FLUOR iz pasti za zube - tihi UBICA !!!

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: FLUOR iz pasti za zube - tihi UBICA !!!

PostPostao/la kamen spoticanja dana 21/05/2010 18:46

Warhead je napisao/la:@Kamen spoticanja

Mislim da nastupas previse cinicno i bahato. Da neko ovdje tvrdi da je zemlja ravna ploca razumio bih, ali ti previse pojednostavljujes stvari i toliko si siguran u nesto sto bas nije tako crno-bijelo. Razumijem da neko na osnovu svojih saznanja moze imati stav, ali nesposobnost da taj stav preispita uz mrvu kritickog razmisljanja nije bas pohvalna osobina.

Koliko se moglo procitati jedna od tvoje dvije glavne teze je da male kolicine floura u zubnoj pasti i vodi nisu stetne jer se to lako dokazuje ako se pogleda statistika o broju oboljelih od flourozisa.

Prvo, flourozis nije jedino oboljenje koje se povezuje sa flourom. Ono sto bih pitao je kako ti, ili bilo ko drugi ko zastupa tezu o ne stetnosti floura, mozete biti 100% sigurni da u dugom roku, nakon konstantnog unosenja floura u malim kolicinama, ne postoji povecani rizik od pokretanja nekih oboljenja?

Drugo, tvoj glavni argument je da se flourizacija koristi za sprecavanje karijesa i da je ta prevencija dala tako dobre rezultate (posebno u skandinavskim i drugim razvijenim zemljama) da nema govora o upitnosti takve prakse. Postoje li primjeri gdje se u nekim zemljama i podrucjima primjenjivala flourizacija a u drugim ne, a da je u oba slucaja doslo do smanjenja karijesa? Dalje, hajde da te pitamo kako objasnjavas da su mnoge razvijene zemlje (ukljucujuci i Svedsku koju si pominjao) davno prestale sa stavljanem floura u vodu. Ako i zaboravimo eventulano rizik po zdravlje i uzmemo da je flour potpuno bezopasan molim te da objasnis zasto prestase sa flourizacijom kad su efekti bili tako ociti? Evo spiska zemalja sa godinom kada je pocela i kada se zavrsila praksa stavljana floura u vodu:

Zapadna Njemacka (1952–1971)
Svedska (1952–1971)
Holandija (1953–1976)
Cehoslovacka (1955–1990)
Istocna Njemacka (1959–1990)
Sovjetski savez (1960–1990)
Finska (1959–1993)
Japan (1952–1972)

Trece, posto vidim da slijepo vjerujes u pozitivne efekte flourizacije molim te da nam odgovoris kakav motiv imaju ljudi koji zagovaraju da se istrazi potencijalna stetnost floura? Je li imaju neki npr. finansijski motiv ili nemaju pametnija posla nego da preispituju, po tvom misljenju, neupitnu korist flourizacije?

Molim te da na pitanja odgovoris argumentovano.

prvo bih da pohvalim post,ako nista onda zbog zelje za argumentovanim diskutovanjem...dakle bez pumpanja price slikom o kravljem ludilu i kostanom brasnu... :?
onda mala kritika o stavu koji si formirao(mada na to apsolutno imas pravo)o mom "cinicnom i bahatom" pristupu problematici...dakle volio bih da mi ukazes sta je cinicno i bahato u mom pristupu...ali argumentovano... :)

e sad problematika a to je kako se cabadahija izrazio "fluor iz pasti za zube-tihi UBICA"
mada mislim da on kao pravnik zna da ako ima materijala za nesto dokazat moze istu ovu pricu ispricati i na kakvom sudu pa se dobro obogatiti...a vjerovatno dobro i zna da neargumentovana prica poput ove moze zunaciti i krivicno djelo izazivanja panike i narusavanja reda i mira...ako nista onda hipotetski :) no nejse sta su ono bila pitanja?

1.pitanje je na mjestu ali oboljenja koja su direktno vezana uz flour su floroze...dakle ono sto fluor sigurno izaziva ako se koristi u neprimjerenim kolicinama...sve ostalo ili kako ti kazes "pokretanje drugih oboljenja" jeste ono sto bi pokretac teme trebao dokazati...jer tu su vec spekulativna razmisljanja teorija zavjere...bar ja mislim da prica kako se fluor koristi u proizvodnji akumulatora nije dovoljna da apriori odbacimo nesto sto je isto tako za organizam korisno...naime i vodu koriste za proizvodnju akumulatora pa je i dalje pijemo...s tim da mi nije jasno odkud ti stav da ja mislim da fluor nije stetan...stetan je itekako...ali kad se ne primjenjuje kako treba...

ja sam bar imao priliku da vidim kako izgleda neko ko ima sistemski oblik floroze a koji je nastao kao posljedica,kojeg li apsurda,prirodno povecane kolicine iona floura u izvorskoj vodi koju su ti nesretni ljudi pili...cak sta vise upoznao sam neke ljude koji kazu doslovno ovako" u to selo nikad nije otisla mlada jer su kosti momaka iz tog sela krive"...a ako ti treba slika kako izgleda neko s sistemskim florozisom proguglaj malo...sve ce ti biti jasno...koliko je ta bolest strasna...
doduse iz ugla moje profesije ni lokalni florozis nije nesto sto je dobro...i jako mnogo muku mucimo da tim ljudima vratimo osmjeh kakav zasluzuju jer mrlje koje fluor ostavlja iza sebe jednostavno ni pod najjacim sredstvima za izbjeljivanje ne prolaze(a i kako bi kad je struktura dentina i cakline promjenjena)...ne znam zasto mislis da je moj stav nepromjenjiv...pa od kako se bavim stomatoloskim poslom na svim razinama diskutujemo o stetnosti i korisnosti fluora za stomatoloski sistem covjeka...upravo zato i govorim to sto govorim...dakle stav su mi mjenjali argumenti...jer naime znam o cemu govorim...ne pricam o akumaluatorima i kostanom brasnu...

2.cinjenicno stanje jeste da su neke zemlje prekinule sistematsku fluorizaciju vode u vodovodima ali je isto tako cinjenica da neke jos uvijek nisu...danci to jos uvijke rade...i svedi rade koliko sam upoznat u nekim dijelovima zemlje...i mada ne razumijem zasto ne citas sve postove koje sam pisao o sistematskoj fluorizaciji a jos manje ne razumijem zasto uopste pisemo o tome, jer je tema flour iz pasti sto mene jako mnogo dotice,opet cu o tome...samo zanimljivo je da nisi primjetio da pasta za zube nigdje nije zabranjena...ili to moze biti nije vazno...ipak duskutujemo o cemu ono?
sistematska fluorizacija je jako zahtjevan proces...mozda nisi znao ali kad su ljudi otkrili fadilete fluora za zubice u globalu to je bio hit...a onda su poceli da florizuje sve...pa je tako jedna americka firma globalno distribuirala mlijeko s fluorom...neki su koristili sol s fluorom...i onda su poceli problemi...jer nazalost ljudi su cudne zivotinje...sto zbog neznanja sto zbog idiotizma to lijeko se pilo u hektolitrima,sol je koristena ne ko zacin nego o glavno jelo i rezultati su bili katastrofalni...doduse vis ekao lokalna floroza a manje kao sistemski oblik ali je bilo katastrofalno...poslije su SAD u globalu zabranile i mlijeko i sol..
e slicno je i s vodovodnom fluorizacijom...proces je skup,zahtjevan i sto je najvaznije opasan...opet ponavljam alabama je dobar primjer...neke su zemlje tu pricu obavile cestito...neke jos i danas obavljaju...e sad zasto su prestale nije pitanje koje ces meni uputiti jer zaista ne znam...da li zbog prevelikog rizika,da li zbog pritiska javnosti od mogucih tuzbi ako nesto krene po zlu ,zaista ne znam...

