Goethe-Institut Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Goethe-Institut Sarajevo

PostPostao/la Eborg dana 19/10/2008 16:12

Mozhe li mi ko objasniti kako funkcionishe sistem uchenja njemachkog jezika na Goethe-Institutu u Sarajevu i kakav je kvalitet predavanja i nauchenog?Htio bih ovo da upishem ali mi nije jasno par stvari...

Prije svega,zhelim nauchiti njemachki kako bih recimo u narednoj akademskoj godini mogao konkurirati za jednogodishnju razmjenu na njemachkom jeziku (pravne nauke).Trenutno techno govorim engleski i pasivno francuski...A njemachki govorim "onako gastarbajterski",ne kontam TV programe ali opet mogu da se snadjem na ulici,prodavnici,opishem sebe,svoje interese,zhivot,chime se bavim i sl. te se vishe-manje snalazim na web-siteovima i shtampi... :D Uchio sam ga samo jednu godinu,tj. u 4. razredu osnovne shkole pa je poprilichno krzhljavo to znanje ali opet solidno u odnosu na neke "znalce"... :-)

Zanima me ovaj ekstenzivni kurs za odrasle.
http://www.goethe.de/ins/ba/sar/lrn/deu/ext/bsindex.htm

E sad,da li se u roku od ova tri trimestra predju svi ovi ponudjeni nivoi (od A1.1 do C2.2) ili to ide malo sporije?Kako to ide?Slusha se jedan kurs pa se polazhe i predje na slijedeci ili...?Cijena od 600 KM za godinu je za sve ove ili...?

Ajde ako ko ima kakvih iskustava neka napishe!

Tnx! :bih:
Eborg

Re: Goethe-Institut Sarajevo

PostPostao/la profi25 dana 22/10/2008 10:58

pa koliko znam ti gore kursevi su vise za one koji dobro govore pa ono da se usavrse ;-)
ali ko bi znao ta sva pitanja...najbolje da odmah nazoves institut i sve detaljno pitas... :)

a njemacki odmah sjedi uci svaki dan po 5-10 rijeci i upisi bilo kakav kurs ... kada malo udjes u fazon gramatike upisi ovo na Goethe ili idi paralelno taj i neki ovamo kurs da se mozes nadopuniti ;-) odmah pocni jer njemacki se malo duze uci, zahtjevna je gramatika ;-)
profi25

PostPostao/la vjesticanametli dana 22/10/2008 12:10

ja sam polagala na filozofskom fakultetu za austrijsku diplomu prije ca. 5 godina............ prema rijecima ovih iz GI bolja je od ove koju ti oni daju.........moras znati jezik i gramatiku definitivno................poslije sam zvala GI u ZG jer sam htjela jos veci stepen ako ima i rekli su mi i oni da je bolja ova austrijska i da je priznata u EU

polagala sam wirtschaftsdeutsch i jos nesto ne mogu se sada sjetiti sta pise na diplomi

nego upisi kurs neki i ako imas nekog ko govori njem. neka ti pomogne :) sretno
vjesticanametli

PostPostao/la suncica24 dana 22/10/2008 12:22

Mislim, C2 nivo je nivo profesionalnog znanja, koji tesko poloze i oni sa njemackog govornog podrucja, a kamoli da se do tog nivoa dodje za godinu dana :-)
suncica24

PostPostao/la vjesticanametli dana 22/10/2008 12:30

nisam rekla za godinu samo govorim da ima, sta ima i gdje ima...........pa nek vidi
C2 :mrgreen:
vjesticanametli

