FIJI Islands - Fidzi ostrva - Informacije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

FIJI Islands - Fidzi ostrva - Informacije

PostPostao/la Target2010 dana 28/08/2012 18:17

Pozz svima,

Da li je neko od nas bosanaca, sa bosanskim pasosem isao na Fiji ostrva.. i kako se dobija viza? Ja znam da je neobicno pitanje, ali mozda neki od dijasporaca u Australiji su bili tamo? Kakva su iskustva i je li vrijedno 30 sati leta do Fijija iz Evrope?... Zvao sam danas njihovu Overseas Mission u Briselu, gdje im je ambasada, i rekla mi je da se samo u Londonu izdaju vize... Neko imam iskustva oko toga?
Nasao sam super jeftinu kartu, na taj dio svijeta, pa rekoh sto da ne... 1000 eura povratna sa svim taxama, iz Frankfurta preko Seoul-a sa Korean Air.

A kada sam vec kod toga, da li je neko bio na Samoi.. tu nama bosancima ne treba viza... ali nazalost tamo se samo stize preko Australije ili Novog Zelanda... iako se nalazis u tranzitu tj. samo mjenjas let na nekim od austalijskim ili Novo zelandskim aerodromima, potrabna je viza. Pa i pitanje sada, da li neko ima iskustva sa tranzitnim vizama u ovom slucaju preko Novog Zelanda...

Hvala unaprijed, pa mozda se neko i javi...

Pozz,

IC
Target2010

Re: FIJI Islands - Fidzi ostrva - Informacije

PostPostao/la Entropio dana 28/08/2012 18:48

slika
Entropio

PostPostao/la Target2010 dana 28/08/2012 18:49

@izgubljeni slucaj

Ne kontam, ako nemas sta pametno reci... onda dobro te je... a profile ime ti bas i pase... Ne znam sta je tvoj problem.. ja sam vec napomen'o, da je pitanje stvarno neobicno.... ali Fiji je jedna od popularnih destinacija na Pacifiku... i jedna je od glavni ruta za ljudi koji putuju na karte "around the world ticket" ... tako, da to za mnoge nije nista novo... ako nisi znao u blizini (nekih 3-4 sata leta) je takodje i Tahiti (Francuska Polinezija) sa Bora Bora Resort, koje je jedno od najexoticnijh tj. najromanticnijih destinacija svijeta.. Ukucuaj u google i prosvjeti se malo...

Hvala na razumijevanju ;-)

Pozz,

IC
Target2010

PostPostao/la Target2010 dana 28/08/2012 18:52

Entropio je napisao/la:slika

Hvala,

ali i ja sam to nasao... moje je ono pitanje vise malo.. oko iskustva... ? .. Da li je to neko vec iskusio... No, nazalost ta informacija na stranici MVP-a BiH NIJE tacna.. jer mi je djevojka danas u ambasadi u Briselu rekla, da oni NE izdaju vize, nego se time samo bavi ambasada u Londonu.. no nije nista novo kakva nam je drzava, samo pokazuje kakvi sluzbenici tamo i rade...

Pozz,

IC
Target2010

PostPostao/la Entropio dana 28/08/2012 19:00

Teško da će se ovdje javiti neko s iskustvom... Preporučujem ti da odeš na Forum.hr i njihov podforum Turizam; siguran sam da ćeš naći sve potrebne informacije. Hrvati puno više putuju od nas. :)
Entropio

PostPostao/la neki dana 28/08/2012 19:07

Pa eto otidji na Bora Boru, tamo ti ne treba viza a jeftino je sa AirFrance iz Zagreba..
neki

PostPostao/la Lacrosse dana 28/08/2012 19:28

Moj je prijatelj bio na Tahitima za medeni mjesec.
Ne moze se preporuciti dovoljno ta destinacija, ali je za mnoge to vrlo skupo, daleko, i logisticki tesko izvesti. Uz to, to je specificna destinacija za mladence, ili one koji putuju tamo za 20-30-40 godina braka... tako da ici tamo sam, a pretpostavljam da tako planiras, je malcice cudno, ali boze moj.
Za Fiji ne znam nista.