ali ono sto znam je da te zemlje sad rade jednu drugu vrstu fluorizacije...i rade je planski,i sistematski...a to je profesionalna stomatoloska fluorizacija...dakle cuo si za fluor gelove,fluor u tabletama i sl...skandinavske zemlje imaju u sklopu zdravstvenog osiguranja obaveznu fluoricaiju zuba kod stomatologa ...u slucaju ne obavljanja imaju problema s ostvarivanjem drugih prava u sklopu osiguranja...u zadnje vrijeme se s trzista povlace i tablete s florom jer su mogucnosti komplikacija mnogo vece(naime ljudi i njih gutaju bez prestanka)...pa recimo cuo si za onu silanizaciju zuba...kod djece posebno...tj zastitu zuba...znas kad onu vode djecu da im zastite "sestice" cim niknu...e recimo poenta u toj zastiti je upravo fluor jer materijal kojim se presvlace zubi luci fluor u velikim kolicinma...cak su japanci napravili i sistem fluor rezervoara u tim materijalima,pa kad se potrosi flour iz materijala ,rezervorari se pune fluorom iz paste,iz hrane i sl.(trazi pod FUJI IX)...licno sam bio dio nekih istrazivanja u vezi s profesionalne fluorizacijom gelom ...i rezultati su bili sjajni...kod djece je radjena fluorizacija i na zubima koji su bili tretirani fluor gelom bilo je 40% manje cariesa nego na onim na kojima nije bilo tretmana...uz iste dijetalne navike i navike pranja zuba...a vjeruj mi taj procenat je fantastican :)
pa recimo svi materijali koji se koriste kao podloge ispod restorativnih ili pak protetskih radova ispustaju fluor...zbog toga se mnogo manje kvare "popravljani" zubi iako bi logicno bilo,da zbog retentivnih povrsina koje plobma pravi,incidenca carisea bude mnogo veca...

3.e sad motivi...zasto bi ja trebao da znam kakvi su neciji motivi...mislim za neke znam jer ove rasprave nisu novina vjeruj mi...o ovome se govori vec 30 godina...no da ja govorim o necijim motivima bilo bi apsurd je spekulacije ne volim nikako...mozda hoce da prodaju pastu od 12 KM ili su egocentricni pa teorijama zavjere sticu popularnost a mozda su zabrinuti za zdravlje svoje djece...no to ostavljam njima...trazio si argumentovano a ne vidim nacin kako da ti na trece pitanje odgovorim argumentovano :?
no sad imam i ja jedno pitanje za tebe...posto ne vidim razlog zasto bi ja odgovaro na pitanja,,,nit proizvodim pastu,nit fluorisem vodu ni sam placen da vam odgovaram ...pa cu biti slobodan postaviti ti jedno pitanje
sta ti mislis koji su moji motivi pa ovako branim koristenje paste za zube...stomatolog sam po struci...zar mi ne bi trebalo biti u finansijskom interesu da ljudi ne peru zube?
a onda cu ti malo pomoci ...dnevno imam nekih 15tak pacijenta...trecina su pacijenti koji vade zube a ja slovim kao neko ko vadi zube samo kad nema nikakve alternative pa me uglavnom takvi i izbjegavaju...a onad zamisli da pastu izbace maximalno...ili probaju kupiti onu neku od 12 KM(pasti duzno postavanje,zaista i ne znam o cemu se radi tako da je apriori ne odbacujem...mozda je sjajna)...pa se onda vidi ko je ustvari cinican i kako ono bi...bahat :?
svako dobro zelim :)
kamen spoticanja

PostPostao/la Warhead dana 21/05/2010 23:28

kamen spoticanja je napisao/la:
prvo bih da pohvalim post,ako nista onda zbog zelje za argumentovanim diskutovanjem... onda mala kritika o stavu koji si formirao(mada na to apsolutno imas pravo)o mom "cinicnom i bahatom" pristupu problematici...dakle volio bih da mi ukazes sta je cinicno i bahato u mom pristupu...ali argumentovano...

Hvala i ja zelim da pohvalim trud koji si ulozio u odgovor na moja pitanja. Sto se tice tvog pristupa problematici, prije bih rekao da je to neki dojam koji sam stekao a ne stav. Shvatam da si stomatolog i da iz tvoje perspektive mozda izgleda smjesno kad dodju neki forumasi (kojima to ocito nije struka) i otvore temu ciji se sadrzaj ne uklapa u zvanicne stavove i mainstream gledanje na neki problem. Vjerovatno takav pristup proizilazi iz toga sto ti kao strucnjak smatras da ima vise formalne naobrazbe od nekog anonimusa koji bi da palamudi o onome cime se bavis citav zivot. U vecini slucajeva je to sasvim ispravno, ali bojim se da je tema takva da je kontroverzna i u strucnim krugovima. Zato smatram da je tvoj stav o neupitnim koristima floura previse rigidan. A tako rigidan stav u kombinaciji sa recenicama kao npr. "opaaa posto je cabadahija frisko otkrio internet ama neku gadnu frustraciju s zubima i oko zuba tipkat cu vam sve sto ima veze s fluorom i zubima..." ili "ooo mena malo nema i odmah smo se raspojasali..." ostavlja dojam da je o flourizaciji sve receno, da je sve 100% dokazano i da buduci da je to tako banalna stvar neuki primitivci postavljaju ovakve teme "na koje se pecaju i iskusni forumasi".

kamen spoticanja je napisao/la: 1.pitanje je na mjestu ali oboljenja koja su direktno vezana uz flour su floroze...dakle ono sto fluor sigurno izaziva ako se koristi u neprimjerenim kolicinama...sve ostalo ili kako ti kazes "pokretanje drugih oboljenja" jeste ono sto bi pokretac teme trebao dokazati.

Niko ne spori da je flour u velikim kolicinama stetan. Ali tema je da li je stetan i u malim kolicinama koje se tokom duzeg vremena unose u organizama. Ti tvrdis da bi pokretac teme to trebao dokazati. Medjutim, da li si upoznat sa tim kako je uopste doslo do toga da se bas flour pocne koristiti za prevenciju karijesa? Da li su zagovornici takve prakse ispitali i dokazali da to ne nosi odgovarajuce rizike? Mislim da je teret dokaza trebao biti na njima, a ne obrnuto. Ipak, i uz takve postavke postoje studije i radovi koje pokazuju stetan uticaj.

kamen spoticanja je napisao/la:ja sam bar imao priliku da vidim kako izgleda neko ko ima sistemski oblik floroze a koji je nastao kao posljedica,kojeg li apsurda,prirodno povecane kolicine iona floura u izvorskoj vodi koju su ti nesretni ljudi pili...cak sta vise upoznao sam neke ljude koji kazu doslovno ovako" u to selo nikad nije otisla mlada jer su kosti momaka iz tog sela krive"...a ako ti treba slika kako izgleda neko s sistemskim florozisom proguglaj malo...sve ce ti biti jasno...koliko je ta bolest strasna...
doduse iz ugla moje profesije ni lokalni florozis nije nesto sto je dobro...i jako mnogo muku mucimo da tim ljudima vratimo osmjeh kakav zasluzuju jer mrlje koje fluor ostavlja iza sebe jednostavno ni pod najjacim sredstvima za izbjeljivanje ne prolaze(a i kako bi kad je struktura dentina i cakline promjenjena)...ne znam zasto mislis da je moj stav nepromjenjiv...pa od kako se bavim stomatoloskim poslom na svim razinama diskutujemo o stetnosti i korisnosti fluora za stomatoloski sistem covjeka...upravo zato i govorim to sto govorim...dakle stav su mi mjenjali argumenti...jer naime znam o cemu govorim...ne pricam o akumaluatorima i kostanom brasnu...