PostPostao/la Eborg dana 23/10/2008 16:09

vjesticanametli je napisao/la:ja sam polagala na filozofskom fakultetu za austrijsku diplomu prije ca. 5 godina............ prema rijecima ovih iz GI bolja je od ove koju ti oni daju.........moras znati jezik i gramatiku definitivno................poslije sam zvala GI u ZG jer sam htjela jos veci stepen ako ima i rekli su mi i oni da je bolja ova austrijska i da je priznata u EU

polagala sam wirtschaftsdeutsch i jos nesto ne mogu se sada sjetiti sta pise na diplomi

nego upisi kurs neki i ako imas nekog ko govori njem. neka ti pomogne :) sretno

Pa je li tvoja topla preporuka da batalim GI i odmah trazhim to na Filozofskom fakultetu ili je to vishe neki subjektivni utisak? :)

BTW,kome vjerovati kada ima milion ovih shkola?Relativno brzo hvatam nove jezike pa zato i trazhim kvalitetan kurs i diplomu... ;-)
Eborg

PostPostao/la vjesticanametli dana 23/10/2008 16:15

pazi ovo na filozofiji nije kurs vec trebas znati jezik i onda polazes nivo koji ti zelis....................ja sam zvala GI da pitam da li su njihove diplome "vise vrijedne" od ovih i oni sami su mi rekli da je bolja ova austrijska.................u ZG za polaganje trazili 1000 km a ja polozila na filozofiji za manje para i dobila bolju diplomu...............ne znam........ tebi treba kurs za ucenje jezika + neko ko govori njem. da ti pomaze i da prica s tobom jer ces brze nauciti a i da ti objasni neke stvari vezano za gramatiku

u svakom slucaju sretno :)
vjesticanametli

PostPostao/la nina-eli dana 23/10/2008 16:25

Evo jedna informacija iz mog iskustva: 2001. godine sam polagala njemacki jezik pri WUS-u Austria u Sarajevu i stekla Diplom Wirtschaftssprache Deutsch. Prosle godine sam upisala se na univerzitet u DE, i nijedan fakultet gdje sam se prijavila nije mi priznao tu diplomu. Zato sam prije upisa morala polagati ZOP ispit na Goethe-Institutu. Dakle, jedino sto su mi iz Sarajeva priznali bila je diploma tog instituta. Za WUS ne zele ni da cuju. Savjet, dobro se raspitaj, i sve je puno rokova. A sto se tice njemackog jezika, gramatika je teska, ali se da savladati itekako.
nina-eli

PostPostao/la _Dame_ dana 23/10/2008 18:10

nina-eli je napisao/la:Evo jedna informacija iz mog iskustva: 2001. godine sam polagala njemacki jezik pri WUS-u Austria u Sarajevu i stekla Diplom Wirtschaftssprache Deutsch. Prosle godine sam upisala se na univerzitet u DE, i nijedan fakultet gdje sam se prijavila nije mi priznao tu diplomu. Zato sam prije upisa morala polagati ZOP ispit na Goethe-Institutu. Dakle, jedino sto su mi iz Sarajeva priznali bila je diploma tog instituta. Za WUS ne zele ni da cuju. Savjet, dobro se raspitaj, i sve je puno rokova. A sto se tice njemackog jezika, gramatika je teska, ali se da savladati itekako.

Nina, ako može par pitanja! Planiram upisati univerzitet u Njemačkoj sljedeće godine, tačnije na području Baden-Württemberg-a, u Freiburg-u, možda Karslruhe ili slično... Pa bih te zamolio da mi dadneš par informacija oko upisa na Njemačke univerzitete.
U decembru najvjerovatnije polažem na GI, C1 Test, pa ne znam koliko je ta diploma priznata tamo kao C2.
Takođe koja je papirologija potrebna, za vizu, za univerzitet itd...
Hvala unaprijed.
_Dame_

PostPostao/la suncica24 dana 23/10/2008 18:22

vjesticanametli je napisao/la:nisam rekla za godinu samo govorim da ima, sta ima i gdje ima...........pa nek vidi
C2 :mrgreen:

vjestice, nije bilo na tvoj racun :D
Covjek hoce da nauci njemacki kooo veliki za godinu, pa samo da mu docaram da je malo tesko :D
cestitam na C2 :-D
suncica24

PostPostao/la illuminated dana 23/10/2008 18:29

Eborg je napisao/la:Mozhe li mi ko objasniti kako funkcionishe sistem uchenja njemachkog jezika na Goethe-Institutu u Sarajevu i kakav je kvalitet predavanja i nauchenog?Htio bih ovo da upishem ali mi nije jasno par stvari...

