gastritis i helio bakterija

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: gastritis i helio bakterija

PostPostao/la corolla02 dana 19/02/2009 19:59

Hey hvalla za preporuku i valja znati to specificno za bananu, ali meni treba nesto drugo
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la dulox dana 12/03/2009 11:49

evo ima vec tri-cetiri dana u gornjem dijelu zeluca odma ispod rebara osjacam neki pritisak kao da sam kamen progutao, takav mi neki osjecaj...a prije sedmicu dana imao sam gripu.....i uzimao sam paracetamol i te neke tablete....ja sam mislio da ce proci ali ovo mi traje, nije neka bol ali ovaj pritisak i kamen u zelucu......sta je to......gastritis? ....ima li neko slicna iskustva
dulox

PostPostao/la venividivici dana 12/03/2009 13:20

kao "veteran" GERB-a (gastroenterološka refluksna bolest - valjda sam dobro napisao) samo par ličnih iskustava :

- za hranu - moj internista kaže " za one sa gastritisom i refluxnom bolesti kad pitaju šta jesti i piti savremena medicina jednostavno preporučuje jedi što ti paše i ne izaziva smetnje , a ono što smeta nemoj i to je sva filozofija"
u principu to je ne jesti ljuto, prženo, kiselo ...
- gazirani sokovi , mineralne vode NE , prirodni kiseljaci DA;
- alkohol umjereno , ali pivo izbjegavati apsolutno;
- mahunarke da i to preporučuju ih, naročito pasirani crveni ili bijeli grah,
- mlijeko - u narodu postoji vjerovanje da mlijeko pomaže ali najnovija ispitivanja pokazuju da mlijeko samo privremeno neutralizira kiselinu ali nakon čega još više pojačava izlučivanje kiseline;
- banane preporučuju mada meni lično i ne "pašu baš";
ja sam par mjeseci (na početku terapije) pio sok od svježe iscjeđenog kupusa. nije baš "hepy" ali mi je pomoglo.
uglavnom danas skoro u potpunosti je bolest pod kontrolom sa periodičnim ispadima :lol: u situacijama kad si čovjek da malo "oduška" pa pretjera u "ićima i pićima" :-) :-) :mrgreen:
venividivici

PostPostao/la *mima* dana 12/03/2009 13:23

Gastritis uopste nije nikakav problem.......sam skontas sta ti smeta od hrane ....meni licno ne prija grah....kiselina.....masna hrana....bananu pojedem ponekad i to prije podne.......
*mima*

PostPostao/la jazz001 dana 12/03/2009 13:55

ja sam imao problema sa kiselinom godinama,,,popijem casu vode uhvati me kiselina,,, :-) :-) popio sam sleper ranisana,sampona i sode bikarbone,,,nema zemlje da mi nisu slali kojekakve lijekove,,,nista :x ,,,prije tri godine donese mi jedan prijatelj iz Švice lijek na bazi OMEPRAZOLA i popijem tu kutiju tableta vjerujte mi kao da sam se rodio danas jedem kamenje :D RECESIJA :-) :-) nista mi ,,,e sad savjet,,,ima kod nas u apotekama uzeti lijek pod imenom OMEZOL proizvodi ga ALKALOID SKOPLJE mislim da je oko 35 KM ali je isto tako dobar jer je napravljen na bazi ovoga Omeprazola,,,ja popijem jednu tabletu svakih 10 dana preventive radi,,,probajte :thumbup:
jazz001

PostPostao/la jazz001 dana 12/03/2009 14:03

evo ima vec tri-cetiri dana u gornjem dijelu zeluca odma ispod rebara osjacam neki pritisak kao da sam kamen progutao, takav mi neki osjecaj...a prije sedmicu dana imao sam gripu.....i uzimao sam paracetamol i te neke tablete....ja sam mislio da ce proci ali ovo mi traje, nije neka bol ali ovaj pritisak i kamen u zelucu......sta je to......gastritis? ....ima li neko slicna iskustvadulox

