Godisnji odmor, pojasnjenje slobodnih dana...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Godisnji odmor, pojasnjenje slobodnih dana...

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 11/07/2010 12:43

Zdr,
Kratko pitanje...zaposlenik je full time (40 sati sedmicno), 5 dana se radi, 2 slobodna...
Ide na godisnji...koliko dana godisnjeg mu se broji po sedmici, a koliko slobodnih dana?
Prevashodno me interesuju slobodni dani, da li se u jednoj sedmici racunaju 2 slobodna + 5 godisnjeg, ili 1 slobodni + 6 godisnjeg?!

THNX!
chuchumbamayumbe

Re: Godisnji odmor, pojasnjenje slobodnih dana...

PostPostao/la Skyfox dana 11/07/2010 13:48

ako sam dobro razumio pitanje... ako ne radi vikendom vikend se ne racuna kao radni dan, dani godisnjeg su samo radni dani.
Zaposlenik dobije 10 dana godisnjeg, to je 10 radnih dana plus 3 vikenda ako pocne koristiti GO od ponedeljka znaci sve skupa 16 dana je slobodan
Skyfox

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 11/07/2010 13:53

Posao je u restoranu, radi 7 dana u sedmici...znači 2 slobodna pa kada te zakače u toku sedmice.
U toku godie ima 18 dana godišnjeg, a caka je u vezi ovih slobodnih dana...koliko ih se računa kao off, jedan ili dva?!
Nadam se da je sada malo jasnije?

HVALA!!!
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Skyfox dana 11/07/2010 14:12

jeste, ali nisam siguran, mislim da to funkcionise po principu dogovora sa gazadom/vlasnikom. ugl sretno
Skyfox

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 11/07/2010 17:33

Ovako je po zakonu: Ako radi osam sati dnevno u koje je uračunato pola sata pauze onda 18 radnih dana odmora poklapa i subote (u prevodu imaš 3 sedmice odmora). Ako je radno vrijeme 8 i po sati dnevno (znači u tih 8 sati nije uračunata pauza od pola sata), onda odmor ne poklapa subote pa za 18 dana odmora imaš 3 sedmice i tri dana. Naravno, to zavisi od gazde, i oni koji rade 8 i po sati mogu imati 18 dana odmora u koje se računa subota, ne krše zakon.
Alhemicarkaa

PostPostao/la interwal dana 11/07/2010 17:48

Alhemicarkaa je napisao/la:Ovako je po zakonu: Ako radi osam sati dnevno u koje je uračunato pola sata pauze onda 18 radnih dana odmora poklapa i subote (u prevodu imaš 3 sedmice odmora). Ako je radno vrijeme 8 i po sati dnevno (znači u tih 8 sati nije uračunata pauza od pola sata), onda odmor ne poklapa subote pa za 18 dana odmora imaš 3 sedmice i tri dana. Naravno, to zavisi od gazde, i oni koji rade 8 i po sati mogu imati 18 dana odmora u koje se računa subota, ne krše zakon.

Da li postoji još neki član ili zakon (osim ovog ispod) u kojem piše ovo boldirano iz tvog posta?

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20bos.htm

Clan 41.

Zaposlenik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na placeni godisnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana.
Maloljetni zaposlenik ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 24 radna dana.
Zaposlenik, koji radi na poslovima na kojima se, uz primjenu mjera zastite na radu, nije moguce zastititi od stetnih uticaja, ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 30 radnih dana.
Poslovi i trajanje odmora iz stava 3. ovog clana ureduju se zakonom, propisom kantona, kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
interwal

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 11/07/2010 18:13

interwal je napisao/la:
Alhemicarkaa je napisao/la:Ovako je po zakonu: Ako radi osam sati dnevno u koje je uračunato pola sata pauze onda 18 radnih dana odmora poklapa i subote (u prevodu imaš 3 sedmice odmora). Ako je radno vrijeme 8 i po sati dnevno (znači u tih 8 sati nije uračunata pauza od pola sata), onda odmor ne poklapa subote pa za 18 dana odmora imaš 3 sedmice i tri dana. Naravno, to zavisi od gazde, i oni koji rade 8 i po sati mogu imati 18 dana odmora u koje se računa subota, ne krše zakon.

Da li postoji još neki član ili zakon (osim ovog ispod) u kojem piše ovo boldirano iz tvog posta?

Clan 41.

Zaposlenik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na placeni godisnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana.
Maloljetni zaposlenik ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 24 radna dana.
Zaposlenik, koji radi na poslovima na kojima se, uz primjenu mjera zastite na radu, nije moguce zastititi od stetnih uticaja, ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 30 radnih dana.
Poslovi i trajanje odmora iz stava 3. ovog clana ureduju se zakonom, propisom kantona, kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.