Prije svega,zhelim nauchiti njemachki kako bih recimo u narednoj akademskoj godini mogao konkurirati za jednogodishnju razmjenu na njemachkom jeziku (pravne nauke).Trenutno techno govorim engleski i pasivno francuski...A njemachki govorim "onako gastarbajterski",ne kontam TV programe ali opet mogu da se snadjem na ulici,prodavnici,opishem sebe,svoje interese,zhivot,chime se bavim i sl. te se vishe-manje snalazim na web-siteovima i shtampi... :D Uchio sam ga samo jednu godinu,tj. u 4. razredu osnovne shkole pa je poprilichno krzhljavo to znanje ali opet solidno u odnosu na neke "znalce"... :-)

E sad,da li se u roku od ova tri trimestra predju svi ovi ponudjeni nivoi (od A1.1 do C2.2) ili to ide malo sporije?Kako to ide?Slusha se jedan kurs pa se polazhe i predje na slijedeci ili...?Cijena od 600 KM za godinu je za sve ove ili...?

ma samo pichi Gothe. To je najbolje sto mozes dobiti u BIH, ne moras se brinuti hoce li biti priznat u NJemackoj. Svaka firma i svaki fax (jedino) to prinznaje. Osim toga uvijek ima super raje, na raspolaganju ogromna citaona sa Njemackom stampom, knjigama, CDovima. Jedino je malo skuplji od ostalih cini mi se oko 180KM, ako se ne varam i nekad zna grupa biti povelika od 16ak ljudi..pa je onda malo kvalitet losiji.
Jedan stepen je 3 mjeseca. A to sto pitas, od A11 do C22 je 12x 3 mjeseca.

Ne postoji institucija na svijetu, koja ima neke dodirne tacke sa Njemackim jezikom a da ne priznaje GI.

I nemoj odmah polagati one testove...to ti u principu uopste ne treba. Svabama je obicno dovoljno da im pokazes da si par komada zavrsio i te je ok.
I ima onaj standardni kurs, 2x sedmicno, a to drugo...ne znam nikoga da na to ide.

Zavrsio sam par komada tu, ucio malo sam i evo me radim u DE...
Samo pichi.

PS: Dwelle daje dzaba kurseve na netu:
[url]
http://www.dw-world.de/dw/0,2142,2547,00.html [/url]

Do 15 Novembra mozes na filozofskom faxu predati za ljetni kurs jezika u NJemackoj (sve placeno).
Evo i link: http://www.daad.de/stipendien/en/index. ... e=&land=70
A svi ponudjeni kursevi su : http://www.daad.de/deutschland/deutsch- ... 90.en.html
Samo kursevi jezika (dakle ponudjeno) za 2008,2009 > http://www.Sommerkurse-in-Deutschland.de

I na kraju odgovor na kljucno pitanje> Which Institutions foster the German Language ?
http://www.daad.de/deutschland/deutsch- ... 01.en.html
illuminated

PostPostao/la _Dame_ dana 23/10/2008 22:59

_Dame_ je napisao/la:
nina-eli je napisao/la:Evo jedna informacija iz mog iskustva: 2001. godine sam polagala njemacki jezik pri WUS-u Austria u Sarajevu i stekla Diplom Wirtschaftssprache Deutsch. Prosle godine sam upisala se na univerzitet u DE, i nijedan fakultet gdje sam se prijavila nije mi priznao tu diplomu. Zato sam prije upisa morala polagati ZOP ispit na Goethe-Institutu. Dakle, jedino sto su mi iz Sarajeva priznali bila je diploma tog instituta. Za WUS ne zele ni da cuju. Savjet, dobro se raspitaj, i sve je puno rokova. A sto se tice njemackog jezika, gramatika je teska, ali se da savladati itekako.

