Firma je poreski obveznik ili ne?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Firma je poreski obveznik ili ne?

PostPostao/la newnew dana 14/07/2012 10:53

Pozdrav svima. Izvinjavam se ako je tema vec negdje otvorena, ja je nisam pronasla. Ja lagano krecem sa svojim obrtom. I puna sam pitanja, a tek naredne sedmice cu imati prvi i duzi sastanak sa racunovodjom koji ce mi objasniti neke osnovne stvari. A do tada ja bih zeljela nesto znati:
- receno mi je, onako usput, da necu biti poreski obveznik ako godisnje zarada firme ne predje 50.000 KM. je li to tacno i kako ce se to ustanoviti? je li se mora cekati jedna godina od pocetka moga rada pa da se vidi je li firma obveznik ili ne ili kako to vec ide?
- ja ne mislim da ce moja firma prelaziti taj iznos zarade godisnje, e onda, sta to znaci konkretno za mene, da li ja kupujem onda proizvode od drugih bez poreza ili ce drugi koristiti usluge moje firme bez poreza i sl?
- moze li mi iko reci nesto vise o ovome? nikad nisam bila u tim vodama, i zasad sam prilicno pogubljena.
Hvala.
newnew

Re: Firma je poreski obveznik ili ne?

PostPostao/la LeKo dana 14/07/2012 11:39

U BiH postoje dvije vrste poreza, direktni i indirektni. Prilikom registracije firme odmah postaješ obaveznik direktnih poreza (dohodak/dobit u zavisnosti od organizacionog oblika društva). Obaveznik indirektnih poreza (PDV) se obavezno postaje ako je oporezivi godišnji promet veći od 50.000 KM ili dobrovoljno ako je ovaj iznos manji. Moj prijedlog je dobrovoljna registracija u sistem indirektnih poreza jer onda prilikom nabavke robe, pristizanja režijskih računa i sl. se ima pravo na korištenje ulaznog-odbitnog poreza, odnosno, prilikom prodaje robe/usluge se obračunava izlazni - dužnički porez, razlika između ova dva je obaveza za uplatu ili poreski kredit za naredni period.

Jeste malo više posla računovođi, ali je na kraju porez plaćen samo na ostvarenu zaradu, odnosno razliku u cijeni, u odnosu na puni nabavni iznos u slučaju neregistracije.

Nadam se da je malo jasnije i da će računovođa koji će voditi poslovne knjige i evidencije biti dosta detaljniji.
LeKo

PostPostao/la newnew dana 14/07/2012 11:44

Ufff, nista ne kontam, ali hajde, valjda cu skontati uskoro.
newnew

PostPostao/la samoTEgledam dana 14/07/2012 11:47

newnew je napisao/la:Pozdrav svima. Izvinjavam se ako je tema vec negdje otvorena, ja je nisam pronasla. Ja lagano krecem sa svojim obrtom. I puna sam pitanja, a tek naredne sedmice cu imati prvi i duzi sastanak sa racunovodjom koji ce mi objasniti neke osnovne stvari. A do tada ja bih zeljela nesto znati:
- receno mi je, onako usput, da necu biti poreski obveznik ako godisnje zarada firme ne predje 50.000 KM. je li to tacno i kako ce se to ustanoviti? je li se mora cekati jedna godina od pocetka moga rada pa da se vidi je li firma obveznik ili ne ili kako to vec ide?
- ja ne mislim da ce moja firma prelaziti taj iznos zarade godisnje, e onda, sta to znaci konkretno za mene, da li ja kupujem onda proizvode od drugih bez poreza ili ce drugi koristiti usluge moje firme bez poreza i sl?
- moze li mi iko reci nesto vise o ovome? nikad nisam bila u tim vodama, i zasad sam prilicno pogubljena.
Hvala.

Za početak usvoji novi termin - promet.
Promet i zarada nisu isto.
Moj ti je prijedlog da budeš i PDV obveznik. Nema nikakve neke extra dokumetnacije ni posla, KIF, KUF, mjesečne prijave i to je to. Još samo platiš razliku KIF-a i KUF-a i svi sretni :)
samoTEgledam

PostPostao/la newnew dana 14/07/2012 13:52

A imam li ja nekih prednosti ako budem PDV obveznik, tj, sta dobijam, a sta gubim? Koji su uslovi da budem poreski obveznik?
newnew

PostPostao/la samoTEgledam dana 14/07/2012 14:22

newnew je napisao/la:A imam li ja nekih prednosti ako budem PDV obveznik, tj, sta dobijam, a sta gubim? Koji su uslovi da budem poreski obveznik?

Pročitaj što je napisao @LeKo
samoTEgledam

PostPostao/la talić dana 14/07/2012 16:48

newnew je napisao/la:Pozdrav svima. Izvinjavam se ako je tema vec negdje otvorena, ja je nisam pronasla. Ja lagano krecem sa svojim obrtom. I puna sam pitanja, a tek naredne sedmice cu imati prvi i duzi sastanak sa racunovodjom koji ce mi objasniti neke osnovne stvari. A do tada ja bih zeljela nesto znati:
Hvala.

