Gen. Dudak

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

PostPostao/la DONY dana 09/08/2006 21:21

mostarac (citat):

Krajisnici su hiljadu puta dokazali da su moralne nule i stoka pa ne znam sto bi se neko sekirao oko te bagre koja se i u ratu razracunavala izmedju sebe. Ionako sve sto valja je otislo van Krajine. Ostao je samo zadnji talog. Naravno ima i nekoliko casnih izuzetaka ali tanko.

Od tebe raznih bljuvotina,ali ovo je vrhunac.Bili iso to rekao i za 70% Mostaraca koji su pobijegli sirom svijeta i sada navracaju iz diaspore i pune kafane u zapadnom Mostaru.Stidi se !!
DONY

PostPostao/la sarkić ajid-paša dana 09/08/2006 22:41

Prvo da kazem da se javljam iz Bihaca i gledao sam snimke na TV.
Tu postoje dvije vrste snimaka,sa Buzimskog ratista i snimak Dudakovica u prodoru oko Petrovca.
Snimak oko Buzima nepobitno dokazuje da su pojedinci napravili ratni zlocin jer su pred kamerama zaklali zarobljenika,to niko nece moci demantovati i kao dokaz sluzi ubistvo jednog vojnika.
Medjutim snimak Dudakovica po meni nedokazuje nista.Obzirom da sam bio tu u to vrijeme i da je izvrsen proboj neprijateljske linije u dubinu do 100 km preko Petrovca i dalje prema Kljucu ja neznam kako neko zamislja takav proboj osim udarom sile i svim sredstvima.Mi tad nismo mogli znati sta se krije iza koje kuce ili grma,to je proboj u dubinu i sve je sumnjivo,nije to pozoriste da igramo balet,prema tome sve se i tuce svim sredstvima.
Na snimcima Dudakovica nema civila,to je klasicna vojna operacija za osvajanje teritorije.
Ovde je pitanje komandne odgovornosti Dudakovica al je logicno da on ni teoretski nije mogao biti na svim frontovima i gledati sta se radi.Peti korpus je tad udario po sirini fronta od 200 km i sad nek neko objasni kako je dudakovic mogao biti kod Petrovca i gledati kako Hamze kolju jednog zarobljenika u Buzimu,udaljenost 150 km.
Po mom misljenju Dudak nece odgovarati jer sudom se moze dokazati da nije kriv,pojedinci koji se vide na snimku vjerovatno hoce.
sarkić ajid-paša

PostPostao/la Nosferatu dana 10/08/2006 01:24

The Man je napisao/la:
DONY je napisao/la:The Man zar te nije stid poslije svega davati takve kostatacije,ali se neces sigurno na kraju nakon "raspleta situacije radovati"radovati.

Samo budala može misliti, da je kod nas sve čisto ko suza! pa pogledajte samo obračune unutar struktura za vrijeme i poslije rata, od Sefera pa nadalje...

Šta vam je ba ljudi, nisu ovo filmovi Rambo, Povratak otpisanih i slično...

U mojoj ulici su srbi vazda bili meta maltretiranja, civili koji su ostali...neki su i glave izgubili...a to je i logično u ratu,razumljivo...neko izgubi babu, brata, sestru pa se iskali na ovim što su ostali...ceh je platio onaj srbin što je ostao u gradu a ne onaj na brdu.

Samo polako. Ne sam Safete.

Prvo - kod cehova - ceh cetnicki - nigdje nije naplacen, jos uvijek je na teku. Jedan pisu - a 1000 pamte, da zaborave. Za sad je njihov jedini zlocin - Srebrenica. Ispade da zlocin - se ne moze vrsiti na zivom covjeku. Ko je prezivjeo - njemu nisu - nista ni duzni, niti su mu sta oko glave rabotali. Riba se cisti od glave. A zlocini od pocetka rata. Medjunarodna zajednica nije nista ucinila cijeli rat - da i jedan jedini zlocin kazni - na bilo koji nacin - pa je doslo vrijeme da ljudi uzimaju pravdu u svoje ruke. I neka su je uzeli jer do danasnjeg dana - to je jedina pravda dodjeljena. Ako je dodjeljena na 10 pogresnih da bi se kaznio 1 pravi - drugog nacina nije bilo. Ovdje govorim o Srbima iz RS. Koje god ostao u Sarajevu - a bio Srbin i sam je dva rata vodio, takve ljude reshpektujem vise od sebe - ukoliko nisu sljegli u RS cim se ukazala prilika da spoje dushu sa tijelom.

Drugo - i ti bi mogao u zatvoru zavrsiti jer nisi te Srbe stitio - od nasrtaja "raje iz ulice". Stoga - mislim da je doslo vrijeme da uzmes i sam sebe prijavis kao covjeka koji je bio svjedok, nije ucino nista i nije ni posvjedocio o onome sto je vidjeo - pravno-legalnim strukturama pa neka i tebe uzmu u obzir, zlu ne trebalo, ako nestane dovoljno pravdenih.
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la rpg dana 10/08/2006 01:51

rpg je napisao/la:
Datum: 09.08.2006
Rifet Dolić, predsjednik Demokratske narodne zajednice

V. POPOVIĆ

Rifet Dolić: Atifu Dudakoviću se mora suditi
Rifet Dolić, predsjednik Demokratske narodne zajednice, uvjeren je da će general Atif Dudaković, ratni komandant Petog korpusa Armije RBiH, odgovarati pred pravosudnim organima BiH za počinjene zločine nad srpskim i bošnjačkim narodom.

Vjeruje da će Haški tribunal domaćem pravosuđu ustupiti svu potrebnu dokumentaciju koja svjedoči o svirepim zločinima koje su po njegovom naređenju počinili Dudakovićevi podređeni.
"Spisak Dudakovićevih zločina je dug. On je uvodničar ratnih sukoba na svim stranama u BiH. Lično je naredio početak međumuslimanskog sukoba u Cazinskoj Krajini. Sva odgovornost za zločine prebačena je lažno na Fikreta Avdića Babu. Sada je trenutak da se spozna istina", kaže Dolić.

NN: Kako komentarištete video-snimak strijeljanja srpskog zarobljenika napodručju Dvora na Uni i video-snimke na kojima Dudaković izdaje naredbe o spaljivanju srpskih sela na području Bosanske Krajine u septembru 1995. godine?
DOLIĆ: Zločin se ne može osporiti, jer snimci najvjerodostojnije svjedoče o tome. Nisam iznenađen tim snimcima već činjenicom da se do sada ništa nije preduzimalo iako smo te snimke još 1999. godine predali Uredu Haškog tribunala u Sarajevu. I ne samo te snimke, već i audio zapise koji dokumentuju da Dudaković naređuje ispaljivanje jedne tenkovske granate na civile u Pećigradu od koje je poginulo šestoro ljudi.
Imamo i izjave 200 ljudi koji su na svojoj koži osjetili zločine ili su bili svjedoci zločina. Tada smo podnijeli i krivične prijave protiv 13 ljudi na čelu sa Alijom Izetbegovićem, ali do danas nismo dobili odgovor dokle je stigla istraga. Čudi nas da se za navodne zločine u Cazonskoj Krajini činila odgovornim samo jedna strana - Narodna odbrana Zapadne Bosne iako su činjenice govorile potpuno drugačije.
Mi smo dostavljali dokaze o stravičnim zločinima koje su činili pripadnici Armije BiH i osobno Dudaković, ali nije bilo spremnosti ni od međunarodne zajednice, ni od domaćeg pravosuđa da se ti zločini rasvijetle.
Ipak, vjerujem da će Haški tribunal sada objaviti dokaze do kojih je došao i koji nesumnjivo govore u prilog tome da su postrojbe Armije BiH na čelu sa Dudakovićem i drugim komandantima počinili ratne zločine na ovom prostoru. Dudaković treba da odgovara za zločin počinjen i nad srpskim i bošnjačkim stanovništvom.