Nina, ako može par pitanja! Planiram upisati univerzitet u Njemačkoj sljedeće godine, tačnije na području Baden-Württemberg-a, u Freiburg-u, možda Karslruhe ili slično... Pa bih te zamolio da mi dadneš par informacija oko upisa na Njemačke univerzitete.
U decembru najvjerovatnije polažem na GI, C1 Test, pa ne znam koliko je ta diploma priznata tamo kao C2.
Takođe koja je papirologija potrebna, za vizu, za univerzitet itd...
Hvala unaprijed.

Iko par informacija? :? :-)
_Dame_

PostPostao/la nina-eli dana 24/10/2008 09:46

@dame:

ne znam tacno kakva je situacija na univerzitetu koji pominjes, ali evo par uopstenih informacija:

-sve sto ti treba vezano za upis naci ces na web stranici univerziteta, obavezno sve pregledaj. jer imaju takvu organizaciju, da sve zavrsavas preko stranice, jedino sto dokumentaciju pred upis dostavljas postom ili licno.
-sto se tice poznavanja njemackog jezika, moras imati diplomu, bez obzira da li si zavrsio srednju skolu u njemackom govornom podrucju. za upis je dovoljno da polozis DAF test. ja sam polagala C2, tj. Zentral Oberstufenprüfung jer je to najvisi stepen i jer sam zeljela imati dobru kvalifikaciju za jezik. dakle, na tebi je izbor.
-prije dolaska u DE raspitaj se za stipendiju. Pogledaj kod DAAD, zatim Bafög, itd. Obavezno se raspitaj, jer moguce je da nesto i uspijes.
-U zadnje vrijeme za strance uvode prijemni ispit. Ne znam kako je na tvom fakultetu. U zavisnosti od istog moguce je da moras polagati prijemni ispit koji polazu svi, recimo za VWL je tako, a onda jos dodatno kao stranac polazes takodje prijemni, ali mislim da je u duhu testa inteligencije. Ja recimo nisam morala polagati nijedan, ali da jesam, sve bi se odgodilo za godinu dana jer su rokovi toliko prije upisa. recimo taj test za strance se moze polagati samo dva puta godisnje, za to ima tacan rok, i puno je ranije (nekada u rano proljece) nego sam upis.
-puno toga je razlicito od pokrajine do pokrajine. recimo u frankfurtu se vise ne placa "studiengebühr". skolarina iznosi trenutno ca. 600eur po semestru. i nije lose kada je covjek ne mora platiti, dakle opet se ponavljam sve zavisi od univerziteta na koji ides. takodje, u zavisnosti od istog, neki su laksi a neki tezi. u njemackoj je trenutno popularan ranking univerziteta. sto je isti na boljem mjestu na ljestvici u to postaje tezi. a da li ce ti na kraju nesto doprinijeti to sto zavrsavas na puno tezi nacin u odnosu na onog koji fax zavrsava bez puno muke, subjektivno je. mozes potraziti ovdje na sa-x kako se hvale da im je u de superlako bilo studirati, jer je tako laaagano. da je tako lagano u cijeloj DE, vjerovatno bi onda mi kao drzava bili puno napredniji od nijemaca zato sto smo taaako inteligentni :D
-bolonja se ne primjenjuje kao kod nas. nema parcijalnih ispita. postoji jedan ispit koji mozes samo dva puta polagati. ako ga ne polozis vise nigdje u de nemas pravo studirati taj fah.
-morat ces ovjeriti svu dokumentaciju kod nas (sto je posebna prica :shock: ). ja sam isla kod notara, i sve ovjere su mi bile priznate.

eto ja se raspisah :roll:
ukratko, ima puno pozitivnih stvari kada se sve to okonca i nadje na fakultetu ovdje. zelim ti puno uspjeha ;-)
nina-eli

PostPostao/la _Dame_ dana 24/10/2008 16:58

nina-eli je napisao/la:-morat ces ovjeriti svu dokumentaciju kod nas (sto je posebna prica :shock: ). ja sam isla kod notara, i sve ovjere su mi bile priznate.