BURAZ ako je neka konstantna bol,,možda je žuč u pitanju,,,ozbiljno,,,naravno ako je bol u pitanju sa desne strane
jazz001

PostPostao/la janje_ dana 12/03/2009 14:13

godinama kuburim s gastritisom i mogu samo prenijeti moja licna iskustva:

paprike u bilo kojem obliku su problem, ali su svakako najteze friske paprike
frisak crveni luk
krastavci
prezrela banana
losa piva
lose vino..

od svega toga dobijem trenutni napad (przenje u zelucu u narodu poznatije ko zgaravica) i onda pomaze samo jedno - lansoprazol.. to je lijek koji sam nekad dobio od dr. u austriji i kojeg redovno trosim i kod nas u BiH (mjesecna doza kosta oko 14KM).. popijem ujutro tabletu od 15mg i do sutra ujutro mogu jesti sve od igle do lokomotive..

znam ljude kojima pomazu gastal i ranobel, ali kod mene je najucinkovitiji lanso.. gastal je OK za trenutno smirivanje akutnog napada..
janje_

PostPostao/la dulox dana 13/03/2009 13:51

meni ova tezina u zelucu ne prestaje, uzimam gastal i nista....a ne cini mi se bas da imam pojacanu kiselinu....
dulox

PostPostao/la zlatiborka dana 27/03/2009 17:29

rajvosa 69 je napisao/la:Za sve koji imate problema preporucujem da pijete caj od trave meni poznatoj pod imenom VEREM. Pravi lijek za stomak. Provjereno

I ja sam cula za caj od VEREM-a koji djeluje blagotvorno na zeludac. Ima ga na svakoj pijaci na tezgama sa travama i cajevima.

On ublazava simptome zgaravice i cira, smanjuje bol, ali ne lijeci gastritis niti cir. Lijek koji sam ja prije 3 godine popila (2 kutije - za 12 dana) zove se HELICOCIN, proizvodi Hemofarm-Vrsac, po licenci Biochemie GmbH Austria i ima ga kupiti u Istocnom Sarajevu.

Sve dok nisam popila lijek imala sam velike probleme sa zelucem i stalno sa sobom nosila kutijicu soda-bikarbone i kasikicu. Mislim da sam pojela na kilograme sode-bikarbone u zivotu, kolike sam bolove imala.

Jos prije 6 godina otisla sam specijalisti da izlijecim taj gastritis. Snimili zeludac na rentgen, poslije i na ultrazvuk, ali su pronasli samo to da mi je zeludac spusten od mrsavosti. Prepisali mi RANIBOS, kojeg sam ja i prije cesto uzimala i rekli da jedem vise.

Ali avaj, jela sam ja normalno, ali skoro svaki dan i povracala zbog nesnosnih bolova. Desilo se u medjuvremenu da sam na internetu puno procitala o ovoj boljci i da sam srela ljude koji su tada pili taj lijek. Vise doktoru nisam ni otisla, vec zapucala pravo u apoteku (u jednom gradu u Vojvodini gdje sam bila u gostima) i trazila nesto za gastritis. Dadne mi apotekarka ovaj lijek i ja isti dan pocnem da ga pijem. Sljedecih dana kupim jos jednu kutiju i tako da sam 2 kutije smazala. To je kombinacija od AMOXICILIN (750 mg) i METRONIDAZOL (500 mg), 2 antibiotika koji se zajedno piju svakih 8 sati tj. 3 puta dnevno. Terapija traje najmanje 12 dana a to znaci treba popiti 2 kutije od po 18 komada od oba ova bobka.

Tamo je kostao samo 4 KM, kad sam ubrzo poslije toga otisla u Istocno Sarajevo u apoteku, isti lijek je kostao 17 KM. U nasim apotekama nema ovog lijeka pod ovim nazivom, ali u Istocnom Sarajevu ga ima jer ga dobavljaju iz Srbije

Od tada, ljudi moji ja vise ne poznajem soda-bikarbonu, niti me je zabolio zeludac i pored toga sto volim ljuto i papreno (ali ne preslano) pojesti.