Ok. To znaci nikako nije zafrkancija.

kamen spoticanja je napisao/la: 2.cinjenicno stanje jeste da su neke zemlje prekinule sistematsku fluorizaciju vode u vodovodima ali je isto tako cinjenica da neke jos uvijek nisu...danci to jos uvijke rade...i svedi rade koliko sam upoznat u nekim dijelovima zemlje...

Kljucno pitanje je zasto su je prekinule ako je taj proces bio koristan u sprecavanju karijesa?

kamen spoticanja je napisao/la: i mada ne razumijem zasto ne citas sve postove koje sam pisao o sistematskoj fluorizaciji a jos manje ne razumijem zasto uopste pisemo o tome, jer je tema flour iz pasti sto mene jako mnogo dotice,opet cu o tome...samo zanimljivo je da nisi primjetio da pasta za zube nigdje nije zabranjena...ili to moze biti nije vazno...ipak duskutujemo o cemu ono?

Mislim da diskutujemo o tome jer je rijec o dvije strane iste medalje. Mozda pranjem zuba ne unosimo istu kolicinu floura kao kad pijemo vodu u koju je dodat flour, ali nesto od tog floura sigurno zavrsi u organizmu. Znam da ces sad reci da su to sigurne kolicine, ali ima ljudi koji se ne slazu sa tim. Evo npr. tvoj kolega iz struke:

http://www.youtube.com/watch?v=Ap-tTSCO ... 8lEz71wf9I

kamen spoticanja je napisao/la: sistematska fluorizacija je jako zahtjevan proces...mozda nisi znao ali kad su ljudi otkrili fadilete fluora za zubice u globalu to je bio hit...a onda su poceli da florizuje sve...pa je tako jedna americka firma globalno distribuirala mlijeko s fluorom...neki su koristili sol s fluorom...i onda su poceli problemi...jer nazalost ljudi su cudne zivotinje...sto zbog neznanja sto zbog idiotizma to lijeko se pilo u hektolitrima,sol je koristena ne ko zacin nego o glavno jelo i rezultati su bili katastrofalni...doduse vis ekao lokalna floroza a manje kao sistemski oblik ali je bilo katastrofalno...poslije su SAD u globalu zabranile i mlijeko i sol..

Drago mi je da si naveo ove primjere. Samo po tebi ispadose ljudi krivi a ne oni koji su bez pardona poceli stavljati flour u mlijeko i sol. To sto su pogrijesili samo podupire tezu da svasta zavrsi na policama supermarketa bez da se dugorocno ispitaju koristi i rizici koje takvi sastojci nose. Ali ne, industrija ce nesto pustiti u opticaj pa nek se besposlicari upiru da dokazuju kako to nije stetno jer je teret dokazivanja na njima. I ovo da su ljudi jeli so kao glavno jelo... hmmm

kamen spoticanja je napisao/la: e slicno je i s vodovodnom fluorizacijom...proces je skup,zahtjevan i sto je najvaznije opasan...opet ponavljam alabama je dobar primjer...neke su zemlje tu pricu obavile cestito...neke jos i danas obavljaju...e sad zasto su prestale nije pitanje koje ces meni uputiti jer zaista ne znam...da li zbog prevelikog rizika,da li zbog pritiska javnosti od mogucih tuzbi ako nesto krene po zlu ,zaista ne znam...

Dobro, dakle proces flourozacije vode je opasan. Nazalost, kljucno pitanje zasto su prestali ostaje neodgovoreno. Ili su uvidjeli da je vise stete nego koristi ili da nema ni stete ali ni koristi. Ako je flour u vodi opasan, zasto onda definitivno iskljuciti mogucnost da je i eventualno flour u pasti potencijalno opasan? Ili ako flour u vodi nema efekta na sprecavanje karijesa da li rizici koje dugorocno sa sobom nosi flour iz paste mozda prevazilaze koristi u sprecavanju karijesa? Ako postoji vjerovatnoca da ce flour iz paste u 0,001% uzrokovati rak kostiju onda ce neki ljudi prije rizikovati karijes nego to.

kamen spoticanja je napisao/la: ali ono sto znam je da te zemlje sad rade jednu drugu vrstu fluorizacije...i rade je planski,i sistematski...a to je profesionalna stomatoloska fluorizacija...dakle cuo si za fluor gelove,fluor u tabletama i sl...skandinavske zemlje imaju u sklopu zdravstvenog osiguranja obaveznu fluoricaiju zuba kod stomatologa ...u slucaju ne obavljanja imaju problema s ostvarivanjem drugih prava u sklopu osiguranja...u zadnje vrijeme se s trzista povlace i tablete s florom jer su mogucnosti komplikacija mnogo vece(naime ljudi i njih gutaju bez prestanka)...pa recimo cuo si za onu silanizaciju zuba...kod djece posebno...tj zastitu zuba...znas kad onu vode djecu da im zastite "sestice" cim niknu...e recimo poenta u toj zastiti je upravo fluor jer materijal kojim se presvlace zubi luci fluor u velikim kolicinma...cak su japanci napravili i sistem fluor rezervoara u tim materijalima,pa kad se potrosi flour iz materijala ,rezervorari se pune fluorom iz paste,iz hrane i sl.(trazi pod FUJI IX)...licno sam bio dio nekih istrazivanja u vezi s profesionalne fluorizacijom gelom ...i rezultati su bili sjajni...kod djece je radjena fluorizacija i na zubima koji su bili tretirani fluor gelom bilo je 40% manje cariesa nego na onim na kojima nije bilo tretmana...uz iste dijetalne navike i navike pranja zuba...a vjeruj mi taj procenat je fantastican :)
pa recimo svi materijali koji se koriste kao podloge ispod restorativnih ili pak protetskih radova ispustaju fluor...zbog toga se mnogo manje kvare "popravljani" zubi iako bi logicno bilo,da zbog retentivnih povrsina koje plobma pravi,incidenca carisea bude mnogo veca...

Ja uopste ne sporim da npr. flour sprijecava karijes ali ostaje pitanje kakve popratne efekte moze imati na organizam? Da li je to dovoljno istrazeno ili ne?

kamen spoticanja je napisao/la: 3.e sad motivi...zasto bi ja trebao da znam kakvi su neciji motivi...mislim za neke znam jer ove rasprave nisu novina vjeruj mi...o ovome se govori vec 30 godina...no da ja govorim o necijim motivima bilo bi apsurd je spekulacije ne volim nikako...mozda hoce da prodaju pastu od 12 KM ili su egocentricni pa teorijama zavjere sticu popularnost a mozda su zabrinuti za zdravlje svoje djece...no to ostavljam njima...trazio si argumentovano a ne vidim nacin kako da ti na trece pitanje odgovorim argumentovano :?

Mislim da u ovoj knjizi moze naci prilicno argumentovan odgovor u vezi motiva.

http://www.amazon.com/Fluoride-Deceptio ... r=1-1#noop

Dovoljno je baciti pogled samo na komentare citalaca.

