Geografija - rijeke svijeta

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Geografija - rijeke svijeta

PostPostao/la samosa dana 26/02/2011 01:35

Trazio sam po forumu adekvatnu temu ali je nisam mogao naci pa sam otvorio novu.
Treba mi neko ko je dobar u geografiji(najvece rijeke svjeta konkretno), imam referat u srijedu. Tema je naseljavanje oko vecih rijeka na svjetu tj koliko ljudi zivi u dolinama tih rijeka,kolko su te rijeke bitne za zivot tih ljudi i zasto i slicno... Ugl konkretno,tema je NASELJAVANJE. Rekla je prof da temu fulit ne smijemo :D Googlao sam ali stvarno je tesko naci na wikipediji,na Bosasnskom nema skoro pa nista , kad odem na Engleski izbaci mi preopsirno , trebace mi mjesec dana da izvucem sta mi treba. U pitanju su sljedece rijeke: Amazon,Nil,Mississippi,Kongo i Jangcekjang
Hvala unaprijed,svaka pomoc je dobro dosla :)
samosa

Re: Geografija - rijeke svijeta

PostPostao/la Sunrise00 dana 26/02/2011 01:44

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kongo_(rijeka )
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nil
pogledaj pod: povijest :lol:
vjerujem da se i za ostale moze naci nisam probala :D i bez uvrede, ja stvarno cisto sumnjam da neko ovdje ima viska vremena da radi tvoje referate :-) imala sam i ja referate pa sam znala satima prevoditi sa engleskog i izvlaciti sto mi treba, tako se ocjene zaradjuju :-)
Sunrise00
Globalni moderator

PostPostao/la samosa dana 26/02/2011 02:17

Sunrise00 je napisao/la:http://hr.wikipedia.org/wiki/Kongo_(rijeka)
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nil
pogledaj pod: povijest :lol:
vjerujem da se i za ostale moze naci nisam probala :D i bez uvrede, ja stvarno cisto sumnjam da neko ovdje ima viska vremena da radi tvoje referate :-) imala sam i ja referate pa sam znala satima prevoditi sa engleskog i izvlaciti sto mi treba, tako se ocjene zaradjuju :-)

Ako neko zna nesto o tome, moze napisati u roku 10 minuta to ovdje ili ako nadje kakav dobar link da postavi. Nisam ni ocekivao da neko pise referat ili nesto slicno..:) hvala
samosa

PostPostao/la cyprus dana 26/02/2011 02:41

Ja se nadam da ti ovom može šta pomoć - karta gustine slivova najvećih rijeka u svijetu

slika
cyprus

PostPostao/la bokakotorska dana 26/02/2011 23:36

samosa je napisao/la:Trazio sam po forumu adekvatnu temu ali je nisam mogao naci pa sam otvorio novu.
Treba mi neko ko je dobar u geografiji(najvece rijeke svjeta konkretno), imam referat u srijedu. Tema je naseljavanje oko vecih rijeka na svjetu tj koliko ljudi zivi u dolinama tih rijeka,kolko su te rijeke bitne za zivot tih ljudi i zasto i slicno... Ugl konkretno,tema je NASELJAVANJE. Rekla je prof da temu fulit ne smijemo :D Googlao sam ali stvarno je tesko naci na wikipediji,na Bosasnskom nema skoro pa nista , kad odem na Engleski izbaci mi preopsirno , trebace mi mjesec dana da izvucem sta mi treba. U pitanju su sljedece rijeke: Amazon,Nil,Mississippi,Kongo i Jangcekjang
Hvala unaprijed,svaka pomoc je dobro dosla :)

Ako je bas te reke navela onda je htela podelu ovog tipa:

Nil i Jang ce - kao dve doline koje su gusto naseljene i dobro eksploatisane vec vise hiljada godina. Obe su predstavljale i dalje predstavljaju glavna privredna podrucja zemalja u kojima su....

Amazon i Kongo – obe u novom svetu, obe u zarkom pojasu, klimatski uslovi otezavajuci. Naseljenost slaba, privredno pocinju dobijati na znacaju tek u XX veku.....
Razlika od Misisipija koji je isto u novom svetu je da Afrika nije kolonizovana u smislu S Amerike, razvoj tece sporije...

Misisipi (sa Misuri jem) je takodje u novom svetu ali sa anglo saxonskim background om (autohtono stanovnistvo je prakticno iskorenjeno) i pratecom privrednom aktivnoscu – Pitsburg, Sinsinati, Mineapolis. Otawa, Sent Luj, Memfis, Nju Orlean.
Njegova – njihova - dolina nije privredno srediste SAD - Kalifornija i Istok su i dalje daleko ispred ali apsorbuje sjajno manje vise sve ostalo...

Znaci stara i nova naseljenost + malo klime i prirodnih odlika + malo kolonizacije razlicitog tipa i imas 5+.
Mape skini sa googla..
bokakotorska

PostPostao/la Chmoljo dana 26/02/2011 23:50

eh da sam ja imao wiki i net u osnovnoj i srednjoj :-) :-) :-)

i kad je došao internet, onda je opet bio dial up, pa si samo mogo bezobrazne slike gledati :roll: pa sam moro moljakati knjige, kopirati, prepisivati...

elem, parola je, snađi se. ko što tebi neko postavi link, tako si ga i ti mogao iskopati. nauči se istraživati :-)

tema ćao 8-)
Chmoljo
Forum administrator

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.