Znam za jedan tragican slucaj gastritisa koji je odnio jedan mladi zivot. Jedna moja prijateljica je imala brata koji je godinama kuburio ovako kao ja sa zelucem, pio ranibose i sodu-bikarbonu i trpio bolove. Kad vise nije mogao izdrzati, otisao je doktoru i ovaj ga uputi na operaciju misleci da je cir. Jedino sto su mogli ustanoviti je to da je taj 38-godisnji covjek imao rak zeluca u fazi metastaze. Nakon par dana ga otpustise kuci i za 4 mjeseca je siromah umro!

Nije se zajebavati sa ovim, ko god ima hronicne i dugotrajne bolove i gastritis neka ide lijecniku i trazi detaljnu pretragu. Jer je najcesci uzrok ova bakterija helocobacter pylori, a za nju ima lijeka. Ne mora se ni sonda gutati, ima aparat koji otkriva bakteriju na dah (kao alko-test), samo ne znam da li kod nas koriste te aparate.

I jos bih dodala da je doktor koji je pronasao ovaj lijek tj. kombinaciju lijekova protiv bakterije, dobio Nobelovu nagradu za medicinu 1985 godine. Sve sam to iscitala na internetu, tako da vam samo prenosim. A rekla sam vam i moje licno iskustvo.
zlatiborka

PostPostao/la udrch dana 15/08/2010 19:16

Prijatelji..
Meni su u petak dijagnosticirali prisustvo ove helicobacter pylori i od petka sam počeo sa trojnom terapijom..
Ono što me zanima jeste dali bih se trebao javiti doktoru jer osjetim slabost nakon lijekova, osjećaj metala u ustima, mučninu i nadutost..ovo su nuspojave koje su navedene u upustvu kod ovih lijekova..
Sad ja nisam 100% siguran jeli to zbog lijekova ili općenito bolesti..
Zna li neko šta je uzrok slabosti, odnosno koje od ovo dvoje..
Ovi što su primali terapiju bi mi pomogli svojim isjustvom..
Unaprijed hvala..
udrch

PostPostao/la udrch dana 22/08/2010 11:48

Prošao mi je uredno ovaj prvi dio terapije sa antibioticima, osjećam se bolje, ali moram da jedem non stop, svakih 2,3 sahata..juče sam postio i odmah mi se stanje pogoršalo, glava me je bolila zadnja dva sahata posta toliko da sam jedva izdržao do iftara..a kad je došao iftar i ono malo što sam pojeo sve sam kasnije povratio i osjećao sam veliku mučninu u želudcu..očito da to želudac više ne trpi..
Zanimame imali neki čaj ili nešto prirodno što bih mogao koristiti kao pomoć u ozdravljenju sluznice želudca koja je valjda i oštećena..samo nemojte mi ovog čaja od pelina..pelin je sinonim za gorko, a meni je doktor zabranio gorko :D
udrch

PostPostao/la Cyber-harambashica dana 22/08/2010 11:49

Zapisi sve sta jedes,posmatraj, zapisi reakciju (refluks, stolicu, urin)

Pronaci ces sama sta i kako treba
Sve najboolje
Cyber-harambashica

PostPostao/la paprica29 dana 24/08/2010 09:52

udrch je napisao/la:Prošao mi je uredno ovaj prvi dio terapije sa antibioticima, osjećam se bolje, ali moram da jedem non stop, svakih 2,3 sahata..juče sam postio i odmah mi se stanje pogoršalo, glava me je bolila zadnja dva sahata posta toliko da sam jedva izdržao do iftara..a kad je došao iftar i ono malo što sam pojeo sve sam kasnije povratio i osjećao sam veliku mučninu u želudcu..očito da to želudac više ne trpi..
Zanimame imali neki čaj ili nešto prirodno što bih mogao koristiti kao pomoć u ozdravljenju sluznice želudca koja je valjda i oštećena..samo nemojte mi ovog čaja od pelina..pelin je sinonim za gorko, a meni je doktor zabranio gorko :D

meni je doktorica u trenutku propisivanja trojne terapije, dala i neke tabletice protiv muke od iste, nemam pojma kako se zovu :shock:
paprica29

