec ugraditi skupocjenu opremu, imati neobican projekat, koristiti neka moderna rjesenja, skupocjene materijale i sl. Dakle, npr. mozes ugraditi keramicke plocice od 30 KM sto je kvalitetno, ali mozes i one "markirane" od 80 KM pa "napucati" wc.

Pitaj arhitektu za misljenje o austrijskom Porotherm bloku, o Tondach crijepu, o Sto fasadi... Mislim da ce ti potvrditi da je rijec o kvalitetnim materijalima. A s njima se mozes uklopiti u sve ove cijene...
SA 071

PostPostao/la Amazonka27 dana 18/11/2009 13:52

e moja amazonka...na sta ti potrosi kvalitetnih 15 minuta na savjetovanje osobi kojoj je utakmica vaznija od kuce...dovidjenja
Zadnja izmjena: Amazonka27; 19/11/2009 00:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
Amazonka27

PostPostao/la Edinz dana 18/11/2009 16:09

Moj savjet je da apsolutno sve iz dogovora stavis na papir, cak i da konsultujes advokata da se to na nekin nacin i sudski protokolise jer u 99% slucajeva na kraju ce traziti jos para. I sa majstorima i sa firmom treba komunicirati strogo poslovno bez nekog prijateljovanja jer na kraju ce to skupo doci.I naravno naoruzajte se lijekovima za smirenje, ali i oruzje nije za baciti. Sve ovo govorim iz vlastitog iskustva.
Edinz

PostPostao/la semmy dana 18/11/2009 22:22

zarovim se u papire preko vikenda i sve ti napisem...nije problem...
semmy

PostPostao/la ernasa dana 18/11/2009 23:15

heh, mi planirali da kuca bude gotova do svjetskog prvenstva pa da lijepo na bascu iznesem televizor ... ali nakon ovog gola nije mi vise ni do kuce :)
ernasa

PostPostao/la Prolaznik dana 20/11/2009 00:02

ernasa je napisao/la:I jos nesto... Prolaznik, ako se ne varam ti rece da si gradjevinski inzenjer?! Ukoliko je to istina, mozes li mi reci svoje misljenje o montaznim kucama?
Hvala

Diplomirao sam 1996. Ne radim u struci ali imam u referencama izgradnju i adaptaciju više objekata raznih namjena.

Postoje razne vrste montažnih kuća. O ovome postoje knjige pa ne bih u detalje. Imao sam priliku da gledam kako se grade montažne kuće u potpunosto od drveta ali ne kako barake već kao vrlo luksuzne vile. Ja sam tradicionalista i više volim klasične kuće. Marketing čini čuda a tehnologije se stalno mjenjaju. Ubjeđivali su nas kako su plastični prozori isti po svemu kao drveni pa vidimo da ih zapad izbacuje a siromašne zemlje masovno koriste. Slična priča je i sa montažnim kućama. Lijepe su, brzo se grade, solidnog su kvaliteta, prilično jeftinije ali volio bih vidjeti neku montažnu kuću od 100 godina kako izgleda.
Prolaznik

PostPostao/la semmy dana 21/11/2009 12:20

uspjela sam naci predracune i racune od raznoraznih firmi...e sad cijene su danas za razliku od prije 2 godine kad smo mi poceli graditi puno drugacije pa ne znam koliko ce ti ti znaciti...
ono sto ti ja preporucujem je:
za krov altenativa ( znaci ne crijep nego lim ) mi prezadovoljni a mnogo ljudi u nasem krugu koji su gradili i koji grade su za istu varijantu...
unutrasnjost : unutrasnji prostor radili smo suhu gradnju ( rigips ) osim kupatila naravno, i u kupatilo svakako staviti siku prije plocica.... mi smo od jednog kupatila napravili svedsko ( znaci nismo ubacivali nikakve kade ) a drugo je kao wc i veseraj :D

evo skice kako nasa kucica izgleda s vana, prva skica naseg arhitekte koju smo na startu dobili i koja nas je odusevila a ostale su u projektu pa ti i to mogu pokazati ako zelis

dimenzije kuce su 6x11m, stambenog prostora 105m3 i kostala nas je cca 100.000km koja hiljada gore dole zavisi kolike su vam zelje...s tim da je ovo novac koji smo dali i za opremanje kompletne kuce......

slika

slika
semmy

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 12:45

Prolaznik je napisao/la:
ernasa je napisao/la:I jos nesto... Prolaznik, ako se ne varam ti rece da si gradjevinski inzenjer?! Ukoliko je to istina, mozes li mi reci svoje misljenje o montaznim kucama?
Hvala

Diplomirao sam 1996. Ne radim u struci ali imam u referencama izgradnju i adaptaciju više objekata raznih namjena.