NN: Vjerujete li da su ti dokazi dovoljni za pokretanje istrage i podizanje optužnice protiv generala Dudakovića?
DOLIĆ: Jasno je da Haški tribunal neće voditi taj proces, ali je sigurno da će odgovarajuće domaće institucije podići optužnicu i da će im Hag ustupiti materijale i dokaze koje posjeduje za zločine koje su počinile Dudakovićeve postrojbe. Pravosudni organi BiH treba da budu svjesni da pred sobom imaju čovjeka koji je odgovoran za monstruozne zločine i za stradanja i Bošnjaka i Srba.
Međutim, Dudakoviću je mjesto u Hagu. Iako se zločin ne može mjeriti prema količini jasno je da u Hagu ima ljudi koji su počinili mnogo manje zločine u odnosu na Dudakovića. Na Sud BiH gledam s velikim nepovjerenjem, jer su domaće sudije još pod političkim pritiskom.

NN: Dudaković odbacuje navode da je kriv za zločine ističući da je riječ o medijskom ratu uperenom protiv njega?
DOLIĆ: Ne želimo okrivljivati nikog prije nego se to dokaže, ali imamo dokaze da je Dudaković izvršio ratne zločine i direktno i kao komandant jedinice koja je izvršavala te zločine. Imamo puno dokaza za zločine počinjene i prema pripadnicima Narodne odbrane Zapadna Bosna, ali i drugih vojnih formacija koje su bile u sukobu sa Dudakovićevim postrojbama. Začuđujuća je pristrasnost i nespremnost da se ti dokazi provjere i procesuiraju.
Spisak Dudakovićevih zločina je dug i on je lično naredio početak međumuslimanskog sukoba u Cazinskoj Krajini i otvaranje vatre po civilima. Dudaković je uvodničar ratnih sukoba na svim stranama i čovjek koji je uistinu dirigovao žestinu sukoba u BiH.

Babo nije kriv

NN: Ko je odgovoran za žrtve u sukobu vojske Fikreta Abdića i snaga kojima je komandovao Atif Dudaković?
DOLIĆ: Optužili su Avdića, ali sva odgovornost za zločine je na Dudakoviću. Bilo kakvo prebacivanje odgovornosti na Avdića nema smisla. Avdiću su stavljena na teret četiri navodna ubistva s kojima on nema veze i za koja su odgovorni sasvim drugi ljudi. I danas po Velikoj Kladuši slobodno šetaju ljudi koji su počinili monstruozne zločine. I u političkom životu ima ljudi koji su naređivali i činili zločine. Suljo Karajić Hodža je počinio 11 najmonstruoznijih ubistava i bez obzira na dokaze slobodan je i susreće se sa djecom svojih žrtava. Za njega i njegove zločine znaju svi ratni komandanti Armije RBiH, a među njima i onaj glavni - Dudaković, ali svi ćute i prave se kao da zločina nije ni bilo. Dudaković je naređivao ubistva i strijeljanja Srba u Bosanskom Petrovcu i pripadnika Autonomne Pokrajine Zapadna Bosna.
Avdić je odstranjen iz političkog života kako na vidjelo ne bi došle mnoge istine koje su se dešavale i u vremenu koje je prethodilo ratu, i u ratu i nakon rata.

I ne samo te snimke, već i audio zapise koji dokumentuju da Dudaković naređuje ispaljivanje jedne tenkovske granate na civile u Pećigradu od koje je poginulo šestoro ljudi.
rpg

PostPostao/la DiplomataSaSela dana 10/08/2006 02:58

mostarac je napisao/la:. Krajisnici su hiljadu puta dokazali da su moralne nule i stoka .

Vala od tebe gore stoke nema
DiplomataSaSela

PostPostao/la danas dana 10/08/2006 03:07

mostarac je napisao/la:. Krajisnici su hiljadu puta dokazali da su moralne nule i stoka .

e sto mi nisi na dohvat ruke, da ti svezem koju vaspitno-obrazovnu preko usiju... :oops:

a naso se hercegovac upirat prstom.... :-) koji crnjak :D :oops:
danas

PostPostao/la hrabren miloradovic dana 10/08/2006 06:12

Za ovo treba da neko lezi i to dugo,ovde je sve jasno.
P.S. Zlocin koji su uradili Srbi je mnogo veci, ali nema zivota bez pune istine, svi su koleteralna steta, prosta narodna bezsmislica...ohh
Niko nemoze ispravi sta je ucinjeno,mi Srbi smo se ogresili o braci Bosnjacima i nema nazad tu smo gde smo.
Ima ljudi sasvim dovoljno za "NE MRZETI" koje treba voleti same po sebi.
hrabren miloradovic

PostPostao/la Nosferatu dana 10/08/2006 06:41

Prethodnik Rifeta Dolica - predsjednika DNZ je bio Ibrahim Djedovic. Djedovic je bio numero duo iza Babe.

Evo i o njemu malo iz BH Dana.

ZA RAT MEDJU
BOSNJACIMA KRIV JE PETI KORPUS

Razgovarale: Vildana Selimbegovic i Sandra Ibrahimovic

DANI: Gospodine Djedovicu, da li ste Vi ili Vlada Autonomne pokrajine Zapadna Bosna odgovorni za otvaranje logora u kojima su maltretirani protivnici Abdicevih ideja?

DJEDOVIC: Postoji moja naredba gdje doslovce pise: “Na osnovu ukazane potrebe a u cilju sprecavanja protuzakonitog lisavanja slobode gradjana zabranjujem zatvaranje bilo koga bez prikupljenih materijalnih i verbalnih dokaza o ucinjenom djelu”.

DANI: Dakle, Vi ste se tim cinom suprotstavili Vladi AP ZB?

DJEDOVIC: Ja sam kao covjek tim cinom pokusao dovesti sve radnje u sklad sa zakonom. I nije samo rijec o toj naredbi. Postoji jos devet drugih informacija s ciljem da se ljudi ne privode, da se ne svete komsijama, prijateljima, da se jednostavno to vrijeme i splet okolnosti ne koristi za licne razracune i obracune. Nazalost, toga je bilo. Ali ja sam tim naredbama pokusao da se prema svakom covjeku odnosi iskljucivo na osnovu cinjenica i argumenata. I mnogi drugi dokumeneti govore o mojim nastojanjima da pravosudni organi vlasti, u ubrzanoj proceduri licima koja su izolovana utvrde da li ima elemenata za krivicno gonjenje.

DANI: Da li se to odnosilo i na logore koji su postojali na prostoru autonomije?

DJEDOVIC: U prvoj autonomiji je postojao taj sabirni centar Drmeljevo i moje akti i naredba su se odnosila upravo na lica koja su zatvarana u taj sabirni centar.

DANI: Vi to zovete sabirni centar, a mi logor.

DJEDOVIC: To je vase pravo.

DANI: Kako danas gledate na rat koji je vodjen protiv Petog korpusa o kojem mnogi strucnjaci imaju visoko misljenje zbog povrsine teritorije koju su oslobodili?

DJEDOVIC: Nisu oni oslobadjali, to su samo price. Recite mi koje je mjesto oslobodjeno?

DANI: Sanski Most.

DJEDOVIC: Nije tacno. Oslobodjen je u zavrsnoj operaciji, a sve je dogovoreno pet mjeseci ranije.

DANI: A Kljuc?

DJEDOVIC: Ista stvar - zavrsna operacija. Sve je dogovorao americki vrh, Evropska unija i predstavnici Bosnjaka, Srba i Hrvata, pet mjeseci ranije.

DANI: Samo jedna opaska: Amerika i evropski vrh je dogovarao da ce Srebrenica biti demilitarizovana zona, pa je enklava ipak pala.

DJEDOVIC: Upravo zato. Na tom dogovoru je postignuta podjela teritorije, omjer 49:51, sest ili sedam mjeseci prije Dejtonskog sporazuma. To je vec uvod u Dejtonski sporazum gdje je receno gdje ce sta biti.