Ili na http://www.youtube.com/user/CowboyBebop ... M-AtI7nwos

moze se pogledati intervju sa autorom.

kamen spoticanja je napisao/la: no sad imam i ja jedno pitanje za tebe...posto ne vidim razlog zasto bi ja odgovaro na pitanja,,,nit proizvodim pastu,nit fluorisem vodu ni sam placen da vam odgovaram ...pa cu biti slobodan postaviti ti jedno pitanje sta ti mislis koji su moji motivi pa ovako branim koristenje paste za zube...stomatolog sam po struci...zar mi ne bi trebalo biti u finansijskom interesu da ljudi ne peru zube?

Mislim da su tvoje namjere casne. Ipak iz dosadanje diskusije se stice dojam da si apsolutni zagovornik flourizacije vode (pod pretpostavkom da se uradi kvalitetno) i ne rizicnosti floura u pasti za zube. Pretpostavljam da je to posljedica strucne kratkovidosti, odnosno ne uzimanja u razmatranje sire slike i a priori odbacivanja svega onoga sto se ne uklapa u sliku dobijenu tokom akademskog obrazovanja. Ovim uopste ne dovodim u pitanje strucnost tebe kao stomatologa kao ni tvog znanja oko ove materije. Jedino sto pokusavam je da ti dam dobronamjernu sugestiju da malo detaljnije proucis cjelokupnu materiju i da za bar mrvicu kriticki preispitas cjelokupnu problematiku.
Warhead

PostPostao/la kamen spoticanja dana 22/05/2010 00:11

upravo to i jeste ono o cemu govorim...flour je jedan od najistrazenijih elemenata ikad...a jos uvijek nema ni jedna studija koja moze reci da je koristen u razumnim kolicinama stetan za bilo sto...naprotiv mnogo je studija koje kazu da je jako koristan...i naravno oni koji su ga ubaicili u pastu za zube bili su duzni znati sta se moze desiti ako krene po zlu...zato i imas uputstvo za upotrebu na obicnoj pasti za zube...i to je to...
dakle stvar je prosta...od razumne kolicine fluora koristi su jako velike...a steta nikad nije dokazana...dakle sve ostaje u okvirima teorija zavjere...i ne vidim razlog zasto bi vise vjerovao tebi nego zvanicnom papiru..,i naravno cijenim sugestiju,i svakako vodim racuna o onome sto unosim u organizam(recimo cola cola je nesto o cemu bi volio da otvorite temu)ali kazem ti fluor iz paste za zube je opasan koliko i cetkica koju koristis za pranje...i sve dok ne bude dokaza da je stetan smatrat cu i promvisat da je to nesto najbolje sto se desilo zubima u ovom i proslom mileniumu...
o fluorizaciji vode mi se stvarno vise neda pisat...citaj post od ranije pa ces naci odgovore na ista postavljenja pitanja...
ah i da ove price o stetnosti fluora,amalgama i sl pokrenula je upravo jedna grupa kolega iz moje struke oni su sad CEO iz ivoclara,vivadenta i ostalih globalnih masina za proizvodnju stom. opreme ;-)
dakle cetkicu i pastu i opleti...2x po dvije minute svaki dan i mnogo ces dobrog napraviti za svoje zdravlje...ne samo zuba :)
kamen spoticanja

PostPostao/la A_I_ dana 22/05/2010 02:32

kamen spoticanja je napisao/la:upravo to i jeste ono o cemu govorim...flour je jedan od najistrazenijih elemenata ikad...a jos uvijek nema ni jedna studija koja moze reci da je koristen u razumnim kolicinama stetan za bilo sto...naprotiv mnogo je studija koje kazu da je jako koristan...i naravno oni koji su ga ubaicili u pastu za zube bili su duzni znati sta se moze desiti ako krene po zlu...zato i imas uputstvo za upotrebu na obicnoj pasti za zube...i to je to...
dakle stvar je prosta...od razumne kolicine fluora koristi su jako velike...a steta nikad nije dokazana...dakle sve ostaje u okvirima teorija zavjere...i ne vidim razlog zasto bi vise vjerovao tebi nego zvanicnom papiru..,i naravno cijenim sugestiju,i svakako vodim racuna o onome sto unosim u organizam(recimo cola cola je nesto o cemu bi volio da otvorite temu)ali kazem ti fluor iz paste za zube je opasan koliko i cetkica koju koristis za pranje...i sve dok ne bude dokaza da je stetan smatrat cu i promvisat da je to nesto najbolje sto se desilo zubima u ovom i proslom mileniumu...
o fluorizaciji vode mi se stvarno vise neda pisat...citaj post od ranije pa ces naci odgovore na ista postavljenja pitanja...
ah i da ove price o stetnosti fluora,amalgama i sl pokrenula je upravo jedna grupa kolega iz moje struke oni su sad CEO iz ivoclara,vivadenta i ostalih globalnih masina za proizvodnju stom. opreme ;-)
dakle cetkicu i pastu i opleti...2x po dvije minute svaki dan i mnogo ces dobrog napraviti za svoje zdravlje...ne samo zuba :)

1. Isti taj sodium fluorid iz paste za zube koristio se kao insekticid protiv zohara. Nesto sto ubija tako zilava stvorenja poput zohara sigurno se ne moze uporediti sa "vodom koja se kao i fluor uporebljava za akumulatore".
2. FDA zahtijeva stavljanje upozorenja na sve paste za zube u kom stoji da se odmah kontaktira Centar za TROVANJE u slucaju gutanja kolicine paste vece od onog koliko stane na cetkicu.
3. prije nego slijepo kategoricki ustvrdis kako ne postoji nijedna studija o stetnosti unosenja fluora u organizam, procitaj studije navedene pod Hronicna toksicnost
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluoride_p ... c_toxicity
A_I_

PostPostao/la Cabadahija dana 22/05/2010 09:22

Warhead je napisao/la:@Kamen spoticanja

Mislim da nastupas previse cinicno i bahato. Da neko ovdje tvrdi da je zemlja ravna ploca razumio bih, ali ti previse pojednostavljujes stvari i toliko si siguran u nesto sto bas nije tako crno-bijelo. Razumijem da neko na osnovu svojih saznanja moze imati stav, ali nesposobnost da taj stav preispita uz mrvu kritickog razmisljanja nije bas pohvalna osobina.

Koliko se moglo procitati jedna od tvoje dvije glavne teze je da male kolicine floura u zubnoj pasti i vodi nisu stetne jer se to lako dokazuje ako se pogleda statistika o broju oboljelih od flourozisa.

Prvo, flourozis nije jedino oboljenje koje se povezuje sa flourom. Ono sto bih pitao je kako ti, ili bilo ko drugi ko zastupa tezu o ne stetnosti floura, mozete biti 100% sigurni da u dugom roku, nakon konstantnog unosenja floura u malim kolicinama, ne postoji povecani rizik od pokretanja nekih oboljenja?