Možeš mi otprilike napisati koja dokumentacija..? ovako sam ja to zamislio:
1.Goethe-Institut C1 Diplom
2.Hochschulzugangsberechtigung( što bi kod nas trebalo da bude svjedočanstvo o završenim svim razredima srednje škole ili dopuštenje za upis na fax???)
, dalje slijedi prijava na neki fax, a u prilogu im šaljem ovo gore navedeno? Šta su tebi još tražili? Daj ŠTO VIŠE detalja molim te jer neću da zaboravim neke stvari, pa da bude razočarenja :roll: :roll:
Hvala unaprijed!
_Dame_

PostPostao/la iz dna duše dana 24/10/2008 17:37

Najbolje je da se informišeš koju diplomu ili certifikat priznaje univerzitet na koji se planiraš upisati, kao validnu potvrdu o stepenu znanja njemačkog jezika.
Bilo kako bilo, počni odmah učiti, svaki napredak, ma kako djelovao mali, će ti puno pomoći kada pođeš i zvanično da učiš njemački.
I ja bih ti preporučila za početak neki od kurseva, koji se nude kod nas. Svakako do onog stepena znanja njemačkog jezika, koje ti je potreban za studiranje u nekoj od zemalja njemačkog govornog područja trebaš više stupnjeva, odnosno viši stupanj, ne baš neki osnovni-početni ( Step by Step) i doći ćeš do potrebnog znanja.
Goethe Institut je veoma cijenjen u svijetu i oni su misionari u širenju njemačke kulture i jezika u svijetu. Ne znam koliko je kvalitetna obuka i koliko je kvalitetan kadar u Sarajevu, na tom institutu, ali mislim da oni imaju i zahtjevaju određene standarde, ma gdje da se nalaze.
iz dna duše

PostPostao/la illuminated dana 24/10/2008 17:51

_Dame_ je napisao/la:
nina-eli je napisao/la:-morat ces ovjeriti svu dokumentaciju kod nas (sto je posebna prica :shock: ). ja sam isla kod notara, i sve ovjere su mi bile priznate.

2.Hochschulzugangsberechtigung( što bi kod nas trebalo da bude svjedočanstvo o završenim svim razredima srednje škole ili dopuštenje za upis na fax???)
, dalje slijedi prijava na neki fax, a u prilogu im šaljem ovo gore navedeno? Šta su tebi još tražili? Daj ŠTO VIŠE detalja molim te jer neću da zaboravim neke stvari, pa da bude razočarenja :roll: :roll:
Hvala unaprijed!

Neke dokumente trebas naravno prevesti kod ovlastenog sudskog tumaca. Kopije na nasem jeziku uvezi i odnesi u NJem. ambasadu na salter za pravne poslove. Tamo ce ti oni ovjeriti nase kopije s jednim pecatom (sa orlicem :) i to je to. To u ambasadi mislim da ces platiti 10KM, i reci da ti ovjere kompletan spis, jer ces inace platiti 10ak KM po listu. Bolje ti je da imas na pecatu orlica, drugi je osjecaj.

Trebace ti sigurno:

Propratno pismo na njem.
CV na njem. EU format.
Svjedocanstvo srednje skole ovj. kopija + prevod
Potvrda o upisu na fax ovdje kod nas ovj kopija + prevod.
Sve potvrde od kurseva koje imas. Ako imas koji polozen ispit to je +

Toplo ti preporucujem da polozis TOEFL. To je nevjerovatno dobra stvar. Isplati se desetostruko. A ako ces sljedece godine upisivat, imas fore..
Nadam se da znas da mozes konkurisati da ti DAAD finansira studij.
illuminated

PostPostao/la aidaa_princess90 dana 24/10/2008 19:01

Eborg je napisao/la:Mozhe li mi ko objasniti kako funkcionishe sistem uchenja njemachkog jezika na Goethe-Institutu u Sarajevu i kakav je kvalitet predavanja i nauchenog?Htio bih ovo da upishem ali mi nije jasno par stvari...