DANI: Da li mislite da je rat izmedju jedinica Petog korpusa i onih koji su se borili za Autonomiju bio potreban?

DJEDOVIC: U javnosti BiH je strasno puno pogresnih informacija o tom ratu. Jedinice Narodne odbrane AP Zapadna Bosna nijednim dokumentom nisu planirale sukob. Uostalom, i delegacija komande Petog korpusa je prisustvovala proglasenju AP ZB. Aplaudirala je u prvom redu. Mislim da je tu delagiciju vodio pukovnik Dervisevic. Postoji video snimak i mozete se sami uvjeriti. Svi su podrzavali autonomiju kao rjesenje, ukljucujuci i komandu korpusa. Ramiz Drekovic je svaki drugi dan bio kod Fikreta Abdica na rucku ili veceri. I na samom proglasenju autnomije bila je ta ekipa. Skupstina okruga je 13. septembra 1993. donijela odluku o prihvatanju inicijative proglasenja autonomije kao privremenog oblika organiziranja. Zbog politickih razloga to novo rukovodstvo je osnovalo sopstvenu stranku i organiziralo skup osnivaca. Doslo je oko 30.000 ljudi. Ali u medjuvremenu je vec stigla naredba, ne znam od koga, da se sprijeci da narod dodje na taj skup. I pocelo je izbacivanje iz autobusa, iz kamiona, sve se cinilo da ljudi ne dolaze. U toku trajanja skupa mi smo dobili informaciju da su jedinice Petog korpusa krenule u Kladusu sa jedinom pragom koja je bila u korpusu. Ta informacija je prenesena ljudima i oni su krenuli njima u susret. Zaustavili se na Johovici i Skokovima. No, Peti korpus je dobio naredbu da po svaku cijenu mora uci u Kladusu. I narod se tome suprotstavio. Poceli su pucati. Bio je tu jedan novinar Reutersa koji je sve to snimao. Ali ga je uhapsio Peti korpus. Jedinice Narodne odbrane su nastale tek cetvrtog oktobra ’93 godine kao rezultat ovoga sto sam prethodno rekao.

DANI: Da li Vi zaista smatrate da je sve to bili potrebno?

DJEDOVIC: To nije bilo potrebno, ali vam govorim tome o kako je nastala Narodna odbrana.

DANI: Da, ali je u tom sukobu poginulo preko 1.000 ljudi?

DJEDOVIC: Gledano s moje strane nije bilo potrebno, ali odgovor na to pitanje vam mora dati onaj ko je naredio da se upotrijebi sila.

DANI: Ili onaj ko je naredio da se oformi AP Zapadna Bosna?

DJEDOVIC: Ispricao sam vam kako je sve pocelo. Npr. ako sad nas dvoje ovdje nesto dogovaramo, slozimo se oko svih stvari, zajednicki planiramo realiziaciju. I na kraju odjednom se razidjemo i ja vas napadnem. Kako onda gledati na to?

DANI: Dakle Vi tvrdite da je izmedju Alije Izetbegovica i Fikreta Abdica dogovoreno formiranje autonomne pokrajine?

DJEDOVIC: Ne mogu tvrditi da je dogovoreno. Ispricao sam vam kako su se stvari odvijale, iz sata u sat. A ko je stajao iza koje odluke i kako, to masi naroda nikada nece biti jasno. U toj situaciji neko se zatekao na jednoj poziciji, neko na drugoj i nazalost sve se odvijalo uz zrtve. Mi smo i tada pozivali, imaju dokumenti o tome, da se dodje iz Sarajeva i razgovara o prevazilazenju sukoba. Nikom ni danas nije jasno sta se zapravo desilo jer do jednog momenta smo sve slozno radili i odjednom se jedan dio povlaci i pocinje tuci. Zeljeli smo objasnjenje iz Sarajeva za to, ali umjesto objasnjenja oni su slali jedinice da i dalje napadaju.

DANI: Dakle, Vi ne smatrate da je Fikret Abdic u Kladusu dosao s prevashodnim ciljem da ostvari svoju personalnu vlast nad BiH?

DJEDOVIC: Ne vjerujem u to. Bio sam u Kladusi kada je dosao Fikret Abdic. Prva stvar koju je uradio je okupljanje svih jedinica i njihovo ukljucivanje u Korpus. I sve se zajednicki dogovaralo. Rekao sam vam da je komandant korpusa Drekovic svaki drugi dan bio kod Abdica, zakljucno sa proglasenjem autonomije. Kompletno financiranje vojske, odnosno odbrane tog podrucja je vrseno zahvaljujuci tome sto je dolazak Abdica otvorio ekonomski koridor sa francuskim bataljonom. Sve potrebe koje je imala komanda korpusa su dolazile putem tog bataljona. Govorimo samo o hrani. Dakle, potrebe su zadovoljene putem tog koridora i prvo su dijeljenje komandi korpusa, odnosno njihovoj logistici. Mislim da je Becir Sirovina bio pomocnik komandanta za logistiku. Snabdijevane su i trgovine, dijeljenje su plate borcima u Korpusu i taj je sistem funkcionirao non-stop, ukljucujuci i 93. sve do kobnog datuma. I na osnovu tog ponasanja ja ne mogu zakljuciti ono sto vi govorite.

DANI: Cinjenica da se Abdic sastajao svaki drugi dan sa gospodinom Drekovicem nije neki strasan pokazatelj jer se, koliko je nama poznato, gospodin Abdic u to vrijeme sastajao i sa vodjom pobunjenih hrvatskih Srba Milanom Marticem?

DJEDOVIC: Nije.

DANI: Kad se poceo sastajati sa Marticem?

DJEDOVIC: U to vrijeme Abdic se sigurno nije sastajao sa Marticem. Sastajao se samo sa Drekovicem. Inace, taj prvi susret Abdica i Martica, koji je sporan, je zapravo vrlo lose interpretiran. Nakon pada prve autonomije mi smo posli u izbjeglistvo. Bilo nas je izmedju 50 i 60 hiljada. Srbi, koji su kontrolirali dio Hrvatske su nas propustili da prodjemo. Tada je bila ona UNPAH zona izmedju Hrvata i Srba u Hrvatskoj. Ostali smo u toj zoni, ali tu nije mogao stati sav izbjegli narod. Zbog toga je dio naroda prebacen u Batnogu, to je farma sa 24 hale. Nedostajalo je svega, posebno kruha. Tada je Abdic, koliko ja znam, stupio u vezu sa Marticem, ali samo zbog pokretanja rada pekara kako bi se ljudima obezbijedila hrana.

DANI: Da, ali je u tome casu saradnja sa vojskom koja je napadala BiH direktno isla u prilog onima koji su tvrdili da je ovdje gradjanski rat?

DJEDOVIC: Nema tada saradnje sa vojskom, nema ni ratovanja.

DANI: Onda je saradnja tek uspostavljena?

DJEDOVIC: Ako hocete stvari gledati onda moramo poci hronoloskim redom.

DANI: Otkud Vi ’95 na smotri Marticeve vojske u Kninu?

DJEDOVIC: Opet se vracamo na pricu o pokretanju rada pekara kako bismo obezbijedili hranu nasim izbjeglicama. Vi pitate - otkud dijalog sa Marticem. U tom periodu se sa Marticem sastajao sve i jedan funkcioner svijeta, jer je Martic jednostavno odlucivao na tom teritoriju. Nas na desetine hiljada iz autonomne pokrajine smo se nasli na tom podrucju i morali smo barem obezbijediti kruh tim ljudima. I to je rezultat toga. Ja u Kninu nisam bio vojno angaziran. Radio sam kao zamjenik generalnog direktora Agrokomerca. Uvozio sam robu iz Italije preko beogradskog Agrokomerca za potrebe pokretanja proizvodnje Agrokomerca Velika Kladusa. I po tom sam osnovu bio tamo.

DANI: Utoliko vise, sta ce posrednik u uvozu na vojnoj smotri i onda sa pukovnika Zulovicem?