Drugo, tvoj glavni argument je da se flourizacija koristi za sprecavanje karijesa i da je ta prevencija dala tako dobre rezultate (posebno u skandinavskim i drugim razvijenim zemljama) da nema govora o upitnosti takve prakse. Postoje li primjeri gdje se u nekim zemljama i podrucjima primjenjivala flourizacija a u drugim ne, a da je u oba slucaja doslo do smanjenja karijesa? Dalje, hajde da te pitamo kako objasnjavas da su mnoge razvijene zemlje (ukljucujuci i Svedsku koju si pominjao) davno prestale sa stavljanem floura u vodu. Ako i zaboravimo eventulano rizik po zdravlje i uzmemo da je flour potpuno bezopasan molim te da objasnis zasto prestase sa flourizacijom kad su efekti bili tako ociti? Evo spiska zemalja sa godinom kada je pocela i kada se zavrsila praksa stavljana floura u vodu:

Zapadna Njemacka (1952–1971)
Svedska (1952–1971)
Holandija (1953–1976)
Cehoslovacka (1955–1990)
Istocna Njemacka (1959–1990)
Sovjetski savez (1960–1990)
Finska (1959–1993)
Japan (1952–1972)

Trece, posto vidim da slijepo vjerujes u pozitivne efekte flourizacije molim te da nam odgovoris kakav motiv imaju ljudi koji zagovaraju da se istrazi potencijalna stetnost floura? Je li imaju neki npr. finansijski motiv ili nemaju pametnija posla nego da preispituju, po tvom misljenju, neupitnu korist flourizacije?

Molim te da na pitanja odgovoris argumentovano.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Cabadahija

PostPostao/la Scorpions dana 22/05/2010 11:18

Evo malo hemije prvo posto vidim da se ovdje mijesaju babe i žabe.
U pasti za zube se nalazi natrijev fluorid (NaF). To znaci da sve osobine koje cisti fluor (F) ima nemaju nikave veze sa natrijevim fluoridom.
Evo banalan primjer:
Natrij (Na) - metal koji burno oksidira (zapali se u dodiru sa zrakom)
Hlor (Cl) - otrovan plin
Na + Cl = NaCl (So) - niti je otrovna niti hoce da gori, ali jeste tihi ubica (bar za one sa visokim pritiskom).

Toliko od mene, posto vidim da se u ovoj temi koristi uopsteni naziv FLUOR za sva njegova jedinjenja, pa se onda osobine jednog jedinjanja pripisuju drugom i na kraju dobijemo teoriju zavjere.

Jos samo ostaje pitanje u kom obliku se koristi fluor za fluorisanje vode.
Scorpions

PostPostao/la A_I_ dana 22/05/2010 13:18

Scorpions je napisao/la:Evo malo hemije prvo posto vidim da se ovdje mijesaju babe i žabe.
U pasti za zube se nalazi natrijev fluorid (NaF). To znaci da sve osobine koje cisti fluor (F) ima nemaju nikave veze sa natrijevim fluoridom.
Evo banalan primjer:
Hlor (Cl) - otrovan plin
Na + Cl = NaCl (So) - niti je otrovna niti hoce da gori, ali jeste tihi ubica (bar za one sa visokim pritiskom).

Toliko od mene, posto vidim da se u ovoj temi koristi uopsteni naziv FLUOR za sva njegova jedinjenja, pa se onda osobine jednog jedinjanja pripisuju drugom i na kraju dobijemo teoriju zavjere.

Najcesce se u pastama za zube koristi Sodium monofluorophosphate Na2FPO3, a za vjestacko fluorisanje vode koristi se otpadni nusproizvod iz industrije fosfatnih gnojiva Fluorosilicic acid (H2SiF6).

Da jedinjenja nemaju nikakve veze sa osobinama elemenata koji ih tvore, onda ne bi FDA zahtijevala na svakoj pasti za zube stavljanje sljedeceg upozorenja o toksicnosti fluorida i fatalnoj dozi:

"Lethal levels
As of April 7, 1997, the United States FDA (Food & Drug Administration) required that all fluoride toothpastes sold in the U.S. carry the following poison warning:[citation needed]
WARNING: Keep out of reach of children under 6 years of age. If you accidentally swallow more than used for brushing, seek professional help or contact a poison control center immediately.
Potentially fatal dose = 5 mg of fluoride per kg of bodyweight."
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluoride_p ... hal_levels

Takodje ne bi Americka asocijacija stomatologa upozorila da se bebama do 12mj starosti ne daje fluor bilo kroz vodu bilo kroz bebi hranu, da je jedinjenje Fluorosilicic acid (H2SiF6) nevezano za toksicnost samog fluora.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_flu ... n_advisory
Da ne pricam o kompleksnim jos toksicnijim jedinjenjima koja se u organizmu mogu stvoriti vezivanjem fluora iz vode sa olovom i aluminijumom o cemu se sve vise upozorava.
Zadnja izmjena: A_I_; 22/05/2010 17:28; ukupno mijenjano 1 put/a.
A_I_

PostPostao/la Cabadahija dana 22/05/2010 14:43

@ kamen spoticanja

Tema je samo NASLOVLJENA kao "Fluor iz pasti za zube - tihi ubica", što naravno nije prepreka da se cijenjeni forumaši dotaknu i fluorizacije vode kao izrazito štetne rabote po ljudsko zdravlje. :zoka:

Također, "lude krave" su itekako povezane s temom fluora, jer se radi o direktnom miješanju ljudskog faktora u prirodne tj Božije stvari, a sve radi profita na račun ljudskog zdravlja.

Još jednom, hvala svima na postovima. 8-)
Cabadahija

PostPostao/la Jara dana 22/05/2010 16:25

Scorpions je napisao/la:Evo malo hemije prvo posto vidim da se ovdje mijesaju babe i žabe.
Evo banalan primjer:
Hlor (Cl) - otrovan plin

Meni je ovo uvjerljivo.
Ima i ono - ako jelo od špinata odstoji, onda se korisno "nešto" pretvara u otrovno "nešto drugo" ( soli azota ).
Jara

PostPostao/la kamen spoticanja dana 22/05/2010 23:25

Cabadahija je napisao/la:@ kamen spoticanja

Tema je samo NASLOVLJENA kao "Fluor iz pasti za zube - tihi ubica", što naravno nije prepreka da se cijenjeni forumaši dotaknu i fluorizacije vode kao izrazito štetne rabote po ljudsko zdravlje. :zoka:

Također, "lude krave" su itekako povezane s temom fluora, jer se radi o direktnom miješanju ljudskog faktora u prirodne tj Božije stvari, a sve radi profita na račun ljudskog zdravlja.

Još jednom, hvala svima na postovima. 8-)

ama nek se svako dotice cega zeli...samo nek ponudi argumente...ja jos nisam vidio ni jedan argument da je fluor iz paste stetan...a znam dva miliona istih da je koristan...a price o pesticidima,akumulatorima i ludim kravama stoje ali na temama o pesticidima i ludim kravama... :)
ovako se zapitaj kolika bi bila steta da ljudi ostave pranje zuba jer u konacnici ide se u tom smjeru...i kakve bi bile posljedice da nam oralno zdravlje ode u klinac(doduse pitanje je da li uopce moze vise otici u klinac a vala i posljedice su vidljive)...po svaki sistem u organizmu...a alternativa u pasti od 12 KM je ok...samo sto pastu od 12 KM moze redovno kupiti 0,1% stanovnistva...mada bi vilio da mi neko otipka sastav i te paste...cisto informativno...
mada cahadahijo tebe slabije razumijem...na drugoj temi promovises kompozitne materijale i keramiku umjesto "smrtonosnog" amalgama :-) a vjerovatno si svjestan da zbog slabije sposobnosti hermetickog zatvaranja ova dva ispuna materijal za vezanje i podlaganje full je pun fluora koji se konstantno izlucuje...i jos mnogo stvari elemenata koji se koriste u proizvodnji akumulatora i pesticida...
dakle cijenim vasu zelju za zdravijom buducnoscu(ako vam je to motiv)ali ovom pricom samo cinite ljude vise bolesnim...sto na fizickom sto na psihickom planu ;-) a bez razloga :)
pa bolan samo je zracenje tvog monitora u koji sad gledas 200 puta opasnije od fluora iz pasti za zube...a tvoj monitor je totalno beskoristan...kao i tastaura...uz svo duzno postovanje...
nego de nam otvori temu u cola coli...tu bi bilo zanimljivih podataka... :)
kamen spoticanja