Nemam pojma, nisam citirala zakon, iskreno, nisam ni ja našla to u zakonu, tako nam je rastumačila naša pravnica kad je ubjedila našu direktoricu da nam ne računa subote u odmor :D
Alhemicarkaa

PostPostao/la akcija007 dana 11/07/2010 18:19

ljudi ajd meni pomozite
radim na odredjeno prvi put u zivotu imam zaposlenje. od 1.5.-1.11. i produztit ce mi ugopvor na jos 6 mj

Da li ja imam u ovom trenutku pravo na godisnji odmor od dan ili dva ?

U ugovoru o radu mi pise da mi je godisnji odmor regulisan pravilnikom o radu , a u pravilniku o radu pise da tek poslije 6mj neprekidnog rada imam pravo na godisnji i da osoba koja prelazi iz firme u firmu i ima prekid u radnom stazu duzi od 8 dana i osoba do 6mj staza imaju pravo na 2 dana godisnjeg odmora .

Do sada u mojoj firmi od pripravnika niko nije trazio te slobodne dane.

2.Da li ja, od 1.11. imam pravo na 18 dana godisnjeg kojeg moram potrositi do 30.6.2011 ?*
akcija007

PostPostao/la RosaSpinosa dana 11/07/2010 18:28

.
Zadnja izmjena: RosaSpinosa; 05/11/2012 23:03; ukupno mijenjano 1 put/a.
RosaSpinosa

PostPostao/la RosaSpinosa dana 11/07/2010 18:29

.
Zadnja izmjena: RosaSpinosa; 06/11/2012 19:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
RosaSpinosa

PostPostao/la zenicablues dana 12/07/2010 00:26

akcija 007,

imaš pravo na godišnji odmor i to za svaki navršen mjesec dana rada imaš po jedan dan godišnjeg odmora, dok ne odradiš 6 mjeseci, kada imaš pravo na godišnji odmor od 18 dana. Zakon jasno kaže:

Zaposlenik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada izmedu dva radna odnosa duzi od osam dana, stice pravo na godisnji odmor nakon sest mjeseci neprekidnog rada.
Ako zaposlenik nije stekao pravo na godisnji odmor u smislu stava 1. ovog clana, ima pravo na najmanje jedan dan godisnjeg odmora za svaki navrseni mjesec dana rada, u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu.
Odsustvo sa rada zbog privremene nesposobnosti za rad, materinstva, vojne sluzbe i drugog odsustva koje nije uvjetovano voljom zaposlenika, ne smatra se prekidom rada iz stava 1. ovog clan.

POZDRAV!!!
zenicablues

PostPostao/la zgiba dana 13/07/2010 14:23

interwal je napisao/la:

Clan 41.

Clan 43. stav 3.

Ako je rad organiziran u manje od sest radnih dana u tjednu, pri utvrdivanju trajanja godisnjeg odmora smatra se da je radno vrijeme rasporedeno na sest radnih dana, ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukcije uredeno.

Dakle zakonodavac je ostavio na dispoziciju poslodavcu da ovo pitanje uredi i drugacije u svom Pravilniku o radu i zbog toga se javljaju razlicite situacije u razlicitim firmama.
zgiba

PostPostao/la zgiba dana 13/07/2010 14:32

akcija007 je napisao/la:ljudi ajd meni pomozite
radim na odredjeno prvi put u zivotu imam zaposlenje. od 1.5.-1.11. i produztit ce mi ugopvor na jos 6 mj

Da li ja imam u ovom trenutku pravo na godisnji odmor od dan ili dva ?

U ugovoru o radu mi pise da mi je godisnji odmor regulisan pravilnikom o radu , a u pravilniku o radu pise da tek poslije 6mj neprekidnog rada imam pravo na godisnji i da osoba koja prelazi iz firme u firmu i ima prekid u radnom stazu duzi od 8 dana i osoba do 6mj staza imaju pravo na 2 dana godisnjeg odmora .

Do sada u mojoj firmi od pripravnika niko nije trazio te slobodne dane.

2.Da li ja, od 1.11. imam pravo na 18 dana godisnjeg kojeg moram potrositi do 30.6.2011 ?*

Ukoliko ti je Pravilnikom o radu regulisano da imas pravo na 2 dana godisnjeg to ti je to, jer je zakon dao pravo poslodavcu da to uredi pravilnikom.

Ako ti produze Ugovor o radu za jos 6 mjeseci (bez pravljenja pauze od 8 dana!!) imas pravo na 18 dana godisnjeg, samo provjeri da li koristenje ta 2 dana do 6 mjeseci utice na koristenje 18 dana godisnjeg ili ne. Moze ti se desiti da ukoliko iskoristis ta 2 dana, da ti kazu da nemas pravo na vise (nadam se da si skontao sta hocu da kazem).
zgiba

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.