DJEDOVIC: Znam o kome se radi. Mislim da sam bio sa njim toliko vremena koliko i ovdje sa vama.

DANI: Postoji tvrdnje da je on po direktnom nalogu iz Beograda stigao do AP pokrajine Zapadna Bosna i to po odredjenim zadacima i naredjenjima?

DJEDOVIC: Razlog i motive njegovog dolaska ne znam. Samo znam da i danas, koliko sam ja cuo, radi kao nastavnik u vojnoj skoli u Zenici.

DANI: Slazete li se s tezom da je stvaranje Autonomne pokrajine produzila bosanski rat za barem godinu dana?

DJEDOVIC: Ne! Ta politicka orijentacija je prva ponudila mogucnost da stane rat, jer je jedan od prvih ciljeva autonomije bio - uspostava mira.

DANI: Uspostava autonomije je u tome casu znacila otvaranje fronta i stvaranje dokaza da je u BiH gradjanski rat.

DJEDOVIC: Ne. Ali vi imate pravo na misljenje. Ja cu opet ponoviti da je autonomija nastala uz punu podrsku svih vojnih i civilnih struktura vlasti. I ta saglasnost je odjednom prekinuta. Necijim naredjenjem. Bio bih najsretniji da se organizira jedna naucna rasprava svih relevantnih naucnih, vojnih, politickih, medjunarodnih, nezavisnih i dr. udruzenja i da se razgovara o autonomiji. Tada ce se objektivno sagledati svi elemnti – dotok naoruzanja, opremljenost ljudi i glad na tom prostoru. Cijena brasna u to vrijeme bila je 700 – 1.000 DM. Vrlo je malo ljudi bilo u stanju obezbijediti djeci minimum. Nas je cilj bio pokrenuti proizvodnju i vjerujte da smo bili dogovorili prve konvoje za Tuzlu, Zenicu, Sarajevo...

DANI: Gospodine Djedovicu, zasto se niste stavili na raspolaganje ARBiH?

DJEDOVIC: Ja sam ’91 godine radio u Skoplju kao oficir JNA na aerodromu Petrovec. Supruga mi je diplomirani veterinar i radila je kao republicki veterinarski inspektor. Imali smo stan i obecanje makedonskih vlasti da ce supruga zadrzati svoj posao, a da ce se meni obezbijedi odgovarajuce mjesto na univerzitetu ili slican posao u skladu sa mojom strucnom spremom. Oboje smo odbili jer smo zeljeli doci u BiH. Odluku smo donijeli polovicom ‘91. Uzeo sam godisnji odmor i dosao u rodnu Kalesiju. Isao sam od vrata do vrata po Kalesiji, Sarajevu i Tuzli trazeci bilo kakvu vrstu angazmana. Medjutim, na moje veliko razocarenje, niko nije htio cak da razgovara. I kad smo vec zadnju nadu izgubili, pokusali smo sa Predsjednistvom BiH. Jednog jutra otisao sam do Predsjednistva i zatrazio kratki razgovor sa Izetbegovicem ili Abdicem. Tog dana niko od njih nije imao vremena da nas primi. Ja sam insistirao kod sekretarica i primio me je Fikret Abdic, odnosno Isak Deljanin, njegov sef kabineta i savjetnik za ekonomska pitanja. Razgovarali smo dva sata i prezentirao sam mu svoju dokumentaciju. Potom se pojavio Abdic i rekao da mi nikakav angazman ne moze obezbijediti u Sarajevu vec samo u Kladusi. Tamo sam se petog novembra ’91 preselio sa suprugom i djecom i vec sutra sam se javio Mirsadu Veladzicu, tada predsjedniku Izvrsnog odbora opcine Velika Kladusa. Pogledao me je i rekao - vi nama ne trebate, idite onome ko vas je doveo. Razocaran, otisao sam u upravu Agrokomerca i postavljen sam za direktora transporta. Taj sam posao obavljao do napada na Krupu u aprilu ’92 godine. Ponovo sam otisao u opcinski sekretarijat narodne odbrane i stavio se na dispoziciju. Rekli su mi, znamo gdje si, ako zatrebas zvat cemo te. I kada je Murat Sabanovic govorio o dizanju brane u Visegradu ja sam otisao u sekretarijat narodne odbrane, odnosno u stab TO-a gdje su mi rekli - ako zatrebas potrazit cemo te. Od tada se vise nisam javljao.

DANI: Zasto mislite da bi autonomija, da je zazivjela, zaustavila rat?

DJEDOVIC: Smatram da je ta ideja zazivjela da bi najdalje za pola godine u BiH prestala oruzana dejstva i da bi se u svim podrucjima vrlo brze i lakse dogovaralo oko privrednog uvezivanja. Uostalom, Srbi su u vrijeme nastajanja autonomije kontrolisali 74 odsto teritorije BiH. Znaci, njima je rjesenje problema u tom momentu bilo zaustaviti rat. Ako se sjecate oni su vec krajem ’92 ili pocetkom ’93, ne smijem se zakleti, ukinuli ratno stanje, jer su svoje ciljeve, ili vecinu svojih ciljeva, ostvarili samim pocetkom tih nesretnih zbivanja u BiH. Oni su bili spremni da razgovaraju. Mi imamo kartu autonomije koja podrazumijeva Bihac u autonomiji, Petrovac u autonomiji, Krupu i niz drugih teritorija koje su zavrsnim operacijama dosle, istina silom, u Unsko-sanski kanton. Mislim da su oni bili spremni, i njima su bile jasne namjere svijeta vec ’93, da se konflikt razrijesi bez pobjednika, podjelom teritorija.

DANI: Pod optuznicom da ste pocinili ratne zlocine uhapseni ste sedmog maja 1996. u holu federalnog parlamenta. Da li ste prije toga znali da ste osumnjiceni za ratne zlocine i da Vam se sprema hapsenje?

DJEDOVIC: Uhapsen sam u Parlamentu cekajuci pauzu za rucak. To je bio moj cetvrti dolazak u Sarajevo. Nisam znao da cu biti uhapsen jer sam prije prvog dolaska u Srajevo dobio cvrste garancije ureda Visokog predstavnika i clana Predsjednistva BiH Izetbegovica da mi se garantira sigurnost i nesmetan rad u parlamentu. Kada sam poslije ponovio taj zahtjev za drugi dolazak u Sarajevo, dobio sam odgovor da su jednom date garancije konstantne.

DANI: No, garancija je istekla tog sedmog maja?

DJEDOVIC: Da, i to nisam znao. U holu Parlamenta prisli su mi policajci obuceni u civlnu odjecu. Izolovali su me od ostalih poslanika, uzeli me ispod ruke, i rekli – podjite sa nama. Na moje pitanje zasto, odgovorili su da cu brzo saznati. Izveli su me iz hola federalnog parlamenta i kombijem me prevezli u Dom policije. Tu sam boravio cetiri sata. Niko mi nista nije govorio - ni zasto sam uhapsen, ni sta se sa mnom planira, ni sta cekam… Nakon ta cetiri sata po mene su ponovo dosli isti ljudi i vratili me nazad u Skupstinu FBiH. Odveli su me u prostoriju u kojoj su me cekali zamjenik visokog predstavnika gospodin Steiner, pomocnik visokog predstavnika, sef odjela za ljudska prava Pegy Hicks, sef IPTF-a i drugi medjunarodni predstavnici. Steiner mi je objasnio da sam uhapsen zato sto sam optuzen za ratne zlocine. Odmah sam mu rekao – hocu u Haag. Medjunarodni predstavnici su mi obecali da ce provjeriti da li je Haag zainteresiran za moje krivicno gonjenje. Nakon obracanja prisutnim u skupstini izasao sam. Ganic me je poslije toga izveo iz federalnog parlamenta, drzeci me ispod ruke. Dok me je vodio objasnio mi je da me na izlazu ceka policija. Odevezen sam u Holiday Inn i zatvoren u sobu 906. U toj sobi su me cekali pripadnik FMUP-a, IPTF-a i prevodilac, ispred vrata jos dva pripadnika federalnog MUP-a. Tu sam boravio 48 sati. Posjetio me je Steiner dva puta i rekao mi da Haag nije zainteresiran da me krivicno goni. Pretpostavljam da je tu dobru ulogu odigrala gospodja Vasvija Vidovic koja je sa djelatnicima AID-a uspjela izdejstvovati saglasnost Haaga da mi se sudi u BiH.