Kursista sam Goethe Instituta vec negdje cirka 2 godine.Profesori su fenomenalni.Naravno njemacki jezik ces nauciti najbolje ako budes redovno ucio rijeci i gramatiku.Dakle koliko se sam budes zalagao!!princip ucenja ti je sljedeci:
Kurs imas dva puta sedmicno po dva i po sata na Goethe Institutu ili u Drugoj gimnaziji Sarajevo.Za svaki nivo ima odredjena knjiga.Na nizim nivoima imas otprilike 4 lekcije(do B1.2.),a na visim po 6 lekcija u knjizi.Iza svake lekcije radis test.Ucenje gramatike i rijeci je podjednako zastupljeno.Jako je zabavno i interesantno,ali opet napominjem ti ces njemacki nauciti onolko koliko se sam zalazes.Ne samo na kursu,nego i kod kuce moras puno uciti,jer iskreno njemacki ima toliko pravila.:).Cijena za tri mjeseca je 190 KM.Dakle imajuci u obziru da traje tri mjeseca,po dva puta sedmicno po dva i po sata,objektivno isplati se.Profesori su odlicni.ispit su poslije svakog ili svakog drugog stepena.Naravno ti mozes iduci stepen nastaviti bez obzira da li si radio ispit ili ne.Ispit placas sam i cijena je povoljnija ako si kursista.
Moj savjet ti je da odes na njihov Institut i uradis testiranje.Mislim da je testiranje kada je upisni rok,ali mozes otici i sada i pitati da li mozes uraditi testiranje.I prosto je nemoguce da za godinu dana predjes od A do C nivoa,jer svaki nivo i A i B i C ima 4 stepena.Odi do Goethea i reci im tvoje planove,oni ce ti najbolje znati pomci:D.Ako imas jos pitanja slobodno me pitaj preko pp-a.
Pozdrav
aidaa_princess90

PostPostao/la _Dame_ dana 24/10/2008 23:19

illuminated je napisao/la:
_Dame_ je napisao/la:

Hvala unaprijed!

Neke dokumente trebas naravno prevesti kod ovlastenog sudskog tumaca. Kopije na nasem jeziku uvezi i odnesi u NJem. ambasadu na salter za pravne poslove. Tamo ce ti oni ovjeriti nase kopije s jednim pecatom (sa orlicem :) i to je to. To u ambasadi mislim da ces platiti 10KM, i reci da ti ovjere kompletan spis, jer ces inace platiti 10ak KM po listu. Bolje ti je da imas na pecatu orlica, drugi je osjecaj.

Trebace ti sigurno:

Propratno pismo na njem.
CV na njem. EU format.
Svjedocanstvo srednje skole ovj. kopija + prevod
Potvrda o upisu na fax ovdje kod nas ovj kopija + prevod.
Sve potvrde od kurseva koje imas. Ako imas koji polozen ispit to je +

Toplo ti preporucujem da polozis TOEFL. To je nevjerovatno dobra stvar. Isplati se desetostruko. A ako ces sljedece godine upisivat, imas fore..
Nadam se da znas da mozes konkurisati da ti DAAD finansira studij.

