Franz Kafka "Proces"

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Franz Kafka "Proces"

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 05/04/2010 18:33

Ljudi daj pomozite ako znate ista, evo radim referat iz ovog romana tacnije radim karakteristike glavnog junaka pa bi mi trebala mala pomoc oko toga, da ako sta znate napisete il ako ste nekad nasli o glavnom junaku citate i osobine da napisete.
Kul lektira zar ne :D
Zatamnjena stakla

Re: Franz Kafka "Proces"

PostPostao/la samo_ovaj_put dana 05/04/2010 18:37

Sorel je napisao/la:Ljudi daj pomozite ako znate ista, evo radim referat iz ovog romana tacnije radim karakteristike glavnog junaka pa bi mi trebala mala pomoc oko toga, da ako sta znate napisete il ako ste nekad nasli o glavnom junaku citate i osobine da napisete.
Kul lektira zar ne :D

bas je to zajebano djelo
kad ti imas taj referat
samo_ovaj_put

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 05/04/2010 18:52

Imam ga sutra, danas mi dala profa kaze uradi
A jbt-e dobro je pa nije cijelo djelo nego samo glavni junak al je stvarno tesko djelo
Zatamnjena stakla

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 05/04/2010 18:54

:? a ja danasnje omladine.... :? ah ja svasta....... :run: :run:
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la motachjointa dana 05/04/2010 18:56

posaljes mi 5 km kredita je tebi to???
motachjointa

PostPostao/la maybelline dana 05/04/2010 18:56

Pa progooglaj malo...
maybelline

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 05/04/2010 19:06

Kredit hmm ne dajem beze to samo kad ko pita :D
Jah danasnje omladine pa tesko djelo sta cu
Goglam ba po sata i nema nista, nekoliko sam citata uspio izdvojit al ostalo nista
Zatamnjena stakla

PostPostao/la Ave, Nijaz! dana 05/04/2010 19:14

.
Zadnja izmjena: Ave, Nijaz!; 05/04/2010 19:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ave, Nijaz!

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 05/04/2010 19:26

Morat cu malo mastat nesto dodavat i tako ima se posla
Zatamnjena stakla

PostPostao/la elSaik dana 05/04/2010 21:06

.
elSaik

PostPostao/la Eborg dana 05/04/2010 21:11

Jesi li pročitao/la knjigu uopće?

Franc Kafka je tako bolesno spaljen u glavi da svako njegovo djelo odiše dozom ludila pa je interesantno čitati. :-)
Eborg

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 07/04/2010 10:18

ma jest ono tesko djelo do bola, a jel ti mozda ikad palo napamet da sjednes i procitas te letkire? :oops:
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la GaRGa dana 07/04/2010 10:26

jaooooooooo sto me podsjeti na srednju sloku i lektiru! tad mi ta knjiga nije uopste bila jasna. Sude mu a da nezna zasto pa oni sudovi po nekim podkrovljima sa sumnjivim likovma, ko ruzan san dodje :D
GaRGa

PostPostao/la Chmoljo dana 07/04/2010 16:56

Eborg je napisao/la:Jesi li pročitao/la knjigu uopće?

Franc Kafka je tako bolesno spaljen u glavi da svako njegovo djelo odiše dozom ludila pa je interesantno čitati. :-)

užasno dosadno :roll:

al štaš... i ja čudnog ukusa, uživao uz Crveno i crno... i Žerminal :lol:
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la BSn dana 07/04/2010 17:02

Eborg je napisao/la:Jesi li pročitao/la knjigu uopće?

Meni je on totalno realan i pokazuje kol'ko smo mi svi spaljeni po glavi i kol'ko nam je ono najnenormalnije postalo normalno, a kako normalnog vise ni nema - i svima super. Spaljeni smo mi i to dobro. On je to vidio, steta sto to danas vise niko ne vidi.