DANI: Bili ste optuzeni za ratni zlocin. Kojim je dokazima sud raspolagao?

DJEDOVIC: Imali su izjave nekolicine ljudi iz sabirnih centara. Sve sto se desavalo u tim sabirnim centrima je pripisano meni. Inace jos dok sam radio u federalnom parlamentu meni je sudjeno u Bihacu. Kad sam o tome razgovarao sa ministrom Hebibom i nekim ljudima iz SDA oni su mi rekli da ce se to sve smiriti. Mene niko nikada iz Bihaca cak i nije pozvao na to sudjenje. No, nisam pridavao znacaj tome jer sam dobivao garancije i od samog Izetbegovica. Kantonalni sud u Bihacu je tada bio pod utjecajem bivseg guvernera Veladzica o cijem ce se liku i djelu ja vjerujem tek govoriti. Meni je prica skrojena u Bihacu i ubjedjen sam da su sve stvari montirane.

DANI: Sta znaci montirane?

DJEDOVIC: Recimo neki iskazi svjedoka.

DANI: Koliko je bilo svjedoka optuzbe?

DJEDOVIC: Bilo ih je 65. Selekciju svjedoka vrsio je AID. U vrijeme istrage meni nije bilo dozvoljeno da prisustvujem saslusavanju tih ljudi sto je protuzakonito. Nije mi dozvoljeno ni da se sastanem i razgovaram sa svojim advokatima, Senkom Nozicom i Martinom Raguzom. Mojim advokatima cak pet mjeseci nije bilo dozvoljeno da pogledaju sta ima u spisu. Tek pod pritiskom medjunarodne zajednice dozvoljeno im je da pogledaju spis. Istraga je trajala sest mjeseci. Poslije toga dignuta je optuznica sa 11 tacaka. Ukratko - stavljeno mi je na teret sve sto je ikad iko napravio za vrijeme Prve ili Druge autonomije: da sam ja naredio da se civili i vojska zatvore, da se formira zatvor koji je egzistirao cak nekoliko godina prije mog dolaska u Veliku Kladusu, da su sva maltretiranja i ubistva odigrana u mojoj reziji… Sudjenje je pocelo ’98. godine u februaru mjesecu. Sudija je bio Saban Maksumic, a sudsko vijece je imalo pet clanova. Istrazni sudija je bio Ibrahim Hadzic.

DANI: Sta su rekli svjedoci optuzbe protiv Vas?

DJEDOVIC: Vecina njih, kada je trebalo govoriti o meni, nije imala sto reci, jer zaista konkretno nema nezakonite radnje koja se mogla pripisati meni. Vecina svjedoka je izjavila da mene nikada nisu vidjeli.

DANI: A sta je rekla manjina?

DJEDOVIC: Oni su rekli da su culi, ali nisu se uvjerili, da sam ja glavni.

DANI: Ko je potpisivao naloge za hapsenje ljudi u autonomiji?

DJEDOVIC: Kada govorimo o prvoj autonomiji naredbu je potpisao Zlatko Jusic koji je tada obavljao funkciju predsjednika Vlade AP Zapadna Bosna. U toj naredbi stoji da se izvrsi izolacija lica za koja se sumnja da rade za drugu stranu u sukobu. Takva pritvaranja su po Zenevskim konvencijama dozvoljena. U toku druge autonomije postojalo je pet centara od kojih sam ja za dva cuo tek za vrijeme sudjenja. Za pritvaranje u jedan od tih sabirnih centara naredbu je potpisao Serif Mustedanagic, nacelnik staba vrhovne komande. Ali u toj se naredbi govori samo o licima protiv kojih treba provesti brzu istragu zbog sumnje da su pljackali, otimali, krali, maltretirali ljude dok smo mi bili u izbjeglistvu, ili na drugi nacin saradjivali sa Petim korpusom.

DANI: Znate li koliko je ljudi u toku prve i druge Autonomije bilo zatvoreno u logore?

DJEDOVIC: Vrlo je tesko reci. Tuzilastvo je pocelo sudjenje sa cifrom od preko 6.500 ljudi. Medjutim, tokom sudjenja, ta cifra je padala pa je i sam sud odustao od tog broja jer se vidjelo da je to besmisleno.

DANI: Kakva je bila prva presuda Kantonalnog suda?

DJEDOVIC: Kantonalni sud me je oslobodio za optuzbu zatvaranja ratnih zarobljenika i svih drugih optuzbi ali me je osudio za zatvaranje civila i za to mi nakon 18 mjeseci pritvora izrekao 10 godina. Presuda je donesena neosnovano jer kako se sud nije mogao pozvati na izjave svjedoka, pozvao se na neka akta iz spisa koja ja ili nisam potpisao ili su se trgale recenice iz ukupnog konteksta spisa. Moji su advokati, naravno, uputili zalbu Vrhovnom sudu na presudu. U toku zalbenog postupka nastupa najgori cin. Irfan Ajanovic u Federalnom parlamentu kaze zastupnicima DNZ-a: odbranili ste ga od svega, sad cemo vidjeti kako cete ga odbraniti od silovanja.

DANI: Postoji li, sem te Ajanoviceve recenice, jos nesto cime mozete dokazati da su Vam, kako tvrdite, optuznicu za silovanje montirali visoki duznosnici SDA i operativci AID-a?

DJEDOVIC: Osoba koja je, navodno, silovana je saslusana u istrazi u Kantonalnom sudu u Sarajevu. Ja nisam mogao prisustvovati njenom saslusanju. Na sudjenje je dovedena jer je tuzilac njen iskaz procitao u knjizi Molila sam da me ubiju. Medjutim kada procitate njen iskaz iz te knjige ona nigdje ne govori da sam je ja silovao. Zbog toga kazem da je to igra koju mi je montirao AID i neki duznosnici SDA. Djevojka je ocito zloupotrijebljena. Ona je ipak ispala plemenita osoba jer je na pitanje sudije – da li je to covjek koji vas je silovao, rekla - nisam sigurna. A u naucnoj literaturi se kaze da se poslije silovanja iskljucuje mogucnost da zrtva zaboravi lik napdaca. Inace u njenom iskazu ima mnogo kontradiktornosti – jer u jednom momentu pominje da je prilikom hapsenja njena drugarica odmah ubijena, da bi se poslije ispostavilo da je drugarica ziva i zdrava. Sud je uvidio da tu nema nikakvih dokaza i donio je oslobadjajucu presudu na koju je tuzilac ulozio zalbu. Moj slucaj organizacije za borbu ljudskih prava porede sa slucajem srebrenicke trojke.

Objavljeno u broju 167 DANA, 11. august / kolovoz 2000.

Pogledajte samo - kolicina i opseg lazi.

Ako se je iko sa Srbima dogovarao i u sred rata limuzinom odvozen do Beograda - na sastanke sa Slobodanom Milosevicem koji je ovo potvrdio u Hagu (potrazicu transkript) onda je to bio Babo.

Predsjednik Babine stranke je bio bivsi oficir JNA - kojeg "nije htjela ABiH - mobilizirati". To je covjek koji je za sebe isposlovao poslanstvo u Parlamentu BiH jer je sa sobom nudilo - i imunitet - tj. osiguravalo mu je da se nece susresti s pravdom za sve ono sto je ucinio.