Za Americku Samou sam se interesovao jer sam Americki gradjanin i ljekar, te sam razmisljao da odem na jednu takvu destinaciju, ne stalno, ali mozda mjesec u godini. Americka Samoa je Americki teritoriji u Juznom Pacifiku. To je jedan od 5 teritorija koji nisu drzave Americke ali imaju poseban status, uz npr. Guam, Porto Ricco, Virgin Islands (preporuka da posjetis ako mozes), Mariana Islands. Kulturoloski Samoanci su jako slicni Havajcanima, s tim da je otok mnogo manjih a samim tim i populus mnogo manji circa 50 hiljada. Najzastupljeniji su u rugby-iju sto zbog konstitucije, sto zbog kulture ratnicke. Sto se tice ekonomije, glavna ekonomija je proizvodnja tunjevine, i tu je bilo jako velikih problema jer su pokusali da podignu satnice radnicima da bi ih priblizili US standardu sto je uzrokovalo outsourcing i zatvaranje jedne od najpoznatniji fabrika tune u svijetu tkz. "Chicken of the sea".

Druge dvije Americke teritorije, Guam i Mariana Islands, u Pacifiku su izmedju Havaja i Filipina. Guam je solidna turisticka atrakcija, kao i vojna baza. Mariana Islands je arhipelag niza otoka, na kojem nema bog zna sto. Tako da ako bi birao izmedju 3 ova, Guam je turisticka destinacija, Americka Samoa je vise ribarska kolonija i Mariana otoci su moguce nekakva strateska mjesta za koncentraciju vojske, zaostala iz drugog svijetskog, ali osim prirodno egzoticne lokacije, ne vjerujem da se tu mozes nesto posebno "provesti". Treba jos napomenuti da su na ovim otocima jaki u prisustvu misionari, najvise Mormonskog tipa, ali ima i drugih.
Lacrosse

PostPostao/la Target2010 dana 29/08/2012 00:16

@entropio

super tip.. pogledat cu malo sta oni pisu.. jer i hrvatima treba viza... tako da ako je neko bio sa hrvatskim pasosem, moze nesto da kaze na tu temu...

@neki

Air France, da oni lete za Papeete (Tahiti) ali svaki let ide preko Los Angelesa Paris-LAX-PApeete, ne samo Air France leti tu destinaciju tacnije receno tu rutu, takodje to cini i Air Tahiti Nui,... tako da znaci da je tu ukljucena zezancija za americku vizu.... ono Tahiti je destinacija za hanimunerse veoma popularno, prvenstveno sto imaju svi ovi malo bagatiji iz Californije direktan let za Tahiti.. tako da za mnoge to nije strano...

@Lacrosse

iskreno govoreci, logisticki za Tahiti i nije toliko tesko izvesti... kao sto sam upravo gore napis'o, ima se direktan let iz Parisa via Los Angelesa... alo eto samo to da nema frke oko americke vize..
Sto se tice Samoe... ima osim Americke Samoe, takodje i Western Samoa, sa glavnim gradom Apia. No kao sto sam napisao, logisticki je i to izvodljivo.. Posto mi jedan kolege dolaze iz Honolulua, koji je direktno avionom povezan sa Apiom i ja bih eto iz Evrope dos'o, ali eto samo preko Aucklanda ili pak Brisbane ili Sydneya... no za tranzite mi treba viza.. i tu opet pocinju "problemi" ..
sto da idem tamo? ... pa prvo sto je malo skroz neobicno... a ja inace volim neobicne destinacije... jer sam stvarno "putujuci dzindas" tako da neki 50 zemalja koje sam posjetio sirom planete su i exoticne destinacije kao Boracay Island (Filipini), Phi Phi Island (Thailand), Zanzibar (Tansania), Galapagos Island (Ecuador) ... itd itd... ono tako da tamo mislim da nebi bilo lose da se ode.. pogotovo na Fiji, koji mislim ima malo vise entertainmenta za ponuditi od Samoe...

;-) ...
Target2010

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.