Sto se tice teme, ako krenem necu znat' stat', a tol'ko vremena nemam. Sto ce reci, nabacaj samo najosnovnije, jer za 45 minuta, ionako, ne mozes opisati ni djelic Jozefa K.
To sto ti je dala lika, a ne djelo, bas te postedila, jer je komplet djelo ustvari lik, tj. lik je djelo. :D
BSn

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 07/04/2010 18:57

Evo, uradio sam bio tog lika, sve je bilo po ps-u i tako to.
Dobio sam 4 meni ko hljeb jer sam se stvarno napatio sa trazenjem citata i to.
Hahah pa naravno da sam procito lektiru et tako hvala narode :mrgreen:
:sax:
Zatamnjena stakla

PostPostao/la samo_ovaj_put dana 07/04/2010 19:25

Sorel je napisao/la:Evo, uradio sam bio tog lika, sve je bilo po ps-u i tako to.

dosta 4 :D
samo_ovaj_put

PostPostao/la Ave, Nijaz! dana 07/04/2010 19:48

Sorel je napisao/la:Evo, uradio sam bio tog lika, sve je bilo po ps-u i tako to.

Sta si pisao?

Cvrka je k'o majka, ja sam vazda dvice dobivao iz ovih lektira.
Ave, Nijaz!

PostPostao/la Prozor dana 07/04/2010 22:35

jah to je jedna od najčudnijih knjiga što sam ikad pročitao. suđenje a ne zna se za koji prekšraj, suđenja po nekim tavanima, likvidacija u nekoj šumi i neki tipovi što liče na sve samo ne na državne službenike.... :roll: šta je htio reći vjerovatno je samo on znao.....
Prozor

PostPostao/la samo_ovaj_put dana 07/04/2010 22:46

Prozor je napisao/la:jah to je jedna od najčudnijih knjiga što sam ikad pročitao. suđenje a ne zna se za koji prekšraj, suđenja po nekim tavanima, likvidacija u nekoj šumi i neki tipovi što liče na sve samo ne na državne službenike.... :roll: šta je htio reći vjerovatno je samo on znao.....

ja mislim da ti veze nemas sa zivotom
samo_ovaj_put

PostPostao/la Prozor dana 07/04/2010 23:00

samo_ovaj_put je napisao/la:
Prozor je napisao/la:jah to je jedna od najčudnijih knjiga što sam ikad pročitao. suđenje a ne zna se za koji prekšraj, suđenja po nekim tavanima, likvidacija u nekoj šumi i neki tipovi što liče na sve samo ne na državne službenike.... :roll: šta je htio reći vjerovatno je samo on znao.....

ja mislim da ti veze nemas sa zivotom

hajde eto onda prosvijetli me pametnjakoviću! :roll: :skoljka:
Prozor

PostPostao/la BSn dana 08/04/2010 00:08

Mozda si je cit'o davno, il' sto si mor'o, pa samo da iz ruku ispadne. Procitaj je jos jednom, pa ces vidjeti da su i proces i sluzbenici i tavan, ukratko - cijelo djelo, metafora i da Kafka ne pise nesto sto je samo njemu jasno, nego da pise o nama, o svakodnevnim pojavama, o drustvu ovakvom kakvo je i dan danas i covjeku kao jedinki u tom drustvu.

Covjek je opisao toliko mnogo stvari iz ljudskog zivota na tako ubjedljiv nacin, da je to nevjerovatno.

Mozemo to sve i totalno uprostiti. Neke se drzavne sluzbe nase nam drzave nalaze u unajmljenim podrumima, administracija je sva nepovezana i ne zna ni samo gdje joj je glava, a gdje rep - a opet se u svojim ocima i svojim ponasanjem predstavlja kao nesto organizirano i realno jeste nesto sto zavodi red u drzavi. Ako u drzavi zavodi red nesto sto ni samo sebe ne moze dovesti u red, kakva je, onda, drzava? Kadija ti sudi, kadija te tuzi. Koliko je samo ljudi platilo glavom, a da nije ni znalo za sta je dade... Koliko je samo govor vlasti odvazan, a tako je besmislen (dovoljno pogledati bilo koje izdanje vijesti i sve ce biti jasno, sve ce biti tragi-komicno).

To su samo neke od stvari iz djela - onako povrsnih, koje mogu stati u nekoliko redova na forumu. Knjiga ima neke mnogo dublje poruke koje tjeraju na razmisljanje, a i daju povoda za visednevne diskusije.

Sve je tako stvarno, sve tako realno... :)

Eto, samo nekoliko crtica. I ja sam je poodavno citao. :D

Nema ljudi potrebe za vrijedjanjem, posebno ne na ovakvim temama.
BSn

PostPostao/la username_ne_postoji dana 08/04/2010 00:21

Chmoljo je napisao/la:užasno dosadno :roll:

al štaš... i ja čudnog ukusa, uživao uz Crveno i crno... i Žerminal :lol:

heh... me tooo
ima nesto u tom Crvenom crnilu...
Također uzivao u Gilgamesu... na kraju se posvadjao sa profesorkom jer je ona tvrdila da je Gilgames uzasno dosadan :lol: .