Njegov put - u kojem nije htjeo da se bori ali je bio zeljan fotelje (kao svi drugi okupljeni oko babe 1993 do dana danasnjeg) - covjek koji je komandovao logorima - iz kojih se jedan moj komsija vratio samo da bi mjesec dana kasnije - umro od posljedica tuce - i to sa vrecama od pijeska - koje izazivaju unutarnje krvarenje dok na kozi ne mozete poslje par dana pronaci tragove. Prebijen je jer je zarobljen kao pripadnih ABiH i to rezervista ABiH (50-60 godisnjaci). 5 korpus je zarobio sve i jednu brigadu AP ZB vise od jednog puta. Ima ljudi koji su zarobljeni po 5-6 puta od strane 5-tog korpusa koji bi - predali oruzije, dosli u Bihac, dali izjavu, i bili pusteni kuci nakon 7 dana. Da bi opet digli oruzije na 5 korpus, koji bi opet pregovorima natjerao ih da se predaju nakon sto bi ubili 100-200 boraca, pa bi opet predali oruzije, dali izjavu, zadrzani bili 1 mjesec da se ne lacaju sablje odmah, da bi opet - istu stvar napravili.

Nadalje - kako je to bez Martica i Abdicevog dogovora - moglo 60.000 Kladuscana - proci kroz SAO Krajinu i doci na liniju razdvajanja sa RH? Martic je sa Abdicem dogovorio - da se Kladuscani mogu smjesti u pogone Agrokomerca koji su bili u Republici Srpskoj Krajini. Odatle je sve i jedan Kladuscanin - morao uzeti pusku - i cuvati Srpske linije. Uz pomoc Srpske artiljerije napadali su na Kladusu dok je nisu nanovo osvojili tj. 5 korpus se povukao jer nije mogao vise izdrzati pritisak na tom krilu - dok su se vodile krvave borbe oko Bihaca. Kad su u Augustu 1995 Hrvati zapoceli Oluju - poslana je specijalna grupa u Veliku Kladusu. Zadatak te grupe je bio - spasavanje Fikreta Abdica od 5-tog korpusa - a narodu - ko jebe narod, bice sta bude. Fikret je odveden u Zagreb i smijestan u hotel, iako je je bio saveznik Marticevaca - do zadnjeg dana postojanja RSK. Fikretu je izdana domovnica - samo da bi ga stitile Hrvatske drzavno-politicke strukture. Hrvati nisu dozvolili izrucenje Fikreta BiH pa mu je sudjeno u Karlovcu kao Hrvatskom drzavljaninu sto je najveci paradoks cijelog onog rata iza nas. 30.000 Kladuscana je odlucilo - bjezati iz svojih domova - iznova i opet . Njih je predvodio Ibrahim Djevovic, komandant Drmaljeva, logora u kojem su ubijani pripadnici 5 korpusa te bilo ko drugi ko u AP ZB nije 100% podrzavao babu u bilo kojem od njegovih idiotskih poteza.

Uzeti jednu ovakvu falangu i staviti je na celu stranke te ga preko narodnih pleca - lansirati u Parlament BiH - samo po sebi najbolje zbori o tome ko je DNZ i sta je cilj iste.

Sto se tice granate na Pecigradu - postoji video materijal koji sam gledao u kojem se Pecigradska (najozloglasenija) brigada AP ZB pokusava predati 5 korpusu, i to Dudakovicu s kojim je bio cijeli stab - u ruke.
Bespotrebno je govoriti da je ovo - kuliminacija bitke koja je bila jako krvava za 5-ti korpus. Dudakovic je Pecigradsku brigadu odsjekao i opkolio te je trazio od njih predaju. Sami lideri te brigade se nisu - hjeli predati jer su pocinili zlocine i plasili su se osvete 5-tog korpusa. U tome je prednjacio komandat njihovog jurisnog bataljon - covjek ciji nadimak je Zenga, imena se vise ne sjecam. Imao je bataljon u Pecigradskoj brigadi - koji se zvao Zenge. On nije dozvoljavao bezuslovnu predaju 5-tom korpusu jer se bojao za sve ono sto je on ucino te je trazio amnestiju tj. da mu se svi zlocini oproste, sto je odbijeno
Komandant Pecigradske brigade je bio - mnogo realniji po pitanju postavljanja uslova u pregovorima ali mu ova falanga nije dozvoljavala da privede pregovore kraju (tj. da ih prihvati), te je - po povratku medju svoje redove - nasao ga tenkista 5-tog korpusa kao snajperom i likvidirao, ne znam sta je bilo sa njegovom pratnjom ali je moguce da je to tih "6" o kojima se radi. Nakon toga usljedilo je predavanje Pecigradske brigade 5-tom korpusu - i to bi bilo to. Cak su bili i UN-ovi posmatraci na dogovoru - da nebi Babinim oficirima pala dlaka s glave.
Nosferatu

Lokacija: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

PostPostao/la rajvosa^ dana 10/08/2006 07:03

Kolko ti mozes pisat. 100 rijeci po minuti? Ali nije me zao citat sta pises. Ima dobrih ima losih po mom misljenju.

Nego prifati se kakve trebe pa umoci malo. Dobro je pa citavih 15tak licnosti diskutuje o babinim, krajisnicima, sarajlijama i ko zna kojih drugih kojima je sega ovdje. Dudakovica mogu za cunu povuc, prema tome ne brini.
rajvosa^

PostPostao/la whow dana 10/08/2006 08:25

Bosansko Hercgovacki rat se zavrsio bez pobjednika sporazumom nacionalnih lidera u Dejtonu. Dakle price o krivici i pravici su ovdje nesuvisle jer bez pobjede nema ni pobjednika ni porazenih. U odsustvu pobjednika koji bih po nacelu " jaci tlaci" pisao historiji nama preostaje da uzivamo u Haskome tribunalu i zgrabimo tek tu i tamo poneku mrvicu pravice koju nam ova birokratska ustanova baci sa vremena na vrijeme. Ono sto je mnogo vaznije od Haskog tribunala koji svojim birokratskim formalizmom nemoze donijeti " poetsku pravdu" koju ovdje neki prizeljkuju je princip po kome svi odgovaraju za zlocine bez obzira na kojoj se strani nalazili. Ovaj princip u sebi nosi klice nekog buduceg mira koji je mnogo vazniji od generala Dudakovica , Halilovica ili bilo kojeg drugog. Ako je general Dudakovic krsio pravila ratovanja i cinio zlocine onda za to ne moze biti nikakvoga opravdanja , ako je pak ova optuzba neutemeljena onda se general Dudakovic nema cega bojati. Sjetimo se samo kroz sto je prosla Hrvatska sa generalom Gotovinom . Bosna je nadamo se izucila lakciju te nece napraviti istu gresku kao Hrvatska. Neko je napisao u jednom od ranijih postova da se jedan ubijeni vojnik ne moze porediti sa zlocinima kakvi su pocinjeni u Srebrenici te da je Srpska strana pocinila 95% zlocina. Ovo je nazalost jedan od
najstupidnijih argumenata koji sam ikada cuo koji sugerira da jednoj strani zlocini treba da budu oprosteni zbog cinjenice da je pocinila samo 5% zlocina . Ono sto treba uciniti je da se sto prije lise sloboda svi osumnjiceni bez obzira na ; naciju , vjeru , funkciju te da se sprovede kompletna istraga o zlocinima pocinjenim tijekom poslijednjih BAlkanskih ratova. Ako ovo znaci da general Dudakovic treba da ide u Hag ona neka ida .
whow

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 08:59

danas je napisao/la:

e sto mi nisi na dohvat ruke, da ti svezem koju vaspitno-obrazovnu preko usiju... :oops:

a naso se hercegovac upirat prstom.... :-) koji crnjak :D :oops:

a nek su sandzosi bolji pa nek ide sve u mp3 :D , a sto se tice krajisnika ja ga jos nisam upoznao casnog i postenog, osim jednog momka, koji je uzgred bio autonomas, a mislim da kod bosanaca ima malo ljubomore na hercegovce, a kolike su ŠUPČINE I LICEMJERI Bosanci govori i cinjenica da smo preksinoc naprimjer gledali Dinamo i Arsenal, a sinoc nismo C. Zvezdu i Milan. Nit volim Dinamo, nit volim Zvezdu, ali kad bosance boli djon za nas u hercegovini, nas jos vise boli za vas u Bosni.
mostarac

PostPostao/la Nosferatu dana 10/08/2006 09:02

princip po kome svi odgovaraju za zlocine bez obzira na kojoj se strani nalazili. Ovaj princip u sebi nosi klice nekog buduceg mira koji je mnogo vazniji od generala Dudakovica , Halilovica ili bilo kojeg drugog. Ako je general Dudakovic krsio pravila ratovanja i cinio zlocine onda za to ne moze biti nikakvoga opravdanja , ako je pak ova optuzba neutemeljena onda se general Dudakovic nema cega bojati. Sjetimo se samo kroz sto je prosla Hrvatska sa generalom Gotovinom . Bosna j

Klica danasnjeg mira je operacija Sana '95 kojom je rukovodio general Dudakovic. Sve druge je tvoja pusta demagogija - s kojom se vidi koliko te je Kanada sjebala u mozak - pa ne vidis Srpske cetnicke vojvode u Sarajevskom predsjednistvu a Dudakovica bi poslao da bude Kurban za buduci mir u BiH.