Postoje razne vrste montažnih kuća. O ovome postoje knjige pa ne bih u detalje. Imao sam priliku da gledam kako se grade montažne kuće u potpunosto od drveta ali ne kako barake već kao vrlo luksuzne vile. Ja sam tradicionalista i više volim klasične kuće. Marketing čini čuda a tehnologije se stalno mjenjaju. Ubjeđivali su nas kako su plastični prozori isti po svemu kao drveni pa vidimo da ih zapad izbacuje a siromašne zemlje masovno koriste. Slična priča je i sa montažnim kućama. Lijepe su, brzo se grade, solidnog su kvaliteta, prilično jeftinije ali volio bih vidjeti neku montažnu kuću od 100 godina kako izgleda.

Pa da, tako sam i mislila, hvala lijepa za misljenje

pozz
ernasa

PostPostao/la semmy dana 21/11/2009 13:10

i da vidjeh neki dan na tv-u da jako hvale ovaj novi siporeks za gradnju, da je puno bolji nego cigla..pa et' raspitajte se i za tu varijantu
semmy

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 13:14

semmy je napisao/la:uspjela sam naci predracune i racune od raznoraznih firmi...e sad cijene su danas za razliku od prije 2 godine kad smo mi poceli graditi puno drugacije pa ne znam koliko ce ti ti znaciti...
ono sto ti ja preporucujem je:
za krov altenativa ( znaci ne crijep nego lim ) mi prezadovoljni a mnogo ljudi u nasem krugu koji su gradili i koji grade su za istu varijantu...
unutrasnjost : unutrasnji prostor radili smo suhu gradnju ( rigips ) osim kupatila naravno, i u kupatilo svakako staviti siku prije plocica.... mi smo od jednog kupatila napravili svedsko ( znaci nismo ubacivali nikakve kade ) a drugo je kao wc i veseraj :D

evo skice kako nasa kucica izgleda s vana, prva skica naseg arhitekte koju smo na startu dobili i koja nas je odusevila a ostale su u projektu pa ti i to mogu pokazati ako zelis

dimenzije kuce su 6x11m, stambenog prostora 105m3 i kostala nas je cca 100.000km koja hiljada gore dole zavisi kolike su vam zelje...s tim da je ovo novac koji smo dali i za opremanje kompletne kuce......

slika

slika

mi pisati cijene jer velika je razlika cijena danas i od prije 2. god, a i mi smo u Tuzli tako da su ovdje cijene nesto nize nego u Sarajevu pa mi nece puno znaciti da mi pises detaljno. Mi smo krenuli od 90 i nagurali smo do 127 m2 sa garazom i kotlovnicom s tim da to dvoje uzima 28 m2, a ostatak je stambeni prostor. Elem...imamo par prijatelja koji su frisko sagradili kucu, a neki jos uvijek grade. Uzimajuci u obzir njihove troskove, nasa prizemna kuca (koja ima samo jednu plocu, gornja je monolitna ili monta jer nece biti potkrovlja) bi mogla kostati oko 80.000 km sa svime sto i nije tako lose.Hvala ti sto si odvojila vremena i odgovorila na post...svaka info je stvarno od velike pomoci.Trenutno nam se sve vrti oko kuce, po cijeli dan i do kasno u noc :) crtamo, sabiremo i oduzimamo :)
Ne moras
Ehh sada mi jos samo ostaje da skontam kako da stavim tlocrt kuce na forum :) vidim da si ti stavila svoj pa ako ti nije problem uputiti me kako da to i ja uradim... :) hvala

Pozz
ernasa

PostPostao/la semmy dana 21/11/2009 13:32

evo starnica na kojoj mozes skidati slike za forum i samo ih copy i paste ovamo
http://tinypic.com/

da razlika je svakako velika..

vidim hocete kotlovnicu , jel za centralno ( radijatori ) ili sta ste kontali..

mi smo sebi uradili centralno i proslu godinu bili prikljuceni na kamin i lozili...aaa koji je to uzas bio pogotovo za mene, od lozenja pa na dalje...
ove godine smo sebi iznajmili cisternu i sad se fino grijemo na propan butan, fino kliknes na termostat i ne razmisljas vise ni o cemu...
1l propana je 1,7 kubika plina

pare koje smo tada dali za kamin bilo bi pametnije da smo odmah dali za bojler..
ovako iznajmljivanje cisterne 170km godisnje ( cijenu ulazi odrzavanje i provjera svaka 3 mjeseca)
prevoz cisterne 150km
100l propana mora biti u prvoj dostavi i tada je l bio 0,80km, inace imaju akcije u februaru i martu i tada je l 0,50
bojler bereta ( toplo preporucujemo ) oko 1500km
ugradnja cijevi iz cisterne do bojlera zavisi koliko je udaljena od kuce, nasa je uz kucu i to nas je kostalo oko 400km ( materijal i ruke )

ako se za tu varijantu odlucite evo stranica pa pogledajte i to...
oni se nalaze u jelahu i isporuku rade za cijelu bih
http://liquivex.com/
semmy

