FIAT STILO:

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

FIAT STILO:

PostPostao/la dzalle dana 07/12/2012 00:06

Svi koji znaju nešto o Fiat Stilu naka malo prokomentarišu,pošto imam neku ponudu ,a neznam ništa o ovom autu.
Fiat Stilo 1,9 jtd,dvoja vrata.Hvala.
dzalle

Re: FIAT STILO:

PostPostao/la mali_milojica dana 07/12/2012 00:15

Ima nekih musica,samo njemu svojstvenih,ali u biti po meni dobar auto. Jos ako je cijena ok i stanje auta,po meni dobra kupovina.
Koja godina,kilometraza i na kraju koliko para?
mali_milojica

PostPostao/la LeKo dana 07/12/2012 00:21

Dobar ako je dobar, ako je zapušten nigdje te nema.
LeKo

PostPostao/la testovi3 dana 07/12/2012 01:00

ma punto je puno bolji + veca mogucnost da te punto zapadne sa 4vrata
za istu cijenu mozes uzet punto mk2a ili mk2b 2004 ili 2005 godiste
stilo da valja ne bi tako brzo izjednacio cijenu sa puntom

al tvoje odluka tvoje pare
upoznaj se malo http://fiatisti.hr/forum/index.php?board=26.0
testovi3

PostPostao/la Emir92 dana 07/12/2012 01:35

testovi3 je napisao/la:ma punto je puno bolji + veca mogucnost da te punto zapadne sa 4vrata

Ne znam jesi procitao prvi post. Pitanje je za Stila zato sto ima ponudu, a ne za Punta ili sta moze uzet za te pare :D
Emir92

PostPostao/la testovi3 dana 07/12/2012 01:48

Emir92 je napisao/la:
testovi3 je napisao/la:ma punto je puno bolji + veca mogucnost da te punto zapadne sa 4vrata

Ne znam jesi procitao prvi post. Pitanje je za Stila zato sto ima ponudu, a ne za Punta ili sta moze uzet za te pare :D

ako ima ponudu za 3k onda u redu
ja kazem da ostavi ponudu i uzme punta za iste pare
zbog jeftiniji i dostupniji dijelova
testovi3

PostPostao/la richa dana 07/12/2012 01:50

Golf dvojka novijeg doba...
richa

PostPostao/la Reneee dana 07/12/2012 02:40

Imao sam prije u porodici Stila 1.9 JTD 116 KS, znači sredina između verzija sa 80 i 140 KS. Trebao mi je supruzi, koja je tražila kakav noviji auto, a da ne košta puno, i ovaj primjerak smo našli u dobrom stanju, sa malo pređenih kilometara, pa smo ga uzeli. Sa njim smo prešli oko cca 30 000 km, pa ću iznijeti neka mišljenja:
Pozitivne strane: 1.9 JTD je pouzdan motor (bez obzira o kojoj se verziji radi), malo troši (na otvorenom je naš oko 4,5l trošio, što je odličan rezultat), i jako fino vuče. Sa ovom verzijom međuubrzanja su odlična, i preticanja nisu nikakav problem. Mjenjač je također solidan (što baš nije tipično za FIAT-e). Unutrašnjost je jako prostrana za ovu klasu, i ima više prostora od Golfa IV ili Focusa.
Negativne strane: sjedišta su zaista katastrofalna, jako su neudobna, bočne potpore skoro i da nema. Izrada je bolja nego u prethodnika Brava, ali je još uvijek po tom pitanju, i po pitanju kvaliteta plastike daleko iza njemačke konkurencije. Ono što mi je također jako smetalo je izrazito loš radio, kvalitet zvuka je grozan, i ako voliš slušat muziku, nećeš je se u ovom naslušat.
I ono što je najveća boljka Stila, pratilo je i ovaj model: elektronika. Prvo što je stalno upozoravala iako problema nije bilo, a onda kad je izbio problem mi smo mislili da je to samo još jedna mušica elektronike, a ono stvarni problem, i napravili još veće sranje. ABS sensor failure, ASR sensor failure, Loose Connection, Low Oil Pressure, su samo od nekih mnogobrojnih upozorenja, a mnogi dijelovi elektronike stalno crkavaju, pa ne znaš je li upozorenje što je elektronika blesava, ili zbilja problem ima. Također JTD je bučniji od konkurencije u gradu, vibracije se osjete, ali se na otvorenom to izgubi.
Sve u svemu, za vrijeme koje je kod nas bio, nije baš blistao. Izuzev lijepog dizajna kojeg ima u verziji sa troje vrata, snažnog motora i prostranost, nema puno toga za ponuditi. Šljampava izrada, bučan motor, nepouzdana elektronika, loša sjedišta, horor radio...nažalost od mene ne mogu dobit prolaznu ocjenu.
Njegova prednost je što je jeftin, tako da za male pare možeš dobit relativno mlad automobil sa dosta opreme. Još ako budeš imao sreće pa se ne bude (stalno) kvario, bit ćeš zadovoljan sa njim. Ali ako očekuješ više od auta, onda ga zaobiđi, jer ako se izuzme snažan motor, ovo je samo auto da preveze od A do B. U svakom slučaju sretno sa izborom.
Reneee