GoRGa je napisao/la:jaooooooooo sto me podsjeti na srednju sloku i lektiru! tad mi ta knjiga nije uopste bila jasna. Sude mu a da nezna zasto pa oni sudovi po nekim podkrovljima sa sumnjivim likovma, ko ruzan san dodje

A eto i ja se poddsjeti na lektiru. Jednom sam posudio Jadnike 24h (ustvari bile su 4 knjige, no ja sam posudio samo treci dio)... Posto sam mislio da necu cijelu knjigu procitati za 24h (400-500 strana + na cirilici kja mi u to vrijeme nije bila jaca strana) cijeli dan sam skenirao tu knjizurina (skener bih se na svakih 20-30 strana pregrijao i moram sam praviti pauze pri skeniranju kako bi se skenre ohladio :mrgreen: ).

Nakon tog mucnog dana, vratio sam knjigu, a iduci dan sam sjedio za monitorom i citao ju... i sto je najsmjesnije procitao sam ju za samo jedan dan... ustvari, mislim da sam vise vremena potrosio na skeniranje :mrgreen:
username_ne_postoji

PostPostao/la Prozor dana 08/04/2010 01:34

BSn je napisao/la:Mozda si je cit'o davno, il' sto si mor'o, pa samo da iz ruku ispadne. Procitaj je jos jednom, pa ces vidjeti da su i proces i sluzbenici i tavan, ukratko - cijelo djelo, metafora i da Kafka ne pise nesto sto je samo njemu jasno, nego da pise o nama, o svakodnevnim pojavama, o drustvu ovakvom kakvo je i dan danas i covjeku kao jedinki u tom drustvu.

Covjek je opisao toliko mnogo stvari iz ljudskog zivota na tako ubjedljiv nacin, da je to nevjerovatno.

Mozemo to sve i totalno uprostiti. Neke se drzavne sluzbe nase nam drzave nalaze u unajmljenim podrumima, administracija je sva nepovezana i ne zna ni samo gdje joj je glava, a gdje rep - a opet se u svojim ocima i svojim ponasanjem predstavlja kao nesto organizirano i realno jeste nesto sto zavodi red u drzavi. Ako u drzavi zavodi red nesto sto ni samo sebe ne moze dovesti u red, kakva je, onda, drzava? Kadija ti sudi, kadija te tuzi. Koliko je samo ljudi platilo glavom, a da nije ni znalo za sta je dade... Koliko je samo govor vlasti odvazan, a tako je besmislen (dovoljno pogledati bilo koje izdanje vijesti i sve ce biti jasno, sve ce biti tragi-komicno).

To su samo neke od stvari iz djela - onako povrsnih, koje mogu stati u nekoliko redova na forumu. Knjiga ima neke mnogo dublje poruke koje tjeraju na razmisljanje, a i daju povoda za visednevne diskusije.

Sve je tako stvarno, sve tako realno... :)

Eto, samo nekoliko crtica. I ja sam je poodavno citao. :D

Nema ljudi potrebe za vrijedjanjem, posebno ne na ovakvim temama.

čitao sam je u srednjoj. to da se radi o metafori je manje više jasno. ali lično meni je metafora toliko uvijena i smučena da je jedva razumijem. zapravo može se tumačiti na bilo koji način, pa i ovaj tvoj. a možda je čovjek, kao jevrej, govorio o položaju jevreja u društvu kojima se sudi "na tavanima" i bez stvarnog razloga.... :?: hoću reći da je djelo previše nelogično da bi ga prosječan čovjek tek tako shvatio i rekao ahaaaa. a to sad što se neki prave važni i načitani pa kao sve razumiju je druga stvar. tvoje tumačenje je sasvim realno i moguće, i definitivno ne ciljam na tebe sa ovim, jer ti takvi obično ni sami ne znaju šta to "razumiju" osim da je nešto "duboko". ali kao što rekoh mene je samo knjiga ostavila sa wtf izrazom. :roll: kad bih je opet pročitao možda bi je i bolje razumio. ali iskreno, nemam volje za to :-)
Prozor

Sljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.