Druga stvar - Dudakovic se ima itekako cega bojati. Ovo sto sad rade je jako dobor utemeljen princip - koji je to Srbin rekao da Naser Oric nije kriv za "srpske zrtve oko Srebrenice"? Koji je to Srbin rekao da je zadovoljan s onim sto je u Hagu odluceno? Koji je to Srbin rekao da je Oric pravedno kaznjen s dvije godine zatvora? Nijedan. Mislim - iz RS. Nijedan jedini.

Treca stvar - na primjeru Clintona - i skandala Monike Levinsky - ovo je vrlo slicno tome. Clinton je najjaci Americki predsjednik bio od JFK-a, pod kojim je ekonomija cvala a Amerikanci su uzivali - podrsku cijelog svijeta - pa su mu konzervativci podmetli nakon sijaset laznih optuzbi - Moniku - nakon koje su htjeli da covjeku sude - i rijese ga duznost. Danas kad se spomene Clinton - svi se sjecaju Monike prvo, ako ne i jedino. Sve drugo - je manje bitno.

E, ista stvar se pokusava i sa bilo kojim drugim generalom ABiH - ocrni ga u optuznici - pa onda medijima samo vrsi pritisak - dok 100 put recena laz ne postane istina. Zbog toga uopste nije bitno - jeli Atif kriv ili nije kriv - bitno je da ga optuze. To mozes i sam vidjeti po iznosenju onog autonomasa odozgo - da oni ne pokusavaju nista drugo uraditi - do optuzti Atifa - i onda prepustiti pricu medijima - svojim i tudjim - da Atifa - razvaljuju - dok oni uzivaju. A glupi Bosnjo misli da zadovoljava sve moralno-eticke principe dok su nama Srbijanci i Hrvatski Srbi i Bosanski Srbi popali pola zemlje i sve i jedan grad - nanjeli stete u visini miliona i milijardi Eura, Dolara ili koje god hoces valute - bez da je jedan jedini Srbin bio optuzen za materijalnu stetu - pocinjenu u Bosni i Hercegovini.
Nosferatu

PostPostao/la whow dana 10/08/2006 09:24

Nosferatu je napisao/la:
princip po kome svi odgovaraju za zlocine bez obzira na kojoj se strani nalazili. Ovaj princip u sebi nosi klice nekog buduceg mira koji je mnogo vazniji od generala Dudakovica , Halilovica ili bilo kojeg drugog. Ako je general Dudakovic krsio pravila ratovanja i cinio zlocine onda za to ne moze biti nikakvoga opravdanja , ako je pak ova optuzba neutemeljena onda se general Dudakovic nema cega bojati. Sjetimo se samo kroz sto je prosla Hrvatska sa generalom Gotovinom . Bosna j

Klica danasnjeg mira je operacija Sana '95 kojom je rukovodio general Dudakovic. Sve druge je tvoja pusta demagogija - s kojom se vidi koliko te je Kanada sjebala u mozak - pa ne vidis Srpske cetnicke vojvode u Sarajevskom predsjednistvu a Dudakovica bi poslao da bude Kurban za buduci mir u BiH.

Druga stvar - Dudakovic se ima itekako cega bojati. Ovo sto sad rade je jako dobor utemeljen princip - koji je to Srbin rekao da Naser Oric nije kriv za "srpske zrtve oko Srebrenice"? Koji je to Srbin rekao da je zadovoljan s onim sto je u Hagu odluceno? Koji je to Srbin rekao da je Oric pravedno kaznjen s dvije godine zatvora? Nijedan. Mislim - iz RS. Nijedan jedini.

Treca stvar - na primjeru Clintona - i skandala Monike Levinsky - ovo je vrlo slicno tome. Clinton je najjaci Americki predsjednik bio od JFK-a, pod kojim je ekonomija cvala a Amerikanci su uzivali - podrsku cijelog svijeta - pa su mu konzervativci podmetli nakon sijaset laznih optuzbi - Moniku - nakon koje su htjeli da covjeku sude - i rijese ga duznost. Danas kad se spomene Clinton - svi se sjecaju Monike prvo, ako ne i jedino. Sve drugo - je manje bitno.

E, ista stvar se pokusava i sa bilo kojim drugim generalom ABiH - ocrni ga u optuznici - pa onda medijima samo vrsi pritisak - dok 100 put recena laz ne postane istina. Zbog toga uopste nije bitno - jeli Atif kriv ili nije kriv - bitno je da ga optuze. To mozes i sam vidjeti po iznosenju onog autonomasa odozgo - da oni ne pokusavaju nista drugo uraditi - do optuzti Atifa - i onda prepustiti pricu medijima - svojim i tudjim - da Atifa - razvaljuju - dok oni uzivaju. A glupi Bosnjo misli da zadovoljava sve moralno-eticke principe dok su nama Srbijanci i Hrvatski Srbi i Bosanski Srbi popali pola zemlje i sve i jedan grad - nanjeli stete u visini miliona i milijardi Eura, Dolara ili koje god hoces valute - bez da je jedan jedini Srbin bio optuzen za materijalnu stetu - pocinjenu u Bosni i Hercegovini.

Paralele izmedu predsjednika Klintona i Generala Dudakovica su neozbiljne. Porediti aferu predsjednika Klintona sa navodnim ratnim zlocinima generala Dudakovica ima smisla valjda samo u tvojoj glavi. Klice mira , ako vec zelis da anaiziras situaciju sa vojno- strateskog aspekta nisu dosle od strane generala Dudakovica ili bilo kojeg korpusa BiH Armije nego NATO avijacije i Hrvatske Vojske takoder potpomognute NATO snagama. Bez ova dva faktora ja bih jos uvijek cucao u rovovima oko Sarajeva a ti bi vjerovatno bio negdje u komandi prvog korpusa. Moralno -eticki principi su sve sto imamo i bez njih nestaje razlika izmedu krvnika i zrtve. Moja poruke tebi brate je Mir, Pomirenje , Suzivot i Zivot .
whow

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 09:27

Jos mi samo objasni kako je hrvatska vojska donijela mir :? :?
mostarac

PostPostao/la SilentWhisper dana 10/08/2006 09:33

mostarac je napisao/la: sto se tice krajisnika ja ga jos nisam upoznao casnog i postenog,
......a kolike su ŠUPČINE I LICEMJERI Bosanci...

haj ubij se uljepshaj svijet :x
SilentWhisper

PostPostao/la BiH_Izbjeglica dana 10/08/2006 10:38

induendo,

ja hvala bogu vise nisam izbjeglica, ja sam se vratio u svoje "selo", a za to mogu da budem zahvalan Gen. Dudaku i njegovim borcima iz 5. Korpusa i drugim generalima i borcima Armije R BiH.