PostPostao/la johntra dana 07/12/2012 11:17

Ne znam kakvog si ti groba vozao, pa su mu tako loša sjedišta i još plus neudobna...ja sa svojim pređem po 500 kilometara u cugu, pa izađem odmoran...plus, nigdje nisu poderani, niti su se sjedišta izboličila..da, slaba im je bočna podrška, čak i u najskupljoj verziji, ali reći da su neudobna, stvarno je smiješno...mana, za onoga ko nije navikao, jeste što se u svim FIAT-ima sjedi visočije, pa to nekome smeta, ali ja sam na to navikao...doduše, možda si ti ranije vozio neko auto više klase, pa su ti ova sada loša...
izrada je isto solidna i nije istina da je loša...čitava tabla se proizvodila od istih materijala kao i kod A3 prve generacije, u čak i istoj fabrici...jedina mana je donji dio table, kod kasete, koji je gumiran, a ta guma vremenom postane ljepliva i loša, zbog sunca i materijala iz praonica...ali, to se lako skida...
čuj, horor ti radio...kakav si ti to radio imao ranije? sasvim solidan zvuk, pogotovo kad EQ namjestiš u Rock opciju, baš lijep i čist zvuk, bas normala, ništa ne kriči...plus taj radio serijski ima opcija, koje mnogi automobili tih godina i klasa mogu samo sanjati....
što se tiče elektronike, to je problem koji je izraženiji kod benzinaca, tačnije samo kod 1,6 motora...ode centralna jedinica, neki kažu da je to zbog vrućine motora, ali nije radi toga, nego radi temperature elemenata u samom kućištu centrale...i to nije problem, jer se reparacije sa garancijom rade za male pare, u odnosu na to koliko je nova cijena te centrale...
JTD motor, standardno dobar, nikakvih većih problema nema...standardne sitne boljke kao i kod ostalih dizela, ali su turbina, dizne i ono najskuplje na njemu, jako postojani...jesu jeftina auta, ali su isto jeftina za održavanje i cijene dijelova se kreću rangu sa ostalim autima klase...
johntra

PostPostao/la dzalle dana 08/12/2012 01:38

mali_milojica je napisao/la:Ima nekih musica,samo njemu svojstvenih,ali u biti po meni dobar auto. Jos ako je cijena ok i stanje auta,po meni dobra kupovina.
Koja godina,kilometraza i na kraju koliko para?

2003, 175.ooo, mogu dobiti to auto za nekih 5200 km.
dzalle

PostPostao/la dzalle dana 08/12/2012 01:46

Hvala svima na vasim misljenjima ali sada od toliko različitih stvari neznam sta da uradim dali da uzmem ili ne,ako ima toliko problema sa elektronikom onda ne bi,a ako je to jos skupo onda mi se nikako ne svidja to,mada za motor znam da je super posto sam vozio alfu romeo 156 jtd tako da je motor i vuca provjerena ali ako cu non stop imati probleme sa elektronikom onda neznam.Pa eto ako jos neko zna nekih detalja volio bi cuti?Hvala svima.
dzalle

PostPostao/la testovi3 dana 08/12/2012 02:07

a ti se prvo skontaj za sta ti treba auto kakve potrebe imas i kakvo ti treba

ja stila ne bi uzeo dizel koji ce potrosit 7-8L gradske
sto kazu problem elektronika a svaki fiat ima problem sa elektronikom samo sto stilo ima puno vise elektronike od npr punta

evo na piku gledam pretragu nema taj tvoj 1.9jtd najjeftiniji 6100km osim jedan koji je udaren prednji dio on je nesto jeftiniji
tog sto dobijas sigurno ocekuje generalka motora registacija itd

ovako ti nesto uzmi i namiri se
http://www.pik.ba/artikal/3142375/fiat-punto-2004-god/
http://www.pik.ba/artikal/4579412/fiat-punto/

dopuna:
al ako si imo alfu i pare za odrzavat alfu onda sigurno ces imat i za stilo

punto 2003 kad je u pitanju elektronika jedino sto se moze zeznut je city servo a njegov popravak kosta 70km i nista drugo nece se kvarit na elektronici
testovi3