PostPostao/la Michun dana 24/08/2010 09:59

Ma stvarno ne kontam ljude koji piju lijekove i poste...ili odgodi lijecenje poslije ramazana ili se pridrzavaj uputstva. Nije bez razloga navedeno na 8h, na 6h i sl.
Med, propolis je odlicam za zeludac, za obnavljanje sluzokoze. Med na prazan zeludac. Propolis sa seceron, nakapaj na kokcu 15ak kapi.
Michun

PostPostao/la maximilijana dana 24/08/2010 10:18

ja sam uradila gastroskopiju (uzas :S) : cir na dvanaestopalacnom, i pozitivan test na bakteriju h. i hernija hijatalis..i svasta nesto..prepisana mi je trojna terapija i jos 2 lijeka..ugl dnevno sam 15 lijekova pila...i sada..nak2 mjeseca nakon zavrsetka terapije moram reci da nemam problema uopce :) :) :)
maximilijana

PostPostao/la idic dana 24/08/2010 10:30

Kod trojne terapije je najbolje prvo popiti Controlock, sacekati pola sata pa onda ona dva antibiotika. Ovo je vrlo agresivna terapija, a piješ je na već nagriženu sluznicu tako da te mučnine nisu ništa čudno. Ja sam čak povraćala od terapije dok mi doktorica nije rekla da ovako postupam.
Sa gastritisom kuburim već 10-tak godina i jedino rješenje da ovo držiš pod kontrolom je da sam sebi isključiš hranu koja te muči. Kod mene je to masna hrana, paprika - pogotovo sirova, krastavci, crveni luk, kupus, grah. Mlijeko u kombinaciji sa bosanskom kafom i nače izbjegavati našu kafu. Ja vec godinama pijem onu instant, izbjegavati alkohol i pušenje i stres iznad svega. Kad osjetiš prve simptome možeš sedam dana piti Controlock ujutro i uveče od 40 mg i naredne tri sedmice po jedan ujutro. Ovaj lijek ti stvara zaštitni omotač i neutrališe simptome. Obavezno uraditi gastroskopiju jer sve ove simptome slične gastritisu daje i karcinom, tako da je ovaj pregled obavezan prije uzimanja bilo koje terapije. Gastroskopija se može uraditi na DIP-u i ima par privatnih klinika Sanasa, Sunce i ona na Ilidži Eurofram mislim da se tako zove. Sretno.
idic

PostPostao/la udrch dana 26/08/2010 12:07

Michun je napisao/la:Ma stvarno ne kontam ljude koji piju lijekove i poste...ili odgodi lijecenje poslije ramazana ili se pridrzavaj uputstva. Nije bez razloga navedeno na 8h, na 6h i sl.
Med, propolis je odlicam za zeludac, za obnavljanje sluzokoze. Med na prazan zeludac. Propolis sa seceron, nakapaj na kokcu 15ak kapi.

Malo sam se prešao za post, bilo mi neobično, a to je bilo kad sam ostao samo na ovoj jednoj tableti ujutro..

Dobio sam ovaj med od propolisa, žena mi kupila, neko joj rekao da je dobar..nisam ga još počeo jesti, čekam da završim sa teglom ovog običnog..znači trebam da ga jedem na prazan želudac po jednu kašiku..koliko puta dnevno bih to trebao raditi?
A kakav je ovo propolis sa šećerom?
udrch