TOEFL sam svakako planirao uraditi, ali ne da mi je bio na prvom mjestu. Za DAAD sam se već informisao, i potrudiću se da izganjam tu stipediju, jer studij u Njemačkoj nije nimalo jeftin... U svakom slučaju najljepša hvala!
_Dame_

PostPostao/la Eborg dana 25/10/2008 15:47

aidaa_princess90 je napisao/la:

Kursista sam Goethe Instituta vec negdje cirka 2 godine.Profesori su fenomenalni.Naravno njemacki jezik ces nauciti najbolje ako budes redovno ucio rijeci i gramatiku.Dakle koliko se sam budes zalagao!!princip ucenja ti je sljedeci:
Kurs imas dva puta sedmicno po dva i po sata na Goethe Institutu ili u Drugoj gimnaziji Sarajevo.Za svaki nivo ima odredjena knjiga.Na nizim nivoima imas otprilike 4 lekcije(do B1.2.),a na visim po 6 lekcija u knjizi.Iza svake lekcije radis test.Ucenje gramatike i rijeci je podjednako zastupljeno.Jako je zabavno i interesantno,ali opet napominjem ti ces njemacki nauciti onolko koliko se sam zalazes.Ne samo na kursu,nego i kod kuce moras puno uciti,jer iskreno njemacki ima toliko pravila.:).Cijena za tri mjeseca je 190 KM.Dakle imajuci u obziru da traje tri mjeseca,po dva puta sedmicno po dva i po sata,objektivno isplati se.Profesori su odlicni.ispit su poslije svakog ili svakog drugog stepena.Naravno ti mozes iduci stepen nastaviti bez obzira da li si radio ispit ili ne.Ispit placas sam i cijena je povoljnija ako si kursista.
Moj savjet ti je da odes na njihov Institut i uradis testiranje.Mislim da je testiranje kada je upisni rok,ali mozes otici i sada i pitati da li mozes uraditi testiranje.I prosto je nemoguce da za godinu dana predjes od A do C nivoa,jer svaki nivo i A i B i C ima 4 stepena.Odi do Goethea i reci im tvoje planove,oni ce ti najbolje znati pomci:D.Ako imas jos pitanja slobodno me pitaj preko pp-a.
Pozdrav

Hvala na savjetima... ;-) Otici cu na Institut,ne vjerujem da cu krenuti bash od A1.1. ali cemo vidjeti za chega sam... ;-)
Eborg

PostPostao/la aidaa_princess90 dana 26/10/2008 16:54

Eborg je napisao/la:
aidaa_princess90 je napisao/la:

Pozdrav

Hvala na savjetima... ;-) Otici cu na Institut,ne vjerujem da cu krenuti bash od A1.1. ali cemo vidjeti za chega sam... ;-)

Nema na cemu...sretno ti i don t worry sigurno neces pogrijesiti ako izaberes Goethe Institut!!Oni ce na osnovu tog testiranja odrediti na cemu si!!!Puno srece i veliki pozdrav :) :)
aidaa_princess90

PostPostao/la mis pigi dana 11/11/2008 22:39

Imaju dobro nastavno osoblje i sigurno se neces pokajati ako se odlucis tamo upisati. lijep pozdrav
mis pigi

caoo

PostPostao/la allma-a dana 24/04/2009 12:51

Da li ima neko ko je polagao test na GI za vizu?Ako mi moze reci kakvi su kriteriji,to jest,koji stupanj znanja zahtjeva taj test.Unaprijed zahvalna
allma-a

PostPostao/la Shirin dana 26/04/2009 18:33

Nisam polagala, ali sam čula da nije baš jednostavan...traže neko znanje i ne puštaju svakoga...
najbolje otiđi do instituta i pitaj, a imaju i svoj štand na sajmu knjiga, ja sam jučer pitala za daf test, cure mi sve baš fino objasnile, pa možeš sutra i tamo otići...
Shirin

PostPostao/la terra_incognita dana 26/04/2009 18:41

Evo ja imam C1 sa GI, mogu ti davati intenzivne časove a onda odeš tamo, platiš 70 KM i uradiš 3 testa i verifikuješ to
terra_incognita

PostPostao/la Troll_Happens dana 26/04/2009 19:55

Kad smo vec kod ovih instituta, mene interesuje ima li gdje u SA dobar kurs engleskog jezika moze ono preko ljeta za usavrsavanje, najvise konverzacija, i malo pisanje?
Troll_Happens

Sljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.