PostPostao/la LeKo dana 08/12/2012 11:21

Ja sam imao 1.8 i elektronika s vremena na vrijeme pravi lažnu uzbunu (zamjena akumulatora i čišćenje klema riješi problem), stvarnih problema nije bilo. Ukoliko se odlučiš provjeri stanje city serva (uključi i motaj lijevo desno više puta), podizače prozora isto, prednji i zadnji trap te stanje lamele-zamajca. JTD je odličan motor i ja do sada nisam sreo nikoga ko je imao problem s njim (trenutno ga imam u autu). Ostalo i ako je pohabano ne košta puno da se popravi. Sretno.
LeKo

PostPostao/la Lucazode dana 08/12/2012 11:27

dzalle je napisao/la:Hvala svima na vasim misljenjima ali sada od toliko različitih stvari neznam sta da uradim dali da uzmem ili ne,ako ima toliko problema sa elektronikom onda ne bi,a ako je to jos skupo onda mi se nikako ne svidja to,mada za motor znam da je super posto sam vozio alfu romeo 156 jtd tako da je motor i vuca provjerena ali ako cu non stop imati probleme sa elektronikom onda neznam.Pa eto ako jos neko zna nekih detalja volio bi cuti?Hvala svima.

Preskoci ti to burazeru. Imam jarana servira samo Fiate i kaze da je auto fabricka greska kada je elekrronik u pitanju. Neko ti je sugerisao punta Mk2 i mogu ti rec da ce te puno bolje sluzit od Stila. Nov Stilo je skup, polovan jos skuplji.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Lucazode

PostPostao/la Kiki_Musampa dana 08/12/2012 11:45

Ja imam punta JTD,mk2,i mislio sam ga možda mijenjat za Stila,al nakon ovoga-ni slučajno.
Jedino bih Alfu,al tu razum ne igra nikakvu ulogu;)
Kiki_Musampa

PostPostao/la sorcerer dana 08/12/2012 11:47

opet supljare i iskustva rodjaka ,dajdzinica,jarana....

moj ti je savjet kupi golfa dvicu 1.6 D,najbolji je ,nikad se ne kvari ,samo sipaj i vozi,svakih 100 km predjenih vrati litar nafte u rezervar :D
sorcerer

PostPostao/la johntra dana 08/12/2012 12:01

Elektronika jeste problem kod nekih modela, najčešće kod 1.6 motora...reparacija centralne košta 300 KM, sa garancijom od šest mjeseci...kod nas to niko ne zna kvalitetno raditi, pa se šalje u Srbiju ili Mađarsku....300 maraka je značajno jeftinije od milju i po, koliko košta nova varijanta...inače, na modelima nakon 2004. godine nema nikakvih problema sa elektronikom, jer su te stvari ispravljene....
johntra

PostPostao/la ElRe dana 08/12/2012 14:06

Stilo facelift 2004 pa do kraja proizvodnje je lisen velikih gresaka serije a, tako da redizajnirani model sigurno nije problematican.
Kao i kod svih Fiata, Alfi i Lancia u zadnjih 10ak godina, letva volana crkava nakon 5-6 godina i valja je ili zamijeniti ili reparirati. Kod Stila se problem osjeti kuckanjem, struganjem iz predjela volana. Reparacija u Srbiji je oko 300 KM, a nova kineska i ina, kosta priblizno toliko, ali rijetko izdrzi i godinu dana.
Druga boljka je elektricni servo-volan, ali se on moze kvalitetno uraditi i ovdje.
Kao sto rekoh ostalih problema, facelift verzija ako je odrzavana kako treba nema.

E sad ono sto je zajednicko svim TD motorima (i proizvidjacima) novije generacije

Paznju treba obratiti na turbinu, zavrtjeti motor u IV brzini na preko 3000 o/min bar par puta po 30ak sekundi i ako se upali check enginee turbina je zrela za reparaciju.
Plivajuci zamajac, nemaju modeli Multijet 80 KS i 100 KS, 120 i 140 KS imaju, pa i tu treba dobro otvoriti oci, set kvalicila + plivajuci su 800 KM bez ruku.
EGR ventil se kod multijet motora ne moze samo zacepiti, vec se mora i sofverski ukloniti i to kosta 200 KM.
ElRe

PostPostao/la Lucazode dana 08/12/2012 22:00

Niko ovde ne plasira priče od dajdži, poznanika itd...Nego realna životna iskustva (prvo moja pa i tuđa). Voza čojek Merca a srce ište Fiata. To bi se za mene moglo reći. Volim ta auta, imaju poseban neki šmek i zadovoljstvo mi pričinjavaju. Ali nikada više nebi ni jednog Fiata kupio.. Može se na mene obrušit pola foruma Fiatista ali tako je. Nikada neće biti u rangu (omrzlog mi) VW-a ili Forda.