PostPostao/la jesaha dana 05/09/2010 15:35

Od svoje 17-te godine imam cir na dvanaestercu...genetika.Cijela famelija ima istu dijagnozu.2 x sam potrošila trojnu terapiju al opet ništa.heliobacta pylori mi je pozitivna.Po pitanju hrane jedem šta stignem,jer ne reaguje mi uvijek isto.Nekad mogu danima jesti krastavice,grah,zacinjeno i nemam problema.Nekad mi neda ni hljeba što kažu.Živim parolom kad On(stomak)mene zeza zezacu i ja njega i zato jedem,pijem šta stignem,pušim it...
Kao i svaka druga bolest sve je individualno.Nekad sam gutala sodu kilama sad mi najbolje pomaže hladno mlijeko iz frižidera i to u vecim kolicinama.
jesaha

PostPostao/la idealnolosa dana 05/10/2011 19:32

rajvosa 69 je napisao/la:Za sve koji imate problema preporucujem da pijete caj od trave meni poznatoj pod imenom VEREM. Pravi lijek za stomak. Provjereno

Gdje ima da se kupi*?
idealnolosa

PostPostao/la IHAVEDREAM dana 06/10/2011 05:33

jesaha je napisao/la:Od svoje 17-te godine imam cir na dvanaestercu...genetika.Cijela famelija ima istu dijagnozu.2 x sam potrošila trojnu terapiju al opet ništa.heliobacta pylori mi je pozitivna.Po pitanju hrane jedem šta stignem,jer ne reaguje mi uvijek isto.Nekad mogu danima jesti krastavice,grah,zacinjeno i nemam problema.Nekad mi neda ni hljeba što kažu.Živim parolom kad On(stomak)mene zeza zezacu i ja njega i zato jedem,pijem šta stignem,pušim it...
Kao i svaka druga bolest sve je individualno.Nekad sam gutala sodu kilama sad mi najbolje pomaže hladno mlijeko iz frižidera i to u vecim kolicinama.

:( :thumbup:
Ja od svoje tridesete imam cir na zelucu...... :)
O krastavcu, prijesnim paprikama, crnom luku, soku od narandze,kafi, cigaretama i alkoholu bih samo trebala da sanjam... :lol: O kiseloj zimnici cak ni da ne pomisljam........masnoj hrani, zacinjenoj....uhhh.... :D (tesko odoljeti)...ali nekako se provlacim!!!!!! :)
Ali STRES ne mogu da izbjegnem..... :oops: Veoma bitan momenat koji svi mi sa ovakvim tegobama cesto zanemarujemo.... :oops:
Nazalost, cesto nismo u situaciji da uticemo ( iako je izvodjivo-teoretski) na taj momenat u zivotu!!!!! :(
IHAVEDREAM

PostPostao/la jesaha dana 07/10/2011 19:44

IHAVEDREAM je napisao/la:
jesaha je napisao/la:Od svoje 17-te godine imam cir na dvanaestercu...genetika.Cijela famelija ima istu dijagnozu.2 x sam potrošila trojnu terapiju al opet ništa.heliobacta pylori mi je pozitivna.Po pitanju hrane jedem šta stignem,jer ne reaguje mi uvijek isto.Nekad mogu danima jesti krastavice,grah,zacinjeno i nemam problema.Nekad mi neda ni hljeba što kažu.Živim parolom kad On(stomak)mene zeza zezacu i ja njega i zato jedem,pijem šta stignem,pušim it...

:( :thumbup:
Ja od svoje tridesete imam cir na zelucu...... :)
O krastavcu, prijesnim paprikama, crnom luku, soku od narandze,kafi, cigaretama i alkoholu bih samo trebala da sanjam... :lol: O kiseloj zimnici cak ni da ne pomisljam........masnoj hrani, zacinjenoj....uhhh.... :D (tesko odoljeti)...ali nekako se provlacim!!!!!! :)
Ali STRES ne mogu da izbjegnem..... :oops: Veoma bitan momenat koji svi mi sa ovakvim tegobama cesto zanemarujemo.... :oops:
Nazalost, cesto nismo u situaciji da uticemo ( iako je izvodjivo-teoretski) na taj momenat u zivotu!!!!! :(

Stres mi dodje kao šlag na tortu ;-)
jesaha

Prethodna

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.