PostPostao/la Cabadahija dana 23/05/2010 07:29

kamen spoticanja je napisao/la:ama nek se svako dotice cega zeli...samo nek ponudi argumente...ja jos nisam vidio ni jedan argument da je fluor iz paste stetan...a znam dva miliona istih da je koristan...a price o pesticidima,akumulatorima i ludim kravama stoje ali na temama o pesticidima i ludim kravama... :)
ovako se zapitaj kolika bi bila steta da ljudi ostave pranje zuba jer u konacnici ide se u tom smjeru...i kakve bi bile posljedice da nam oralno zdravlje ode u klinac(doduse pitanje je da li uopce moze vise otici u klinac a vala i posljedice su vidljive)...po svaki sistem u organizmu...a alternativa u pasti od 12 KM je ok...samo sto pastu od 12 KM moze redovno kupiti 0,1% stanovnistva...mada bi vilio da mi neko otipka sastav i te paste...cisto informativno...
mada cahadahijo tebe slabije razumijem...na drugoj temi promovises kompozitne materijale i keramiku umjesto "smrtonosnog" amalgama :-) a vjerovatno si svjestan da zbog slabije sposobnosti hermetickog zatvaranja ova dva ispuna materijal za vezanje i podlaganje full je pun fluora koji se konstantno izlucuje...i jos mnogo stvari elemenata koji se koriste u proizvodnji akumulatora i pesticida...
dakle cijenim vasu zelju za zdravijom buducnoscu(ako vam je to motiv)ali ovom pricom samo cinite ljude vise bolesnim...sto na fizickom sto na psihickom planu ;-) a bez razloga :)
pa bolan samo je zracenje tvog monitora u koji sad gledas 200 puta opasnije od fluora iz pasti za zube...a tvoj monitor je totalno beskoristan...kao i tastaura...uz svo duzno postovanje...

:D :D Joj kameni, ti si meni šega, al stvaaaaaaarnoooo :D

Najbolje je da ti nama otvoriš temu: "ŽIVA - IZVOR ZDRAVLJA I VITALNOSTI"

Ili temu: "KALAJ - ZDRAV ŽAČIN U VAŠOJ SARMI" :D :D

Ti se stalno čovječe držiš teze o 100% - tnoj bezbijednosti otovnog fluora i amalgama, a ja samo navodim njihove karakteristike, i naravno, tvrdim da je fluor puno manje opasan od ŽIVE, ali također tvrdim da je fluor opasan i veoma štetan za ljudsko zdravlje, i da će pasta koja nema vještačkog fluora bolje sačuvati zube od paste sa fluorom.

Također, čak ni cijena od 12 KM nije velika, jer ljudi u BiH nisu baš takva sirotinja, jer čim se može na svakom ćošku kahvenisat, furljat Marllboro, i vozat auto, može se vala i pasta od 12 KM kupit.

Naravno, ostaje žal što je LAŽ O "KORISNOSTI" FLUORA zaživjela, pa su zbog toga paste sa fluorom toliko jeftine, jer je veliki broj ljudi PREVAREN sa tim lažima o fluoru (kao što napisa jedan od cijenjenih forumaša). 8-)

I na kraju, nemoj toliko omalovažavati ostale forumaše i goste, pa ti možda i povjerujemo da si stomatolog :D
Cabadahija

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 09:54

ah cabadahijo ah...ja tebi konkretno i argumentovano a ti opet kvaris svoju temu i pricas o meni... :-)
de bolan makar jedan argument kako je fluor iz paste za zube otrovan...a ja cu tebi opet dva miliona razloga zasto je koristan... :)
dakle tema je fluor iz pasti za zube...pa bujrum :)
kamen spoticanja

PostPostao/la A_I_ dana 23/05/2010 13:01

kamen spoticanja je napisao/la:ama nek se svako dotice cega zeli...samo nek ponudi argumente...ja jos nisam vidio ni jedan argument da je fluor iz paste stetan...a znam dva miliona istih da je koristan...a price o pesticidima,akumulatorima i ludim kravama stoje ali na temama o pesticidima i ludim kravama... :)

viewtopic.php?f=42&t=76440&p=3917111#p3913976

viewtopic.php?f=42&t=76440&start=75#p3914932

Ne budi ignorant vec se osvrni vec jednom na iznesene argumente o toksicnosti fluora!
A_I_

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 18:40

vi tacno ko pokvarene ploce...dajte vec jednom konkretno...sta je konkreno opasno kod pranja zuba pastom s fluoridom? samo dva argumenta...a ja cu ti onda dati dva miliona argumenta zasto bi pranje zuba pastom bez fluora bilo pogubno,uz ovakve prehrambene navike ;-)
nego uporno ponavljas upozorenje fda-a ...ako se proguta u vecim kolicinama kod djece konsultovati ljekara...pa bolan fda je u saradnje s fdi najveci zagovornik fluoriziranih pasti za zube :)
nego hajmo argumenti...dosta stvaranje panike i prosipanja suplje...hocemo konkretnu diskusiju...
i naravno jos mi odgovori gdje je ono pasta za zube zabranjena? :-)
kamen spoticanja

PostPostao/la A_I_ dana 23/05/2010 20:21

kamen spoticanja je napisao/la:vi tacno ko pokvarene ploce...dajte vec jednom konkretno...sta je konkreno opasno kod pranja zuba pastom s fluoridom? samo dva argumenta...a ja cu ti onda dati dva miliona argumenta zasto bi pranje zuba pastom bez fluora bilo pogubno,uz ovakve prehrambene navike ;-)
nego uporno ponavljas upozorenje fda-a ...ako se proguta u vecim kolicinama kod djece konsultovati ljekara...pa bolan fda je u saradnje s fdi najveci zagovornik fluoriziranih pasti za zube :)
nego hajmo argumenti...dosta stvaranje panike i prosipanja suplje...hocemo konkretnu diskusiju...

Obrces teze - nisam protiv fluorisanja paste za zube vec VODE jer na taj nacin fluor ne zavrsava u ustima vec citavom organizmu uz nesagledive posljedice po ljudski metabolizam. Zasto ADA upozorava da se bebama ne daje bilo fluorisana voda bilo pripravci hrane napravljeni sa fluorisanom vodom?

Pricamo o FLUORU a ne pasti ko pasti!