Kako stvari stoje tebi skoro ništa jasno nije.
Kao što već neko reče spominješ zaradu a trebalo bi da spomeneš promet. O zaradi će biti govora tek na kraju godine kad uradiš godišnji obračun. Brkaš pojmove.
Dalje koliko primjećujem iz tvog teksta " "da li ja kupujem onda proizvode od drugih bez poreza" da ćeš se baviti trgovinom. Jadna je trgovina koja godišnje ne napravi 50.000 maraka prometa jer sve i da joj je marža 100 % opet je upitno da li može pokriti i fiksne troškove zato moli Boga da ti promet bude milion maraka.
PDV je porez na dodanu vrijednost znači ako si nešto kupila za 80 maraka a prodala za 100 maraka plaćaš porez na razliku u cijeni ( tvoju zaradu ) u visini od 17%. Dalje pitaš kakav je tvoj interes da budeš u sistemu PDV-a. Ne pita te niko za tvoj interes nego je to obaveza i interes države. Ne znam čime ćeš se baviti ali stavi malo na papir očekivani promet, razliku u cijeni i fiksne troškove pa da vidiš da li u startu ideš sa pretpostavkom da ćeš negativno poslovati odnoso poslovanje, firme ( obrta ) plaćati iz džepa.
P.S. I onda neki ovdje kažu kako prepadamo ljude te ih pokušavamo odgovoriti od pokretanja biznisa. ;-)
talić

PostPostao/la PRO165 dana 15/07/2012 09:43

Vidim da ti komplikovano objašanjavaju. Evo ovako:

Ako će biti usluge i isključivo usluge i nećeš nabavljati opremu/mašine u nekoj velikoj vrijednosti (recimo cca 20.000 i više) ne trebaš PDV barem u početku.

Ako će biti trgovina idi u PDV.

Eh idemo dalje:

"kupiš za 80 a prodaš za 100 i samo na razliku od 20 platiš porez je apslutno tačno ali malo usko"

O PDV ne razmišljaš kao nećemu što ti utiće na zaradu u smislu obaveze ili troška. Naravno i ovo je prilično usko ali ako uzmemo u obzir mjesečni ciklus plaćanja PDV onda je sasvim OK. Ti PDV platiš djelom na ulazu a naplatiš u potpunosti na izlazu.

PDV plaćaš za prethodni mjesec na osnovu razlike između ukupnog ulaza i ukupnog izlaza.

Na tvoj izlaz utiču izlazne fakture(prodaja robe) i eventualno knjižna odobrenja.

Na tvoj ulazni PDV utiću ulazne fakture (fakture dobavljača tj nabavaka robe), sve fakture troškova (struja, telefon...), sve nabavke potrošnog materijala, sitnog inventara i stalnih sredstava (od kupovine papira da kupovine zgrade). Uslov je da je isti trošak/nabavka porezno priznat i da ga je izdalo pravno lice koje je registrovani pdv obaveznik. Npr. sve vezano za putničko auto uključjući gorivo - ne priznaje se PDV kao ulazni.

Kad poduzentnik treba razmišljati o plaćanju PDV kao "problematičnoj stavci":

- Ako ne zarađuješ dovoljno pa onda trošiš sve sa računa, naročito kod isplata plata.
- ako daješ na odgodu - Tebi je obaveza platiti pdv bez obzira naplatio ili ne naplatio od kupca
PRO165

PostPostao/la Ricken dana 15/07/2012 11:05

PRO165 je napisao/la:Vidim da ti komplikovano objašanjavaju. Evo ovako:

Ako će biti usluge i isključivo usluge i nećeš nabavljati opremu/mašine u nekoj velikoj vrijednosti (recimo cca 20.000 i više) ne trebaš PDV barem u početku.

Ako će biti trgovina idi u PDV.

Eh idemo dalje:

"kupiš za 80 a prodaš za 100 i samo na razliku od 20 platiš porez je apslutno tačno ali malo usko"

O PDV ne razmišljaš kao nećemu što ti utiće na zaradu u smislu obaveze ili troška. Naravno i ovo je prilično usko ali ako uzmemo u obzir mjesečni ciklus plaćanja PDV onda je sasvim OK. Ti PDV platiš djelom na ulazu a naplatiš u potpunosti na izlazu.

PDV plaćaš za prethodni mjesec na osnovu razlike između ukupnog ulaza i ukupnog izlaza.

Na tvoj izlaz utiču izlazne fakture(prodaja robe) i eventualno knjižna odobrenja.

Na tvoj ulazni PDV utiću ulazne fakture (fakture dobavljača tj nabavaka robe), sve fakture troškova (struja, telefon...), sve nabavke potrošnog materijala, sitnog inventara i stalnih sredstava (od kupovine papira da kupovine zgrade). Uslov je da je isti trošak/nabavka porezno priznat i da ga je izdalo pravno lice koje je registrovani pdv obaveznik. Npr. sve vezano za putničko auto uključjući gorivo - ne priznaje se PDV kao ulazni. Kad poduzentnik treba razmišljati o plaćanju PDV kao "problematičnoj stavci":

- Ako ne zarađuješ dovoljno pa onda trošiš sve sa računa, naročito kod isplata plata.
- ako daješ na odgodu - Tebi je obaveza platiti pdv bez obzira naplatio ili ne naplatio od kupca

A šta ako se bavi dilanjem auta. Imal onda ulaznog kod nabavke putničkog vozila?

Ti baš pojednostavio do te mjere da je šega.
Ricken

PostPostao/la PRO165 dana 15/07/2012 13:13

Pa onda nije putnički auto nego roba :)

Osim toga može biti putničko auto ali ako je taxi ili rent-a car tad je opet odbitni PDV.
PRO165

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: ovo_malo_duse i 4 gostiju.