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 14:46

semmy je napisao/la:evo starnica na kojoj mozes skidati slike za forum i samo ih copy i paste ovamo
http://tinypic.com/

da razlika je svakako velika..

vidim hocete kotlovnicu , jel za centralno ( radijatori ) ili sta ste kontali..

mi smo sebi uradili centralno i proslu godinu bili prikljuceni na kamin i lozili...aaa koji je to uzas bio pogotovo za mene, od lozenja pa na dalje...
ove godine smo sebi iznajmili cisternu i sad se fino grijemo na propan butan, fino kliknes na termostat i ne razmisljas vise ni o cemu...
1l propana je 1,7 kubika plina

pare koje smo tada dali za kamin bilo bi pametnije da smo odmah dali za bojler..
ovako iznajmljivanje cisterne 170km godisnje ( cijenu ulazi odrzavanje i provjera svaka 3 mjeseca)
prevoz cisterne 150km
100l propana mora biti u prvoj dostavi i tada je l bio 0,80km, inace imaju akcije u februaru i martu i tada je l 0,50
bojler bereta ( toplo preporucujemo ) oko 1500km
ugradnja cijevi iz cisterne do bojlera zavisi koliko je udaljena od kuce, nasa je uz kucu i to nas je kostalo oko 400km ( materijal i ruke )

ako se za tu varijantu odlucite evo stranica pa pogledajte i to...
oni se nalaze u jelahu i isporuku rade za cijelu bih
http://liquivex.com/

U Tuzli je planirana toplifikacija grada, tako da cemo za par godina biti na gradskom centralnom grijanju a do tada smo planirali kupiti eko pec na pelet,( u kuci radijatori) provjereno i jako prakticno i CISTO. Prva investicija je naravno malo skuplja ali kasnije je dosta isplativo. Vi u Sarajevu ste navikli na plin pa nemas strah od toga, a ja to vec ne bih smjela. Nemoj me krivo shvatiti, vjerujem da je i to jako dobro ali znas kada nikada nismo imali veze sa plinom pa ne bismo ni sada petljali s tim, pogotovo nakon sto su izasle ove nove eko peci koje su stvarno extra dobre i za jednu sezonu mi treba 600-750 KM (4-5 tona peleta) sto je isto kao i da placam grijanje u stanu , cak i jeftinije.

Hvaa ti za ovu stranicu,odoh pogledati pa da pokusam ubaciti tlocrt

pozz
ernasa

PostPostao/la Prolaznik dana 21/11/2009 14:55

semmy je napisao/la:i da vidjeh neki dan na tv-u da jako hvale ovaj novi siporeks za gradnju, da je puno bolji nego cigla..pa et' raspitajte se i za tu varijantu

Siporeks nije novi materijal jer smo ga koristili prije 30 godina kada smo gradili vikendicu. Debljine je 15 cm i po termičkim karakteristikama odgovara cigli sa termo izolacijom. Po njemu ne treba termo izolacija za našu zonu. Pošto su blokovi vrlo veliki i lagani, brzo i lako se zida. Ne koristi se cement već posebno ljepilo. Ima dobra staticka svojstva. Ja bih ga preporučio svakome.
Prolaznik

PostPostao/la starii dana 21/11/2009 15:02

Prolaznik je napisao/la:
semmy je napisao/la:i da vidjeh neki dan na tv-u da jako hvale ovaj novi siporeks za gradnju, da je puno bolji nego cigla..pa et' raspitajte se i za tu varijantu

Siporeks nije novi materijal jer smo ga koristili prije 30 godina kada smo gradili vikendicu. Debljine je 15 cm i po termičkim karakteristikama odgovara cigli sa termo izolacijom. Po njemu ne treba termo izolacija za našu zonu. Pošto su blokovi vrlo veliki i lagani, brzo i lako se zida. Ne koristi se cement već posebno ljepilo. Ima dobra staticka svojstva. Ja bih ga preporučio svakome.

usput siporex je dobro legle za zute mrave pa bujrum zidajte sa siporeksom imacete podstanare :)
starii

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 15:16

Onda cemo imati cuku, macku i mrave :)

Nego, CIGLA u svakom slucaju, barem tako svi preporucuju pa poslusat' cemo..

pozz
ernasa

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 15:45

Evo idejnog nacrta kuce po kojem ce se raditi projekat, valjda sam ubacila img kako treba..
Zadnja izmjena: ernasa; 21/11/2009 16:35; ukupno mijenjano 1 put/a.
ernasa

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 15:46

Jos sam ga smanjila i opet ogroman..cccc...al' ne moze manje..eto nesto malo vise od pola kuce :)
ernasa

PostPostao/la ernasa dana 21/11/2009 16:26

Zadnja izmjena: ernasa; 21/11/2009 16:37; ukupno mijenjano 2 put/a.
ernasa

PrethodnaSljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.