Opasno je gutanje vise paste od 2 zrna graha i stoji da se odmah kontaktira sluzba za kontrolu TROVANJA - istu onu koju treba kontaktirati nakon gutanja svih ostalih toksicnih tecnosti koje mozemo naci u prosjecnom domacinstvu.
A_I_

PostPostao/la Željezničar dana 23/05/2010 20:59

Koliko miligrama flurioda ima u jednoj pasti za zube od recimo 75 grama?
Željezničar

PostPostao/la ipsilon dana 23/05/2010 20:59

@kamen spoticanja

http://www.galaksija.com/fluor.htm

evo, ukratko, sa sve fusnotama. ;)
ipsilon

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 21:09

A_I_ je napisao/la:
kamen spoticanja je napisao/la:vi tacno ko pokvarene ploce...dajte vec jednom konkretno...sta je konkreno opasno kod pranja zuba pastom s fluoridom? samo dva argumenta...a ja cu ti onda dati dva miliona argumenta zasto bi pranje zuba pastom bez fluora bilo pogubno,uz ovakve prehrambene navike ;-)

Obrces teze - nisam protiv fluorisanja paste za zube vec VODE jer na taj nacin fluor ne zavrsava u ustima vec citavom organizmu uz nesagledive posljedice po ljudski metabolizam. Zasto ADA upozorava da se bebama ne daje bilo fluorisana voda bilo pripravci hrane napravljeni sa fluorisanom vodom?

Pricamo o FLUORU a ne pasti ko pasti!

Opasno je gutanje vise paste od 2 zrna graha i stoji da se odmah kontaktira sluzba za kontrolu TROVANJA - istu onu koju treba kontaktirati nakon gutanja svih ostalih toksicnih tecnosti koje mozemo naci u prosjecnom domacinstvu.

ne nego pricamo o flouru iz paste za zube :)
vodu u BiH niko ne fluorise...nazalost :roll:
bebama ne dajemo fluor iz istog razloga zbog cega im ne dajemo ni tetraciklin ;-) a ni mnogo sto sta
i de ziv bio sta je opasno kod gutanja paste velicine dva zrna graha? dakle sta se dogodi? koliko ima ppm fluora u pasti velicine dva zrna graha? kolike su dnevne potrebe a kolike maximalno dozvoljene kolicine fluora ?
negp ponavljam opet pusti se sirenja panike...pricaj argumetovano!
bujrum...jos uvijek cekam da mi neko kaze koje su stetnosti fluora iz paste za zube?
a onda cu ja navesti sve ono sto je korisno iz istog i za zube i za cijelokupni organizam...obecavam ;-)
naravno ako uspijes promjeniti navike u ishrani danasnjoj populaciji ljudi...dakle idealna kolicina ugljikohidrata(njih prvenstveno),masti ,proteina,minerala...onda cu ti ja opet napisati kako da odrzavas zube i za to ce ti trebati samo cetkica bez paste i to jednom dnevno...a do tada uz ovakav nacin ishrane fluor u pasti za zube je najbolje sto se desilo zubima a onda i cijelkupnom organizmu uopste ;-)
sta mislis da ti otipkam i na koje sve sisteme negativno uticu lose oralno zdravlje i lose zdravlje zuba?
ili da ti kazem da je broj pojave squamoz cell carcinoma(najcesci karcinom u usnoj supljini)kod ljudi koji zvacu duhan i ono indijsko cudo ,duplo manji kod onih koji zube peru pastom za zube u kojoj ima floura?
hajde ba da diskutujemo argumentovano...postaje dosadno :roll:

probaj ziv bio sam
kamen spoticanja

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 23/05/2010 21:12

Kamen - koliko je stetan/koristan listerin, ili ti mouthwash?!
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Cabadahija dana 23/05/2010 21:13

Evo i malo stručnih mišljenja na temu štetnosti fluora :

http://www.fluoridealert.org/

.... 10 ŠTETNIH I POGUBNIH UTICAJA FLUORA PO LJUDSKO ZDRAVLJE

Sve iz profesionalnog ugla, naučno objašnjeno i bazirano na sistematskim naučnim studijima-

1. Fluoridi ometaju sintezu kolagena što dovodi do njegovog razlaganja u kostima, tetivama, mišićima, koži, hrskavičavom tkivu, plućima, bubrezima i traheji.

[A.K. Susheela and Mohan Jha, "Effects of Fluoride on Cortical and Cancellous Bone Composition," IRCS Medical Sciences: Library Compendium, Vol. 9, No.11, pp. 1021-1022 (1981); Y. D. Sharma, "Effect of Sodium Fluoride on Collagen Cross-Link Precursors," Toxicological Letters, Vol. 10, pp. 97-100 (1982); A. K. Susheela and D. Mukerjee, "Fluoride poisoning and the Effect of Collagen Biosynthesis of Osseous and Nonosseous Tissue," Toxicological European Research, Vol. 3, No.2, pp. 99-104 (1981); Y.D. Sharma, "Variations in the Metabolism and Maturation of Collagen after Fluoride Ingestion," Biochemica et Biophysica Acta, Vol. 715, pp. 137-141 (1982); Marian Drozdz et al., "Studies on the Influence of Fluoride Compounds upon Connective Tissue Metabolism in Growing Rats" and "Effect of Sodium Fluoride With and Without Simultaneous Exposure to Hydrogen Fluoride on Collagen Metabolism," Journal of Toxicological Medicine, Vol. 4, pp. 151-157 (1984).]

2. Fluoridi stimulišu stvaranje granula i potrošnju kiseonika u bijelim krvnim ćelijama, ali sprečavaju taj proces kada je bijela krvna ćelija izložena dejstvu neke strane supstance u krvi.

[Robert A. Clark, "Neutrophil Iodintion Reaction Induced by Fluoride: Implications for Degranulation and Metabolic Activation," Blood, Vol. 57, pp. 913-921 (1981).]

3. Fluoridi smanjuju energetske rezerve i sposobnost bijelih krvnih zrnaca da uništavaju strane materije procesom fagocitoze. Čak i i mikro-molarne količine fluorida, ispod 1ppm (1-og dijela na milion dijelova) mogu ozbiljno da suzbiju sposobnost bijelih krvnih zrnaca da uništavaju patogene mikro-organizme.

[John Curnette, et al, "Fluoride-mediated Activation of the Respiratory Burst in Human Neutrophils," Journal of Clinical Investigation, Vol. 63, pp. 637-647 (1979); W. L. Gabler and P. A. Leong, ., "Fluoride Inhibition of Polymorphonumclear Leukocytes," Journal of Dental Research, Vol. 48, No. 9, pp. 1933-1939 (1979); W. L. Gabler, et al., "Effect of Fluoride on the Kinetics of Superoxide Generation by Fluoride," Journal of Dental Research, Vol. 64, p. 281 (1985); A. S. Kozlyuk, et al., "Immune Status of Children in Chemically Contaminated Environments," Zdravookhranenie, Issue 3, pp. 6-9 (1987)]

4. Fluoridi zbunjuju imuni odbrambeni sistem i podstiću ga da napada tkiva svog vlastitog tijela i povećavaju brzinu rasta tumora kod ljudi koji su podložni raku.