Stilo je prelijep auto, stvarno prelijepa verzija sa 3-oja vrata. Ali, ali, ali...
Lucazode

PostPostao/la johntra dana 09/12/2012 13:31

prvo si rekao da imaš jarana koji servisira fiate, a odjednom imaš svoja iskustva...odluči se više...jeftino auto, jeftino za održavati...vidiš da ovdje pišu ljudi koji znaju cijene tih dijelova i koji ne pričaju napamet...
johntra

PostPostao/la Lucazode dana 09/12/2012 13:50

johntra je napisao/la:prvo si rekao da imaš jarana koji servisira fiate, a odjednom imaš svoja iskustva...odluči se više...jeftino auto, jeftino za održavati...vidiš da ovdje pišu ljudi koji znaju cijene tih dijelova i koji ne pričaju napamet...

Naravno da je jeftino. Raja se vode logikom da su auta gdje su jeftiniji dijelovi bolja. Uzmi naprimjer BMW, Merc ili Audi malo se kvari ali kad ode dio fataš se za glavu, dok kod Fiata ili starijih verzija VW-a non stop nešto ode tako da si na istom sa dijelovima, stim da sa prvom varijantom puno manje vremena provodiš kod majstora.
Imao Fiata-moje iskustvo. Tuđa iskustva-jaran koji servisira Fiate. Opet ima ona stara, zavisi kako te zapadne. Možeš uzeti novo auto da te non stop zeza ili polovno da te služi kao novo. Ja bih se prije kockao sa Kiom nego sa Stilom. :) Ne znam zašto toliko pjeniš kad neko iskritikuje Fiat.
Lucazode

PostPostao/la johntra dana 09/12/2012 18:18

Ma ne pjenim ja, nego me nervira priča bez pokrića...svako auto se danas kvari, na ovaj ili onaj način, ne postoji razlika...za neki opravak daš više para, a za neki manje, što je i logično...ja sam napisao svoja iskustva sa autom i raspitao se okolo koliko se kreću reparacije tih dijelova, ukoliko se to i meni ili nekome drugom desi, upravo da bi se izbjegle priče rekla-kazala...moje iskustvo sa mnogim fiatima je slično, a svaki od njih je imao neki kvar, čiji je popravak bio u granicama normala cijene...to me neće pokolebati da opet kupim FIAT, pa čak i onu kvarljivu Alfu, kako neki kažu ovdje...
johntra

PostPostao/la Lucazode dana 10/12/2012 00:15

johntra je napisao/la:Ma ne pjenim ja, nego me nervira priča bez pokrića...svako auto se danas kvari, na ovaj ili onaj način, ne postoji razlika...za neki opravak daš više para, a za neki manje, što je i logično...ja sam napisao svoja iskustva sa autom i raspitao se okolo koliko se kreću reparacije tih dijelova, ukoliko se to i meni ili nekome drugom desi, upravo da bi se izbjegle priče rekla-kazala...moje iskustvo sa mnogim fiatima je slično, a svaki od njih je imao neki kvar, čiji je popravak bio u granicama normala cijene...to me neće pokolebati da opet kupim FIAT, pa čak i onu kvarljivu Alfu, kako neki kažu ovdje...

Slazem se. Samo kad se podvuce crta Fiat spada u manje kvalitetan brand u odnosu na ostale ma kako niska cijena dijelova bila i trzisna rasprostranjenost istih. Btw, Alfa je ekstra samo skupi dijelovi.:smile:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Lucazode

PostPostao/la bboobbyy dana 23/01/2013 19:08

ima li ko da zna kakvog majstora u Sarajevu da mi sredi ovaj senzor za zracne jastuke, samo nekakve zice ispod sjedista prelemovat tako mi bar rece prijatelj koji je to radio u Hrvatskoj i sada nema problema :?:

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
bboobbyy

PostPostao/la johntra dana 23/01/2013 19:56

prvo ti slobodno rasklopi te džekove, ali naravno prvo skini klemu sa akumulatora...dobro ih onda očisti, naprskaj nekim sprejom za kontakte i vrati i dobro ih učvrsti, po mogućnosti sa onim plastičnim vezicama stegni, te vrati klemu...u većini slučajeva to riješi stvar...ipak, postoji vjerovatnoća da ti se poderala tj. iskrivila neka od žica OCS senzora koji je u foliji ispod tkanine suvozačkog sjedišta...to se može samo zalemiti, ali se mora ugraditi tzv varalica, koja vara ECU i šalje signal kao da neko sjedi na sjedištu..gubiš opciju OCS senzora, ali bar imaš ispravan air bag...isto tako, možeš potražiti i polovnu foliju, ali sumnjam da će ti to iko prodati bez sjedišta, u najboljem slučaju sa sjedištem...u onoj temi FIAT konzumenti, već je pisano o tome i ima brojeva električara koji to rade, pa ukucaj u search...
johntra

Sljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.