Nazalost to "selo" je i dalje u tzv. rs, ali ja u njemu zivim i radim dignute glave jer za mene tzv. rs ne postoji!

moj nik je BiH_Izbjeglica jer to je jedan atribut koji toliko vezan za bosanski narod i ja neznam zbog cega se neki ljudi toga stide.

Biti izbjeglica je kao silovana zena, niti si to trazio niti zasluzio !
Ali toga se netrebamo mi sramiti, treba da se srame cetnici i srpski narod koji je podrzao cetnike u agresiji na Bosnu i Hercegovinu !

Na kraju, nemojte vjerovati imenima clanova ovog foruma jer su oni manipulativni, kao nick "mostarac", ta frajer je sigurno neki cetnik iz nekog sela u Srbiji !
BiH_Izbjeglica

PostPostao/la forza milan dana 10/08/2006 10:44

mostarac je napisao/la:Ako je nevin nema se cega plasiti i proci ce kao svi nevini. Ako je kriv mi ga trebamo objesit jer nas je obrukao i ne treba da ga oni sude i tuze.

ja se ne mogu oteti utusku da se iza tog tvog nika krije manje vise maskirani seseljev radikal iz srbije
forza milan

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 10:45

BiH_Izbjeglica je napisao/la:induendo,

ja hvala bogu vise nisam izbjeglica, ja sam se vratio u svoje "selo", a za to mogu da budem zahvalan Gen. Dudaku i njegovim borcima iz 5. Korpusa i drugim generalima i borcima Armije R BiH.

Nazalost to "selo" je i dalje u tzv. rs, ali ja u njemu zivim i radim dignute glave jer za mene tzv. rs ne postoji!

moj nik je BiH_Izbjeglica jer to je jedan atribut koji toliko vezan za bosanski narod i ja neznam zbog cega se neki ljudi toga stide.

Biti izbjeglica je kao silovana zena, niti si to trazio niti zasluzio !
Ali toga se netrebamo mi sramiti, treba da se srame cetnici i srpski narod koji je podrzao cetnike u agresiji na Bosnu i Hercegovinu !

Na kraju, nemojte vjerovati imenima clanova ovog foruma jer su oni manipulativni, kao nick "mostarac", ta frajer je sigurno neki cetnik iz nekog sela u Srbiji !

Ovako je nazalost razmiljao i Izetbegovic kada je umjesto generala koji su mu se nudili postavljao mesare, piljare i razne kriminalce da mu vode brigade i armiju, jer zaboga svako ko ne razmislja kao i on je cetnik, a tu nakaradnu logiku smo platili ogromnim brojem zrtava.
Jos jednom kazem da ovo sa Dudakovicem me podsjeca na desavanja oko Ante Gotovine i Mirka Norca, a Dudakovic ako nije kriv se ne sekira i dokazace to na sudu i apsolutno mu niko ne treba da staje u njegovu odbranu, jer on to moze sam, a ako je kriv onda i neka dobije pravednu presudu adekvatnu svojoj krivici. Niciji herojska djela ne mogu amnestirati nekoga od krivice.
mostarac

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 10:46

forza milan je napisao/la:
mostarac je napisao/la:Ako je nevin nema se cega plasiti i proci ce kao svi nevini. Ako je kriv mi ga trebamo objesit jer nas je obrukao i ne treba da ga oni sude i tuze.

ja se ne mogu oteti utusku da se iza tog tvog nika krije manje vise maskirani seseljev radikal iz srbije

a iza tvog budala :D
mostarac

PostPostao/la forza milan dana 10/08/2006 10:47

domi je napisao/la:
mostarac je napisao/la:
Krajisnici su hiljadu puta dokazali da su moralne nule i stoka pa ne znam sto bi se neko sekirao oko te bagre koja se i u ratu razracunavala izmedju sebe. Ionako sve sto valja je otislo van Krajine. Ostao je samo zadnji talog. Naravno ima i nekoliko casnih izuzetaka ali tanko.

Vid Ercegovca jbte :D :D :D

Mislim, o karakteru vas Ercegovaca bi kad bi se moglo, najbolje bilo pitati Huseina Kapetana. Toliko o vasem moralu.

Pa sami sebi srusiste Stari most covjece, halo bolan ko je nenormalan!?
:D :D :D :D

Kad smo vec kod stoke, za vas se moze reci samo da ste komunisticke svinje...i to je to!

Damn Ercegovci :P

ja sam hercegovac sa dna kace i slazem se s tobom
svaka cast majstore
mene je stid sto sam hercegovac radi ove bagre poput izvjesnog mostarca o kojem sam se izrazio u postu iznad
nije to bas ono sto mislim
jer da napisem ono sto mislim bio bih banovan
banovali su me vec jednom radi srba pa ne zelim i drugi put
bravo care
forza milan

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 10:54

forza milan je napisao/la:
domi je napisao/la:
mostarac je napisao/la:

Vid Ercegovca jbte :D :D :D

Mislim, o karakteru vas Ercegovaca bi kad bi se moglo, najbolje bilo pitati Huseina Kapetana. Toliko o vasem moralu.

Pa sami sebi srusiste Stari most covjece, halo bolan ko je nenormalan!?
:D :D :D :D

Kad smo vec kod stoke, za vas se moze reci samo da ste komunisticke svinje...i to je to!

Damn Ercegovci :P

ja sam hercegovac sa dna kace i slazem se s tobom
svaka cast majstore
mene je stid sto sam hercegovac radi ove bagre poput izvjesnog mostarca o kojem sam se izrazio u postu iznad
nije to bas ono sto mislim
jer da napisem ono sto mislim bio bih banovan
banovali su me vec jednom radi srba pa ne zelim i drugi put
bravo care

odrekni se hercegovine i hercegovaca, bice nam cast :D
mostarac

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 11:08

zasto? zato sto smatram da neko ako je pocinio zlocin treba i za njega odgovarati pa makar bio i heroj, a ovde mi balije kolektivno jebu mater ili mozda zato sto govorim istinu da je teritorija koju su HV i peti korpus oslobadjali u Avgustu, septembru i oktobru oslobodjena dogovorom a ne fanstasticnimn vojnim akcijama pa to nekima smeta jer kvari njihove snove, a ja im nisam mama ni dadilja pa da se brinem da lijepo sanjaju. Ja samo govorim istinu.
mostarac

PostPostao/la Mahalac dana 10/08/2006 11:12

Ti si jedna obicna pateticna budala :roll:
Mahalac

PostPostao/la mostarac dana 10/08/2006 11:13

Minnela je napisao/la:
mostarac je napisao/la:zasto? zato sto smatram da neko ako je pocinio zlocin treba i za njega odgovarati pa makar bio i heroj, a ovde mi balije kolektivno jebu mater ili mozda zato sto govorim istinu da je teritorija koju su HV i peti korpus oslobadjali u Avgustu, septembru i oktobru oslobodjena dogovorom a ne fanstasticnimn vojnim akcijama pa to nekima smeta jer kvari njihove snove, a ja im nisam mama ni dadilja pa da se brinem da lijepo sanjaju. Ja samo govorim istinu.

A je li to razlog da omalovazavas druge,je li?? Da govoris nekom da je stoka i nula,da ne zna sta je rat..itd...ma hajde bolan...uozbilji se malo...

ne ne, ja sam samo uzvratio, procitaj dobro ;)
mostarac

PostPostao/la idic dana 10/08/2006 11:27

Interesuju me reakcije forumaša na ovoj temi na sinoćnji prilog na dnevniku FTV ?

Sinoć je prikazan film koji je noć ranije prikazan na HTV-u o akcijama "Hamza" i "Crnih mambi" u toku akcije 5. korpusa za oslobađanje Bihaća i regije, predpostavljam da ste gledali.

Vođa Hamzi, izvjesni Saudijac je po navodima sve do 2001 godine živio u Bihaću i bio vlasnik privatne apoteke !!!

:-?
idic

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: Corto Maltese, jastuk1, palermo, Pol_Pot, rekla-kazala, tandmand, The 51st State i 16 gostiju.