[Alfred Taylor and Nell C. Taylor, "Effect of Sodium Fluoride on Tumor Growth," Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine, Vol. 119, p. 252 (1965); Shiela Gibson, "Effects of Fluoride on Immune System Function," Complementary Medical Research, Vol. 6, pp. 111-113 (1992); Peter Wilkinson, "Inhibition of the Immune System With Low Levels of Fluorides," Testimony before the Scottish High Court in Edinburgh in the Case of McColl vs. Strathclyde Regional Council, pp. 17723-18150, 19328-19492, and Exhibit 636, (1982); D. W. Allman and M. Benac, "Effect of Inorganic Fluoride Salts on Urine and Cyclic AMP Concentration in Vivo," Journal of Dental Research, Vol. 55 (Supplement B), p. 523 (1976); S. Jaouni and D. W. Allman, "Effect of Sodium Fluoride and Aluminum on Adenylate Cyclase and Phosphodiesterase Activity," Journal of Dental Research, Vol. 64, p. 201 (1985)]

5. Fluor sprječava stvaranje antitjela u krvi.

[S. K. Jain and A. K. Susheela, "Effect of Sodium Fluoride on Antibody Formation in Rabbits," Environmental Research, Vol. 44, pp. 117-125 (1987)]

6. Fluoridi ometaju rad štitne (tiroidne) žljezde.

[Viktor Gorlitzer Von Mundy, "Influence of Fluorine and Iodine on the Metabolism, Particularly on the Thyroid Gland," Muenchener Medicische Wochenschrift, Vol. 105, pp. 182-186 (1963); A. Benagiano, "The Effect of Sodium Fluoride on Thyroid Enzymes and Basal Metabolism in the Rat," Annali Di Stomatologia, Vol. 14, pp. 601-619 (1965); Donald Hillman, et al., "Hypothyroidism and Anemia Related to Fluoride in Dairy Cattle," Journal of Dairy Science, Vol. 62, No.3, pp. .416-423 (1979); V. Stole and J. Podoba, "Effect of Fluoride on the Biogenesis of Thyroid Hormones," Nature, Vol. 188, No. 4753, pp. 855-856 (1960); Pierre Galleti and Gustave Joyet, "Effect of Fluorine on Thyroid Iodine Metabolism and Hyperthyroidism," Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, Vol. 18, pp. 1102-1110 (1958)]

a.7. Fluoridi ispoljavaju štetna dejstva na razna tkiva u tijelu čovjeka

[T. Takamorim "The Heart Changes in Growing Albino Rats Fed on Varied Contents of Fluorine," The Toxicology of Fluorine Symposium, Bern, Switzerland, Oct 1962, pp. 125-129; Vilber A. O. Bello and Hillel J. Gitelman, "High Fluoride Exposure in Hemodialysis Patients," American Journal of Kidney Diseases, Vol. 15, pp. 320-324 (1990); Y. Yoshisa, "Experimental Studies on Chronic Fluorine Poisoning," Japanese Journal of Industrial Health, Vol. 1, pp. 683-690 (1959)]

8. Fluoridi pospješuju razvoj raka kostiju.

[J.K. Mauer, et al., "Two-Year Cacinogenicity Study Of Sodium Fluoride In Rats," Journal of the National Cancer Institute, Vol. 82, pp. 1118-1126 (1990); Proctor and Gamble "Carcinogenicity Studies with Sodium Fluoride in Rats" National Institute of Environmenrtal Health Sciences Presentation, July 27, 1985; S. E. Hrudley et al., "Drinking Water Fluoridation and Osteosarcoma," Canadian Journal of Public Health, Vol. 81, pp. 415-416 (1990); P. D. Cohn, "A Brief Report on the Association of Drinking Water Fluoridation and Incidence of Osteosarcoma in Young Males," New Jersey Department of Health, Trenton, New Jersey, Nov. 1992; M. C. Mahoney et al., "Bone Cancer Incidence Rates in New York," American Journal of Public Health, Vol. 81, pp. 81, 475 (1991); Irwin Herskowitz and Isabel Norton, "Increased Incidence of Melanotic Tumors Following Treatment with Sodium Fluoride," Genetics Vol. 48, pp. 307-310 (1963); J. A. Disney, et

al., " A Case Study in Testing the Conventional Wisdom: School Based Fluoride Mouth Rinse Programs in the USA," Community Dentistry and Oral Epidemiology, Vol. 18, pp. 46-56 (1990); D. J. Newell, "Fluoridation of Water Supplies and Cancer - An Association?," Applied Statistics, Vol. 26, No. 2, pp. 125-135 (1977)]

9. Fluoridi izazivaju preuranjeno starenje kod ljudi.

[Nicholas Leone, et al., "Medical Aspects of Excessive Fluoride in a Water Supply," Public Health Reports, Vol. 69, pp. 925-936 (1954); J. David Erikson, "Mortality of Selected Cities with Fluoridated and Non-Fluoridated Water Supplies," New England Journal of Medicine, Vol. 298, pp. 1112-1116 (1978); "The Village Where People Are Old Before Their Time," Stern Magazine, Vol. 30, pp. 107-108, 111-112 (1978)]

10. Ingestija fluora uz pomoć sredstava za ispiranje usta i sprječavanje karijesa kod djece je veoma opasna za njihov biološki razvoj, životni vijek i opšte zdravstveno stanje.

[Yngve Ericsson and Britta Forsman, "Fluoride Retained From Mouth Rinses and Dentifrices In Preschool Children," Caries Research, Vol. 3, pp. 290-299 (1969); W. L. Augenstein, et al., "Fluoride Ingestion In Children: A Review Of 87 Cases," Pediatrics, Vol. 88, pp. 907-912, (1991); Charles Wax, "Field Investigation Report," State of Maryland Department of Health and Mental Hygiene, March 19, 1980, 67 pages; George Waldbott, "Mass Intoxication from Over-Fluoridation in Drinking Water," Clinical Toxicology, Vol. 18, No.5, pp. 531-541 (1981)]
Cabadahija

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 21:15

ipsilon je napisao/la:@kamen spoticanja

http://www.galaksija.com/fluor.htm

evo, ukratko, sa sve fusnotama. ;)

:lol: :lol:
pa evo opet samo isto kontra pitanje zasto pasta za zube nije zabranjena nigdje na dunjaluku? zasto je preporucena od svih stomatoloskoh organizacija pocevsi od krovne fdi..preko ada-e i svih europskih?
zasto ne odneses ove "argumente" u najblizi sud i ne tuzis aquafresh? ili plidentu bar?
i zasto ponavljate stalno isto...zar nema neka druga argumentacija mimo galaksije.com? :-)
kamen spoticanja

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 21:16

chuchumbamayumbe je napisao/la:Kamen - koliko je stetan/koristan listerin, ili ti mouthwash?!

procita mi sastav listerina? dakle aktivnu supstancu...ako je chlorhexidin onda je jako koristan samo ga treba koristiti po pravilima :)
kamen spoticanja

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 23/05/2010 21:20

chuchumbamayumbe je napisao/la:Kamen - koliko je stetan/koristan listerin, ili ti mouthwash?!

procita mi sastav listerina? dakle aktivnu supstancu...ako je chlorhexidin onda je jako koristan samo ga treba koristiti po pravilima :)

ovaj trenutno sto imam:
Eucalyptol 0.092%, Menthol 0.042%....Antigingivitis, Antiplaque
Methyl Salicylate 0.060%, Thymol 0.064%....Antigingivitis, Antiplaque
chuchumbamayumbe

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 21:21

Željezničar je napisao/la:Koliko miligrama flurioda ima u jednoj pasti za zube od recimo 75 grama?

1450ppm-a u 75 ml paste....sto je manje od dozvoljene dnevne doze unosa fluora koja je 1,5 mg ili ti 1500ppm-a...dakle moras pojesti cijelu pastu ,ali pojesti i ocekivat rezultate ;-)
kamen spoticanja

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 21:23

chuchumbamayumbe je napisao/la:

ovaj trenutno sto imam:
Eucalyptol 0.092%, Menthol 0.042%....Antigingivitis, Antiplaque
Methyl Salicylate 0.060%, Thymol 0.064%....Antigingivitis, Antiplaque

dakle uz pastu i cetkicu i konac koji je obavezan ovo ti dodje kao nadopuna higijene...nista posebno...mi volimo reci usta bolje mirisu ;-) no nece skoditi osim novcaniku
kamen spoticanja

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.